josm - en to ja translation catalogue (5190 entries)

note: FIXME why is help not a JosmAction? Strings in JFileChooser
en: Help
ja: ヘルプ

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
ja: 不正な形式のファイルURL"{0}"を無視します。

en: Warning
ja: 警告

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
ja: パラメータ "downloadgps" はファイル名もしくはURLとして有効ではありません。

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
ja: 不正な形式のURLの "{0}" を無視します。

en: <h2>JOSM requires Java version 6.</h2>Detected Java version: {0}.<br>You can <ul><li>update your Java (JRE) or</li><li>use an earlier (Java 5 compatible) version of JOSM.</li></ul>More Info:
ja: <h2>JOSM はJavaバージョン6が必要です。.</h2>検出されたJavaのバージョンは: {0}です。<br> <ul><li>Java (JRE)をアップデートするか </li><li>古い (Java 5対応) バージョンのJOSMを使う事が出来ます。</li></ul>より詳細:

en: Exit JOSM
ja: JOSMを終了

en: Error
ja: エラー

en: About
ja: 情報

en: Display the about screen.
ja: 情報を表示する。

note: TODO: put in a platformHook for system that have no console by default Add the name of this application
en: Java OpenStreetMap Editor
ja: Java OpenStreetMapエディタ

note: Add the version number
en: Version {0}
ja: バージョン{0}

en: Last change at {0}
ja: {0} に最終更新

en: Java Version {0}
ja: Java バージョン {0}

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Bug Reports
ja: バグ報告

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Camping"/> </button> <button label="Info" hotkey="I">
en: Info
ja: 情報

en: Readme
ja: はじめにお読みください。

en: Revision
ja: リビジョン

en: Contribution
ja: 貢献

en: License
ja: ライセンス

en: Plugins
ja: プラグイン

en: About JOSM...
ja: JOSMについて

en: WARNING: unexpected format of API base URL. Redirection to info or history page for OSM object will probably fail. API base URL is: ''{0}''
ja: 警告:予期しない形式の、APIベースURL。OSMオブジェクトのinfoまたはhistoryページへのリダイレクションは、おそらく失敗。APIベースのURLは: "{0}"

en: WARNING: unexpected format of API base URL. Redirection to user page for OSM user will probably fail. API base URL is: ''{0}''
ja: 警告: 予想外のAPI ベースURLのフォーマット。OSM ユーザーのページにリダイレクトすると、おそらく失敗します。API ベース URL は "{0}" です。

en: You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
ja: {0} ブラウザウィンドウを起動しようとしています。<br>画面がブラウザウィンドウで散らかり<br>終わらせるのに少し時間が掛かります。

en: Continue
ja: 続ける

en: Click to continue and to open {0} browsers
ja: クリックして継続し、{0} ブラウザを開きます

note: Strings in JFileChooser
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Click to abort launching external browsers
ja: クリックして外部ブラウザの起動を中断します

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
ja: 少なくとも一つはアップロード済みのノード・ウェイ・リレーションを選択してください。

en: Please select the target layer.
ja: 対象のレイヤーを選択してください。

en: Select target layer
ja: 対象のレイヤーを選択する。

en: Merge
ja: マージ

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
ja: <html>統合元のレイヤー<br>''{0}''<br>を、統合する先のレイヤーがありません。</html>

en: No target layers
ja: 対象のレイヤーがありません。

note: ICON
en: Add imagery layer {0}
ja: 画像レイヤ{0}を追加

en: Add Node...
ja: ノードを追加...

en: Add a node by entering latitude and longitude.
ja: 緯度経度を指定して、ノードを追加

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react acc
en: Edit: {0}
ja: 編集: {0}

en: Align Nodes in Circle
ja: ノードを円形に配列

en: Move the selected nodes into a circle.
ja: 選択したノードを円形に移動します

note: $NON-NLS-1$
en: Tool: {0}
ja: ツール: {0}

en: Please select at least four nodes.
ja: 少なくとも４つのノードを選択してください。

en: Information
ja: 情報

note: Do it!
en: Align Nodes in Line
ja: ノードを一直線に配列

en: Move the selected nodes in to a line.
ja: 選択したノードを一直線に並べます。

en: Please select at least three nodes.
ja: 少なくとも3つのノードを選択してください。

en: data
ja: データ

en: layer
ja: レイヤー

en: selection
ja: 選択

en: conflict
ja: 競合

en: download
ja: ダウンロード

en: previous
ja: 前

en: next
ja: 次

en: Nothing selected to zoom to.
ja: ズームする対象が選択されていません。

en: Zoom to {0}
ja: {0}へズーム

en: Zoom the view to {0}.
ja: {0}のビューへズーム

en: View: {0}
ja: 表示: {0}

en: No conflicts to zoom to
ja: ズームの対象になる競合はありません

en: Changeset Manager
ja: 変更セットマネージャ

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
ja: 変更セットマネージャの表示を切り替え

en: Close open changesets
ja: 開いた変更セットを閉じる

en: Closes open changesets
ja: 開いた変更セットを閉じる

en: File: {0}
ja: ファイル: {0}

en: There are no open changesets
ja: 開かれた変更セットはありません

en: No open changesets
ja: 開かれた変更セットはありません

en: Downloading open changesets ...
ja: 開かれた変更セットをダウンロード中 ...

en: Combine Way
ja: ウェイの結合

en: Combine several ways into one.
ja: 複数のウェイを一つに結合

en: Change directions?
ja: 方向を変更しますか?

en: Reverse and Combine
ja: 逆転して結合

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
ja: ウェイは現在の方向で結合できません。一方の方向にそろえますか？

en: Could not combine ways (They could not be merged into a single string of nodes)
ja: ウェイを結合できません（これらをノードの一列として統合することができません）

en: Combine {0} ways
ja: {0}ウェイを結合

en: Please select at least two ways to combine.
ja: 結合するウェイを少なくとも二つ選択してください。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy selected objects to paste buffer.
ja: 選択したオブジェクトをペースト用バッファにコピーします。

en: Please select something to copy.
ja: コピーするものを選択してください。

en: Create Circle
ja: 円形を作成

en: Create a circle from three selected nodes.
ja: 選ばれた3つのノードから円形を作成します。

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
ja: これらのノードは、円の中にありません。中止します。

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
ja: 正確に２つないしは３つのノード、または正確に２つないしは３つのノードを持つ一つのウェイ、を選択してください。

note: Commit
en: Create multipolygon
ja: マルチポリゴンを作成

en: Create multipolygon.
ja: マルチポリゴンを作成。

en: No data loaded.
ja: データが読み込まれていません。

note: Sometimes it make sense creating multipoly of only one way (so it will form outer way) and then splitting the way later (so there are multiple ways forming outer way)
en: You must select at least one way.
ja: 少なくともウェイを一つ選択しなければなりません

note: JButton
en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected objects.
ja: 選択したオブジェクトを削除します

en: Overwrite
ja: 上書きする

en: File exists. Overwrite?
ja: ファイルが存在します。上書きしますか？

note: Do it!
en: Distribute Nodes
ja: ノードを等間隔に配置

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
ja: 直線に沿って、選択したノードを等間隔に配置します。

en: Download from OSM...
ja: OSMからダウンロード...

en: Download map data from the OSM server.
ja: 地図データをOSMサーバからダウンロード

en: Download object...
ja: オブジェクトをダウンロード...

en: Download OSM object by ID.
ja: OSM オブジェクトをIDでダウンロード。

en: Object type:
ja: オブジェクト種別:

en: Choose the OSM object type
ja: OSMオブジェクトタイプを選択

en: Object ID:
ja: オブジェクトID:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
ja: ダウンロードするオブジェクトのIDを入力

en: Separate Layer
ja: 新規レイヤーを作成

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
ja: 新しいレイヤーにデータをダウンロードするなら選択

en: Download referrers
ja: リファラーをダウンロード

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well
ja: オブジェクトのリファラーも同様にダウンロードが必要な場合は選択

en: Download object
ja: オブジェクトをダウンロード

en: Start downloading
ja: ダウンロードを開始

en: Close dialog and cancel downloading
ja: ダイアログを閉じてダウンロードをキャンセル

note: content.add(scroller); JOptionPane.showMessageDialog(Main.parent,scroller, tr("Clearsigned Signature"), JOptionPane.PLAIN_MESSAGE);
en: Ok
ja: OK

en: Download parent ways/relations...
ja: 親のウェイ/リレーションをダウンロード...

en: Download objects referring to one of the selected objects
ja: ダウンロードオブジェクトは選択されたオブジェクトのうちのどれかを参照しています

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate selection by copy and immediate paste.
ja: コピー後すぐに貼り付けで複製

en: Duplicate Layer
ja: レイヤの複製

en: Make a duplicate of the currently selected layer.
ja: 選択中のレイヤの複製を作成。

en: Layer: {0}
ja: レイヤー: {0}

note: Translators: "Copy of {layer name}"
en: Copy of {0}
ja: {0} のコピー

note: Translators: "Copy {number} of {layer name}"
en: Copy {1} of {0}
ja: {0} の{1} をコピー

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button> <button label="Exit" hotkey="E">
en: Exit
ja: 終了

en: Exit the application.
ja: アプリケーションを終了します。

en: Fullscreen view
ja: 全画面表示

note: no icon
en: Toggle fullscreen view
ja: 全画面ビューを切り替え

en: Export to GPX...
ja: GPXにエクスポート...

en: Export the data to GPX file.
ja: データをGPXファイルにエクスポートします。

en: Nothing to export. Get some data first.
ja: エクスポートするものがありません。最初にデータを取得してください。

en: Export GPX file
ja: GPX ファイルをエクスポート

en: Object history
ja: オブジェクト履歴

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
ja: OSM ウェイ、ノードまたはリレーションについて履歴情報を表示

en: New offset
ja: 新しいオフセット

en: Adjust the position of this imagery layer
ja: この画像レイヤーの位置を調整

en: Adjust imagery offset
ja: 画像のオフセット調整

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
ja: 矢印キーかマウスで画像レイヤーをドラッグして画像のオフセットを調整してください。東方向と北方向のオフセットを{0}座標で入力することもできます。
    このオフセットをブックマークとして保存したい場合、以下のブックマーク名を入力してください。

en: Offset:
ja: オフセット:

en: Bookmark name:
ja: ブックマーク名:

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
ja: 同名のブックマークが既に存在します。上書きしますか？

en: Info about Element
ja: 要素についての情報

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations.
ja: OSM ノード、ウェイまたはリレーションについてのオブジェクト情報を表示

en: Join overlapping Areas
ja: オーバーラップ領域を接続する。

en: Joins areas that overlap each other
ja: お互いのオーバラップ範囲を接続する。

en: Please select at least one closed way that should be joined.
ja: 結合するクローズドウェイを少なくともひとつ選んでください

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
ja: 選択されたウェイのひとつがクローズされていないので参加できません。

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
ja[0]: 選択したウェイにはダウンロードされたデータ領域の外にノードがあります。

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
ja: これにより思わぬノードが削除されることがあります。

en: Are you really sure to continue?
ja: 本当に継続しますか？

en: Please abort if you are not sure
ja: 確信していないならば、中止して下さい。

en: No intersection found. Nothing was changed.
ja: 交差点がみつかりません。何も変更されませんでした。

note: revert changes FIXME: this is dirty hack
en: Reverting changes
ja: 変更を戻します

en: Removed duplicate nodes
ja: 重複したノードを削除しました

en: Added node on all intersections
ja: すべての交差点にノードを追加

en: Assemble new polygons
ja: 新しいポリゴンをまとめる

en: Delete relations
ja: リレーションを削除

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
ja: 内側のマルチポリゴンの一部ではないウェイを削除

en: Joined overlapping areas
ja: 結合されたオーバーラップエリア

en: Some of the ways were part of relations that have been modified. Please verify no errors have been introduced.
ja: 修正したリレーションにいくつかのウェイが含まれています。エラーが出ないことを確認してください。

en: Fix tag conflicts
ja: タグの競合を修正

en: Split ways into fragments
ja: ウェイを断片に分割

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
ja: 申し訳ありません、複数のアウターウェイではマルチポリゴンのリレーションは扱えません。

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
ja: 申し訳ありません、複数のマルチポリゴンリレーション内でアウターのウェイは扱えません。

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
ja: 申し訳ありません、マルチポリゴンリレーション内でインナー及びアウターのウェイは扱えません。

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
ja: 申し訳ありません、複数のマルチポリゴンリレーション内でインナーのウェイは扱えません。

en: Removed Element from Relations
ja: リレーションから要素を削除

note: I18N: current action printed in status display
en: Remove tags from inner ways
ja: 内部のウェイからタグを削除

en: Join Areas Function
ja: エリア結合機能

en: Join Node to Way
ja: ノードをウェイに参加させる

en: Join a node into the nearest way segments
ja: ノードを一番近いセグメントに接続します。

en: Join Node and Line
ja: ノードと線をつなぐ

en: No Shortcut
ja: ショートカットなし

en: Jump To Position
ja: 座標へのジャンプ

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
ja: 特定の場所へジャンプできるダイアログを開始

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
ja: 移動する位置の緯度経度を入力

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
ja: www.openstreetmap.orgから、URLを貼り付けることもできます。

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Zoom (in metres)
ja: ズーム（メートル単位）

en: Jump there
ja: そこへジャンプ

en: Jump to Position
ja: ジャンプ先は

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
ja: 緯度、経度、ズームを解析することができませんでした。確認をしてください。

en: Unable to parse Lon/Lat
ja: 緯度経度を解釈できません

en: Rectified Image...
ja: 修正した画像...

en: Download Rectified Images From Various Services
ja: 様々なサービスから修正した画像をダウンロード

note: This service serves the purpose of "just this once" without forcing the user to commit the link to the preferences Clipboard content gets trimmed, so matching whitespace only ensures that this service will never be selected automatically.
en: Custom WMS Link
ja: カスタムWMS リンク

en: Supported Rectifier Services:
ja: サポートされるRectifier サービス:

en: Visit Homepage
ja: ホームページはこちら

en: WMS URL or Image ID:
ja: WMS URL または画像ID:

en: Add Rectified Image
ja: 修正した画像を追加

en: Couldn't match the entered link or id to the selected service. Please try again.
ja: 入力されたリンクまたはID を選択されたサービスにマッチさせることができませんでした。もう一度試してください。

en: No valid WMS URL or id
ja: 正しいWMSまたはID がありません

en: Merge layer
ja: レイヤーを結合

en: Merge the current layer into another layer
ja: 現在のレイヤーを他のレイヤーに結合

en: Merge Nodes
ja: ノードの結合

en: Merge nodes into the oldest one.
ja: 一番古いものにノードをマージします。

en: Please select at least two nodes to merge or a node that is close to another node.
ja: マージする二つ以上のノードを選択するか、マージ先の近くのノードを選択してください。

en: Abort Merging
ja: マージを中断

en: Click to abort merging nodes
ja: クリックしてノードのマージを中断

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way ''{0}'' which is still used.
ja: ノードをマージできません：おそらく使用中のウェイ ''{0}'' を削除する必要があります。

en: Merge {0} nodes
ja: {0}ノードを結合する

en: Merge selection
ja: 選択を結合

en: Merge the currently selected objects into another layer
ja: 現在選択されているオブジェクトを他のレイヤ中に併合

en: Mirror
ja: 鏡像

en: Mirror selected nodes and ways.
ja: 選択したノードやウェイの鏡像を作ります。

en: Please select at least one node or way.
ja: 少なくとも1つはノードかウェイを選んでください。

en: up
ja: 上

en: down
ja: 下

en: left
ja: 左

note: dir == Direction.RIGHT) {
en: right
ja: 右

note: dir == Direction.RIGHT) {
en: Move objects {0}
ja: オブジェクト{0}を移動

en: Move {0}
ja: {0} を移動

en: Moves Objects {0}
ja: オブジェクトの移動 {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
ja: オブジェクトを世界の外に移動できません。

en: Move Node...
ja: ノードを移動...

en: Edit latitude and longitude of a node.
ja: ノードの緯度経度の編集。

en: New Layer
ja: 新規レイヤー

en: Create a new map layer.
ja: 新しいマップレイヤを作成

en: Open...
ja: 開く...

en: Open a file.
ja: ファイルを開く

en: Opening files
ja: ファイルを開いています

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
ja[0]: ''{1}'' ファイルインポータとともに {0} ファイルを開けません。

en: Cannot open {0} file because no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because no suitable file importer is available.
ja[0]: ファイル{0}は、対応するファイル取り込みフィルターがないため開けません。

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
ja: <html>ディレクトリ ''{0}'' をオープンできません。<br>ファイルを選択してください。</html>

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Opening 1 file...
ja: 1 ファイルを開いています

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
ja[0]: {0} ファイルをオープン中

en: Opening file ''{0}'' ...
ja: ファイル ''{0}''を開いています ...

note: I18N: Command to download a specific location/URL
en: Open Location...
ja: 場所を開く...

en: Open an URL.
ja: URL を開く。

en: Enter URL to download:
ja: ダウンロードするURL:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
ja: データダウンロード先のURLを入力

en: Download Location
ja: ダウンロード先

en: Download URL
ja: ダウンロードURL

en: Start downloading data
ja: データダウンロード開始

en: Download Data
ja: データをダウンロード

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
ja: <h3>いくつかのウェイが選択されているときに、９０度ないしは１８０度に形状が調整されました。</h3>セレクションに二つのノードを追加できます。そして、その２つのノードを基準として、方向を修正できます。（その後、そのノードの移動を取り消しできます）：<br>ノードを選択して、Orthogonalize/Undoのショートカットを選択してください。既定はShift-Qです。

en: Orthogonalize Shape
ja: 直交した形状

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
ja: 全ての角度が90または180度になるようにノードを移動

en: Orthogonalize Shape / Undo
ja: 輪郭をオルソ化 / 無効化

en: Undo orthogonalization for certain nodes
ja: いくつかのノードのオルソ化を無効化

en: Orthogonalize / Undo
ja: オルソ化 / 無効化

en: Orthogonalize Shape / Undo
    Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
ja: 輪郭をオルソ化 / 無効化

en: Undo Orthogonalize Shape
ja: オルソ化された輪郭を取り消し

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
ja: <html>今、EPSG:4326 投影法を使っています。これは、長方形整列を行うと<br>望ましくない結果を引き起こすかもしれません。<br>この警告を消すには、投影法を変えて見てください。<br>続けますか?</html>

en: Selection must consist only of ways and nodes.
ja: 選択できるのはウェイとノードだけです。

en: Orthogonalize
ja: 垂直化

en: Usage
ja: 使用法

en: Selected Elements cannot be orthogonalized
ja: 選択した要素はオルソ化できません

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
ja: <html>すべての選択されたウエイが同じ方向にそろえられるので、<br> 不都合であれば、一つ一つ方向を選んでください。</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
ja: 角度が約90度または180度のウェイを選択してください。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste contents of paste buffer.
ja: 貼り付けバッファの内容を貼り付け

en: Delete incomplete members?
ja: 不完全な数字を削除？

en: Paste without incomplete members
ja: 不完全な数字なしで貼り付け

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
ja: コピーしたデータには不完全なオブジェクトが含まれています。 不完全なオブジェクトは貼り付け時に削除されます。 不完全なオブジェクトを除いて貼り付けますか？

en: Paste Tags
ja: タグの貼り付け

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
ja: クリップボードのコンテンツのタグを、すべての選択したアイテムに適用します。

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
ja[0]: {0} 個のタグを追加しています

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Open a preferences dialog for global settings.
ja: 環境設定ダイアログを開く

en: Preferences
ja: 設定

note: translator note: other expressions for "purge" might be "forget", "clean", "obliterate", "prune"
en: Purge...
ja: 消去....

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
ja: アップロード中はオブジェクトのことは忘れて、削除しないようにしてください。

en: Purge
ja: 消去

en: Confirm Purging
ja: 消去の実行

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
ja: この操作はJOSMに選択されたオブジェクトを忘れさせます。<BR>それらはレイヤから取り去られますが、アップロード時に、<br>サーバ上から削除<i>されるわけではありません</i>。

en: Add to selection
ja: 選択に追加

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
ja: 変更されているオブジェクトがあります。<br> 無視してよければ先に進んでください。</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
ja: Undo/Redo バッファをクリア

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo the last undone action.
ja: 最後に取り消した操作を再度行います。

en: Rename layer
ja: レイヤーの名前変更

en: Also rename the file
ja: ファイル名も変更する

en: Could not rename file ''{0}''
ja: ファイル ''{0}'' をリネームできません

en: Reverse way
ja: ウェイを反転

en: Reverse Ways
ja: ウェイ方向反転

en: Reverse the direction of all selected ways.
ja: 選択したウェイ全ての方向を反転します。

en: Please select at least one way.
ja: 少なくとも１つのウェイを選択してください。

en: Reverse ways
ja: ウェイ方向反転

note: Strings in JFileChooser
en: Save
ja: 保存

en: Save the current data.
ja: 最新データを保存します。

en: File {0} exists. Overwrite?
ja: ファイル {0}は存在します。上書きしますか?

en: No Exporter found! Nothing saved.
ja: エクスポーターが見つかりません! 何も保存されませんでした。

en: Empty document
ja: 空の文書

en: Save anyway
ja: それでも保存する

en: The document contains no data.
ja: 文書にデータが含まれない

note: I18N: Display title of the window showing conflicts
en: Conflicts
ja: 競合

en: Reject Conflicts and Save
ja: 競合を否定して保存する

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
ja: 未解決の競合があります。競合箇所は保存されず、あなたがすべて否定した様に扱われます。続けますか？

en: Save OSM file
ja: ファイルの保存

en: Save GPX file
ja: GPXファイルの保存

en: Save Layer
ja: レイヤーを保存

en: Save As...
ja: 名前をつけて保存...

en: Save the current data to a new file.
ja: 現在のデータを新規ファイルに保存

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
ja: データレイヤーの復元されるオブジェクトをすべて選択してください。不完全なオブジェクトも選択します。

en: Show Status Report
ja: 動作ログ

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
ja: バグに添付できる有用な情報と一緒にステータスレポートを表示する

en: Help: {0}
ja: ヘルプ: {0}

en: Status Report
ja: 動作ログ

en: Copy to clipboard and close
ja: クリップボードにコピーして閉じる

en: Close
ja: 閉じる

en: Simplify Way
ja: ウェイの単純化

en: Delete unnecessary nodes from a way.
ja: ウェイから不要なノードを削除してください。

en: Yes, delete nodes
ja: はい、ノードを削除

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
ja: ダウンロード済みデータ領域の外側のノードを削除

en: No, abort
ja: いいえ、異常終了します

en: Cancel operation
ja: 操作をキャンセル

en: Do you want to delete them anyway?
ja: 強制削除しますか？

en: Delete nodes outside of data regions?
ja: データ領域外のノードを削除しますか？

en: Please select at least one way to simplify.
ja: 簡略化には、少なくとも1つのウェイを選択してください。

en: Yes
ja: はい

en: Simplify all selected ways
ja: 全ての選択されたウェイを簡素化

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
ja: 選択は {0} ウェイを含みます。本当にこれらを全て簡素化しますか？

en: Simplify ways?
ja: ウェイを簡素化しますか？

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
ja[0]: {0} ウェイを簡素化

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
ja[0]: ウェイの簡素化 ( {0} このノードを削除)

en: Split Way
ja: ウェイを分割

en: Split a way at the selected node.
ja: 選択したノードでウェイを分割

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
ja: 現在の選択は分割に使えません - ノードが選択されていません。

en: The selected nodes do not share the same way.
ja: 選択したノードは同じウェイで共有されていません。

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
ja[0]: 選択したノードは、いずれかのウェイの中間ではありません。

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
ja[0]: 一つ以上のウェイが、あなたの選択したこのノードを使っています。ウェイも選択してください。

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
ja: 円形につながったウェイの分割には、二つ以上のノードを選択する必要があります。

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
ja: ウェイは選択したノードで分割できません（ヒント：ウェイの真ん中のノードを選択する）

en: <html>A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.</html>
ja: <html>リレーションのメンバーであるロールは、全ての新しいウェイにコピーされました。<br>これらを確認して必要なら訂正してください。</html>

en: <html>A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.</html>
ja: <html>リレーションのメンバーは全ての新しいウェイにコピーされました。<br>これらを確認して必要なら訂正してください。</html>

en: Split way {0} into {1} parts
ja: ウェイ{0}を{1}こに分割

en: Toggle GPX Lines
ja: GPXラインのトグル

en: Draw lines between raw gps points.
ja: 生gpsポイント間に線を描画

en: Toggles the global setting ''{0}''.
ja: グローバル設定 "{0}"　のトグル

en: UnGlue Ways
ja: ウェイを引き離す

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
ja: 複数のウェイに使われているノードを複製します。

en: This node is not glued to anything else.
ja: このノードは、他のどれとも接着していません。

en: None of these nodes are glued to anything else.
ja: どのノードも接着していません。

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
ja: どのウェイも接着していません。

en: The current selection cannot be used for unglueing.
ja: 現在の選択は引き離せません。

en: Select either:
ja: ほかを選択：

en: * One tagged node, or
ja: * 1つのタグのついたノード、または

en: * One node that is used by more than one way, or
ja: * 1つ以上のウェイに使われている1つのノード, または

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
ja: * 1つ以上のウェイに使われている1つのノードとそのウェイの1つ, または

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
ja: * 1つ以上のウェイに使われている1つ以上のノードを持つ1つのウェイ, または

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
ja: * 1つのウェイと、1つより多いウェイに使われている1つ以上のそのウェイのノード。

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
ja: 備考：ウェイが選択されていれば、引き離されたノードのあたらしいコピーがつくられます。
    そして新しいノードが選択状態になります。そうでなければ、全てのウェイの自身の
    コピーが作られ、全てのノードが選択状態になります。

en: Unglued Node
ja: ノードを引き離す

en: Dupe into {0} nodes
ja: {0}ノードと見なす

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
ja[0]: {0}このノードが{1}このノードに複製されます

en: Undo
ja: 取り消し

en: Undo the last action.
ja: 最後の操作を取り消します

en: Unselect All
ja: 選択なし

en: Unselect all objects.
ja: 全てのオブジェクトで選択解除

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a
en: Unselect All (Focus)
ja: 全てを選択解除(Focus)

note: Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react accordingly. But * for now this is a reasonable approximation.
en: Unselect All (Escape)
ja: 全てを選択解除（Escape)

en: Update data
ja: データを更新

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
ja: サーバから有効なデータレイヤーのオブジェクトを更新

note: bounds defined? => use the bbox downloader
en: Download data
ja: データのダウンロード

en: Update modified
ja: 編集を更新

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
ja: 編集中のオブジェクトをサーバから再ダウンロードして更新

en: No current dataset found
ja: 現在のデータセットが見つかりません

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
ja: 現在のデータセットには ID {0} のオブジェクトがありません

en: Update selection
ja: 選択を更新

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
ja: 選択したオブジェクトをサーバから再ダウンロードして更新

en: There are no selected objects to update.
ja: 更新するオブジェクトが選択されていません

en: Selection empty
ja: 選択は空です

en: Upload data
ja: データをアップロード

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
ja: 有効なデータレイヤーでの全ての変更をアップロード

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
ja: <html>アップロードされるデータは、レイヤー"{0}"の解決されていない競合を含みます。<br>まずそれを先に解消してください</html>

en: No changes to upload.
ja: アップロードする変更はありません。

en: Nothing to upload. Get some data first.
ja: アップロードするものがありません。最初にデータを取得してください。

en: Upload selection
ja: 選択をアップロード

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
ja: 選択しているオブジェクトの変更を全てアップロード

en: Checking parents for deleted objects
ja: 親の削除済みオブジェクトをチェック中

en: Reading parents of ''{0}''
ja: ''{0}'' の親を読み込み中

en: Checking for deleted parents in the local dataset
ja: ローカルデータセット内の削除済みの親をチェック中

en: Validation
ja: 妥当性検証

en: Performs the data validation
ja: データの妥当性を検証

en: Validating
ja: 検証中

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
ja: テスト {0}/{1}:  {2} 開始

en: Updating ignored errors ...
ja: 無視されたエラーを更新中 ...

en: Viewport Following
ja: ビューポート追随

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
ja: 最後に追加したノードに合わせてマップ表示を自動的に移動する機能の切り替え

en: Toggle Viewport Following
ja: ビューポート追随の切り替え

en: Wireframe View
ja: ワイヤー・フレーム表示

note: no icon
en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
ja: ワイヤーフレームだけのマップ描画を有効化／無効化

en: Toggle Wireframe view
ja: ワイヤー・フレーム表示切り替え

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

[ctx: audio]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: audio]
en: Jump back.
ja: 一つ戻る

en: Audio: {0}
ja: オーディオ: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
ja: もっと速く

[ctx: audio]
en: Faster Forward
ja: 早回し

[ctx: audio]
en: Forward
ja: 進む

[ctx: audio]
en: Jump forward
ja: 次にジャンプ

[ctx: audio]
en: Next Marker
ja: 次のマーカー

[ctx: audio]
en: Play next marker.
ja: 次のマーカーを再生

[ctx: audio]
en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Play/pause audio.
ja: 再生と一時停止

[ctx: audio]
en: Previous Marker
ja: 前のマーカー

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
ja: 一つ前のマーカーを再生

[ctx: audio]
en: Slower
ja: 遅く

[ctx: audio]
en: Slower Forward
ja: ゆっくり進む

en: Downloading GPS data
ja: GPSデータをダウンロード中

en: Downloaded GPX Data
ja: ダウンロードしたGPXデータ

en: Downloading data
ja: データをダウンロード中

en: Ignoring exception because download has been cancelled. Exception was: {0}
ja: ダウンロードがキャンセルされたので例外を無視します。例外の内容: {0}

en: No data found in this area.
ja: この範囲ではデータは見つかりません

en: Download {0} of {1} ({2} left)
ja: ダウンロード {1}のうち{0} (残り {2})

en: Updating data
ja: データ更新中

en: Check on the server
ja: サーバでチェック

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
ja: クリックしてあなたのローカルデータセット中の天気オブジェクトがサーバから削除されているかどうかチェック

en: Ignore
ja: 無視する

en: Click to abort and to resume editing
ja: クリックして編集を中断および再開

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server. If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server. If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
ja[0]: あなたのローカル環境には、サーバで削除された {0} 個のオブジェクトが含まれています。これを削除または更新すると、サーバはおそらくコンフリクトと通知します。

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
ja[0]: <strong>{0}</strong> をクリックしてサーバ上のこのオブジェクトの状態をチェック。

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
ja: <strong>{0}</strong> をクリックして無視。</html>

en: Deleted or moved objects
ja: 削除または移動されたオブジェクト

en: The following errors occurred during mass download: {0}
ja: 一括ダウンロード中に次のエラーが発生: {0}

en: Errors during download
ja: ダウンロード中にエラー

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
ja[0]: インポート中に {0} の競合がありました。

en: Conflict during download | Conflicts during download
ja[0]: ダウンロード中に競合

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
ja: ({0}/{1}) ノード {2} の親をロード中

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
ja: ({0}/{1}) ウェイ {2} の親をロード中

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
ja: ({0}/{1}) リレーション {2} の親をロード中

en: Error during download
ja: ダウンロード中にエラー

en: Delete Mode
ja: 削除モード

en: Delete nodes or ways.
ja: ノードやウェイの削除

en: Mode: {0}
ja: モード: {0}

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
ja: クリックすると削除。SHIFT: ウェイセグメントを削除。Alt: ウェイを消すときにノードは消さない。 Ctrl: 参照するオブジェクトを消す。

en: Draw
ja: 描画

en: Draw nodes
ja: ノードを描画

note: Add extra shortcut N
en: Mode: Draw Focus
ja: モード: フォーカスを描画

en: Cannot add a node outside of the world.
ja: 世界の外にノードを追加できません。

en: Add node
ja: ノードを追加

en: Add node into way
ja: ノードでウェイに追加

en: Connect existing way to node
ja: 既存のウェイをノードとつなぎます。

en: Add a new node to an existing way
ja: 既存のウェイに新しいノードを追加

en: Add node into way and connect
ja: ウェイのノードを追加して接続

en: Create new node.
ja: 新規ノードの作成

en: Select node under cursor.
ja: カーソルの下のノードを選択

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
ja[0]: 新規ノードを {0}このウェイに追加します。

en: Start new way from last node.
ja: 新規ウェイを最後に操作したノードから開始

en: Continue way from last node.
ja: 最後に操作したノードからウェイを継続

en: Finish drawing.
ja: 描画の完了

en: Extrude
ja: 押し出し

en: Create areas
ja: エリアの作成

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
ja: セグメントを垂線に沿って移動し、マウスボタンを離してください。

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
ja: 任意の大きさの四角形を描いて、マウスボタンを離してください。

en: Extrude Way
ja: ウェイを押し出す

en: Drag play head
ja: 再生の最初をドラッグ

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
ja: 再生の先頭へドラッグするか、音声をトラックの近くで離してください。; SHIFTキーを押しながらドラッグ状態をリリースするとそのポイントに音声が同期します.

en: Select
ja: 選択

en: Select, move, scale and rotate objects
ja: オブジェクトの選択、移動、拡大縮小と回転

en: Move elements
ja: 要素を移動

en: Move them
ja: これらを移動する。

en: Undo move
ja: 移動を取り消す

en: You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
ja: {0} 件以上の要素が移動されました。大量の要素を移動するというのは、よくある間違いでしょう。
    本当に移動しますか？

en: Release the mouse button to select the objects in the rectangle.
ja: 矩形範囲でオブジェクトを選択し、マウスボタンを離してください。

en: Release the mouse button to stop moving. Ctrl to merge with nearest node.
ja: 移動を止めるには、マウスのボタンを放してください。Ctrlキーで、近くのノードとマージします。

en: Release the mouse button to stop rotating.
ja: 回転を止めるには、マウスボタンを放します。

en: Release the mouse button to stop scaling.
ja: 拡大縮小を止めるには、マウスボタンを離します。

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection (Ctrl to toggle); Shift-Ctrl to rotate selected; Alt-Ctrl to scale selected; or change selection
ja: ドラッグでオブジェクトを移動; Shiftで選択に追加(Ctrlで切替え); Shift-Ctrlで選択対象を回転; Alt-Ctrlで選択対象を拡大縮小; クリックで別のオブジェクトを選択

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom and move map
ja: ズームと地図の移動

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
ja: ドラッグによるズーム、Ctrl+"." or Ctrl+","; Ctrl+"↑/←/↓/→" を押しながら移動; 右ドラッグによるズーム

en: Search...
ja: 検索...

en: Search for objects.
ja: オブジェクトを検索

note: -- prepare the combo box with the search expressions
en: Filter string:
ja: フィルタ文字列:

en: Search string:
ja: 検索文字列:

en: Enter the search expression
ja: 検索表現を入力

en: replace selection
ja: セレクションを置換

en: add to selection
ja: セレクションに加える

en: remove from selection
ja: セレクションの削除

en: find in selection
ja: 選択範囲の中から見つける

en: case sensitive
ja: 大/小文字を区別する

en: all objects
ja: 全オブジェクト

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
ja: 検索に不完全および削除済みオブジェクトも含める。

en: regular expression
ja: 正規表現検索

en: <b>Baker Street</b> - ''Baker'' and ''Street'' in any key or name.
ja: <b>ベイカー ストリート</b> - 任意のキーや名前に ''ベイカー'' と ''ストリート'' を両方含むもの

en: <b>"Baker Street"</b> - ''Baker Street'' in any key or name.
ja: <b>"ベイカー ストリート"</b> - 任意のキーや名前に ''ベイカー ストリート'' を含むもの。

en: <b>name:Bak</b> - ''Bak'' anywhere in the name.
ja: <b>name:Bak</b> - nameタグに ''Bak'' を含むもの

en: <b>type=route</b> - key ''type'' with value exactly ''route''.
ja: <b>type=route</b> -  キー ''type'' の値が ''route'' であるもの

en: <b>type=*</b> - key ''type'' with any value. Try also <b>*=value</b>, <b>type=</b>, <b>*=*</b>, <b>*=</b>
ja: <b>type=*</b> -  ''type'' というキーを持つもの全て。* は任意の文字列を意味します。<b>*=value</b>, <b>type=</b>, <b>*=*</b>, <b>*=</b>なども可能です。

en: <b>-name:Bak</b> - not ''Bak'' in the name.
ja: <b>-name:Bak</b> - name に"Bak'' を含まない

en: <b>oneway?</b> - oneway=yes, true, 1 or on
ja: <b>oneway?</b> - oneway=yes もしくは true, 1, on のオブジェクト

en: <b>foot:</b> - key=foot set to any value.
ja: <b>foot:</b> - key=任意の値を入力してください.

en: <u>Special targets:</u>
ja: <u>特殊なターゲット:</u>

en: <b>type:</b> - type of the object (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)
ja: <b>type:</b> - オブジェクトの型 (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)

en: <b>user:</b>... - all objects changed by user
ja: <b>user:</b>... - 該当ユーザに変更された全オブジェクト

en: <b>user:anonymous</b> - all objects changed by anonymous users
ja: <b>user:anonymous</b> - 匿名ユーザによって変更された全てのオブジェクト

en: <b>id:</b>... - object with given ID (0 for new objects)
ja: <b>id:</b>... - オブジェクトに与えられた ID (0 は新しいオブジェクト)

en: <b>version:</b>... - object with given version (0 objects without an assigned version)
ja: <b>version:</b>... - 指定したバージョンを持つオブジェクト（バージョン番号のないオブジェクトは0）

en: <b>changeset:</b>... - object with given changeset id (0 objects without assigned changeset)
ja: <b>changeset:</b>... - 変更セットIDのオブジェクト（変更セットに含まれていないオブジェクトは0)

en: <b>nodes:</b>... - object with given number of nodes (nodes:count or nodes:min-max)
ja: <b>nodes:</b>... - 指定した数のノードをもつオブジェクト（nodes:数 または nodes:最小-最大で指定）

en: <b>tags:</b>... - object with given number of tags (tags:count or tags:min-max)
ja: <b>tags:</b>... - 与えられた数値のタグのオブジェクト (tags:件数 または tags:最小値-最大値)

en: <b>role:</b>... - object with given role in a relation
ja: <b>role:</b>... - リレーション内で指定した役割を持つオブジェクト

en: <b>timestamp:</b>... -  objects with this timestamp (<b>2009-11-12T14:51:09Z</b>, <b>2009-11-12</b> or <b>T14:51</b> ...)
ja: <b>timestamp:</b>... - 指定したタイムスタンプのオブジェクト (<b>2009-11-12T14:51:09Z</b>、<b>2009-11-12</b>　や <b>T14:51</b> 等)

en: <b>modified</b> - all changed objects
ja: <b>modified</b> - 変更されたオブジェクトすべて

en: <b>selected</b> - all selected objects
ja: <b>選択</b>- 選択されたオブジェクトすべて

en: <b>incomplete</b> - all incomplete objects
ja: <b>incomplete</b>- すべての不完全なオブジェクト

en: <b>untagged</b> - all untagged objects
ja: <b>untagged</b> - タグの無いオブジェクト全て

en: <b>child <i>expr</i></b> - all children of objects matching the expression
ja: <b>child <i>式</i></b> - 式にマッチしたオブジェクトの全ての子

en: <b>parent <i>expr</i></b> - all parents of objects matching the expression
ja: <b>parent <i>式</i></b> - 式にマッチしたオブジェクトの全ての親

en: Use <b>|</b> or <b>OR</b> to combine with logical or
ja: <b>|</b> や <b>OR</b>を、論理和をとるために使う

en: Use <b>"</b> to quote operators (e.g. if key contains <b>:</b>)
ja: 文字列に引用符をつける場合は<b>"</b> を使ってください（キーが<b>:</b>を含む場合など）

en: Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
ja: 引用符で囲った文字列に <b>"</b> か <b>\</b> を含むときには、<b>\</b> を加えてエスケープしてください。(<b>\"</b> 及び <b>\\</b>）。

en: Use <b>(</b> and <b>)</b> to group expressions
ja: グループの分類のために <b>(</b> と <b>)</b> を使用する。

note: Strings in JFileChooser
en: Filter
ja: フィルター

en: Search
ja: 検索

en: Submit filter
ja: フィルターを登録

en: Start Search
ja: 検索開始

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
ja: 検索表現が間違っています: 
    
     {0}

en: Invalid search expression
ja: 不正な検索拡張

en: No match found for ''{0}''
ja: "{0}"にマッチするものが見つからない

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
ja: ''{0}''を検索することにより、何も選択肢に加えられませんでした。

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
ja: ''{0}'' を検索しましたが、選択からは何も取り除いていません。

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
ja: 選択の中に "{0}" と一致するものは見つかりませんでした。

en: Found {0} matches
ja: {0} の一致が見つかりました

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
ja: 正規表現 "{0}" は、オフセット {1} に区切りエラーがあります。全エラーメッセージは:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
ja: 正規表現"{0}"に構文エラー、詳細は：
    
    {1}

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
ja: タグオペレーターを使っている時は、キーは空ではいけません。例えば、こうしてください: key=value

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
ja: プリミティブの種類が不明です: {0}. 許される値は、"node", "way" そして "relation"です。

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
ja: 予期しないトークンです。{0}を期待してましたが、{1}を受け取りました。

en: Unexpected token: {0}
ja: 予想外のトークン: {0}

en: Missing parameter for OR
ja: ORのパラメータが見つかりません

en: Missing operator for NOT
ja: NOTに対する演算子が見つかりません

en: Primitive id expected
ja: プリミティブIDを期待

en: Range of numbers expected
ja: 予期される数字の範囲

en: Changeset id expected
ja: 変更セットIDを期待

en: Version expected
ja: バージョンを期待

en: Warning: automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
ja: 警告: 削除されたオブジェクト {1} のタグ ''{0}'' を自動的に切り捨てています

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
ja: オブジェクト {1} にあるタグ ''{0}'' の値の長さが最大で許可された長さ {2} を超えています。値の長さは {3} です。

en: Precondition Violation
ja: 前提条件違反

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
ja: ウェイ {1} のうち{0}ノードが、最大許容数を越えました。最大許容数は {2} です。

en: API Capabilities Violation
ja: API機能違反

en: Cyclic dependency between relations:
ja: リレーション間の循環依存:

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
ja: <html>{0} リレーションが相互に参照しあっており、循環を形成しています。<br>JOSM はこれをアップロードできません。リレーションを編集して相互依存を解消してください。</html>

en: Relation ...
ja: リレーション ...

en: ... refers to relation
ja: ... リレーションを参照

en: Cycling dependencies
ja: 循環依存

note: * Error messages
en: Errors
ja: エラー

en: Usually this should be fixed.
ja: 通常これは修正すべきです。

note: * Warning messages
en: Warnings
ja: 警告

en: Fix these when possible.
ja: 可能であれば修正してください。

note: * Other messages item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Other" group "Other"
en: Other
ja: その他

en: Supicious data found. Upload anyway?
ja: 疑わしいデータが見つかりましたがアップロードしますか？

en: Continue upload
ja: アップロードを継続

en: Add node {0}
ja: ノード {0} を追加

en: Add way {0}
ja: ウェイ {0} を追加

en: Add relation {0}
ja: リレーション {0} を追加

en: Added {0} object | Added {0} objects
ja[0]: {0} 個のオブジェクトを追加しました

en: Change node {0}
ja: ノード {0} を変更

en: Change way {0}
ja: ウェイ {0} を変更

en: Change relation {0}
ja: リレーション {0} を変更

en: Changed nodes of {0}
ja: {0} の変更済みノード

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
ja: ノード "{1}" の "{0}" を削除

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
ja: ウェイ "{1}" の "{0}" を削除

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
ja: リレーション "{1}" の "{0}" を削除

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
ja: ノード ''{2}''に {0}={1} を設定

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
ja: ウェイ ''{2}''に {0}={1} を設定

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
ja: リレーション ''{2}''に {0}={1} を設定

en: Remove "{0}" for {1} objects
ja: {1}オブジェクトの "{0}"を削除

en: Set {0}={1} for {2} objects
ja: {2} オブジェクトについて、{0}={1}を設定

en: Change relation member role for {0} {1}
ja: リレーションのメンバー{0}のロールを {1} に変更

en: Double conflict
ja: 二重の競合

en: Add conflict for ''{0}''
ja: ''{0}'' に競合を追加

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
ja: コマンド ''{0}'' はレイヤー {1} がすでに表示されていないので取り消せません

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
ja: {0} 内の座標の競合を解決

note: should not happen
en: Cannot resolve undecided conflict.
ja: 未決の競合を解決できません

en: At least one object to delete required, got empty collection
ja: 削除するオブジェクトが少なくともひとつは必要です、空のコレクションを受け取りました

en: Delete node {0}
ja: ノード {0} を削除

en: Delete way {0}
ja: ウェイ {0} を削除

en: Delete relation {0}
ja: リレーション {0} を削除

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
ja[0]: {0} 個のオブジェクトを削除

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
ja[0]: {0} 個のノードを削除

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
ja[0]: {0} 個のウェイを削除

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
ja[0]: {0} 個のリレーションを削除

en: Deleted ''{0}''
ja: ''{0}''を削除

note: leave message in one tr() as there is a grammatical connection.
en: You are about to delete nodes outside of the area you have downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
ja: ダウンロードしたエリア外のノードを削除しようとしています。<br>（あなたが見ていない）ほかのオブジェクトが使っているかもしれないので、この操作は問題を引き起こします。<br>本当に削除しますか？

en: Delete confirmation
ja: 削除確認

note: leave message in one tr() as there is a grammatical connection.
en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
ja: 不完全なオブジェクトを削除しようとしています。<br>実際のオブジェクトを見ていないので、これは問題を引き起こすことがあります。<br>本当に削除しますか？

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
ja: {0} 内の削除済み状態の競合を解決

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
ja: ノード{0}の"修正中"フラグを設定します。

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
ja: ウェイ{0}の"修正中"フラグを設定します。

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
ja: 関連{0}の"修正中"フラグを設定します。

en: Move {0} node | Move {0} nodes
ja[0]: {0} 個のノードを移動

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
ja[0]: {0}オブジェクトの削除

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
ja: リレーション {0} のメンバーリスト内の競合を解決

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
ja[0]: {0} 個のノードを回転

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
ja[0]: {0}ノードを拡大縮小

en: Sequence
ja: シーケンス

en: Resolve {0} tag conflicts in node {1}
ja: ノード {1} の {0} タグ競合を解決

en: Resolve {0} tag conflicts in way {1}
ja: ウェイ {1} の {0} タグ競合を解決

en: Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
ja: リレーション {1} の {0} タグ競合を解決

en: Undelete {0} object | Undelete {0} objects
ja[0]: {0}個のオブジェクトを元に戻す

en: Resolve version conflict for node {0}
ja: ノード {0} のバージョン競合を解決

en: Resolve version conflict for way {0}
ja: ウェイ {0} のバージョン競合を解決

en: Resolve version conflict for relation {0}
ja: リレーション {0} のバージョン競合を解決

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
ja: ウェイ {0} のノードリスト中の競合を解決

en: Main dataset does not include node {0}
ja: 主データセットはノード {0} を含んでいません

en: Apply?
ja: 適用しますか?

en: When reversing this way, the following changes to properties of the way and its nodes are suggested in order to maintain data consistency.
ja: このウェイを反転するならば、データの一貫性を保つため、ウェイとそのノードのプロパティーに対する以下の変更が推奨されます。

en: Relation
ja: 関連

en: Old role
ja: 古いロール

en: New role
ja: 新しいロール

en: Old key
ja: 古いキー

en: Old value
ja: 古い値

en: New key
ja: 新しいキー

en: New value
ja: 新しい値

en: Apply selected changes
ja: 選択した変更を適用します

en: Do not apply changes
ja: 変更を適用しません

en: Please select which property changes you want to apply.
ja: 適用したいプロパティの変更を選択してください。

en: Properties of
ja: プロパティ

en: Roles in relations referring to
ja: 次を参照する関連中のロール

en: Automatic tag correction
ja: 自動タグ修正

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
ja: ディレクトリ {0}を作成することができません。自動保存は無効となります。

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
ja: ファイル {0}を作成することができません。他のファイル名が使用されます。

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
ja: ファイル作成中にIOエラーが発生、自動保存はスキップされます: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
ja: 古いバックアップファイル{0}が削除できません。

en: Error while creating backup of removed layer: {0}
ja: 次の削除済みレイヤのバックアップ作成中にエラー: {0}

en: Restoring files
ja: ファイルをレストア中

en: Illegal latitude value ''{0}''
ja: 不正な緯度の値 ''{0}''

en: Illegal longitude value ''{0}''
ja: 不正な経度の値 ''{0}''

en: Warning: failed to persist preferences to ''{0}''
ja: 警告: プリセットの設定を ''{0}''とするのに失敗しました。

en: Malformed config file at lines {0}
ja: 不正な設定がファイルの{0}行目にあります。

en: Warning: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
ja: 警告: 設定の初期化に失敗しました。設定ディレクトリ ''{0}'' はディレクトリではありません。

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
ja: <html>設定の初期化に失敗しました。<br>設定ディレクトリ ''{0}'' はディレクトリではありません。</html>

en: Warning: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
ja: 警告: 設定の初期化に失敗しました。設定ディレクトリ {0} の作成に失敗しました。

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
ja: <html>設定の初期化に失敗しました。<br>作成に失敗した設定ディレクトリ: {0}</html>

en: Warning: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
ja: 警告: 初期設定ファイル ''{0}'' がありません。デフォルトの初期設定ファイルを作成します。

en: Warning: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
ja: 警告: 既存の設定ファイル ''{0}'' をデフォルトの設定ファイルで置き換えます。

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
ja: <html>設定の初期化に失敗しました。<br>設定ファイルをデフォルト: {0} にリセットできません</html>

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and creating a new default preference file.</html>
ja: <html>設定ファイルにはエラーがあります。<br>古いもののバックアップを<br>{0}<br>に取って、新しい初期設定ファイルを作ります。</html>

en: Warning: Failed to initialize preferences.Failed to reset preference file to default: {0}
ja: 警告: 設定の初期化に失敗しました。設定ファイルのデフォルト: {0} へのリセットに失敗

en: Paint style {0}: {1}
ja: 塗りつぶしスタイル{0}:{1}

en: Preferences stored on {0}
ja: 設定は{0}に保存

en: Could not upload preferences. Reason: {0}
ja: 設定をアップロードできませんでした。理由: {0}

en: Could not load preferences from server.
ja: サーバから設定をロードできませんでした。

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
ja: リソース''{0}'' のロードに失敗、エラーコード: {1}。

en: UNKNOWN
ja: 不明

en: Warning: unexpected JOSM version number in revison file, value is ''{0}''
ja: 警告: リビジョンファイルに予期せぬJOSMバージョン番号、値は ''{0}''

en: Warning: the revision file ''/REVISION'' is missing.
ja: 警告: リビジョンファイル ''/REVISION'' がありません。

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
ja: プリミティブ ''{0}'' には既に競合が登録されています

note: * * the decimal format 999.999
en: Decimal Degrees
ja: 十進経緯度

note: * * the degrees/minutes/seconds format 9 deg 99 min 99 sec
en: deg° min'' sec"
ja: 度 分 秒

note: * * coordinates East/North
en: Projected Coordinates
ja: 射影された座標

[ctx: compass]
en: S
ja: 南

[ctx: compass]
en: N
ja: 北

[ctx: compass]
en: W
ja: 西

[ctx: compass]
en: E
ja: 東

en: Not in cache
ja: キャッシュにありません

en: ID > 0 expected. Got {0}.
ja: ID > 0 である必要があります。 {0} を受け取りました

en: Version > 0 expected. Got {0}.
ja: バージョン > 0 である必要があります。 {0} を受け取りました

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
ja: 変更セットID > 0 は新しいプリミティブには割り当てられません。変更セットの値は {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
ja: id=0 のプリミティブは非表示にできません

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
ja: プリミティブ {0} をデータセットに追加できません、既に含まれています

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this  at http://josm.openstreetmap.de . This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
ja: JOSMはデータセット中にプリミティブ [{0} {1}] があることを期待していますが、見つかりませんでした。このことを http://josm.openstreetmap.de に報告してください。これは深刻なエラーではなく、作業を継続しても安全と思われます。

en: Missing merge target for way with id {0}
ja: ID {0} のウェイの結合対象が見つかりません

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it's missing in the source dataset
ja: ID{1}を持つオブジェクトタイプ{0}に削除の印が付けられましたが、元のデータセットにありません

en: Missing merge target for node with id {0}
ja: ID {0} のノードの結合対象が見つかりません

en: Missing merge target for relation with id {0}
ja: ID {0} のリレーションの結合対象が見つかりません

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
ja: ID {1} のタイプ {0} の結合対象が見つかりません

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
ja: {0}ノードのウェイは追加できません。

en: Each node must connect exactly 2 ways
ja: 各ノードは正確に2つのウェイを接続しなければなりません

en: There is an intersection between ways.
ja: ウェイが交差しています。

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
ja: 結合できません。なぜなら、処理しようとしているプリミティブが片方は新規で、もう一方は新規ではないためです。

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
ja: 異なるIDのプリミティブはマージできません。こちらのIDは{0}です、相手は {1}です

note: ICON(data/)
en: node | nodes
ja[0]: ノード

note: ICON(data/) light cyan
en: way | ways
ja[0]: ウェイ

note: ICON(data/) dark blue
en: relation | relations
ja[0]: 関連

note: only for display, no real type ICON(data/)
en: closedway
ja: 閉じたウェイ

note: ICON(data/)
en: multipolygon
ja: マルチポリゴン

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
ja: タグコレクションをプリミティブに適用できません。複数の値を持つキーがあります。

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
ja: ノード {0} を不完全なウェイ {1} に追加できません

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
ja: ID ''{0}'' のプリミティブとID ''{1}'' のプリミティブを比較できません。

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
ja: パラメータ {0} は 0..{1} の範囲外です、 {2} を受け取りました

en: inactive
ja: 停止中

en: selected
ja: 選択済の

en: Relation: selected
ja: リレーション: 選択済み

en: Node: standard
ja: ノード: 標準

en: Node: connection
ja: ノード: 接続

en: Node: tagged
ja: ノード: タグ付き

note: teal
en: untagged way
ja: タグ付いていないウェイ

note: dark green
en: incomplete way
ja: 不完全なウェイ

note: darker blue
en: background
ja: 背景

en: highlight
ja: ハイライト

note: lighteal
en: untagged
ja: タグ付いていない

en: text
ja: テキスト

en: areatext
ja: エリアテキスト

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
ja: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (スエーデン)

en: WGS84 Geographic
ja: WGS84測地系 緯度経度座標

en: Warning: failed to open input stream for resource ''/data/{0}''. Cannot load NTF<->RGF93 grid
ja: 警告: リソース ''/data/{0}''のための入力ストリームの open に失敗しました。NTF<->RGF93 グリッドを読み込めません。

en: Lambert 4 Zones (France)
ja: ランベルト 4 ゾーン（フランス）

en: {0} ({1} to {2} degrees)
ja: {0} ({1} から {2} 度)

en: {0} (Corsica)
ja: {0} (コルシカ)

en: Lambert CC Zone
ja: ランベルトCCゾーン

en: Lambert CC9 Zone (France)
ja: ランベルトCC9ゾーン（フランス）

en: Lambert Zone (Estonia)
ja: ランベルトゾーン（エストニア）

en: Mercator
ja: メルカトル

en: PUWG (Poland)
ja: PUWG（ポーランド）

en: PUWG Zone
ja: PUWG ゾーン

en: PUWG 1992 (Poland)
ja: PUWG 1992 (ポーランド)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
ja: PUWG 2000 ゾーン {0} (ポーランド)

en: Swiss Grid (Switzerland)
ja: スイスグリッド (スイス)

en: UTM Zone
ja: UTMゾーン

en: North
ja: 北緯

en: South
ja: 南

en: Hemisphere
ja: 半球

en: Guadeloupe Ste-Anne 1948
ja: グアドループ・サンタンヌ 1948

en: Martinique Fort Desaix 1952
ja: マルティニーク フォート・ドゼー 1952

en: Error initializing test {0}:
     {1}
ja: テスト{0} の初期化失敗:
    {1}

note: ICON(data/)
en: validation error
ja: 妥当性検証のエラー

note: ICON(data/)
en: validation warning
ja: 妥当性検証の警告

note: ICON(data/)
en: validation other
ja: その他を検証

en: Running test {0}
ja: テスト {0} 実行中

en: Replace "{0}" by "{1}" for
ja: "{0}" を "{1}" で置き換える。

en: object | objects
ja[0]: オブジェクト

en: Coastlines.
ja: 海岸線

en: This test checks that coastlines are correct.
ja: このテストは海岸線が正しいことをチェックします。

en: Unconnected coastline
ja: 接続されていない海岸線

en: Unordered coastline
ja: 順序付いていない海岸線

en: Reversed coastline
ja: 反転された海岸線

en: Crossing ways.
ja: 交差するウェイ

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
ja: このテストでは2つの道路、鉄道、水路あるいは建物が同じレイヤーで交差していてもノードで接続されていないことをチェックします。

en: Crossing buildings
ja: 交差する建物

en: Crossing ways
ja: 交差するウェイ

en: Duplicated nodes.
ja: 重複したノード。

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
ja: このテストは全く同じ位置にノードがないことをチェックします。

en: Duplicated nodes
ja: ノードの複製

en: Mixed type duplicated nodes
ja: 混合タイプの重複ノード

en: Highway duplicated nodes
ja: 道路の重複ノード

en: Railway duplicated nodes
ja: 鉄道の重複ノード

en: Waterway duplicated nodes
ja: 水路の重複ノード

en: Boundary duplicated nodes
ja: 境界の重複ノード

en: Power duplicated nodes
ja: 電力の重複ノード

en: Natural duplicated nodes
ja: Naturalカテゴリの重複ノード

en: Building duplicated nodes
ja: Buildingカテゴリの重複ノード

en: Landuse duplicated nodes
ja: Landuseカテゴリの重複ノード

en: Other duplicated nodes
ja: その他の重複ノード

en: Nodes at same position
ja: 同位置のノード

en: Duplicated relations
ja: 重複したリレーション

en: Relations with same members
ja: 同じメンバを含むリレーション

en: Delete duplicate relations
ja: 重複したリレーションを削除

en: Duplicated ways.
ja: 重複したウェイ。

en: Duplicated ways
ja: 複製したウェイ

en: Ways with same position
ja: 同じ位置を持つウェイ

en: Delete duplicate ways
ja: 複製したウェイを削除

en: Duplicated way nodes.
ja: ウェイのノードの複製

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
ja: 全く同じ連続するノードを持つウェイをチェック

en: Duplicated way nodes
ja: ウェイのノードの複製

note: item "Relations/Multipolygon"
en: Multipolygon
ja: マルチポリゴン

en: This test checks if multipolygons are valid
ja: このテストはマルチポリゴンが適切かどうかチェックします

en: Area style way is not closed
ja: エリアスタイルウェイが閉じられていません

en: No outer way for multipolygon
ja: マルチポリゴンに外側のウェイがありません

en: No style for multipolygon
ja: マルチポリゴンにスタイルがありません

en: No style in multipolygon relation
ja: マルチポリゴンのリレーションにスタイルがありません

en: Multipolygon is not closed
ja: マルチポリゴンが閉じられていません

en: Intersection between multipolygon ways
ja: マルチポリゴンウェイ間の交差

en: Missing name:* translation.
ja: 次の名前がありません: * translation。

en: A name:* translation is missing.
ja: 名前: * translation がありません。

en: A name is missing, even though name:* exists.
ja: name:*があるにも関わらずnameがありません。

en: Nodes with same name
ja: 同じ名前のノード

en: This test finds nodes that have the same name (might be duplicates).
ja: このテストは同じ名前のノードを探します（重複の可能性）。

en: Overlapping ways.
ja: 重なったウェイ

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
ja: このテストはふたつのノード間の接続がひとつ以上のウェイで使用されていないかチェックします。

en: Overlapping areas
ja: 重なった領域

en: Overlapping highways (with area)
ja: 道路の重なり(エリアも含む)

en: Overlapping railways (with area)
ja: 鉄道の重なり(エリアも含む)

en: Overlapping ways (with area)
ja: ウェイの重なり(エリアも含む)

en: Overlapping highways
ja: 重なった道路

en: Overlapping railways
ja: 重なった鉄路

en: Overlapping ways
ja: 重なったウェイ

en: Relation checker :
ja: リレーションチェッカー:

en: This plugin checks for errors in relations.
ja: このプラグインはリレーション内のエラーをチェックします。

en: Relation type is unknown
ja: リレーション種別が不明です

en: Relation is empty
ja: リレーションは空です

en: Role {0} missing
ja: ロール{0} がありません

en: Role verification problem
ja: ロール検証に問題

en: Role {0} unknown
ja: ロール {0}は不明です

en: Empty role found
ja: 空のロールが見つかりました

en: Self-intersecting ways
ja: 自身で交差するウェイ

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
ja: このテストはノードのいくつかを一回以上含むウェイをチェックしています。

en: Similarly named ways.
ja: 同じような名前のウェイ

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
ja: このテストはスペルミスの可能性がある似た名前のウェイをチェックします。

en: Similarly named ways
ja: 同じような名前のウェイ

en: Properties checker :
ja: プロパティチェッカー：

en: This plugin checks for errors in property keys and values.
ja: このプラグインはプロパティのキーと値のエラーをチェックします。

en: Invalid tagchecker line - {0}: {1}
ja: タグチェッカーライン - {0}: {1}　が不正です。

en: Invalid spellcheck line: {0}
ja: スペルチェック行 {0}が不正です

en: Could not access data file(s):
    {0}
ja: データファイルにアクセスできませんでした。:
    {0}

en: Key ''{0}'' invalid.
ja: キー ''{0}''は不正です。

en: Tag value contains character with code less than 0x20
ja: タグ値に0x20より小さいコードのキャラクタが含まれています

en: Tag key contains character with code less than 0x20
ja: タグキーに0x20より小さいコードのキャラクタが含まれています

en: Tag value longer than allowed
ja: 規定より長いタグ値

en: Tag key longer than allowed
ja: 規定より長いタグキー

en: Tags with empty values
ja: 値のないタグ

en: Invalid property key
ja: プロパティキーが不正です

en: Invalid white space in property key
ja: プロパティのキーとして、不正なスペースが入っています。

en: Property values start or end with white space
ja: 値で、空白文字を最初か最後にあるプロパティ

en: Property values contain HTML entity
ja: HTML書式の値を持つプロパティ

en: Key ''{0}'' not in presets.
ja: キー ''{0}'' はプリセットにはありません。

en: Presets do not contain property key
ja: プリセットはプロパティキーを含みません。

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
ja: キー ''{1}'' の値 ''{0}'' はプリセットにはありません。

en: Presets do not contain property value
ja: プリセットに含まれていない属性値です

en: Check property keys.
ja: プロパティのキーをチェック

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
ja: ワードのリストをチェックしてプロパティキーが正しいか検証。

en: Use complex property checker.
ja: 高度なプロパティチェッカーを使用

en: Validate property values and tags using complex rules.
ja: 混合ルールを使用しているプロパティの値とタグを検証

note: JButton
en: Add
ja: 追加

en: TagChecker source
ja: タグチェッカーのソース

en: Edit
ja: 編集

en: Please select the row to edit.
ja: 編集する列を選択してください。

en: Please select the row to delete.
ja: 削除する列を選択してください。

en: The sources (URL or filename) of spell check (see http://wiki.openstreetmap.org/index.php/User:JLS/speller) or tag checking data files.
ja: スペルチェックのソース(URL またはファイル名)(http://wiki.openstreetmap.org/index.php/User:JLS/speller 参照) またはタグをチェックするデータファイル。

en: Add a new source to the list.
ja: 新しいソースをリストに追加

en: Edit the selected source.
ja: 選択したソースの編集

en: Delete the selected source from the list.
ja: リストから選択した情報源を削除

en: Data sources
ja: データソース

en: Check property values.
ja: プロパティの値をチェック

en: Validate that property values are valid checking against presets.
ja: プリセットをチェックしてプロパティの値が正しいか検証。

en: Check for FIXMES.
ja: FIXMEをチェック

en: Looks for nodes or ways with FIXME in any property value.
ja: プロパティの値としてFIXMEをもつノードやウェイを検索

en: Use default data file.
ja: 既定のデータファイルを使用。

en: Use the default data file (recommended).
ja: 既定のデータファイルを使用(推奨)

en: Use default tag ignore file.
ja: デフォルトタグを使用、ファイルを無視。

en: Use the default tag ignore file (recommended).
ja: デフォルトタグを使用、ファイルを無視（推奨）。

en: Use default spellcheck file.
ja: 既定のスペルチェックファイルを使用

en: Use the default spellcheck file (recommended).
ja: 既定のスペルチェックファイルを使用(推奨)

en: Fix properties
ja: プロパティを修正

en: Could not find element type
ja: 要素タイプを見つけられませんでした。

en: Incorrect number of parameters
ja: パラメータの数が不正

en: Could not find warning level
ja: 警告レベルを見つけられませんでした

en: Illegal expression ''{0}''
ja: 不正な表現"{0}"

en: Illegal regular expression ''{0}''
ja: 不正な正規表現： "{0}"

en: Turnrestriction
ja: 方向転換制限

en: This test checks if turnrestrictions are valid
ja: このテストは方向転換制限が適切かどうかチェックします

en: Unknown role
ja: 不明なロール

en: Unknown member type
ja: 不明なメンバー種別

en: More than one "from" way found
ja: ひとつ以上の"from" ウェイが見つかりました

en: More than one "to" way found
ja: ひとつ以上の"to" ウェイが見つかりました

en: More than one "via" way found
ja: ひとつ以上の"via" ウェイが見つかりました

en: No "from" way found
ja: "from" ウェイが見つかりません

en: No "to" way found
ja: "to" ウェイが見つかりません

en: No "via" node or way found
ja: "via" ノードまたはウェイが見つかりません

en: The "from" way does not start or end at a "via" node
ja: "from"ウェイは"via"ノードで開始または終了していません

en: The "to" way does not start or end at a "via" node
ja: "to"ウェイは"via"ノードで開始または終了していません

en: The "from" way does not start or end at a "via" way.
ja: "from"ウェイは"via"ウェイで開始または終了していません

en: The "to" way does not start or end at a "via" way.
ja: "to"ウェイは"via"ウェイで開始または終了していません

en: Unclosed Ways.
ja: 閉じていないウェイ

en: This tests if ways which should be circular are closed.
ja: これは循環しているべきウェイが閉じられているかチェックします。

en: natural type {0}
ja: 自然のタイプ {0}

en: landuse type {0}
ja: 土地利用のタイプ {0}

en: amenities type {0}
ja: アメニティのタイプ {0}

en: sport type {0}
ja: スポーツのタイプ {0}

en: tourism type {0}
ja: 旅行関係のタイプ {0}

en: shop type {0}
ja: 店のタイプ {0}

en: leisure type {0}
ja: レジャーのタイプ {0}

en: waterway type {0}
ja: 水路のタイプ {0}

note: </rule> <!-- lot's of "openGeoDB:..." tags can be found in germany --> <rule> <condition k="openGeoDB:type" v="Stadt"/> <icon annotate="true" src="place/settlement/town.png"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Kreis"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Gemeinde"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Ort"
en: building
ja: 建物

note: </rule> <rule> <condition k="area" b="yes"/> color area
en: area
ja: 領域

en: Unclosed way
ja: 閉じていないウェイ

en: Unconnected ways.
ja: つながっていないウェイ

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
ja: このテストはウェイが別のウェイのすぐ近くにエンドポイントを持っているかチェックしています。

en: Way end node near other highway
ja: ウェイは他の高速道路の近くでノードで終わっています。

en: Way end node near other way
ja: ウェイは他のウェイの近くでノードで終わっています。

en: Way node near other way
ja: ほかのウェイに近いウェイのノード

en: Connected way end node near other way
ja: 他のウェイの近くに結合されたウェイ

en: Untagged and unconnected nodes.
ja: タグ付けされていない、かつ、接続されていないノード。

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
ja: このテストはどのウェイにも属さないタグ無しのノードをチェックしています。

en: No tags
ja: タグ無し

note: Does not happen, but just to be sure. Maybe definition of uninteresting tags changes in future.
en: Unconnected nodes without physical tags
ja: 物理的なタグの無い未接続ノード

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has tag containing ''fixme'' or ''FIXME''
ja: ''fixme'' や ''FIXME''を含むタグがあります

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
ja: ''note'' や ''comment'' や ''description''のキーがあります

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
ja: ''created_by'' や ''converted_by''のキーがあります

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has key ''watch''
ja: ''watch''のキーがあります

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has key ''source''
ja: ''source''のキーがあります

en: Untagged, empty and one node ways.
ja: タグ付けされておらず、空で一ノードのウェイ

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
ja: このテストはタグ無し、空、そして単一ノードのウェイをチェックしています。

en: Unnamed ways
ja: 名前のないウェイ

en: Unnamed junction
ja: 名前の無いジャンクション

en: Untagged ways (commented)
ja: タグ付けされていないウェイ（コメントあり）

en: Untagged ways
ja: タグ付いていないウェイ

en: Empty ways
ja: 空のウェイ

en: One node ways
ja: ノードが1つのウェイ

en: Wrongly Ordered Ways.
ja: 順序の誤ったウェイ

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
ja: このテストは水域、陸地および海岸線ウェイの方向をチェックします。

en: Reversed coastline: land not on left side
ja: 海岸線の反転: 陸地が左側にありません。

en: Reversed water: land not on left side
ja: 水域の反転： 陸地は左側にない

en: Reversed land: land not on left side
ja: 陸地の反転：　陸地は左側にない

en: Wrong number of arguments for bookmark
ja: ブックマークに対する引数の数が不正です

en: Error reading bookmark entry: %s
ja: ブックマークエントリ %s の読み取りに失敗しました

en: Error: Unexpected line ''{0}'' in bookmark file ''{1}''
ja: エラー: ブックマークファイル''{1}'' に予期せぬ行 ''{0}''

en: Error: Illegal double value ''{0}'' on line ''{1}'' in bookmark file ''{2}''
ja: エラー: ブックマークファイル ''{2}'' 内の行 ''{1}'' に不正なダブル値 ''{0}''

en: <html>Could not read bookmarks from<br>''{0}''<br>Error was: {1}</html>
ja: <html>''{0}''<br>からブックマークが読み込めません<br>エラー内容: {1}</html>

en: Do not show again (remembers choice)
ja: 次回から表示しない

en: incomplete
ja: 不完全

en: highway
ja: 道路

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: railway
ja: 鉄道

en: waterway
ja: 水路

en: landuse
ja: 土地利用

note: note: length == 0 should no longer happen, but leave the bracket code nevertheless, who knows what future brings I18n: count of nodes as parameter
en: {0} node | {0} nodes
ja[0]: {0} 個のノード

en: {0} member | {0} members
ja[0]: {0}  個のメンバー

en: public transport
ja: 公共輸送機関

en: Changeset {0}
ja: 変更セット {0}

en: Precondition violation
ja: 前提条件違反

en: Security exception
ja: セキュリティ例外

en: Network exception
ja: ネットワーク例外

en: IO Exception
ja: IO 例外

en: Illegal Data
ja: 不正なデータ

en: Internal Server Error
ja: サーバの内部エラー

en: Bad Request
ja: 不正な要求

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Conflict
ja: 競合

en: Authentication Failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authorisation Failed
ja: 認証失敗

en: Client Time Out
ja: クライアントのタイムアウト

en: Communication with OSM server failed
ja: OSMサーバとの通信に失敗

en: Authentication failed
ja: 認証失敗

en: Unknown host
ja: 不明なホスト

en: Show help information
ja: ヘルプ情報を表示

en: Message of the day not available
ja: 今日のメッセージはありません

en: Downloading "Message of the day"
ja: "今日のメッセージ"をダウンロード

en: Click to close the dialog
ja: クリックしてダイアログを閉じる

en: Imagery offset
ja: 画像のオフセット

en: Blank Layer
ja: 空のレイヤー

note: ICON
en: Open a blank WMS layer to load data from a file
ja: ファイルからデータをロードするためのブランクWMSレイヤーを開く

en: Imagery
ja: 画像

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
ja: パラメータ "{0}" は空白を想定していますが、現在 "{1}" になっています。

en: Upload Preferences
ja: アップロード設定

en: Upload the current preferences to the server
ja: サーバに現在の設定をアップロードします

en: string
ja: 文字列

en: Name of the user.
ja: ユーザの名前

en: OSM Password.
ja: OSMのパスワード

en: Resize the applet to the given geometry (format: WIDTHxHEIGHT)
ja: 指定された位置でアプレットのサイズ変更（指定フォーマットは、幅x高さ）

en: string;string;...
ja: 文字列：文字列：…

en: Download each. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
ja: それぞれをダウンロード。x1,y1,x2,y2や、lat=y&lon=x&zoom=z を含むURLか、ファイル名を指定できます。

en: Download each as raw gps. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
ja: それぞれを生GPSとしてダウンロード。x1,y1,x2,y2を、lat=y&lon=x&zoom=zを含むURLかファイル名で指定できます。

en: Add each to the initial selection. Can be a google-like search string or an URL which returns osm-xml
ja: それぞれを初期の選択として追加します。グーグルのような検索文字列やOSM-XMLを返すURLで指定できます。

en: any
ja: 任意

en: If specified, reset the configuration instead of reading it.
ja: もし指定されると、読み込む代わりに設定をリセットします。

en: Username
ja: ユーザ名

en: Password
ja: パスワード

en: usage
ja: 使用法

en: options
ja: オプション

en: Show this help
ja: このヘルプの表示

en: Standard unix geometry argument
ja: 標準のunix配置引数

en: Download the bounding box
ja: 境界囲みをダウンロード

en: Download the location at the url (with lat=x&lon=y&zoom=z)
ja: (lat=x&lon=y&zoom=z を含む) URLを位置と解釈してダウンロード

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
ja: ファイルを開く(ファイル/開くで開かれるファイルの全種類）

en: Download the bounding box as raw gps
ja: bounding boxを生GPSとしてダウンロード

en: Download the location at the url (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw gps
ja: (lat=x&lon=y&zoom=zがついた)URLで示される場所の生gpsをダウンロード

en: Select with the given search
ja: 検索から選択

en: Launch in maximized mode
ja: 最大モードで起動

en: Reset the preferences to default
ja: 設定を既定に戻します。

en: Set the language
ja: 言語の設定

en: options provided as Java system properties
ja: Javaシステムのプロパティとして提供されるオプション

en: Change the folder for all user settings
ja: 全てのユーザ設定用フォルダを変更

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
ja: お知らせ: いくつかの作業で、JOSM は大量のメモリを消費します。JOSM起動時に以下のJavaオプションを使用して
          使用メモリの最大サイズ（メガバイト単位）を指定することができます。

en: examples
ja: 例

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
ja: パラメータ --downloadと--downloadgpsと--selectionは、この順序で処理されます。

en: Make sure you load some data if you use --selection.
ja: --selectionを使った場合、一部のデータだけをロードすることになります。

en: Initializing
ja: 初期化

en: Updating plugins...
ja: プラグイン更新中...

en: Installing updated plugins
ja: 更新されたプラグインをインストール中

en: Loading early plugins
ja: 早期読み込みプラグインのロード中

en: Setting defaults
ja: デフォルト設定

en: Creating main GUI
ja: メインGUIを作成します。

en: Loading plugins
ja: プラグインのロード

en: Unsaved osm data
ja: 未保存のOSMデータ

en: Restore
ja: 復元

en: Discard
ja: 破棄

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
ja[0]: まだセーブしていないデータレイヤ{0}1があります。

en: Preference setting {0} has been removed since it is no longer used.
ja: 設定 {0} はもう使われていないので、除かれました。

en: File
ja: ファイル

note: Strings in JFileChooser
en: View
ja: 表示

en: Tools
ja: ツール

en: Presets
ja: プリセット

en: Menu: {0}
ja: メニュー: {0}

en: Audio
ja: 音声

en: Hide this button
ja: このボタンを隠します

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
ja: 下部の矢印をクリックして再表示。

en: Hide or show this toggle button
ja: 表示非表示をこのトグルボタンで指定

en: Move right
ja: 右へ移動

en: Map: {0}
ja: マップ: {0}

en: Move left
ja: 左へ移動

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: scale
ja: 拡大・縮小

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
ja: マウスポインターで示される地理経度

en: The name of the object at the mouse pointer.
ja: マウスポインターで示されるオブジェクトの名前

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
ja: マウスポインターで示される地理緯度

en: The angle between the previous and the current way segment.
ja: これより前のウェイセグメントとこのウェイセグメントの間の角度。

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
ja: 描かれている線分の(コンパスの)向き

en: The length of the new way segment being drawn.
ja: 描きたい新規ウェイセグメントの長さ

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
ja: 繰り返すには再び真中をクリックしてください。<br> CTRL キーを押しつづけるとマウスでこの表から直接選べます。

en: (no object)
ja: (オブジェクトなし)

en: User:
ja: ユーザ:

en: Layer not in list.
ja: レイヤーがリストにありません。

en: Layer ''{0}'' must be in list of layers
ja: レイヤー ''{0}'' はレイヤーのリスト中になければなりません

en: Chinese
ja: 中国語

en: Click to cancel the current operation
ja: クリックして現在の操作をキャンセル

en: false: the property is explicitly switched off
ja: 偽：明示的に設定がスイッチオフになっています。

en: true: the property is explicitly switched on
ja: 真：明示的に設定値がスイッチオンになっています。

en: partial: different selected objects have different values, do not change
ja: 部分：違う選択オブジェクトが違う値を有しており、変更しません。

en: unset: do not set this property on the selected objects
ja: 変更なし：この設定値を選択したオブジェクトに対して更新しませんでした。

en: <html>Please confirm to remove <strong>1 object</strong> from <strong>1 relation</strong>.</html>
ja: <html><strong>1 オブジェクト</strong> を<strong>1 リレーション</strong> から削除して良いか確認してください。</html>

en: <html>Please confirm to remove <strong>1 object</strong> from <strong>{0} relations</strong>.</html>
ja: <html><strong>1 オブジェクト</strong> を<strong>{0} リレーション</strong> から削除して良いか確認してください。</html>

en: <html>Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong> from <strong>{1} relations</strong>.</html>
ja: <html><strong>{0} オブジェクト</strong> を<strong>{1} リレーション</strong> から削除して良いか確認してください。</html>

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
ja[0]: {0} 個のオブジェクトを削除中

en: Delete objects
ja: オブジェクトを削除

en: From Relation
ja: リレーションから

en: Pos.
ja: 位置

note: the role column
en: Role
ja: 役割

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
ja: クリックしてダイアログを閉じ、オブジェクトをリレーションから削除

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
ja: クリックしてダイアログを閉じ、オブジェクト削除を中断

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
ja: <html>与えられたズームレベルで<strong>OSMタイルのレンジ</strong>を選択してください。</html>

en: Zoom level:
ja: ズームレベル:

en: from tile
ja: min（最小値）

en: up to tile
ja: max (最大値)

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, i.e. <i>15/256/223</i>. Tile adresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
ja: <html>一つのタイルを指定する場合は、<strong>タイルのアドレス</strong> での指定も可能です。 <i>ズームレベル/x/y</i>で指定してください。例)<i>15/256/223</i>。<i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i>での指定も可能です。</html>

en: Tile address:
ja: タイルのアドレス:

en: Apply the tile address
ja: タイルのアドレスを適用

en: Please enter a tile address
ja: タイルアドレスを入力

en: The current value isn''t a valid tile address
ja: 現在の値は正しいタイルアドレスではない

en: Please enter a tile index
ja: タイルのインデックスを入力してください

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
ja: 現在の値は指定されたズームレベルに適切なタイルインデックスではありません

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with their version
en: My with Their
ja: 自分と相手

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with the merged version
en: My with Merged
ja: 自分と統合版

note: * * compare their version of an {@see OsmPrimitive} with the merged veresion
en: Their with Merged
ja: 相手と統合版

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
ja: ロール {0} は比較ペア {1} に参加していません

en: Properties
ja: プロパティ

en: Tags
ja: タグ

en: Nodes
ja: ノード

en: Members
ja: メンバー

en: No pending tag conflicts to be resolved
ja: 解決が必要な保留中のタグ競合はありません

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
ja[0]: タグ（{0}この衝突)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
ja[0]: 解決すべき保留されたタグが {0} 個あります

en: Nodes(resolved)
ja: ノード(解決済み)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
ja: 結合されたノードリストを固定しました。このウェイのノードリストには保留中の競合はありません。

en: Nodes(with conflicts)
ja: ノード(競合あり)

en: Pending conflicts in the node list of this way
ja: このウェイのノードリスト内の保留中競合

en: Members(resolved)
ja: メンバー(解決済み)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
ja: 結合されたメンバーリストを固定しました。このリレーションのメンバーリストには保留中の競合はありません。

en: Members(with conflicts)
ja: メンバー(競合あり)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
ja: このリレーションのメンバーリスト内の保留中競合

en: No pending property conflicts
ja: 保留中のプロパティ競合はありません

en: Properties(with conflicts)
ja: プロパティ(競合あり)

en: Pending property conflicts to be resolved
ja: 解決が必要な保留中競合プロパティ

en: Conflict Resolution
ja: 競合の解決

en: {0} more...
ja: {0} さらに...

en: Merging deleted objects failed
ja: 削除されたオブジェクトの併合に失敗

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
ja: ロール {0} のリストは現在比較ペアに参加していません

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
ja: パラメータ "index" に予期せぬ値。入力値: {0}

en: Item {0} not found in list.
ja: アイテム {0} はリストに見つかりません

en: lock scrolling
ja: スクロールをロック

en: Compare
ja: 比較

en: My version
ja: 自分のバージョン

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
ja: 自分のデータセットの要素リスト、例：ローカルデータセット

en: Merged version
ja: 結合したバージョン

en: List of merged elements. They will replace the my elements when the merge decisions are applied.
ja: 結合した要素のリスト。結合が適用されると、あなたの編集した要素は置き換えられるでしょう。

en: Their version
ja: 相手のバージョン

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
ja: 相手のデータセットの要素リスト、例：サーバデータセット

en: > top
ja: > 先頭

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
ja: 選択したノードを結合されたノードリストの先頭にコピー

en: > bottom
ja: > 最後

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
ja: 選択した要素を結合された要素リストの最後にコピー

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
ja: 選択した要素を、結合された要素リストから選択している最初の要素の前にコピー

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
ja: 選択した要素を、結合された要素リストから選択している最初の要素の後にコピー

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
ja: 相手の選択した要素を、結合された要素リストの先頭にコピー

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
ja: 相手の選択した要素を、結合された要素リストの最後にコピー

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
ja: 相手の選択した要素を、結合された要素リストの最初に選択された要素の前にコピー

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
ja: 相手の選択した要素を、結合された要素リストの最初に選択された要素の後にコピー

en: Copy all my elements to the target
ja: すべての私の要素を対象にコピー

en: Copy all their elements to the target
ja: すべての要素を対象にコピーする

note: Strings in JFileChooser
en: Up
ja: 上

en: Move up the selected elements by one position.
ja: 同じ位置で選択した要素を上に移動

en: Down
ja: 下

en: Move down the selected entries by one position.
ja: 同じ位置で選択したエントリを下に移動

en: Remove
ja: 削除

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
ja: 結合された要素のリストから選択したエントリを削除

en: Freeze
ja: 固定

en: Freeze the current list of merged elements.
ja: 結合された要素の現在のリストを固定

en: Unfreeze
ja: 固定解除

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
ja: 結合された要素のリスト固定を解除して結合をはじめる

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
ja: <html><strong>{0}</strong> をクリックして自分と相手のエントリの結合を開始</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
ja: <html><strong>{0}</strong> をクリックして自分と相手のエントリの結合を完了</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
ja[0]: 自分のバージョン ({0} エントリ)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
ja[0]: 結合したバージョン ({0} エントリ)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
ja[0]: 相手のバージョン ({0} エントリ)

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
ja: 調整可能な {0} がまだ登録されていません。同期された調整に参加設定できません。

en: Adjustable {0} not registered yet.
ja: 調整可能な {0} はまだ登録されていませんでした。

en: Node
ja: ノード

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
ja: 結合したノードがまだ固定されていません。解決コマンドをビルドできません

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
ja: 自分のデータセットのプロパティ、例：ローカルデータセット

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
ja: 結合された要素のプロパティ。結合する決定が適用された時、相手は自分の要素のプロパティを置換します。

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
ja: 相手のデータセットのプロパティ、例：ローカルデータセット

en: Coordinates:
ja: 座標:

en: Deleted State:
ja: 削除済み状態:

en: Referenced by:
ja: 参照元：

en: (none)
ja: (なし)

en: deleted
ja: 削除しました

en: not deleted
ja: 削除されていません

en: Keep my coordiates
ja: 自分の座標を残す

en: Keep their coordiates
ja: 相手の座標を残す

en: Undecide conflict between different coordinates
ja: 異なる座標間の競合を未決にする

en: Keep my deleted state
ja: 自分の削除済み状態を残す

en: Keep their deleted state
ja: 相手の削除済み状態を残す

en: Undecide conflict between deleted state
ja: 削除済み状態間の競合を未決にする

en: Primitive
ja: プリミティブ

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command
ja: 結合したノードはまだ固定されていません。解決コマンドをビルドできません

en: <undefined>
ja: <未定義>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
ja: 結合されたデータセットはキー {0} を持つタグを含みません

en: My dataset does not include a tag with key {0}
ja: 自分のデータセットはキー {0} を持つタグを含みません

note: setting up the properties table
en: Key
ja: キー

en: Value
ja: 値

en: Cannot apply undecided tag merge item.
ja: 未決のタグ結合アイテムを適用できません

en: My version (local dataset)
ja: 自分のバージョン (ローカルデータセット)

en: Their version (server dataset)
ja: 相手のバージョン (サーバデータセット)

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
ja: ローカルデータセットから選択されたキー/値のペアを残す

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
ja: サーバデータセットから選択されたキー/値のペアを残す

en: Undecide
ja: 未決

en: Mark the selected tags as undecided
ja: 選択されたタグを未決にマーク

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
ja: 相手のデータセットはキー {0} を持つタグを含みません

en: Conflicts when combining primitives
ja: プリミティブの連結時に競合

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
ja: ウェイの連結時に競合 - 連結されたウェイは''{0}'' です

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
ja: ノードのマージで競合が発生しました。相手のノードは"{0}"

en: No conflicts to resolve
ja: 解決が必要な競合はありません

en: Cancel conflict resolution
ja: 競合解決をキャンセル

en: Apply resolved conflicts
ja: 解決済み競合を適用

en: Apply
ja: 適用

en: none
ja: なし

note: item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme" display value
en: all
ja: 全て

en: Choose a value
ja: 値を選択

en: Please decide which values to keep
ja: どちらの値を残すか決めてください

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
ja: 値 ''{0}'' はキー  ''{1}'' に割り当てられます

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
ja: キー ''{0}'' とその全ての値は削除されます

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
ja: ''{0}'' として連結された値は全てキー ''{1}'' に適用されます

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
ja: タグコレクションには選択された値 ''{0}'' が含まれていません

en: Not decided yet.
ja: 未決定です

en: Tags from nodes
ja: ノードからのタグ

en: Tags from ways
ja: ウェイからのタグ

en: Tags from relations
ja: リレーションからのタグ

en: Conflicts in pasted tags
ja: 貼り付けられたタグの競合

en: Paste ...
ja: 貼り付け ...

en: From ...
ja: 元: ...

en: To ...
ja: 先: ...

note: minimum size is relevant for multisplit layout
en: {0} tag | {0} tags
ja[0]: {0} タグ

en: {0} way | {0} ways
ja[0]: {0}ウェイ

en: {0} relation | {0} relations
ja[0]: {0} 関連

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
ja: pos {0} は、範囲外です。現在のメンバーの数: {1}

en: Remove this relation member from the relation
ja: このリレーションメンバーをこのリレーションから除きます。

en: Keep
ja: 保持

en: Keep this relation member for the target object
ja: 対象のオブジェクト用にこの関連メンバーを保持

en: Undecided
ja: 未決定

en: Not decided yet
ja: 未決定です

en: Role:
ja: ロール:

en: Enter a role for all relation memberships
ja: 全てのリレーションメンバーシップ用のロールを入力

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
ja: <html>選択してタグの入力を有効化。全ての変更されたリレーションに<br>適用されます。</html>

[ctx: tag]
en: Key:
ja: キー:

en: <html>Enter a tag key, i.e. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
ja: <html>タグキーを入力してください、例）<strong><tt>fixme</tt></strong></html>

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Value:
ja: 値:

en: <html>Enter a tag value, i.e. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
ja: <html>タグの値を入力してください、例）<strong><tt>check members</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one ore more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
ja: <html>結合されたウエイは、関連づけのメンバーです。この関連への所属について、<strong>維持する</strong>か、<strong>解除する</strong>か決めてください。<br>既定値は、一つ目のウエイについては<strong>維持</strong>し、同じ関連のメンバーになっている残りについては<strong>解除</strong>です。結合されたウエイは、関連中でもともとのウエイの場所で示されます。</html>

en: Apply this role to all members
ja: 全てのメンバーにこのロールを適用

en: Orig. Way
ja: 元ウェイ

en: Decision
ja: 判断

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
ja: <html>次のタグに残す値を選択してください。</html>

en: Show tags with conflicts only
ja: 競合のあるタグだけを表示

en: Show tags with multiple values only
ja: 複数の値を持つタグのみを表示

en: For selected objects only
ja: 選択したオブジェクトのみ表示

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
ja: <html>選択すると現在選択しているオブジェクトの変更セットだけを表示。<br>選択を解除するとデータレイヤ内のオブジェクト全ての変更セットを表示。</html>

en: Changesets
ja: 変更セット

en: Open the list of changesets in the current layer.
ja: 現在のレイヤーにある変更セット一覧を開く

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
ja: 選択している変更セットに存在する全てのオブジェクトを選択

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
ja: OSMサーバから選択された変更セットについての情報をダウンロード

en: Closes the selected open changesets
ja: 選択されたオープン済み変更セットを閉じる

en: Show info
ja: 情報を表示

en: Open a web page for each selected changeset
ja: 選択された変更セットそれぞれにウェブページを開く

note: Strings in JFileChooser
en: Details
ja: 詳細

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
ja: 変更セットマネージャを開く

en: Command Stack
ja: 指示の集積

en: Open a list of all commands (undo buffer).
ja: 全指示のリストを開く（取り消しバッファ）

en: Toggle: {0}
ja: トグル: {0}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
ja: このコマンドに参加するオブジェクト(現在削除されていなければ)を選択します

en: Undo the selected and all later commands
ja: 選択したものおよびその後のコマンドを全て取り消す

en: Redo the selected and all earlier commands
ja: 選択したものおよびそれ以前のコマンドを全てやり直す

en: Resolve conflicts.
ja: 競合を解決

en: Conflicts: {0} unresolved
ja: 競合: {0} 未解決

en: Resolve
ja: 解決

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
ja: 上記リストの全てのアイテムを結合するダイアログを開く

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
ja: マップ上の選択した要素を、上記リストの選択したアイテムに設定します。

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
ja: 競合の解決をキャンセルしてダイアログを閉じる

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
ja: 解決済みの競合を適用してダイアログを閉じる

en: Apply Resolution
ja: 解決を適用

en: Close anyway
ja: 強制的に閉じる

en: Continue resolving
ja: 解決を続ける

en: Conflict not resolved completely
ja: 競合は完全には解決されていません

en: Resolve conflicts
ja: 競合を解決

en: Resolve conflicts for ''{0}''
ja: ''{0}'' の競合を解決する

en: Filter objects and hide/disable them.
ja: オブジェクトにフィルターをかけ、非表示/無効にします。

en: Add filter.
ja: フィルターを追加。

en: Edit filter.
ja: フィルターを編集。

en: Delete filter.
ja: フィルターを削除。

en: Move filter up.
ja: フィルターを上に移動。

en: Move filter down.
ja: フィルターを下に移動。

en: Enable filter
ja: フィルターを有効化

en: Hide elements
ja: 要素を非表示にする

en: Inverse filter
ja: 反転フィルター

en: Filter mode
ja: フィルターモード

en: Filter Hidden:{0} Disabled:{1}
ja: フィルタ 非表示:{0} 無効化:{1}

en: Error in filter
ja: フィルタ内にエラー

[ctx: filter]
note: translators notes must be in front column header: enable filter
en: E
ja: 東

[ctx: filter]
note: column header: filter text
en: Text
ja: テキスト

[ctx: filter]
note: column header: inverted filter
en: I
ja: 一代目

en: <h2>Filter active</h2>
ja: <h2>有効なフィルタ</h2>

en: <p><b>{0}</b> objects hidden
ja: <p><b>{0}</b> 件の非表示オブジェクト

en: <b>{0}</b> objects disabled
ja: <b>{0}</b> 件の無効化オブジェクト

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
ja: </p><p>フィルタのダイアログを閉じて全オブジェクトを見る。<p></html>

en: History
ja: 履歴

en: Display the history of all selected items.
ja: 選択したアイテムすべての履歴

en: Object with history
ja: 履歴があるオブジェクト

en: Reload
ja: 再読込

en: Reload all currently selected objects and refresh the list.
ja: 選択しているオブジェクトを再読み込みし、リストを更新します。

note: JButton
en: Show
ja: 表示

en: Display the history of the selected objects.
ja: 選択したオブジェクトの履歴を表示。

en: Advanced object info
ja: 詳細なオブジェクト情報

en: <new object>
ja: <新しいオブジェクト>

en: Please enter a GPS coordinates
ja: GPS座標を入力してください

en: Close the dialog and create a new node
ja: ダイアログを閉じて新しいノードを作成

en: Close the dialog, do not create a new node
ja: ダイアログを閉じて、新しいノードを作成しない

en: Layers
ja: レイヤー

en: Open a list of all loaded layers.
ja: レイヤーの一覧

en: Delete the selected layers.
ja: 選択したレイヤーを削除

en: Show/Hide
ja: 表示/非表示

en: Toggle visible state of the selected layer.
ja: 選択したレイヤーの表示状態を切り替え

en: Opacity
ja: 透明度

en: Adjust opacity of the layer.
ja: レイヤーの透明度を調整

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate the selected layer
ja: 選択されたレイヤーを有効化

en: Merge this layer into another layer
ja: このレイヤーを他のレイヤーに結合

en: Duplicate this layer
ja: このレイヤを複製

en: layer is currently visible (click to hide layer)
ja: レイヤは現在表示されています（クリックして非表示に）

en: layer is currently hidden (click to show layer)
ja: レイヤは現在非表示（クリックして表示）

en: this layer is the active layer
ja: このレイヤはアクティブなレイヤです

en: this layer is not currently active (click to activate)
ja: このレイヤは現在アクティブではありません（クリックしてアクティブに）

en: Move the selected layer one row up.
ja: 選択したレイヤーを一つ上に上げます。

en: Move the selected layer one row down.
ja: 選択したレイヤーを一つ下に移動します。

en: Information about layer
ja: レイヤーについての情報

en: Map Paint Styles
ja: 地図塗りつぶしスタイル

en: Turn selected styles on or off
ja: 選択したスタイルの適用を切替え

en: Move the selected entry one row down.
ja: 選択した行を下に移動

en: Move the selected entry one row up.
ja: 選択した行を上に移動

en: Reload from file
ja: ファイルから再読み込み

en: reload selected styles from file
ja: 選択したスタイルをファイルから再読み込み

en: Save as...
ja: 名前を付けて保存...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
ja: このスタイルのコピーをファイルに保存し、一覧に追加します

en: Reloading style sources
ja: スタイルのソースを再読み込み中

en: view meta information, error log and source definition
ja: メタ情報とエラーログおよびソース定義を表示

en: Map Style info
ja: マップスタイル情報

note: <key key="power" value="generator" /> item "Power/Power Generator" combo "Source"
en: Source
ja: 情報ソース

en: Title:
ja: タイトル:

en: Built-in Style, internal path:
ja: ビルトインスタイルの内部パス:

en: Path:
ja: パス名：

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Background:
ja: 背景色:

en: Style is currently active?
ja: このスタイルを利用中？

en: No
ja: いいえ

note: group "Relations"
en: Relations
ja: リレーション

en: Open a list of all relations.
ja: 全てのリレーションのリストを開く

en: Open an editor for the selected relation
ja: 選択したリレーションの編集画面を開く

en: Delete the selected relation
ja: 選択したリレーションを削除

en: Create a new relation
ja: 新規リレーション作成

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
ja: このリレーションのコピーを作成し、他の編集ウィンドウで開く

en: Set the current selection to the list of selected relations
ja: 現在の選択を選択したリレーションのリストへセットする

en: Select relation
ja: リレーションを選択

en: Select the members of all selected relations
ja: 全ての選択済リレーションのメンバーを選択

en: Select members
ja: メンバーを選択

en: Download all members of the selected relations
ja: 選択済リレーションの全メンバーをダウンロード

en: Download members
ja: メンバーをダウンロード

en: Download incomplete members of selected relations
ja: 選択されたリレーションの不完全なメンバーをダウンロード

en: Download incomplete members
ja: 不完全なメンバーをダウンロード

en: Relations: {0}
ja: リレーション: {0}

en: Current Selection
ja: 現在の選択範囲

en: Open a selection list window.
ja: セレクションリスト　ウインドウを開きます。

en: Search for objects
ja: オブジェクトを検索

en: Zoom to selection
ja: セレクションへズーム

en: Zoom to selected element(s)
ja: 選択した要素にズーム

en: Call editor for relation
ja: リレーション用エディタを呼び出す

en: Call relation editor for selected relation
ja: 選択されたリレーション用にリレーションエディタを呼び出す

en: Select in relation list
ja: 関連リストから選択

en: Select relation in relation list.
ja: リレーション一覧のリレーションを選択。

en: Selection
ja: 選択

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
ja: 選択: 関連:{0}/ウェイ:{1}/ノード:{2}

en: Selection: {0}
ja: 選択: {0}

en: Get detailed information on the internal state of the objects.
ja: オブジェクトに内部状態に関して詳細な情報を取得。

en: Inspect
ja: 検査

en: Undock the panel
ja: パネルの取り外し

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
ja: このパネルを閉じます。左側のツールバーのボタンを使うことで再度開くことができます。

en: Click to minimize/maximize the panel content
ja: クリックすることでパネルの内容を最小化/最大化

en: Authors
ja: 作者

en: Open a list of people working on the selected objects.
ja: 選択したオブジェクトで作業した人たちのリストを開く

en: {0} Author | {0} Authors
ja[0]: {0}人の作者

en: Select objects submitted by this user
ja: このユーザが登録したオブジェクトを選択

en: Launches a browser with information about the user
ja: ユーザについての情報付きでブラウザを起動

en: Warning: only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
ja: 警告: 選択されたユーザ {1} のうち、最初の {0} だけに情報ブラウザを起動します

en: <html>Failed to create an URL because the encoding ''{0}''<br>was missing on this system.</html>
ja: <html>URLの生成に失敗しました。指定したエンコーディング ''{0}''<br>はこの環境では利用できません。</html>

en: Missing encoding
ja: エンコーディングがありません

en: Loads information about relicensing status from the server. Users having agreed to the new contributor terms will show a green check mark.
ja: 再ライセンス承認情報をサーバから読み込みます。新しい投稿規約に賛成しているユーザには緑のチェックマークが表示されます。

en: Author
ja: 作者

en: # Objects
ja: # オブジェクト

en: Validation results
ja: 検証結果

en: Open the validation window.
ja: 妥当性検証ウィンドウを開く

en: Zoom to problem
ja: 問題へズーム

en: Fix
ja: 修正

en: Fix the selected issue.
ja: 選択された問題を修正。

en: Ignore the selected issue next time.
ja: 選択された問題は次回無視します

en: Whole group
ja: 全てのグループ

en: Single elements
ja: 単一の要素

en: Nothing
ja: 何もしない

en: Ignore whole group or individual elements?
ja: 全体のグループか個々の要素を無視しますか?

en: Ignoring elements
ja: 要素を無視

en: Fixing errors ...
ja: エラー修正中 ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
ja: ({0}/{1}) 修正中: ''{2}''

en: Updating map ...
ja: 地図を更新中 ...

en: Display the basic properties of the changeset
ja: 変更セットの基本情報を表示する

en: Display the tags of the changeset
ja: 変更セットのタグを表示する

en: Content
ja: 内容

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
ja: 変更セットでのアクション（作成/更新/削除）を表示する

en: Changeset Management Dialog
ja: 変更セット管理ダイアログ

en: Close the dialog
ja: ダイアログを閉じる

en: Query
ja: クエリ

en: Launch the dialog for querying changesets
ja: ダイアログを開いて変更セットを問い合わせる

en: Remove from cache
ja: キャッシュから削除

en: Remove the selected changesets from the local cache
ja: 選択した変更セットをローカルキャッシュから削除

en: Close the selected changesets
ja: 選択した変更セットを閉じる

en: Update changeset
ja: 変更セットを更新

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
ja: 選択した変更セットをOSMサーバの現在のデータで更新

en: Download changeset content
ja: 変更セットの内容をダウンロード

en: Download the content of the selected changesets from the server
ja: 選択した変更セットの内容をサーバからダウンロード

en: My changesets
ja: 自分の変更分

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
ja: 自分の変更した変更セットをサーバからダウンロード（最大100セット）

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
ja: <html>現在 JOSM は匿名ユーザで起動しています。<br>環境設定でOSMのユーザ名を設定しないとあなたの変更セットをダウンロードすることはできません。</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
ja: 空

[ctx: changeset.state]
en: Open
ja: 開く

[ctx: changeset.state]
en: Closed
ja: 閉じる

en: anonymous
ja: 匿名

en: Comment
ja: コメント

en: User
ja: ユーザ

en: Created at
ja: 作成日時

en: Closed at
ja: 保存日時

en: Downloading changeset content
ja: 変更セットをダウンロード中

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
ja: 変更セット {2} をダウンロード中。({0}/{1})

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
ja: 変更セット {2} の内容をダウンロード中。 ({0}/{1})

en: Download content
ja: 内容をダウンロード

en: Download the changeset content from the OSM server
ja: 変更セットの内容を OSMサーバからダウンロードする

en: Update content
ja: 内容を更新

en: Update the changeset content from the OSM server
ja: 変更セットの内容をOSMサーバのものに更新

en: Show history
ja: 履歴を表示

en: Download and show the history of the selected objects
ja: 選択されたオブジェクトの履歴をダウンロードして表示

en: Select in layer
ja: 選択レイヤ

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤ中の対応するプリミティブを選択

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
ja[0]: <html>選択したオブジェクトは、現在の編集中のレイヤー"{0}"<br>にありません。</html>

en: Nothing to select
ja: 選択するものがありません

en: Zoom to in layer
ja: レイヤにズーム

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤ中の対応するオブジェクトにズームする

en: Nothing to zoom to
ja: ズームするものがありません

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
ja: この変更セットの中身はダウンロードしていません。

en: Download now
ja: すぐにダウンロード

en: Download the changeset content
ja: 変更セットの内容をダウンロードする

en: Created
ja: 作成

en: Updated
ja: 更新しました

en: Deleted
ja: 削除しました

note: Strings in JFileChooser <optional> item "Highways/Streets/Motorway" text "Name" item "Highways/Streets/Trunk" text "Name" item "Highways/Streets/Primary" text "Name" item "Highways/Streets/Secondary" text "Name" item "Highways/Streets/Tertiary" text "Name" <space /> <key key="highway" value="unclass
en: Name
ja: 名前

en: Comment:
ja: コメント:

en: Open/Closed:
ja: 開いた・閉じた：

en: Created by:
ja: 作成者

en: Created on:
ja: 作成日時:

en: Closed on:
ja: 保存日時:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
ja: ローカルのキャッシュから詳細ビューパネルの変更セットを削除

en: Update the changeset from the OSM server
ja: OSMサーバの情報で変更セットを更新する

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤ中のこの変更セットの内容にあるプリミティブを選択

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
ja: <html>変更セット{0}に含まれるオブジェクトは、現在の編集中のレイヤー"{1}"<br>にありません。

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤ中のこの変更セットに含まれるオブジェクトにズームする

note: parent for dialog is Main.parent
en: Download changesets
ja: 変更セットをダウンロード

en: {0} [incomplete]
ja: {0}[未完了]

en: open
ja: オープン

en: closed
ja: クローズド

en: Changeset ID:
ja: 変更セットID:

en: Enter a changeset id
ja: 変更セットIDを入力

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
ja: IDを指定して変更セットの中身をダウンロードする

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0
ja: 変更セットIDが無効な値です。1以上の整数を入力してください。

en: Please enter an integer value > 0
ja: 1以上の整数を入力してください。

en: Select changesets owned by specific users
ja: 特定のユーザによる変更セットを選択

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
ja: 変更セットがオープンされているかいないかで選択

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
ja: 変更セットの作成もしくは保存日時によって選択

en: Select only changesets related to a specific bounding box
ja: 指定した境界囲みに関連する変更セットだけを選択

en: Query open changesets only
ja: 開いている変更セットだけを問い合わせる

en: Query closed changesets only
ja: 閉じている変更セットだけを問い合わせる

en: Query both open and closed changesets
ja: 開いている及び閉じている変更セットを両方問い合わせる

en: User ID:
ja: ユーザ ID:

en: User name:
ja: ユーザ名:

en: Only changesets owned by myself
ja: 自分が所有する変更セットのみ

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
ja: 次のユーザIDのユーザが所有する変更セットのみ

en: Only changesets owned by the user with the following user name
ja: 次のユーザ名のユーザが所有する変更セットのみ

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
ja: 現在匿名ユーザーで編集しているため、変更セットのクエリを制限できません。

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
ja: ユーザID "{0}" は不正な値です。

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
ja: ユーザ名 ''{0}'' への変更セットクエリは制限できません

en: Please enter a valid user ID
ja: 有効なユーザIDを入力してください

en: Invalid user ID
ja: ユーザ ID が間違っています

en: Please enter a non-empty user name
ja: ユーザ名には空白以外を指定してください

en: Invalid user name
ja: ユーザ名が不正です

en: Date:
ja: 日付:

en: Closed after -
ja: つぎを実行後閉じる：

en: Date:
ja: 日付:

en: Created before -
ja: 次の実行前に作成：

en: Only changesets closed after the following date/time
ja: 次の日付/時刻以降に閉じられた変更セットのみ

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
ja: 変更セットは作成日より前の日時では保存できません。

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
ja: 入力に間違いはありませんが、時間に基づいた変更セットクエリは生成できません。

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
ja: <html>検索する時間帯を指定する際には、正しい日付・時間を<br>入力してください。</html>

en: Invalid date/time values
ja: 不正な日付や時刻の値です

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
ja: 特定の指定された範囲での変更セット検索は制限できません。入力が不正です。

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
ja: <html>特定の範囲の変更セット検索の際には、<br>正しい緯度・経度を入力してください。</html>

en: Invalid bounding box
ja: 不正な境界囲みです

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
ja: 不正なユーザIDが入力されています。1以上の整数を入力してください。

en: <html>The  current value is not a valid user name.<br>Please enter an non-empty user name.</html>
ja: <html>不正なユーザ名です。<br>ユーザ名は空白以外を指定してください。</html>

en: Please enter an non-empty user name
ja: ユーザ名は空白以外を指定してください。

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
ja: 普段使用する日付の書式で記入してください。br>例: {0}<br>例: {1}<br>例: {2}<br>例: {3}<br>

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
ja: 指定されたフォーマットで正しい時刻を入力してください。<br>例： {0} <br>例：{1} <br>例: {2} <br>例: {3} <br>

en: Download my changesets only
ja: 自分の変更した変更セットだけダウンロード

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
ja: <html>選択してあなたの変更セットにだけクエリを制限。<br>クエリ中の全変更セットを含めるなら選択を解除。</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
ja: <html>次の<strong>標準クエリ</strong>からひとつ選んでください。自分が作成した変更セットだけをダウンロードしたい場合は<strong>自分の変更セットだけをダウンロード</strong>を選んでください。<br>JOSMは最大100件の変更セットをダウンロードしますので注意してください。</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
ja: <html>最新の変更セットをダウンロード</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
ja: <html>自分のオープン中の変更セットのダウンロードは<br><em>無効になっています。 まずOSMユーザ名を設定してください。</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
ja: <html>自分のオープン中の変更セットをダウンロード</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
ja: <html>現在のマップビュー内の変更セットのダウンロードは<br><em>無効になっています。 アクティブなマップビューがありません。</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
ja: <html>現在のマップビュー内の変更セットをダウンロード</html>

en: Warning: unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
ja: 警告: 設定 "{0}"に予期しない値"{1}"が指定されました。既定のクエリーに戻します。

en: Basic
ja: 基本

en: Download changesets using predefined queries
ja: あらかじめ作成したクエリを使って変更セットをダウンロード

en: From URL
ja: URLから

en: Query changesets from a server URL
ja: サーバURLから変更セットを問い合わせる

en: Advanced
ja: 詳細

en: Use a custom changeset query
ja: ユーザー定義の変更セットクエリを使用する

en: Query changesets
ja: クエリ変更セット

en: Query and download changesets
ja: 変更セットのクエリ発行とダウンロード

en: Please enter a valid changeset query URL first.
ja: 有効は変更セットクエリURLを指定してください

en: Illegal changeset query URL
ja: 不正な変更セットクエリURLです

en: Close the dialog and abort querying of changesets
ja: ダイアログを閉じて変更セットのクエリを終了します

en: Querying and downloading changesets
ja: 変更セットを問い合わせ及びダウンロード中

en: Determine user id for current user...
ja: 現在のユーザ用のIDを決定...

en: Query and download changesets ...
ja: クエリー及びダウンロードされた変子セット ...

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
ja: OSM APIから変更セットを取得するURLを入力するかペーストしてください。

en: Examples
ja: 例

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
ja: 変更セットクエリは現状では常に "{0}" に投稿されます。以下のURLに含まれるホスト、ポート、パスは無視されます。

en: This changeset query URL is invalid
ja: 不正な変更セットクエリURLです

en: Add Properties
ja: プロパティの追加

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
ja[0]: これにより {0} オブジェクトが変更されます

en: An empty value deletes the tag.
ja: 空の値でタグを削除します。

en: <different>
ja: <差異あり>

en: Change values?
ja: 値を変更しますか?

en: Replace
ja: 置換

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
ja[0]: {0}このオブジェクトのプロパティーの変更

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
ja[0]: これにより、{0} 個のオブジェクトが変更されます。

en: Please select a key
ja: キーを選択してください

en: Please select a value
ja: 値を選択してください

en: Please select the objects you want to change properties for.
ja: プロパティを変えたいオブジェクトを選択してください。

en: Properties/Memberships
ja: プロパティ/メンバー

en: Properties for selected objects.
ja: 選択したオブジェクトのプロパティ

note: setting up the membership table
en: Member Of
ja: メンバー

note: <space /> item "Facilities/Fire Hydrant" combo "Position"
en: Position
ja: 位置

en: Properties: {0} / Memberships: {1}
ja: プロパティ: {0} / メンバー: {1}

en: Properties / Memberships
ja: プロパティ/メンバー

en: Change relation
ja: 関連の変更

en: Delete from relation
ja: 関連から削除

en: Really delete selection from relation {0}?
ja: 本当に関連{0}から選択分を削除しますか？

en: Delete the selected key in all objects
ja: すべてのオブジェクトの選択したキーの削除

en: Delete Properties
ja: プロパティの削除

en: Add a new key/value pair to all objects
ja: すべてのオブジェクトに新しいキー/値をペアで追加

en: Edit the value of the selected key for all objects
ja: すべてのオブジェクトの選択したキーの値の編集

en: Go to OSM wiki for tag help (F1)
ja: タグのヘルプについて、OSM wiki を表示します(F1)

en: Launch browser with wiki help for selected object
ja: 選択されたオブジェクトのためのwikiヘルプのためにブラウザを起動

en: Select relation in main selection.
ja: メインの選択肢から条件を選んでください

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to.
ja: 選択中のリレーションメンバーが参照しているリレーションを編集

en: Download all child relations (recursively)
ja: 全ての子リレーションをダウンロード(再帰的)

en: Download All Children
ja: 全ての子をダウンロード

en: Download selected relations
ja: 選択したリレーションをダウンロード

en: Download Selected Children
ja: 選択した子をダウンロード

en: Download relation members
ja: リレーションメンバーをダウンロード

en: Conflict in data | Conflicts in data
ja[0]: データに衝突があります

en: Relation is deleted
ja: リレーションは削除されました

en: Downloading relation {0}
ja: リレーション {0} をダウンロード中

en: Warning: ignoring exception because task is cancelled. Exception: {0}
ja: 警告: タククがキャンセルされたために例外を無視します。例外: {0}

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
ja[0]: リレーション "{1}" に含まれる {0} 個のオブジェクトをダウンロード中

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of  {1} parent relations
ja[0]: {1} 件の親リレーションの {0} 件の不完全な子をダウンロード中

en: Download relations
ja: リレーションをダウンロード

en: ({0}/{1}): Downloading relation ''{2}''...
ja: リレーション "{2}" をダウンロード中 ({0}/{1})

en: Tags and Members
ja: タグとメンバ－

en: Parent Relations
ja: 親リレーション

en: Child Relations
ja: 子リレーション

en: Apply Role:
ja: ロールを適用

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
ja: ロールを入力して選択されたリレーションメンバーに適用

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
ja: <html>このリレーションの少なくともひとつメンバーは、<br>自身のリレーションを参照しています。<br>これは循環参照を引き起こすため、推奨されません。<br>循環参照をどうしますか？</html>

en: Remove them, clean up relation
ja: 削除し、リレーションをクリーンナップ

en: Ignore them, leave relation as is
ja: 無視し、リレーションはそのまま

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This creates circular references and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
ja: <html>リレーション自身に追加しようとしています。<br><br>これは循環参照を引き起こすので薦められません。<br>リレーション ''{0}'' をスキップします。</html>

note: putValue(NAME, tr("Remove Selected"));
en: Relation Editor: Remove Selected
ja: リレーション編集画面: 削除が選択されました

en: Sort the relation members
ja: リレーションメンバーをソート

note: JButton
en: Sort
ja: 並べ替え

en: Relation Editor: Sort
ja: リレーション編集画面: ソート

en: Reverse the order of the relation members
ja: リレーションメンバーの表示順序を反転する

en: Reverse
ja: 逆順

en: Relation Editor: Reverse
ja: リレーションエディタ:反転

en: Move the currently selected members up
ja: 選択したメンバーを1つ上に移動します

note: putValue(NAME, tr("Move Up"));
en: Relation Editor: Move Up
ja: リレーション編集画面: 上へ移動

en: Move the currently selected members down
ja: 選択したメンバーを一つ下に移動します

note: putValue(NAME, tr("Move Down"));
en: Relation Editor: Move Down
ja: リレーション編集画面: 下へ移動

en: Remove the currently selected members from this relation
ja: このリレーションから選択したメンバーを削除

note: putValue(NAME, tr("Remove"));
en: Relation Editor: Remove
ja: リレーション編集画面: 削除

en: Delete the currently edited relation
ja: 現在編集されたリレーションを削除

en: One or more members of this new relation have been deleted while the relation editor
    was open. They have been removed from the relation members list.
ja: リレーションエディタのオープン中にこの新しいリレーションのメンバーがいくつか削除されました。
    それらはリレーションメンバーリストから削除されました。

en: Yes, create a conflict and close
ja: はい、競合を作成して閉じる

en: Click to create a conflict and close this relation editor
ja: クリックして競合を作成し、このリレーションエディタを閉じる

en: No, continue editing
ja: いいえ、編集を続ける

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
ja: クリックしてリレーションエディタに戻り、リレーション編集を再開

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
ja: <html>このリレーションは編集画面以外で変更されています。<br>変更を適用して編集を続けることはできません<br><br>競合を作成してエディタを閉じますか？</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
ja: <html>レイヤ ''{0}'' には既に次のオブジェクトの競合があります<br>''{1}''。<br>最初に競合を解決してからやり直してください。</html>

en: Apply the current updates
ja: 現在の更新を適用

en: Apply the updates and close the dialog
ja: 更新を適用してダイアログを閉じる

en: Cancel the updates and close the dialog
ja: 更新をキャンセルしてダイアログを閉じる

en: Add an empty tag
ja: 空のタグを追加

en: Download all incomplete members
ja: 全ての不完全なメンバーをダウンロード

en: Download Members
ja: メンバーのダウンロード

en: Relation Editor: Download Members
ja: リレーション編集画面: メンバーをダウンロード

en: Download selected incomplete members
ja: 選択された不完全なメンバーをダウンロード

en: Sets a role for the selected members
ja: 選択されたメンバーにロールをセット

en: Apply Role
ja: ロールを適用

en: Do you really want to apply the new role?
ja: 新しいロールを本当に適用しますか？

en: Yes, apply it
ja: はい、適用します

en: No, do not apply
ja: いいえ、適用しません

en: Confirm empty role
ja: 空のロールを確認

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
ja: 選択中のリレーションメンバーが参照しているリレーションを編集

en: Members from paste buffer cannot be added because they are not included in current layer
ja: 貼り付けバッファのメンバーは追加できません。現在のレイヤに含まれていません

en: Zoom to
ja: ズームする:

en: Zoom to the object the first selected member refers to
ja: 最初に選択されたメンバーが参照しているオブジェクトにズーム

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
ja: このリレーションのレイヤーは有効でないのでズームは無効化されました

en: Zooming disabled because there is no selected member
ja: 選択されたメンバーが無いのでズームは無効化されました

en: Refers to
ja: 参照先

en: Download referring relations
ja: 参照リレーションをダウンロード

en: There were {0} conflicts during import.
ja: インポートした内容には {0} の競合があります。

en: Warning: Ignoring exception because task is cancelled. Exception: {0}
ja: 警告: タククがキャンセルされたために例外を無視します。例外: {0}

en: including immediate children of parent relations
ja: 直接の親子関係を含む

en: Load parent relations
ja: 親リレーションをロード

en: Loading parent relations
ja: 親リレーションをロード中

en: Edit the currently selected relation
ja: 選択しているリレーションを編集

en: Apply Changes
ja: 変更を適用

en: Create new relation in layer ''{0}''
ja: レイヤー ''{0}'' に新しいリレーションを作成

en: Edit new relation in layer ''{0}''
ja: レイヤー ''{0}'' の新しいリレーションを編集

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
ja: レイヤー ''{1}'' のリレーション #{0} を編集

en: Load relation
ja: リレーションをロード

en: Warning: ignoring exception because task was cancelled. Exception was: {0}
ja: 警告: タスクがキャンセルされたので例外を無視します。例外コード: {0}

en: way is connected
ja: ウェイは接続されています

en: way is connected to previous relation member
ja: ウェイは前のリレーションメンバーに接続されています

en: way is connected to next relation member
ja: ウェイは次のリレーションメンバーに接続されています

en: way is not connected to previous or next relation member
ja: ウェイは前や後のリレーションメンバーに接続されていません

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
ja: <html>現在、ダウンロードするエリアが選択されていません。</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
ja: <html><strong>現在のダウンロード範囲</strong>（minlon, minlat, maxlon, maxlat）:

en: Create bookmark
ja: ブックマークを作成

en: Add a bookmark for the currently selected download area
ja: 選択中のダウンロードエリアをブックマークに追加

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
ja: 現在はダウンロードエリアが選択されていません。最初にエリアを選択してください。

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
ja: ブックマークされたエリアの名前を入力してください。

en: Name of location
ja: ロケーション名

en: Remove the currently selected bookmarks
ja: 選択中のブックマークを削除

en: Rename the currently selected bookmark
ja: 選択中のブックマークの名前を変更

en: min lat
ja: 最小緯度

en: min lon
ja: 最小経度

en: max lat
ja: 最大緯度

en: max lon
ja: 最大経度

en: Clear textarea
ja: テキスト領域を消去

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
ja: www.openstreetmap.orgのURL（ダウンロードしたい範囲を表示してパームリンクを貼付けてください）

en: Bounding Box
ja: 境界囲み

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
ja: 文字列 ''{0}'' は正しいダブル値ではありません。

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
ja: 緯度の値は、[-90,90]の範囲にある必要があります。

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
ja: 経度の値は[-180,180]の範囲で必須です。

en: Paste URL from clipboard
ja: クリップボードからURLを貼り付け

note: adding the download tasks
en: Data Sources and Types:
ja: データのソースと種別:

en: OpenStreetMap data
ja: OpenStreetMapデータ

en: Select to download OSM data in the selected download area.
ja: 選択されたダウンロードエリア内のOSMデータを選択してダウンロード。

en: Raw GPS data
ja: 生のGPSデータ

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
ja: 選択されたダウンロードエリア内のGPSトレースを選択してダウンロード。

en: Download as new layer
ja: 新しいレイヤーとしてダウンロードする

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
ja: <html>選択して新しいデータレイヤーにデータをダウンロード。<br>選択解除して現在の有効なデータレイヤーにダウンロード。</html>

en: No area selected yet
ja: まだエリアが選択されていません

en: Download area too large; will probably be rejected by server
ja: ダウンロードするエリアが広すぎます; サーバから拒否されるでしょう

en: Download area ok, size probably acceptable to server
ja: ダウンロード領域はOKです。指定のサイズはサーバに受け入れられるでしょう

en: Click to close the dialog and to abort downloading
ja: クリックしてダイアログを閉じ、ダウンロードを中断

en: Click to download the currently selected area
ja: クリックして、現在選択されている領域をダウンロード

en: Please select a download area first.
ja: 最初にダウンロードエリアを選択してください。

en: Class Type
ja: クラス種別

en: Bounds
ja: 境界

en: Near
ja: 近く

[ctx: placeselection]
en: Zoom
ja: 拡大

en: Choose the server for searching:
ja: 検索サーバを選択:

en: Enter a place name to search for:
ja: 検索する地名を入れてください：

en: Enter a place name to search for
ja: 検索する場所の名前を入力

en: Areas around places
ja: 地名

note: SAXException does not chain correctly
en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
ja: ヌルポインタ例外です。失われたタグがあるのでしょう。

en: Search ...
ja: 検索 ...

en: Click to start searching for places
ja: クリックして場所を検索

en: Querying name server
ja: ネームサーバに問合せ中

en: Querying name server ...
ja: ネームサーバに問合せ中 ...

note: Strings in JFileChooser <space /> <key key="junction" value="roundabout" /> item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" <key key="highway" value="crossing" /> item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" item "Waypoints/Traffic Calming" combo "Type" item "Water/Water/Wetland" combo "Type" i
en: Type
ja: タイプ

note: item "Ways/Path" combo "Wheelchairs" display value item "Ways/Dedicated Cycleway" combo "Pedestrians" display value item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "
en: unknown
ja: 不明な

en: Slippy map
ja: スリッピーマップ

en: Tile Numbers
ja: タイル数

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
ja: Copy text   	
    CSS ファイル''help-browser.css'' が読み込めません。例外コード: {0}

en: JOSM Help Browser
ja: JOSM ヘルプブラウザ

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
ja: <html><p class="error-header">ヘルプ情報参照中にエラー</p><p class="error-body">ヘルプトピック用コンテンツ<strong>{0}</strong> がロードできません。エラーメッセージ (未翻訳):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
ja: <html>url {0}のヘルプページを開けませんでした。<br> おそらくネットワークの問題と思われるので、<br>インターネット接続を確認してみてください。</html>

en: Failed to open URL
ja: URLを開けません

note: putValue(NAME, tr("Open in Browser"));
en: Open the current help page in an external browser
ja: 現在のヘルプページを外部ブラウザで開く

note: putValue(NAME, tr("Edit"));
en: Edit the current help page
ja: 現在のヘルプページを編集

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
ja: <html>現在のURLの<tt>{0}</tt><br>は外部URLです。編集は、ヘルプサーバ<tt>{1}</tt>のヘルプ項目だけ可能です。</html>

note: putValue(NAME, tr("Reload"));
en: Reload the current help page
ja: 現在のヘルプページを再ロード

note: putValue(NAME, tr("Back"));
en: Go to the previous page
ja: 前のページへ

note: putValue(NAME, tr("Forward"));
en: Go to the next page
ja: 次のページへ

note: putValue(NAME, tr("Home"));
en: Go to the JOSM help home page
ja: JOSM ヘルプホームページへ

en: Warning: bad location in HTML document. Exception was: {0}
ja: 警告: HTML文書に悪いロケーションが指定されています。例外は{0}です。

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
ja: ヘルプページのオープンに失敗。ターゲットURLが空です。

en: Failed to open help page
ja: ヘルプページのオープンに失敗

en: Latitude:
ja: 緯度 :

en: Longitude:
ja: 経度 :

en: Coordinates
ja: 座標

en: History for node {0}
ja: ノード {0} の履歴

en: History for way {0}
ja: ウェイ {0} の履歴

en: History for relation {0}
ja: リレーション {0} の履歴

en: Reload the history from the server
ja: 履歴をサーバからリロード

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
ja: 履歴はまだ初期化されていません。参照プリミティブのセットに失敗しました。

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
ja: 参照の設定に失敗。参照ID {0} は履歴ID {1} と一致しません。

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
ja: 参照の設定に失敗しました。参照バージョン {0} は履歴で使用できません

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
ja: 履歴がまだ初期化されていません。現在のプリミティブのセットに失敗。

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
ja: 現在のプリミティブの設定に失敗しました。現在のバージョン {0} は履歴で使用できません。

en: Load history
ja: 履歴をロード

en: Loading history for node {0}
ja: ノード {0} の履歴をロード中

en: Loading history for way {0}
ja: ウェイ {0} の履歴をロード中

en: Loading history for relation {0}
ja: リレーション {0} の履歴をロード中

en: Node {0}
ja: ノード {0}

en: Zoom to node
ja: ノードにズーム

en: Zoom to this node in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤー内のこのノードにズーム

en: Open a history browser with the history of this node
ja: このノードの履歴で履歴ブラウザを開く

en: Way {0}
ja: ウェイ {0}

en: Relation {0}
ja: リレーション {0}

en: Object
ja: オブジェクト

en: not present
ja: 存在しません

en: Changeset
ja: 変更セット

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
ja: <html>レイヤー ''{1}'' で編集しているバージョン <strong>{0}</strong></html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
ja: <html>バージョン <strong>{0}</strong> 作成日 <strong>{1}</strong></html>

en: Changeset info
ja: 変更セット情報

en: Launch browser with information about the changeset
ja: 変更セットについての情報とともにブラウザを起動

en: Show changeset {0}
ja: 変更セット {0} を表示

en: Version {0}, {1} (by {2})
ja: バージョン {0}, {1} (by {2})

en: Version {0} created on {1} by {2}
ja: バージョン {0} 作成日: {1} 作成者: {2}

en: Version {0} in editor
ja: ローカルのバージョン {0}

en: [deleted]
ja: [削除済み]

en: Version {0} currently edited in data layer ''{1}''
ja: データレイヤー "{1}" で編集中のバージョン {0}

en: Version
ja: バージョン

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
ja: 編集レイヤーに何も含まれていないため、ID {0} のプリミティブ更新に失敗しました。

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
ja: ID {0} のプリミティブ更新に失敗。現在の編集レイヤにはそのようなプリミティブは含まれていません

en: Synchronize node {0} only
ja: ノード {0} だけを同期

en: Synchronize way {0} only
ja: ウェイ {0} だけを同期

en: Synchronize relation {0} only
ja: リレーション {0} だけを同期

en: Synchronize entire dataset
ja: データセット全体を同期

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
ja: <html>アップロード<strong>失敗</strong>: サーバーはあなたのノード・ウェイ・リレーションのどれかに、<br>もっと新しいバージョンのものを持っているようです。<br>この競合は、id <strong>{1}</strong> の <strong>{0}</strong> でおきました。<br>サーバーにあるバージョンは {2} で、あなたのは {3} です。<br><br>競合したプリミティブのみを同期させるには、<strong>{4}</strong>をクリックしてください。 <br>全ローカルセットを同期させるには、<strong>{5}</strong> をクリックしてください。<br>中止して編集を継続するには、<strong>{6}</strong> をクリックしてください。<br></html>

en: Conflicts detected
ja: 競合が検出されました

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
ja: <html>アップロード<strong>失敗</strong>: サーバーはあなたのノード・ウェイ・リレーションのどれかに、<br>もっと新しいバージョンのものを持っているようです。<br>全ローカルセットを同期させるには、<strong>{0}</strong> をクリックしてください。<br>中止して編集を継続するには、<strong>{1}</strong> をクリックしてください。<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
ja: <html>アップロード <strong>失敗</strong>: あなたが<br>チェンジセット {0} を使用しています。それはすでに {1} に閉じられましたので、<br>もう一度新規または既に開いている変更セットをアップロードしてください。</html>

en: Changeset closed
ja: 変更セットは閉じられました

en: Prepare conflict resolution
ja: 競合解決の準備

en: Click to download all parent ways for node {0}
ja: クリックしてノード {0}用の全ての親ウェイをダウンロード

en: Click to cancel and to resume editing the map
ja: クリックしてキャンセル後に地図編集を再開

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you tried to delete node {0} which is still in use in way {1}.<br><br>Click <strong>{2}</strong> to download all parent ways of node {0}.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.</html>
ja: <html>アップロード <strong>失敗</strong> ウェイ {1} が使用中のノード {0} を削除しようとしました。<br><br><strong>{2}</strong> をクリックしてノード {0} の全ての親ウェイをダウンロードしてください。<br>必要ならJOSM は競合解決ダイアログで解決できる競合として作成します。</html>

en: Node still in use
ja: ノードはまだ使用中です

en: Warning: error header "{0}" did not match with an expected pattern
ja: 警告: エラーヘッダ "{0}" は想定されたパターンに一致しません

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
ja: アップロードする変更の概略コメントを入力してください。

en: Enter an upload comment
ja: アップロード時のコメントを入力

en: Changeset id:
ja: 変更セットID:

en: Created at:
ja: 作成日:

en: Changeset comment:
ja: 変更セットのコメント:

en: No open changeset
ja: 開かれている変更セットなし

en: Please decide what changeset the data is uploaded to and whether to close the changeset after the next upload.
ja: データアップロード先の変更セット、及び次回アップロード後に変更セットを閉じるかどうかを決めてください。

en: Upload to a new changeset
ja: 新しい変更セットにアップロード

en: Open a new changeset and use it in the next upload
ja: 新しい変更セットを開き、次回アップロードで使用

en: Upload to an existing changeset
ja: 既存の変更セットにアップロード

en: Upload data to an already existing and open changeset
ja: データを既存及びオープン済みの変更セットにアップロード

en: Select an open changeset
ja: オープンされた変更セットを選択

en: Close changeset after upload
ja: アップロード後に変更セットを閉じる

en: Select to close the changeset after the next upload
ja: 次回アップロード後に閉じる「変更セット」を選択

note: putValue(NAME, tr("Reload"));
en: Load the list of your open changesets from the server
ja: 自分の開いた変更セットのリストをサーバからロード

en: Close the currently selected open changeset
ja: 選択済みの開かれた変更セットを閉じる

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
ja: <html>閉じる変更セットを選んでください</html>

en: Open changesets
ja: 変更セットを開く

en: Close changesets
ja: 変更セットを閉じる

en: Close the selected open changesets
ja: 選択済みの開かれた変更セットを閉じる

en: Cancel closing of changesets
ja: 変更セットを閉じる操作をキャンセル

en: Closing changeset
ja: 変更セットを閉じています

en: Closing changeset {0}
ja: 変更セット {0} を閉じています

en: Warning: failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
ja: 警告: 信用証明ダイアログを常時トップに配置するのに失敗。セキュリティ例外を捕捉しました。

en: Enter credentials for OSM API
ja: OSM API用の認証を入力

en: Enter credentials for HTTP proxy
ja: HTTPプロキシの証明書

en: Save user and password (unencrypted)
ja: ユーザーとパスワードを保存します(暗号化されません)

en: Please enter the user name of your OSM account
ja: あなたのOSMアカウントのユーザ名を入力してください

en: Please enter the password of your OSM account
ja: あなたのOSMアカウントのパスワードを入力してください

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ja: OSM API ''{0}'' で認証に失敗。正しいユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
ja: 警告:パスワードは暗号化されずに送信されます。

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
ja: プロキシサーバの認証用ユーザー名とパスワードを入力してください

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
ja: プロキシサーバの認証用パスワードを入力してください

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ja: HTTP プロキシ''{0}'' で認証に失敗しました。正しいユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
ja: 警告: プロキシサーバでの暗号化していないパスワードを用いた認証に失敗しました。

en: Authenticate
ja: 認証

en: Authenticate with the supplied username and password
ja: 入力されたユーザ名とパスワードで認証

en: Cancel authentication
ja: 認証をキャンセル

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
ja: JOSMがあなたを認証できていないため、公開変更セットを表示する事ができません。<br>あなたは匿名で編集を行っているか、ログインしていません。

en: Missing user identity
ja: ユーザ認証に失敗しました

en: Warning: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
ja: 警告: 現在のJOSMユーザのユーザ情報参照に失敗。例外コード: {0}

en: Launch a file chooser to select a file
ja: ファイルを選ぶためにファイル選択を起動してください

en: Select filename
ja: ファイル名を選択

en: Open Recent
ja: 最近使用したファイルを開く

en: List of recently opened files
ja: 最近使用したファイルの一覧

en: Clear
ja: クリア

en: Clear the list of recently opened files
ja: 最近使用したファイルの一覧を消去します

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
ja: レイヤー ''{0}'' は修正されていますのでサーバにアップロードしてください。

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
ja: レイヤー ''{0}'' にはアップロードする修正がありません。

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
ja: レイヤー ''{0}'' にはその関連ファイル ''{1}'' に保存すべき修正があります。

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
ja: レイヤー ''{0}'' には保存すべき修正はありません。

en: No file associated with this layer
ja: このレイヤーには関連するファイルがありません

en: Please select a file
ja: ファイルを選択してください

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
ja: レイヤー ''{0}'' はファイルによって戻されていない

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
ja: ファイル ''{0}'' には書き込めません。他のファイル名を入力してください。

en: Select to upload layer ''{0}'' to the server ''{1}''
ja: ''{1}'' サーバにアップロードするレイヤー ''{0}'' を選択してください。

en: Saving layer to ''{0}'' ...
ja: レイヤーを ''{0}'' に保存中...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
ja: 未保存の変更 - 終了前に保存/アップロード？

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
ja: 未保存の変更 - 削除前に保存/アップロード？

en: Uploading and saving modified layers ...
ja: 修正されたレイヤーをアップロード、保存中 ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
ja[0]: <html>{0} レイヤーに未解決の競合があります。<br>最初に解決するか修正を破棄してください。<br>競合のあるレイヤー:</html>

en: Unsaved data and conflicts
ja: 保存されていないデータと競合

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
ja[0]: <html>{0} レイヤーは保存が必要ですが関連するファイルがありません。<br>このレイヤー用のファイルを選択するか変更を破棄してください。<br>ファイルの無いレイヤー:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
ja: 保存されていないデータと不明な関連ファイル

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
ja[0]: <html>{0} 個のレイヤーを保存する必要がありますが、<br>対応するファイルに書き込めません。<br>他のファイルを選択するか、変更を破棄してください。<br>ファイル書き込みできないレイヤー:</html>

en: Unsaved data non-writable files
ja: 書き込み不可なファイルのためデータはセーブされませんでした

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
ja: ダイアログを閉じてJOSMでの編集に戻る

en: Discard and Exit
ja: 変更を破棄して終了

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
ja: 保存せずにJOSM を終了

en: Discard and Delete
ja: 破棄して削除

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
ja: 保存せずにレイヤーを削除。未保存の変更は失われます。

en: Save/Upload and Exit
ja: 保存/アップロードして終了

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
ja: 保存せずにJOSM を終了。未保存の変更はアップロード、保存されます。

en: Save/Upload and Delete
ja: 保存/アップロードして削除

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
ja: 削除前にレイヤーを保存/アップロード。未保存の変更は失われます。

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
ja: レイヤー ''{0}'' のアップロード準備中 ...

en: Incomplete upload and/or save
ja: 不完全なアップロードと保存

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Layer" <space /> <key key="highway" value="motorway_link" /> <optional> item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Layer" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Layer" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Layer" item "Highways/Streets/Primary" combo "Laye
en: Layer
ja: レイヤー

en: Should upload?
ja: アップロードしますか？

en: Should save?
ja: 保存しますか？

en: Filename
ja: ファイル名

en: Upload
ja: アップロード

en: Update objects
ja: オブジェクトを更新

en: Initializing nodes to update ...
ja: 更新するノードを初期化中 ...

en: Initializing ways to update ...
ja: 更新するウェイを初期化中 ...

en: Initializing relations to update ...
ja: 更新するリレーションを初期化中 ...

en: Settings
ja: 設定

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
ja: データのアップロード方法と使用する変更セットを決定

en: Tags of new changeset
ja: 新しい変更セットのタグ

en: Apply tags to the changeset data is uploaded to
ja: 変更セットのデータのアップロード先にタグを適用

en: Manage open changesets and select a changeset to upload to
ja: 開かれた変更セットの管理とアップロードする変更セットの選択

en: Configure advanced settings
ja: 詳細設定を構成

en: Upload to ''{0}''
ja: ''{0}'' にアップロード

en: Upload Changes
ja: 変更のアップロード

en: Upload the changed primitives
ja: 変更されたプリミティブをアップロード

en: Please revise upload comment
ja: アップロードコメントを修正してください

en: Revise
ja: 修正

en: Continue as is
ja: そのまま続行

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
ja: あなたが投稿したアップロードコメントは、<i>空白</i> か <i>とても短い</i> です。<br /><br />これは技術的には問題ありませんが、何が行われたかを理解するために、意味のあるチェンジセットのコメントに頼っている、<br />この領域を監視している多くのユーザのことを考えてみてください。<br />もしも、あなたが行った変更について説明するためにもう少し時間を使うならば、他の多くのマッパーが<br />もう少し楽になるでしょう。

en: Return to the previous dialog to enter a more descriptive comment
ja: 前のダイアログに戻ってもっと内容が分かりやすいコメントを入力する

en: Cancel and return to the previous dialog
ja: キャンセルして前のダイアログに戻る

en: Ignore this hint and upload anyway
ja: このヒントを無視して強制アップロード

en: Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Please enter a valid chunk size first
ja: 最初に正しいチャンクサイズを入力してください

en: Illegal chunk size
ja: 不正なチャンクサイズ

en: Cancel the upload and resume editing
ja: アップロードをキャンセルして編集に戻る

en: Tags of changeset {0}
ja: 変更セット {0} のタグ

note: we tried to delete an already deleted primitive.
en: Warning: object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
ja: 警告 : オブジェクト ''{0}'' はサーバから既に削除されています。このオブジェクトをスキップしてもう一度アップロードします。

en: Preparing objects to upload ...
ja: アップロードのためにオブジェクトを準備中...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
ja: オブジェクトは<strong>新しい変更セット</strong>にアップロードされます。

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} with upload comment ''{1}''.
ja: オブジェクトはアップロードコメント''{1}'' 付きで<strong>オープン済み変更セット</strong> {0} にアップロードされます。

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
ja: 変更セットはこのアップロード後に<strong>クローズ</strong>されます

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
ja: 変更セットはこのアップロード後も<strong>オープンしたまま</strong>です

en: configure changeset
ja: 変更セットの設定

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
ja[0]: <strong>{0} 個のオブジェクトを </strong> <strong>1 個の変更セットとしてアップロードしています</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
ja[0]: <strong>{0} 個のオブジェクトを </strong> <strong>1 個の変更セットとして <strong>1 リクエスト</strong>でアップロードしています</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
ja: <strong>{0} オブジェクト</strong> を<strong>1 変更セット</strong> へ<strong>{1} リクエスト</strong>を使用してアップロードしています

en: advanced configuration
ja: 高度な設定

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
ja: <strong>{0} 個のオブジェクト</strong> を <strong>複数の変更セット</strong>で<strong>{1} 回要求</strong>してアップロードしようとしています。

en: Uploading data for layer ''{0}''
ja: レイヤー ''{0}'' へデータをアップロード中

en: Continue uploading
ja: アップロードを続ける

en: Click to continue uploading to additional new changesets
ja: クリックして追加の新しい変更セットにアップロードを継続

en: Go back to Upload Dialog
ja: アップロードダイアログに戻る

en: Click to return to the Upload Dialog
ja: クリックしてアップロードダイアログに戻る

en: Abort
ja: 異常終了

en: Click to abort uploading
ja: クリックしてアップロードを異常終了させる

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
ja: サーバから現在の変更セットが閉じられたという通知がありました。<br>おそらく変更セットのサイズがサーバ {1} 上の {0} オブジェクトの最大サイズを超えています。

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
ja[0]: アップロードするオブジェクトが {0} 件残っています。

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
ja: ''<strong>{0}</strong>'' をクリックして追加の新しい変更セットにアップロードを継続。<br> ''<strong>{1}</strong>'' をクリックしてアップロードダイアログに戻る。<br>''<strong>{2}</strong>'' をクリックしてアップロードを中断し、マップ編集に戻る。<br>

en: Changeset is full
ja: 変更セットはいっぱいです

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ja: オブジェクト ''{0}'' は既に削除されています。アップロード中のオブジェクトをスキップします。

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
ja[0]: {0} オブジェクトをアップロード中...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
ja: アップロードがキャンセルされたため捕捉した例外を無視します。例外: {0}

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
ja: <html><strong>現在の選択から</strong>修正されたオブジェクトをマークしてサーバにアップロード。</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
ja: <html><strong>ローカルで削除されたオブジェクト</strong>をマークしてサーバから削除。</html>

en: Select objects to upload
ja: アップロードするオブジェクトを選択

en: Cancel uploading
ja: アップロードをキャンセル

en: Warning: unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
ja: 警告：設定のキー"{0}"に予期しない値 "{1}"を受け取りました。

en: Please select the upload strategy:
ja: アップロード方式を選択してください:

en: Upload data in one request
ja: 1リクエストでデータをアップロード

en: Upload data in chunks of objects. Chunk size:
ja: オブジェクトをいくつかの塊にして、データをアップロードします。チャンクサイズ：

en: Upload each object individually
ja: 各オブジェクトを個々にアップロード

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
ja: <html> {0}このオブジェクトをアップロードするには、<strong>複数の変更セット</strong>が必要です。どんな方法をとりますか？</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
ja: 1つの変更セットにまとめて、アップロード画面に戻る。

en: Open and use as many new changesets as necessary
ja: 新しい変更セットを必要なだけ開いて使用する

en: Upload in one request not possible (too many objects to upload)
ja: 一回の要求でアップロードすることはできません（アップロードするオブジェクトが多すぎる）

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
ja: <html> {0} 個のオブジェクトが1つの要求でアップロードできません。<br> これは、サーバ "{2}" の最大変更セットサイズである {1} を超えているためです。</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. What strategy do you want to use?</html>
ja: <html> {0}このオブジェクトをアップロードするには、<strong>複数の変更セット</strong>が必要です。どんな方法をとりますか？</html>

en: (1 request)
ja: (1 リクエスト)

en: (# requests unknown)
ja: (# 不明なリクエスト)

en: ({0} request) | ({0} requests)
ja[0]: ({0} リクエスト)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
ja: 不正なチャンクサイズ <= 0。1より大きい整数を入力してください

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
ja: チャンクサイズ {0}が、サーバ "{2}"の最大変更セットサイズ {1}を超えました。

en: Please enter an integer > 1
ja: 1より大きい整数を入力してください

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
ja: 値 ''{0}'' は数値ではありません。1より大きい整数を入力してください

en: Objects to add:
ja: 追加するオブジェクト:

en: Objects to modify:
ja: 修正するオブジェクト:

en: Objects to delete:
ja: 削除するオブジェクト:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
ja[0]: 追加するオブジェクトの個数: {0}

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
ja[0]: 変更するオブジェクトの個数: {0}

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
ja[0]: 削除するオブジェクトの個数: {0}

en: Name: {0}
ja: 名前: {0}

en: Description: {0}
ja: 記述: {0}

en: {0} track | {0} tracks
ja[0]: {0} トラック

note: item "Relations/Route" text "Description" description
en: Description
ja: 説明

en: Timespan
ja: 時間間隔

en: Length
ja: 長さ

en: Length: {0}
ja: 長さ: {0}

en: {0} route,  | {0} routes,
ja[0]: {0}ルート,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
ja[0]: {0} ウェイポイント

en: gps point
ja: GPSポイント

en: {0} track,  | {0} tracks,
ja[0]: {0} トラック

en: Convert to data layer
ja: データレイヤーへ変換

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
ja: <html>処理していない GPS データを地図データとしてアップロードすることは有害だと考えられる。<br>もし、トレースデータをアップロードしたいなら、コチラを見よ :</html>

en: Converted from: {0}
ja: {0}からのコンバート

en: Download from OSM along this track
ja: このトラックに沿ってOSMからダウンロード

en: Download everything within:
ja: 次の範囲内の全てをダウンロード:

en: {0} meters
ja: {0} メータ

en: Maximum area per request:
ja: リクエストあたりの最大面積：

en: {0} sq km
ja: {0} 平方キロメートル

en: Download near:
ja: 近隣をダウンロード:

en: track only
ja: トラックのみ

en: waypoints only
ja: ウェイポイントのみ

en: track and waypoints
ja: トラックおよびウェイポイント

en: <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
ja: <html>この操作には、{0}この独立したダウンロード要求を<br>必要とします。続けますか？</html>

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
ja: 音声に関連づいたGPXトラックがこのレイヤーにありません。

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
ja: トラックの開始以前又は終了以後のタイムスタンプがあるウェイポイントは、開始点に変更又は移動されました。

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
ja: ウェイポイントの一部にトラックから遠すぎて、時間を推測出来ないものがあり、除外します。

en: Customize line drawing
ja: 線描画のカスタマイズ

en: Use global settings.
ja: 全体設定を使用

en: Draw lines between points for this layer.
ja: このレイヤーの点の間に線を引く。

en: Do not draw lines between points for this layer.
ja: このレイヤーの点の間に線を引かない。

en: Select line drawing options
ja: 線描画オプションの選択

en: Customize Color
ja: 配色のカスタマイズ

en: Default
ja: 既定

en: Choose a color
ja: 色選択

en: Markers From Named Points
ja: 名前のついた地点からのマーカー

en: Named Trackpoints from {0}
ja: {0} からの名前付きトラックポイント

en: Import Audio
ja: 音声のインポート

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
ja: <html>選択したGPXレイヤー ''{0}'' はサーバからダウンロードしたものです。<br>タイムスタンプの情報が無いため、音声データとの同期はできません。</html>

en: Import not possible
ja: インポートできません

en: Wave Audio files (*.wav)
ja: WAV音声ファイル(*.wav)

en: Audio markers from {0}
ja: {0} からの音声マーカー

en: Import images
ja: イメージのインポート

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
ja: <html>選択したGPXレイヤー ''{0}'' はサーバからダウンロードしたものです。<br>タイムスタンプの情報が無いため、写真との同期はできません。</html>

en: Data Layer {0}
ja: データレイヤー {0}

en: outside downloaded area
ja: ダウンロード領域の外

en: version {0}
ja: バージョン {0}

en: Warning: mixing 0.6 and 0.5 data results in version 0.5
ja: 警告 : バージョン 0.5 に 0.5 と 0.6 のデータが混ざっている

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
ja[0]: 検出された競合が {0} 個あります

en: Click to close this dialog and continue editing
ja: クリックしてこのダイアログを閉じ、編集を続ける

en: {0} deleted | {0} deleted
ja[0]: {0} を削除しました

en: {0} consists of:
ja: {0}は以下で構成されています:

en: unset
ja: 設定解除

en: API version: {0}
ja: APIバージョン: {0}

en: Convert to GPX layer
ja: GPXレイヤーの変換

en: Dataset consistency test
ja: データセット一貫性テスト

en: No problems found
ja: 問題はありませんでした

en: Following problems found:
ja: 次の問題が見つかりました:

[ctx: gps]
en: track | tracks
ja[0]: トラック

en: point | points
ja[0]: ポイント

en: a track with {0} point | a track with {0} points
ja[0]: {0}ポイントをもつトラック

en: {0} consists of {1} track | {0} consists of {1} tracks
ja[0]: {1}トラックを含む {0}

en: {0} point | {0} points
ja[0]: {0} ポイント

en: Auto Zoom
ja: 自動ズーム

en: Auto load tiles
ja: タイルの自動読み込み

en: Load Tile
ja: タイルの読み込み

en: Show Tile Info
ja: タイル情報を表示

en: Load All Tiles
ja: 全てのタイルをロード

en: Increase zoom
ja: ズームアップ

en: Decrease zoom
ja: ズームダウン

en: Snap to tile size
ja: タイルサイズに合わせる

en: Flush Tile Cache
ja: タイルのキャッシュをフラッシュ

en: Validation errors
ja: 妥当性検証エラー

en: No validation errors
ja: 妥当性検証エラー

en: Warning: WMS layer deactivated because of malformed base url ''{0}''
ja: 警告: WMS レイヤーは不正なベースURL ''{0}'' のために無効化されました

en: (deactivated)
ja: (無効化)

en: WMS layer ({0}), automatically downloading in zoom {1}
ja: WMS レイヤー ({0}), 自動的に倍率 {1} でダウンロード

en: WMS layer ({0}), downloading in zoom {1}
ja: WMS レイヤー ({0}), 自倍率 {1} でダウンロード

en: Yes, fetch images
ja: はい、画像を取得します

en: Invalid URL?
ja: 不正なURL？

en: Download visible tiles
ja: 見えるタイルのダウンロード

en: The requested area is too big. Please zoom in a little, or change resolution
ja: 要求された範囲は大きすぎます。もう少し拡大するか、解像度を変更してください。

en: Change resolution
ja: 解像度の変更

en: Reload erroneous tiles
ja: 誤ったタイルのリロード

en: Alpha channel
ja: アルファチャンネル

en: Save WMS layer to file
ja: WMSレイヤーをファイルに保存

en: Save WMS layer
ja: WMS レイヤーを保存

en: Load WMS layer from file
ja: WMSレイヤーをファイルから読み込む

en: Load WMS layer
ja: WMS レイヤーをロード

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
ja: 未サポートの WMSファイルのバージョン; 発見 {0}, 予想 {1}

en: File Format Error
ja: ファイルフォーマットエラー

en: Error loading file
ja: ファイルの読み込みエラー

en: Set WMS Bookmark
ja: WMSブックマークをセット

en: Automatic downloading
ja: 自動ダウンロード

en: Correlate to GPX
ja: GPXに関連づける

en: GPX Files (*.gpx *.gpx.gz)
ja: GPXファイル(*.gpx *.gpx.gz)

en: File {0} is loaded yet under the name "{1}"
ja: ファイル {0} は、"{1}"という名前でですが、読み込まれました。

en: Error while parsing {0}
ja: {0}の解析中にエラー

en: Could not read "{0}"
ja: "{0}"を読み込めません。

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
ja: <html> 使用しているGPSレシーバーの、時刻を表示しているところの写真をとります。<br>その写真をここに表示してください。<br> そして写真に表示されている時刻を読み取って、タイムゾーンを選択します。<hr></html>

en: Photo time (from exif):
ja: 写真の時刻(exifから取得):

en: Gps time (read from the above photo):
ja: (写真から読み取った)GPSの時刻:

en: I am in the timezone of:
ja: タイムゾーンの選択:

en: No date
ja: 日付なし

en: Open another photo
ja: 他の写真を開く

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
ja: GPSレシーバーの写真から時刻を同期

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
ja: 日付時刻の解釈時にエラーになりました。
    入力する形式を確認してください。

en: Invalid date
ja: 不正な日付

en: <No GPX track loaded yet>
ja: <GPXトラックがまだ読み込まれていません>

en: GPX track:
ja: GPXトラック:

en: Open another GPX trace
ja: ほかのGPXトレースを開く

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
ja: <html>正確な時計の写真を使用のこと,<br>例. GPS レシーバ画面</html>

en: Auto-Guess
ja: 自動推測

en: Matches first photo with first gpx point
ja: 最初の写真と最初のGPXポイントをマッチさせます

en: Manual adjust
ja: 手動調整

en: Override position for:
ja: 次の位置を上書きする

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
ja: EXIFデータ中に位置情報を含む画像 ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
ja: タグ付け済みの画像 ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
ja: 地図にサムネイル画像を表示

en: Timezone:
ja: タイムゾーン:

en: Offset:
ja: オフセット:

en: Correlate images with GPX track
ja: GPXトラックに画像を関連づけます。

en: Correlate
ja: 関連付け

en: Invalid timezone
ja: 不正なタイムゾーン

en: Invalid offset
ja: 不正なオフセット

en: Try Again
ja: 再試行

en: No images could be matched!
ja: イメージがマッチしません!

en: No gpx selected
ja: gpx が選択されていません

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
ja[0]: <html>写真は<b>{1}</b> 件中<b>{0}</b> 件がGPSトラックに一致しました。</html>

en: Timezone: {0}
ja: タイムゾーン: {0}

en: Minutes: {0}
ja: 分: {0}

en: Seconds: {0}
ja: 秒: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
ja[0]: {0} 日の時差

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
ja: GPX トラックと写真の照合中にエラーが発生。スライダーを調整して写真と手動で照合できます。

en: Matching photos to track failed
ja: トラックへのフォトマッチに失敗しました。

en: Adjust timezone and offset
ja: タイムゾーンとオフセットを調整してください。

en: The selected photos do not contain time information.
ja: 選択した写真には時間情報がありません

en: Photos do not contain time information
ja: 写真は時間情報を含んでいません。

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
ja: 選択されたGPXトラックはタイムスタンプを含んでいません。他のGPXトラックを選択してください。

en: GPX Track has no time information
ja: GPXトラックは、時間情報を持っていません。

en: You should select a GPX track
ja: GPXトラックを選択しなければなりません

en: No selected GPX track
ja: GPXトラックの選択がありません

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
ja: タイムゾーンの解釈時にエラーになりました。
    期待する形式: {0}

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
ja: オフセット区切り作業中にエラーです。
    期待されるフォーマット: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
ja: EXIFからGPS位置を取得

en: Starting directory scan
ja: ディレクトリ走査の開始

en: One of the selected files was null
ja: 選択されたファイルのひとつがヌルでした

en: Read photos...
ja: 写真を取り込む

en: Reading {0}...
ja: {0}を読み込んでいます ...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
ja: 標準的なディレクトリへのパスを入手できません {0}

en: Scanning directory {0}
ja: ディレクトリ {0} を走査

en: Found null file in directory {0}
ja: ディレクトリ {0}に中身のないファイルが見つかりました

en: Error while getting files from directory {0}
ja: ディレクトリからファイルを入手中のエラー {0}

en: Geotagged Images
ja: ジオタグのついた画像

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
ja[0]: {0} の画像がロードされました。

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
ja[0]: GPSタグが必要なものが {0}見つかりました。

en: Delete image file from disk
ja: ディスクから画像ファイルを削除

en: <html><h3>Delete the file {0} from disk?<p>The image file will be permanently lost!</h3></html>
ja: <html><h3> ファイル {0} をディスクから削除しますか？<p>イメージファイルは永久に失われます。</h3></html>

en: Image file could not be deleted.
ja: 画像ファイルが削除できません。

en: No image
ja: 画像なし

en: Loading {0}
ja: {0} 読み込み中です

en: Error on file {0}
ja: ファイル{0}にエラー

en: Display geotagged images
ja: ジオタグ付きの画像を表示

en: Previous
ja: 前へ

en: Show previous Image
ja: 前の画像を表示

en: Geoimage: {0}
ja: ジオ画像: {0}

en: Remove photo from layer
ja: レイヤーから写真を削除しますか？

en: Delete File from disk
ja: ディスクからファイルを削除

en: Next
ja: 次へ

en: Show next Image
ja: 次の画像を表示

en: Center view
ja: 中央表示

en: Zoom best fit and 1:1
ja: 最適な等倍表示

en: Move dialog to the side pane
ja: ダイアログをサイドペインに移動

en: 
    Altitude: {0} m
ja: 
    高度: {0} m

en: 
    Direction {0}°
ja: 
    方向 {0}°

en: JPEG images (*.jpg)
ja: JPEGイメージ(*.jpg)

en: gps marker
ja: GPSマーカー

en: marker | markers
ja[0]: マーカー

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
ja[0]: {0}は、{1}マーカーからなる

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
ja: このレイヤーには、開始オフセットを指すオーディオマーカーがありません。

en: Show Text/Icons
ja: テキスト/アイコンを表示

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
ja: マーカーテキストとアイコンの表示状態を切り替え

en: Synchronize Audio
ja: 音声の同期

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
ja: あなたの同期用キューと同期させる瞬間に、オーディオを一時停止する必要があります。

en: Audio synchronized at point {0}.
ja: 地点 {0}で音声同期をとります

en: Unable to synchronize in layer being played.
ja: 再生されているレイヤーと同期させることができません。

en: Make Audio Marker at Play Head
ja: 再生の最初に音声マーカーを作成します。

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
ja: マークしたいトラックポイントでオーディオを一時停止する必要があります。

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
ja: 再生ヘッドを、再生しているサウンドトラックに対応するGPXトラックの近くにドラッグする必要があります。

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
ja: SHIFT+ドラッグで、再生開始点を合わせたいオーディオマーカの上か、トラックポイントの上に持ってくる必要があります。

en: Unable to create new audio marker.
ja: 新しいオーディオマーカーを生成できません

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
ja: このマーカーのURLを表示するときにエラーが発生しました。

en: (URL was:
ja: (URLは：

en: Error displaying URL
ja: URL を表示する際にエラー

en: Warning: failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
ja: 警告： Mappaintスタイルを"{0}"から読み込めません。発生した例外は {1}

en: loading style ''{0}''...
ja: スタイル "{0}" を読み込み中...

en: Illegal dash pattern, values must be positive
ja: 不正なマイナス符号、値は正でないといけません。

en: Illegal dash pattern, at least one value must be > 0
ja: 不正なマイナス符号。少なくとも1つは正の値にしてください。

en: Access Token Key:
ja: アクセストークンキー:

en: Access Token Secret:
ja: トークンシークレットへのアクセス:

en: Save Access Token in preferences
ja: 設定でトークンアクセスを保存

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
ja: <html>選択してJOSMプリファレンスのアクセストークンを保存。<br>選択解除してこのJOSMセッションのアクセストークンだけを使用。</html>

en: Use default settings
ja: デフォルト設定を使用

en: Consumer Key:
ja: コンシューマキー:

en: Consumer Secret:
ja: 秘密の消費者コード

en: Request Token URL:
ja: リクエストトークンURL:

en: Access Token URL:
ja: アクセストークンURL:

en: Authorize URL:
ja: 認証URL:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
ja: OAuthの設定を初期値にリセット

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
ja: OAuthの初期値へのリセットを中断

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
ja: <html>OAuth認証の設定が初期値に戻ります。<br>現在の設定値は保存されません。</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
ja: 既にあるOAuthの設定を上書きしてよろしいですか？

en: Fully automatic
ja: 全自動

en: Semi-automatic
ja: 半自動

en: Manual
ja: 手動

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
ja: <html>全自動の手順を実行してOSMウェブサイトからアクセストークンを取得してください。<br>JOSMはJOSMユーザに代わってOSMウェブサイトにアクセスし、<br>ユーザを全自動で認証し、アクセストークンを参照します。</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
ja: <html>半自動の手順を実行してOSMウェブサイトからアクセストークンを取得してください。<br>JOSMは標準的なOAuth要求を出してリクエストトークンとアクセストークンを取得します。<br>そしてユーザを、外部ブラウザ内のOSMウェブサイトへ切り替えて<br>その認証を行い、JOSMが出したリクエストトークンを受け取ります。</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
ja: <html>JOSM外部で作成・参照されたアクセストークンは手動で入力してください。</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don't use your password any more.
ja: あなたのOSMユーザ名とパスワードを入力してください。パスワードはJOSMのプリファレンスに平文で保存され<strong>ません</strong>。OSMサーバへは<strong>一回だけ</strong>送信されます。以降のデータアップロードリクエストはそれ以上あなたのパスワードを使用しません。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Granted rights
ja: 認められた権利

en: Advanced OAuth properties
ja: OAuthの高度な設定

en: Accept Access Token
ja: アクセストークンを受入れる

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
ja: <html>OSMウェブサイトからのOAuthアクセストークン参照に成功しました。<strong>{0}</strong> をクリックしてトークンを受け入れてください。JOSM はこれを使って引き続きOSM APIへのアクセス取得要求を行います。</html>

en: Authorize now
ja: 今すぐ認証

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
ja: クリックしてJOSMウェブサイト上の認証フォームへリダイレクト

en: Back
ja: 戻る

en: Run the automatic authorization steps again
ja: 自動認証手順を再実行

en: Test Access Token
ja: アクセストークンをテスト

en: Please enter your OSM user name
ja: あなたのOSMユーザ名を入力してください

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
ja: ユーザ名は空白にできません。あなたのOSMユーザ名を入力してください。

en: Please enter your OSM password
ja: あなたのOSMパスワードを入力してください

en: The password cannot be empty. Please enter your OSM password
ja: パスワードは空白にできません。あなたのOSMパスワードを入力してください。

en: Authorize JOSM to access the OSM API
ja: JOSMを認証してOSM APIにアクセス

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
ja: <html>OSMサーバからOAuthアクセストークンを参照する自動処理が<br>失敗しました。<br><br>やり直すか、手の認証処理(例:半自動認証や手動認証)<br>を選択してください。</html>

en: OAuth authorization failed
ja: OAuth認証に失敗しました

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed. JOSM failed to log into {0}<br>for user {1}.<br><br>Please check username and password and try again.</html>
ja: <html>OSMサーバからのOAuthアクセストークン参照の自動手続きが<br>失敗しました。JOSM はユーザ {1} としての {0} へのログインに失敗しました。<br><br>ユーザ名とパスワードをチェックしてやり直してください。</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
ja: OSMのサーバ ''{0}'' に認証されている OAuth 接続トークンを入力してください。

en: Save Access Token to preferences
ja: アクセストークンをプリファレンスに保存

en: Access Token
ja: アクセストークン

en: Advanced OAuth parameters
ja: OAuthの詳細設定

en: Enter the OAuth Access Token
ja: OAuth アクセストークンを入力してください

en: Enter advanced OAuth properties
ja: 高度なOAuthプロパティを入力

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
ja: <html><body>OSMサーバ "{0}" で認証されているOAuthアクセストークンを入力してください。</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
ja: アクセストークンキーを入力してください

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
ja: アクセストークンキーは空白にできません。アクセストークンキーを入力してください。

en: Please enter an Access Token Secret
ja: アクセストークン秘密コードを入力してください

en: The Access Token Secret must not be empty. Please enter an Access Token Secret
ja: アクセストークン秘密コードは入力必須です。アクセストークン秘密コードを入力してください。

en: Click to test the Access Token
ja: クリックしてアクセストークンをテスト

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
ja: OAuth を使い、あなたはJOSMにマップデータとGPSトラックのアップロードをあなたの責任において許可します。 (<a href="{0}">詳細...</a>).

en: Please select an authorization procedure:
ja: 認証手続きを選択してください:

en: Get an Access Token for ''{0}''
ja: ''{0}'' 用のアクセストークンを取得

en: Close the dialog and cancel authorization
ja: ダイアログを閉じて認証をキャンセル

en: Close the dialog and accept the Access Token
ja: ダイアログを閉じてアクセストークンを受入れ

en: Warning: failed to cancel running OAuth operation
ja: 警告: OAuth操作実行のキャンセルに失敗

en: Retrieving OAuth Request Token from ''{0}''
ja: 注意: ''{0}'' からのOAuth接続トークンです

en: Retrieving OAuth Access Token from ''{0}''
ja: ''{0}'' よりOAuthアクセストークン参照中

en: OSM website did not return a session cookie in response to ''{0}'',
ja: OSMウェブサイトから''{0}'' の応答としてセッションクッキーが返ってきませんでした

en: Failed to authenticate user ''{0}'' with password ''***'' as OAuth user
ja: OAuth ユーザー ''{0}'' パスワード ''***'' での認証に失敗しました。

en: Failed to authorize OAuth request  ''{0}''
ja: OAuthリクエスト''{0}'' の認証に失敗

en: Authorizing OAuth Request token ''{0}'' at the OSM website ...
ja: OSMウェブサイトでOAuth リクエストトークン ''{0}''を認証中

en: Initializing a session at the OSM website...
ja: OSMウェブサイトのセッションを初期化中...

en: Authenticating the session for user ''{0}''...
ja: ユーザ''{0}'' 用のセッションを認証中...

en: Authorizing request token ''{0}''...
ja: リクエストトークン''{0}'' を認証中...

en: Logging out session ''{0}''...
ja: セッション''{0}'' をログアウト中...

en: Allow to upload map data
ja: マップデータのアップロードを許可

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
ja: 選択してJOSMにあなたの代わりにマップデータをアップロードする権限を付与

en: Allow to upload GPS traces
ja: GPSトレースのアップロードを許可

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
ja: 選択してJOSMにあなたの代わりにGPSトレースをアップロードする権限を付与

en: Allow to download your private GPS traces
ja: あなたのプライベートGPSトレースのダウンロードを許可

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
ja: 選択してJOSMにあなたの代わりにあなたのプライベートGPSトレースをJOSMのレイヤーにダウンロードする権限を付与

en: Allow to read your preferences
ja: あなたのプリファレンスからの読み込みを許可

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
ja: 選択してJOSMにあなたのサーバプリファレンスを読み込む権限を付与

en: Allow to write your preferences
ja: あなたのプリファレンスへの書き込みを許可

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
ja: 選択してJOSMにあなたのサーバプリファレンスに書き込む権限を付与

en: Retrieving OAuth Access Token...
ja: OAuthアクセストークン参照中...

en: <html>Retrieving an OAuth Access Token from ''{0}'' failed.</html>
ja: <html>''{0}'' からの OAuth アクセストークン参照に失敗。</html>

en: Request Failed
ja: リクエスト失敗

en: Retrieving OAuth Request Token...
ja: OAuthリクエストトークン参照中...

en: <html>Retrieving an OAuth Request Token from ''{0}'' failed.</html>
ja: <html>''{0}'' からの OAuth リクエストトークン参照に失敗。</html>

en: Display Advanced OAuth Parameters
ja: 高度なOAuthパラメータを表示

en: Retrieve Request Token
ja: リクエストトークンを参照

en: <html>Please click on <strong>{0}</strong> to retrieve an OAuth Request Token from ''{1}''.</html>
ja: <html><strong>{0}</strong>をクリックして ''{1}''からのリクエストトークンを参照してください。</html>

en: <html>Step 1/3: Retrieve an OAuth Request Token</html>
ja: <html>ステップ 1/3: OAuth リクエストトークンを参照</html>

en: <html>Step 2/3: Authorize and retrieve an Access Token</html>
ja: <html>ステップ 2/3: アクセストークンを認証及び参照</html>

en: Request Access Token
ja: アクセストークンをリクエスト

en: Go back to step 1/3
ja: ステップ 1/3 に戻る

en: <html>Step 3/3: Successfully retrieved an Access Token</html>
ja: <html>ステップ 3/3: アクセストークン参照に成功</html>

en: <html>JOSM has successfully retrieved an Access Token. You can now accept this token. JOSM will use it in the future for authentication and authorization to the OSM server.<br><br>The access token is: </html>
ja: <html>アクセストークンの受信に成功しました。このトークンをacceptしてください。以後JOSMがOSMサーバでの認証にこのトークンを利用できるようになります。<br><br>アクセストークンは以下の通りです: </html>

en: Restart
ja: 再起動

en: Click to retrieve a Request Token
ja: クリックしてリクエストトークンを参照

en: Retrieve Access Token
ja: アクセストークンを参照

en: Click to retrieve an Access Token
ja: クリックしてアクセストークンを参照

en: Testing OAuth Access Token
ja: OAuthアクセストークンをテスト中

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
ja: アクセストークンキー ''{0}'' でのユーザ詳細の参照は拒否されました。

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
ja: アクセストークンキー ''{0}'' でのユーザ詳細の参照は禁止されています。

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
ja: <html>アクセストークン ''{0}'' を使用して ''{1}'' のOSMサーバへの<br>アクセスに成功しました。<br>あなたはユーザ ''{2}'' として ID ''{3}'' でOSMサーバにアクセスしています。</html>

en: Success
ja: 成功

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{0}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
ja: <html>アクセストークン ''{0}''で<br>OSMサーバ ''{0}''にアクセスできません。<br>アクセストークンは認証されておらず、サーバが拒否しています。このトークンでは<br>このサーバ上で保護されているリソースにアクセスできません。</html>

en: Test failed
ja: テストが失敗しました

en: Token allows restricted access
ja: トークンは制限されたアクセスを許可します

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
ja: <html>現在のユーザについてOSMサーバ ''{0}''からの情報参照に失敗。<br>これはおそらくテスト済みアクセストークンによる問題というより、<br>サーバ構成の問題です。注意してサーバ<br>URL とあなたのインターネット接続をチェックしてください。</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
ja: <html>トークン ''{1}''でOSMサーバ ''{0}'' へのリクエストへのサインに失敗しました。<br>おそらくトークンが不正です。</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
ja: <html>テスト失敗。サーバから内部エラーの応答がありました。<br>JOSM はトークンが正しいかどうか判断できませんでした。しばらく経ってからやり直してください。</html>

en: Retrieving user info...
ja: ユーザ情報を参照中...

en: Menu Name
ja: メニューの名前

en: Service URL
ja: サービスURL

en: Get Layers
ja: レイヤを取得

en: WMS Error
ja: WMSエラー

[ctx: layer]
en: Zoom
ja: ズーム

en: Imagery URL
ja: 画像URL

en: Could not parse WMS layer list.
ja: WMSレイヤ一覧をパースできません。

en: Invalid service URL.
ja: 不正なサービスURL。

en: Could not retrieve WMS layer list.
ja: WMSレイヤ一覧を参照できません。

en: Advanced Preferences
ja: 高度な設定

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
ja: 設定項目を直接変更。利用に注意！

en: Search:
ja: 検索:

en: Current value is default.
ja: 現在の値は既定値です。

en: Default value is ''{0}''.
ja: 既定値は "{0}"です。

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
ja: 不明なときの既定値(設定はまだ使われません）

en: Enter a new key/value pair
ja: 新しいキー/値の組を入力

en: Change a key/value pair
ja: キー/値ペアの変更

en: Values
ja: 値

en: Display the Audio menu.
ja: オーディオメニューの表示

en: Label audio (and image and web) markers.
ja: 音声（画像やウェブ）マーカーにラベルをつける

en: Display live audio trace.
ja: ライブ音声トレースの表示

note: various methods of making markers on import audio
en: Explicit waypoints with valid timestamps.
ja: 有効なタイムスタンプによる明示的なウェイポイント

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
ja: トラック位置から時間推定による明示的なウェイポイント

en: Named trackpoints.
ja: 名前付きトラックポイント

en: Modified times (time stamps) of audio files.
ja: 音声ファイルの時刻修正（タイムスタンプ）

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
ja: トラック開始（有効なマーカーがないときには常に行う）

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
ja: メインメニューバーでのオーディオメニューの表示・非表示の切り替え

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
ja: 現在再生されているオーディオが記録された場所と同期して、その点を示すアイコンを動かして表示する。

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
ja: ボタンアイコンと同様、オーディオ（と画像やWeb）のマーカーに対してテキストのラベルを付与する。

en: When importing audio, make markers from...
ja: オーディオをインポート時、次からマーカーを作成...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
ja: オーディオをインポートする際に、GPXレイヤーのウェイポイントとして扱う

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
ja: （explicitウェイポイントではなく）自動的にトラックポイントからオーディオマーカーを作成し、名前と説明を付加する。

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
ja: インポートされたそれぞれのオーディオWAVファイルが変更された時間に対応したトラックの位置にオーディオマーカーを作成してください。

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
ja: 対応するボタンを押したときに何秒分進む・戻るのか。

en: Forward/back time (seconds)
ja: 時刻を進める/戻す(秒)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
ja: 早回しの時に何倍速にするのか。

en: Fast forward multiplier
ja: 高速再生の倍率

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
ja: 再生を、指定した秒数前の（マイナスの場合は秒数後の）オーディオトラック位置から開始する。

en: Lead-in time (seconds)
ja: Lead-in 時間(秒)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
ja: 音声録音の残り時間と実際の残り時間の割合

en: Voice recorder calibration
ja: ボイスレコーダの調整

en: Auto save enabled
ja: 自動保存を有効にする

en: Auto save interval (seconds)
ja: 自動セーブ間隔(秒)

en: Default value: {0}
ja: 既定値: {0}

en: Auto saved files per layer
ja: レイヤ単位の自動セーブされたファイル

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
ja: <i>(自動保存機能は変更されたデータレイヤーを一定間隔で保存します。 バックアップはJOSMのpreferenceフォルダに保存されます。 クラッシュが起こった場合、JOSMは次の起動時に未保存の変更の回復を試みます。)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
ja: データレイヤ保存時にバックアップファイルを維持

en: When saving, keep backup files ending with a ~
ja: 保存時に、バックアップファイルを、ファイル名の末尾に~をつけてとっておく。

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
ja: <i>(JOSMはデータレイヤーを保存する際にバックアップファイルを保持できます。 ファイル名の最後に''~''を付加して同じフォルダに保存します。)</i>

en: File backup
ja: ファイルバックアップ

en: Configure whether to create backup files
ja: バックアップファイルを作成するかどうか構成を決める

en: Color
ja: 色

en: Choose
ja: 選択

en: Choose a color for {0}
ja: {0}の色を選択

en: Set to default
ja: 既定値に設定

en: Set all to default
ja: 全てを既定値に設定

en: Colors used by different objects in JOSM.
ja: JOSMの異なるオブジェクトが使う配色

en: Colors
ja: 色

en: All
ja: 全て

en: Local files
ja: ローカル・ファイル

en: None
ja: なし

en: Force lines if no segments imported.
ja: セグメントがインポートされなかったら、強制的に線を描画する。

en: Draw large GPS points.
ja: 大きなGPS点を表示

en: Draw a circle form HDOP value.
ja: HDOP（垂直精度劣化度）の値の円を描いてください

en: Velocity (red = slow, green = fast)
ja: 速度（赤＝遅い、緑＝速い）

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
ja: 位置精度低下率（赤=高い、緑=低い、可能な場合）

en: Single Color (can be customized for named layers)
ja: 単色（namedレイヤーからカスタマイズ可能）

note: <separator/> group "Car"
en: Car
ja: 自動車

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Bicycle" item "Ways/Path" combo "Bicycle" item "Barriers/Bollard" check "Bicycle" item "Barriers/Cattle Grid" check "Bicycle" item "Barriers/Spikes" check "Bicycle" item "Barriers/Border Control" check "Bicycle" item "Barriers/Entrance" check "Bicycle
en: Bicycle
ja: 自転車

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" item "Ways/Path" combo "Foot" <space /> item "Barriers/Bollard" check "Foot" item "Barriers/Cattle Grid" check "Foot" item "Barriers/Spikes" check "Foot" item "Barriers/Border Control" check "Foot" item "Barriers/Entrance" check "Foot" item "Bar
en: Foot
ja: 徒歩

en: Draw Direction Arrows
ja: ウェイの向きを矢印で表示

en: Fast drawing (looks uglier)
ja: 高速表示（若干汚い）

note: only on the head of a way
en: Only on the head of a way.
ja: ウェイの開始のみ

en: Draw oneway arrows.
ja: 一方通行の向きを矢印で表示

en: Draw segment order numbers
ja: セグメントの順序番号を表示する

en: Draw boundaries of downloaded data
ja: ダウンロードデータの境界を表示

en: Draw virtual nodes in select mode
ja: 選択モードで仮想ノードを表示する

en: Draw inactive layers in other color
ja: アクティブなレイヤー以外は別の色で表示する

en: Smooth map graphics (antialiasing)
ja: 地図画像をスムース処理（アンチエイリアス）

en: Create markers when reading GPX.
ja: GPX読み込み時にマーカーを作成。

en: Draw only outlines of areas
ja: エリアのアウトラインだけを描く

en: Auto
ja: 自動

[ctx: gpx_field]
note: gpx data field name
en: Name
ja: 名前

[ctx: gpx_field]
note: gpx data field name
en: Desc(ription)
ja: 説明

en: Both
ja: 両方

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
ja: 自動的にマーカーレイヤーを、GPXレイヤーを開いたときにウェイポイントから作成する。

en: Draw lines between raw GPS points
ja: GPSトラックのポイント間の線

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
ja: ローカルファイルに線を描くの最大長(m)。''-1''にすると全てに線を描く。

en: Maximum length for local files (meters)
ja: ローカルファイルに対する最大長 (メートル)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
ja: 線を描く最大長(m)。''-1''にすると全ての線を描く。

en: Maximum length (meters)
ja: 最大長（ｍ）

note: forceRawGpsLines
en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
ja: インポートしたデータが線の情報を有していないときに、強制的に線を引く。

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
ja: GPSの点をつないで、方向の矢印付きの線を引く。

note: drawGpsArrowsFast
en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
ja: 数式演算ではなく、テーブル検索によって矢印の方向を決める。

note: drawGpsArrowsMinDist
en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
ja: これより短いウェイでは方向の矢印を描画しない。

en: Minimum distance (pixels)
ja: 最小距離（ピクセル）

en: Draw larger dots for the GPS points.
ja: GPSポイントに大きなドットを表示する

en: All points and track segments will have the same color. Can be customized in Layer Manager.
ja: 全ての点とトラックセグメントは同じ色になります。レイヤー管理からカスタマイズ可能です。

en: Colors points and track segments by velocity.
ja: 速度により点とトラックセグメントの色を決める。

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
ja: 平均速度の違いによって、配色の仕方を調整するようにする。

en: Track and Point Coloring
ja: トラックと点の配色

en: Allows to change the labelling of track waypoints.
ja: トラックウェイポイントのラベル付け変更を許可

en: Waypoint labelling
ja: ウェイポイントラベル付け

en: GPS Points
ja: GPSポイント

en: Draw direction hints for way segments.
ja: ウェイのセグメントに方向のヒントを描く。

note: segment order number
en: Draw the order numbers of all segments within their way.
ja: ウェイ内の全セグメントで順序番号を表示する。

note: antialiasing
en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
ja: 見た目をスムースにするため、マップ表示にアンチエイリアス処理をかける。

note: downloaded area
en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
ja: サーバから読み出したデータの境界を描く。

note: virtual nodes
en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
ja: ウェイの修正が容易になるように、選択モードで仮想のノードを表示します。

note: background layers in inactive color
en: Draw the inactive data layers in a different color.
ja: 操作対象とするレイヤー以外のレイヤーを別の色で表示します。

en: OSM Data
ja: OSMデータ

en: imagery fade
ja: 画像減色

en: Fade Color:
ja: 減らす色

en: Fade amount:
ja: 減色量

en: Sharpen (requires layer re-add):
ja: 鮮鋭化(レイヤの再追加が必要):

en: Use offset server:
ja: オフセットサーバを使う:

en: Downloader:
ja: ダウンローダ:

en: Overlap tiles
ja: タイルをオーバーラップ

en: % of east:
ja: 東の %

en: % of north:
ja: 北の %

en: Simultaneous connections
ja: 同時接続数

en: Auto zoom by default:
ja: 自動ズームをデフォルト有効にする:

en: Autoload tiles by default:
ja: 自動タイル読み込みをデフォルト有効にする:

en: Tile cache directory:
ja: タイルキャッシュの保存フォルダ:

en: Common Settings
ja: 共通設定

en: WMS Settings
ja: WMS設定

en: TMS Settings
ja: TMS設定

en: Imagery Preferences
ja: 画像の設定

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
ja: 画像メニューに表示された画像レイヤの一覧を変更

en: Imagery providers
ja: 画像プロバイダ

en: Offset bookmarks
ja: オフセットのブックマーク

en: Available default entries:
ja: 利用可能なエントリ:

en: Selected entries:
ja: 選択済みのエントリ:

en: New
ja: 新規

en: Add Imagery URL
ja: 画像URLを追加

en: copy selected defaults
ja: 選択したエントリをコピーします

en: Please select at least one row to copy.
ja: コピーする列を少なくともひとつ選んでください。

en: Menu Name (Default)
ja: メニュー名(既定)

en: Imagery URL (Default)
ja: 画像URL（既定値）

en: EULA license URL not available: {0}
ja: EULAライセンスURLが使えません:{0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
ja: EULAライセンスに対する不正なURL: {0}

en: Projection
ja: 投影法

en: Easting
ja: 横座標値

en: Northing
ja: 縦座標値

note: Show splash screen on startup
en: Show splash screen at startup
ja: 起動時にスプラッシュ・スクリーンを表示する

note: Show ID in selection
en: Show object ID in selection lists
ja: 選択リストにオブジェクトIDを表示

en: Show localized name in selection lists
ja: 選択リストにローカライズされた名前を表示

en: Draw rubber-band helper line
ja: マウスアイコンへの補助線を描画

en: Modeless working (Potlatch style)
ja: モードなし作業（Potlatchスタイル)

note: Show localized names
en: Show localized name in selection lists, if available
ja: 選択リストにできるだけローカライズした名前を表示

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
ja: モード切替が不要（potlatchスタイルの作業方法)

en: Look and Feel
ja: ルック＆フィール

en: Language
ja: 言語

en: Default (Auto determined)
ja: 既定（自動判定）

en: Enable built-in icon defaults
ja: ビルトインアイコンのデフォルトを有効化

en: Available styles:
ja: 利用可能なスタイル:

en: Active styles:
ja: アクティブなスタイル:

en: Add a new style by entering filename or URL
ja: ファイル名かURLを入力して新しいスタイルを追加

en: Remove the selected styles from the list of active styles
ja: 有効なスタイルのリストから選択したスタイルを削除

en: Edit the filename or URL for the selected active style
ja: ファイル名または選択した有効なスタイルのURLを編集

en: Add the selected available styles to the list of active styles
ja: 選択したスタイルを有効なスタイルに追加する

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
ja: ''{0}'' から有効なスタイルの一覧を再読み込み

en: Loading style sources from ''{0}''
ja: ''{0}'' からスタイルソースをロード中

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ja: <html>''{0}'' からのスタイルソースのダウンロードに<br>失敗。<br><br>詳細 (未翻訳):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
ja: 警告: スタイルリスト ''{0}'' 中に不正な形式のエントリ。入力値 ''{1}''

en: JOSM Internal Style
ja: JOSM内部スタイル

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
ja[0]: 次の{0} 件のプラグインのダウンロードに<strong>成功</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
ja[0]: 次の{0} 件のプラグインのダウンロードに<strong>失敗</strong>:

en: Search:
ja: 検索:

en: Enter a search expression
ja: 検索表現を入力してください

en: Plugin update policy
ja: プラグイン更新ポリシー

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
ja: 新しいプラグインのサイトを受け入れてダイアログを閉じる

en: Configure Plugin Sites
ja: プラグインサイトを設定

en: Download list
ja: ダウンロードリスト

en: Download the list of available plugins
ja: 利用可能なプラグインのリストをダウンロード

en: Update plugins
ja: プラグインを更新

en: Update the selected plugins
ja: 選択したプラグインを更新

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
ja: ダウンロードしたプラグインを有効にするためにJOSMを再起動してください

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
ja: インストール済みのプラグインは全て最新です。JOSMはこれ以上新しいバージョンをダウンロードする必要はありません。

en: Plugins up to date
ja: 最新のプラグイン

en: Configure sites...
ja: サイトを構成...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
ja: プラグインダウンロード先のサイトのリストを構成

en: Add JOSM Plugin description URL.
ja: JOSM プラグイン情報のURLの追加

en: Enter URL
ja: URL入力

en: Please select an entry.
ja: エントリーを選択してください。

en: Edit JOSM Plugin description URL.
ja: JOSM プラグイン情報のURLを編集

en: JOSM Plugin description URL
ja: JOSMプラグイン説明URL

en: disabled
ja: 無効

en: no modifier
ja: 修飾なし

en: <h1><a name="top">Keyboard Shortcuts</a></h1>
ja: <h1><a name="top">キーボードショートカット</a></h1>

en: <p>Please note that shortcut keys are assigned to the actions when JOSM is started. So you need to <b>restart</b> JOSM to see your changes.</p>
ja: <p>ショートカットキーはJOSM起動時の操作に割り当てられていることに注意してください。このために変更を確認するにはJOSMを<b>再起動</b>する必要があります。</p>

en: <h1>Modifier Groups</h1>
ja: <h1>修飾グループ</h1>

note: scroll up
en: Read First
ja: 最初に読む

en: Use default
ja: 既定の使用

en: Disable
ja: 無効にする

en: Key:
ja: キー:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
ja: 注意：実際のキーボードのキーだけが有効です！

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Edit Shortcuts
ja: ショートカット編集

en: Primary modifier:
ja: 主要地方道の修飾：

en: Secondary modifier:
ja: 一般地方道の修飾：

en: Tertiary modifier:
ja: 一般道(2車線以上)の修飾:

en: Menu Shortcuts
ja: メニューショートカット

en: Hotkey Shortcuts
ja: ホットキーショートカット

en: Subwindow Shortcuts
ja: サブウインドウのショートカット

en: Modifier Groups
ja: 修飾グループ

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
ja: プリファレンスダイアログを閉じてプリファレンスの更新を破棄

en: Save the preferences and close the dialog
ja: プリファレンスを保存してダイアログを閉じる

note: some common tabs
en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
ja: プログラム全体の見た目に影響する各種設定

en: Connection Settings
ja: 接続設定

en: Connection Settings for the OSM server.
ja: OSMサーバへの接続設定

en: Map Settings
ja: マップ設定

en: Settings for the map projection and data interpretation.
ja: 地図投影法とデータ解釈の設定

en: Audio Settings
ja: オーディオ設定

en: Settings for the audio player and audio markers.
ja: オーディオプレイヤーと音声マークの設定

en: Configure available plugins.
ja: 利用可能なプラグインを設定

en: Download plugins
ja: プラグインをダウンロード

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
ja: 設定を有効にするにはJOSMを再起動する必要があります。

en: Projection method
ja: 投影法

en: Projection code
ja: 投影法コード

en: Display coordinates as
ja: 座標を次の単位で表示

en: System of measurement
ja: 測地系

en: Map Projection
ja: 地図投影法

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
ja: 投影法 {0} は、有効化できませんでした。メルカトル図法を使います。

en: Load data from API
ja: APIからのデータ読み込み

en: Import data from URL
ja: 指定されたURLからのデータインポート

en: Load imagery layers
ja: 画像レイヤのロード

en: Create new objects
ja: 新しいオブジェクトの作成

en: Change the selection
ja: 選択の変更

en: Change the viewport
ja: ビューポートの変更

en: Read protocol version
ja: プロトコルバージョンの読み取り

en: Confirm all Remote Control actions manually
ja: リモート制御のアクションを全て手動で確認する

en: Remote Control
ja: リモート制御

en: Settings for the remote control feature.
ja: リモート制御機能の設定

en: Enable remote control
ja: リモート制御を有効

en: The remote control feature allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
ja: リモート制御機能は、例えばwebブラウザのような、他のアプリケーションからJOSMを制御する事を許可します。

en: Permitted actions:
ja: 許可されたアクション:

en: JOSM will always listen at port 8111 on localhost.This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
ja: JOSMは常にlocalhostの8111番ポートをlistenします。 このポート番号は、外部アプリケーションがJOSMと連携するために使うので変更できません。

en: Authentication
ja: 認証

en: Proxy settings
ja: プロキシ設定

en: Configure your identity and how to authenticate at the OSM server
ja: OSMサーバへの認証方式の設定

en: Configure whether to use a proxy server
ja: プロクシサーバを使用するかどうか構成を決める

note: icon source: http://www.iconfinder.net/index.php?q=key&page=icondetails&iconid=8553&size=128&q=key&s12=on&s16=on&s22=on&s32=on&s48=on&s64=on&s128=on icon licence: GPL icon designer: Paolino, http://www.paolinoland.it/ icon original filename: keyboard.png icon original size: 128x128 modifications: ic
en: Shortcut Preferences
ja: ショートカット設定

en: Changing keyboard shortcuts manually.
ja: キーボードショートカットを手動で変更

en: Action
ja: アクション

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Icon paths:
ja: アイコンのパス:

en: Short Description: {0}
ja: 簡単な説明: {0}

en: Author: {0}
ja: 作者: {0}

en: Webpage: {0}
ja: ウェブページ: {0}

en: Version: {0}
ja: バージョン: {0}

en: Name (optional):
ja: スタイル名(オプション):

en: URL / File:
ja: URL / ファイル名:

en: active
ja: 有効

en: Edit source entry:
ja: ソースエントリを編集:

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to default
ja: デフォルトに戻す

en: Add a new icon path
ja: 新しいアイコンパスを追加

en: Remove the selected icon paths
ja: 選択されたアイコンパスを削除

en: Edit the selected icon path
ja: 選択されたアイコンパスを編集

en: Warning: Could not read tagging preset source: {0}
ja: 警告: タグ付けプリセットソースを読み込めません :{0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
ja: タグ付けプリセットソースを読み込めません: {0}
    そのままにしますか？

note: Should not happen, but at least show message
en: Could not read tagging preset source {0}
ja: タグ付けプリセットソース {0} を読み込めません

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
ja: <html>タグ付けプリセットのソース {0} を読み込みましたがエラーが含まれています。 本当にこれを使いますか？<br><br><table width=600>エラー: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
ja: <html>タグ付けプリセットソースをパースできません: {0}。本当にこれを使用しますか？<br><br><table width=400>エラーコード: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
ja: <html>タグ付けプリセットソース {0} はロードできますが、エラーがあります。これを本当に使用しますか？<br><br><table width=600>エラーコード: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
ja: <html>タグ付けプリセットソース: {0}をパースできません。本当にこれを使用しますか？<br><br><table width=600>エラーコード: {1}</table></html>

en: Sort presets menu
ja: プリセットメニューの並び替え

en: Tagging Presets
ja: タグ付けプリセット

en: Available presets:
ja: 利用可能なプリセット

en: Active presets:
ja: アクティブなプリセット

en: Add a new preset by entering filename or URL
ja: ファイル名かURLを入力して新しいプリセットを追加

en: New preset entry:
ja: 新しいプリセットのエントリ:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
ja: 選択したプリセットをアクティブなプリセットの一覧から削除

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
ja: 選択したアクティブなプリセットのファイル名かURLを編集

en: Add the selected available presets to the list of active presets
ja: 選択した利用可能なプリセットをアクティブなプリセットの一覧に追加

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
ja: 利用可能なプリセットの一覧を "{0}" から再読み込み

en: Loading preset sources from ''{0}''
ja: プリセットのソースを "{0}" から読み込み中

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Actions
ja: アクション

en: Separator
ja: 区切り

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Available
ja: 有効

en: Action parameters
ja: アクションパラメータ

en: Parameter name
ja: パラメータ名

en: Parameter value
ja: パラメータ値

en: Toolbar customization
ja: ツールバーのカスタマイズ

en: Customize the elements on the toolbar.
ja: ツールバーの要素をカスタマイズ

en: Use ignore list.
ja: 無視リストを使う

en: Use the ignore list to suppress warnings.
ja: 警告を抑制するために、無視するリストを使用する

en: Use error layer.
ja: エラーレイヤーを使う

en: Use the error layer to display problematic elements.
ja: 疑わしい要素を表示するために、エラーレイヤーを使用

en: Show informational level on upload.
ja: アップロードの情報レベルを示してください。

en: Show the informational tests in the upload check windows.
ja: アップロードチェックウィンドウのお知らせテストを表示

en: On demand
ja: 要求に応じて

en: On upload
ja: アップロード時

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
ja: OSM データ妥当性検証はユーザや編集プログラムによる一般的なエラーをチェックします。

en: Data validator
ja: データ妥当性検証

en: Plugin bundled with JOSM
ja: JOSMに付属のプラグイン

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
ja: <strong>ダウンロードリスト</strong>をクリックしてダウンロードし、利用可能なプラグインのリストを表示してください。

en: {0}: Version {1} (local: {2})
ja: {0}: バージョン {1} (ローカル: {2})

en: Ask before updating
ja: 更新の前に問合せる

en: Always update withouth asking
ja: 常に問合せなしで更新する

en: Never update
ja: 更新しない

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
ja: JOSMがJOSM自身を更新した後、再起動時にアクティブなプラグインを自動更新するかどうかを決めてください。

en: Update interval (in days):
ja: 更新周期(日数):

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain periode of time.
ja: JOSMが一定時間経過後にアクティブなプラグインを自動更新するかどうかを決めてください。

en: Testing OSM API URL ''{0}''
ja: OSM API URL ''{0}'' をテスト中

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
ja: <html>''{0}'' は正しいOSM API URLではありません。<br>スペルをチェックして再確認してください。</html>

en: Invalid API URL
ja: 不正なAPI URL

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
ja: <html>OSMのAPIサーバ認証用URL ''{0}'' の作成に失敗。<br>''{1}'' のスペルをチェックして、再度認証してください。</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
ja: <html>''{0}'' への接続に失敗。<br> ''{1}'' のスペルとインターネット接続をチェックして再認証してください。</html>

en: Connection to API failed
ja: APIへの接続に失敗

en: Use Basic Authentication
ja: Basic認証を使用する

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
ja: OSMのユーザ名とパスワードをHTTPのBasic認証で利用する場合

en: Use OAuth
ja: OAuthを使用

en: Select to use OAuth as authentication mechanism
ja: OAuthを使用する

en: Warning: Unsupported value in preference ''{0}'', got {1}''. Using authentication method ''Basic Authentication''.
ja: 警告: 初期設定 "{1}" に不正な値 "{0}" が入力されています。 Basic認証を使用してください。

en: OSM username:
ja: OSM ユーザ名:

en: OSM password:
ja: OSM パスワード:

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. Furthermore, it is transferred <strong>unencrypted</strong> in every request sent to the OSM server. <strong>Do not use a valuable password.</strong></p></body></html>
ja: <html><body><p class="warning-body"><strong>警告:</strong> パスワードは平文でJOSMの設定ファイルに格納されます。 さらにOSMサーバに対する全てのリクエストで<strong>暗号化されずに</strong>送信されます。<strong>重要なパスワードは使わないでください。</strong></p></body></html>

en: Warning: failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
ja: 警告: 認証証明マネージャからのOSM認証証明参照に失敗。

en: Warning: failed to save OSM credentials to credential manager.
ja: 警告: 認証証明マネージャへOSM認証証明の保存に失敗。

en: Warning: Failed to retrieve OAuth Access Token from credential manager
ja: 警告: 認証証明マネージャからのOAuthトークン参照に失敗。

en: Warning: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
ja: 警告: 認証証明マネージャへのOAuthトークンの保管に失敗。

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
ja: あなたにはOAuth を使用しているOSMサーバにアクセスするためのアクセストークンがまだありません。最初に認証してください。

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
ja: あなたにはOAuth を使用しているOSMサーバにアクセスするためのアクセストークンが既にあります。

en: Save to preferences
ja: プリファレンスに保存

en: Click to step through the OAuth authorization process
ja: クリックしてOAuth 認証プロセスを一歩進む

en: New Access Token
ja: 新しいアクセストークン

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
ja: クリックしてOAuth 認証プロセスを一歩進み、新しいアクセストークンを作成

en: Click test access to the OSM server with the current access token
ja: クリックして、現在のアクセストークンでOSMサーバにアクセスできるかをテストします

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
ja: <html>デフォルトOSM サーバURLを使用 (<strong>{0}</strong>)</html>

en: OSM Server URL:
ja: OSMサーバのURL:

en: Validate
ja: 検証

en: Test the API URL
ja: API URLをテスト

en: The API URL is valid.
ja: API URLは適切です。

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
ja: 検証に失敗。API URLが不適切なようです。

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
ja: OSM API URLは空ではいけません。OSM API URLを入力してください。

en: The current value is not a valid URL
ja: 現在の値は正しいURLではありません

en: Please enter the OSM API URL.
ja: OSM API URLを入力してください。

en: Host:
ja: ホスト:

[ctx: server]
en: Port:
ja: ポート:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
ja: 使用するプロキシサーバに必要なときは、ユーザー名とパスワードを入力してください。

en: Password:
ja: パスワード:

en: No proxy
ja: プロキシなし

en: Use standard system settings
ja: 標準のシステム設定を使用

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
ja: 標準のシステム設定を使用（無効、変更できるようにするには <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt>で起動してください）

en: Manually configure a HTTP proxy
ja: 手動でHTTPプロキシを設定

en: Use a SOCKS proxy
ja: SOCKS プロキシを使用

en: Warning: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
ja: 警告: JOSM はプロキシを参照するように設定されていますが、JVMはプロキシを参照するように設定されていません。

en: multiple
ja: 複数個

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
ja[0]: {0} オブジェクトまで古いキーを削除

en: Delete the selection in the tag table
ja: タグテーブルの選択を削除

en: Add a new tag
ja: 新しいタグを追加

en: More information about this feature
ja: この地物の詳細情報

en: Unknown requisite: {0}
ja: 不明な必要条件: {0}

en: Available roles
ja: 利用可能なロール

en: role
ja: ロール

en: count
ja: 件数

en: elements
ja: エレメント

note: space
en: Optional Attributes:
ja: オプションの属性：

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
ja: グループ "{1}"のプリセット"{0}"を使います

en: Use preset ''{0}''
ja: プリセット "{0}"を使います

en: Unknown type: {0}
ja: 不明なタイプ: {0}

en: Preset role element without parent
ja: 親の無いロール要素をプリセット

en: Preset sub element without parent
ja: 親の無いサブ要素をプリセット

en: Could not read tagging preset source: {0}
ja: タグ付けプリセットのソース {0} を読み込めません。

en: Error parsing {0}:
ja: 走査時にエラー: {0}:

en: Elements of type {0} are supported.
ja: タイプ{0}の要素がサポートされます

en: Change {0} object | Change {0} objects
ja[0]: {0}このオブジェクトを変更

en: Nothing selected!
ja: 何も選択されていません！

en: Selection unsuitable!
ja: 選択が適切ではありません！

en: Apply Preset
ja: プリセットの適用

en: New relation
ja: 新しいリレーション

en: Change Properties
ja: プロパティを変更する

en: Preset group {1} / {0}
ja: プリセットグループ {1} / {0}

en: Preset group {0}
ja: プリセットグループ {0}

en: Search preset
ja: プリセットを検索

en: Show preset search dialog
ja: プリセット検索ダイアログを表示

en: Search presets
ja: プリセットを検索

en: Search in tags
ja: タグ内検索

en: Min. latitude
ja: 最小緯度

en: Min. longitude
ja: 最小経度

en: Max. latitude
ja: 最大緯度

en: Max. longitude
ja: 最大経度

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
ja: www.openstreetmap.org のURL(ここにダウンロードURLを貼り付けてbboxを指定できます)

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
ja: 現在の値は正しいOSMのIDではありません。ゼロより大きい整数値を入力してください。

en: All Formats
ja: 全てのフォーマット

en: Contacting OSM Server...
ja: OSMサーバに接続中...

en: Downloading points {0} to {1}...
ja: ポイント {0} から {1} をダウンロード中...

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
ja: サーバから返されたデータ ''{0}'' が解析できません

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
ja: 変更セット更新中の競合に対するエラーヘッダの予期せぬ形式。入力値 ''{0}''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
ja: パラメータ ''{0}'' に対する不正な経度値、入力値 ''{1}''

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
ja: パラメータ ''{0}'' に対する不正な緯度値、入力値 ''{1}''

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
ja: 変更セットクエリURL中の ''{0}'' に対する予期せぬ値、入力値 ''{1}''

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
ja: クエリパラメータ''uid'' と ''display_name'' の両方を含む変更セットクエリは作成できません

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
ja: 変更セットクエリ文字列中にサポートされないパラメータ ''{0}'' があります

en: Unexpected format for port number in in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 環境設定 ''{0}'' のポート番号に予期せぬ値 ''{1}'' が指定されています。

en: The proxy will not be used.
ja: このプロキシは以後使用しません

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
ja: プリファレンス ''{0}'' に不正なポート番号。入力値 ''{1}''。

en: Warning: unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
ja: 警告: 環境設定 ''{0}'' が異常な値になっています。プロキシを使用しないときには ''{1}'' を設定してください。

en: Warning: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
ja: 警告: HTTPプロキシに異常な値が設定されてます。ホスト: ''{0}'' ポート:''{1}'' に設定されています。

en: Warning: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
ja: 警告: SOCKS プロキシに異常な値が設定されてます。ホスト: ''{0}'' ポート:''{1}'' に設定されています。

note: Just log something. The network stack will also throw an exception which will be caught somewhere else
en: Error: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
ja: エラー: プロキシ ''{0}'' URI:''{1}'' への接続に失敗しました。例外内容: {2}

en: Parsing response from server...
ja: サーバからの応答をパース中...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
ja: 予期せぬXMLの要素 "{0}"

en: Could not export ''{0}''.
ja: "{0}" をエクスポートできません

en: Could not import ''{0}''.
ja: ''{0}'' をインポートできません。

en: Could not import files.
ja: ファイルをインポートできません。

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ja: <html>ファイル ''{0}'' を読み込めません。<br>エラー:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
ja: <html>ファイルを読み込めません。<br>エラー:<br>{0}</html>

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
ja: 備考：GPLは、OSMライセンスと互換性がありません。GPLでライセンスされているトラックをアップロードしないでください。

en: GPX Files
ja: GPXファイル

en: GPS track description
ja: gpsトラックの記述

en: Add author information
ja: 作者情報の追加

en: Real name
ja: 本名

en: E-Mail
ja: eメール

en: Predefined
ja: 事前定義

en: Copyright year
ja: Copyright 年

en: Keywords
ja: キーワード

en: Export options
ja: エキスポートのオプション

en: Export and Save
ja: エキスポートして保存

en: Error while exporting {0}:
    {1}
ja: エキスポートの際にエラー {0}:
    {1}

en: Choose a predefined license
ja: 事前定義のライセンスを選択

en: Markers from {0}
ja: {0}　のマーカー

en: Error occured while parsing gpx file {0}. Only part of the file will be available
ja: GPXファイル ''{0}'' のパース中にエラー発生。ファイルの一部だけが利用可能と思われます

en: File "{0}" does not exist
ja: ファイル "{0}" はありません

note: input was not properly parsed, abort
en: Parsing file "{0}" failed
ja: ファイル "{0}" の解析に失敗

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
ja: パースエラー：GPXファイルのドキュメント構造が不適切です

en: Unknown mode {0}.
ja: 不明なモード {0}。

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: folder
ja: フォルダ

en: Looking for image files
ja: 画像ファイルを検索中

en: No image files found.
ja: 画像ファイルが見つかりません。

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
ja: リソース ''{0}'' 用の入力ストリームのオープンに失敗しました

en: No primitive with id {0} in local dataset. Cannot infer primitive type.
ja: ID {0} のプリミティブはローカルのデータセット内にはありません。プリミティブ種別が不明です。

en: Downloading OSM data...
ja: OSMデータをダウンロード中...

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
ja: id {0} のノードを ''{1}'' から取得中

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
ja: id {0} のウェイを ''{1}'' から取得中

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
ja: id {0} のリレーションを ''{1}'' から取得中

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
ja: ID {0} に対してサーバが404コードを返しました。スキップします。

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
ja: ''{0}'' からノードのパッケージを取得中

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
ja: ''{0}'' からウェイのパッケージを取得中

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
ja: ''{0}'' からリレーションのパッケージを取得中

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
ja[0]: "{1}" から {0} 個のオブジェクトをダウンロード中

en: NMEA-0183 Files
ja: NMEA-0183ファイル

en: Malformed sentences: {0}
ja: 不正な形式のセンテンス: {0}

en: Checksum errors: {0}
ja: チェックサムエラー: {0}

en: Unknown sentences: {0}
ja: 不明なセンテンス: {0}

en: NMEA import success
ja: NMEAのインポートに成功しました。

en: NMEA import failure!
ja: NMEAのインポートに失敗しました。

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize OsmApi.
ja: プリファレンス ''{0}'' がありません。

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
ja: このバージョンのJOSMは、設定されたサーバーと互換性がありません。

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
ja: プロトコルバージョン0.6をサポートしていますが、サーバからの応答では {0} ら {1} をサポートしています。

en: Communications with {0} established using protocol version {1}.
ja: プロトコルバージョン {1}を使った確立された{0}で通信する。

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
ja: 予想外の形式のID がサーバから返されました。入力値: ''{0}''

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 変更されたプリミティブ ''{0}'' の新しいバージョンに予期せぬ形式。入力値: ''{1}''

en: Creating changeset...
ja: 変更セットを作成しています...

en: Successfully opened changeset {0}
ja: 変更セット {0} を開きました

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
ja: 変更セットID > 0 であるべきです。入力値: {0}

en: Updating changeset...
ja: 変更セットを更新中...

en: Updating changeset {0}...
ja: 変更セット {0} を更新中...

en: Closing changeset...
ja: 変更した設定を閉じています...

en: No changeset present for diff upload.
ja: diffアップロードのための変更セットを用意できませんでした。

en: Preparing upload request...
ja: アップロード要求を準備中...

en: Waiting 10 seconds ...
ja: 10秒待機中 ...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
ja: {2} 秒で {1} 分の {0} 回の再試行を開始 ...

en: OK - trying again.
ja: OK - やり直しています。

en: Starting retry {0} of {1}.
ja: {1} 分の {0} 回の再試行を開始。

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
ja: 現在の変更セットはヌルです。データをアップロードできません。

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
ja: 現在の変更セットのID > 0 でなければなりません。現在のID: {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
ja: 開かれた変更セットであるべきです。ID {0} の閉じられた変更セットを受け取りました。

en: (Code={0})
ja: (コード={0})

en: The server replied an error with code {0}.
ja: サーバがエラーを返しました。コード {0}

en: OSM Server Files bzip2 compressed
ja: bzip2圧縮したOSMファイル

en: Invalid bz2 file.
ja: 不正なbz2 ファイル。

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
ja: OsmChangeのプロローグは既に書かれています。書くのは一度だけです。

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write frst.
ja: OsmChangeのプロローグがまだ書かれていません。最初に書いてください。

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
ja: 必須の属性 ''{0}'' がありません

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
ja: long 型の必須属性 {0} に不正な値、 ''{1}'' を受け取りました

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
ja: long 型(>=0)の必須属性 {0} に不正な値、 ''{1}'' を受け取りました

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
ja: ダブル型の必須属性 ''{0}'' に不正な値。入力値: ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
ja: boolean 型の必須属性 {0} に不正な値、 ''{1}'' を受け取りました

en: <anonymous>
ja: <匿名>

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
ja: OsmPrimitiveType 型の必須属性 {0} に不正な値、 ''{1}'' を受け取りました

en: Warning: unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
ja: 警告: 変更セットコンテンツ中 ({1},{2}) の位置にサポートされない開始エレメント ''{0}'' があります。スキップします。

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
ja: データの形式に誤りがあります。ノード、ウェイ、リレーションの何れかが "cretate"、"modify"、"delete" ではない箇所に記述されています。

en: Warning: unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
ja: 警告: 変更セットコンテンツ中 ({1},{2}) の位置にサポートされない終了エレメント ''{0}'' があります。スキップします。

en: Parsing changeset content ...
ja: 変更セットコンテンツをパース中 ...

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 属性 ''{0}'' に不正な値。入力値: ''{1}''。

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 属性 ''{0}'' に対する不正な数値。入力値 ''{1}''。

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 属性 ''{0}'' に不正なブール値。入力値: ''{1}''。

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
ja: XML 要素 {1} の必須属性 ''{0}'' が見つかりません。

en: Unsupported version: {0}
ja: サポートされないバージョン: {0}

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
ja: 入力ストリームに未定義の要素 ''{0}'' が見つかりました。異常終了します。

en: Parsing list of changesets...
ja: 変更セットのリストを解析中...

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
ja: OAuth認証ヘッダでのHTTP接続のサインに失敗

en: Warning: unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 警告: 環境設定 ''{0}'' に予期せぬ値 ''{1}'' が指定されています。

en: (at line {0}, column {1})
ja: (場所: 行 {0}, カラム {1})

en: OSM Server Files
ja: OSMサーバファイル

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
ja: <html>保存中にエラー発生。<br>エラー: <br>{0}</html>

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
ja: <html>バックアップファイルのレストア中にエラー発生。<br>エラー: <br>{0}</html>

en: Could not back up file. Exception is: {0}
ja: ファイルをバックアップできません。例外: {0}

en: OSM Server Files gzip compressed
ja: gzip圧縮したOSMファイル

en: Parsing OSM history data ...
ja: OSM 履歴データ解析中 ...

en: File ''{0}'' does not exist.
ja: ファイル "{0}" はありません

en: Missing manadatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{3}'',maxlat=''{4}'', origin=''{5}''.
ja: 要素 ''bounds'' に必要な属性がありません。入力値: minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{3}'',maxlat=''{4}'', origin=''{5}''。

en: Found XML element <nd> not as direct child of element <way>.
ja: <way> 要素を直接引き継いでない XML 要素の <nd> が見つかった。

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
ja: ウェイ {1} の<nd>上に必要な属性 ''{0}'' がありません。

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
ja: 要素 <nd> の属性 ''ref'' に不正な値。入力値: {0}。

en: Deleted way {0} contains nodes
ja: 削除されたウェイ {0} にはノードがあります

en: Found XML element <member> not as direct child of element <relation>.
ja: 要素 <relation> の直接の子要素でないXML 要素 <member> が見つかりました。

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
ja: リレーション {0} のメンバーに属性 ''ref'' がありません

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
ja: リレーション {0} のメンバーの属性 ''ref'' に不正な値。入力値: {1}

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
ja: リレーション {1} のメンバー {0} に属性 ''type'' がありません

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
ja: リレーション {1} のメンバー {0} の属性 ''type'' に不正な値。入力値: {2}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
ja: ref=0の不完全な<member>指定です。

en: Deleted relation {0} contains members
ja: 削除されたリレーション {0} にはメンバーがあります

en: Missing key or value attribute in tag.
ja: タグ内のキーまたは値属性が見つかりません。

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
ja: 入力ストリーム中に未定義の要素 ''{0}'' があります。スキップします。

en: Illegal object with ID=0.
ja: id=0の禁じられたオブジェクトです

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
ja: ID {0} のOSM プリミティブの ''version'' 属性に不正な値。入力値: {1}

note: default version in 0.5 files for existing primitives
en: WARNING: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
ja: 要素 {0} の ''version'' 属性の値を {2} に正常化します、API バージョンは ''{3}''。入力値: {1}。

note: should not happen. API version has been checked before
en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
ja: 不明なまたはサポートされない APIバージョン。入力値: {0}

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
ja: ID {0} のOSM プリミティブ「の属性 ''version'' がありません

note: for a new primitive we just log a warning
en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
ja: 新しいオブジェクト {1} の属性 ''changeset'' に不正な値。入力値 {0}。0にリセットします。

note: for an existing primitive this is a problem
en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
ja: 属性 ''changeset'' に不正な値。入力値 {0}。

en: Missing required attribute ''{0}''.
ja: 必要な属性 ''{0}'' がありません。

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 属性 ''{0}'' に不正な長い値。入力値: ''{1}''

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
ja: 外部ID ''{0}'' のウェイは外部ID ''{1}'' の存在しないノードを含んでいます。

en: Deleted node {0} is part of way {1}
ja: 削除されたノード {0} はウェイ {1} の一部です

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
ja: 外部ID ''{0}'' のリレーションは外部ID ''{1}'' の存在しないプリミティブを参照しています。

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
ja: 削除されたメンバー {0} はリレーション {1} で使われています

en: Prepare OSM data...
ja: OSMデータを準備します…

en: Parsing OSM data...
ja: OSMデータ解析中...

en: Preparing data set...
ja: データセット準備中...

en: Line {0} column {1}:
ja: ライン {0} カラム {1}:

en: Downloading from OSM Server...
ja: OSMサーバからダウンロード中...

en: Downloading referring ways ...
ja: 参照ウェイをダウンロード中

en: Downloading referring relations ...
ja: 参照リレーションをダウンロード中

en: Reading changesets...
ja: 変更セットを読み込んでいます...

en: Downloading changesets ...
ja: 変更セットをダウンロード中 ...

en: Reading changeset {0} ...
ja: 変更セット {0} を読み込んでいます ...

en: Downloading changeset {0} ...
ja: 変更セット {0} をダウンロード中 ...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
ja[0]: {0} 個の変更セットをダウンロード中

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2} ...
ja: ({0}/{1}) 変更セット {2} をダウンロード中 ...

en: Downloading content for changeset {0} ...
ja: 変更セット {0} 用の内容をダウンロード中 ...

en: Downloading history...
ja: 履歴をダウンロード中...

en: Contacting Server...
ja: サーバに接続中...

en: Failed to open connection to API {0}.
ja: API {0} への接続に失敗しました

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
ja: osmサーバに接続できません。インターネット接続 をチェックしてください。

en: XML tag <user> is missing.
ja: XML タグ <user> がありません。

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
ja: XML タグ ''{1}'' の属性 ''{0}'' がありません。

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
ja: XML タグ ''{1}'' の属性 ''{0}'' に不正な値。入力値: {2}。

en: Reading user info ...
ja: ユーザ情報を読込中

en: Starting to upload with one request per primitive ...
ja: プリミティブ単位に1つのリクエストでアップロードを開始 ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
ja: {0}% ({1}/{2}), 残り {3} 。ノード ''{4}'' をアップロード中(ID: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
ja: {0}% ({1}/{2}), 残り {3} 。ウェイ ''{4}'' をアップロード中(ID: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
ja: {0}% ({1}/{2}), 残り {3} 。リレーション ''{4}'' をアップロード中(ID: {5})

en: Starting to upload in one request ...
ja: 1つのリクエストでアップロード開始...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
ja: パラメータ ''{0}'' では値 > 0 が期待されています。入力値 {1}

en: Starting to upload in chunks...
ja: データ塊のアップロード開始...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
ja[0]: ({0}/{1})  {2} オブジェクトのアップロード...

en: Uploading data ...
ja: データアップロード中 ...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
ja: osmプリミティブに予期しないID 0が見つかりました

en: WMS Files (*.wms)
ja: WMS ファイル (*.wms)

en: Warning: The base URL ''{0}'' for a WMS service doesn't have a trailing '&' or a trailing '?'.
ja: 警告: WMS サービス用のベースURL ''{0}'' には末尾の '&' または '?' がありません。

en: Warning: Fetching WMS tiles is likely to fail. Please check you preference settings.
ja: 警告: WMSタイルの取得に失敗したようです。設定をチェックしてください。

en: Warning: The complete URL is ''{0}''.
ja: 警告: 完全なURL は ''{0}' です。

en: The projection ''{0}'' in URL and current projection ''{1}'' mismatch.
    This may lead to wrong coordinates.
ja: URL中の投影法 ''{0}'' は現在の投影法 ''{1}'' と一致しません。
    間違った座標にたどりつく可能性があります。

en: Add tags
ja: タグの追加

en: Remote Control has been asked to create a new node.
ja: リモート制御より新しいノードを作成するかどうか問合せがきました。

en: Remote imagery
ja: リモートの画像

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
ja: リモートコントロールは以下のURLからデータをインポートするように確認されました。:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
ja: APIを通じて、リモートコントロールプラグインによって、データをロードするよう要求されました。

en: Request details: {0}
ja: リクエストの詳細: {0}

en: Do you want to allow this?
ja: 本当にこれを許可してよろしいですか？

en: Confirm Remote Control action
ja: リモート制御の指示を確認した

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
ja: リモート制御がプロトコルバージョンを報告するように尋ねてきています。これはウェブサイトが実行中のJOSMを検知できるようにします。

en: Skip download
ja: ダウンロードをスキップ

en: Download Plugin
ja: プラグインをダウンロード

en: Skip Download
ja: ダウンロードをスキップ

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
ja: プラグイン {1} には JOSMのバージョン {0} が必要です。

en: Download skipped
ja: ダウンロードはスキップされました

en: Warning: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
ja: 警告: プラグイン"{0}"がダウンロードできません。ダウンロードリンクが不明です。ダウンロードをスキップします。

en: Warning: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ja: 警告: プラグイン"{0}"をダウンロードできません。ダウンロードリンク"{1}"は、不正なURLです。ダウンロードスキップします。

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
ja: プラグインディレクトリ"{0}"の作成に失敗しました。

en: Downloading Plugin {0}...
ja: プラグイン {0} をダウンロードしています...

en: An error occurred in plugin {0}
ja: プラグイン {0} でエラーが発生しました。

en: integrated into main program
ja: メインプログラムに統合

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
ja[0]: 次のプラグインは現在では不要になっていますので無効化しました:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
ja: <html>プラグイン"{0}"の読み込みが要求されました。<br>このプラグインは開発されておらず、エラーを起こすおそれがあります。<br>使用しないようにすべきです。<br>設定から削除しますか？</html>

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
ja: JOSMソフトウエアは更新されました。<br>問題が起こらないよう、プラグインも同様に更新すべきです。<br><br>プラグインを更新しますか？

en: Last plugin update more than {0} days ago.
ja: プラグインが最後に更新されてから{0}日以上経過しました。

en: Click to update the activated plugins
ja: 有効なプラグインの更新するにはクリック

en: Skip update
ja: 更新をスキップ

en: Click to skip updating the activated plugins
ja: 有効なプラグインの更新をスキップするならクリック

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
ja: JOSMアップグレード後、プラグインの更新をスキップします。開始時の自動更新は停止します。

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ja: 更新間隔が過ぎた後のプラグイン更新をスキップします。開始時の自動更新を停止します。

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
ja: JOSMアップグレード後に、プラグイン更新を行います。開始時の自動更新を有効にします。

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ja: 更新間隔が過ぎた後のプラグイン更新を行います。開始時の自動更新は停止します。

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
ja: 設定"{1}"に予期しない値"{0}"が指定されました。"Ask"を想定します。

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
ja: <html>プラグイン {0} には JOSM バージョン {1} が必要です。現在の JOSM バージョンは {2} です。<br>このプラグインを使うにはJOSMを更新しなければなりません。</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
ja: プラグイン {0} を読み込めません。設定から削除しますか？

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
ja: プラグイン ''{0}'' をロード中 (バージョン {1})

en: Loading plugins ...
ja: プラグインの読み込み

en: Checking plugin preconditions...
ja: プラグインの前提条件をチェック中..

en: Loading plugin ''{0}''...
ja: プラグイン "{0}"の読み込み...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
ja[0]: JOSMは次のプラグインの情報を見つけられません:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
ja[0]: プラグインはロードされません。

en: Determine plugins to load...
ja: ロードすべきプラグインを確認しています...

en: Removing deprecated plugins...
ja: 古くなったプラグインを削除しています...

en: Removing unmaintained plugins...
ja: 維持されていないプラグインを取り外します...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
ja[0]: 次のプラグインの更新に失敗:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
ja[0]: JOSMが開始してからプリファレンスダイアログを開いて手動更新してみてください。

en: Plugin update failed
ja: プラグインの更新に失敗しました

en: Warning: failed to download plugin information list
ja: 警告: プラグイン情報リストのダウンロードに失敗

en: Disable plugin
ja: このプラグインを使用不可にする

en: Click to delete the plugin ''{0}''
ja: プラグイン "{0}"の削除をするにはクリック

en: Keep plugin
ja: プラグインを継続

en: Click to keep the plugin ''{0}''
ja: クリックしてプラグイン ''{0}'' を保持

en: Warning: failed to delete outdated plugin ''{0}''.
ja: 警告: 期限切れプラグイン ''{0}'' の削除に失敗。

en: Warning: failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
ja: 警告: ダウンロード済みのプラグイン ''{0}'' のインストールに失敗。インストールをスキップします。JOSMは古いプラグインのバージョンをロードします。

en: Warning: failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
ja: 警告: 一時ダウンロードファイル ''{1}'' からのプラグイン ''{0}'' のインストールに失敗。リネームに失敗。

en: Click to disable the plugin ''{0}''
ja: クリックしてプラグイン ''{0}'' を無効化

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
ja: 予期せぬ例外がプラグイン"{0}"で発生しました。

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
ja: このプラグインから得られる情報では、作者は {0} です。

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
ja: バグレポートをする前に、最新バージョンのプラグインにアップデートしてください。

en: Should the plugin be disabled?
ja: このプラグインを使用不可にしますか?

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
ja: プラグインは設定から削除されています。プラグインをアンロードするためにJOSMを再起動してください。

en: Plugin information
ja: プラグイン情報

en: no description available
ja: 説明がありません

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
ja: この決定を記憶し、次回からは確認しない (プリファレンス>プラグイン で後から変更できます)

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
ja: プラグインファイル ''{0}'' はマニフェストを含みません。

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
ja: プラグイン{1}に不正なURL ''{0}''

en: More info...
ja: 詳細情報...

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
ja: プラグイン ''{0}'' 用のマニフェストからのプラグイン情報作成に失敗

en: Illegal entry in plugin list.
ja: プラグインリスト中に不正なエントリ。

en: Reading local plugin information..
ja: ローカルプラグイン情報を読み込みます..

en: Processing plugin site cache files...
ja: プラグインのサイトキャッシュファイルを処理中...

en: Processing file ''{0}''
ja: ファイル "{0}"の処理中

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
ja: 警告: プラグイン情報取得のためのファイル ''{0}'' のスキャンに失敗。スキップします。

en: Processing plugin files...
ja: プラグインファイルの処理中...

en: Download plugin list...
ja: プラグインリストをダウンロード...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
ja: ''{0}'' からプラグインリストをダウンロード中

en: Warning: failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
ja: 警告: プラグインディレクトリ ''{0}'' の作成に失敗。プラグインサイト ''{1}'' からのプラグインリストをキャッシュできません。

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
ja: ローカルキャッシュ ''{0}'' にプラグインリストを書き込み中

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
ja: サイト ''{0}'' からのプラグインリストをパースしています

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
ja: サイト ''{0}'' からのプラグインリスト文書のパースに失敗。サイトをスキップします。例外コード: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
ja: サイト ''{0}'' からのプラグインリストを処理しています

en: This is after the end of the recording
ja: これは記録の最後より後ろにあります。

en: unspecified reason
ja: 不明な理由

en: Error playing sound
ja: サウンドの再生でエラーが発生しています

note: Then ask for submitting a bug report, for exceptions thrown from a plugin too
en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Report Bug
ja: バグを報告する

en: An unexpected exception occurred.<br>This is always a coding error. If you are running the latest<br>version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
ja: 予期せぬ例外が発生。<br>これはたいていコーディングエラーです。最新の<br>JOSMを実行している場合は、おおらかな気持ちでバグレポートをファイルしてください。

en: Unexpected Exception
ja: 予想外の例外

en: You have encountered an error in JOSM. Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
ja: JOSMでエラーが発生しました。バグレポートをファイルする前にJOSMの最新バージョンに更新したかどうかこちらで確認してください:

en: You should also update your plugins. If neither of those help please file a bug report in our bugtracker using this link:
ja: プラグインも更新する必要があります。どちらも役に立たない場合はこのリンクを使ってバグトラッカーにバグレポートをファイルしてください:

en: There the error information provided below should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
ja: 下記エラー情報には既にあなたのために情報が埋められています。エラーを再現するための情報をできるだけ詳細に追加してみてください。

en: Alternatively, if that does not work you can manually fill in the information below at this URL:
ja: ちゃんと機能していない場合は、代わりに次のURLで手作業で情報を入力できます:

en: (The text has already been copied to your clipboard.)
ja: (テキストはクリップボードにコピーされています。)

en: You have encountered a bug in JOSM
ja: JOSMのバグです

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.</html>
ja: <html>OSM サーバ {0} との通信の初期化に失敗しました。<br>設定のサーバURLとインターネット接続をチェックしてください。</html>

en: <html><strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load relation {1}, remove the reference to relation {0}, and upload again.</html>
ja: <html><strong>リレーション {0}</strong>の削除に<strong>失敗</strong>。リレーション {1} がまだ参照しています。<br>リレーション {1} をロードし、リレーション {0} への参照を削除し、再度アップロードしてください。</html>

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
ja: <html>サーバへのアップロードは<strong>失敗しました。</strong> 現在の<br>データセットは前提条件に違反しています。<br>エラーメッセージ:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
ja: <html>ユーザー ''{0}'' でのOSMサーバへの認証に失敗しました。<br>環境設定のユーザ名とパスワードの設定内容を確認してみてください。</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
ja: <html>OSMサーバへの OAuth トークン "{0}" での認証に失敗しました。<br>環境設定での OAuthトークンを再取得してください。</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
ja: <html>OSMサーバでの認証に失敗しました。<br>サーバは以下のエラーを通知しました:<br>''{0}''</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
ja: <html>OSM サーバ ''{0}'' との通信がタイムアウトしました。しばらくしてからやり直してください。</html>

en: no error message available
ja: 利用できるエラーメッセージはありません。

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.</html>
ja: <html>変更セット<strong>{0}</strong>を閉じることができません。<br>既に閉じられています。</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.</html>
ja: <html>変更セット<strong>{0}</strong>を閉じることができません。<br> {1} で既に閉じられています。</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
ja: <html>サーバから競合検知の報告がありました。<br>エラーメッセージ (未翻訳):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.</html>
ja: <html>サーバから競合検出の連絡がありました。</html>

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.</html>
ja: <html>変更セットのアップロードに失敗しました。<strong>{0}</strong><br>既に閉じられています {1}。<html>

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.</html>
ja: <html>リモートサーバ<br>''{0}''<br>への接続にセキュリティ上の理由で接続を開けませんでした。おそらくアプレットを実行しているがアプレットを ''{1}' からロードしていないためだと思われます。</html>

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.</html>
ja: <html>リモートサーバ ''{0}' への接続が開けません。<br>インターネット接続をチェックしてください。</html>

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details(untranslated): {1}</html>
ja: <html>データのアップロード先またはダウンロード元<br>''{0}''<br>で、データ転送中に問題が発生したために処理が失敗しました。<br>詳細（原文）: {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
ja: <html>データのダウンロードに失敗。フォーマットがサポートされていない、形式が不正、矛盾している、のいずれかです。<br><br>詳細 (未翻訳): {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.</html>
ja: <html>OSM サーバ<br>''{0}''<br>からサーバの内部エラーの連絡がありました。<br>おそらく一時的な問題です。後ほどやり直してみてください。</html>

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
ja: OSM サーバ ''{0}'' より不正リクエストの報告がありました。<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
ja: ダウンロードしようとしたエリアが大きすぎるか、リクエストが大きすぎます。<br>もっと小さいエリアでリクエストするか、OSM コミュニティから提供されたエクスポートファイルを使用してください。

en: <br>Error message(untranslated): {0}
ja: <br>エラーメッセージ(未訳): {0}

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.</html>
ja: <html>リモートサーバ<br>''{0}''.<br>への接続を開けませんでした。ホスト名 ''{1}'' を解決できません。<br>設定のAPI URL とインターネット接続をチェックしてください。</html>

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
ja: <html>サーバからオブジェクト削除の報告がありました。<br>このオブジェクトを更新または削除しようとしたのであれば<strong>アップロードは失敗</strong>です。<br> このオブジェクトをダウンロードしようとしたのであれば<strong>ダウンロードは失敗</strong>です。<br><br>エラーメッセージ:<br>{0}</html>

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
ja: Fatal: 画像 ''{0}'' の配置に失敗しました。これは深刻な構成の問題です。JOSM は動作停止します。

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ja: 警告: zipファイル ''{0}'' のハンドルに失敗。例外コード: {1}

en: Warning: failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
ja: 警告: セキュリティ上の理由によりディレクトリ ''{0}'' へのアクセスに失敗。例外コード: {1}

en: Warning: failed to derive wiki language prefix from JOSM locale code ''{0}''. Using default code ''en''.
ja: 警告: JOSMの言語コード "{0}"から、wiki言語設定の導出に失敗しました。既定の"en"を使用します。

en: Failed to open URL. There is currently no platform set. Please set a platform first.
ja: URLのオープンに失敗。現在プラットフォームセットがありません。最初にプラットフォームをセットしてください。

note: This list if far from complete! items with automatic shortcuts will not be added to the menu bar at all not really system, but to avoid odd results
en: unused
ja: 未使用

en: Setting the keyboard shortcut ''{0}'' for the action ''{1}'' ({2}) failed
    because the shortcut is already taken by the action ''{3}'' ({4}).
ja: キーボードショートカット"{0}"がすでにアクション"{3}"({4})のためにとられているために
    アクション"{1}"({2})への割り当てに失敗しました。

en: This action will have no shortcut.
ja: このアクションには、ショートカットがありません。

en: Using the shortcut ''{0}'' instead.
ja: 代わりにショートカット "{0}" を使います。

en: (Hint: You can edit the shortcuts in the preferences.)
ja: (ヒント:設定でショートカットキーを選べます。)

en: Warning: failed to read MOTD from ''{0}''. Exception was: {1}
ja: 警告: ''{0}'' からMOTD の読み込みに失敗。例外: {1}

en: Warning: failed to read MOTD from ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
ja: 警告: セキュリティ上の理由で ''{0}'' からMOTD の読み込みに失敗。例外: {1}

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
ja: キー ''{0}'' の設定は ''{1}'' を含んでいません。設定から window geometry を復元できません。

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
ja: キー ''{0}'' の設定は ''{1}'' にint 値を与えていません。入力値: {2}。設定から window geometry を復元できません。

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
ja: キー ''{0}'' の設定中のフィールド ''{1}'' の解析に失敗しました。例外コード: {2}。設定から window geometry を復元できません。

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
ja: キー ''{0}'' の設定が存在しません。設定から window geometry を復元できません。

en: Failed to load XML schema.
ja: XMLスキーマのロードに失敗。

note: * This file can be used to add some special messages to the translation, which are not part of the programm texts, but should be translated nevertheless. The text before is for translators OSM server message
en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
ja: あまりにたくさんのノードを要求しました（制限は50,000です)。 より小さなエリアで要求し直すか、planet.osmを使用してください。

note: OSM server message
en: Database offline for maintenance
ja: データベースはメンテナンスのためにオフラインになっています。

note: OSM server message
en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
ja: bbox の最大は 0.25です。要求された範囲は大きすぎます。より小さい範囲を要求するか、planet.osm を使用して下さい。

note: Java message loading audio data
en: could not get audio input stream from input URL
ja: 入力したURLからは音声入力ストリームを取得できません

note: Java message loading audio data
en: Audio Device Unavailable
ja: オーディオ装置は使えません

note: OSM server message
en: You must make your edits public to upload new data
ja: 新しいデータをアップロードするには編集をパブリックにしなければなりません

[ctx: Relation type]
note: relation type
en: public_transport
ja: 公共交通機関

[ctx: Relation type]
note: relation type
en: waterway
ja: 水路

note: Strings in JFileChooser
en: All Files
ja: 全てのファイル

note: Strings in JFileChooser
en: Attributes
ja: 属性

note: Strings in JFileChooser
en: Abort file chooser dialog
ja: ファイル選択ダイアログを中断

note: Strings in JFileChooser
en: Create New Folder
ja: 新しいフォルダを作成

note: Strings in JFileChooser
en: Delete File
ja: ファイルを削除

note: Strings in JFileChooser
en: Enter file name:
ja: ファイル名を入力:

note: Strings in JFileChooser
en: Enter path or folder name:
ja: パスまたはフォルダ名を入力:

note: Strings in JFileChooser
en: Error
ja: エラー

note: Strings in JFileChooser
en: File name:
ja: ファイル名:

note: Strings in JFileChooser
en: File Name:
ja: ファイル名：

note: Strings in JFileChooser
en: Files
ja: ファイル

note: Strings in JFileChooser
en: Filter:
ja: フィルタ:

note: Strings in JFileChooser
en: Folders
ja: フォルダ

note: Strings in JFileChooser
en: Home
ja: ホーム

note: Strings in JFileChooser
en: List
ja: リスト

note: Strings in JFileChooser
en: Look in:
ja: 検索対象:

note: Strings in JFileChooser
en: Look In:
ja: 検索対象:

note: Strings in JFileChooser
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

note: Strings in JFileChooser
en: Open selected file
ja: 選択されたファイルを開く

note: Strings in JFileChooser
en: Open selected file.
ja: 選択したファイルを開く。

note: Strings in JFileChooser
en: Refresh
ja: リフレッシュ

note: Strings in JFileChooser
en: Rename File
ja: ファイル名を変更

note: Strings in JFileChooser
en: Rename file "{0}" to
ja: ファイル"{0}"を変更

note: Strings in JFileChooser
en: Save in:
ja: 保存先:

note: Strings in JFileChooser
en: Save selected file.
ja: 選択されたファイルを保存。

note: Strings in JFileChooser
en: Size
ja: サイズ

note: Strings in JFileChooser
en: Update
ja: アップデート

note: Strings in JFileChooser
en: Update directory listing.
ja: ディレクトリ表示を更新。

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Blue:
ja: 青:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Color Name:
ja: 色の名前:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Green:
ja: 緑:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Hue:
ja: 色相:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Red:
ja: 赤:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Saturation:
ja: 彩度:

note: Plugin alignways
en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
ja: 選択されたウェイセグメントの組を、そのひとつを選ばれたピボットのまわりで回転させることで平行にします。

note: Plugin buildings_tools
en: Tools for drawing buildings.
ja: 建物描画用ツール

note: Plugin cadastre-fr
en: A special handler for the French land registry WMS server.
ja: フランス土地台帳WMS server 用の特別なハンドラ。

note: Plugin colorscheme
en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in JOSM's preferences and 'Map Settings' (strange but true :-)
ja: ユーザは異なる色スキームを作成し、切り替えることができます。色を変えて新しいスキームを作成してください。明るい自然光の中で視認性を上げるには一致する色の白い背景に切り替えるのに使われます。JOSMの設定にあるダイアログと ''Map Settings'' を参照してください(奇妙ですが本当です :-)

note: Plugin Create_grid_of_ways
en: Create a grid of ways.
ja: ウェイのグリッドを作成。

note: Plugin czechaddress
en: Creating and handling address nodes and buildings within Czech Republic.
ja: チェコ共和国内のアドレスノードと建物を作成、編集するためのプラグインです。

note: Plugin dataimport
en: Allows to import various file formats into JOSM directly.
ja: 様々なフォーマットのファイルを JOSM に直接インポートできるようにします。

note: Plugin DirectUpload
en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
ja: このプラグインは現在アクティブなJOSMレイヤーのGPSトラックをopenstreetmap.orgへ直接アップロードします。

note: Plugin editgpx
en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
ja: ユーザにタイムスタンプの匿名化と広大なGPX トラックの部分的な高速削除を許可する。

note: Plugin ext_tools
en: Use external scripts in JOSM
ja: JOSM中での外部スクリプトの使用

note: Plugin globalsat
en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
ja: GlobalSat DG-100データロガーからJOSMに直接GPSポイントをダウンロード

note: Plugin graphview
en: Visualizes routing information as a routing graph.
ja: ルーティング情報をルーティンググラフとして可視化する。

note: Plugin ImageWayPoint
en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the 'name', 'cmt' or 'desc' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
ja: 画像をGPX ファイル内のウェイポイントと照合する別のプラグイン。照合はウェイポイントタグの ''name'', ''cmt'' または ''desc'' 属性が画像のファイル名と一致したときに行われます。

note: Plugin lakewalker
en: Helps vectorizing WMS images.
ja: WMS イメージのベクトル化を支援する

note: Plugin livegps
en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
ja: gpsd サーバを通してライブ GPS 入力(移動する点)をサポート。

note: Plugin measurement
en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
ja: 選択したパスの長さ、角度、簡単な領域内の面積を表示するダイアログとレイヤーを追加します。

note: Plugin michigan_left
en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
ja: 4 または5のウェイのセットに左折禁止を追加

note: Plugin multipoly-convert
en: Simply convert an area to a multipolygon.
ja: 単純にエリアをマルチポリゴンに変換します。

note: Plugin nearclick
en: Simulates a click when you do a small and short drag. This is useful for tablet pens, when you have problems just clicking the tablet without the mouse moving (general Java - tablet problem).
ja: 小さく短いドラッッグ時にクリックとみなします。これはタブレットペンを使用していて、マウス動作なしでタブレットをクリックするのに問題がある時に役に立ちます。（一般的な Java - タブレット問題）

note: Plugin openstreetbugs
en: Imports issues from OpenStreetBugs
ja: OpenStreetBugs のバグ情報を読んだり、新たにバグを報告したりできるようにします。

note: Plugin openvisible
en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
ja: 現在の表示スクリーンエリアに交差するgpx/osm ファイルのオープンを許可

note: Plugin osmarender
en: Launches FireFox to display the current visible screen as a nice SVG image.
ja: 現在表示されているスクリーンを、きれいなSVG画像として表示されるように、Firefoxを起動する。

note: Plugin photo_geotagging
en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
ja: GPS位置情報を画像ファイルヘッダに書き込みます。このフィーチャは画像レイヤの右クリックメニューから起動します。

note: Plugin PicLayer
en: This plugin allows to display any picture as a background in the editor and align it with the map.
ja: このプラグインでは編集画面の背景として任意の画像を表示し、地図と並べることができます。

note: Plugin plastic_laf
en: The great JGoodies Plastic Look and Feel.
ja: 偉大なJGoodies のプラスティック風のルック＆フィール。

note: Plugin public_transport
en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
ja: このプラグインは公共輸送ルートのマッピングと編集を簡素化します。

note: Plugin reverter
en: Plugin for reverting changesets
ja: 変更セットを元に戻すプラグイン

note: Plugin routes
en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
ja: ルートを描画（公共バス、ハイキングコース、サイクリングコース、..）。ルートのタイプはplugin ディレクトリのroute.xml ファイルに定義されていなければなりません

note: Plugin routing
en: Provides routing capabilities.
ja: ルーティング能力の提供

note: Plugin smed Plugin smed_fw
en: Create and edit seamaps for OpenSeaMap
ja: openSeaMap用の海図を作成・編集

note: Plugin surveyor
en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
ja: 現在のGPS位置上にマーカー/ノードの追加を許可

note: Plugin tageditor
en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
ja: 表形式でタグ編集のダイアログ・ボックスを提供

note: Plugin tagging-preset-tester
en: Adds a tagging preset tester to the help menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
ja: ヘルプメニューにタグ付けプリセットテスターを追加します。これはタグ付けプリセットの手助けになります(ポップアップダイアログによるクイックレビュー)。jar ファイルも同様にスタンドアロンとして起動できます。

note: Plugin terracer
en: Make terraced houses out of single blocks.
ja: 1つのブロックからテラスハウスを作成する

note: Plugin undelete
en: Allows undeleting object from OSM database
ja: OSMデータベースからの削除取消を許可

note: Plugin walkingpapers
en: Supports downloading tiled, scanned maps from walking-papers.org. This plugin is still under early development and may be buggy.
ja: walking-papers.org からスキャンされた地図のタイルのダウンロードをサポートします。まだ開発初期段階ですので、バグを含んでいるかもしれません。

note: Plugin waydownloader
en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
ja: 長い相互接続されたウェイのセットに沿って簡単にダウンロード

note: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <presets xmlns="http://josm.openstreetmap.de/tagging-preset-1.0"> <!-- Pics have been derived from http://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel_der_Verkehrszeichen_in_Deutschland (german street sign SVGs) http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:National_Park_Service_
en: Highways
ja: 道路

note: group "Highways/Streets"
en: Streets
ja: ストリート

note: item "Highways/Streets/Motorway" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Exit"/> </button> <button label="Motorway" hotkey="1">
en: Motorway
ja: 自動車専用道路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=motorway" /> item "Highways/Streets/Motorway" label "Edit Motorway"
en: Edit Motorway
ja: 自動車専用道路の編集

note: <space /> <key key="highway" value="motorway" /> item "Highways/Streets/Motorway" text "Reference" <key key="highway" value="trunk" /> item "Highways/Streets/Trunk" text "Reference" <key key="highway" value="trunk_link" /> item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Reference" <key key="highway" value=
en: Reference
ja: 道路番号

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary Link" combo "Lanes" item "Highw
en: Lanes
ja: 車線数

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Motorway Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Primary" text "Max. speed (km/h)" item "H
en: Max. speed (km/h)
ja: 最高速度（km/h）

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Oneway" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Primary" check "Oneway" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Oneway" item 
en: Oneway
ja: 一方通行

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Bridge" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Bridge" item "Highways/Streets/Trunk" check "Bridge" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Bridge" item "Highways/Streets/Primary" check "Bridge" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Bridge" item 
en: Bridge
ja: 橋

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Trunk" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Primary" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Tunnel" item 
en: Tunnel
ja: トンネル

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Cutting" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Cutting" item "Highways/Streets/Trunk" check "Cutting" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Cutting" item "Highways/Streets/Primary" check "Cutting" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Cutting"
en: Cutting
ja: 切り通し

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Embankment" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Embankment" item "Highways/Streets/Trunk" check "Embankment" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Embankment" item "Highways/Streets/Primary" check "Embankment" item "Highways/Streets/Primary Link" 
en: Embankment
ja: 土手

note: </optional> item "Highways/Streets/Motorway Link"
en: Motorway Link
ja: 自動車専用道路の連絡路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_link" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=motorway_link" /> item "Highways/Streets/Motorway Link" label "Edit Motorway Link"
en: Edit Motorway Link
ja: 自動車専用道路の連絡路の編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Trunk"
en: Trunk
ja: 国道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=trunk" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=trunk" /> item "Highways/Streets/Trunk" label "Edit Trunk"
en: Edit Trunk
ja: 国道の編集

note: item "Highways/Streets/Trunk" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Primary" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Motorroad"
en: Motorroad
ja: 車道

note: </optional> item "Highways/Streets/Trunk Link"
en: Trunk Link
ja: 国道の連絡路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=trunk_link" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=trunk_link"/> item "Highways/Streets/Trunk Link" label "Edit Trunk Link"
en: Edit Trunk Link
ja: 国道の連絡路の編集

note: </optional> <separator/> item "Highways/Streets/Primary" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Motorway"/> </button> <button label="Primary" hotkey="2">
en: Primary
ja: 主要地方道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=primary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=primary" /> item "Highways/Streets/Primary" label "Edit Primary Road"
en: Edit Primary Road
ja: 主要地方道を編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Primary Link"
en: Primary Link
ja: 主要地方道の連絡路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=primary_link" /> item "Highways/Streets/Primary Link" label "Edit Primary Link"
en: Edit Primary Link
ja: 主要地方道の連絡路の編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Secondary" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Primary"/> </button> <button label="Secondary" hotkey="3">
en: Secondary
ja: 一般地方道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=secondary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=secondary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=secondary" /> item "Highways/Streets/Secondary" label "Edit Secondary Road"
en: Edit Secondary Road
ja: 一般地方道の編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Tertiary"
en: Tertiary
ja: 一般道(2車線以上)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=tertiary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=tertiary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=tertiary" /> item "Highways/Streets/Tertiary" label "Edit Tertiary Road"
en: Edit Tertiary Road
ja: 一般道(2車線以上)の編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Unclassified" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Secondary"/> </button> <button label="Unclassified" hotkey="4">
en: Unclassified
ja: 一般道(2車線未満)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=unclassified" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=unclassified" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=unclassified" /> item "Highways/Streets/Unclassified" label "Edit Unclassified Road"
en: Edit Unclassified Road
ja: 一般道(2車線未満)の編集

note: item "Highways/Streets/Unclassified" check "Passing Places" item "Highways/Streets/Service" check "Passing Places" item "Ways/Combined Foot- and Cycleway" check "Passing Places" item "Ways/Dedicated Footway" check "Passing Places"
en: Passing Places
ja: 対向車待機所

note: item "Highways/Streets/Unclassified" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Residential" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Living Street" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Pedestrian" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Service" text "Width (meters)" item "Highwa
en: Width (meters)
ja: 幅(m)

note: </optional> item "Highways/Streets/Residential" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Unclassified"/> </button> <button label="Residential" hotkey="5">
en: Residential
ja: 居住区域内道路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=residential" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=residential" /> item "Highways/Streets/Residential" label "Edit Residential Street"
en: Edit Residential Street
ja: 居住区域内道路の編集

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" item "Highways/Streets/Parking Aisle" combo "Surface" item "Highways/Streets/Road (Unknown Type
en: Surface
ja: 表面

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: paved
ja: 舗装

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: unpaved
ja: 未舗装

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: asphalt
ja: アスファルト

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: concrete
ja: コンクリート

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: metal
ja: 金属

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: wood
ja: 森

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: paving_stones
ja: 敷石

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: cobblestone
ja: 敷石

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: gravel
ja: 砂利道

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: pebblestone
ja: 小石

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: compacted
ja: 圧縮

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: grass_paver
ja: 敷石混じりの芝

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: grass
ja: 草地

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: sand
ja: 砂地

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: ground
ja: 地表

note: </optional> item "Highways/Streets/Living Street"
en: Living Street
ja: 私道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=living_street" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=living_street" /> item "Highways/Streets/Living Street" label "Edit Living Street"
en: Edit Living Street
ja: 私道の編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Pedestrian"
en: Pedestrian
ja: 歩行者専用道路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=pedestrian" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=pedestrian" /> item "Highways/Streets/Pedestrian" label "Edit Pedestrian Street"
en: Edit Pedestrian Street
ja: 歩行者専用道路の編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Service"
en: Service
ja: 敷地内道路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=service" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=service" /> item "Highways/Streets/Service" label "Edit Serviceway"
en: Edit Serviceway
ja: 敷地内道路の編集

note: <space /> <key key="highway" value="service" /> <optional> item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type"
en: Serviceway type
ja: 敷地内道路のタイプ

note: item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type" display value
en: alley
ja: 裏通り・路地

note: item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type" display value
en: driveway
ja: 私道

note: item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type" display value
en: parking_aisle
ja: 駐車場の通路

note: </optional> item "Highways/Streets/Parking Aisle"
en: Parking Aisle
ja: 駐車場の通路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:service=parking_aisle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:service=parking_aisle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:service=parking_aisle" /> item "Highways/Streets/Parking Aisle" label "Edit Parking Aisle"
en: Edit Parking Aisle
ja: 駐車場の通路の編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)"
en: Road (Unknown Type)
ja: 道路（種別不明)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=road" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=road" /> item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" label "Edit Road of unknown type"
en: Edit Road of unknown type
ja: 種別不明道路の編集

note: </optional> item "Highways/Streets/Construction"
en: Construction
ja: 工事中

note: item "Highways/Streets/Construction" label "Edit Highway Under Construction"
en: Edit Highway Under Construction
ja: 工事中道路の編集

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction"
en: Junction
ja: ジャンクション

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction" display value </rule> <!-- traffic_calming tag --> <rule> <condition k="traffic_calming" v="bump"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k="traffic_calming" v="hump"/> <condition k="traffic_calming" v="table"/> <condition k="
en: roundabout
ja: ロータリー交差点

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways
en: yes
ja: はい

note: </optional> <separator/> item "Highways/Streets/Road Restrictions"
en: Road Restrictions
ja: 通行制限

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:access" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:access" /> item "Highways/Streets/Road Restrictions" label "Edit Road Restrictions"
en: Edit Road Restrictions
ja: 通行制限の編集

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "Toll"
en: Toll
ja: 料金

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "No exit (cul-de-sac)"
en: No exit (cul-de-sac)
ja: 行き止まり(cul-de-sac)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: destination
ja: 行き先

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: permissive
ja: 関係車両のみ可

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: private
ja: 私道

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motor vehicles" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" disp
en: agricultural
ja: 農業の

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: no
ja: いいえ

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Bicycle" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" display value item "Highways
en: designated
ja: 指定済み

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" item "Ways/Path" combo "Horse" item "Barriers/Bollard" check "Horse" item "Barriers/Spikes" check "Horse" item "Barriers/Border Control" check "Horse" item "Barriers/Entrance" check "Horse" item "Barriers/Gate" check "Horse" item "Barriers/Lift
en: Horse
ja: 馬

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" item "Ways/Track" combo "Motorcycle" item "Barriers/Bollard" check "Motorcycle" item "Barriers/Cattle Grid" check "Motorcycle" item "Barriers/Spikes" check "Motorcycle" item "Barriers/Border Control" check "Motorcycle" item "Barriers/Entra
en: Motorcycle
ja: バイク

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcar" item "Ways/Track" combo "Motorcar" item "Ways/Path" combo "Motorcar" item "Barriers/Cattle Grid" check "Motorcar" item "Barriers/Spikes" check "Motorcar" item "Barriers/Border Control" check "Motorcar" item "Barriers/Entrance" check "Motorca
en: Motorcar
ja: 自動車

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Heavy Goods Vehicles (hgv)"
en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
ja: 大型車

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Agricultural"
en: Agricultural
ja: 農業の

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Public Service Vehicles (psv)"
en: Public Service Vehicles (psv)
ja: 公共交通機関(psv)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Min. speed (km/h)"
en: Min. speed (km/h)
ja: 最小速度（km/h)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. weight (tonnes)" item "Highways/Streets/Bridge" text "Max. weight (tonnes)"
en: Max. weight (tonnes)
ja: 最大重量（トン）

note: <separator/> item "Highways/Streets/Roundabout"
en: Roundabout
ja: ロータリー交差点

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:junction=roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:junction=roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:junction=roundabout" ro.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Ro:Tag:junction=roundabout" /> item "Hig
en: Edit Junction
ja: ジャンクションの編集

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value </rule> <rule> <condition k="highway" v="motorway"/> color motorway <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="highway" v="motorway_link"/>
en: motorway
ja: 自動車専用道路

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: motorway_link
ja: 自動車専用道路の連結路

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="trunk"/> color trunk <condition k="highway" v="trunk_link"/>
en: trunk
ja: 国道

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: trunk_link
ja: 国道の連絡路

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="primary"/> color primary <condition k="highway" v="primary_link"/>
en: primary
ja: 主要地方道

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: primary_link
ja: 主要地方道の連絡路

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="secondary"/> color secondary <condition k="highway" v="secondary_link"/>
en: secondary
ja: 一般地方道

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="tertiary"/> color tertiary <condition k="highway" v="tertiary_link"/>
en: tertiary
ja: 一般道(2車線以上)

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: unclassified
ja: 一般道(2車線未満)

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon src="misc/landmark/plant.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="residential"/> color residential
en: residential
ja: 居住区域内道路

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: living_street
ja: 私道

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="service"/> color service <condition k="fixme"/> <icon annotate="true" src="misc/fixme.png" priority="10000"/> <condition k="FIXME"/> <condition k="
en: service
ja: 敷地内道路

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: bus_guideway
ja: バスレーン

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="vehicle/turning_circle.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="passing_place"/> <icon annotate="true" src="vehicle/passing_place.png"/> <condition k="highway" v="construction"/> color construction <icon 
en: construction
ja: 工事中

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:bridge" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Key:bridge" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Key:bridge" /> item "Highways/Streets/Bridge" label "Edit Bridge"
en: Edit Bridge
ja: 橋の編集

note: item "Highways/Streets/Bridge" combo "Bridge" display value
en: viaduct
ja: 高架橋

note: item "Highways/Streets/Bridge" combo "Bridge" display value
en: aqueduct
ja: 水道

note: item "Highways/Streets/Tunnel" label "Edit Tunnel"
en: Edit Tunnel
ja: トンネルの編集

note: </optional> group "Ways"
en: Ways
ja: ウェイ

note: item "Ways/Track"
en: Track
ja: トラック

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=track" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=track" /> item "Ways/Track" label "Edit Track"
en: Edit Track
ja: トラックの編集

note: item "Ways/Track" combo "Tracktype"
en: Tracktype
ja: トラック種別

note: item "Ways/Track" combo "MTB Scale" item "Ways/Path" combo "MTB Scale"
en: MTB Scale
ja: MTBスケール

note: </optional> item "Ways/Path"
en: Path
ja: 小道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=path" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=path" /> item "Ways/Path" label "Edit Path"
en: Edit Path
ja: 小道の編集

note: item "Ways/Path" combo "SAC Scale"
en: SAC Scale
ja: SACスケール

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" visibilty
en: Visibility
ja: 可視性

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" display value
en: good
ja: 有効

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" display value item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: intermediate
ja: 中間

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" display value
en: bad
ja: 不正/無効

note: item "Ways/Path" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommo
en: Wheelchairs
ja: 車いす

note: item "Ways/Path" combo "Ski"
en: Ski
ja: スキー

note: item "Ways/Path" combo "Snowmobile"
en: Snowmobile
ja: スノーモービル

note: </optional> <separator/> item "Ways/Dedicated Bridleway"
en: Dedicated Bridleway
ja: 馬車専用道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bridleway" /> item "Ways/Dedicated Bridleway" label "Edit Bridleway"
en: Edit Bridleway
ja: 馬道の編集

note: </optional> item "Ways/Dedicated Cycleway"
en: Dedicated Cycleway
ja: 自転車専用道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cycleway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=cycleway" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=cycleway" /> item "Ways/Dedicated Cycleway" label "Edit Cycleway" item "Ways/Segregated Foot- and Cycle
en: Edit Cycleway
ja: 自転車道の編集

note: item "Ways/Dedicated Cycleway" combo "Pedestrians"
en: Pedestrians
ja: 歩行者専用道路

note: </optional> item "Ways/Segregated Foot- and Cycleway"
en: Segregated Foot- and Cycleway
ja: 分割された歩行者および自転車道

note: </optional> item "Ways/Combined Foot- and Cycleway"
en: Combined Foot- and Cycleway
ja: 統合された歩行者および自転車道

note: </optional> item "Ways/Dedicated Footway"
en: Dedicated Footway
ja: 遊歩道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=footway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=footway" /> item "Ways/Dedicated Footway" label "Edit Footway"
en: Edit Footway
ja: 遊歩道の編集

note: </optional> item "Ways/Steps"
en: Steps
ja: 階段

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=steps" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=steps" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=steps" /> item "Ways/Steps" label "Edit Flight of Steps"
en: Edit Flight of Steps
ja: 階段を編集

note: item "Ways/Steps" text "Amount of Steps"
en: Amount of Steps
ja: 階段の段数

note: </optional> group "Waypoints"
en: Waypoints
ja: ウェイポイント

note: item "Waypoints/Motorway Junction"
en: Motorway Junction
ja: 自動車専用道路のジャンクション

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_junction" /> item "Waypoints/Motorway Junction" label "Edit Motorway Junction"
en: Edit Motorway Junction
ja: 自動車専用道路ジャンクションの編集

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Number"
en: Number
ja: 数

note: item "Waypoints/Services"
en: Services
ja: 敷地内道路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=services" /> item "Waypoints/Services" label "Edit Service Station"
en: Edit Service Station
ja: サービスステーションの編集

note: item "Waypoints/Services" text "Operator" item "Barriers/Toll Booth" text "Operator" item "Car/Fuel" text "Operator" <key key="amenity" value="charging_station" /> item "Car/Charging Station" text "Operator" item "Car/Wash" text "Operator" item "Car/Car Dealer" text "Operator" item "Car/Repair" text
en: Operator
ja: 運営者

note: item "Waypoints/Services" check "Toilets" item "Waypoints/Rest Area" check "Toilets" item "Facilities/Toilets"
en: Toilets
ja: トイレ

note: </optional> item "Waypoints/Emergency Phone"
en: Emergency Phone
ja: 緊急電話

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/emergency_phone" /> <key key="amenity" value="emergency_phone" /> <separator/> item "Waypoints/Traffic Signal"
en: Traffic Signal
ja: 信号機

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=traffic_signals" /> <key key="highway" value="traffic_signals" /> <optional> item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type"
en: Pedestrian crossing type
ja: 横断歩道タイプ

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type" display value
en: uncontrolled
ja: マークだけ

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type" display value
en: traffic_signals
ja: 信号機

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type" display value
en: island
ja: 途中に島あり

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type" display value
en: unmarked
ja: マークなし

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Cross on horseback" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Cross on horseback" item "Transport/Railway/Crossing" check "Cross on horseback"
en: Cross on horseback
ja: 馬用横断道

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Cross by bicycle" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Cross by bicycle" item "Transport/Railway/Crossing" check "Cross by bicycle"
en: Cross by bicycle
ja: 自転車用横断歩道

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Crossing attendant" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Crossing attendant" item "Transport/Railway/Crossing" check "Crossing attendant"
en: Crossing attendant
ja: 踏切係員

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)"
en: Crossing type name (UK)
ja: 踏切タイプ名(UK)

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)" display value
en: zebra
ja: 横断歩道

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)" display value
en: pelican
ja: ペリカン柄横断歩道（ＵＫ）

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)" display value
en: toucan
ja: Toucan柄横断歩道（ＵＫ）

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)" display value
en: puffin
ja: ツノメドリ

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)" display value
en: pegasus
ja: ペガサス柄横断歩道（ＵＫ）

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)" display value
en: tiger
ja: 虎縞柄横断歩道（ＵＫ）

note: </optional> item "Waypoints/Stop"
en: Stop
ja: 停止

note: <key key="highway" value="stop" /> item "Waypoints/Mini-roundabout"
en: Mini-roundabout
ja: 小さなラウンドアバウト

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=mini_roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=mini_roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=mini_roundabout" /> <key key="highway" value="mini_roundabout" /> item "Waypoints/Mini-ro
en: Direction
ja: 方向

note: item "Waypoints/Mini-roundabout" combo "Direction" display value
en: clockwise
ja: 時計回り

note: item "Waypoints/Pedestrian Crossing"
en: Pedestrian Crossing
ja: 横断歩道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:crossing" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=crossing" /> item "Waypoints/Pedestrian Crossing" label "Edit Crossing"
en: Edit Crossing
ja: 踏切の編集

note: item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)"
en: Type name (UK)
ja: タイプ名(UK)

note: item "Waypoints/Traffic Calming"
en: Traffic Calming
ja: 交通静穏化

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:traffic_calming"/> item "Waypoints/Traffic Calming" label "Edit Traffic Calming"
en: Edit Traffic Calming
ja: 交通静穏化を編集

note: item "Waypoints/Traffic Calming" combo "Type" display value
en: bump
ja: 段差

note: item "Waypoints/Traffic Calming" combo "Type" display value
en: chicane
ja: シケイン

note: item "Waypoints/Traffic Calming" combo "Type" display value
en: hump
ja: ハンプ

note: item "Waypoints/Passing Place"
en: Passing Place
ja: 対向車待機所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=passing_place"/> item "Waypoints/Passing Place" label "Edit Passing Place"
en: Edit Passing Place
ja: 対向車待機所を編集

note: <key key="highway" value="passing_place" /> item "Waypoints/Turning Circle"
en: Turning Circle
ja: 転回場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=turning_circle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=turning_circle" /> <key key="highway" value="turning_circle" /> item "Waypoints/City Limit"
en: City Limit
ja: 市境界標識

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:traffic_sign%3Dcity_limit" /> item "Waypoints/City Limit" label "Edit City Limit Sign"
en: Edit City Limit Sign
ja: 市境界標識の編集

note: item "Waypoints/City Limit" text "Second Name"
en: Second Name
ja: 二つ目の名前

note: item "Waypoints/Speed Camera"
en: Speed Camera
ja: スピードカメラ（オービス）

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dspeed_camera" /> <key key="highway" value="speed_camera" /> <separator/> item "Waypoints/Incline"
en: Incline
ja: 坂

note: <key key="highway" value="incline" /> item "Waypoints/Incline Steep"
en: Incline Steep
ja: 急な坂

note: <key key="highway" value="incline_steep" /> item "Waypoints/Grit Bin"
en: Grit Bin
ja: 凍結防止用のグリット入れ

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgrit_bin" /> <key key="amenity" value="grit_bin" /> <separator/> item "Waypoints/Ford"
en: Ford
ja: 浅瀬（洗い越し）

note: item "Waypoints/Ford" label "Edit Ford"
en: Edit Ford
ja: 浅瀬（歩いて渡る）

note: </optional> item "Waypoints/Mountain Pass"
en: Mountain Pass
ja: 峠道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:mountain_pass" /> item "Waypoints/Mountain Pass" label "Edit Mountain Pass"
en: Edit Mountain Pass
ja: 峠道の編集

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Elevation" item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut" text "Elevation" item "Tourism/Guidepost" text "Elevation" item "Geography/Peak" text "Elevation" item "Geography/Glacier" text "Elevation" item "Geography/Volcano" text "Elevation"
en: Elevation
ja: 高度

note: </optional> group "Barriers"
en: Barriers
ja: ゲート等

note: <!-- *** node barriers *** --> item "Barriers/Bollard"
en: Bollard
ja: 車止め杭

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=bollard" /> item "Barriers/Bollard" label "Edit Bollard"
en: Edit Bollard
ja: bollardの編集

note: <space /> <key key="barrier" value="bollard" /> item "Barriers/Bollard" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" value="cattle_grid" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" value="spikes" /> item "Barriers/Spikes" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" valu
en: Allowed traffic:
ja: 許可された通行：

note: item "Barriers/Cycle Barrier"
en: Cycle Barrier
ja: 自転車止め

note: <link href="http://de.wikipedia.org/wiki/Umlaufgitter" /> <key key="barrier" value="cycle_barrier" /> item "Barriers/Block"
en: Block
ja: ブロック

note: <key key="barrier" value="block" /> item "Barriers/Cattle Grid"
en: Cattle Grid
ja: Cattle Grid(家畜用格子柵)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cattle_grid" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Edit Cattle Grid"
en: Edit Cattle Grid
ja: Cattle Gridの編集

note: item "Barriers/Bus Trap"
en: Bus Trap
ja: バスだけが通行可能になる落とし穴

note: <key key="barrier" value="bus_trap" /> item "Barriers/Spikes"
en: Spikes
ja: 車止めのとげ

note: item "Barriers/Spikes" label "Edit Spikes"
en: Edit Spikes
ja: 車止めのとげの編集

note: item "Barriers/Toll Booth"
en: Toll Booth
ja: 料金所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=toll_booth" /> item "Barriers/Toll Booth" label "Edit Toll Booth"
en: Edit Toll Booth
ja: 料金所の編集

note: </optional> item "Barriers/Border Control"
en: Border Control
ja: 国境検査所

note: item "Barriers/Border Control" label "Edit Border Control"
en: Edit Border Control
ja: 国境検査所の編集

note: <separator/> <!-- *** linear barriers *** --> item "Barriers/Hedge"
en: Hedge
ja: 生け垣

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=hedge" /> <key key="barrier" value="hedge" /> item "Barriers/Fence" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=fence" /> item "Barriers/Fence" combo "Fence"
en: Fence
ja: フェンス

note: item "Barriers/Fence" combo "Fence" display value item "Leisure/Dog Park" combo "Barrier" display value
en: fence
ja: フェンス

note: item "Barriers/Fence" combo "Fence" display value
en: wood_fence
ja: 木のフェンス

note: item "Barriers/Fence" combo "Fence" display value
en: wire_fence
ja: ワイヤのフェンス

note: item "Barriers/Wall"
en: Wall
ja: 壁

note: <key key="barrier" value="wall" /> item "Barriers/City Wall"
en: City Wall
ja: 城壁

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=city_wall" /> <key key="barrier" value="city_wall" /> item "Barriers/Retaining Wall"
en: Retaining Wall
ja: 擁壁

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=retaining_wall" /> <key key="barrier" value="retaining_wall" /> <separator/> <!-- *** access *** --> item "Barriers/Entrance"
en: Entrance
ja: 入口

note: item "Barriers/Entrance" label "Edit Entrance"
en: Edit Entrance
ja: 入り口の編集

note: item "Barriers/Gate"
en: Gate
ja: ゲート

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=gate" /> item "Barriers/Gate" label "Edit Gate"
en: Edit Gate
ja: ゲートの編集

note: item "Barriers/Lift Gate"
en: Lift Gate
ja: 引き上げゲート

note: item "Barriers/Lift Gate" label "Edit Lift Gate"
en: Edit Lift Gate
ja: 引き上げゲートの編集

note: item "Barriers/Hampshire Gate"
en: Hampshire Gate
ja: ワイヤゲート

note: item "Barriers/Hampshire Gate" label "Edit Hampshire Gate"
en: Edit Hampshire Gate
ja: ワイヤゲートの編集

note: item "Barriers/Bump Gate"
en: Bump Gate
ja: 竹のゲート

note: item "Barriers/Bump Gate" label "Edit Bump Gate"
en: Edit Bump Gate
ja: 竹のゲートの編集

note: item "Barriers/Kissing Gate"
en: Kissing Gate
ja: 幅の狭いゲート

note: item "Barriers/Kissing Gate" label "Edit Kissing Gate"
en: Edit Kissing Gate
ja: 幅の狭いゲートの編集

note: item "Barriers/Stile"
en: Stile
ja: 踏み越し段

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=stile" /> item "Barriers/Stile" label "Edit Stile"
en: Edit Stile
ja: Stileの編集

note: item "Barriers/Turnstile"
en: Turnstile
ja: 回転式木戸

note: item "Barriers/Turnstile" label "Edit Turnstile"
en: Edit Turnstile
ja: 回転式木戸を編集

note: item "Barriers/Sally Port"
en: Sally Port
ja: 城の出撃路

note: item "Barriers/Sally Port" label "Edit Sally Port"
en: Edit Sally Port
ja: 城の出撃路の編集

note: group "Water" group "Water/Water" <separator/> item "Water/Water/Water"
en: Water
ja: 水域(湖沼)

note: <separator/> item "Water/Water/Drain"
en: Drain
ja: 側溝

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=drain" /> item "Water/Water/Drain" label "Edit Drain"
en: Edit Drain
ja: 川(drain)の編集

note: item "Water/Water/Ditch"
en: Ditch
ja: 溝渠

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=ditch" /> item "Water/Water/Ditch" label "Edit Ditch"
en: Edit Ditch
ja: 溝渠の編集

note: item "Water/Water/Stream"
en: Stream
ja: 小川

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=stream" /> item "Water/Water/Stream" label "Edit Stream"
en: Edit Stream
ja: 小川の編集

note: item "Water/Water/Canal"
en: Canal
ja: 運河

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=canal" /> item "Water/Water/Canal" label "Edit Canal"
en: Edit Canal
ja: 運河の編集

note: item "Water/Water/River"
en: River
ja: 川

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=river" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=river" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:waterway=river" /> item "Water/Water/River" label "Edit River"
en: Edit River
ja: 河川の編集

note: <separator/> item "Water/Water/Spring"
en: Spring
ja: 泉

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=spring" /> item "Water/Water/Spring" label "Edit Spring"
en: Edit Spring
ja: 泉の編集

note: item "Water/Water/Waterfall"
en: Waterfall
ja: 滝

note: item "Water/Water/Waterfall" label "Edit Waterfall"
en: Edit Waterfall
ja: 滝の編集

note: item "Water/Water/Weir"
en: Weir
ja: 堰

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=weir" /> item "Water/Water/Weir" label "Edit Weir"
en: Edit Weir
ja: ダムの編集

note: item "Water/Water/Dam"
en: Dam
ja: ダム

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dam" /> item "Water/Water/Dam" label "Edit Dam"
en: Edit Dam
ja: ダムの編集

note: <space /> <key key="man_made" value="groyne" /> <separator/> item "Water/Water/Basin"
en: Basin
ja: 水たまり、窪地

note: item "Water/Water/Basin" label "Edit Basin Landuse"
en: Edit Basin Landuse
ja: 窪地、水盤場の盆地

note: item "Water/Water/Reservoir"
en: Reservoir
ja: ため池

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=reservoir" /> item "Water/Water/Reservoir" label "Edit Reservoir Landuse"
en: Edit Reservoir Landuse
ja: ため池の編集

note: item "Water/Water/Covered Reservoir"
en: Covered Reservoir
ja: 蓋付きため池

note: item "Water/Water/Covered Reservoir" label "Edit Covered Reservoir"
en: Edit Covered Reservoir
ja: 蓋のされたため池の編集

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=water" /> item "Water/Water/Water" label "Edit Water"
en: Edit Water
ja: 水域の編集

note: item "Water/Water/Land"
en: Land
ja: 陸地

note: item "Water/Water/Land" label "Edit Land"
en: Edit Land
ja: 陸地の編集

note: item "Water/Water/Coastline"
en: Coastline
ja: 海岸線

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=coastline" /> item "Water/Water/Coastline" label "Edit Coastline"
en: Edit Coastline
ja: 海岸線の編集

note: item "Water/Water/Riverbank"
en: Riverbank
ja: 川岸

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=riverbank" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=riverbank" /> item "Water/Water/Riverbank" label "Edit Riverbank"
en: Edit Riverbank
ja: 川岸の編集

note: <separator/> item "Water/Water/Wetland"
en: Wetland
ja: 湿地帯

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wetland" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wetland" pt.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt:Tag:natural=wetland" pt_BR.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt_br:Tag:natural=wetland" /> item "Water/Water/W
en: Edit Wetland
ja: 湿地帯の編集

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: swamp
ja: 沼地

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: bog
ja: 湿地

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value </rule> <rule> <condition k="natural" v="wetland"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color marsh
en: marsh
ja: 沼地、湿地

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: reedbed
ja: 葦原

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: saltmarsh
ja: 塩湖

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: tidalflat
ja: 干潟

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: mangrove
ja: マングローブ

note: item "Water/Water/Mud"
en: Mud
ja: 泥地

note: item "Water/Water/Mud" label "Edit Mud"
en: Edit Mud
ja: 泥地の編集

note: item "Water/Water/Beach"
en: Beach
ja: 砂浜

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=beach" /> item "Water/Water/Beach" label "Edit Beach"
en: Edit Beach
ja: 砂浜の編集

note: item "Water/Water/Bay"
en: Bay
ja: 湾

note: item "Water/Water/Bay" label "Edit Bay"
en: Edit Bay
ja: 湾の編集

note: item "Water/Water/Cliff"
en: Cliff
ja: 崖

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cliff" /> item "Water/Water/Cliff" label "Edit Cliff"
en: Edit Cliff
ja: 崖の編集

note: group "Shipping"
en: Shipping
ja: 港湾関連

note: item "Shipping/Ferry Terminal"
en: Ferry Terminal
ja: フェリーターミナル

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=ferry_terminal" /> item "Shipping/Ferry Terminal" label "Edit Ferry Terminal"
en: Edit Ferry Terminal
ja: フェリーターミナルの編集

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo"
en: Cargo
ja: 荷物

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value
en: passengers
ja: 旅行者

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value
en: vehicle
ja: 車両

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value item "Relations/Route" combo "Route type" display value <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="bicycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/bicycle.png" priority="-100"/> <condition k=
en: bicycle
ja: 自転車

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value
en: passengers;vehicle
ja: 旅行者;車両

note: item "Shipping/Ferry Route"
en: Ferry Route
ja: フェリー航路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:route=ferry" /> item "Shipping/Ferry Route" label "Edit Ferry"
en: Edit Ferry
ja: フェリー航路の編集

note: </optional> <separator/> item "Shipping/Marina"
en: Marina
ja: マリーナ

note: item "Shipping/Marina" label "Edit Marina"
en: Edit Marina
ja: マリーナの編集

note: item "Shipping/Pier"
en: Pier
ja: 桟橋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pier" /> item "Shipping/Pier" label "Edit Pier"
en: Edit Pier
ja: 桟橋の編集

note: item "Shipping/Lock Gate"
en: Lock Gate
ja: ロックゲート

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=lock_gate" /> <key key="waterway" value="lock_gate" /> item "Shipping/Turning Point"
en: Turning Point
ja: 転回地点

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=turning_point" /> <key key="waterway" value="turning_point" /> <separator/> item "Shipping/Slipway"
en: Slipway
ja: スリップウェイ(進水所)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=slipway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:leisure=slipway" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:leisure=slipway" /> item "Shipping/Slipway" label "Edit Slipway"
en: Edit Slipway
ja: スリップウェイの編集

note: item "Shipping/Boatyard"
en: Boatyard
ja: ボートヤード(陸上の船置き場)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=boatyard" /> item "Shipping/Boatyard" label "Edit Boatyard"
en: Edit Boatyard
ja: ボートヤードの編集

note: item "Shipping/Dock"
en: Dock
ja: ドック

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dock" /> item "Shipping/Dock" label "Edit Dock"
en: Edit Dock
ja: ドックの編集

note: group "Transport"
en: Transport
ja: 輸送

note: group "Transport/Railway"
en: Railway
ja: 鉄道

note: item "Transport/Railway/Rail"
en: Rail
ja: 線路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=rail" /> item "Transport/Railway/Rail" label "Edit Rail"
en: Edit Rail
ja: 線路の編集

note: <space /> <key key="railway" value="rail" /> <optional> item "Transport/Railway/Rail" combo "Gauge (mm)" <key key="railway" value="narrow_gauge" /> item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Gauge (mm)" <key key="railway" value="preserved" /> item "Transport/Railway/Preserved" combo "Gauge (m
en: Gauge (mm)
ja: 軌間(mm)

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" <space /> <key key="railway" value="monorail" /> <optional> item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" item "Transport/Railway/Light Rail" combo 
en: Types
ja: タイプ

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Typ
en: yard
ja: ヤード

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Typ
en: siding
ja: 待避線

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Typ
en: spur
ja: 分岐線

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railwa
en: Electrified
ja: 電化状態

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Electrified" display value item "Transport/Railwa
en: contact_line
ja: 架線

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Electrified" display value item "Transport/Railwa
en: rail
ja: 線路

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Subway" combo "Vol
en: Voltage
ja: 電圧

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Frequency (Hz)" item "T
en: Frequency (Hz)
ja: 周波数 (Hz)

note: </optional> item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail"
en: Narrow Gauge Rail
ja: トロッコ線路（狭軌）

note: item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" label "Edit Narrow Gauge Rail"
en: Edit Narrow Gauge Rail
ja: トロッコ線路（狭軌）の編集

note: </optional> item "Transport/Railway/Monorail"
en: Monorail
ja: モノレール

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=monorail" /> item "Transport/Railway/Monorail" label "Edit Monorail"
en: Edit Monorail
ja: モノレールの編集

note: </optional> item "Transport/Railway/Preserved"
en: Preserved
ja: 保存鉄道

note: item "Transport/Railway/Preserved" label "Edit Preserved Railway"
en: Edit Preserved Railway
ja: 保存鉄道の編集

note: </optional> item "Transport/Railway/Light Rail"
en: Light Rail
ja: 路面電車（ライトレール）

note: item "Transport/Railway/Light Rail" label "Edit Light Rail"
en: Edit Light Rail
ja: 路面電車（ライトレール）の編集

note: </optional> item "Transport/Railway/Subway"
en: Subway
ja: 地下鉄

note: item "Transport/Railway/Subway" label "Edit Subway"
en: Edit Subway
ja: 地下鉄の編集

note: </optional> item "Transport/Railway/Tram"
en: Tram
ja: 路面電車（トラム）

note: item "Transport/Railway/Tram" label "Edit Tram"
en: Edit Tram
ja: 路面電車（トラム）の編集

note: </optional> item "Transport/Railway/Bus Guideway"
en: Bus Guideway
ja: バスレーン

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_guideway" /> item "Transport/Railway/Bus Guideway" label "Edit Bus Guideway"
en: Edit Bus Guideway
ja: バス車線の編集

note: </optional> <separator/> item "Transport/Railway/Disused Rail"
en: Disused Rail
ja: 使われていない線路

note: item "Transport/Railway/Disused Rail" label "Edit Disused Railway"
en: Edit Disused Railway
ja: 使われていない線路の編集

note: <space /> <key key="railway" value="disused" /> item "Transport/Railway/Disused Rail" combo "Optional Types"
en: Optional Types
ja: 追加のタイプ

note: item "Transport/Railway/Abandoned Rail"
en: Abandoned Rail
ja: 廃棄された線路

note: <key key="railway" value="abandoned" /> <separator/> item "Transport/Railway/Level Crossing"
en: Level Crossing
ja: 踏切

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=level_crossing" /> <key key="railway" value="level_crossing" /> item "Transport/Railway/Crossing"
en: Crossing
ja: 踏切（遮断機なし）

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:crossing" /> <key key="railway" value="crossing" /> <optional> item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type"
en: Crossing type
ja: 踏切のタイプ

note: </optional> item "Transport/Railway/Turntable"
en: Turntable
ja: 転車台（ターンテーブル）

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=turntable" /> <key key="railway" value="turntable" /> item "Transport/Railway/Buffer Stop"
en: Buffer Stop
ja: 車止め

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway%3Dbuffer_stop" /> <key key="railway" value="buffer_stop" /> group "Aerialway"
en: Aerialway
ja: リフト

note: item "Aerialway/Chair Lift"
en: Chair Lift
ja: いすリフト

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=chair_lift" /> item "Aerialway/Chair Lift" label "Edit Chair Lift"
en: Edit Chair Lift
ja: いすリフトの編集

note: item "Aerialway/Drag Lift"
en: Drag Lift
ja: Tバーリフト

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=drag_lift" /> item "Aerialway/Drag Lift" label "Edit Drag Lift"
en: Edit Drag Lift
ja: Tバーリフト

note: item "Aerialway/Cable Car"
en: Cable Car
ja: ケーブルカー

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=cable_car" /> item "Aerialway/Cable Car" label "Edit Cable Car"
en: Edit Cable Car
ja: ケーブルカーの編集

note: item "Aerialway/Gondola"
en: Gondola
ja: ゴンドラ

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" /> item "Aerialway/Gondola" label "Edit Gondola"
en: Edit Gondola
ja: ゴンドラを編集

[ctx: aerialway]
note: <separator/> item "Aerialway/Station"
en: Station
ja: 駅

[ctx: aerialway]
note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" /> item "Aerialway/Station" label "Edit Station"
en: Edit Station
ja: 駅の編集

note: item "Car/Parking" item "Motorcycle/Parking" item "Bicycle/Parking" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="village"/> <!-- <action class="SetNodeAction" params=""/> <action class="AnnotationPresetAction" params="Pl
en: Parking
ja: 駐車場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=parking" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=parking" /> item "Car/Parking" label "Edit Parking"
en: Edit Parking
ja: 駐車場の編集

note: item "Car/Parking" text "Reference number" item "Tourism/Information Terminal" text "Reference number" item "Tourism/Audioguide" text "Reference number" item "Facilities/Toilets" text "Reference number" item "Vending machine" text "Reference number"
en: Reference number
ja: 参照番号

note: item "Car/Parking" combo "Type" display value item "Motorcycle/Parking" combo "Type" display value
en: multi-storey
ja: 多階の建物

note: item "Car/Parking" combo "Type" display value item "Motorcycle/Parking" combo "Type" display value
en: surface
ja: 表面

note: item "Car/Parking" combo "Type" display value item "Motorcycle/Parking" combo "Type" display value
en: underground
ja: 地下

note: item "Car/Parking" combo "Park and Ride"
en: Park and Ride
ja: パークアンドライド

note: item "Car/Parking" combo "Fee" item "Motorcycle/Parking" combo "Fee" item "Tourism/Information Terminal" combo "Fee" item "Tourism/Audioguide" combo "Fee" item "Facilities/Toilets" combo "Fee"
en: Fee
ja: 料金

note: <space /> item "Car/Parking" text "Capacity (overall)"
en: Capacity (overall)
ja: 収容能力（全体）

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Disabled"
en: Spaces for Disabled
ja: 障がい者用スペース

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Women"
en: Spaces for Women
ja: 女性用スペース

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Parents"
en: Spaces for Parents
ja: 保護者用スペース

note: item "Car/Parking" label "See the Wiki for other capacity:[types]=*."
en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
ja: 他の収容能力はWiki を参照:[types]=*。

note: <separator/> item "Car/Fuel"
en: Fuel
ja: ガソリンスタンド

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fuel" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=fuel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fuel" /> item "Car/Fuel" label "Edit Fuel"
en: Edit Fuel
ja: ガソリンスタンドの編集

note: <key key="amenity" value="fuel" /> item "Car/Fuel" combo "Brand" item "Car/Wash" text "Brand" item "Car/Repair" text "Brand" item "Car/Tyres" text "Brand" item "Car/Rental" text "Brand" item "Car/Sharing" text "Brand" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Brand"
en: Brand
ja: ブランド(メーカー)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Agip
ja: Agip(イタリア)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: BP
ja: BP(英国)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Esso
ja: エッソ

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: OMV
ja: OMV(オーストリア)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Q8
ja: Q8(クェート)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Repsol
ja: Repsol(スペイン)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Shell
ja: シェル石油

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Statoil
ja: Statoil(ノルウェー)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Tamoil
ja: Tamoil(オランダ)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Texaco
ja: Texaco(米国)

note: item "Car/Fuel" combo "Brand" display value
en: Total
ja: Total(フランス)

note: item "Car/Fuel" combo "Opening Hours" item "Car/Wash" combo "Opening Hours" item "Car/Repair" combo "Opening Hours" item "Car/Tyres" combo "Opening Hours" item "Car/Rental" combo "Opening Hours" item "Car/Sharing" combo "Opening Hours" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Opening Hours" item "
en: Opening Hours
ja: 営業時間

note: item "Car/Fuel" combo "Opening Hours" display value item "Car/Wash" combo "Opening Hours" display value item "Car/Repair" combo "Opening Hours" display value item "Car/Tyres" combo "Opening Hours" display value item "Car/Rental" combo "Opening Hours" display value item "Car/Sharing" combo "Opening H
en: Mo-Fr 08:30-20:00
ja: 月-金 08:30-20:00

note: item "Car/Fuel" combo "Opening Hours" display value item "Car/Wash" combo "Opening Hours" display value item "Car/Repair" combo "Opening Hours" display value item "Car/Tyres" combo "Opening Hours" display value item "Car/Rental" combo "Opening Hours" display value item "Car/Sharing" combo "Opening H
en: Tu-Su 08:00-15:00;Sa 08:00-12:00
ja: 火-日 8:00-15:00;土 8:00-12:00

note: item "Car/Fuel" combo "With shop"
en: With shop
ja: 店舗あり

note: item "Car/Fuel" combo "With shop" display value
en: kiosk
ja: 売店

note: item "Car/Fuel" label "Fuel types:"
en: Fuel types:
ja: 燃料の種類:

note: item "Car/Fuel" check "Diesel"
en: Diesel
ja: ディーゼル

note: item "Car/Fuel" check "Bio Diesel"
en: Bio Diesel
ja: バイオ燃料(ディーゼル)

note: item "Car/Fuel" check "E10 (10% Ethanol mix)"
en: E10 (10% Ethanol mix)
ja: E10 (10%エタノール混合)

note: item "Car/Fuel" check "E85 (85% Ethanol mix)"
en: E85 (85% Ethanol mix)
ja: E85(85%エタノール混合)

note: item "Car/Fuel" check "LPG (Liquefied petroleum gas)"
en: LPG (Liquefied petroleum gas)
ja: LPGガス

note: item "Car/Fuel" check "CNG (Compressed Natural Gas)"
en: CNG (Compressed Natural Gas)
ja: 天然ガス

note: item "Car/Wash"
en: Wash
ja: 洗車場

note: item "Car/Wash" label "Edit Car Wash"
en: Edit Car Wash
ja: 洗車場の編集

note: <separator/> item "Car/Car Dealer"
en: Car Dealer
ja: カーディーラ

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=car" /> item "Car/Car Dealer" label "Edit Car Shop"
en: Edit Car Shop
ja: 自動車パーツショップの編集

note: item "Car/Repair" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Repair"
en: Repair
ja: 自動車修理

note: item "Car/Repair" label "Edit Car Repair"
en: Edit Car Repair
ja: 自動車修理工場の編集

note: item "Car/Tyres"
en: Tyres
ja: タイヤ店

note: item "Car/Tyres" label "Edit Tyres"
en: Edit Tyres
ja: タイヤ店の編集

note: item "Car/Tyres" label "Contact:" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" label "Contact:"
en: Contact:
ja: 連絡先:

note: item "Car/Tyres" text "Phone Number" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Phone Number" <space /> item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Phone Number" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Phone Number" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Phone Number" item "Facilities/
en: Phone Number
ja: 電話番号

note: item "Car/Tyres" text "Fax Number" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Fax Number" item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Fax Number" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Fax Number" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Fax Number" item "Facilities/Accommodation/Chalet
en: Fax Number
ja: Fax番号

note: item "Car/Tyres" text "Website" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Website" item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Website" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Website" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Website" item "Facilities/Accommodation/Chalet" text "Website
en: Website
ja: Webサイト

note: item "Car/Tyres" text "Email Address" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Email Address" item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Email Address" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Email Address" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Email Address" item "Facilities/Accom
en: Email Address
ja: Eメールアドレス

note: <separator/> item "Car/Rental" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Rental" item "Bicycle/Rental"
en: Rental
ja: レンタル

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_rental" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=car_rental"  /> item "Car/Rental" label "Edit Car Rental"
en: Edit Car Rental
ja: レンタカーの編集

note: item "Car/Sharing"
en: Sharing
ja: 自家用車共有

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_sharing" /> item "Car/Sharing" label "Edit Car Sharing"
en: Edit Car Sharing
ja: カーシェアリング

note: item "Motorcycle/Parking" label "Edit Motorcycle Parking"
en: Edit Motorcycle Parking
ja: バイク駐車場の編集

note: item "Motorcycle/Parking" text "Capacity" item "Bicycle/Parking" text "Capacity"
en: Capacity
ja: 収容台数

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer"
en: Motorcycle Dealer
ja: バイク店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=motorcycle"/> item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" label "Edit Shop Motorcycle"
en: Edit Shop Motorcycle
ja: バイク店の編集

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Rental" display value item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Repair" display value item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Parts" display value item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Clothes" display value
en: brand
ja: ブランド(メーカー)

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Parts"
en: Parts
ja: 部品

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Clothes" item "Facilities/Recycling" check "Clothes" group "Clothes" item "Clothes/Clothes"
en: Clothes
ja: 被服

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_parking" /> item "Bicycle/Parking" label "Edit Bicycle Parking"
en: Edit Bicycle Parking
ja: 駐輪場の編集

note: item "Bicycle/Bike Dealer"
en: Bike Dealer
ja: 自転車屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bicycle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:shop=bicycle" /> item "Bicycle/Bike Dealer" label "Edit Bicycle Shop"
en: Edit Bicycle Shop
ja: 自転車ショップの編集

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_rental" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:bicycle_rental" /> item "Bicycle/Rental" label "Edit Bicycle Rental"
en: Edit Bicycle Rental
ja: 自転車レンタルの編集

note: group "Public Transport"
en: Public Transport
ja: 公共交通機関

[ctx: railway]
note: item "Public Transport/Station"
en: Station
ja: 駅

[ctx: railway]
note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=station" /> item "Public Transport/Station" label "Edit Station"
en: Edit Station
ja: 駅の編集

note: </optional> item "Public Transport/Railway Halt"
en: Railway Halt
ja: 停車場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=halt" /> item "Public Transport/Railway Halt" label "Edit Halt"
en: Edit Halt
ja: 停止線の編集

note: </optional> item "Public Transport/Tram Stop"
en: Tram Stop
ja: トラム停車場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=tram_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=tram_stop" /> item "Public Transport/Tram Stop" label "Edit Tram Stop"
en: Edit Tram Stop
ja: トラム停車場の編集

note: </optional> item "Public Transport/Railway Platform"
en: Railway Platform
ja: 鉄道のプラットホーム

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=platform" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=platform" /> item "Public Transport/Railway Platform" label "Edit Railway Platform"
en: Edit Railway Platform
ja: 鉄道のプラットホームの編集

note: <key key="railway" value="platform" /> <space /> item "Public Transport/Railway Platform" text "Reference (track number)" <key key="highway" value="platform" /> item "Public Transport/Bus Platform" text "Reference (track number)"
en: Reference (track number)
ja: リファレンス (ホームの番号)

note: item "Public Transport/Railway Platform" check "Area" item "Public Transport/Bus Platform" check "Area" item "Leisure/Dog Park" check "Area"
en: Area
ja: エリア

note: item "Public Transport/Subway Entrance"
en: Subway Entrance
ja: 地下鉄の入口

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=subway_entrance" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:railway=subway_entrance" /> item "Public Transport/Subway Entrance" label "Edit Subway Entrance"
en: Edit Subway Entrance
ja: 地下鉄入口の編集

note: item "Public Transport/Subway Entrance" check "Wheelchair" item "Facilities/Toilets" combo "Wheelchair"
en: Wheelchair
ja: 車いす

note: </optional> <separator/> item "Public Transport/Bus Station"
en: Bus Station
ja: バスターミナル

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bus_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=bus_station" /> item "Public Transport/Bus Station" label "Edit Bus Station"
en: Edit Bus Station
ja: バスターミナルの編集

note: </optional> item "Public Transport/Bus Stop"
en: Bus Stop
ja: バス停

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=bus_stop" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:highway=bus_stop" /> item "Public Transport/Bus Stop" label "Edit Bus Stop"
en: Edit Bus Stop
ja: バス停の編集

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Shelter" item "Facilities/Shelter" item "Facilities/Hunting Stand" combo "Shelter"
en: Shelter
ja: 避難所

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Bench" <key key="amenity" value="waste_basket" /> <separator/> item "Facilities/Bench"
en: Bench
ja: ベンチ

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Tactile Paving"
en: Tactile Paving
ja: 点字ブロック

note: </optional> item "Public Transport/Bus Platform"
en: Bus Platform
ja: バス乗り場

note: item "Public Transport/Bus Platform" label "Edit Bus Platform"
en: Edit Bus Platform
ja: バス乗り場の編集

note: <separator/> item "Public Transport/Ticket Machine"
en: Ticket Machine
ja: 券売機

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Coins" item "Facilities/Telephone" check "Coins" item "Vending machine" check "Coins"
en: Coins
ja: コイン

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Notes" item "Facilities/Telephone" check "Notes" item "Vending machine" check "Notes"
en: Notes
ja: 備考

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Electronic purses and Charge cards" item "Facilities/Telephone" check "Electronic purses and Charge cards" item "Vending machine" check "Electronic purses and Charge cards"
en: Electronic purses and Charge cards
ja: 電子マネー

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Debit cards" item "Facilities/Telephone" check "Debit cards" item "Vending machine" check "Debit cards"
en: Debit cards
ja: デビットカード

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Credit cards" item "Facilities/Telephone" check "Credit cards" item "Vending machine" check "Credit cards"
en: Credit cards
ja: クレジットカード

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Account or loyalty cards" item "Vending machine" check "Account or loyalty cards"
en: Account or loyalty cards
ja: 決済または会員用カード

note: item "Taxi"
en: Taxi
ja: タクシー

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=taxi" /> item "Taxi" label "Edit Taxi station"
en: Edit Taxi station
ja: タクシー乗り場の編集

note: <separator/> group "Airport"
en: Airport
ja: 空港

note: item "Airport/Airport Ground"
en: Airport Ground
ja: 飛行場の地面

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=aerodrome" /> item "Airport/Airport Ground" label "Edit Airport Ground"
en: Edit Airport Ground
ja: 飛行場の地面の編集

note: </optional> <separator/> item "Airport/Runway"
en: Runway
ja: 滑走路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=runway" /> item "Airport/Runway" label "Edit Runway"
en: Edit Runway
ja: 滑走路の編集

note: </optional> item "Airport/Taxiway"
en: Taxiway
ja: 誘導路

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=taxiway" /> item "Airport/Taxiway" label "Edit Taxiway"
en: Edit Taxiway
ja: 誘導路の編集

note: </optional> item "Airport/Helipad"
en: Helipad
ja: ヘリパッド

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=helipad" /> item "Airport/Helipad" label "Edit Helipad"
en: Edit Helipad
ja: ヘリパッドの編集

note: </optional> item "Airport/Apron" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=apron" /> item "Airport/Apron" label "Apron"
en: Apron
ja: エプロン

note: <key key="aeroway" value="apron" /> item "Airport/Hangar" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=hangar" /> item "Airport/Hangar" label "Hangar"
en: Hangar
ja: 格納庫

note: <key key="building" value="hangar" /> item "Airport/Beacon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dbeacon" /> item "Airport/Beacon" label "Beacon" item "Man Made/Man Made/Beacon"
en: Beacon
ja: ビーコン

note: <key key="man_made" value="beacon" /> item "Airport/Windsock" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=windsock" /> item "Airport/Windsock" label "Windsock"
en: Windsock
ja: 吹き流し

note: <key key="aeroway" value="windsock" /> <separator/> item "Airport/Terminal"
en: Terminal
ja: ターミナル

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=terminal" /> item "Airport/Terminal" label "Edit Terminal"
en: Edit Terminal
ja: ターミナルの編集

[ctx: airport]
note: item "Airport/Gate"
en: Gate
ja: ゲート

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=gate" /> item "Airport/Gate" label "Edit Terminal Gate"
en: Edit Terminal Gate
ja: ターミナルゲートの編集

note: group "Facilities"
en: Facilities
ja: 施設等

note: group "Facilities/Accommodation"
en: Accommodation
ja: 宿泊施設

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=fuel"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Fuel"/> </button> <button label="Hotel" hotkey="H" icon="styles/standard/accom
en: Hotel
ja: ホテル

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hotel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=hotel" /> item "Facilities/Accommodation/Hotel" label "Edit Hotel"
en: Edit Hotel
ja: ホテルの編集

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Hostel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/C
en: Stars
ja: 星の数

note: <space /> item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access" item "Facilities/Accommodation/Host
en: Internet access
ja: インターネットアクセス

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access" dis
en: wlan
ja: 無線LAN

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access" dis
en: wired
ja: 有線LAN

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access" dis
en: terminal
ja: 駅

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access fee" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access fee" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access fee" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access fee" item "Facilities/Accommodatio
en: Internet access fee
ja: インターネットアクセス費用

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Smoking" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Smoking" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Smoking" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Smoking" item "Facilities/Accommodation/Hostel" combo "Smoking" item "Facilities/Accom
en: Smoking
ja: 喫煙

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Smoking" display value item "Facilities/Acco
en: separated
ja: 分離された

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Smoking" display value item "Facilities/Acco
en: isolated
ja: 遮断されている

note: item "Facilities/Accommodation/Motel"
en: Motel
ja: モーテル

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=motel" /> item "Facilities/Accommodation/Motel" label "Edit Motel"
en: Edit Motel
ja: モーテルの編集

note: item "Facilities/Accommodation/Guest House"
en: Guest House
ja: ゲストハウス

note: item "Facilities/Accommodation/Guest House" label "Edit Guest House"
en: Edit Guest House
ja: ゲストハウスの編集

note: item "Facilities/Accommodation/Chalet"
en: Chalet
ja: シャレー風の別荘、シャレー

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=chalet" /> item "Facilities/Accommodation/Chalet" label "Edit Chalet"
en: Edit Chalet
ja: シャレー風の別荘の編集

note: item "Facilities/Accommodation/Hostel"
en: Hostel
ja: ホステル

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hostel" /> item "Facilities/Accommodation/Hostel" label "Edit Hostel"
en: Edit Hostel
ja: ホステルの編集

note: item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut"
en: Alpine Hut
ja: 山小屋

note: item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut" label "Edit Alpine Hut"
en: Edit Alpine Hut
ja: 山小屋の編集

note: <separator/> item "Facilities/Accommodation/Caravan Site"
en: Caravan Site
ja: ハウストレーラー用駐車場

note: item "Facilities/Accommodation/Caravan Site" label "Edit Caravan Site"
en: Edit Caravan Site
ja: ハウストレーラー用駐車場の編集

note: <space /> item "Facilities/Accommodation/Caravan Site" text "Number of places"
en: Number of places
ja: 収容数

note: item "Facilities/Accommodation/Caravan Site" combo "Requires a fee"
en: Requires a fee
ja: 支払いが必要

note: item "Facilities/Accommodation/Caravan Site" check "Power supply"
en: Power supply
ja: 電源

note: item "Facilities/Accommodation/Caravan Site" check "Tents allowed"
en: Tents allowed
ja: テントが許可されている

note: item "Facilities/Accommodation/Camping Site"
en: Camping Site
ja: キャンプ場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=camp_site" /> item "Facilities/Accommodation/Camping Site" label "Edit Camping Site"
en: Edit Camping Site
ja: キャンプ場の編集

note: group "Food+Drinks"
en: Food+Drinks
ja: 飲食店

note: item "Food+Drinks/Restaurant" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Hotel"/> </button> <button label="Restaurant" hotkey="R" icon="styles/standard/food/restaurant.png">
en: Restaurant
ja: レストラン

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=restaurant" /> item "Food+Drinks/Restaurant" label "Edit Restaurant"
en: Edit Restaurant
ja: レストランの編集

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" item "Food+Drinks/Cafe" combo "Cuisine"
en: Cuisine
ja: 料理の種類

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: italian
ja: イタリアン

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: chinese
ja: 中国料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: pizza
ja: ピザ

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: burger
ja: バーガー

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: greek
ja: ギリシャ料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: german
ja: ドイツ料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: indian
ja: インド料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: regional
ja: 郷土料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: kebab
ja: カバブ

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: turkish
ja: トルコ料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: asian
ja: アジア各国料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: thai
ja: タイ料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: mexican
ja: メキシコ料理

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: japanese
ja: 日本食

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: french
ja: フレンチ

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: sandwich
ja: サンドイッチ

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: sushi
ja: 寿司

note: item "Food+Drinks/Restaurant" check "Microbrewery" item "Food+Drinks/Pub" check "Microbrewery"
en: Microbrewery
ja: 地酒醸造所

note: item "Food+Drinks/Fast Food"
en: Fast Food
ja: ファーストフード

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fast_food" /> item "Food+Drinks/Fast Food" label "Edit Fast Food Restaurant"
en: Edit Fast Food Restaurant
ja: ファーストフード店の編集

note: item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: fish_and_chips
ja: フィッシュ・アンド・チップス

note: item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: chicken
ja: チキン

note: item "Food+Drinks/Food Court"
en: Food Court
ja: フードコート

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=food_court" /> item "Food+Drinks/Food Court" label "Edit Food Court"
en: Edit Food Court
ja: フードコードを編集

note: item "Food+Drinks/Cafe"
en: Cafe
ja: カフェ

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cafe" /> item "Food+Drinks/Cafe" label "Edit Cafe"
en: Edit Cafe
ja: カフェの編集

note: item "Food+Drinks/Cafe" combo "Cuisine" display value
en: ice_cream
ja: アイスクリーム

note: item "Food+Drinks/Pub"
en: Pub
ja: パブ、居酒屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pub" /> item "Food+Drinks/Pub" label "Edit Pub"
en: Edit Pub
ja: パブの編集

note: item "Food+Drinks/Biergarten"
en: Biergarten
ja: ビアガーデン

note: item "Food+Drinks/Biergarten" label "Edit Biergarten"
en: Edit Biergarten
ja: ビアガーデンの編集

note: item "Food+Drinks/Bar"
en: Bar
ja: バー

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bar" /> item "Food+Drinks/Bar" label "Edit Bar"
en: Edit Bar
ja: バーの編集

note: item "Food+Drinks/Nightclub"
en: Nightclub
ja: ナイトクラブ

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=nightclub" /> item "Food+Drinks/Nightclub" label "Edit Nightclub"
en: Edit Nightclub
ja: ナイトクラブの編集

note: group "Tourism"
en: Tourism
ja: 旅行

note: item "Tourism/Attraction"
en: Attraction
ja: アトラクション

note: item "Tourism/Attraction" label "Edit Attraction"
en: Edit Attraction
ja: アトラクションの編集

note: item "Tourism/Viewpoint"
en: Viewpoint
ja: 観覧台

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=viewpoint" /> item "Tourism/Viewpoint" label "Edit Viewpoint"
en: Edit Viewpoint
ja: View pointの編集

note: <separator/> item "Tourism/Information Office"
en: Information Office
ja: 案内所

note: item "Tourism/Map"
en: Map
ja: マップ

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade"
en: Detail Grade
ja: 詳細なグレード

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade" display value
en: topo
ja: 地形

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade" display value <roles> item "Relations/Associated street" role "street" <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="unclassified"/> color street <condition k="highway" v="unsurfaced"/> <condition k="highway" v="res
en: street
ja: ストリート

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade" display value
en: scheme
ja: スキーム

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area"
en: Shown Area
ja: 表示されたエリア

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area" display value
en: site
ja: サイト

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area" display value
en: city
ja: 市区

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area" display value
en: region
ja: 地方

note: item "Tourism/Map" text "Closer Description" item "Tourism/Information Board" text "Closer Description" item "Tourism/Other Information Points" text "Closer Description"
en: Closer Description
ja: 詳細な説明

note: <space /> item "Tourism/Map" label "Routes shown for:" item "Tourism/Guidepost" label "Routes shown for:"
en: Routes shown for:
ja: 表示されたルート:

note: item "Tourism/Map" check "Hiking" item "Tourism/Guidepost" check "Hiking"
en: Hiking
ja: ハイキング

note: item "Tourism/Map" check "Cycling" item "Tourism/Guidepost" check "Cycling" item "Sport/Cycling"
en: Cycling
ja: サイクリング

note: item "Tourism/Map" check "Mountainbiking" item "Tourism/Guidepost" check "Mountainbiking"
en: Mountainbiking
ja: マウンテンバイク

note: item "Tourism/Map" check "Skiing" item "Tourism/Guidepost" check "Skiing" item "Sport/Skiing"
en: Skiing
ja: スキー

note: item "Tourism/Map" check "Riding" item "Tourism/Guidepost" check "Riding"
en: Riding
ja: 乗馬

note: item "Tourism/Map" label "... other transportation modes possible" item "Tourism/Guidepost" label "... other transportation modes possible"
en: ... other transportation modes possible
ja: ... 他の可能な輸送モード

note: item "Tourism/Information Board"
en: Information Board
ja: 情報板

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content"
en: Board Content
ja: 掲示板の内容

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: notice
ja: 通知

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: history
ja: 履歴

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: nature
ja: 自然

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: wildlife
ja: 野生生物

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: plants
ja: 植物

note: item "Tourism/Guidepost"
en: Guidepost
ja: 道しるべ

note: item "Tourism/Information Terminal"
en: Information Terminal
ja: 情報端末

note: item "Tourism/Information Terminal" text "Closer description" item "Tourism/Audioguide" text "Closer description"
en: Closer description
ja: 詳細な説明

note: item "Tourism/Audioguide"
en: Audioguide
ja: 音声ガイド

note: <space /> item "Tourism/Audioguide" label "Audioguide via mobile phone?"
en: Audioguide via mobile phone?
ja: 携帯電話経由の音声ガイド？

note: item "Tourism/Audioguide" text "Phone number"
en: Phone number
ja: 電話番号

note: item "Tourism/Other Information Points"
en: Other Information Points
ja: その他の情報ポイント

note: group "Leisure"
en: Leisure
ja: レジャー

note: item "Leisure/Cinema"
en: Cinema
ja: 映画館

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cinema" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=cinema" /> item "Leisure/Cinema" label "Edit Cinema"
en: Edit Cinema
ja: 映画館の編集

note: item "Leisure/Zoo"
en: Zoo
ja: 動物園

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=zoo" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=zook" /> item "Leisure/Zoo" label "Edit Zoo"
en: Edit Zoo
ja: 動物園の編集

note: item "Leisure/Theme Park"
en: Theme Park
ja: テーマパーク

note: item "Leisure/Theme Park" label "Edit Theme Park"
en: Edit Theme Park
ja: テーマパークの編集

note: item "Leisure/Water Park"
en: Water Park
ja: 遊泳用プール

note: item "Leisure/Water Park" label "Edit Water Park"
en: Edit Water Park
ja: 遊泳用プールの編集

note: item "Leisure/Sauna"
en: Sauna
ja: サウナ

note: item "Leisure/Sauna" label "Edit Sauna" <space /> <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Sauna" />
en: Edit Sauna
ja: サウナの編集

note: item "Leisure/Sauna" combo "Opening Hours" display value item "Public Building/Community Centre" combo "Opening Hours" display value item "Health/Hearing Aids" combo "Opening Hours" display value item "Shops/Food/Seafood" combo "Opening Hours" display value item "Shops/Food/Deli (Fine Food)" combo "
en: Tu-Su 08:00-15:00; Sa 08:00-12:00
ja: 火-日 08:00-15:00; 土 08:00-12:00

note: item "Leisure/Sauna" combo "Access"
en: Access
ja: アクセス

note: <separator/> item "Leisure/Playground"
en: Playground
ja: 遊び場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=playground" /> item "Leisure/Playground" label "Edit Playground"
en: Edit Playground
ja: 運動公園の編集

note: item "Leisure/Picnic Site"
en: Picnic Site
ja: ピクニック場(野外調理場)

note: item "Leisure/Picnic Site" label "Edit Picnic Site"
en: Edit Picnic Site
ja: ピクニック場の編集

note: item "Leisure/Picnic Site" check "Fireplace" item "Facilities/Shelter" check "Fireplace"
en: Fireplace
ja: 野外炉

note: item "Leisure/Fishing"
en: Fishing
ja: つり

note: item "Leisure/Fishing" label "Edit Fishing"
en: Edit Fishing
ja: つりの編集

note: group "Culture"
en: Culture
ja: 文化

note: item "Culture/Museum"
en: Museum
ja: 博物館

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=museum" /> item "Culture/Museum" label "Edit Museum"
en: Edit Museum
ja: 博物館の編集

note: item "Culture/Theatre"
en: Theatre
ja: 劇場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=theatre" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=theatre" /> item "Culture/Theatre" label "Edit Theatre"
en: Edit Theatre
ja: 劇場の編集

note: item "Culture/Library"
en: Library
ja: 図書館

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=library" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=library" /> item "Culture/Library" label "Edit Library"
en: Edit Library
ja: 図書館の編集

note: item "Culture/Arts Centre"
en: Arts Centre
ja: アートセンター

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=arts_centre" /> item "Culture/Arts Centre" label "Edit Arts Centre"
en: Edit Arts Centre
ja: アートセンターの編集

note: item "Culture/Artwork"
en: Artwork
ja: 芸術作品

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=artwork" /> item "Culture/Artwork" label "Edit Artwork"
en: Edit Artwork
ja: 芸術作品の編集

note: item "Culture/Place of Worship"
en: Place of Worship
ja: 礼拝所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=place_of_worship" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=place_of_worship" sv.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Sv:Tag:amenity=place_of_worship" /> item "Culture/Place of Worship" label "Edit Place of Worship"
en: Edit Place of Worship
ja: 礼拝所の編集

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" item "Land use/Graveyard" combo "Religion" item "Land use/Cemetery" combo "Religion"
en: Religion
ja: 宗教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: bahai
ja: バハーイ教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: buddhist
ja: 仏教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: christian
ja: キリスト教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: hindu
ja: ヒンズー教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: jain
ja: ジャイナ教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: jewish
ja: ユダヤ教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: muslim
ja: ムスリム

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: sikh
ja: シーク教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: spiritualist
ja: 降霊術士、イタコ

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: taoist
ja: 道教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: unitarian
ja: ユニテリアン

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: zoroastrian
ja: ゾロアスター教

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" item "Land use/Cemetery" combo "Denomination"
en: Denomination
ja: 宗派

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: anglican
ja: 英国教会系

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: baptist
ja: バプチスト

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: catholic
ja: カトリック

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: evangelical
ja: 福音派

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: jehovahs_witness
ja: ものみの塔、エホバの証人

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: lutheran
ja: ルター派

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: methodist
ja: メソジスト派

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: mormon
ja: モルモン

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: orthodox
ja: ギリシャ正教系

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: pentecostal
ja: ペンテコステ派

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: presbyterian
ja: 長老派

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: protestant
ja: プロテスタント

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: quaker
ja: クエーカー教徒

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: shia
ja: シーア派

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: sunni
ja: スンニ派

note: item "Culture/Recording Studio"
en: Recording Studio
ja: 録音スタジオ

note: group "Public Building" item "Public Building/Public Building"
en: Public Building
ja: 公共の建物

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=public_building" /> item "Public Building/Public Building" label "Edit Public Building"
en: Edit Public Building
ja: 公共の建物の編集

note: item "Public Building/Town hall"
en: Town hall
ja: 役場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=townhall" /> item "Public Building/Town hall" label "Edit Town hall"
en: Edit Town hall
ja: 役場の編集

note: item "Public Building/Community Centre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dcommunity_centre" /> item "Public Building/Community Centre" label "Community Centre"
en: Community Centre
ja: 公民館

note: item "Public Building/Embassy"
en: Embassy
ja: 大使館

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=embassy" /> item "Public Building/Embassy" label "Edit Embassy"
en: Edit Embassy
ja: 大使館の編集

note: item "Public Building/Courthouse"
en: Courthouse
ja: 裁判所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=courthouse" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=courthouse" /> item "Public Building/Courthouse" label "Edit Courthouse"
en: Edit Courthouse
ja: 裁判所の編集

note: item "Public Building/Prison"
en: Prison
ja: 刑務所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=prison" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=prison" /> item "Public Building/Prison" label "Edit Prison"
en: Edit Prison
ja: 刑務所の編集

note: item "Public Building/Police"
en: Police
ja: 警察

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=police" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=police" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=police" /> item "Public Building/Police" label "Edit Police"
en: Edit Police
ja: 警察署・交番の編集

note: item "Public Building/Fire Station"
en: Fire Station
ja: 消防署

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fire_station" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:fire_station" /> item "Public Building/Fire Station" label "Edit Fire Station"
en: Edit Fire Station
ja: 消防署の編集

note: item "Public Building/Post Office"
en: Post Office
ja: 郵便局

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=post_office" /> item "Public Building/Post Office" label "Edit Post Office"
en: Edit Post Office
ja: 郵便局の編集

note: group "Education"
en: Education
ja: 教育

note: item "Education/Kindergarten"
en: Kindergarten
ja: 幼稚園

note: item "Education/Kindergarten" label "Edit Kindergarten"
en: Edit Kindergarten
ja: 幼稚園の編集

note: item "Education/School"
en: School
ja: 学校

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=school" /> item "Education/School" label "Edit School"
en: Edit School
ja: 学校の編集

note: item "Education/University"
en: University
ja: 大学

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=university" /> item "Education/University" label "Edit University"
en: Edit University
ja: 大学の編集

note: item "Education/College"
en: College
ja: 短大

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=college" /> item "Education/College" label "Edit College"
en: Edit College
ja: 短大の編集

note: item "Education/Driving School"
en: Driving School
ja: 自動車学校

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/driving_school" /> item "Education/Driving School" label "Edit Driving School"
en: Edit Driving School
ja: 自動車学校の編集

note: group "Health"
en: Health
ja: 健康

note: item "Health/Doctors"
en: Doctors
ja: 医院

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=doctors" /> item "Health/Doctors" label "Edit Doctors"
en: Edit Doctors
ja: 医院の編集

note: item "Health/Dentist"
en: Dentist
ja: 歯科医院

note: item "Health/Dentist" label "Edit Dentist"
en: Edit Dentist
ja: 歯科医院の編集

note: item "Health/Pharmacy"
en: Pharmacy
ja: 薬局

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pharmacy" /> item "Health/Pharmacy" label "Edit Pharmacy"
en: Edit Pharmacy
ja: 薬局の編集

note: <key key="amenity" value="pharmacy" /> item "Health/Pharmacy" combo "Dispensing"
en: Dispensing
ja: 調剤薬局

note: item "Health/Hearing Aids"
en: Hearing Aids
ja: 補聴器店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dhearing_aids"/> item "Health/Hearing Aids" label "Edit Hearing Aids"
en: Edit Hearing Aids
ja: 補聴器店の編集

note: item "Health/Hospital"
en: Hospital
ja: 病院

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=hospital" /> item "Health/Hospital" label "Edit Hospital"
en: Edit Hospital
ja: 病院の編集

note: item "Health/Baby Hatch"
en: Baby Hatch
ja: 赤ちゃんポスト

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=baby_hatch" /> item "Health/Baby Hatch" label "Edit Baby Hatch"
en: Edit Baby Hatch
ja: 赤ちゃんポストの編集

note: item "Health/Emergency Access Point"
en: Emergency Access Point
ja: 夜間急病センター

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=emergency_access_point" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=emergency_access_point" /> item "Health/Emergency Access Point" label "Edit Emergency Access Point"
en: Edit Emergency Access Point
ja: 夜間急病センターの編集

note: <space /> <key key="highway" value="emergency_access_point" /> item "Health/Emergency Access Point" text "Point Number"
en: Point Number
ja: ポイント数

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Point Name"
en: Point Name
ja: ポイント名

note: item "Health/Emergency Access Point" label "(Use international code, like +12-345-67890)"
en: (Use international code, like +12-345-67890)
ja: (+81-3-3345-6789のような国際で通用する電話番号を使ってください)

note: <space /> item "Health/Veterinary"
en: Veterinary
ja: 動物病院

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=veterinary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=veterinary" /> item "Health/Veterinary" label "Edit Veterinary"
en: Edit Veterinary
ja: 動物病院の編集

note: item "Facilities/Toilets" combo "Wheelchair" display value
en: limited
ja: 制限

note: item "Facilities/Toilets" text "Note" item "Vending machine" text "Note"
en: Note
ja: 備考

note: item "Facilities/Post Box"
en: Post Box
ja: 郵便ポスト

note: item "Facilities/Telephone"
en: Telephone
ja: 電話

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=telephone" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=telephone" /> item "Facilities/Telephone" label "Edit Telephone"
en: Edit Telephone
ja: 電話を編集

note: item "Facilities/Telephone" check "Telephone cards"
en: Telephone cards
ja: テレフォンカード

note: item "Facilities/Clock"
en: Clock
ja: 時計

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=clock" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=clock" /> item "Facilities/Clock" label "Edit Clock"
en: Edit Clock
ja: 時計の編集

note: <key key="amenity" value="clock" /> <optional> item "Facilities/Clock" combo "Display" item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Display"
en: Display
ja: 画面

note: item "Facilities/Clock" combo "Display" display value item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Display" display value
en: analog
ja: アナログ

note: item "Facilities/Clock" combo "Display" display value item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Display" display value
en: digital
ja: デジタル

note: item "Facilities/Clock" combo "Display" display value
en: sundial
ja: 日時計

note: item "Facilities/Clock" combo "Display" display value
en: unorthodox
ja: 特殊形状

note: item "Facilities/Clock" combo "Support" display value
en: pole
ja: 電柱

note: item "Facilities/Clock" combo "Support" display value
en: billboard
ja: 広告板

note: item "Facilities/Clock" combo "Visibility/readability"
en: Visibility/readability
ja: 可視性/視認性

note: item "Facilities/Clock" combo "Visibility/readability" display value
en: (up to 5m)
ja: (5mまで)

note: item "Facilities/Clock" combo "Visibility/readability" display value
en: (up to 20m)
ja: (20mまで)

note: item "Facilities/Clock" combo "Visibility/readability" display value
en: (more than 20m)
ja: (20m以上)

note: item "Facilities/Clock" check "Shows current date"
en: Shows current date
ja: 現在の日付を表示

note: item "Facilities/Clock" check "Shows temperature"
en: Shows temperature
ja: 温度の表示

note: item "Facilities/Clock" check "Shows barometric pressure"
en: Shows barometric pressure
ja: 気圧の表示

note: item "Facilities/Clock" check "Shows humidity"
en: Shows humidity
ja: 湿度の表示

note: </optional> item "Facilities/Recycling"
en: Recycling
ja: リサイクル

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=recycling" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=recycling" /> item "Facilities/Recycling" label "Edit Recycling station"
en: Edit Recycling station
ja: リサイクルステーションの編集

note: <key key="amenity" value="recycling" /> item "Facilities/Recycling" check "Batteries"
en: Batteries
ja: バッテリー

note: item "Facilities/Recycling" check "Cans"
en: Cans
ja: カン

note: item "Facilities/Recycling" check "Glass"
en: Glass
ja: ガラス

note: item "Facilities/Recycling" check "Paper"
en: Paper
ja: 紙

note: item "Facilities/Recycling" check "Scrap Metal"
en: Scrap Metal
ja: スクラップ金属

note: item "Facilities/Waste Basket"
en: Waste Basket
ja: ゴミ箱

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dwaste_basket" /> item "Facilities/Waste Basket" label "Edit Waste Basket"
en: Edit Waste Basket
ja: ゴミ箱を編集

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bench" /> <key key="amenity" value="bench" /> item "Facilities/Bench" combo "Backrest"
en: Backrest
ja: 背もたれ

note: item "Facilities/Bench" combo "Material"
en: Material
ja: 素材

note: item "Facilities/Bench" combo "Material" display value
en: stone
ja: 石

note: item "Facilities/Bench" combo "Material" display value
en: plastic
ja: プラスチック

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour"
en: Colour
ja: 色

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour" display value
en: black
ja: 黒

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour" display value
en: brown
ja: 茶

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour" display value item "Facilities/Fire Hydrant" combo "Position" display value </rule> <!--landuse tags --> <rule> <condition k="landuse" v="farm"/> color green <icon annotate="true" src="misc/landmark/farm.png"/> <condition k="landuse" v="farmland"/> <icon annota
en: green
ja: 緑

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour" display value
en: red
ja: 赤

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour" display value
en: blue
ja: 青

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour" display value
en: gray
ja: グレー

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour" display value
en: white
ja: 白

note: item "Facilities/Bench" combo "Amount of Seats"
en: Amount of Seats
ja: 席の数

note: item "Facilities/Shelter" label "Edit Shelter"
en: Edit Shelter
ja: シェルターの編集

note: item "Facilities/Hunting Stand" label "Edit Hunting Stand"
en: Edit Hunting Stand
ja: Hunting Standの編集

note: <key key="amenity" value="hunting_stand" /> item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" item "Nature/Tree" text "Height"
en: Height
ja: 高さ

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" display value
en: low
ja: 低い

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" display value
en: half
ja: 半分

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" display value
en: full
ja: 完全

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Hide"
en: Hide
ja: 隠す

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Lock"
en: Lock
ja: ロック

note: <separator/> item "Facilities/Drinking Water"
en: Drinking Water
ja: 飲料水

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=drinking_water" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=drinking_water" /> item "Facilities/Drinking Water" label "Edit Drinking Water"
en: Edit Drinking Water
ja: 飲料水の編集

note: item "Facilities/Fire Hydrant"
en: Fire Hydrant
ja: 消火栓

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:emergency=fire_hydrant" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:emergency=fire_hydrant" /> item "Facilities/Fire Hydrant" label "Edit Fire Hydrant"
en: Edit Fire Hydrant
ja: 消火栓を編集

note: group "Sports" item "Clothes/Sports"
en: Sports
ja: スポーツ

note: group "Sports/Sport Facilities"
en: Sport Facilities
ja: スポーツ施設

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium"
en: Stadium
ja: スタジアム

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" label "Edit Stadium"
en: Edit Stadium
ja: スタジアムの編集

note: <space /> item "Sports/Sport Facilities/Stadium" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" label "select sport:"
en: select sport:
ja: スポーツ選択：

note: <space /> item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--sport tags
en: sport
ja: スポーツ

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: multi
ja: 多目的

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: archery
ja: アーチェリー

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: athletics
ja: アスレチック

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: american_football
ja: アメリカンフットボール

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: australian_football
ja: オーストラリアフットボール

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: baseball
ja: 野球

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: basketball
ja: バスケットボール

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: boules
ja: ペタンク

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: bowls
ja: ボーリング

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: canadian_football
ja: カナディアンフットボール

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: canoe
ja: カヌー

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: climbing
ja: 登山

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: cricket
ja: クリケット

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: cricket_nets
ja: クリケットネット

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: croquet
ja: クローク

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: cycling
ja: サイクリング

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: dog_racing
ja: ドッグレース

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: equestrian
ja: 乗馬

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: gaelic_football
ja: ゲーリックフットボール

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: golf
ja: ゴルフ

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: gymnastics
ja: 体操

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: hockey
ja: ホッケー

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: horse_racing
ja: 競馬

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: motor
ja: モータースポーツ

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: pelota
ja: ペロタ

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: racquet
ja: ラケットボール

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: rugby_league
ja: ラグビーリーグ

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: rugby_union
ja: (通常の)ラグビー

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: shooting
ja: 射撃

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: skateboard
ja: スケートボード

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: skating
ja: スケート

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: skiing
ja: スキー

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: soccer
ja: サッカー

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: swimming
ja: 水泳

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: table_tennis
ja: 卓球

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: tennis
ja: テニス

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre"
en: Sports Centre
ja: スポーツセンター

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" label "Edit Sports Centre"
en: Edit Sports Centre
ja: スポーツセンターの編集

note: item "Sports/Sport Facilities/Pitch"
en: Pitch
ja: 運動場

note: item "Sports/Sport Facilities/Pitch" label "Edit Pitch"
en: Edit Pitch
ja: 運動場の編集

note: item "Sports/Sport Facilities/Racetrack"
en: Racetrack
ja: 競技トラック

note: item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" label "Edit Racetrack"
en: Edit Racetrack
ja: 競技場のトラックの編集

note: item "Sports/Sport Facilities/Golf Course"
en: Golf Course
ja: ゴルフコース

note: item "Sports/Sport Facilities/Golf Course" label "Edit Golf Course"
en: Edit Golf Course
ja: ゴルフコースの編集

note: item "Sports/Sport Facilities/Miniature Golf"
en: Miniature Golf
ja: ミニチュアゴルフ

note: item "Sports/Sport Facilities/Miniature Golf" label "Edit Miniature Golf"
en: Edit Miniature Golf
ja: ミニチュアゴルフの編集

note: group "Sport"
en: Sport
ja: スポーツ

note: item "Sport/Multi"
en: Multi
ja: 多目的

note: item "Sport/Multi" label "Edit Multi"
en: Edit Multi
ja: Multiの編集

note: item "Sport/Multi" combo "type" item "Sport/10pin" combo "type" item "Sport/Athletics" combo "type" item "Sport/Archery" combo "type" item "Sport/Climbing" combo "type" item "Sport/Canoeing" combo "type" item "Sport/Cycling" combo "type" item "Sport/Dog Racing" combo "type" item "Sport/Equestrian" c
en: type
ja: タイプ

note: item "Sport/Multi" combo "type" display value item "Sport/10pin" combo "type" display value item "Sport/Athletics" combo "type" display value item "Sport/Archery" combo "type" display value item "Sport/Climbing" combo "type" display value item "Sport/Canoeing" combo "type" display value item "Sport/
en: pitch
ja: 運動場

note: item "Sport/Multi" combo "type" display value item "Sport/10pin" combo "type" display value item "Sport/Athletics" combo "type" display value item "Sport/Archery" combo "type" display value item "Sport/Climbing" combo "type" display value item "Sport/Canoeing" combo "type" display value item "Sport/
en: sports_centre
ja: スポーツセンター

note: item "Sport/Multi" combo "type" display value item "Sport/10pin" combo "type" display value item "Sport/Athletics" combo "type" display value item "Sport/Archery" combo "type" display value item "Sport/Climbing" combo "type" display value item "Sport/Canoeing" combo "type" display value item "Sport/
en: stadium
ja: スタジアム

note: item "Sport/Multi" combo "type" display value item "Sport/10pin" combo "type" display value item "Sport/Athletics" combo "type" display value item "Sport/Archery" combo "type" display value item "Sport/Climbing" combo "type" display value item "Sport/Canoeing" combo "type" display value item "Sport/
en: track
ja: トラック

note: item "Sport/10pin"
en: 10pin
ja: テンピンズ

note: item "Sport/10pin" label "Edit 10pin"
en: Edit 10pin
ja: テンピンズの編集

note: item "Sport/Athletics"
en: Athletics
ja: アスレチック

note: item "Sport/Athletics" label "Edit Athletics"
en: Edit Athletics
ja: アスレチック場の編集

note: item "Sport/Archery"
en: Archery
ja: アーチェリー

note: item "Sport/Archery" label "Edit Archery"
en: Edit Archery
ja: アーチェリーの編集

note: item "Sport/Climbing"
en: Climbing
ja: 登山

note: item "Sport/Climbing" label "Edit Climbing"
en: Edit Climbing
ja: 登山の編集

note: item "Sport/Canoeing"
en: Canoeing
ja: カヌー・競艇

note: item "Sport/Canoeing" label "Edit Canoeing"
en: Edit Canoeing
ja: 競艇場の編集

note: item "Sport/Cycling" label "Edit Cycling"
en: Edit Cycling
ja: サイクリングの編集

note: item "Sport/Dog Racing"
en: Dog Racing
ja: ドッグレース

note: item "Sport/Dog Racing" label "Edit Dog Racing"
en: Edit Dog Racing
ja: ドックレースの編集

note: item "Sport/Equestrian"
en: Equestrian
ja: 乗馬

note: item "Sport/Equestrian" label "Edit Equestrian"
en: Edit Equestrian
ja: 乗馬の編集

note: item "Sport/Horse Racing"
en: Horse Racing
ja: 競馬

note: item "Sport/Horse Racing" label "Edit Horse Racing"
en: Edit Horse Racing
ja: 競馬場の編集

note: item "Sport/Gymnastics"
en: Gymnastics
ja: 体操

note: item "Sport/Gymnastics" label "Edit Gymnastics"
en: Edit Gymnastics
ja: 体操競技の編集

note: item "Sport/Skating"
en: Skating
ja: スケート

note: item "Sport/Skating" label "Edit Skating"
en: Edit Skating
ja: スケート場の編集

note: item "Sport/Skateboard"
en: Skateboard
ja: スケートボード

note: item "Sport/Skateboard" label "Edit Skateboard"
en: Edit Skateboard
ja: スケートボードの編集

note: item "Sport/Swimming"
en: Swimming
ja: 水泳

note: item "Sport/Swimming" label "Edit Swimming"
en: Edit Swimming
ja: 水泳の編集

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps"/> item "Sport/Skiing" label "Edit Skiing"
en: Edit Skiing
ja: スキーの編集

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type"
en: Piste type
ja: ゲレンデのタイプ

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type" display value
en: downhill
ja: ダウンヒル

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type" display value
en: nordic
ja: ノルディックスキー

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type" display value
en: snow_park
ja: スノーパーク

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty"
en: Difficulty
ja: 難易度

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: novice
ja: 初心者

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: easy
ja: 初球

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: advanced
ja: 高度

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: expert
ja: エキスパート

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: freeride
ja: ただ乗り

note: item "Sport/Shooting"
en: Shooting
ja: 射撃

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport=shooting" /> item "Sport/Shooting" label "Edit Shooting"
en: Edit Shooting
ja: 射撃の編集

note: group "Sport (Ball)"
en: Sport (Ball)
ja: 球技

note: item "Sport (Ball)/Soccer"
en: Soccer
ja: サッカー

note: item "Sport (Ball)/Soccer" label "Edit Soccer"
en: Edit Soccer
ja: サッカー場の編集

note: item "Sport (Ball)/Australian Football"
en: Australian Football
ja: オーストラリアフットボール

note: item "Sport (Ball)/Australian Football" label "Edit Australian Football"
en: Edit Australian Football
ja: オーストラリアフットボールの編集

note: item "Sport (Ball)/American Football"
en: American Football
ja: アメリカンフットボール

note: item "Sport (Ball)/American Football" label "Edit American Football"
en: Edit American Football
ja: アメリカンフットボールを編集

note: item "Sport (Ball)/Canadian Football"
en: Canadian Football
ja: カナディアンフットボール

note: item "Sport (Ball)/Canadian Football" label "Edit Canadian Football"
en: Edit Canadian Football
ja: カナディアンフットボールを編集

note: item "Sport (Ball)/Gaelic Football"
en: Gaelic Football
ja: ゲーリックフットボール

note: item "Sport (Ball)/Gaelic Football" label "Edit Gaelic Football"
en: Edit Gaelic Football
ja: ゲーリックフットボールを編集

note: item "Sport (Ball)/Rugby League"
en: Rugby League
ja: ラグビーリーグ

note: item "Sport (Ball)/Rugby League" label "Edit Rugby League"
en: Edit Rugby League
ja: ラグビーリーグの編集

note: item "Sport (Ball)/Rugby Union"
en: Rugby Union
ja: ラグビー(通常の)

note: item "Sport (Ball)/Rugby Union" label "Edit Rugby Union"
en: Edit Rugby Union
ja: ラグビー(通常の)の編集

note: item "Sport (Ball)/Baseball"
en: Baseball
ja: 野球

note: item "Sport (Ball)/Baseball" label "Edit Baseball"
en: Edit Baseball
ja: 野球場の編集

note: item "Sport (Ball)/Basketball"
en: Basketball
ja: バスケットボール

note: item "Sport (Ball)/Basketball" label "Edit Basketball"
en: Edit Basketball
ja: バスケットボール場の編集

note: item "Sport (Ball)/Volleyball"
en: Volleyball
ja: バレーボール

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport%3Dvolleyball" /> item "Sport (Ball)/Volleyball" label "Edit Volleyball"
en: Edit Volleyball
ja: バレーボールの編集

note: item "Sport (Ball)/Beachvolleyball"
en: Beachvolleyball
ja: ビーチバレー

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport%3Dbeachvolleyball" /> item "Sport (Ball)/Beachvolleyball" label "Edit Beachvolleyball"
en: Edit Beachvolleyball
ja: ビーチバレーの編集

note: item "Sport (Ball)/Golf"
en: Golf
ja: ゴルフ

note: item "Sport (Ball)/Golf" label "Edit Golf"
en: Edit Golf
ja: ゴルフの編集

note: item "Sport (Ball)/Golf" combo "type" display value
en: golf_course
ja: ゴルフコース

note: item "Sport (Ball)/Boule"
en: Boule
ja: ペタンク

note: item "Sport (Ball)/Boule" label "Edit Boule"
en: Edit Boule
ja: （ペタンクの）ブールの編集

note: item "Sport (Ball)/Bowls"
en: Bowls
ja: ボーリング

note: item "Sport (Ball)/Bowls" label "Edit Bowls"
en: Edit Bowls
ja: ボーリング場の編集

note: item "Sport (Ball)/Cricket"
en: Cricket
ja: クリケット

note: item "Sport (Ball)/Cricket" label "Edit Cricket"
en: Edit Cricket
ja: クリケットの編集

note: item "Sport (Ball)/Cricket Nets"
en: Cricket Nets
ja: クリケットネット

note: item "Sport (Ball)/Cricket Nets" label "Edit Cricket Nets"
en: Edit Cricket Nets
ja: クリケットネットの編集

note: item "Sport (Ball)/Croquet"
en: Croquet
ja: クロッケー

note: item "Sport (Ball)/Croquet" label "Edit Croquet"
en: Edit Croquet
ja: クロッケーの編集

note: item "Sport (Ball)/Hockey"
en: Hockey
ja: ホッケー

note: item "Sport (Ball)/Hockey" label "Edit Hockey"
en: Edit Hockey
ja: ホッケーの編集

note: item "Sport (Ball)/Pelota"
en: Pelota
ja: ペロタ

note: item "Sport (Ball)/Pelota" label "Edit Pelota"
en: Edit Pelota
ja: ペロタの編集

note: item "Sport (Ball)/Racquet"
en: Racquet
ja: ラケットボール

note: item "Sport (Ball)/Racquet" label "Edit Racquet"
en: Edit Racquet
ja: ラケットボールの編集

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis"
en: Table Tennis
ja: 卓球

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis" label "Edit Table Tennis"
en: Edit Table Tennis
ja: 卓球の編集

note: item "Sport (Ball)/Tennis"
en: Tennis
ja: テニス

note: item "Sport (Ball)/Tennis" label "Edit Tennis"
en: Edit Tennis
ja: テニスの編集

note: group "Motorsport" item "Motorsport/Motorsport"
en: Motorsport
ja: モータースポーツ

note: item "Motorsport/Motorsport" label "Edit Motorsport"
en: Edit Motorsport
ja: モータースポーツの編集

note: item "Motorsport/Karting"
en: Karting
ja: ゴーカート

note: item "Motorsport/Karting" label "Edit Karting"
en: Edit Karting
ja: ゴーカートの編集

note: item "Motorsport/Motocross"
en: Motocross
ja: モトクロス

note: item "Motorsport/Motocross" label "Edit Motocross"
en: Edit Motocross
ja: モトクロスの編集

note: item "Motorsport/RC Car"
en: RC Car
ja: ラジコンカー

note: item "Motorsport/RC Car" label "Edit RC Car"
en: Edit RC Car
ja: ラジコンカーの編集

note: group "Man Made" group "Man Made/Man Made"
en: Man Made
ja: 人工物

note: item "Man Made/Man Made/Building"
en: Building
ja: 建物

note: <key key="building" value="yes" /> item "Man Made/Man Made/Tower"
en: Tower
ja: タワー

note: item "Man Made/Man Made/Tower" label "Edit Tower"
en: Edit Tower
ja: タワーの編集

note: item "Man Made/Man Made/Tower" combo "Tower type"
en: Tower type
ja: 塔の種類

note: item "Man Made/Man Made/Tower" combo "Tower type" display value
en: communication
ja: 通信用

note: item "Man Made/Man Made/Tower" combo "Tower type" display value
en: observation
ja: 観察

note: <optional> item "Man Made/Man Made/Tower" text "Height (meters)" item "Man Made/Man Made/Chimney" text "Height (meters)"
en: Height (meters)
ja: 高さ(メートル)

note: </optional> item "Man Made/Man Made/Flagpole"
en: Flagpole
ja: 旗竿

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/flagpole" /> <key key="man_made" value="flagpole" /> <separator/> item "Man Made/Man Made/Works"
en: Works
ja: 工場

note: item "Man Made/Man Made/Works" label "Edit Works"
en: Edit Works
ja: 工場の編集

note: item "Man Made/Man Made/Chimney"
en: Chimney
ja: 煙突

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Chimney" /> item "Man Made/Man Made/Chimney" label "Edit Chimney"
en: Edit Chimney
ja: 煙突の編集

note: item "Man Made/Man Made/Windmill"
en: Windmill
ja: 風車

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=windmill" /> item "Man Made/Man Made/Windmill" label "Edit Windmill"
en: Edit Windmill
ja: 風車の編集

note: item "Man Made/Man Made/Gasometer"
en: Gasometer
ja: ガスタンク

note: item "Man Made/Man Made/Gasometer" label "Edit Gasometer"
en: Edit Gasometer
ja: ガスタンクの編集

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline"
en: Pipeline
ja: パイプライン

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pipeline" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=pipeline"/> item "Man Made/Man Made/Pipeline" label "Edit Pipeline"
en: Edit Pipeline
ja: パイプラインの編集

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--waterway tags --> <rule> <condition k="waterway" v="river"/> color water <condition k="waterway" v="canal"/> <condition k="waterway" v="ditch"/> <condition k="waterway" v="drain
en: water
ja: 水域(湖沼)

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: gas
ja: ガス

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value
en: heat
ja: 熱

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: oil
ja: 石油

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value
en: sewage
ja: 下水

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Location"
en: Location
ja: ロケーション

note: item "Man Made/Man Made/Crane"
en: Crane
ja: クレーン

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=crane" /> item "Man Made/Man Made/Crane" label "Edit Crane"
en: Edit Crane
ja: クレーンの編集

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft"
en: Mineshaft
ja: 縦坑

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dmineshaft" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made%3Dmineshaft" /> item "Man Made/Man Made/Mineshaft" label "Edit Mineshaft"
en: Edit Mineshaft
ja: 縦坑の編集

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" text "Depth in meters"
en: Depth in meters
ja: メートル単位の深さ

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: coal
ja: 石炭

note: item "Man Made/Man Made/Adit"
en: Adit
ja: 横坑

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dadit" /> item "Man Made/Man Made/Adit" label "Edit Adit"
en: Edit Adit
ja: 横坑の編集

note: <separator/> item "Man Made/Man Made/Water Tower"
en: Water Tower
ja: 水道塔

note: item "Man Made/Man Made/Water Tower" label "Edit Water Tower"
en: Edit Water Tower
ja: 水道塔の編集

note: item "Man Made/Man Made/Water Works"
en: Water Works
ja: 水道

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwater_works" /> item "Man Made/Man Made/Water Works" label "Edit Water Works"
en: Edit Water Works
ja: 水道の編集

note: item "Man Made/Man Made/Wastewater Plant"
en: Wastewater Plant
ja: 下水処理場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=wastewater_plant" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=wastewater_plant" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:man_made=wastewater_plant" /> item "Man Made/Man Made/Wastewater Plant" label "Edit Wastewate
en: Edit Wastewater Plant
ja: 下水処理場の編集

note: item "Man Made/Man Made/Watermill"
en: Watermill
ja: 水車小屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwatermill" /> item "Man Made/Man Made/Watermill" label "Edit Watermill"
en: Edit Watermill
ja: 水車小屋の編集

note: item "Man Made/Man Made/Fountain"
en: Fountain
ja: 噴水

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fountain" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fountain" /> item "Man Made/Man Made/Fountain" label "Edit Fountain"
en: Edit Fountain
ja: 噴水の編集

note: item "Man Made/Man Made/Water Well"
en: Water Well
ja: 井戸

note: <separator/> item "Man Made/Man Made/Lighthouse"
en: Lighthouse
ja: 灯台

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=lighthouse" /> item "Man Made/Man Made/Lighthouse" label "Edit Lighthouse"
en: Edit Lighthouse
ja: 灯台の編集

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=beacon" /> item "Man Made/Man Made/Beacon" label "Edit Beacon"
en: Edit Beacon
ja: 誘導灯の編集

note: item "Man Made/Man Made/Street Lamp"
en: Street Lamp
ja: 街灯

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dstreet_lamp" /> item "Man Made/Man Made/Street Lamp" label "Edit Street Lamp"
en: Edit Street Lamp
ja: 街灯の編集

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Recording"
en: Recording
ja: レコーディング

note: item "Man Made/Man Made/Survey Point"
en: Survey Point
ja: 調査ポイント

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=survey_point" /> item "Man Made/Man Made/Survey Point" label "Edit Survey Point"
en: Edit Survey Point
ja: 測点の編集

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance"
en: Surveillance
ja: 監視カメラ

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=surveillance" /> item "Man Made/Man Made/Surveillance" label "Edit Surveillance Camera"
en: Edit Surveillance Camera
ja: 監視カメラの編集

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance" combo "Type" display value
en: indoor
ja: インドア

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance" combo "Type" display value
en: outdoor
ja: アウトドア

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance" combo "Type" display value
en: public
ja: 公開

note: group "Power"
en: Power
ja: 電力関係

note: item "Power/Power Generator"
en: Power Generator
ja: 発電所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=generator" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=generator" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=generator" /> item "Power/Power Generator" label "Edit Power Generator"
en: Edit Power Generator
ja: 発電所の編集

note: item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: wind
ja: 風

note: item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: hydro
ja: 水力発電

note: item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: nuclear
ja: 原子力

note: item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: fossil
ja: 火力発電

note: item "Power/Power Generator" combo "Method" display value
en: photovoltaic
ja: 太陽光発電

note: item "Power/Power Station"
en: Power Station
ja: 変電所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" /> item "Power/Power Station" label "Edit Power Station"
en: Edit Power Station
ja: 変電所の編集

note: item "Power/Power Sub Station"
en: Power Sub Station
ja: 発電サブステーション

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=sub_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=sub_station" /> item "Power/Power Sub Station" label "Edit Power Sub Station"
en: Edit Power Sub Station
ja: 配電所の編集

note: item "Power/Power Sub Station" text "Line reference" item "Power/Power Line" text "Line reference"
en: Line reference
ja: ライン参照

note: <separator/> item "Power/Power Tower"
en: Power Tower
ja: 送電塔

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=tower" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=tower" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:power=tower" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=tower" /> item "Power/Power Tower" label "Edit Powe
en: Edit Power Tower
ja: 送電塔の編集

note: <key key="power" value="tower" /> item "Power/Power Tower" text "Tower reference"
en: Tower reference
ja: 塔の参照番号

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power%3Dpole" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power%3Dpole" /> item "Power/Pole" label "Edit Power Pole"
en: Edit Power Pole
ja: 電柱の編集

note: item "Power/Power Line"
en: Power Line
ja: 送電線

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" /> item "Power/Power Line" label "Edit Power Line"
en: Edit Power Line
ja: 送電線の編集

note: item "Power/Power Line" combo "Line type"
en: Line type
ja: 線の種類

[ctx: Power Line]
note: item "Power/Power Line" combo "Line type" display value
en: line
ja: 線

[ctx: Power Line]
note: item "Power/Power Line" combo "Line type" display value
en: minor_line
ja: 細い線

note: item "Power/Power Line" text "Amount of Cables"
en: Amount of Cables
ja: 電線の電流量

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable"
en: Number of wires (better: conductors) per power cable
ja: 電力線束のうち良導体の線の数

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable" display value
en: single
ja: シングル

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable" display value
en: double
ja: ダブル

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable" display value
en: triple
ja: ３

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable" display value
en: quad
ja: ４

note: group "Historic Places"
en: Historic Places
ja: 史跡

note: item "Historic Places/Castle"
en: Castle
ja: 城

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=castle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=castle" /> item "Historic Places/Castle" label "Edit Castle"
en: Edit Castle
ja: 城の編集

note: item "Historic Places/Ruins"
en: Ruins
ja: 遺跡

note: item "Historic Places/Ruins" label "Edit Ruins"
en: Edit Ruins
ja: 遺跡(ruins)の編集

note: item "Historic Places/Archaeological Site"
en: Archaeological Site
ja: 遺跡（群）

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=archaeological_site" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=archaeological_site" /> item "Historic Places/Archaeological Site" label "Edit Archaeological Site"
en: Edit Archaeological Site
ja: 遺跡（群）の編集

note: item "Historic Places/Battlefield"
en: Battlefield
ja: 戦場跡

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=battlefield" /> item "Historic Places/Battlefield" label "Edit Battlefield"
en: Edit Battlefield
ja: 戦場跡の編集

note: item "Historic Places/Palaeontological Site"
en: Palaeontological Site
ja: 化石サイト

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:geological" /> item "Historic Places/Palaeontological Site" label "Edit Palaeontological Site"
en: Edit Palaeontological Site
ja: 化石サイトの編集

note: <separator/> item "Historic Places/Monument"
en: Monument
ja: 記念塔(モニュメント)

note: item "Historic Places/Monument" label "Edit Monument"
en: Edit Monument
ja: モニュメントの編集

note: item "Historic Places/Memorial"
en: Memorial
ja: 記念碑(戦争記念などの)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=memorial" /> item "Historic Places/Memorial" label "Edit Memorial"
en: Edit Memorial
ja: 記念碑の編集

note: item "Historic Places/Wayside Cross"
en: Wayside Cross
ja: 道路際の十字架

note: item "Historic Places/Wayside Cross" label "Edit Wayside Cross"
en: Edit Wayside Cross
ja: 道路際の十字架の編集

note: item "Historic Places/Wayside Shrine"
en: Wayside Shrine
ja: 道祖神

note: item "Historic Places/Wayside Shrine" label "Edit Wayside Shrine"
en: Edit Wayside Shrine
ja: 道祖神の編集

note: item "Historic Places/Boundary Stone"
en: Boundary Stone
ja: 境界石

note: item "Historic Places/Boundary Stone" label "Edit Boundary Stone"
en: Edit Boundary Stone
ja: 境界石を編集

note: group "Shops"
en: Shops
ja: 店舗

note: group "Shops/Food"
en: Food
ja: 飲食関連

note: item "Shops/Food/Supermarket"
en: Supermarket
ja: スーパーマーケット

note: item "Shops/Food/Supermarket" label "Edit Supermarket"
en: Edit Supermarket
ja: スーパーマーケットの編集

note: item "Shops/Food/Convenience Store"
en: Convenience Store
ja: コンビニエンスストア

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=convenience" /> item "Shops/Food/Convenience Store" label "Edit Convenience Store"
en: Edit Convenience Store
ja: コンビニの編集

note: item "Shops/Food/Kiosk"
en: Kiosk
ja: キオスク

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=kiosk" /> item "Shops/Food/Kiosk" label "Edit Kiosk"
en: Edit Kiosk
ja: キオスクの編集

note: <separator/> item "Shops/Food/Baker"
en: Baker
ja: パン屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bakery" /> item "Shops/Food/Baker" label "Edit Baker"
en: Edit Baker
ja: パン屋の編集

note: item "Shops/Food/Butcher"
en: Butcher
ja: 精肉店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=butcher" /> item "Shops/Food/Butcher" label "Edit Butcher"
en: Edit Butcher
ja: 精肉店の編集

note: item "Shops/Food/Seafood"
en: Seafood
ja: 魚屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dseafood"/> item "Shops/Food/Seafood" label "Edit Seafood"
en: Edit Seafood
ja: 魚屋の編集

note: item "Shops/Food/Deli (Fine Food)"
en: Deli (Fine Food)
ja: 惣菜屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Ddeli"/> item "Shops/Food/Deli (Fine Food)" label "Edit Deli (Fine Food)"
en: Edit Deli (Fine Food)
ja: 惣菜屋の編集

note: item "Shops/Food/Confectionery"
en: Confectionery
ja: 菓子屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dconfectionery" /> item "Shops/Food/Confectionery" label "Edit Confectionery"
en: Edit Confectionery
ja: 菓子屋の編集

note: item "Shops/Food/Greengrocer"
en: Greengrocer
ja: 八百屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dgreengrocer"/> item "Shops/Food/Greengrocer" label "Edit Greengrocer"
en: Edit Greengrocer
ja: 八百屋の編集

note: item "Shops/Food/Organic"
en: Organic
ja: オーガニック

note: item "Shops/Food/Organic" label "Edit Organic Shop"
en: Edit Organic Shop
ja: オーガニック（有機）ショップの編集

note: <separator/> item "Shops/Food/Alcohol"
en: Alcohol
ja: 酒屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=alcohol" /> item "Shops/Food/Alcohol" label "Edit Alcohol Shop"
en: Edit Alcohol Shop
ja: 酒屋の編集

note: item "Shops/Food/Beverages"
en: Beverages
ja: 飲料店

note: item "Shops/Food/Beverages" label "Edit Beverages Shop"
en: Edit Beverages Shop
ja: 酒屋(飲み物屋)の編集

note: item "Clothes/Clothes" label "Edit Clothes Shop"
en: Edit Clothes Shop
ja: 洋服店の編集

note: item "Clothes/Boutique"
en: Boutique
ja: ブティック

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dboutique"/> item "Clothes/Boutique" label "Edit Boutique"
en: Edit Boutique
ja: ブティックの編集

note: item "Clothes/Shoes"
en: Shoes
ja: 靴店

note: item "Clothes/Shoes" label "Edit Shoe Shop"
en: Edit Shoe Shop
ja: 靴店の編集

note: item "Clothes/Outdoor"
en: Outdoor
ja: アウトドア店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=outdoor" /> item "Clothes/Outdoor" label "Edit Outdoor Shop"
en: Edit Outdoor Shop
ja: アウトドア店の編集

note: item "Clothes/Sports" label "Edit Sports Shop"
en: Edit Sports Shop
ja: スポーツ店

note: <separator/> item "Clothes/Dry Cleaning"
en: Dry Cleaning
ja: クリーニング店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=dry_cleaning" /> item "Clothes/Dry Cleaning" label "Edit Dry Cleaning"
en: Edit Dry Cleaning
ja: クリーニング店の編集

note: item "Clothes/Laundry"
en: Laundry
ja: ランドリー

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Laundry" /> item "Clothes/Laundry" label "Edit Laundry"
en: Edit Laundry
ja: ランドリーの編集

note: item "Clothes/Tailor"
en: Tailor
ja: 仕立て屋

note: item "Clothes/Tailor" label "Edit Tailor"
en: Edit Tailor
ja: 仕立て屋を編集

note: item "Clothes/Fabric"
en: Fabric
ja: 手芸用品

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dfabric"/> item "Clothes/Fabric" label "Edit Fabric"
en: Edit Fabric
ja: 手芸用品の編集

note: group "Electronic"
en: Electronic
ja: 電器関係

note: item "Electronic/Computer"
en: Computer
ja: コンピュータ店

note: item "Electronic/Computer" label "Edit Computer Shop"
en: Edit Computer Shop
ja: コンピュータ店の編集

note: item "Electronic/Electronics"
en: Electronics
ja: 家電店

note: item "Electronic/Electronics" label "Edit Electronics Shop"
en: Edit Electronics Shop
ja: 家電店の編集

note: item "Electronic/Mobile Phone"
en: Mobile Phone
ja: 携帯電話店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dmobile_phone"/> item "Electronic/Mobile Phone" label "Edit Mobile Phone"
en: Edit Mobile Phone
ja: 携帯電話店の編集

note: item "Electronic/Hifi"
en: Hifi
ja: オーディオショップ

note: item "Electronic/Hifi" label "Edit Hifi Shop"
en: Edit Hifi Shop
ja: オーディオショップの編集

note: item "Electronic/Video"
en: Video
ja: ビデオ

note: item "Electronic/Video" label "Edit Video Shop"
en: Edit Video Shop
ja: ビデオショップの編集

note: group "Cash"
en: Cash
ja: お金

note: item "Cash/Bank"
en: Bank
ja: 銀行

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bank" /> item "Cash/Bank" label "Edit Bank"
en: Edit Bank
ja: 銀行の編集

note: item "Cash/Bank" check "Automated Teller Machine" item "Cash/Automated Teller Machine"
en: Automated Teller Machine
ja: ATM

note: item "Cash/Money Exchange"
en: Money Exchange
ja: 両替

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bureau_de_change" /> item "Cash/Money Exchange" label "Edit Money Exchange"
en: Edit Money Exchange
ja: 両替の編集

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=atm" /> item "Cash/Automated Teller Machine" label "Edit Automated Teller Machine"
en: Edit Automated Teller Machine
ja: ATMの編集

note: item "Other/Department Store"
en: Department Store
ja: 百貨店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Ddepartment_store"/> item "Other/Department Store" label "Edit Department Store"
en: Edit Department Store
ja: 百貨店の編集

note: <separator/> item "Other/Chemist"
en: Chemist
ja: 薬品屋

note: item "Other/Chemist" label "Edit Chemist"
en: Edit Chemist
ja: 薬品屋の編集

note: item "Other/Hairdresser"
en: Hairdresser
ja: 美容院

note: item "Other/Hairdresser" label "Edit Hairdresser"
en: Edit Hairdresser
ja: 美容院の編集

note: item "Other/Optician"
en: Optician
ja: メガネ屋

note: item "Other/Optician" label "Edit Optician"
en: Edit Optician
ja: 眼鏡屋の編集

note: item "Other/Jewelry"
en: Jewelry
ja: 宝石店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Djewelry"/> item "Other/Jewelry" label "Edit Jewelry"
en: Edit Jewelry
ja: 宝石店の編集

note: <separator/> item "Other/Florist"
en: Florist
ja: 生花店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=florist" /> item "Other/Florist" label "Edit Florist"
en: Edit Florist
ja: 生花店の編集

note: item "Other/Garden Centre"
en: Garden Centre
ja: 園芸用品店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=garden_centre" /> item "Other/Garden Centre" label "Edit Garden Centre"
en: Edit Garden Centre
ja: 園芸用品店の編集

note: <separator/> item "Other/Do-it-yourself-store"
en: Do-it-yourself-store
ja: DIYショップ

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=doityourself" /> item "Other/Do-it-yourself-store" label "Edit Do-it-yourself-store"
en: Edit Do-it-yourself-store
ja: DIYショップの編集

note: item "Other/Hardware"
en: Hardware
ja: 金物屋

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=hardware" /> item "Other/Hardware" label "Edit Hardware Store"
en: Edit Hardware Store
ja: 金物屋の編集

note: item "Other/Paint"
en: Paint
ja: 画材店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dpaint"/> item "Other/Paint" label "Edit Paint"
en: Edit Paint
ja: 画材店の編集

note: <separator/> item "Other/Furniture"
en: Furniture
ja: 家具店

note: item "Other/Furniture" label "Edit Furniture Shop"
en: Edit Furniture Shop
ja: 家具店の編集

note: item "Other/Curtain"
en: Curtain
ja: カーテン

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dcurtain"/> item "Other/Curtain" label "Edit Curtain"
en: Edit Curtain
ja: カーテンの編集

note: <separator/> item "Other/Stationery"
en: Stationery
ja: 文具店

note: item "Other/Stationery" label "Edit Stationery Shop"
en: Edit Stationery Shop
ja: 文具店の編集

note: item "Other/Book Store"
en: Book Store
ja: 本屋

note: item "Other/Book Store" label "Edit Book Store"
en: Edit Book Store
ja: 本屋を編集

note: <separator/> item "Other/Travel Agency"
en: Travel Agency
ja: 旅行代理店

note: item "Other/Travel Agency" label "Edit Travel Agency"
en: Edit Travel Agency
ja: 旅行代理店の編集

note: item "Other/Musical Instrument"
en: Musical Instrument
ja: 楽器店

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dmusical_instrument"/> item "Other/Musical Instrument" label "Edit Musical Instruments"
en: Edit Musical Instruments
ja: 楽器店の編集

note: item "Other/Toys"
en: Toys
ja: おもちゃ屋

note: item "Other/Toys" label "Edit Toy Shop"
en: Edit Toy Shop
ja: おもちゃ屋の編集

note: item "Vending machine"
en: Vending machine
ja: 自動販売機

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=vending_machine" /> item "Vending machine" label "Edit Vending machine"
en: Edit Vending machine
ja: 自動販売機の編集

note: <key key="amenity" value="vending_machine" /> item "Vending machine" multiselect "Vending products"
en: Vending products
ja: 自動販売機

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: public_transport_tickets
ja: 公共_交通_チケット

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: public_transport_plans
ja: 公共輸送計画

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: parking_tickets
ja: パーキングチケット

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: food
ja: 飲食関連

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: drinks
ja: 飲料

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: sweets
ja: 甘味

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: cigarettes
ja: たばこ

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: photos
ja: 写真

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: animal_food
ja: ペットフード

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: news_papers
ja: 新聞

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: toys
ja: おもちゃ

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: stamps
ja: 切手

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: SIM-cards
ja: 携帯の契約

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: telephone_vouchers
ja: プリペイド携帯のチャージ

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: vouchers
ja: 車

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: bicycle_tube
ja: 自転車のチューブ

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: condoms
ja: コンドーム

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: tampons
ja: タンポン

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: excrement_bags
ja: 糞袋

note: group "Geography"
en: Geography
ja: 地理学

note: group "Geography/Boundaries"
en: Boundaries
ja: 境界線

note: item "Geography/Boundaries/National"
en: National
ja: 国境

note: item "Geography/Boundaries/National" label "Edit National Boundary"
en: Edit National Boundary
ja: 国境の編集

note: item "Geography/Boundaries/Administrative"
en: Administrative
ja: 行政区画

note: item "Geography/Boundaries/Administrative" label "Edit Administrative Boundary"
en: Edit Administrative Boundary
ja: 行政区画の編集

note: item "Geography/Boundaries/Civil"
en: Civil
ja: Civil境界

note: item "Geography/Boundaries/Civil" label "Edit Civil Boundary"
en: Edit Civil Boundary
ja: Civil境界の編集

note: item "Geography/Boundaries/Political"
en: Political
ja: 地点名

note: item "Geography/Boundaries/Political" label "Edit Political Boundary"
en: Edit Political Boundary
ja: Political境界の編集

note: item "Geography/Boundaries/National park"
en: National park
ja: 国立公園

note: item "Geography/Boundaries/National park" label "Edit National Park Boundary"
en: Edit National Park Boundary
ja: 国立公園の境界編集

note: group "Places"
en: Places
ja: 地名

note: item "Places/Continent"
en: Continent
ja: 大陸

note: item "Places/Continent" label "Edit Continent"
en: Edit Continent
ja: 大陸の編集

note: item "Places/Country"
en: Country
ja: 国(country)

note: item "Places/Country" label "Edit Country"
en: Edit Country
ja: 国(country)の編集

note: item "Places/State"
en: State
ja: 州(state)

note: item "Places/State" label "Edit State"
en: Edit State
ja: 州(state)の編集

note: item "Places/Region"
en: Region
ja: 地方

note: item "Places/Region" label "Edit Region"
en: Edit Region
ja: 地方の編集

note: item "Places/County"
en: County
ja: 郡

note: item "Places/County" label "Edit County"
en: Edit County
ja: 郡の編集

note: <separator/> item "Places/City"
en: City
ja: 市区

note: item "Places/City" label "Edit City"
en: Edit City
ja: 市区の編集

note: item "Places/Town"
en: Town
ja: 町

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=town" /> item "Places/Town" label "Edit Town"
en: Edit Town
ja: 町の編集

note: item "Places/Suburb"
en: Suburb
ja: 近郊住宅地

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=suburb" /> item "Places/Suburb" label "Edit Suburb"
en: Edit Suburb
ja: 近郊住宅地の編集

note: item "Places/Village"
en: Village
ja: 村

note: item "Places/Village" label "Edit Village"
en: Edit Village
ja: 村の編集

note: item "Places/Hamlet"
en: Hamlet
ja: 小村落

note: item "Places/Hamlet" label "Edit Hamlet"
en: Edit Hamlet
ja: 小村落の編集

note: <separator/> item "Places/Locality"
en: Locality
ja: 地域

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=locality" /> item "Places/Locality" label "Edit Locality"
en: Edit Locality
ja: 地域の編集

note: item "Geography/Peak"
en: Peak
ja: 山頂

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=peak" /> item "Geography/Peak" label "Edit Peak"
en: Edit Peak
ja: 山頂の編集

note: item "Geography/Glacier"
en: Glacier
ja: 氷河

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=glacier" /> item "Geography/Glacier" label "Edit Glacier"
en: Edit Glacier
ja: 氷河の編集

note: item "Geography/Volcano"
en: Volcano
ja: 火山

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=volcano" /> item "Geography/Volcano" label "Edit Volcano"
en: Edit Volcano
ja: 火山の編集

note: item "Geography/Cave Entrance"
en: Cave Entrance
ja: 洞窟の入口

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cave_entrance" /> item "Geography/Cave Entrance" label "Edit Cave Entrance"
en: Edit Cave Entrance
ja: 洞窟の入口の編集

note: <separator/> item "Geography/Island"
en: Island
ja: 島

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=island" /> item "Geography/Island" label "Edit Island"
en: Edit Island
ja: 島の編集

note: item "Geography/Islet"
en: Islet
ja: 小島

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=islet" /> item "Geography/Islet" label "Edit Islet"
en: Edit Islet
ja: 小島を編集

note: group "Nature"
en: Nature
ja: 自然

note: item "Nature/Tree"
en: Tree
ja: 樹木・林

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=tree" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:natural=tree"  /> item "Nature/Tree" label "Edit Tree"
en: Edit Tree
ja: 樹木・林の編集

note: item "Nature/Tree" text "Botanical Name"
en: Botanical Name
ja: 植物の名前

note: item "Nature/Wood"
en: Wood
ja: 森

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wood" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wood" /> item "Nature/Wood" label "Edit Wood"
en: Edit Wood
ja: 森の編集

note: item "Nature/Forest"
en: Forest
ja: 森林

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=forest" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=forest" /> item "Nature/Forest" label "Edit Forest Landuse"
en: Edit Forest Landuse
ja: 森の編集

note: item "Nature/Forest" combo "Type" display value
en: coniferous
ja: 針葉樹

note: item "Nature/Forest" combo "Type" display value
en: deciduous
ja: 広葉樹

note: item "Nature/Forest" combo "Type" display value
en: mixed
ja: 混合林

note: item "Nature/Nature Reserve"
en: Nature Reserve
ja: 自然保護区

note: item "Nature/Nature Reserve" label "Edit Nature Reserve"
en: Edit Nature Reserve
ja: 自然保護区の編集

note: <separator/> item "Nature/Scree"
en: Scree
ja: ガレ場

note: item "Nature/Scree" label "Edit Scree"
en: Edit Scree
ja: ガレ場の編集

note: item "Nature/Fell"
en: Fell
ja: 山(Fell)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=fell" /> item "Nature/Fell" label "Edit Fell"
en: Edit Fell
ja: 山(Fell)の編集

note: item "Nature/Scrub"
en: Scrub
ja: 低木林

note: item "Nature/Scrub" label "Edit Scrub"
en: Edit Scrub
ja: 低木林の編集

note: item "Nature/Heath"
en: Heath
ja: 荒れ地

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=heath" /> item "Nature/Heath" label "Edit Heath"
en: Edit Heath
ja: 荒れ地の編集

note: group "Land use"
en: Land use
ja: 土地利用

note: item "Land use/Farmyard"
en: Farmyard
ja: 農家の庭

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=farmyard" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=farmyard" /> item "Land use/Farmyard" label "Edit Farmyard Landuse"
en: Edit Farmyard Landuse
ja: 農家の庭の編集

note: item "Land use/Farmland"
en: Farmland
ja: 農地

note: item "Land use/Farmland" label "Edit Farmland Landuse"
en: Edit Farmland Landuse
ja: 農地の編集

note: item "Land use/Meadow"
en: Meadow
ja: 牧草地

note: item "Land use/Meadow" label "Edit Meadow Landuse"
en: Edit Meadow Landuse
ja: 牧草地の編集

note: item "Land use/Vineyard"
en: Vineyard
ja: ぶどう園

note: item "Land use/Vineyard" label "Edit Vineyard Landuse"
en: Edit Vineyard Landuse
ja: ぶどう園の土地利用の編集

note: item "Land use/Greenhouse Horticulture"
en: Greenhouse Horticulture
ja: 温室領域

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dgreenhouse_horticulture" /> item "Land use/Greenhouse Horticulture" label "Edit Greenhouse Horticulture"
en: Edit Greenhouse Horticulture
ja: 温室領域の編集

note: item "Land use/Allotments"
en: Allotments
ja: 貸し農園

note: item "Land use/Allotments" label "Edit Allotments Landuse"
en: Edit Allotments Landuse
ja: 家庭菜園用地の編集

note: <separator/> item "Land use/Garden"
en: Garden
ja: 庭園

note: item "Land use/Garden" label "Edit Garden"
en: Edit Garden
ja: 庭園の編集

note: item "Land use/Grass"
en: Grass
ja: 草地

note: item "Land use/Grass" label "Edit Grass Landuse"
en: Edit Grass Landuse
ja: 草地の編集

note: item "Land use/Village Green"
en: Village Green
ja: 里山

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=village_green" /> item "Land use/Village Green" label "Edit Village Green Landuse"
en: Edit Village Green Landuse
ja: 里山利用区画の編集

note: item "Land use/Common"
en: Common
ja: 共有地

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=common" /> item "Land use/Common" label "Edit Common"
en: Edit Common
ja: 共有地の名前

note: item "Land use/Park"
en: Park
ja: 公園

note: item "Land use/Park" label "Edit Park"
en: Edit Park
ja: 公園の編集

note: item "Land use/Recreation Ground"
en: Recreation Ground
ja: レクレーション広場

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=recreation_ground" /> item "Land use/Recreation Ground" label "Edit Recreation Ground Landuse"
en: Edit Recreation Ground Landuse
ja: レクレーション広場利用区画の編集

note: <separator/> item "Land use/Residential area"
en: Residential area
ja: 住宅エリア

note: item "Land use/Residential area" label "Edit Residential Landuse"
en: Edit Residential Landuse
ja: 住宅用地の編集

note: item "Land use/Graveyard"
en: Graveyard
ja: 墓所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=grave_yard" /> item "Land use/Graveyard" label "Edit Graveyard"
en: Edit Graveyard
ja: （教会・寺院にある）墓所の編集

note: item "Land use/Cemetery"
en: Cemetery
ja: 共同墓地

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=cemetery" /> item "Land use/Cemetery" label "Edit Cemetery Landuse"
en: Edit Cemetery Landuse
ja: 共同墓地の編集

note: item "Land use/Retail"
en: Retail
ja: 小売り商業

note: item "Land use/Retail" label "Edit Retail Landuse"
en: Edit Retail Landuse
ja: 小売商用地の編集

note: item "Land use/Commercial"
en: Commercial
ja: 商用

note: item "Land use/Commercial" label "Edit Commercial Landuse"
en: Edit Commercial Landuse
ja: 商用地の編集

note: item "Land use/Industrial"
en: Industrial
ja: 工業

note: item "Land use/Industrial" label "Edit Industrial Landuse"
en: Edit Industrial Landuse
ja: 工業地の編集

note: item "Land use/Railway land"
en: Railway land
ja: 鉄道用地

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=railway" /> item "Land use/Railway land" label "Edit Railway Landuse"
en: Edit Railway Landuse
ja: 鉄道用地の編集

note: item "Land use/Military"
en: Military
ja: 軍用

note: item "Land use/Military" label "Edit Military Landuse"
en: Edit Military Landuse
ja: 軍用地の編集

note: <separator/> item "Land use/Construction area"
en: Construction area
ja: 工事中エリア

note: item "Land use/Construction area" label "Edit Construction Landuse"
en: Edit Construction Landuse
ja: 工事中用地の編集

note: item "Land use/Brownfield"
en: Brownfield
ja: 利用されなくなった商業設備

note: item "Land use/Brownfield" label "Edit Brownfield Landuse"
en: Edit Brownfield Landuse
ja: 利用されなくなった工業地の編集

note: item "Land use/Greenfield"
en: Greenfield
ja: 未開発工業地

note: item "Land use/Greenfield" label "Edit Greenfield Landuse"
en: Edit Greenfield Landuse
ja: 緑地の編集

note: item "Land use/Landfill"
en: Landfill
ja: 埋め立てゴミ処理地

note: item "Land use/Landfill" label "Edit Landfill Landuse"
en: Edit Landfill Landuse
ja: 埋め立てゴミ処理地の編集

note: item "Land use/Quarry"
en: Quarry
ja: 採石場

note: item "Land use/Quarry" label "Edit Quarry Landuse"
en: Edit Quarry Landuse
ja: 採石場の編集

note: group "Annotation"
en: Annotation
ja: 注釈

note: item "Annotation/Addresses" Add address nodes
en: Addresses
ja: 住所

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" /> item "Annotation/Addresses" label "Edit Address Information"
en: Edit Address Information
ja: 住所情報の編集

note: <space /> item "Annotation/Addresses" text "House number"
en: House number
ja: 番地

note: <optional> item "Annotation/Addresses" text "House name"
en: House name
ja: 家の名前

note: item "Annotation/Addresses" text "Street name" <key key="type" value="associatedStreet" /> item "Relations/Associated street" text "Street name"
en: Street name
ja: ストリートの名前

note: item "Annotation/Addresses" text "City name"
en: City name
ja: 都市名

note: item "Annotation/Addresses" text "Post code"
en: Post code
ja: 郵便番号

note: item "Annotation/Addresses" combo "Country code"
en: Country code
ja: 国コード

note: </optional> item "Annotation/Address Interpolation"
en: Address Interpolation
ja: アドレスの補間

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" /> item "Annotation/Address Interpolation" label "Edit Address Interpolation"
en: Edit Address Interpolation
ja: 住所の補間を編集

note: <space /> item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme"
en: Numbering scheme
ja: 番地付けルール

note: item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme" display value
en: odd
ja: 奇数

note: item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme" display value
en: even
ja: 偶数

note: item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme" display value
en: alphabetic
ja: アルファベット順

note: item "Annotation/Contact"
en: Contact
ja: 連絡先

note: item "Annotation/Contact" label "Edit Contact information"
en: Edit Contact information
ja: 連絡先の編集

note: item "Annotation/Contact" text "Image"
en: Image
ja: 画像

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:multipolygon" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:multipolygon" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:multipolygon" /> item "Relations/Multipolygon" label "Edit Multipolygon"
en: Edit Multipolygon
ja: マルチポリゴンを編集

note: </optional> <roles> item "Relations/Multipolygon" role "outer segment" item "Relations/Boundary" role "outer segment"
en: outer segment
ja: 外側のセグメント

note: item "Relations/Multipolygon" role "inner segment" item "Relations/Boundary" role "inner segment"
en: inner segment
ja: 内側のセグメント

note: </roles> item "Relations/Boundary"
en: Boundary
ja: 境界

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:boundary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:boundary" es.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/ES:Relation:boundary" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:boundary" /> item "Relations/Boundary" label "
en: Edit Boundary
ja: 境界の編集

note: <optional> item "Relations/Boundary" combo "Boundary type"
en: Boundary type
ja: 境界のタイプ

note: </roles> item "Relations/Turn restriction"
en: Turn restriction
ja: 右左折制限

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:restriction" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:restriction"/> item "Relations/Turn restriction" label "Edit Turn Restriction"
en: Edit Turn Restriction
ja: 右左折制限の編集

note: <key key="type" value="restriction" /> item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction"
en: Restriction
ja: 通行制限

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: no_left_turn
ja: 左折禁止

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: no_right_turn
ja: 右折禁止

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: no_straight_on
ja: 直進禁止

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: no_u_turn
ja: Uターン禁止

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: only_right_turn
ja: 右折のみ

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: only_left_turn
ja: 左折のみ

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: only_straight_on
ja: 直進のみ

note: </optional> <roles> item "Relations/Turn restriction" role "from way"
en: from way
ja: ウェイから

note: item "Relations/Turn restriction" role "via node or way"
en: via node or way
ja: ノードかウェイを経由して

note: item "Relations/Turn restriction" role "to way"
en: to way
ja: ウェイへ

note: </roles> item "Relations/Route"
en: Route
ja: ルート

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:route"/> item "Relations/Route" label "Edit Route"
en: Edit Route
ja: ルート編集

note: <key key="type" value="route" /> item "Relations/Route" combo "Route type"
en: Route type
ja: ルート種類

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: bus
ja: バス

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: road
ja: 道

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: ferry
ja: フェリー

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: ski
ja: スキー

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/bicycle-designated.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="foot" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/foot.png" priority="-100"/> <condition k="foot" v="designated"/> color foot <ico
en: foot
ja: 徒歩

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: hiking
ja: ハイキング

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: tram
ja: トラム

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: detour
ja: 迂回路

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="railway" v="subway"/> color subway
en: subway
ja: 地下鉄

note: item "Relations/Route" text "Symbol description"
en: Symbol description
ja: シンボルの説明

note: <optional> item "Relations/Route" text "Network" item "Relations/Route network" text "Network"
en: Network
ja: ネットワーク

note: item "Relations/Route" combo "Route state"
en: Route state
ja: ルート状態

note: item "Relations/Route" combo "Route state" display value
en: proposed
ja: 案

note: item "Relations/Route" combo "Route state" display value
en: alternate
ja: 代替路

note: item "Relations/Route" combo "Route state" display value
en: temporary
ja: 一時的

note: item "Relations/Route" combo "Route state" display value
en: connection
ja: 接続

note: item "Relations/Route" text "Color (hex)"
en: Color (hex)
ja: 色 (16進法)

note: </optional> <roles> item "Relations/Route" role "route segment"
en: route segment
ja: ルートセグメント

note: item "Relations/Route" role "forward segment"
en: forward segment
ja: 前のセグメント

note: item "Relations/Route" role "backward segment"
en: backward segment
ja: 後方セグメント

note: item "Relations/Route" role "halt point"
en: halt point
ja: 停止点

note: item "Relations/Route" role "forward halt point"
en: forward halt point
ja: 前方の停止点

note: item "Relations/Route" role "backward halt point"
en: backward halt point
ja: 後方の停止点

note: item "Relations/Associated street" role "house"
en: house
ja: 住宅

note: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <rules xmlns="http://josm.openstreetmap.de/mappaint-style-1.0" name="standard" icon="dialogs/mappaint/josm_small.png"> <!-- A little help: 1. every rule starts with <rule> and ends with </rule> 2. every rule needs a condition -k for the key (required) -v for th
en: bridge
ja: 橋

note: <icon annotate="true" src="vehicle/viaduct.png"/> </rule> <rule> <condition k="bridge" b="no"/> color deprecated <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="tunnel" b="no"/> <condition k="cutting" b="no"/> <condition k="embankment" b="no"/> <condition k="highway" v="road"/> <!-- 
en: deprecated
ja: 破棄された

note: <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/foot-designated.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="goods" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/goods.png" priority="-100"/> <condition k="hgv" b="no"/> <condition k="horse" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/horse.png" priority=
en: horse
ja: 馬

note: <icon src="vehicle/restriction/horse-designated.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="motorcycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/motorbike.png" priority="-100"/> <condition k="motorcar" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/motorcar.png" priority="-100"/> <condition k="psv" 
en: barrier
ja: バリア

note: </rule> <rule> <condition k="barrier" v="border_control"/> <icon annotate="true" src="vehicle/border_control.png"/> <condition k="barrier" v="bump_gate"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k="barrier" v="sally_port"/> <icon annotate="true" src="vehicle/sally_port.png"/> <cond
en: motorroad
ja: 車道

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="track"/> color highway_track <!-- tracktype tags --> <condition k="tracktype" v="grade1"/> <condition k="tracktype" v="grade2"/> <condition k="tracktype" v="grade3"/> <condition k="tracktype" v="grade4"/> <con
en: highway_track
ja: 車線

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="direction" v="clockwise"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/roundabout_left.png" priority="10000"/> <condition k="highway" v="mini_roundabout"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/roundabout_righ
en: services
ja: 敷地内道路

note: <icon annotate="true" src="vehicle/parking.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="ford"/> color ford
en: ford
ja: 浅瀬（洗い越し）

note: </rule> <rule> <condition k="highway" v="turning_circle"/> color turningcircle
en: turningcircle
ja: 転回所

note: <icon src="misc/construction.png" priority="10"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="emergency_access_point"/> <icon src="service/emergency_access_point.png"/> color emergency_access_point
en: emergency_access_point
ja: 緊急アクセスポイント

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="riverbank"/> color riverbank
en: riverbank
ja: 川岸

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="stream"/> color stream
en: stream
ja: 小川

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="dock"/> color dock
en: dock
ja: ドック

note: <icon annotate="true" src="nautical/boatyard.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="lock_gate"/> <icon annotate="true" src="nautical/lock_gate.png"/> <condition k="waterway" v="turning_point"/> <icon annotate="true" src="nautical/turning.png"/> <condition k="waterway" v="boatyard"/> color 
en: manmade
ja: 人工物

note: <!-- it's not possible to have both line and area, line seems more likely --> </rule> <!-- railway tags --> <rule> <condition k="railway" v="station"/> color railwaypoint <icon annotate="true" src="transport/railway_station.png"/> <condition k="railway" v="halt"/> <icon annotate="true" src="transpor
en: railwaypoint
ja: 鉄道ポイント

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="railway" v="tram"/> <!-- prefer way types over tram - draw tram as overlay in joined cases --> color otherrail <condition k="railway" v="light_rail"/>
en: otherrail
ja: その他の軌道

note: color railover
en: railover
ja: 高架鉄道

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="railway" v="preserved"/> color oldrail <!-- disused often appears together with highway=xy --> <!-- -> normal display with line, linemod for combinations --> <condition k="railway" v="disused"/> <!-- abandoned often appea
en: oldrail
ja: 古い軌道

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="service" v="yard"/> <condition k="service" v="siding"/> <condition k="service" v="spur"/> <!--aeroway tags --> <condition k="aeroway" v="aerodrome"/> color aeroway <icon annotate="true" src="transport/airport/runway.png"/
en: aeroway
ja: 空路

note: <icon annotate="true" src="transport/airport/terminal.png"/> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="helipad"/> color aeroway_dark <icon annotate="true" src="transport/airport/helipad.png"/> <condition k="aeroway" v="runway"/>
en: aeroway_dark
ja: 空路（暗色）

note: <icon annotate="true" src="transport/airport/taxiway.png"/> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="apron"/> color aeroway_light <icon annotate="true" src="transport/airport/apron.png"/> <condition k="aeroway" v="hangar"/>
en: aeroway_light
ja: 空路（明色）

note: <icon annotate="true" src="transport/airport/hangar.png"/> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="gate"/> <icon annotate="true" src="transport/airport/gate.png"/> <condition k="aeroway" v="windsock"/> <icon annotate="true" src="transport/airport/windsock.png"/> <!--aerialway tags --> <condition k=
en: aerialway
ja: リフト

note: <icon annotate="true" src="transport/aerialway/goods.png"/> </rule> <!-- piste tags --> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="easy"/> color piste_easy
en: piste_easy
ja: 初球者スキーコース

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="intermediate"/> color piste_intermediate
en: piste_intermediate
ja: 中級者スキーコース

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="advanced"/> color piste_advanced
en: piste_advanced
ja: 上級者スキーコース

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="expert"/> color piste_expert
en: piste_expert
ja: 熟練者用のゲレンデ

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="freeride"/> color piste_freeride
en: piste_freeride
ja: フリースタイルのゲレンデ

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="novice"/> color piste_novice
en: piste_novice
ja: 初心者スキーゲレンデ

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <!--power tags --> <rule> <condition k="power" v="tower"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/tower_small.png"/> color power <condition k="power" v="pole"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/pole.png"/> <condition k="power" v="line"/> <
en: power
ja: 電力

note: </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pier"/> color pier
en: pier
ja: 桟橋

note: <icon annotate="true" src="nautical/pier.png"/> </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pipeline"/> color pipeline
en: pipeline
ja: パイプライン

note: </rule> <!--leisure tags --> <rule> <condition k="leisure" v="sports_centre"/> <icon annotate="true" src="sport/centre.png"/> color leisure <condition k="leisure" v="golf_course"/> <icon annotate="true" src="sport/golf.png"/> <condition k="leisure" v="stadium"/> <icon annotate="true" src="sport/stad
en: leisure
ja: レジャー

note: </rule> <rule> <condition k="leisure" v="marina"/> <icon annotate="true" src="nautical/marina.png"/> color marina
en: marina
ja: マリーナ

note: </rule> <!--amenity tags --> <rule> <condition k="amenity" v="pub"/> <icon annotate="true" src="food/pub.png"/> color amenity <condition k="amenity" v="biergarten"/> <icon annotate="true" src="food/biergarten.png"/> <condition k="amenity" v="nightclub"/> <icon annotate="true" src="leisure/nightclub.
en: amenity
ja: アメニティ

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="motorcycle_parking"/> <icon annotate="true" src="vehicle/parking/motorbike.png" priority="20000"/> color amenity_traffic <condition k="amenity" v="bicycle_parking"/> <icon annotate="true" src="vehicle/parking/bicycle.png" priority="20000"/> <condition k="park
en: amenity_traffic
ja: アメニティ_交通

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="charging_station"/> <icon annotate="true" src="accommodation/camping/hookup.png" priority="1000"/> <condition k="amenity" v="grit_bin"/> <icon annotate="true" src="misc/grit_bin.png"/> <condition k="amenity" v="telephone"/> <icon annotate="true" src="service/
en: amenity_light
ja: アメニティ_信号

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="drinking_water"/> <icon annotate="true" src="food/drinking_water.png"/> color light_water <condition k="amenity" v="fountain"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/spring.png"/> <!--natural tags --> <condition k="natural" v="spring"/>
en: light_water
ja: 信号_水域

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="pharmacy"/> color health <icon annotate="true" src="health/pharmacy.png"/> <condition k="amenity" v="hospital"/> <icon annotate="true" src="health/hospital.png"/> <condition k="amenity" v="nursery"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k
en: health
ja: 健康

note: </rule> <!--shop tags --> <rule> <condition k="shop" v="supermarket"/> <icon annotate="true" src="shop/supermarket.png"/> color shop <condition k="shop" v="convenience"/> <icon annotate="true" src="shop/convenience.png"/> <condition k="shop" v="bakery"/> <icon annotate="true" src="shop/groceries/bak
en: shop
ja: 店

note: </rule> <!--tourism tags --> <rule> <condition k="tourism" v="hotel"/> <icon annotate="true" src="accommodation.png"/> color hotel <condition k="tourism" v="motel"/> <icon annotate="true" src="accommodation/motel.png"/> <condition k="tourism" v="guest_house"/> <icon annotate="true" src="accommodatio
en: hotel
ja: ホテル

note: </rule> <rule> <condition k="tourism" v="picnic_site"/> <icon annotate="true" src="leisure/picnic.png"/> color tourism <condition k="tourism" v="viewpoint"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/viewpoint.png"/> <condition k="tourism" v="theme_park"/> <icon annotate="true" src="leisure/theme_park.
en: tourism
ja: 旅行関係

note: </rule> <!--historic tags --> <rule> <condition k="historic" v="castle"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/castle.png"/> color historic <condition k="historic" v="monument"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/monument.png"/> <condition k="historic" v="memorial"/> <icon annotate="true" src
en: historic
ja: 史跡

note: </rule> <rule> <condition k="landuse" v="quarry"/> color quarry
en: quarry
ja: 石切り場

note: <icon src="misc/landmark/mine.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="landfill"/> color landfill
en: landfill
ja: 埋め立て地

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="basin"/> color basin <condition k="landuse" v="reservoir"/>
en: basin
ja: 水たまり、窪地

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="forest"/> color forest
en: forest
ja: 森

note: <icon src="misc/landuse/residential.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="garages"/> color garages
en: garages
ja: 車庫

note: <icon src="misc/landuse/garages.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="farmyard"/> color farmyard
en: farmyard
ja: 農家の庭

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="retail"/> color retail <icon src="shop/mall.png"/> <condition k="landuse" v="commercial"/>
en: retail
ja: 小売りの商用地

note: <icon src="misc/landuse/commercial.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="industrial"/> color industrial
en: industrial
ja: 工業地

note: <icon src="misc/landmark/works.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="brownfield"/> color brownfield
en: brownfield
ja: 使用していない工業地

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="greenfield"/> color greenfield
en: greenfield
ja: 緑地

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="railway"/> color railland
en: railland
ja: 鉄道公園

note: <icon src="misc/construction.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="military"/> color military <icon src="leisure/common.png"/> <!--military tags --> <condition k="military" v="airfield"/> <icon src="transport/airport/airfield.png"/> <condition k="military" v="bunker"/> <icon src="misc/land
en: military
ja: 軍用地

note: <icon src="vehicle/tank.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="cemetery"/> color cemetery
en: cemetery
ja: 共同墓地

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="peak"/> color peak
en: peak
ja: 山頂

note: <icon annotate="true" src="misc/landmark/peak_small.png"/> </rule> <rule> <condition k="natural" v="glacier"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/glacier_small.png"/> color glacier
en: glacier
ja: 氷河

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="volcano"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/volcano_small.png"/> color volcano
en: volcano
ja: 火山

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="cliff"/> <icon src="misc/cliff.png"/> color natural <condition k="natural" v="scree"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> <condition k="natural" v="fell"/> <condition k="natural" v="bay"/> <icon src="misc/bay.png"/> <condition k="natural" v="land"/> <condition k=
en: natural
ja: 自然

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="scrub"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color scrub
en: scrub
ja: 低木

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="heath"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color heath
en: heath
ja: 荒地

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="wood"/> <icon src="misc/landmark/trees.png"/> color woodarea
en: woodarea
ja: 森林エリア

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="mud"/> <icon src="misc/mud.png"/> color mud
en: mud
ja: 泥

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="beach"/> <icon src="misc/beach.png"/> color beach
en: beach
ja: 砂浜

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="tree"/> <icon src="misc/landmark/trees.png"/> <!--route tags --> <condition k="route" v="bus"/> color route <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="route" v="ferry"/> <condition k="route" v="flight"/> <condition k="route" v="ncn"/> <co
en: route
ja: ルート

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--boundary tags --> <rule> <condition k="boundary" v="national"/> color boundary <condition k="admin_level" v="1"/> <condition k="admin_level" v="2"/> <condition k="admin_level" v="3"/> <condition k="admin_level" v="4"/> <condition k="admin
en: boundary
ja: 行政区境

note: <icon src="misc/landmark/mountain_pass.png"/> </rule> <!-- this will badly display otherwise well tagged footways and alike, so comment it out until we have better ways to display this in JOSM! XXX - maybe it's possible to use linemod's here? <rule> <condition k="surface" v="paved"/> <linemod mode="
en: place
ja: 場所

note: </rule> <rule> <condition k="addr:housenumber"/> <icon annotate="true" src="misc/housenumber.png" priority="-50000"/> <condition k="addr:postcode"/> <condition k="addr:interpolation" v="odd"/> color address <condition k="addr:interpolation" v="even"/> <condition k="addr:interpolation" v="all"/> <con
en: address
ja: 住所

note: <?xml version="1.0"?> <surveyor columns="4" width="1300" height="0"> <!-- icons can either be absolute paths or relative paths to the .josm directory --> <!-- action class: either fully qualified classnames or if not found, package at.dallermassl.josm.plugin.surveyor.action is assumed --> <button la
en: Tunnel Start
ja: トンネルの開始

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="bridge"/> </button> <button label="Village/City" hotkey="V" icon="styles/standard/place.png">
en: Village/City
ja: 村・市

note: <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=parking"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Parking"/> </button> <button label="One Way" hotkey="O" icon="presets/oneway.png">
en: One Way
ja: 一方通行

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="oneway=yes"/> </button> <button label="Church" hotkey="C" icon="styles/standard/religion/church.png">
en: Church
ja: 教会

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=place_of_worship,denomination=christian"/> <action class="SetWaypointAction" params="Church"/> </button> <button label="Fuel Station" hotkey="F" icon="styles/standard/vehi
en: Fuel Station
ja: ガソリンスタンド

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=restaurant"/> <action class="SetWaypointAction" params="Restaurant"/> </button> <button label="Shopping" hotkey="S" icon="styles/standard/shop.png">
en: Shopping
ja: 買い物

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button> <button label="WC" hotkey="W" icon="styles/standard/vehicle/parking/restarea_toilets.png">
en: WC
ja: トイレ

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button> <button label="Camping" hotkey="Z" icon="styles/standard/accommodation/camping/caravan.png">
en: Camping
ja: キャンプ場

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Residential"/> </button> <!-- <button label="Test" hotkey="shift X"> <action class="SetWaypointAction" params="Test X"/> <button label="Test" hotkey="F12">
en: Test
ja: テスト

note: JOSM TagChecker validator file Format: Each line specifies a certain error to be reported <data type> : messagetype : <key><expression><value> Data type can be: node        - a node point way         - a way relation    - a relation *           - all data types Message type can be: E            - an
en: abbreviated street name
ja: 簡略化されたストリート名

note: node : W : oneway == *
en: oneway tag on a node
ja: 単一ノードに一方通行のタグ

note: node : W : bridge == BOOLEAN_TRUE
en: bridge tag on a node
ja: 単一ノードに橋梁のタグ

note: node : W : highway == tertiary node : W : highway == secondary node : W : highway == residential node : W : highway == unclassified node : W : highway == track
en: wrong highway tag on a node
ja: ノード上の誤った高速道路タグ

note: way  : I : highway == unclassified && name != *
en: Unnamed unclassified highway
ja: 名前のない一般道(2車線未満)

note: way  : I : highway == secondary && ref != * way  : I : highway == tertiary && ref != * way  : I : highway == motorway && nat_ref != *
en: highway without a reference
ja: 参照のない道路

note: *    : W : highway == road
en: temporary highway type
ja: 一時的な道路タイプ

note: *    : W : / *name
en: misspelled key name
ja: スペルの間違ったキー名

note: The following could replace unnamed way check. Still at the moment we keep it as it is way  : W : junction == roundabout && highway == /motorway|trunk|primary|secondary|tertiary|residential|pedestrian/ && /name|ref|(name:.*)|(.*_name)|(.*_ref)/ != * # Unnamed junction way  : W : highway == /motorway
en: cycleway with tag bicycle
ja: bicycleタグつきの自転車道

note: way  : W : highway == footway && foot == BOOLEAN_FALSE
en: footway with tag foot
ja: footタグつきの遊歩道

note: way  : I : highway == cycleway && bicycle == *                 # cycleway with tag bicycle way  : I : highway == footway && foot == *                     # footway with tag foot way  : W : highway == cycleway && cycleway == lane
en: separate cycleway as lane on a cycleway
ja: 自転車道のレーンとしてウェイを分離する

note: way  : W : highway == * && barrier == *
en: barrier used on a way
ja: 路上のバリア

note: way  : I : waterway == * && layer != *                         # waterway without layer tag way  : I : highway == footway && maxspeed == * way  : I : highway == steps && maxspeed == *
en: maxspeed used for footway
ja: 遊歩道に最大速度が指定

note: *    : W : layer == /\+.
en: layer tag with + sign
ja: + sign付きのlayerタグ

note: *    : I : name == /.*Strasse.
en: street name contains ss
ja: ストリート名は ss を含んでいます。

note: relation : E : type != *
en: relation without type
ja: typeのないリレーション

note: node : I : amenity == /restaurant|cafe|fast_food/ && name != *
en: restaurant without name
ja: 名前のないレストラン

note: way  : I : highway != * && railway != * && waterway != * && name == * # unusual named way type *    : W : natural == water && waterway == *                   # unusual tag combination *    : W : highway == * && waterway == * *    : W : highway == * && natural == *
en: unusual tag combination
ja: 通常無いタグの組み合わせ

note: Reduced contents of http://josm.openstreetmap.de/wiki/Maps http://irs.gis-lab.info/?layers=landsat&
en: Landsat
ja: ランドサット

note: http://openaerialmap.org/wms/?VERSION=1.0&request=GetMap&layers=world&styles=&format=image/jpeg&
en: Open Aerial Map
ja: オープンエアリアルマップ

note: html:http://josm.openstreetmap.de/wmsplugin/YahooDirect.html?
en: Yahoo Sat
ja: Yahoo 衛星

note: http://wms.cuzk.cz/wms.asp?service=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=parcelni_cisla_i,obrazy_parcel_i,RST_KMD_I,hranice_parcel_i,DEF_BUDOVY,RST_KN_I,dalsi_p_mapy_i,prehledka_kat_prac,prehledka_kat_uz,prehledka_kraju-linie&FORMAT=image/png&transparent=TRUE&
en: Czech CUZK:KM
ja: チェコ CUZK:KM

note: http://geoportal2.uhul.cz/cgi-bin/oprl.asp?SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=Ortofoto_cb&STYLES=default&FORMAT=image/jpeg&TRANSPARENT=TRUE&
en: Czech UHUL:ORTOFOTO
ja: チェコ UHUL:ORTOFOTO

note: http://nick.dev.openstreetmap.org/openpaths/freemap.php?layers=npe&
en: NPE Maps
ja: NPEマップ

note: http://dev.openstreetmap.org/~timsc/wms2/map.php?
en: NPE Maps (Tim)
ja: NPEマップ(Tim)

note: http://ooc.openstreetmap.org/wms/map.php?source=os7&
en: 7th Series (OS7)
ja: 7番目のシリーズ (OS7)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO)
ja: 国土交通省 (オルソ)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO01&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO01)
ja: 国土交通省 (オルソ01)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO02&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO02)
ja: 国土交通省 (オルソ02)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO03&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO03)
ja: 国土交通省 (オルソ03)

note: http://wms.pcn.minambiente.it/cgi-bin/mapserv.exe?map=/ms_ogc/service/ortofoto_colore_06.map&LAYERS=ortofoto_colore_06_32,ortofoto_colore_06_33&REQUEST=GetMap&VERSION=1.1.1&FORMAT=image%2Fjpeg&
en: PCN 2006 - Italy
ja: PCN 2006 - イタリア

en: Columbus V-900 CSV Files
ja: Columbus V-900 CSVファイル

note: * * Ui elements for each flag.
en: Show summary after import
ja: インポート後にサマリーを表示

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
ja: hdop/vdop/pdopエントリーを無視

en: Error in line
ja: 右記の行中でエラー

en: Missing audio file
ja: 不明なオーディオファイル

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
ja: 属性 ''uid'' に不正な値。入力値: ''{0}''

en: Can not draw outside of the world.
ja: 世界の外を描くことはできません。

en: Create grid of ways
ja: 格子状のウェイの作成

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
ja: 2つのウェイとその交点から、格子状のウェイを作成します。

en: Select two ways with a node in common
ja: 共通のノードを持つ2つのウェイを選択してください

en: Select two ways with alone a node in common
ja: 共通の1つだけのノードで、2つのウェイを選択してください。

en: Create a grid of ways
ja: ウェイの格子を作る。

en: Download GPX track from openstreetmap.org
ja: openstreetmap.orgよりGPXトラックをダウンロード

en: Invalid URL {0}
ja: 不正な URL {0}

en: Error fetching URL {0}
ja: URL{0}の取得に失敗

en: Download Track
ja: トラックをダウンロード

en: Date
ja: 日付

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
ja: プライベート (不特定のポイントを匿名で共有する)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
ja: 公開 (トレースリストと不特定のポイントを匿名で公開する)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
ja: トラック可能 (指定のポイントとタイムスタンプを匿名で共有する)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
ja: 識別公開 (トレースリストの指定ポイントとタイムスタンプを自身によるものとして公開する)

en: Upload Trace
ja: トレースをアップロード

en: Upload Traces
ja: トレースのアップロード

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
ja: 自分のトレースを他のOSM ユーザに表示するかどうか定義します。

en: (What does that mean?)
ja: (その意味は？)

en: Please enter Description about your trace.
ja: あなたのトレースについて説明を記入して下さい

note: tags
en: Tags (comma delimited)
ja: タグ (カンマ区切り)

en: Please enter tags about your trace.
ja: あなたのトレースについて属性タグを記入して下さい

en: Selected track: {0}
ja: 選択したトラック{0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
ja: GPXレイヤーが選ばれていません。トレースのアップロードはできません。

en: Uploading trace ...
ja: トレースをアップロード中 ...

note: Set progress dialog to indeterminate while connecting
en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Upload cancelled
ja: アップロードを中止

en: Error while uploading
ja: アップロードする際にエラー

en: GPX upload was successful
ja: GPXアップロードが成功しました。

en: Upload failed. Server returned the following message:
ja: アップロードに失敗しました。サーバは以下のメッセージを返しました：

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
ja: GPSトラックをアップロード中：{0}% ({1} of {2})

en: No description provided. Please provide some description.
ja: 記述が与えられていません。なにか記入してください。

en: Uploading GPX Track
ja: GPXトラックのアップロード

en: Uploads traces to openstreetmap.org
ja: openstreetmap.org へトレースをアップロード

en: Select and close
ja: 選択して閉じる

en: Segments
ja: セグメント

en: Postcode
ja: 郵便番号

en: Street
ja: ストリート

en: Convert to relation.
ja: リレーションに変換。

en: Layer Properties
ja: レイヤーのプロパティ

en: Error while creating image layer:
ja: イメージレイヤを作成中にエラー:

en: Edit opening hours
ja: 開店時間を編集

note: TODO focus on the valueField
en: There is something wrong in the value near:
ja: 右記の値の近傍にある何かが不正です:

en: Correct the value manually and than press Enter.
ja: 値を手動で修正してその後にEnterを押してください。

en: Error in timeformat
ja: 時間の形式にエラー

en: Handy Address Interpolation Functions
ja: ハンディアドレス補間機能

en: Define Address Interpolation
ja: アドレス補間を定義

en: Odd
ja: 奇数

en: Even
ja: 偶数

en: Alphabetic
ja: アルファベット順

en: Numeric
ja: 数値

note: NOTE: The following 2 arrays must match in number of elements and position Tag values for map
en: Actual
ja: 実績

en: Estimate
ja: 予定

en: Relation: {0}
ja: リレーション: {0}

en: Associate with street using:
ja: ストリート利用と関連付ける:

en: Numbering Scheme:
ja: ナンバリングスキーム:

en: Increment:
ja: 増加:

en: Starting #:
ja: 開始番号:

en: Ending #:
ja: 終了番号:

en: Accuracy:
ja: 精度:

en: Convert way to individual house numbers.
ja: ウェイを個々のハウス番号に変換

en: Will associate {0} additional house number nodes
ja: {0} 付加番地に関連付ける

en: City:
ja: 市区:

en: State:
ja: 都道府県:

en: Post Code:
ja: 郵便番号:

en: Country:
ja: 国

en: Full Address:
ja: フルアドレス:

en: Optional Information:
ja: オプション情報

en: Please select a street to associate with address interpolation way
ja: アドレス補間ウェイと関連付けるストリートを選択してください

en: Please select address interpolation way for this street
ja: このストリートのアドレス補間ウェイを選択してください

en: Expected odd numbers for addresses
ja: 奇数番号のアドレスが期待されている

en: Expected even numbers for addresses
ja: 偶数番号のアドレスが期待されている

en: Expected valid number for address increment
ja: アドレス増分に対して期待される適切な数値

en: Country code must be 2 letters
ja: 国コードは2文字でなければなりません

en: Please enter valid number for starting and ending address
ja: 開始および終了アドレスに正しい値を入力してください

en: Alphabetic address must end with a letter
ja: アルファベットのアドレスは文字で終了しなければなりません

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
ja: 開始および終了番号はアルファベットアドレスが同じでなければなりません

en: Starting address letter must be less than ending address letter
ja: 開始アドレス文字は終了アドレス文字よりも小さくなければなりません

en: Please enter valid number for starting address
ja: 開始アドレスに正しい数字を入力してください

en: Please enter valid number for ending address
ja: 終了アドレスに正しい数字を入力してください

en: Starting address number must be less than ending address number
ja: 開始アドレスの数字は終了アドレスの数字よりも小さくなければなりません

en: Align Way Segments
ja: ウェイセグメントをアライン

en: Align Ways
ja: ウェイをアライン

en: I''m ready!
ja: 準備完了！

en: Align way segment
ja: ウェイセグメントをアライン

en: Parameter ''{0}'' must not be null
ja: パラメータの ''{0}'' はヌルではいけません

en: Don''t show this again
ja: 次回は表示しない

en: Building address
ja: 建物の住所

en: House number:
ja: 家番号:

en: Street Name:
ja: 通りの名前

en: Increment
ja: 増加

en: Decrement
ja: 減少

en: Numbers:
ja: 数値:

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Cannot place building outside of the world.
ja: 世界の外側には建物を配置できません。

en: Create building
ja: 建物を作成

en: Set buildings size
ja: ビルのサイズをセット

en: Use Address dialog
ja: 住所ダイアログを使用

en: Buildings width:
ja: ビルの幅:

en: Advanced...
ja: 拡張...

en: Draw buildings
ja: 建物の描画

en: Point on the corner of the building to start drawing
ja: 建物のコーナーをポイントして描き始める

en: Set width of the building
ja: 建物の幅をセット

en: Add address
ja: 住所の追加

en: Buildings
ja: 建物

en: Enter addresses
ja: 住所の入力

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
ja: 位置 "{0}" がキャッシュに見つかりました。
    最初にキャッシュをロードしますか？

note: this below is a temporary workaround to fix the "always on top" issue pane.createDialog(Main.parent, tr("Select Feuille")).setVisible(true);
en: Select Feuille
ja: 用紙選択

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
ja: ファイルロード中にエラー。 
    おそらくキャッシュファイルが古いと思われます。

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
ja: ランベルトゾーン {0}のキャッシュファイル (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
ja: ランベルト CC9  ゾーン {0}のキャッシュファイル (.CC{0})

en: CadastreGrabber: Illegal url.
ja: CadastreGrabber: 不正な url.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
ja: 新しいクライアントセッションを開始できません。
    サーバが保守中か、一時的に過負荷になっています。

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
ja: 町/市 {0} が見つからないか利用できません。
    又はキャンセルされました。

en: Choose from...
ja: 選択...

note: pane.createDialog(Main.parent, tr("Select commune")).setVisible(true); this below is a temporary workaround to fix the "always on top" issue
en: Select commune
ja: コミューンの選択

en: Auto sourcing
ja: 自動ソーシング

en: Plugin cadastre-fr used traditionaly for grabbing the key shortcut F11
    which is currently allocated for full-screen switch by default
    Would you like to restore F11 for grab action ?
ja: プラグイン cadastre-fr は取得キーのショートカット F11をこれまで使用しており
    これは現在デフォルトでフルスクリーンスイッチに割り当てられています。
    F11 を取得アクションに戻しますか？

en: Restore grab shortcut F11
ja: F11 を取得ショートカットに戻す

en: JOSM is stopped for the change to take effect.
ja: 変更が実施されるようにJOSM を停止しました

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
ja: 警告: オプションペインダイアログを常時トップに表示するのに失敗しました。例外コード: {0}

en: Replace original background by JOSM background color.
ja: JOSM背景色で、オリジナルの背景を置き換える。

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
ja: グレーカラーの反転 (黒い背景用).

en: Set background transparent.
ja: 背景を透明に設定。

en: Draw boundaries of downloaded data.
ja: ダウンロードデータの境界を描画

en: Disable image cropping during georeferencing.
ja: 地理参照中にイメージ切り抜きを無効化

en: Select first WMS layer in list.
ja: リスト中の最初のWMSレイヤを選択。

en: Don't use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
ja: アドレスにはリレーションを使わないでください (エレメントには "addr:street" を使用)。

en: symbol
ja: シンボル

en: section
ja: セクション

en: Enable automatic caching.
ja: 自動キャッシュを有効にする

note: disabled by default
en: Max. cache size (in MB)
ja: 最大キャッシュサイズをMB単位で指定します。

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
ja: フランス cadastre wms (www.cadastre.gouv.fr) の特別なハンドラ<BR><BR>このプラグインで作成されたデータをアップロードする前に、こちらの利用許諾条件を読んでください (フランス語): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a>

en: French cadastre WMS
ja: フランスのCadastre WMS

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
ja: <html>可能な場合、キー  "source" の値を自動化</html>

en: Replace the original white background by the backgound color defined in JOSM preferences.
ja: 元の白い背景をJOSMの設定で定義した色の背景に置き換え

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
ja: 元の白と黒(すべてのグレーも)を反転します。背景が暗いテキストで役に立ちます。

en: Allows multiple layers stacking
ja: 複数レイヤーの重ね合わせを許可します。

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
ja: WMSレイヤーを透明にします。右が不透明、左が透明です。

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
ja: WMSサーバからダウンロードしたデータの周囲に長方形を描画します。

note: option to select the single grabbed image resolution
en: Image resolution:
ja: 画像解像度:

en: High resolution (1000x800)
ja: 高解像度(1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
ja: 中解像度(800x600)

en: Low resolution (600x400)
ja: 低解像度 (600x400)

note: the vectorized images multiplier
en: Vector images grab multiplier:
ja: ベクタイメージ取得倍率:

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
ja: より小さい画像を取得してください。(より高品質だがよりメモリを使う)

en: Fixed size square (default is 100m)
ja: 固定サイズ正方形（初期値は100メートル）

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
ja: 固定サイズ（25～1000メートル）

note: WMS layers selection
en: Layers:
ja: レイヤ:

en: See, rivers, swimming pools.
ja: 川、遊泳用プールを参照

en: Symbols like cristian cross.
ja: クリスチャンの十字架のようなシンボル。

en: Raster images grab multiplier:
ja: ラスタイメージ取得倍率:

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
ja: このサイズを超えると古いファイルは自動的に削除されます

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
ja: 選択する時に複数のレイヤが存在する場合、自動的に最初のWMSレイヤを選択

en: Add "source=..." to elements?
ja: "source=..." を要素に追加しますか？

en: Downloading {0}
ja: ダウンロード {0}

en: Contacting WMS Server...
ja: WMSサーバに接続中...

en: Create buildings
ja: 建物の作成

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
ja: WMSのオーバーロードを防ぐため、
    インポートする範囲を1 km2 以下で作成してください。

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
ja: 自動ソース作成を有効にし、土地台帳-レジストリビンテージをチェックしてください

en: Extract SVG ViewBox...
ja: SVG ViewBoxを取り出し...

en: Extract best fitting boundary...
ja: 境界に最もフィットする抽出...

en: Create boundary
ja: 行政区画の作成

en: Contacting cadastre WMS ...
ja: cadastre WMS に接続中 ...

en: Image already loaded
ja: 画像は既にロードされています

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
ja: 市区町村がベクトル化されました！
    通常のCadastre 取得メニューを使用。

en: Extract commune boundary
ja: 都道府県界、市町村界の抽出

en: Only on vectorized layers
ja: ベクターのレイヤー上だけです。

en: Download Image from French Cadastre WMS
ja: フランスのCadastre WMSからイメージのダウンロード

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
ja: 現在の投影法を cadastre 投影法のひとつに
    変更して cadastre WMS plugin を有効化し、
    やり直してください

en: Grab non-georeferenced image
ja: 非地理参照画像を取得

en: Georeferencing interrupted
ja: 地理参照は割り込みされた

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
ja: この画像はジオ参照データを含んでいます。
    これらを使用しますか？

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
ja: イメージを切り抜く最初の角をクリック 
    (二箇所必要)

en: Image cropping
ja: イメージ切り抜き

en: Click second corner for image cropping
ja: 切り抜くイメージの二番目の角をクリック

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
ja: 最初の地理参照用ランベルトcrosspiece をクリック
    （2つのポイントが必要）

en: Image georeferencing
ja: 地理参照画像

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
ja: ２番目の地理参照用ランベルトcrosspiece をクリック

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
ja: 完全にキャンセルしますか
    それとも単にやり直しますか

en: Enter cadastre east,north position
ja: cadastre の東、北の位置を入力

en: (Warning: verify north with arrow !!)
ja: (警告: 矢印のある北を確認！)

en: East
ja: 東経

en: I use the mouse
ja: マウスを使います

en: Set {0} Lambert coordinates
ja: {0} ランベルト座標にセット

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
ja: キャッシュから位置を読み込む(もしキャッシュが可能な場合)

en: {0} not allowed with the current projection
ja: {0}は、現在の投影法には許されていません。

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
ja: 現在の投影法ゾーンと合っていないため、キャッシュ {0}の読み込みはできません。

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
ja: 選択されたファイル {0} はこのプラグインからのキャッシュファイルではありません(不正なエクステンション)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
ja: ロケーション {0} は既にスクリーン上にあります。キャッシュがロードされていません。

en: (optional)
ja: (オプション)

en: Change location
ja: ロケーションの変更

en: Set a new location for the next request
ja: 次のリクエスト用に、新規の位置をセットしてください。

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
ja: <html>町、村または市区の名前を入力してください。<br>文法や句読点はwww.cadastre.gouv.fr に従ってください。(フランス語の場合)</html>

en: Add new layer
ja: 新規レイヤーを作成

en: Reset cookie
ja: クッキーのリセット

en: Get a new cookie (session timeout)
ja: 新しい cookie を入手してください(セッションがタイムアウトしました)

en: PNG files (*.png)
ja: PNG ファイル (*.png)

en: Export as PNG format (only raster images)
ja: PNG 形式でエクスポート(ラスター画像のみ)

en: Adjust WMS
ja: WMSの調整

en: Adjust the position of the WMS layer (raster images only)
ja: WMSレイヤの位置を調整(ラスター画像のみ)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
ja: ひとつ以上のWMS レイヤーがあります
    最初にそのひとつを選んで、やり直してください

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
ja: WMSレイヤー ({0}), {1}このタイル読み込み

en: Is not vectorized.
ja: ベクターではありません。

en: Raster size: {0}
ja: ラスターサイズ: {0}

en: Is vectorized.
ja: ベクタライズされました。

en: Commune bbox: {0}
ja: 都道府県 bbox: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
ja: サポートされないキャッシュファイルのバージョン; {0} が見つかりましたが、 {1} であるべきです

en: Cache Format Error
ja: キャッシュフォーマットエラー

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
ja: キャッシュのランベルトzone {0} は現在のランベルトzone {1} と互換がありません

en: Cache Lambert Zone Error
ja: ランベルトゾーンキャッシュエラー

en: Use
ja: 使う

en: Please select a scheme to use.
ja: 使用するスキームを選択してください。

en: Color Scheme
ja: 配色

en: Please select the scheme to delete.
ja: 削除する配色を選択してください。

note: schemesList.setToolTipText(tr("The sources (url or filename) of annotation preset definition files. See http://josm.eigenheimstrasse.de/wiki/AnnotationPresets for help."));
en: Use the selected scheme from the list.
ja: 選択した配色を一覧から使用する。

en: Use the current colors as a new color scheme.
ja: 現在の色を、新しい配色として使用します。

en: Delete the selected scheme from the list.
ja: 選択した配色を一覧から削除する。

en: Color Schemes
ja: 配色

en: Split area
ja: エリア分割

en: Splits an area by an untagged way.
ja: タグ付けされていないウェイでエリアを分割

en: The selected area cannot be splitted, because it is a member of some relation.
    Remove the area from the relation before splitting it.
ja: 選択されたエリアは、いくつかのリレーションのメンバーなので分割できません。
    分割の前にエリアをリレーションから削除してください。

en: TangoGPS Files (*.log)
ja: TangoGPS ファイル (*.log)

en: Coordinates imported:
ja: 座標をインポートしました。

en: Format errors:
ja: フォーマットエラー:

en: TangoGPS import success
ja: TangoGPS のインポートに成功しました。

en: TangoGPS import failure!
ja: TangoGPS のインポートに失敗しました。

en: TCX Files (*.tcx)
ja: TCX ファイル (*.tcx)

en: Download OSM data along the selected ways.
ja: 選択したウェイに沿ってOSMデータをダウンロード

en: Please select 1 or more ways to download along
ja: ダウンロードするひとつ以上のウェイを選択してください

en: between {0} {1} and {2} {3}
ja: {0} {1} と {2} {3}の間

en:   adding {0} {1}
ja:   {0} {1} を追加中

en: Layer for editing GPX tracks
ja: GPSトラックを編集するためのレイヤーです。

en: Convert to GPX layer with anonymised time
ja: 匿名時間も含めたGPXレイヤーへのコンバート

en: EditGpx
ja: Gpx編集

en: edit gpx tracks
ja: gpxトラックの編集

note: TODO what is icon at the end?
en: Import path from GPX layer
ja: GPXレイヤーからパスをインポート

en: Drop existing path
ja: 今あるパスをドロップ

note: no gps layer TODO: register a listener and show menu entry only if gps layers are available
en: No GPX data layer found.
ja: GPXデータのレイヤーがありません

en: External tool error
ja: 外部ツールエラー

en: Error executing the script:
ja: スクリプトの実行でエラー:

en: Edit tool
ja: ツールを編集

en: Name:
ja: 名前:

en: CmdLine:
ja: コマンド行

en: External tools
ja: 外部ツール

en: Delete tool "{0}"?
ja: ツール "{0}"を削除しますか？

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: New tool...
ja: 新しいツール....

en: Install
ja: インストール

en: Position only
ja: 位置のみ

en: Position, Time, Date, Speed
ja: 位置、時刻、日付、スピード

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
ja: 位置, 時刻, 年月日, 速度, 高さ

en: A By Time
ja: 時刻でA

en: A By Distance
ja: 距離でA

en: B By Time
ja: 時刻でB

en: B By Distance
ja: 距離でB

en: C By Time
ja: 時刻でC

en: C By Distance
ja: 距離でC

en: Data Logging Format
ja: データ記録フォーマット

en: Disable data logging if speed falls below
ja: 速度が次以下になったらデータ取得をやめる:

en: Disable data logging if distance falls below
ja: 距離が次以下になったらデータ取得をやめる:

en: Unknown logFormat
ja: データ記録フォーマットが不明です

en: Port:
ja: ポート:

en: refresh the port list
ja: ポートのリストを更新する。

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Device
ja: デバイスの設定

en: Connection Error.
ja: 接続エラー

en: configure the connected DG100
ja: 接続されたDG100の設定

en: delete data after import
ja: インポート後データを削除

en: Importing data from device.
ja: デバイスからデータをインポート

en: Importing data from DG100...
ja: DG100からデータのインポートしています...

en: Error deleting data.
ja: データ削除のエラー

en: imported data from {0}
ja: {0} からデータをインポート

en: No data found on device.
ja: デバイスにデータがありません

en: Connection failed.
ja: 接続に失敗しました。

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
ja: rxtxSerialライブラリ からロードすることができません。もし、それをインストールするためのサポートが必要であれば、Globalsat ホームページ（ http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/ ）を試してください。

en: Globalsat Import
ja: Globalsatのインポート

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
ja: グローバルサット・データロガー DG1000からGPXレイヤーにデータをインポート

en: Import
ja: インポート

en: Add EGPX layer
ja: EGPXレイヤを追加

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:
ja: <html>マップデータとして加工されていないGPSデータをアップロードすることは、有害だと考えられています。<br>もしトレースをアップロードしたいならば、ここを見てください：

en: Adjust imagery
ja: 画像を調整

en: Adjust the position of the selected imagery layer
ja: 選択した画像レイヤの位置を調整

en: Please select the imagery layer to adjust.
ja: 調整する画像レイヤを選んでください。

en: Select imagery layer
ja: 画像レイヤを選択

en: Start adjusting
ja: 調整開始

en: There are currently no imagery layer to adjust.
ja: 現在は調整する画像レイヤがありません。

en: No layers to adjust
ja: 調整するレイヤーがありません

en: Normal
ja: 通常

en: Rotate 90
ja: 時計回りに90度回転

en: Rotate 180
ja: 時計回りに180度回転

en: Rotate 270
ja: 反時計回りに90度回転

en: Previous image
ja: 前の画像

en: Next image
ja: 次の画像

en: Rotate left
ja: 左へ回転

en: Rotate image left
ja: 画像を左へ回転

en: Rotate right
ja: 右へ回転

en: Rotate image right
ja: 画像を右へ回転

en: WayPoint Image
ja: ウェイポイントのイメージ

en: Display non-geotagged photos
ja: ジオタグのない写真を表示

en: Imported Images
ja: インポートした画像

en: Image files (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)
ja: 画像ファイル (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)

en: Open images with ImageWayPoint
ja: 画像をImageWayPointで開く

en: Load set of images as a new layer.
ja: 新規レイヤーとして画像セットを読み込む.

en: Import vector graphics
ja: ベクターグラフィックスをインポート

en: Scale:
ja: スケール:

en: unit(s) =
ja: 単位=

en: Import...
ja: インポート...

en: Import vector graphics.
ja: ベクターグラフィックスをインポート

en: Importing...
ja: インポート中...

note: if there are none, create one
en: IRS Adjustment Layer
ja: IRS調整レイヤ

en: Direction index '{0}' not found
ja: 方向インデックス'{0}'がありません

en: The starting location was not within the bbox
ja: bboxの中に、開始位置がありませんでした。

en: Looking for shoreline...
ja: 岸を検索中…

en: {0} nodes so far...
ja: 現在のところ{0}ノード…

en: Error creating cache directory: {0}
ja: キャッシュディレクトリ {0} の作成中にエラーが発生しました.

en: Tracing
ja: トレース

en: checking cache...
ja: キャッシュのチェック…

note: * * Run the nodelist through a vertex reduction algorithm
en: Running vertex reduction...
ja: 頂点の削減…

en: Running Douglas-Peucker approximation...
ja: Douglas-Peuckerの近似を実行します...

en: Removing duplicate nodes...
ja: 重複したノードの削除中…

en: Lakewalker trace
ja: Lakewalkerトレース

en: An unknown error has occurred
ja: 不明なエラーが発生

en: east
ja: 東

en: northeast
ja: 北東

en: north
ja: 北

en: northwest
ja: 北西

en: west
ja: 西

en: southwest
ja: 南西

en: south
ja: 南

en: southeast
ja: 南東

en: coastline
ja: 海岸線

en: land
ja: 陸地

en: Maximum number of segments per way
ja: ウェイあたりの最大セグメント数

en: Maximum number of nodes in initial trace
ja: 初期トレースの最大ノード数

en: Maximum gray value to count as water (0-255)
ja: 水域として判断したグレーの最大閾値(0-255)

en: Line simplification accuracy (degrees)
ja: 線を簡略化するぶれ幅(度)

en: Resolution of Landsat tiles (pixels per degree)
ja: ランドサットタイルの解像度(度あたりのピクセル)

en: Size of Landsat tiles (pixels)
ja: ランドサットタイルのサイズ (ピクセル)

en: Shift all traces to east (degrees)
ja: 全てのトレースを東にシフト(度）

en: Shift all traces to north (degrees)
ja: 全てのトレースを北にシフト(度)

en: Direction to search for land
ja: 陸地の検索方向

en: Tag ways as
ja: ウェイにタグ付け

en: WMS Layer
ja: WMSレイヤー

en: Maximum cache size (MB)
ja: 最大キャッシュサイズ(MB)

en: Maximum cache age (days)
ja: 最大キャッシュ期間(日)

en: Source text
ja: ソーステキスト

en: Maximum number of segments allowed in each generated way. Default 250.
ja: 各生成されたウェイで許されるセグメントの最大数。既定値は250

en: Maximum number of nodes to generate before bailing out (before simplifying lines). Default 50000.
ja: データを間引く前（ラインを単純化する前）に生成するノードの最大数。（デフォルト50000）

en: Maximum gray value to accept as water (based on Landsat IR-1 data). Can be in the range 0-255. Default 90.
ja: 水域として認めるグレーの最大値（Landsat IR-1 データに基づく）。0-255の範囲にである．デフォルトは90。

en: Accuracy of Douglas-Peucker line simplification, measured in degrees.<br>Lower values give more nodes, and more accurate lines. Default 0.0003.
ja: ダグラス・ポイカーフィルタ（ライン簡素化）の精度。<br>小さいほど細かく描画を行います。 既定値 0.0003。

en: Resolution of Landsat tiles, measured in pixels per degree. Default 4000.
ja: ピクセル/度 単位のランドサットタイルの解像度。デフォルトは 4000.

en: Size of one landsat tile, measured in pixels. Default 2000.
ja: ランドサットの一タイルのサイズをピクセル単位で。既定値は２０００

en: Offset all points in East direction (degrees). Default 0.
ja: 東方向（°）にすべての点をオフセット。デフォルト 0

en: Offset all points in North direction (degrees). Default 0.
ja: 北方向(度)にあるすべてのポイントのオフセット. デフォルト 0.

en: Direction to search for land. Default east.
ja: 陸地を検索する方向。既定は東。

en: Tag ways as water, coastline, land or nothing. Default is water.
ja: 水域、海岸線、陸地、あるいは なし としてタグ付け。デフォルトは水域。

en: Which WMS layer to use for tracing against. Default is IR1.
ja: 軌跡をたどるのにどのWMSレイヤーを使用しますか。デフォルトは IR1です。

en: Maximum size of each cache directory in bytes. Default is 300MB
ja: 各キャッシュディレクトリの最大サイズを指定します。既定は300MBです。

en: Maximum age of each cached file in days. Default is 100
ja: キャッシュされたファイルの保持日数を指定します。既定は100日です。

en: Data source text. Default is Landsat.
ja: データ源。既定はLandsatです。

en: A plugin to trace water bodies on Landsat imagery.
ja: ランドサット画像上での水域トレース用プラグイン

en: Lakewalker Plugin Preferences
ja: Lakewalkerプラグインの設定

en: Downloading image tile...
ja: イメージタイルのダウンロード…

en: Could not acquire image
ja: イメージを取得できませんでした

en: Connection Failed
ja: 接続失敗

en: Not connected
ja: 接続していません

en: Connecting
ja: 接続中です

en: Connected
ja: 接続しました

en: no name
ja: 名前なし

en: Show GPS data.
ja: GPSデータの表示

en: Status
ja: 状態

en: Way Info
ja: ウェイの情報

en: Speed
ja: 速度

en: Course
ja: コース

en: LiveGPS layer
ja: LiveGPSレイヤー

en: Capture GPS Track
ja: GPSトラックの取り込み

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
ja: gpsdサーバに接続し、LiveGPSレイヤーに現在位置を表示します。

en: Center Once
ja: 一回中央寄せ

en: Center the LiveGPS layer to current position.
ja: 現在の位置をLiveGPSのレイヤーの中心にする。

en: Auto-Center
ja: 自動中心設定

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
ja: 現在の位置にLiveGPSレイヤーを引き続き中央寄せする。

en: Missing input data
ja: 入力データがありません

en: Measured values
ja: 測定した値

en: Open the measurement window.
ja: 測定ウィンドウを開く

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
ja: 現在の測定結果をリセットして、測定経路を削除してください。

en: Path Length
ja: 直線距離

en: Selection Length
ja: 選択した長さ

en: Selection Area
ja: 選択面積

en: Angle
ja: 角度

en: Angle between two selected Nodes
ja: 選択した2つのノード間の角度

en: Layer to make measurements
ja: 測定するレイヤー

en: measurement mode
ja: 測定モード

en: Measurements
ja: 測定

en: Michigan Left
ja: ミシガン左折

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
ja: 4 または5のウェイのセットに左折禁止を追加。

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
ja: 左折禁止をアサインする4 または5のウェイを選んでください。

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
ja: 閉じたリレーションを形成する4つのウェイを選択してください。

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
ja: ウェイを並べられません。方向を確認してください。

en: Create Michigan left turn restriction
ja: ミシガン左折制限を作成

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
ja: 経由ノードが見つかりません。選択をチェックしてください

en: Convert to multipolygon
ja: マルチポリゴンに変換

en: Convert to multipolygon.
ja: マルチポリゴンに変換。

en: One of the selected ways is already part of another multipolygon.
ja: 選択されたウェイのひとつは既に別のマルチポリゴンの一部です。

en: OpenStreetBugs download loop
ja: OpenStreetBugs ダウンロード・ループ

en: Displays OpenStreetBugs issues
ja: OpenStreetBugsに報告された問題点を表示

en: <html>The openstreetbugs plugin is using the old server at appspot.com.<br>A new server is available at schokokeks.org.<br>Do you want to switch to the new server? (Strongly recommended)</html>
ja: <html>openstreetbugs プラグインは appspot.com の古いサーバを使用しています。<br>schokokeks.org の新しいサーバが利用できます。<br>新しいサーバに切り換えますか？ (強く推奨)</html>

en: Switch to new openstreetbugs server?
ja: 新しいopenstreetbugs サーバに切り換えますか？

en: Unknown Host: %s - Possibly there is no connection to the Internet.
ja: 不明なホスト: %s - おそらくインターネットにつながっていません。

en: <html>The selected data contains data from OpenStreetBugs.<br>You cannot upload this data. Maybe you have selected the wrong layer?
ja: <html>選択されたデータはOpenStreetBugs のデータを含んでいます。<br>このデータはアップロードできません。違うレイヤーを選択したようですね？

en: An error occurred: {0}
ja: エラーが起こりました: {0}

en: Couldn't create new bug. Result: {0}
ja: 新しいバグを作成できませんでした。結果： {0}

en: Header contains several values and cannot be mapped to a single string
ja: ヘッダが複数の値を含んでいるため、一つのストリングに描画することができません。

en: Process queue
ja: 処理キュー

en: Open OpenStreetBugs
ja: OpenStreetBugsを開く

en: Opens the OpenStreetBugs window and activates the automatic download
ja: OpenStreetBugs ウィンドウを開き、自動ダウンロードを有効化します

en: Bug list
ja: バグ一覧

en: The visible area is either too small or too big to download data from OpenStreetBugs
ja: 表示エリアはOpenStreetBugs からデータをダウンロードするには小さすぎるか大きすぎます

en: Queue
ja: キュー

en: offline
ja: オフライン

en: online
ja: オンライン

en: Add a comment
ja: コメントの追加

en: Enter your comment
ja: コメントを入力してください

en: Comment:
ja: コメント:

en: Mark as done
ja: 完了としてマーク

en: Really close?
ja: 閉じてよろしいでしょうか？

en: <html>Really mark this issue as ''done''?<br><br>You may add an optional comment:</html>
ja: <html>この件を本当に''完了''としてマークしますか？<br><br>コメントを追加できます:</html>

en: Close:
ja: クローズ:

en: New issue
ja: 新規問題点

en: Create issue
ja: 問題の作成

en: Describe the problem precisely
ja: 問題を詳細に記述してください

en: Create:
ja: 作成:

en: Please enter a user name
ja: あなたのユーザ名を入力してください

en: Unknown issue state
ja: 不明な問題点の状況

en: Switch to online mode
ja: オンラインモードに切り替え

en: Switch to offline mode
ja: オフラインモードに切り替え

en: You have unsaved changes in your queue. Do you want to submit them now?
ja: あなたのキューには保存されていない変更があります。今すぐ登録しますか？

en: Open Visible...
ja: Visibleを開く…

en: Open only files that are visible in current view.
ja: 現在のビューで見えるファイルだけを開く

en: No view open - cannot determine boundaries!
ja: 一つもビューが開いていません。-境界を判定できません！

en: Unknown file extension: {0}
ja: ファイルの拡張子が不明です: {0}

en: Firefox not found. Please set firefox executable in the Map Settings page of the preferences.
ja: Firefoxが見つかりません。設定のマップ設定ページでfirefoxの実行ファイルの位置を設定してください。

en: Firefox executable
ja: Firefoxの実行ファイル

en: Transform error: Points too close
ja: 変換エラー: ポイントが近すぎます

en: Transform error: Unsupported variant.
ja: 変換エラー: サポートされない変数

en: Finished
ja: 完了

en: Load file...
ja: ファイルをロード...

en: Place
ja: 場所

en: Show target
ja: ターゲットを表示

en: Debug info
ja: デバッグ情報

en: Merge close nodes
ja: 近接ノードをマージ

en: Remove objects smaller than
ja: これより小さい値のオブジェクトを削除

en: Remove objects larger than
ja: これより大きい値のオブジェクトを削除

en: Only this color
ja: この色のみ

en: Remove parallel lines
ja: 平行ラインを削除

en: Single segments
ja: 単一セグメント

en: Import settings
ja: インポート設定

en: Projection:
ja: 投影法:

en: Imported PDF:
ja: インポート済PDF:

en: Please select exactly one node.
ja: 正確にひとつのノードを選んでください。

en: PDF files
ja: PDFファイル

en: OSM files
ja: OSMファイル

en: Preparing
ja: 準備中

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: Removing parallel segments
ja: 平行セグメントを削除中

en: Removing small objects
ja: 小さなオブジェクトを削除中

en: Removing large objects
ja: 大きなオブジェクトを削除中

en: Please set a projection.
ja: 投影法をセットしてください。

en: Postprocessing layer
ja: 後処理レイヤ

en: Saving to file.
ja: ファイルに保存中。

en:  Writing to file
ja:  ファイルに書込み中

en: Import PDF file
ja: PDFファイルをインポート

en: Import PDF file.
ja: PDFファイルをインポート。

en: Import PDF
ja: PDFをインポート

en: Import PDf file
ja: PDFファイルをインポート

en:  {0} objects so far
ja:  現在{0}オブジェクト

en: Parsing PDF
ja: PDFをパース中

en: Encrypted documents not supported.
ja: 暗号化文書はサポートしていません。

en: The PDF file must have exactly one page.
ja: PDFファイルには正確にひとつのページでなければなりません。

en: Read error!
ja: 読み込みエラー！

en: Write error!
ja: 書き込みエラー！

en: Write coordinates to image header
ja: 画像ヘッダに座標を書き込む

en: Write position information into the exif header of the following files:
ja: 次のファイルのexif ヘッダに位置情報を書き込む:

en: settings
ja: 設定

en: keep backup files
ja: バックアップファイルを保持

en: change file modification time:
ja: ファイル更新時刻を変更:

en: to gps time
ja: GPS時間に

en: to previous value (unchanged mtime)
ja: 以前の値に（mtimeを変更しない）

en: Photo Geotagging Plugin
ja: Photo Geotagging プラグイン

en: Writing position information to image files...
ja: 位置情報を画像ファイルに書き込み中

en: Could not read mtime.
ja: mtimeを読み込めません。

en: Could not write mtime.
ja: mtime を書き込めません。

en: File could not be deleted!
ja: ファイルを削除できません！

en: Could not rename file!
ja: ファイルの名前は変更できませんでした。

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
ja: <html><h3>イメージのディレクトリに古いバックアップファイルがあります</h3>

en: Override old backup files?
ja: 古いバックアップファイルを上書きますか？

en: Keep old backups and continue
ja: 古いバックアップファイルを保持して継続

en: Override
ja: 上書き

en: Could not delete temporary file!
ja: 一時ファイルを削除できません!

en: Test failed: Could not read mtime.
ja: テスト失敗：mtimeを読み込めません。

en: Test failed: Could not write mtime.
ja: テスト失敗：mtimeを書き込めません。

en: Calibration Files
ja: 較正ファイル

en: Load Picture Calibration...
ja: 画像較正をロード...

en: Loading file failed: {0}
ja: ファイルのロードに失敗: {0}

en: PicLayer move
ja: PicLayer 移動

en: Drag to move the picture
ja: ドラッグして画像を移動

en: New picture layer from clipboard
ja: クリップボードからの新しい画像

en: Supported image files
ja: サポートする画像ファイル

en: New picture layer from file...
ja: ファイルからの新しい画像...

en: Could not find the map object.
ja: マップオブジェクトが見つかりません。

en: PicLayer failed to load or import the image.
ja: PicLayerは画像のロードまたはインポートに失敗しました。

en: Nothing in clipboard
ja: クリップボードは空です

en: The clipboard data is not an image
ja: クリップボードのデータは画像ではありません

en: Do you want to apply it ?
ja: これを適用しますか？

en: It will be applied automatically.
ja: 自動的に適用されます。

en: PicLayer
ja: 写真レイヤー

en: Resets picture calibration
ja: 画像較正をリセット

en: Resets picture rotation
ja: 画像回転をリセット

en: Reset position
ja: 位置をリセット

en: Resets picture position
ja: 画像位置をリセットします

en: Scale
ja: サイズ調整

en: Resets picture scale
ja: 画像サイズをリセット

en: PicLayer rotate
ja: PicLayer回転

en: Drag to rotate the picture
ja: ドラッグして画像を回転

en: Save Picture Calibration...
ja: 画像較正を保存...

en: Saves calibration data to a file
ja: 較正データをファイルに保存

en: JOSM PicLayer plugin calibration data
ja: JOSMPicLayerプラグイン較正データ

en: Saving file failed: {0}
ja: ファイルの保存に失敗: {0}

en: PicLayer scale X
ja: PicLayer X軸

en: Drag to scale the picture in the X Axis
ja: 画像をドラッグしてX軸方向で調整

en: PicLayer scale
ja: PicLayer サイズ調整

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
ja: 画像をドラッグしてX及びY軸方向にサイズ調整

en: PicLayer scale Y
ja: PicLayer Y軸スケール

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
ja: 画像をドラッグしてY軸方向にサイズ調整

en: IOException "{0}" occurred
ja: 入出力例外 "{0}" が発生しました。

en: Route patterns ...
ja: ルートパターン ...

en: Edit Route patterns for public transport
ja: 公共輸送用ルートパターンを編集

en: Overview
ja: 概要

en: Itinerary
ja: 繰り返し

en: Meta
ja: メタな

en: Tracks
ja: トラック

en: unnamed
ja: 名前なし

en: Restart JOSM
ja: JOSMを再起動してください

en: Revert changeset fully
ja: 変更セット全体を戻す

en: Revert selection only
ja: 選択分だけ戻す

en: Revert selection and restore deleted objects
ja: 選択分を戻し、削除したオブジェクトを復元

en: Revert changeset
ja: 変更セットを元に戻す

en: Revert
ja: 取り消す

en: Objects history
ja: オブジェクト履歴

en: Preparing history data...
ja: 履歴データを準備中...

en: Reverting...
ja: 元に戻しています...

en: Confirm
ja: 確認

en: Downloading changeset
ja: 変更セットをダウンロード中

en: Revert changeset #{0}
ja: 変更セット # {0} を元に戻す

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: Road Sign Plugin
ja: Road Sign プラグイン

en: Roadsign tagging
ja: 道路標識タグ付け

en: Add tags by clicking on road signs
ja: 道路標識をクリックしてタグを追加

en: Roadsigns plugin: open dialog
ja: Roadsigns プラグイン: ダイアログを開く

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
ja: 次のタグ付けプリセットを読み込めません: "{0}"

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
ja: "{0}" からのタグ付けプリセットのパースに失敗:

en: Sign {0}
ja: 標識 {0}

en: Additional sign {0}
ja: 付加標識 {0}

en: Edit relation
ja: リレーションを編集

en: Edit relations
ja: リレーションを編集

en: No relation is selected
ja: リレーションが選択されていません

en: Remove node ''{0}'' at position {1} from relation ''{2}''
ja: ノード ''{0}'' をポジション {1} でリレーション ''{2}'' から削除

en: Remove way ''{0}'' at position {1} from relation ''{2}''
ja: ウェイ ''{0}'' をポジション {1} でリレーション ''{2}'' から削除

en: Remove relation ''{0}'' at position {1} from relation ''{2}''
ja: リレーション ''{0}'' をポジション {1} でリレーション ''{2}'' から削除

note: TODO Use constructor with shortcut
en: Routing
ja: ルーティング

en: Click to add destination.
ja: クリックして行き先目標を追加。

en: Click and drag to move destination
ja: クリック＆ドラッグして行き先を移動

en: Click to remove destination
ja: クリックして行き先を削除。

en: Open a list of routing nodes
ja: ルーティングノードのリストを開く

en: Add routing layer
ja: ルーティングレイヤーを追加

en: Criteria
ja: 基準/条件

en: Shortest
ja: 最短

en: Fastest
ja: 最速

en: Reverse route
ja: ルートの逆転

en: Clear route
ja: ルートの消去

en: Routing Plugin Preferences
ja: ルーティング プラグインの設定

en: Configure routing preferences.
ja: ルーティング設定情報の構成

en: Highway type
ja: ハイウェイ タイプ

en: Speed (Km/h)
ja: 速度 (Km/h)

en: Weight
ja: 重み付け

en: Enter weight values
ja: 重みの値の入力

en: New value for {0}
ja: 新しい値は{0}

en: Simplify Area
ja: エリアを簡素化

en: Delete unnecessary nodes from an area.
ja: エリアから不要なノードを削除。

en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

en: Load
ja: ロード

en: invisible
ja: 非表示

en: SeaMap Editor
ja: SeaMapエディタ

en: AutoSave LiveData
ja: LiveDataの自動保存

en: Save captured data to file every minute.
ja: １分ごとに取得したデータをファイルに保存します。

en: Error while exporting {0}: {1}
ja: {0}:{1}をエキスポートの際にエラー

en: Way:
ja: ウェイ：

en: Duplicate hotkey for button '{0}' - button will be ignored!
ja: ボタン '{0}' ホットキーの複製  - ボタンは無視されます!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
ja: SurveyorPlugin には LiveGpsPlugin が必要ですが見つかりません！

en: Surveyor...
ja: 調査者...

en: Open surveyor tool.
ja: 測量ツールを開く

note: surveyorFrame.setTitle((String)getValue(AbstractAction.NAME));
en: Surveyor
ja: 調査者

en: Could not read surveyor definition: {0}
ja: 測量定義を読み込めませんでした: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
ja: {0}:{1}を走査中にエラー

en: Surveyor waypoint layer
ja: 測量ウエイポイントのレイヤー

en: {0} start
ja: {0} 開始

en: {0} end
ja: {0} 終了

en: Waypoint Description
ja: ウエイポイントの記述

en: Edit tags
ja: タグの編集

note: TODO: set "tag-editor" and add /images/tag-editor.png to distrib
en: Launches the tag editor dialog
ja: タグ編集ダイアログの開始

en: JOSM Tag Editor Plugin
ja: JOSM タグ編集プラグイン

en: Abort tag editing and close dialog
ja: タグ編集を中断してダイアログを閉じる

en: Apply edited tags and close dialog
ja: 編集したタグを適用してダイアログを閉じる

en: Highlight
ja: 強調

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
ja[0]: {0} オブジェクトまでのプロパティを更新しています

en: Group
ja: グループ

en: Item
ja: アイテム

note: should not happen
en: unexpected column number {0}
ja: 予想外のカラム番号 {0}

en: Tagging Preset Tester
ja: タグ付けプリセットテスター

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
ja: タグ付けプリセットテストを開いてタグ付けプリセットダイアログをプレビュー。

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
ja: 先に設定情報のタグ付きプリセットのソースを指定してください。

en: Enter housenumbers or amount of segments
ja: 家番号またはセグメントの量を入力

en: Interpolation
ja: 補間

en: Lowest Number
ja: 最小数

en: Highest Number
ja: 最大数

en: List of Numbers
ja: 番号のリスト

en: delete outline way
ja: アウトラインウェイを削除

en: Street name:
ja: ストリート名:

en: Even/Odd
ja: 偶数/奇数

en: Lowest number
ja: 最も小さな番号

en: Highest number
ja: 最も大きな番号

en: Segment must be a number greater 1
ja: セグメントは1より大きい数値でなければなりません

en: {0} must be greater than 0
ja: {0} は0より大きくなければなりません

en: {0} is not a number
ja: {0} は数値ではありません

en: Reverse a terrace
ja: テラスを反転

en: Reverses house numbers on a terrace.
ja: テラスの番地を逆にします。

en: Reverse a Terrace
ja: テラスを反転

en: Cannot reverse!
ja: 反転できません！

en: Reverse Terrace
ja: テラスを反転

en: Terrace a building
ja: 建物のテラス

en: Creates individual buildings from a long building.
ja: 長い建物から個別の建物を生成

en: Invalid selection
ja: 不正な選択

en: Terrace
ja: テラスハウス

en: Browse
ja: 閲覧

en: Browse map with left button
ja: 左ボタンでマップをブラウズ

en: Merge objects nodes
ja: オブジェクトノードをマージ

en: Export sigs to XML...
ja: 署名をXMLにエクスポート...

en: Save Signatures file
ja: 署名ファイルを保存

en: Download OSM
ja: OSMをダウンロード

en: Download referenced osm objects...
ja: 参照されたOSMオブジェクトをダウンロード...

en: Load objects from server
ja: サーバからオブジェクトをロード

en: Download signed data
ja: サイン付きデータをダウンロード

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
ja: 新しいキーペアを生成中。
    乱数収集中...

en: KeyID
ja: 鍵 ID

en: Signed
ja: サイン付き

en: Unknown
ja: 不明

en: Check
ja: チェック

en: Signature Info
ja: 署名情報

en: Select a signing key from your keyring-file:
ja: あなたのキーリングファイルから署名キーを選択

en: Don't ask again for the key
ja: 次回からはキー入力を求めない

en: Use a random key from this list
ja: このリストからランダムなキーを使用

en: Create new Key
ja: 新しいキーを作成

en: Select a Key to sign
ja: 署名するキーを選択

en: Signing canceled!
ja: 署名はキャンセルされました

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: Algorithm:
ja: アルゴリズム:

en: Creation date:
ja: 作成日付:

en: Expiration date:
ja: 有効期限:

en: Select algorithm:
ja: 選択アルゴリズム:

en: Choose Bitlength (Strength):
ja: ビット長(強度)を選択:

en: Encryption algorithm to protect private key:
ja: プライベートキー保護用の暗号化アルゴリズム

en: Choose an expiry date for the key:
ja: キーの有効期限を選択:

note: rows, cols initX, initY xPad, yPad
en: Create a new signing key
ja: 新しい署名キーを選択

en: Automatically fixes the issue.
ja: 問題を自動的に修正。

en: Create/Edit turn restriction...
ja: 転回制限を作成/編集...

en: Create or edit a turn restriction.
ja: 転回制限を作成または編集。

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
ja: 下記表中で、あなたはこの方向転換制限を表わすOSMリレーションの<strong>生のタグ</strong>を編集できます。

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
ja: 下記表中で、あなたはこの方向転換制限を表わすOSMリレーションの<strong>生のメンバー</strong>を編集できます。

en: Type:
ja: 種別:

en: Vias:
ja: 経由地:

en: Copy to the clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
ja: ID ''{0}'' のオブジェクトはレイヤ ''{1}'' にありません

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
ja: オブジェクト ''{0}'' をリレーションメンバーとして追加できません。レイヤ ''{1}'' 内で削除済みまたは非表示です

en: Clear the selected roles or delete the selected members
ja: 選択されたロールをクリアするか選択されたメンバーを削除

en: Insert new relation members from object in the clipboard
ja: クリップボードのオブジェクトから新しいリレーションメンバーを挿入

en: Move the selected relation members down by one position
ja: 選択されたリレーションメンバーを下へひと目盛り移動

en: Move the selected relation members up by one position
ja: 選択されたリレーションメンバーを上へひと目盛り移動

en: Edit basic attributes of a turn restriction
ja: 転回制限の基本属性を編集

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
ja: この方向転換制限の生のタグとメンバーを編集

en: Errors/Warnings
ja: エラー/警告

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
ja: この転回制限に関するエラーと警告を表示

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
ja: レイヤ ''{0}'' に新しい転回制限を作成

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
ja: レイヤ ''{0}'' の新しい転回制限を編集

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
ja: レイヤ ''{1}'' 転回制限 ''{0}'' を編集

en: Do you want to save anyway?
ja: 強制保存しますか？

en: Yes, save anyway
ja: はい、強制保存します

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
ja: エラーや警告に関わらず転回制限を保存

en: No, resolve issues first
ja: いいえ、最初に問題を解決します

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
ja: 保存をキャンセルして最初に保留中の問題を解決

en: Pending errors and warnings
ja: 保留中のエラーと警告

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
ja: この転回制限への更新は削除済みのメンバーが除去されるまで保存できません。<br>先に進みますか？

en: Remove deleted members and save
ja: 削除されたメンバーを消して保存

en: Cancel and return to editor
ja: キャンセルしてエディタに戻る

en: Deleted members in turn restriction
ja: 転回制限中の削除済みメンバー

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
ja: 競合を作成し、この転回制限エディタを閉じる

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
ja: 転回制限エディタに戻り編集を再開

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
ja: <html>この転回制限はエディタの外部で変更されています。<br>変更を適用して編集を続けることはできません。<br><br>競合を作成してエディタを閉じますか？</html>

en: Already participating in a conflict
ja: 既に競合に参加しています

en: Delete this turn restriction
ja: この転回制限を削除

en: Select this turn restriction
ja: この転回制限を選択

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
ja: この転回制限が属するレイヤを有効化してズーム

en: {0} warning | {0} warnings
ja[0]: {0} の警告

en: {0} error | {0} errors
ja[0]: {0} のエラー

en: no issues
ja: 問題はありません

en: please select a way
ja: ウェイを選択してください

en: multiple objects with role ''{0}''
ja: ロール ''{0}'' をもつ複数のオブジェクト

en: Delete from turn restriction
ja: 転回制限から削除

en: Accept the currently selected way
ja: 現在選択中のウェイを承諾

en: Accept
ja: 承諾

en: Paste from the clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Create new turn restriction
ja: 新しい展開制限を作成

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
ja: 転回制限エディタを起動して新しい展開制限を作成

en: No Right Turn
ja: 右折禁止

en: No Left Turn
ja: 左折禁止

en: No U-Turn
ja: Uターン禁止

en: No Straight On
ja: 直進禁止

en: Only Right Turn
ja: 右折のみ

en: Only Left Turn
ja: 左折のみ

en: Only Straight On
ja: 直進のみ

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
ja: 警告: 転回制限種別 ''{0}'' 用のアイコンのロードに失敗

en: please select a turn restriction type
ja: 転回制限種別を選んでください

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
ja: この転回制限が<strong>適さない</strong>乗り物の種別を選択。

en: Public Service Vehicles
ja: 公共輸送機関

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
ja: バス、路面電車などのような公共輸送機関。

en: Motorcars
ja: 自動車

en: Bicycles
ja: 自転車

en: Use standard exceptions
ja: 標準例外を使用

en: Use non-standard exceptions
ja: 非標準例外を使用

en: Remove the currently selected vias
ja: 選択中の経由地を削除

en: Move the selected vias down by one position
ja: 選択された経由地を下へひと目盛り移動

en: Move the selected vias up by one position
ja: 選択された経由地を上へひと目盛り移動

en: Copy the selected vias to the clipboard
ja: 選択中の経由地をクリップボードにコピー

en: Insert 'via' objects from the clipboard
ja: クリップボードから'経由地'オブジェクトを挿入

note: FIXME: render as warning/error (red background?)
en: no participating way with role ''from''
ja: ロール "from" に参加しているウェイはありません

note: FIXME: render as warning/error (red background?)
en: no participating way with role ''to''
ja: ロール "to" に参加しているウェイはありません

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
ja: <html>選択して現在のセクションのオブジェクトに関連する方向転換制限だけを表示。<br>選択解除して現在のデータセット中の全ての方向転換制限を表示。</html>

en: Turn Restrictions
ja: 転回制限

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
ja: 現在のデータセット中の転回制限を表示して管理

en: Open an editor for the selected turn restricion
ja: 選択中の転回制限用にエディタを開く

en: Delete the selected turn restriction
ja: 選択中の転回制限を削除

en: Create a new turn restriction
ja: 新しい転回制限を作成

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
ja: 現在のJOSM選択を、選択された転回制限にセット

en: Select in current data layer
ja: 現在のデータレイヤで選択

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
ja: 選択中の転回制限にズーム

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
ja: 方向転換プラグインの開発は<a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>が提供しています。.

en: Sponsor
ja: スポンサー

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
ja: 転回制限編集用のOSMプラグイン。

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
ja: 基本エディタにある経由地オブジェクトのリストを表示して編集

en: Road signs - Set A
ja: 道路標識 - セットA

en: Road signs - Set B
ja: 道路標識 - セットB

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
ja: プラグイン内で使う道路標識アイコンのセットを選択してください。

en: Please configure the <strong>keyboard shortcut</strong> which triggers creating/editing a turn restriction from the current JOSM selection.
ja: <strong>キーボードショートカット</strong>の構成を決めてください。これは現在のJOSM選択からの方向転換制限作成/編集のトリガーになります。

[ctx: keyboard-key]
en: Key:
ja: キー:

[ctx: keyboard-modifiers]
en: Modifiers:
ja: 修飾キー:

en: Delete ''from''
ja: ''from'' を削除

en: Removes the member with role ''from''
ja: ロール''from''のメンバーを削除

en: Delete ''to''
ja: ''to'' を削除

en: Removes the member with role ''to''
ja: ロール''to''のメンバーを削除

en: Fix in editor
ja: エディタで修正

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
ja: 基本エディタに移動し、手動で"from"と"to"のロールのメンバーを選択する

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
ja: 基本エディタに移動し、手動で転回制限種別を選ぶ

en: Set via-Object
ja: 経由地オブジェクトをセット

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
ja: 基本エディタに移動して、手動で経由地オブジェクトのリストを修正

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
ja: 転回制限には制限種別の宣言が必要です。基本エディタで種別を選択してください。

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
ja: 基本エディタを選んで手動でウェイを選択してください。

en: Add in editor
ja: エディタ内で追加

en: Add a way with role ''from''
ja: ロール"from"のウェイを追加

en: Add a way with role ''to''
ja: ロール"to"のウェイを追加

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
ja: 拡張エディタに移動してメンバーを削除

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
ja: 必要なタグ<tt>{0}={1}</tt> がありません。

en: Add missing tag
ja: 欠落したタグを追加

en: Add the missing tag {0}={1}
ja: 欠落したタグ {0}={1} を追加

en: Split now
ja: 直ちに分割

en: Split the ways
ja: ウェイを分割

en: A way is required instead.
ja: 代わりにウェイが必要です。

en: Delete the member from the turn restriction
ja: 転回制限からメンバーを削除

en: Change to the Basic Editor and select a way
ja: 基本エディタに変更してウェイを選択

en: Undelete object...
ja: オブジェクト削除を取り消す...

en: Undelete object by id
ja: ＩＤでオブジェクトの削除を取り消し

en: Select if the data should be added into a new layer
ja: 新しいレイヤに追加するデータがあれば選択

en: Enter the ID of the object that should be undeleted
ja: 削除を取り消すオブジェクトのIDを入力

en: Undelete Object
ja: オブジェクトの削除を取り消し

en: Undelete object
ja: オブジェクトの削除を取り消す

en: Start undeleting
ja: 削除の取り消しを開始

en: Close dialog and cancel
ja: ダイアログを閉じてキャンセル

en: Add nodes at intersections
ja: 交差点にノードを追加

en: Split Object
ja: オブジェクトを分割

en: Split an object at the selected nodes.
ja: 選択したノードでオブジェクトを分割。

en: The current selection cannot be used for splitting.
ja: 現在の選択は分割できません。

en: The selected way is not closed.
ja: 選択されたウェイはクローズされていません。

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
ja[0]: 選択したウェイは選択したノードをつかって構成されていません。

en: UnGlue Relation
ja: リレーションを外す

en: UnGlue Relations
ja: リレーションを外す

en: Unglued Relations
ja: 分離されたリレーション

en: Import Video
ja: ビデオをインポート

en: Sync a video against this GPS track
ja: このGPSトラックに対してビデオを同期

en: Remove Video
ja: ビデオを削除

en: removes current video from layer
ja: 現在のビデオをレイヤから削除

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: starts/pauses video playback
ja: ビデオ再生を開始/停止

en: Backward
ja: 戻る

en: jumps n sec back
ja: n 秒前にジャンプ

en: Forward
ja: 進む

en: jumps n sec forward
ja: n 秒先にジャンプ

en: Faster
ja: もっと速く

en: faster playback
ja: 早送り

en: Slower
ja: 遅く

en: slower playback
ja: スロー再生

en: Jump To
ja: 行へジャンプ

en: jumps to the entered gps time
ja: 入力されたGPS時刻にジャンプ

en: Loop
ja: 繰り返し

en: loops n sec around current position
ja: 現在地周辺をn 秒ループ

en: loop
ja: ループ

en: follows the video icon automaticly
ja: ビデオアイコンを自動追跡

en: Subtitles
ja: 字幕

en: Show subtitles in video
ja: ビデオに字幕を表示

en: Jump length
ja: ジャンプ長

en: Set the length of a jump
ja: ジャンプの長さをセット

en: Loop length
ja: ループ長

en: Set the length around a looppoint
ja: ループポイント近辺の長さをセット

en: Shows current position in the video
ja: ビデオ中の現在位置を表示

en: Unable to find JNA Java library!
ja: JNA Java libraryが見つかりません！

en: Unable to find native libvlc library!
ja: ネイティブlibvlc libraryが見つかりません！

en: play
ja: 再生

en: mute
ja: ミュート

en: Scanned Map...
ja: スキャンされた地図...

en: Display a map that was previously scanned and uploaded to walking-papers.org
ja: 以前スキャンしてwalking-papers.org にアップロードされた地図を表示

en: Enter a walking-papers.org URL or ID (the bit after the ?id= in the URL)
ja: walking-papers.org のURL またはID (URL中の ?id= の後のビット)を入力

en: Could not read information from walking-papers.org the id "{0}"
ja: walking-papers.org からの情報を読み取れませんでした。idは "{0}"

en: Download map data on the end of selected way
ja: 選択されたウェイの最後にマップデータをダウンロード

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
ja: "<html>現在のダウンロードの領域の外に端点のあるノードもウエイも<br>選択されていません。<br>ウエイの始点終点になるノードか、ウエイ全体を先に選択してください</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
ja: <html>ダウンロードを開始するユニークなノードを見つけられませんでした。</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
ja: <html>ノード ''{0}'' に接続されたウェイはありません。異常終了します。</html>

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
ja: <html>これ以上、ダウンロードすべき接続されたウエイがありません。<br>しかし、現在選択されているノードと重複していそうなものが見つかりました。<br><br>現在選択されているノードは、"{0}"です。<br>重複していそうなノードは"{1}"です。<br>重複したノードを現在選択したノードに混合してウエイのダウンロードを継続しますか？</html>

en: Merge duplicate node?
ja: 重複したノードを統合しますか？

en: <html>No more connected ways to download.</html>
ja: <html>ダウンロードすべき接続されたウェイはありません。</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
ja: ノード ''{0}'' は2以上のウェイが接続されたジャンクションです。

note: search field
en: Enter search expression here..
ja: ここで検索式を入力..

en: Waypoint search
ja: ウェイポイントの検索
