josm - en to nb translation catalogue (2788 entries)

note: FIXME why is help not a JosmAction? Strings in JFileChooser
en: Help
nb: Hjelp

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
nb: Overser feilutformet fil-URL: «{0}»

en: Warning
nb: Advarsel

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
nb: Parameter "downloadgps" støtter ikke filnavn eller fil baner

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
nb: Overser feilutformet URL: «{0}»

en: About
nb: Om

en: Display the about screen.
nb: Om programmet

note: TODO: put in a platformHook for system that have no console by default Add the name of this application
en: Java OpenStreetMap Editor
nb: Java OpenStreetMap kartredigering

note: Add the version number
en: Version {0}
nb: Versjon {0}

en: Last change at {0}
nb: Siste endring på {0}

en: Java Version {0}
nb: Java versjon {0}

en: Homepage
nb: Hjemmeside

en: Bug Reports
nb: Feilrapporter

en: Readme
nb: Les meg

en: Revision
nb: Revisjon

en: Contribution
nb: Bidrag

en: License
nb: Lisens

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: About JOSM...
nb: Om JOSM

en: You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
nb: Du skal til å åpne {0} nettlesere.<br>Dette kan både fylle skjermen din med nettlesere<br>og kan ta tid for å fullføre.

en: Continue
nb: Fortsett

en: Click to continue and to open {0} browsers
nb: Klikk for å fortsette og åpne {0} nettlesere

note: Strings in JFileChooser Strings in JOptionPane
en: Cancel
nb: Avbryt

en: Click to abort launching external browsers
nb: Klikk for å avbryte åpningen av eksterne nettlesere

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
nb: Velg minst én allerede opplastet node, linje eller relasjon.

en: Please select the target layer.
nb: Venligst velg mållaget.

en: Select target layer
nb: Velg mållag.

en: Merge
nb: Flett

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
nb: <html>Det finnes ingen lag som kildelaget <br>''{0}''<br> kan sammenføyes med.</html>

en: No target layers
nb: Ikke noe lag som mål

en: Add Node...
nb: Legg til node …

en: Add a node by entering latitude and longitude.
nb: Legg til en node ved å skrive inn lengde- og breddegrad.

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react acc
en: Edit: {0}
nb: Rediger: {0}

en: Align Nodes in Circle
nb: Juster nodene til en sirkel

en: Move the selected nodes into a circle.
nb: Flytt de valgte nodene i en sirkel.

en: Tool: {0}
nb: Verktøy: {0}

en: Please select at least four nodes.
nb: Velg minst fire noder.

en: Information
nb: Informasjon

note: Do it!
en: Align Nodes in Line
nb: Juster nodene til en linje

en: Move the selected nodes in to a line.
nb: Flytt valgte noder til en rett linje.

en: Please select at least three nodes.
nb: Velg minst 3 noder

en: layer
nb: lag

en: selection
nb: utvalg

en: conflict
nb: konflikt

en: download
nb: last ned

en: previous
nb: forrige

en: next
nb: neste

en: Nothing selected to zoom to.
nb: Inet utvalg å vise.

en: Zoom to {0}
nb: Gå til {0}

en: Zoom the view to {0}.
nb: Skaler og flytt skjermbildet til {0}.

en: View: {0}
nb: Bilde: {0}

en: No conflicts to zoom to
nb: Ingen konflikter å vise.

en: Close open changesets
nb: Steng åpent endringsset

en: Closes open changesets
nb: Stenger åpent endringsset

en: File: {0}
nb: Fil: {0}

en: There are no open changesets
nb: Det er ingen åpne endringssett

en: No open changesets
nb: Ingen åpne endringsset

en: Downloading open changesets ...
nb: Laster ned åpne endringsset

en: Combine Way
nb: Sammenføy linjer

en: Combine several ways into one.
nb: Sammenføy flere linjer til én

en: Change directions?
nb: Endre retninger?

en: Reverse and Combine
nb: Snu og sammenføy

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
nb: Linjene har forskjellig retning og kan ikke sammenføyes. Vil du snu retningen på noen av linjene?

en: Could not combine ways (They could not be merged into a single string of nodes)
nb: Kan ikke sammenføye linjer. (Kan ikke bli sammenhengende nodestreng)

en: Combine {0} ways
nb: Sammenføy {0} linjer

en: Please select at least two ways to combine.
nb: Velg minst to linjer å sammenføye.

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy selected objects to paste buffer.
nb: Kopier valgte objekter til utklippstavla.

en: Please select something to copy.
nb: Velg noe å kopiere.

en: Create Circle
nb: Lag en sirkel

en: Create a circle from three selected nodes.
nb: Lag en sirkel fra tre valgte noder.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
nb: Disse nodene er ikke i en sirkel. Avbryter.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
nb: Velg nøyaktig to eller tre noder, eller en linje med nøyaktig to eller tre noder.

en: Delete
nb: Slett

en: Delete selected objects.
nb: Slett valgte objekter.

en: Overwrite
nb: Skriv over

en: File exists. Overwrite?
nb: Filen finnes. Vil du overskrive filen?

note: Do it!
en: Distribute Nodes
nb: Jevn fordeling av noder

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
nb: Fordel valgte noder med lik avstand etter en linje.

en: Download from OSM...
nb: Last ned fra OSM …

en: Download map data from the OSM server.
nb: Last ned kartdata fra OSM-tjeneren.

en: Download object...
nb: Last ned objekt...

en: Download OSM object by ID.
nb: Last ned OSM-objekter via ID.

en: Download Object...
nb: Last ned objekt...

en: Separate Layer
nb: Separat lag

en: Object type:
nb: Objekttype:

en: Choose the OSM object type
nb: Velg OSM-objekt-type

en: Object ID:
nb: Objekt ID:

en: Download Object
nb: Last ned objekt

en: Download object
nb: Last ned objekt

en: Start downloading
nb: Start nedlasting

en: Close dialog and cancel downloading
nb: Steng dialog og avbryt nedlasting

en: Invalid ID specified. Cannot download object.
nb: Ugyldig ID. Kan ikke laste ned objekt.

en: Download parent ways/relations...
nb: Last ned overordnede linjer/relasjoner …

en: Duplicate
nb: Fordoble

en: Duplicate selection by copy and immediate paste.
nb: Fordoble utvalget ved å kopiere og umiddelbart lime inn.

en: Duplicate Layer
nb: Dupliser lag

en: Layer: {0}
nb: Lag: {0}

note: Translators: "Copy of {layer name}"
en: Copy of {0}
nb: Kopi av {0}

note: Translators: "Copy {number} of {layer name}"
en: Copy {1} of {0}
nb: Kopi {1} av {0}

note: <button label="Info" hotkey="I"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button>
en: Exit
nb: Avslutt

en: Exit the application.
nb: Avslutt programmet.

en: Fullscreen View
nb: Fullskjermvisning

note: no icon
en: Toggle fullscreen view
nb: Slå på og av fullskjermvisning

en: Toggle Fullscreen view
nb: Slå på og av Fullskjermvisning

en: Export to GPX...
nb: Eksporter til GPX …

en: Export the data to GPX file.
nb: Eksporter dataene til GPX-fil.

en: Nothing to export. Get some data first.
nb: Ingenting å eksportere. Hent inn data først.

en: Export GPX file
nb: Eksporter GPX fil

en: Object history
nb: Objekthistorie

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
nb: Vis historikk for OSMs noder, linjer eller relasjoner.

en: Info about Element
nb: Informasjon om element

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations.
nb: Vis objektinformasjon om OSMs noder, linjer eller relasjoner.

en: Join overlapping Areas
nb: Slå sammen områder med overlapp

en: Joins areas that overlap each other
nb: Slår sammen områder med overlapp

en: Please select at least one closed way that should be joined.
nb: Velg minst én lukket linje som skal sammenføyes.

en: Only up to two areas can be joined at the moment.
nb: Bare to områder kan bli slått sammen foreløpig.

en: "{0}" is not closed and therefore cannot be joined.
nb: «{0}» er ikke lukket, og kan derfor ikke være med i sammenføyning.

en: Are you really sure to continue?
nb: Vil du virkelig fortsette?

en: Please abort if you are not sure
nb: Angre hvis du er usikker

en: No intersection found. Nothing was changed.
nb: Fant ingen skjæring. Ingen endringer ble gjort.

en: Added node on all intersections
nb: Noder er lagt til i alle skjæringspunkt

en: Fix relations
nb: Reparer relasjoner

en: Joined self-overlapping area
nb: Slo sammen områder som overlappet seg selv

en: Joined overlapping areas
nb: Slo sammen overlappende områder

en: Enter values for all conflicts.
nb: Legg inn verdier for alle konflikter.

en: Solve Conflicts
nb: Løs konflikter

en: Fix tag conflicts
nb: Reparer konflikter i egenskaper.

en: Removed Element from Relations
nb: Fjernede Element fra Relasjoner

en: Closed Way
nb: Lukket linje

en: Remove tags from inner ways
nb: Fjern egenskaper fra indre linjer

en: Join Areas Function
nb: Funksjon Slå sammen Areal

en: Join Node to Way
nb: Inkluder node i linje

en: Join a node into the nearest way segments
nb: Inkluder node i nærmeste linjesegment

en: Join Node and Line
nb: Sammenføy node og linje

en: No Shortcut
nb: Ingen hurtigtast

en: Jump To Position
nb: Gå til Posisjon

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
nb: Åpner dialog som lar deg gå til bestemt posisjon

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
nb: Gi inn Lat/Lon for posisjon du vil gå til

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
nb: Du kan også lime inn URL fra www.openstreetmap.org

en: Latitude
nb: Breddegrad

en: Longitude
nb: Lengdegrad

en: Zoom (in metres)
nb: Zoom (i meter)

en: Jump there
nb: Gå dit

en: Jump to Position
nb: Gå til posisjon

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
nb: Kunne ikke tolke Lat / Lon eller zoom. Sjekk input.

en: Unable to parse Lon/Lat
nb: Kunne ikke tolke Lat / Lon

en: Merge layer
nb: Flett lag

en: Merge the current layer into another layer
nb: Flett det gjeldende laget inn i et annet lag

en: Merge Nodes
nb: Samle noder

en: Merge nodes into the oldest one.
nb: Samle noder i den eldste

en: Please select at least two nodes to merge.
nb: Velg minst to noder til å samle

en: Merge {0} nodes
nb: Samle {0} noder

en: Merge selection
nb: Flett utvalgte

en: Mirror
nb: Speilvend

en: Mirror selected nodes and ways.
nb: Speilvend valgte noder og linjer

en: Please select at least one node or way.
nb: Velg minst én node eller linje.

en: up
nb: opp

en: Move objects {0}
nb: Flytt objektene {0}

en: down
nb: ned

en: left
nb: venstre

note: dir == Direction.RIGHT) {
en: right
nb: høyre

en: Move {0}
nb: Flytt {0}

en: Moves Objects {0}
nb: Flytter Objekter {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
nb: Kan ikke flytte objekter utenfor kartet.

en: New Layer
nb: Nytt lag

en: Open...
nb: Åpne …

en: Open a file.
nb: Åpne en fil.

en: Opening files
nb: Åpner filer

en: Open file
nb: Åpne fil

en: Opening 1 file...
nb: Åpner 1 fil...

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
nb[0]: Åpner {0} fil...
nb[1]: Åpner {0} filer...

en: Opening file ''{0}'' ...
nb: Åpner fil ''{0}'' ...

en: Open Location...
nb: Åpne sted …

en: Open an URL.
nb: Åpne en URL.

en: Enter URL to download:
nb: Oppgi URL for nedlasting:

en: Download Location
nb: Last ned sted

en: Download URL
nb: Last ned URL

en: Start downloading data
nb: Start nedlasting av data

en: Download Data
nb: Laster ned data

en: Orthogonalize Shape
nb: Vinkle Form

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
nb: Flytt noder slik at alle vinkler er 90 eller 180 grader

en: Selection must consist only of ways and nodes.
nb: Utvalget må bestå av kun linjer og noder.

en: Orthogonalize
nb: Vinkle (90)

en: Usage
nb: Bruk

en: Paste
nb: Lim inn

en: Paste contents of paste buffer.
nb: Lim inn fra utklippstavla.

en: Delete incomplete members?
nb: Slett ufulstendige medlemer?

en: Paste Tags
nb: Lim inn egenskaper

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
nb: Bruk egenskaper i utklippstavla på alle valgte element.

en: Preferences...
nb: Innstillinger …

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Redo
nb: Gjør om

en: Redo the last undone action.
nb: Gjør om siste angrede handling.

en: Rename layer
nb: Endre navn på lag

en: Also rename the file
nb: Gi nytt navn på fil også

en: Could not rename file ''{0}''
nb: Kunne ikke endre filnavn "{0}"

en: Error
nb: Feil

en: Reverse Ways
nb: Snu retning på linjer

en: Reverse the direction of all selected ways.
nb: Snu retning på alle valgte linjer

en: Please select at least one way.
nb: Velg minst én linje.

en: Reverse ways
nb: Snu retning på linjer

note: Strings in JFileChooser
en: Save
nb: Lagre

en: Save the current data.
nb: Lagre gjeldende data.

en: File {0} exists. Overwrite?
nb: Filen {0} finnes allerede. Vil du skrive over den?

en: No Exporter found! Nothing saved.
nb: Ingen Exporter funnet! Ingenting lagret.

en: Empty document
nb: Tomt dokument

en: Save anyway
nb: Lagre uansett

en: The document contains no data.
nb: Dokumentet er tomt.

en: Conflicts
nb: Konflikter

en: Reject Conflicts and Save
nb: Avvis konflikter og lagre

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
nb: Det finnes konflikter som må løses. Element med konflikter lagres ikke. Vil du fortsette?

en: Save OSM file
nb: Lagre OSM-fil

en: Save GPX file
nb: Lagre GPX-fil

en: Save Layer
nb: Lagre lag

en: Save As...
nb: Lagre som …

en: Save the current data to a new file.
nb: Lagre aktive data i ny fil.

en: Select All
nb: Velg alt

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
nb: Velg alle data i lag som ikke er slettet. OBS uferdige data blir også valgt.

en: Show Status Report
nb: Vis statusrapport

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
nb: Vis statusrapport med informasjon for feilsøking

en: Help: {0}
nb: Hjelp: {0}

en: Status Report
nb: Statusrapport

en: Copy to clipboard and close
nb: Kopier til utklippstavlen og lukk

en: Close
nb: Lukk

en: Simplify Way
nb: Forenkle linje

en: Delete unnecessary nodes from a way.
nb: Slett overflødige noder fra en linje.

en: Yes, delete nodes
nb: Ja, slett noder

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
nb: Slette noder utenfor nedlastede data-områder

en: No, abort
nb: Nei, avbryt

en: Cancel operation
nb: Avbryt operasjon

en: Do you want to delete them anyway?
nb: Vil du slette dem uansett?

en: Delete nodes outside of data regions?
nb: Slette node utenfor data-områder?

en: Please select at least one way to simplify.
nb: Velg minst én linje å forenkle.

note: Strings in JOptionPane
en: Yes
nb: Ja

en: Simplify all selected ways
nb: Forenkle alle valgte linjer

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
nb: Utvalget inneholder {0} linjer. Vil du virkelig forenkle disse?

en: Simplify ways?
nb: Forenkle linjer?

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
nb[0]: Forenkle {0} linje
nb[1]: Forenkle {0} linjer

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
nb[0]: Forenkle linje (fjern {0} node)
nb[1]: Forenkle linjer (fjern {0} noder)

en: Split Way
nb: Splitt linje

en: Split a way at the selected node.
nb: Splitt en linje i den valgte noden.

en: The selected nodes do not share the same way.
nb: Valgte noder er ikke på samme linje.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
nb[0]: Valgt node er ikke del av en linje.
nb[1]: Valgte noder er ikke del av en linje.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
nb[0]: Mer enn én linje bruker den  valgte noden. Velg aktuell linje i tillegg.
nb[1]: Mer enn én linje bruker de valgte nodene. Velg aktuell linje i tillegg.

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
nb: Velg to eller flere noder for å splitte sirkelformet linje.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
nb: Linje kan ikke splittes i valgte noder. (Tips: velg noder mot midten av linjen.)

en: Split way {0} into {1} parts
nb: Splitt linje {0} i {1} deler

en: Toggle GPX Lines
nb: Slå av/på GPX-linjer

en: Draw lines between raw gps points.
nb: Trekk linjer mellom GPS-punkt.

en: Toggles the global setting ''{0}''.
nb: Slår av/på global innstilling «{0}».

en: UnGlue Ways
nb: Fjern knytning til linjer

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
nb: Dupliser noder som er med i flere linjer.

en: This node is not glued to anything else.
nb: Denne noden har ikke knytninger

en: None of these nodes are glued to anything else.
nb: Ingen av disse nodene har knytninger.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
nb: Ingen noder i denne linjen har andre knytninger.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
nb: Valgte element har ikke knytninger som kan løses.

en: Select either:
nb: Velg:

en: * One tagged node, or
nb: * En node med egenskaper, eller

en: * One node that is used by more than one way, or
nb: – En node som brukes av flere linjer, eller

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
nb: – En node som er brukt av flere linjer, og en av linjene, eller

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
nb: – En linje som har en eller flere noder, som er brukt av flere linjer, eller

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
nb: – En linje, og en eller flere av nodene som er brukt i flere linjer.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
nb: Merk: Når du velger en linje, vil denne få nye kopier av noder uten
    tilknytninger og nodene bli valgt. Ellers vil alle linjer få egne
    kopier og alle noder bli valgt.

en: Unglued Node
nb: Node uten tilknytning

en: Dupe into {0} nodes
nb: Kopier til {0} noder

en: Undo
nb: Angre

en: Undo the last action.
nb: Angre siste handling.

en: Unselect All
nb: Tøm utvalg

en: Unselect all objects.
nb: Fjern alle objekter fra utvalg.

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a
en: Unselect All (Focus)
nb: Tøm utvalg (Fokus)

note: Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react accordingly. But * for now this is a reasonable approximation.
en: Unselect All (Escape)
nb: Tøm utvalg (Escape)

en: Update data
nb: Oppdater data

note: bounds defined? => use the bbox downloader
en: Download data
nb: Last ned data

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
nb: Fant ikke noe objekt med ID {0} i dette datasettet

en: Update selection
nb: Oppdatere utvalg

en: Selection empty
nb: Utvalget er tomt

en: Upload data
nb: Last opp data

en: No changes to upload.
nb: Ingen endringer å laste opp.

en: Nothing to upload. Get some data first.
nb: Ingen endringer å laste opp. Finn frem data først.

en: Wireframe View
nb: Vis akselinjer

en: Toggle Wireframe view
nb: Slå av/på akselinjer

en: Zoom In
nb: Zoom inn

en: Zoom Out
nb: Zoom ut

[ctx: audio]
en: Back
nb: Tilbake

[ctx: audio]
en: Jump back.
nb: Hopp tilbake.

[ctx: audio]
en: Faster
nb: Raskere

[ctx: audio]
en: Faster Forward
nb: Rask Avspilling

[ctx: audio]
en: Forward
nb: Spill av

[ctx: audio]
en: Jump forward
nb: Neste spor

[ctx: audio]
en: Next Marker
nb: Neste merke

[ctx: audio]
en: Play next marker.
nb: Spill fra neste merke

[ctx: audio]
en: Play/Pause
nb: Spill/Pause

en: Play/pause audio.
nb: Spill/Pause audio.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
nb: Forrige merke

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
nb: Spill av forrige merke

[ctx: audio]
en: Slower
nb: Saktere

[ctx: audio]
en: Slower Forward
nb: Spill av sakte

en: Downloading GPS data
nb: Laster ned GPS-data

en: Downloaded GPX Data
nb: Laster ned GPX-data

en: Downloading data
nb: Laster ned data

en: No data found in this area.
nb: Ingen data funnet i dette området

en: Download {0} of {1} ({2} left)
nb: Last ned {0} av {1} ({2} gjenstår)

en: Updating data
nb: Oppdaterer data

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Conflict during download | Conflicts during download
nb[0]: Konflikt under nedlastingen
nb[1]: Konflikter under nedlastingen

en: Delete Mode
nb: Slettemodus

en: Delete nodes or ways.
nb: Slett noder eller linjer.

en: Mode: {0}
nb: Modus: {0}

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
nb: Klikk for å slette. Shift: slett linjesegment. Alt: Ikke slett ubrukte noder når linjer slettes. Ctrl: slett objekt med referanse.

en: Draw
nb: Tegn

en: Draw nodes
nb: Tegn noder

note: Add extra shortcut N
en: Mode: Draw Focus
nb: Modus: Tegne Fokus

en: Cannot add a node outside of the world.
nb: Kan ikke legge til node utenfor kartet.

en: Add node
nb: Legg til node

en: Add node into way
nb: Legg til node i linje

en: Connect existing way to node
nb: Knytt eksisterende linje til node

en: Add a new node to an existing way
nb: Legg til en node i eksisterende linje

en: Add node into way and connect
nb: Legg til node i linje og lag tilknytning

en: Create new node.
nb: Lag ny node.

en: Select node under cursor.
nb: Veg node under pekeren.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
nb[0]: Sett inn ny node i linje.
nb[1]: Sett inn ny node i {0} linjer.

en: Start new way from last node.
nb: Start ny linje fra siste node.

en: Continue way from last node.
nb: Fortsett samme linje fra siste node.

en: Finish drawing.
nb: Avslutt tegning.

en: Extrude
nb: Trekk ut

en: Create areas
nb: Tegn områder

en: Extrude Way
nb: Trekk ut linje

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
nb: Trekk ut et fritt valgt rektangel og slipp museknappen.

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
nb: Dra og slipp avspillingsmarkør der du vil avspilling skal starte; Shift+slipp synkroniserer audio i dette punktet.

en: Select
nb: Velg

en: Select, move and rotate objects
nb: Velg, flytt og roter objekt

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
nb[0]: Legg til og flytt en kunstig node til en linje
nb[1]: Legg til og flytt en kunstig node til {0} linjer

en: Move elements
nb: Flytt elementer

en: Move them
nb: Flytt dem

en: Undo move
nb: Angre flytting

en: You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
nb: Du flyttet mer enn {0} elementer. Flytting av et stort antall elementer er ofte en feil.
    Vil du virkelig flytte dem?

en: Release the mouse button to select the objects in the rectangle.
nb: Slipp museknappen for å velge objektene i rektangelet.

en: Release the mouse button to stop moving. Ctrl to merge with nearest node.
nb: Slipp museknappen for å avslutte flytting. Bruk Ctrl for sammenføying til nærmeste node.

en: Release the mouse button to stop rotating.
nb: Slipp museknappen for å avslutte rotasjon.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection (Ctrl to toggle); Shift-Ctrl to rotate selected; or change selection
nb: Objekt flyttes ved å trekke med musepeker; Shift legger objekt til i utvalget (Ctrl slår av/på);
    Shift-Ctrl for å rotere utvalget; eller endre utvalg

en: Zoom
nb: Forstørr

en: Zoom and move map
nb: Skaler og flytt kart

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
nb: Skaler med Ctrl + . og Ctrl + , eller venstre museknapp; flytt med Ctrl + piltaster; flytt utsnitt med høyre museknapp

en: Search...
nb: Søk …

en: Search for objects.
nb: Søk etter objekt.

en: Please enter a search string.
nb: Skriv inn søketekst.

en: replace selection
nb: erstatt utvalg

en: add to selection
nb: legg til i utvalg

en: remove from selection
nb: fjern fra utvalg

en: case sensitive
nb: skill mellom store/små bokstaver

en: regular expression
nb: regulært uttrykk

en: <b>Baker Street</b> - ''Baker'' and ''Street'' in any key or name.
nb: <b>Nansens gate</b> – «Nansens» og «gate» i nøkkel eller navn.

en: <b>"Baker Street"</b> - ''Baker Street'' in any key or name.
nb: <b>"Nansens gate"</b> – «Nansens gate» i nøkkel eller navn.

en: <b>name:Bak</b> - ''Bak'' anywhere in the name.
nb: <b>name:Nan</b> – «Nan» finnes innen navnet.

en: <b>type=route</b> - key ''type'' with value exactly ''route''.
nb: <b>type=route</b> – nøkkel «type» med eksakt verdi «route».

en: <b>type=*</b> - key ''type'' with any value. Try also <b>*=value</b>, <b>type=</b>, <b>*=*</b>, <b>*=</b>
nb: <b>type=*</b> -– nøkkel «type» med hvilken som helst verdi. Prøv også <b>*=value</b>, <b>type=</b>, <b>*=*</b>, <b>*=</b>.

en: <b>-name:Bak</b> - not ''Bak'' in the name.
nb: <b>-name:Nan</b> – «Nan» finnes ikke innen navnet.

en: <b>oneway?</b> - oneway=yes, true, 1 or on
nb: <b>oneway?</b> – oneway=yes, true, 1 eller on

en: <b>foot:</b> - key=foot set to any value.
nb: <b>foot:</b> – nøkkel «foot» med hvilken som helst verdi.

en: <u>Special targets:</u>
nb: <u>Spesialsøk:</u>

en: <b>type:</b> - type of the object (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)
nb: <b>type:</b> – type objekt (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)

en: <b>user:</b>... - all objects changed by user
nb: <b>user:</b>… – alle objekter redigert av angitt bruker

en: <b>modified</b> - all changed objects
nb: <b>modified</b> – alle endrede objekter

en: <b>selected</b> - all selected objects
nb: <b>selected</b> – alle objekter i utvalg

en: <b>incomplete</b> - all incomplete objects
nb: <b>incomplete</b> – alle uferdige objekter

en: <b>untagged</b> - all untagged objects
nb: <b>untagged</b> – alle objekter uten egenskaper

en: <b>child <i>expr</i></b> - all children of objects matching the expression
nb: <b>child <i>uttrykk</i></b> – alle underobjekter av objektene i uttrykket

en: <b>parent <i>expr</i></b> - all parents of objects matching the expression
nb: <b>parent <i>uttrykk</i></b> – alle overobjekter av objektene i uttrykket

en: Use <b>|</b> or <b>OR</b> to combine with logical or
nb: Bruk <b>|</b> eller <b>OR</b> for søk med logisk <i>eller</i>

en: Use <b>(</b> and <b>)</b> to group expressions
nb: Bruk <b>(</b> og <b>)</b> for å gruppere uttrykk

en: Search
nb: Søk

en: Start Search
nb: Start søk

en: No match found for ''{0}''
nb: Fant ingen treff for «{0}»

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
nb: Ingenting lagt til utvalg ved søk etter «{0}»

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
nb: Ingenting fjernet fra utvalg ved søk etter «{0}»

en: Found {0} matches
nb: Fant {0} treff

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
nb: Regulært uttrykk «{0}» har en feil ved posisjon {1}, feilmelding:
    
    {2}

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
nb: Nøkkel kan ikke være tom når egenskap-operatoren brukes. Bruk: nøkkel=verdi

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
nb: Ukjent objekttype: {0}. Tillatte verdier er node, way og relation

en: Unexpected token: {0}
nb: Uventet symbol: {0}

en: Precondition Violation
nb: Forhåndsbetingelse brutt

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
nb: {0} noder i linje {1} overstiger maksimalt antall tillatte noder, {2}

en: API Capabilities Violation
nb: API-krav ikke møtt

en: Add node {0}
nb: Legg til node {0}

en: Add way {0}
nb: Legg til linje {0}

en: Add relation {0}
nb: Legg til relasjon {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
nb[0]: La til {0} objekt
nb[1]: La til {0} objekter

en: Change node {0}
nb: Endre node {0}

en: Change way {0}
nb: Endre linje {0}

en: Change relation {0}
nb: Endre relasjon {0}

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
nb: Fjern «{0}» for linje «{1}»

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
nb: Sett {0}={1} for linje «{2}»

en: Change relation member role for {0} {1}
nb: Endre rolle for relasjonsmedlem {0} {1}

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
nb: Kan ikke gjøre om kommando "{0}" fordi lag "{1}" ikke lenger er tilgjengelig

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
nb: Løs koordinatkonflikter i {0}

note: should not happen
en: Cannot resolve undecided conflict.
nb: kan ikke løse uavgjort konflikt

en: Delete way {0}
nb: Slett linje {0}

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
nb[0]: Slett {0} linje
nb[1]: Slett {0} linjer

note: leave message in one tr() as there is a grammatical connection.
en: You are about to delete nodes outside of the area you have downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
nb: Du er i ferd med å slette noder utenfor nedlastet område.<br>Dette kan skape problemer fordi de kan være i bruk av andre objekter (som du ikke kan se nå) .<br>Er du sikker på at du vil slette nodene?

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
nb: Løs slettekonflikt i {0}

en: Move {0} node | Move {0} nodes
nb[0]: Flytt {0} node
nb[1]: Flytt {0} noder

en: Warning: Purging way {0} because number of nodes dropped below 2. Current is {1}
nb: Advarsel: Rydder ut linje {0} fordi antall noder falt til under 2. Nåværende er {1}.

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
nb: Løs medlemskonflikter i relasjon {0}

en: Sequence
nb: Sekvens

en: Resolve version conflict for way {0}
nb: Løs versjonskonflikt for linje {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
nb: Løs konflikt i nodelisten til linje {0}

en: Main dataset does not include node {0}
nb: Hoveddatasettet inneholder ikke node {0}

en: Apply?
nb: Gjennomføre?

en: When reversing this way, the following changes to properties of the way and its nodes are suggested in order to maintain data consistency.
nb: Når du snur reningen på denne linjen blir følgende egenskaper endret for å opprettholde dataintegritet.

en: Relation
nb: Relasjon

en: Old role
nb: Tidligere rolle

en: New role
nb: Ny rolle

en: Old key
nb: Tidligere nøkkel

en: Old value
nb: Tidligere verdi

en: New key
nb: Ny nøkkel

en: New value
nb: Ny verdi

en: Apply selected changes
nb: Bruk valgte endringer

en: Do not apply changes
nb: Ikke bruk endringer

en: Please select which property changes you want to apply.
nb: Velg hvilke endringer som skal brukes.

en: Properties of
nb: Egenskaper for

en: Roles in relations referring to
nb: Roller i relasjoner som viser til

en: Automatic tag correction
nb: Korriger egenskap automatisk

en: Malformed config file at lines {0}
nb: Innstillingsfil har feil i linje {0}

en: Preferences stored on {0}
nb: Innstillinger lagret i {0}

en: Could not upload preferences. Reason: {0}
nb: Kunne ikke laste opp innstillinger. Årsak: {0}

en: Could not load preferences from server.
nb: Klarte ikke lese innstillinger fra tjener.

en: UNKNOWN
nb: Ukjent

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
nb: allerede registrert en konflikt for primitiv "{0}"

note: * * the decimal format 999.999
en: Decimal Degrees
nb: Desimalgrader

[ctx: compass]
en: W
nb: V

[ctx: compass]
en: E
nb: Ø

en: node | nodes
nb[0]: node
nb[1]: noder

note: light cyan
en: way | ways
nb[0]: linje
nb[1]: linjer

note: dark blue
en: relation | relations
nb[0]: relasjon
nb[1]: relasjoner

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
nb: parameter {0} er ikke i intervall 0–{1} – leste {2}

en: inactive
nb: inaktiv

en: selected
nb: valgt

note: teal
en: untagged way
nb: linje uten egenskaper

note: dark green
en: incomplete way
nb: Linje ikke ferdig

note: darker blue
en: background
nb: bakgrunn

en: highlight
nb: fremhevet

note: lighteal
en: untagged
nb: Uten egenskaper

en: text
nb: tekst

en: Lambert Zone (Estonia)
nb: Lambert-sone (Estland)

en: Swiss Grid (Switzerland)
nb: Swiss Grid (Sveits)

en: incomplete
nb: uferdig

en: highway
nb: ferdselsvei

en: railway
nb: jernbane

en: waterway
nb: vannvei

en: landuse
nb: bruk av grunn

note: note: length == 0 should no longer happen, but leave the bracket code nevertheless, who knows what future brings
en: {0} node | {0} nodes
nb[0]: {0} node
nb[1]: {0} noder

note: color tiger_data </rule> <!-- lot's of "openGeoDB:..." tags can be found in germany --> <rule> <condition k="openGeoDB:type" v="Stadt"/> <icon annotate="true" src="place/settlement/town.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> <condition k="openGeoDB:type" v="Kreis"/> <condition 
en: building
nb: bygning

en: {0} member | {0} members
nb[0]: {0} medlem
nb[1]: {0} medlemmer

en: Precondition violation
nb: Forhåndsbetingelse brutt

en: Conflict
nb: Konflikt

en: Unknown host
nb: Ukjent vert

en: Message of the day not available
nb: Dagens melding er ikke tilgjengelig

en: Downloading "Message of the day"
nb: Laster ned "Dagens melding"

en: Upload Preferences
nb: Last opp innstillinger

en: Upload the current preferences to the server
nb: Last opp aktive innstillinger til tjener

en: string
nb: streng

en: Name of the user.
nb: Brukernavn

en: OSM Password.
nb: Passord hos OSM.

en: Resize the applet to the given geometry (format: WIDTHxHEIGHT)
nb: Endre vinduets størrelse til oppgitt geometri  (format: BREDDExHØYDE)

en: Download each. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
nb: Last ned alle. Kan være x1,y1,x2,y2, en URL som inneholder lat=y&lon=x&zoom=z, eller filnavn

en: Download each as raw gps. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
nb: Last ned alle som rå GPS-filer. Kan være x1,y1,x2,y2. en URL som inneholder lat=y&lon=x&zoom=z, eller filnavn

en: Add each to the initial selection. Can be a google-like search string or an URL which returns osm-xml
nb: Legg alle inn i startutvalget. Kan være søketekst som i Google eller en URL som returnerer osm-xml

en: any
nb: enhver

en: If specified, reset the configuration instead of reading it.
nb: Hvis angitt, gå til standardinnstillinger i stedet for å lese dem inn.

en: Username
nb: Brukernavn

en: Password
nb: Passord

en: usage
nb: bruk

en: options
nb: innstillinger

en: Show this help
nb: Vis hjelp

en: Standard unix geometry argument
nb: Standard Unix-geometri

en: Download the bounding box
nb: Last ned områdeavgrensing

en: Download the location at the url (with lat=x&lon=y&zoom=z)
nb: Last ned området i URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Download the bounding box as raw gps
nb: Last ned områdeavgrensing som rå gps

en: Select with the given search
nb: Velg med gitt søkestreng

en: Launch in maximized mode
nb: Start maksimert

en: Reset the preferences to default
nb: Gå tilbake til standardinnstillinger

en: examples
nb: eksempler

en: Initializing
nb: Klargjør

en: Loading early plugins
nb: Laster første programtillegg

en: Setting defaults
nb: Setter standardverdier

en: Creating main GUI
nb: Bygger opp hovedskjermbilde

en: Loading plugins
nb: Laster inn programtillegg

en: Preference setting {0} has been removed since it is no longer used.
nb: Innstilligen  {0} er fjernet fordi den ikke lenger brukes.

en: File
nb: Fil

en: Edit
nb: Endre

note: Strings in JFileChooser
en: View
nb: Vis

en: Tools
nb: Verktøy

en: Presets
nb: Objektmaler

en: Menu: {0}
nb: Meny: {0}

en: Move right
nb: Flytt til høyre

en: Map: {0}
nb: Kart: {0}

en: Move left
nb: Flytt til venstre

en: Move up
nb: Flytt opp

en: Move down
nb: Flytt ned

en: Zoom in
nb: Forstørr

en: Zoom out
nb: Forminsk

en: scale
nb: målestokk

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
nb: Lengdegrad ved musepekeren.

en: The name of the object at the mouse pointer.
nb: Navn på objekt ved musepeker

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
nb: Breddegrad ved musepekeren.

en: The angle between the previous and the current way segment.
nb: Vinkel mellom forrige og nåværende linjesegment.

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
nb: Kompassretning på segmentet som tegnes.

en: The length of the new way segment being drawn.
nb: Lengden på segmentet som tegnes.

en: (no object)
nb: (intet objekt)

en: Layer not in list.
nb: Laget er ikke i lista.

en: false: the property is explicitly switched off
nb: false: egenskapen er slått av med vilje

en: true: the property is explicitly switched on
nb: true: egenskapen er slått på med vilje

en: partial: different selected objects have different values, do not change
nb: partial: de valgte objektene har forskjellige verdier, ikke gjør endringer

en: unset: do not set this property on the selected objects
nb: unset: ikke sett egenskap på valgte objekter

note: the role column
en: Role
nb: Rolle

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with their version
en: My with Their
nb: Lokal med tjeners

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with the merged version
en: My with Merged
nb: Lokal med sammenslått

note: * * compare their version of an {@see OsmPrimitive} with the merged veresion
en: Their with Merged
nb: Tjeners med sammenslått

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
nb: rolle {0} deltar ikke i sammenlikningspar {1}

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Tags
nb: Egenskaper

en: Nodes
nb: Noder

en: Members
nb: Medlemmer

en: No pending tag conflicts to be resolved
nb: Ingen gjenværende egenskapskonflikter å løse

en: Nodes(resolved)
nb: Noder (løst)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
nb: Liste over sammenslåtte noder er låst. Ingen gjenværende konflikter i denne linjas nodeliste.

en: Nodes(with conflicts)
nb: Noder (med konflikter)

en: Pending conflicts in the node list of this way
nb: Gjenværende konflikter i denne linjas nodeliste

en: Members(resolved)
nb: Medlemmer (løst)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
nb: Liste over sammenslåtte medlemmer er låst. Ingen gjenværende konflikter i denne relasjonens medlemsliste.

en: Members(with conflicts)
nb: Medlemmer (med konflikter)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
nb: Gjenværende konflikter i denne relasjonens medlemsliste

en: No pending property conflicts
nb: Ingen gjenværende egenskapskonflikter

en: Properties(with conflicts)
nb: Egenskaper (med konflikter)

en: Pending property conflicts to be resolved
nb: Gjenværende egenskapskonflikter å løse

en: Conflict Resolution
nb: Konfliktløsning

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
nb: Liste i rolle {0} er for øyeblikket ikke med i et sammenlikningspar.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
nb: Uventet verdi for parameter «index». Leste {0}.

en: Item {0} not found in list.
nb: fant ikke {0} i liste

en: lock scrolling
nb: synkron rulling

en: Compare
nb: Sammenlikn

en: My version
nb: Lokal versjon

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
nb: Liste over elementer i det lokale datasettet

en: Merged version
nb: Sammenslått versjon

en: List of merged elements. They will replace the my elements when the merge decisions are applied.
nb: Liste over sammenslåtte elementer. De vil erstatte lokale elementer når sammenslåingsvalgene tas i bruk.

en: Their version
nb: Tjenerversjon

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
nb: Liste over elementer i tjenerens datasett

en: > top
nb: > topp

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
nb: Kopier valgte lokale elementer til starten av lista over sammenslåtte elementer

en: > bottom
nb: > bunn

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
nb: Kopier valgte lokale elementer til slutten av lista over sammenslåtte elementer

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
nb: Kopier valgte lokale elementer til plassen før første valgte element i lista over sammenslåtte elementer

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
nb: Kopier valgte lokale elementer til plassen etter første valgte element i lista over sammenslåtte elementer

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
nb: Kopier valgte elementer på tjeneren til starten av lista over sammenslåtte elementer

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
nb: Kopier valgte elementer på tjeneren til slutten av lista over sammenslåtte elementer

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
nb: Kopier valgte elementer på tjeneren til plassen før første valgte element i lista over sammenslåtte elementer

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
nb: Kopier valgte elementer på tjeneren til plassen etter første valgte element i lista over sammenslåtte elementer

note: Strings in JFileChooser
en: Up
nb: Opp

en: Move up the selected elements by one position.
nb: Flytt valgte elementer opp én plass

en: Down
nb: Ned

en: Move down the selected entries by one position.
nb: Flytt valgte elementer ned én plass

en: Remove
nb: Fjern

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
nb: Fjern de valgte elementene fra lista over sammenslåtte elementer

en: Freeze
nb: Lås

en: Freeze the current list of merged elements.
nb: Lås gjeldende liste over sammenslåtte elementer

en: Unfreeze
nb: Lås opp

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
nb: Lås opp lista over sammenslåtte elementer og begynn sammenslåing

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
nb: <html>Trykk <strong>{0}</strong> for å begynne sammenslåingen av lokal- og tjeneroppføringer</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
nb: <html>Trykk <strong>{0}</strong> for å avslutte sammenslåingen av lokal- og tjeneroppføringer</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
nb[0]: Lokal versjon ({0} oppføring)
nb[1]: Lokal versjon ({0} oppføringer)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
nb[0]: Sammenslått versjon ({0} oppføring)
nb[1]: Sammenslått versjon ({0} oppføringer)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
nb[0]: Tjenerens versjon ({0} oppføring)
nb[1]: Tjenerens versjon ({0} oppføringer)

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
nb: Sammenslåtte noder er ikke låst ennå. Kan ikke lage løsningskommando.

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
nb: Egenskaper i det lokate datasettet

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
nb: Egenskaper i det sammenslåtte elementet. De vil erstatte egenskaper i lokale elementer når sammenslåingsvalgene tas i bruk.

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
nb: Egenskaper i tjenerens datasett

en: Coordinates:
nb: Koordinater:

en: Deleted State:
nb: Slettestatus:

en: (none)
nb: (ingen)

en: deleted
nb: slettet

en: not deleted
nb: ikke slettet

en: Keep my coordiates
nb: Behold lokale koordinater

en: Keep their coordiates
nb: Behold tjenerens koordinater

en: Undecide conflict between different coordinates
nb: Fjern avgjørelse fra koordinatkonflikt

en: Keep my deleted state
nb: Behold lokal slettestatus

en: Keep their deleted state
nb: Behold tjenerens slettestatus

en: Undecide conflict between deleted state
nb: Fjern avgjørelse fra slettekonflikt

en: Primitive
nb: Objekt

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command
nb: Sammenslåtte noder er ikke låst ennå. Kan ikke lage løsningskommando.

en: <undefined>
nb: <ikke angitt>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
nb: Sammeslått datasett vil ikke inneholde en egenskap med nøkkel {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
nb: Lokalt datasett inneholder ikke en egenskap med nøkkel {0}

note: setting up the properties table
en: Key
nb: Nøkkel

en: Value
nb: Verdi

en: Cannot apply undecided tag merge item.
nb: Kan ikke bruke uavgjort sammenslåing for egenskap

en: My version (local dataset)
nb: Lokalt datasett

en: Their version (server dataset)
nb: Tjenerens datasett

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
nb: Behold valgte nøkkel–verdi-par fra det lokale datasettet

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
nb: Behold valgte nøkkel–verdi-par fra tjenerens datasettet

en: Undecide
nb: Fjern avgjørelse

en: Mark the selected tags as undecided
nb: Fjerner avgjørelse fra valgte egenskaper

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
nb: Tjenerens datasett inneholder ingen egenskap med nøkkel {0}

en: none
nb: ingen

en: all
nb: alle

en: Tags from ways
nb: Egenskaper fra linjer

en: {0} way | {0} ways
nb[0]: {0} linje
nb[1]: {0} linjer

en: {0} relation | {0} relations
nb[0]: {0} relasjon
nb[1]: {0} relasjoner

en: Orig. Way
nb: Orig. linje

en: Download
nb: Last ned

en: Command Stack
nb: Kommandoliste

en: Open a list of all commands (undo buffer).
nb: Åpne liste over alle kommandoer(angre-buffer)

en: Toggle: {0}
nb: Slå av/på: {0}

en: Resolve
nb: Løs

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
nb: Åpne en dialog for å sammenføye element i lista ovenfor.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
nb: Sett valgte kartobjekt til det som er valgt i lista ovenfor.

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
nb: Avbryt konfliktløsning og lukk vinduet

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
nb: Ta i bruk løste konflikter og lukk vinduet

en: Apply Resolution
nb: Bruk løsninger

en: Close anyway
nb: Lukk likevel

en: Continue resolving
nb: Fortsett å løse

en: Resolve conflicts
nb: Løs konflikter

en: Add
nb: Legg til

[ctx: filter]
note: column header: filter text
en: Text
nb: tekst

en: History
nb: Historikk

en: Display the history of all selected items.
nb: Vis historikk på alle valgte objekt.

en: Reload
nb: Last inn på nytt

en: Reload all currently selected objects and refresh the list.
nb: Les inn og oppfrisk liste over alle valgte objekt.

en: Show
nb: Vis

en: Enter the coordinates for the new node.
nb: Angi koordinatene for den nye noden.

en: Use decimal degrees.
nb: Bruk desimalgrader.

en: Negative values denote Western/Southern hemisphere.
nb: Negative verdier betegner den vestlige/sørlige hemisfæren.

en: Please enter a valid latitude in the range -90..90
nb: Venligst velg en gyldig breddegrad i området -90..90

en: Please enter a latitude in the range -90..90
nb: Venligst velg en breddegrad i området -90..90

en: Please enter a valid longitude in the range -180..180
nb: Venligst velg en gyldig lengdegrad i området -180..180

en: Please enter a longitude in the range -180..180
nb: Venligst velg en lengdegrad i området -180..180

en: Close the dialog and create a new node
nb: Lukk dialogen og opprett et nytt punkt.

en: Close the dialog, do not create a new node
nb: Lukk dialogen og ikke opprett et nytt punkt.

en: Layers
nb: Lag

en: Open a list of all loaded layers.
nb: Liste over alle innleste lag

en: Toggle visible state of the selected layer.
nb: Slå av/på visning av Lag

en: Show/Hide
nb: Vis/Skjul

en: Move the selected layer one row up.
nb: Flytt laget en rad opp.

en: Move the selected layer one row down.
nb: Flytt laget en rad ned.

note: item "Land use/Quarry" text "Name"
en: Relations
nb: Relasjoner

en: Open a list of all relations.
nb: Åpne en liste over alle relasjoner

en: Open an editor for the selected relation
nb: Åpne en editor for den valgte relasjon

en: Delete the selected relation
nb: Slet valgt relasjon

en: Create a new relation
nb: Oprett ny relasjon

en: Relations: {0}
nb: Relasjoner: {0}

en: Current Selection
nb: Aktuelt utvalg

en: Open a selection list window.
nb: Åpne vindu med en utvalgsliste

en: Zoom to selection
nb: Zoom til utvalg

en: Zoom to selected element(s)
nb: Zoom til valgt(e) element

en: Selection
nb: Utvalg

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
nb: Valgt: Rel.:{0} / Linjer:{1} / Noder:{2}

en: Selection: {0}
nb: Utvalg: {0}

en: Undock the panel
nb: Frigjør panelet

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
nb: Lukk panelet. Du kan åpne det med knappene i venstre verktøygruppe.

en: Click to minimize/maximize the panel content
nb: Klikk for at minimere/maksimere panelet

en: Authors
nb: Opphavsmenn

en: Open a list of people working on the selected objects.
nb: Åbn en liste af brugere som jobber på de valgte objekt.

en: Author
nb: Opphavsmann

en: # Objects
nb: # objekter

en: Close the dialog
nb: Lukk vinduet

en: User
nb: Bruker

note: Strings in JFileChooser item "Highways/Streets/Motorway" text "Reference" <optional> item "Highways/Streets/Trunk" text "Reference" item "Highways/Streets/Primary" text "Reference" item "Highways/Streets/Secondary" text "Reference" item "Highways/Streets/Tertiary" text "Reference" item "Highways/Str
en: Name
nb: Navn

en: Basic
nb: Enkel

en: Add Properties
nb: Tilføy egenskaper

en: Change values?
nb: Endre verdier?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
nb[0]: Endre egenskap på inntil {0} objekt
nb[1]: Endre egenskap på inntil {0} objekt

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
nb[0]: Dette vil endre opptil {0} objekt.
nb[1]: Dette vil endre opptil {0} objekt.

en: Please select a key
nb: Velg en nøkkel

en: Please select a value
nb: Velg en verdi

en: Please select the objects you want to change properties for.
nb: Velg de objekter, du vil rette egenskaper for.

en: Properties/Memberships
nb: Egenskaper/medlemsskaper

en: Properties for selected objects.
nb: Egenskaper for valgte objekt.

note: setting up the membership table
en: Member Of
nb: Medlem av

en: Properties: {0} / Memberships: {1}
nb: Egenskaper: {0} / Medlemskap: {1}

en: Properties / Memberships
nb: Egenskaper / Medlemskap

en: Change relation
nb: Skift relasjon

en: Delete from relation
nb: Slett fra relasjon

en: Really delete selection from relation {0}?
nb: Vil du slette utvalget fra relasjon {0}?

en: Delete the selected key in all objects
nb: Fjern den valgte nøkkel i alle objekt

en: Delete Properties
nb: DSlett egenskaper

en: Add a new key/value pair to all objects
nb: Tilføy et nytt nøkkel/verdi-sett til alle objekter

en: Edit the value of the selected key for all objects
nb: Rett verdien for den valgte nøkkel for alle objekter

en: Download relation members
nb: Last ned medlemer av relasjon

en: Warning: ignoring exception because task is cancelled. Exception: {0}
nb: Advarsel: ignorerer unntak siden handling ble avbrutt. Unntak: {0}

en: Sort
nb: Sorter

en: Move the currently selected members up
nb: Flytt valgte medlem opp

en: Move the currently selected members down
nb: Flytt valgt medlem ned

en: Download Members
nb: Last ned medlemmer

en: There were {0} conflicts during import.
nb: Det oppstod {0} konflikter under import.

en: Warning: Ignoring exception because task is cancelled. Exception: {0}
nb: Advarsel: ignorerer unntak siden handling ble avbrutt. Unntak: {0}

en: Apply Changes
nb: Utfør endringer

en: Create new relation in layer ''{0}''
nb: Skap ny relasjon i lag "{0}"

en: Edit new relation in layer ''{0}''
nb: Rediger ny relasjon i lag "{0}"

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
nb: Rediger relasjon #{0} i lag "{1}"

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: min lat
nb: min. breddegrad

en: min lon
nb: min. lengdegrad

en: max lat
nb: maks. breddegrad

en: max lon
nb: maks. lengdegrad

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
nb: URL fra www.openstreetmap.org (du kan lime inn en URL her for at laste ned området)

en: Bounding Box
nb: Yttergrense for arbeidsområde

en: OpenStreetMap data
nb: OpenStreetMap-data

en: Raw GPS data
nb: GPS-rådata

en: Download as new layer
nb: Last ned som nytt lag

en: Download area too large; will probably be rejected by server
nb: Området er for stort; vil sandsynligvis bli avvist av tjener

en: Download area ok, size probably acceptable to server
nb: Områdets størrelse OK, størrelsen vil sannsynligvis aksepteres av tjener

en: Enter a place name to search for:
nb: Gi et stednavn å søke etter:

note: SAXException does not chain correctly
en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
nb: Null pointer-feil, muligens manglende egenskaper.

note: item "Ways/Path" combo "Wheelchairs" item "Ways/Dedicated Cycleway" combo "Pedestrians"
en: unknown
nb: ukjent

en: Slippy map
nb: Flytbart kart

en: Tile Numbers
nb: Flis-nummer

en: History for way {0}
nb: Historikk for linje {0}

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
nb: Historikk er ikke klargjort ennå. Klarte ikke sette referanseelement.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
nb: Klarte ikke sette referanse. Referanse-ID {0} er ikke tilgjengelig i historikken.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
nb: Historikk er ikke klargjort ennå. Klarte ikke sette gjeldende element.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
nb: Klarte ikke sette gjeldende versjon. Gjeldende versjon {0} er ikke tilgjengelig i historikken.

en: Load history
nb: Last historikk

en: Loading history for way {0}
nb: Laster historikk for linje {0}

en: Way {0}
nb: Linje {0}

en: Version {0} created on {1} by {2}
nb: Versjon {0} lagt til {1} av {2}

en: Version
nb: Versjon

en: Synchronize way {0} only
nb: Synkroniser kun linje {0}

en: Synchronize entire dataset
nb: Synkroniser hele datasettet

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
nb: <html>Opplasting <strong>feilet</strong> fordi tjeneren har en nyere versjon av en<br>lokal node, linje eller relasjon.<br>Konflikten er forårsaket av <strong>{0}</strong> med ID <strong>{1}</strong>,<br>tjeneren har versjon {2}, lokal versjon er {3}.<br><br>Trykk <strong>{4}</strong> for å synkronisere kun konfliktelementet.<br>Trykk <strong>{5}</strong> for å synkronisere hele det lokale datasettet med tjeneren.<br>Trykk <strong>{6}</strong> for å gå tilbake og fortsette å redigere.<br></html>

en: Conflicts detected
nb: Konflikter avdekkeet

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
nb: <html>Opplasting <strong>feilet</strong> fordi tjeneren har en nyere versjon av en node, linje ellerrelasjon.<br><br>Trykk <strong>{0}</strong> for å synkronisere hele det lokale datasettet med tjeneren.<br>Trykk <strong>{1}</strong> for å avbryte operasjonen og fortsette å redigere.<br></html>

en: Prepare conflict resolution
nb: Forbereder konfliktløsing

en: Click to download all parent ways for node {0}
nb: Trykk for å laste ned alle linjer overordnet node {0}

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
nb: Gi en kort kommentar for endringene du laster opp:

en: Save user and password (unencrypted)
nb: Lagre bruker og passord (ukryptert)

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
nb: Advarsel: Passordet overføres ukryptert.

en: Discard and Exit
nb: Forkast og avslutt

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Name" item "Highways/Streets/Motorway Link" label "Edit Motorway Link" <space /> <key key="highway" value="motorway_link" /> <optional> item "Highways/Streets/Trunk" text "Name" item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Reference" item "Highways/Streets/Primary"
en: Layer
nb: Lag

en: Update objects
nb: Oppdatere object

en: Upload Changes
nb: Last opp endringer

en: Objects to add:
nb: Objekter som legges til:

en: Objects to modify:
nb: Objekter som endres:

en: Objects to delete:
nb: Objekter som slettes:

en: gps point
nb: gps-punkt

en: Name: {0}
nb: Navn: {0}

en: Description: {0}
nb: Beskrivelse: {0}

note: item "Relations/Route" text "Symbol description"
en: Description
nb: Beskrivelse

en: Length:
nb: Lengde:

en: {0} route,  | {0} routes,
nb[0]: {0} rute,
nb[1]: {0} ruter,

en: Convert to data layer
nb: Konverter til datalag

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:
nb: <html>Opplasting av ubehandlede GPS-data som kortdata betraktes som skadeligt <br>Se her for å laste inn GPS spor:

en: Converted from: {0}
nb: Konvertert fra: {0}

en: Download from OSM along this track
nb: Last ned fra OSM langs dette spor

en: Download everything within:
nb: Last ned alt innenfor:

en: {0} meters
nb: {0} meter

en: Maximum area per request:
nb: Max areal per forespørsel:

en: {0} sq km
nb: {0} km²

en: <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
nb: <html>Fenne handling krever {0} individuelle<br>download-forespørsler. Ønsker du<br>å fortsette?</html>

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
nb: Ingen GPX-spor er tilgængelige i laget som kan assosieres med lyd.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
nb: Noen waypoints med tidskode før start av track eller etter slutt av track ble utelatt eller flyttet til start.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
nb: Noen waypoints som var langt fra track til å finne fornuftig plassering ble utelatt.

en: Customize line drawing
nb: Tilpass linjetegning

en: Use global settings.
nb: Bruk globale indstillinger.

en: Draw lines between points for this layer.
nb: Tegn linjer mellem punkter i dette laget.

en: Do not draw lines between points for this layer.
nb: Tegn ikke linjer mellem punkt i dette laget.

en: Select line drawing options
nb: Velg linjetegnings-innstillinger

en: Customize Color
nb: Tilpass farge

en: Default
nb: Standard

en: Choose a color
nb: Velg en farge

en: Markers From Named Points
nb: Markører fra navngitte punkt

en: Named Trackpoints from {0}
nb: Navngivne sporpunkt fra {0}

en: Import Audio
nb: Importer lyd

en: Wave Audio files (*.wav)
nb: Wave-lydfiler (*.wav)

en: Audio markers from {0}
nb: Lyd-markører fra {0}

en: Import images
nb: Importer bilder

en: Data Layer {0}
nb: Datalag {0}

en: outside downloaded area
nb: utenfor nedlastet område

en: version {0}
nb: versjon {0}

en: Warning: mixing 0.6 and 0.5 data results in version 0.5
nb: Advarsel: blandede 0.6- og 0.5-data resulterer i versjon 0.5

en: {0} consists of:
nb: {0} består av:

en: unset
nb: ikke satt

en: API version: {0}
nb: API versjon: {0}

en: Convert to GPX layer
nb: Konvertér til GPX-lag

en: point | points
nb[0]: punkt
nb[1]: punkt

en: a track with {0} point | a track with {0} points
nb[0]: et GPS spor med {0} punkt
nb[1]: et GPS spor med {0} punkt

en: {0} consists of {1} track | {0} consists of {1} tracks
nb[0]: {0} består av {1} GPS spor
nb[1]: {0} består av {1} GPS spor

en: {0} point | {0} points
nb[0]: {0} punkt
nb[1]: {0} punkt

en: Correlate to GPX
nb: Juster til GPX

en: GPX Files (*.gpx *.gpx.gz)
nb: GPX Filer (*.gpx *.gpx.gz)

en: File {0} is loaded yet under the name "{1}"
nb: Fila {0} er lastet inn under navnet «{1}»

en: Error while parsing {0}
nb: Feil oppsto ved sending av {0}

en: Could not read "{0}"
nb: Klarte ikke lese «{0}»

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
nb: <html>Ta et bilde av din GPS mottaker når den viser tid.<br>Vis bildet her.<br>Skriv inn tidspunktet og velg tidssone<hr></html>

en: Photo time (from exif):
nb: Tidspunkt for foto (fra EXIF):

en: Gps time (read from the above photo):
nb: Gps tidspunkt (lest i bildet ovenfor):

en: I am in the timezone of:
nb: Jeg er i tidssonen:

en: No date
nb: Ingen dato

en: Open another photo
nb: Åpne et annet foto

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
nb: Synkroniser tiden fra et bilde på GPS-mottakeren

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
nb: Feil ved tolking av dato.
    Sjekk format

en: Invalid date
nb: Ugyldig dato

en: <No GPX track loaded yet>
nb: <Ingen GPX-spor er lastet inn>

en: GPX track:
nb: GPX-spor:

en: Open another GPX trace
nb: Åpne flere GPX-spor

en: Auto-Guess
nb: Automatisk forslag

en: Timezone:
nb: Tidssone:

en: Offset:
nb: Forskyvning:

en: Correlate images with GPX track
nb: Jevnfør bilder med GPX spor

en: Correlate
nb: Jevnfør

en: Invalid timezone
nb: Ugyldig tidssone

en: Invalid offset
nb: Ugyldig forskyvning

en: Timezone: {0}
nb: Tidssone: {0}

en: Minutes: {0}
nb: Minutter: {0}

en: Seconds: {0}
nb: Sekunder: {0}

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
nb: Klarte ikke synkronisere bildene med GPX-sporet. Bruk glidebryterne for å synkronisere bildene manuelt.

en: Matching photos to track failed
nb: Klarte ikke å koble foto til sporet

en: Adjust timezone and offset
nb: Juster tidssone og forskyvning

en: The selected photos do not contain time information.
nb: Valgte foto har ikke tidskode.

en: Photos do not contain time information
nb: Foto har ikke tidskode.

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
nb: Valgte GPX spor mangler tidskode. Velg et annet spor.

en: GPX Track has no time information
nb: GPX sporet har ikke tidskoder

en: You should select a GPX track
nb: Du bør velge et GPX-spor

en: No selected GPX track
nb: Intgen GPX-spor er valgt

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
nb: Feil ved tolking av tidssone.
    Forventet format: {0}

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
nb: Feil ved tolking av forskyvning.
    Forventet format: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
nb: Leser GPS posisjoner fra EXIF

en: Starting directory scan
nb: Starter scanning av mapper

en: Read photos...
nb: Les bilder

en: Reading {0}...
nb: Leser {0} …

en: Unable to get canonical path for directory {0}
nb: Klarte ikke å lage fullstendig sti til mappa  {0}

en: Scanning directory {0}
nb: Scanner mappa {0}

en: Found null file in directory {0}
nb: Fant tom fil i mappa {0}

en: Error while getting files from directory {0}
nb: Feil ved lesing av fil i mappa {0}

en: Geotagged Images
nb: Geotaggede bilder

en: No image
nb: Ingen bilder

en: Loading {0}
nb: Laster {0}

en: Error on file {0}
nb: Feil i fil {0}

en: Previous
nb: Forrige

en: Remove photo from layer
nb: Fjern foto fra lag

en: Next
nb: Neste

en: Center view
nb: Midtstill kartbilde

en: Zoom best fit and 1:1
nb: Zoom beste utsnitt 1:1

en: 
    Altitude: {0} m
nb: 
    Høyde: {0} m

en: 
    {0} km/h
nb: 
    {0} km/t

en: JPEG images (*.jpg)
nb: JPEG-bilder (*.jpg)

en: gps marker
nb: GPS-flagg

en: marker | markers
nb[0]: flagg
nb[1]: flagg

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
nb[0]: {0} består av {1} flagg
nb[1]: {0} består av {1} flagg

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
nb: Ingen eksisterende lydmerker i dette lag å forskyve.

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
nb: Slå av/på visning av tekst/ikoner

en: Synchronize Audio
nb: Synkroniser lyd

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
nb: Du må sætte lyden på pause når du hører synkroniserings-merket.

en: Audio synchronized at point {0}.
nb: Lyd synkronisert i punkt {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
nb: Kan ikke synkronisere i det avspillte lag.

en: Make Audio Marker at Play Head
nb: Sett audio-merke ved avspilnings-start

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
nb: Du må  pause lyden på det punkt på sporet, hvor du vil ha merket.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
nb: Dru må dra og slippe avspillingsmarkøren til GPX track hvor lydfila tilhører (etter første markør).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
nb: Dru må SHIFT-dra og slippe avspillingsmarkøren til lydmerke eller til punkt i track for synkronisering.

en: Unable to create new audio marker.
nb: Kan ikke sette ny audio-markør

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
nb: Der opstod en feil i forsøket på å vise URL'en for denne markøren

en: (URL was:
nb: (URL var:

en: Error displaying URL
nb: Feil ved visning av URL

en: Back
nb: Tilbake

en: Advanced Preferences
nb: Avanserte innstillinger

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
nb: Endre innstillingerne direkte. Vær varsom!

en: Search:
nb: Søk:

en: Current value is default.
nb: Nåværende verdi er standard.

en: Default value is ''{0}''.
nb: Standardverdien er «{0}».

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
nb: Standardverdien er i øyeblikket ukjent (indstillingen har ikke vært i brug enda)

en: Please select the row to edit.
nb: Velg raden som skal endres

en: New value for {0}
nb: Ny verdi for {0}

en: Please select the row to delete.
nb: Velg raden som skal slettes

en: Enter a new key/value pair
nb: Gi en ny nøkkel med verdi

en: Display the Audio menu.
nb: Vis lyd-menyen.

en: Label audio (and image and web) markers.
nb: Navnsett lyd- (og bilde- og web-)markører.

en: Display live audio trace.
nb: Vis live lydspor.

note: various methods of making markers on import audio
en: Explicit waypoints with valid timestamps.
nb: Separate waypoints med gyldig tidskode.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
nb: Separate waypoints med tid estimert fra posisjon i track.

en: Named trackpoints.
nb: Trackpoints med navn.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
nb: Endrede tidsmarker (time stamps) i audio filer.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
nb: Start på track (Blir alltid utført dersom dersom andre merker ikke er tilgjengelig).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
nb: Vis eller skjul lydmeny-punktet i hovedmenyen

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
nb: Vis et bevegelig  icon som viser hvor på GPS track du er når lyde er innspilt.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
nb: Sett tekst på lydspor (og bilde og web) merker sammen med knappe ikoner.

en: When importing audio, make markers from...
nb: Når lyd importeres, opprett markører fra  …

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
nb: Når lyd importeres, tilknyt den til ethvert waypoint i GPX-laget.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
nb: Lag automatisk lydmerker fra punkt i track (heller enn egne waypoints)med navn eller beskrivelse.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
nb: Lag audio merker på posisjon på GPS  track som stemmer med tidskoden på importert  WAV fil.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
nb: Antall sekunder for forover eller bakover hopp ved trykk på aktuell knapp

en: Forward/back time (seconds)
nb: Forover/bakover tid (sekunder)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
nb: Multiplikasjon benyttet ved fast forward

en: Fast forward multiplier
nb: Rask avspilling multiplikator

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
nb: Avspilling starter med dette antall sekunder før (eller etter når negativ) posisjon for lydsporet.

en: Lead-in time (seconds)
nb: Tid på innledning (sekunder)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
nb: Forholdet mellom stemme recorder tid og sann tid

en: Voice recorder calibration
nb: Stemme  recorder kalibrering

en: Color
nb: Farge

en: Paint style {0}: {1}
nb: Tegnestil {0}: {1}

en: Choose
nb: Velg

en: Choose a color for {0}
nb: Velg en farge for {0}g

en: Set to default
nb: Sett til standard

en: Set all to default
nb: Sett alt til standard

en: Colors used by different objects in JOSM.
nb: Farger brukt av forskellige objekt i JOSM.

en: Colors
nb: Farger

en: All
nb: Alle

en: Local files
nb: Lokale filer

en: None
nb: Ingen

en: Force lines if no segments imported.
nb: Tegn linjer selv om ingen segmenter ble importert.

en: Draw large GPS points.
nb: Tegn store GPS-punkt.

en: Velocity (red = slow, green = fast)
nb: Hastighet  (rød = langsom, grøn = hurtig)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
nb: Dilution of Position (rød = bra, green = dårlig (hvis noen)

en: Single Color (can be customized for named layers)
nb: En farge (kan tilpasses navngitte lag)

note: item "Aerialway/Pylon" text "Name" <separator/>
en: Car
nb: Bil

note: item "Barriers/Bollard" check "Foot" item "Barriers/Cattle Grid" check "Foot" item "Barriers/Spikes" check "Foot" item "Barriers/Border Control" check "Foot" item "Barriers/Entrance" check "Foot" item "Barriers/Gate" check "Foot" item "Barriers/Lift Gate" check "Foot" item "Barriers/Hampshire Gate" 
en: Bicycle
nb: Sykkel

note: item "Ways/Path" check "Oneway" item "Barriers/Bollard" label "Allowed traffic:" <space /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Spikes" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Border Control" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Entrance" label "Allowed traffic:" it
en: Foot
nb: Til fots

en: Draw Direction Arrows
nb: Tegn retningspiler.

en: Fast drawing (looks uglier)
nb: Hurtig opptegning (ser uryddig ut)

note: only interesting directions
en: Only interesting direction hints (e.g. with oneway tag).
nb: Bare relevante retningsvisere (f.eks. ved enveiskjøring)

note: only on the head of a way
en: Only on the head of a way.
nb: Bare ved enden av linja.

en: Draw segment order numbers
nb: Tegn segment-nummer

en: Draw boundaries of downloaded data
nb: Tegn omfang af nedlastede data

en: Draw virtual nodes in select mode
nb: Tegn virtuelle noder i utvalg-tilstand

en: Draw inactive layers in other color
nb: Tegn inaktive lag i annen farge

en: Smooth map graphics (antialiasing)
nb: Glatting på kartgrafikk (antialiasing)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
nb: Lag automatisk eget markørlag for waypoints ved åpning av GPX lag.

en: Draw lines between raw GPS points
nb: Tegn linjer mellom GPS-punkt

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
nb: Max lengde (i meter) for å tegne linjer i lokal fil. ''-1'' tegner alle linjer.

en: Maximum length for local files (meters)
nb: Max lengde for lokale filer (meter)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
nb: Maksimal lengde (i meter) for å tegne linjer. Sett til ''-1'' for å tegne alle linjer.

en: Maximum length (meters)
nb: Maksimal lengde (meter)

note: forceRawGpsLines
en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
nb: Tvunget tegning av linjer dersom importerte data er uten linje informasjon.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
nb: Tegn retningspiler på linjer mellom GPS-punkt.

note: drawGpsArrowsFast
en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
nb: Tegn retningspiler ved hjelp av tabellopslag i stedet for kompleks matematik.

note: drawGpsArrowsMinDist
en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
nb: Tegn ikke piler uten at det er minst denne avstand fra forrige punkt.

en: Minimum distance (pixels)
nb: Minste avstand (pixels)

en: Draw larger dots for the GPS points.
nb: Tegn større prikker for GPS-punkter.

en: All points and track segments will have the same color. Can be customized in Layer Manager.
nb: Alle punkt og track linjervil tegnes med samme farge. Kan endres i Oppsett for Lag.

en: Colors points and track segments by velocity.
nb: Punkt og track linjer får farge etter hastighet.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
nb: Tillater å justere fargen etter gjennomsnittsfarten.

en: Track and Point Coloring
nb: Farge på punkt og track linjer

en: GPS Points
nb: GPS-punkter

en: Draw direction hints for way segments.
nb: Tegn retningspiler på linjestykker.

note: segment order number
en: Draw the order numbers of all segments within their way.
nb: Tegn nummer for linjesegmenter i hver linje.

note: antialiasing
en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
nb: Bruk udjevning på kartvisningen for et mere glatt utseende.

note: downloaded area
en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
nb: Tegn omrisset av data hentet fra tjeneren.

note: virtual nodes
en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
nb: Tegn virtuelle noder i utvalget for lettere å endre linjer.

note: background layers in inactive color
en: Draw the inactive data layers in a different color.
nb: Tegn inaktive datalag i en annen farge.

en: OSM Data
nb: OSM-data

note: Show splash screen on startup
en: Show splash screen at startup
nb: Vis oppstartsskjerm

note: Show ID in selection
en: Show object ID in selection lists
nb: Vis objekt-ID i lister

en: Draw rubber-band helper line
nb: Tegn elastisk hjelpelinje

en: Modeless working (Potlatch style)
nb: Arbeide uten ned- og opplasting (Potlatch-metode)

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
nb: Ikke behov for å bytte modus. (Potlatch-metode)

en: Look and Feel
nb: Utseende og opplevelse

en: Language
nb: Språk

en: Default (Auto determined)
nb: Standard (automatisk valgt)

en: Enable built-in defaults
nb: Benytt innebygd standardverdier

en: Used style
nb: Brukt stil

en: Map Paint Styles
nb: Map Pain stiler

en: Configure Plugin Sites
nb: Indstilling på programtillegg sider

en: Add JOSM Plugin description URL.
nb: Legg til URL for liste over programtillegg.

en: Please select an entry.
nb: Velg en verdi.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
nb: Rediger URL for liste over programtillegg.

en: disabled
nb: deaktivert

en: no modifier
nb: ingen kombinasjon

en: <h1><a name="top">Keyboard Shortcuts</a></h1>
nb: <h1><a name="top">Tastatursnarveier</a></h1>

en: <h1>Modifier Groups</h1>
nb: <h1>Kombinasjonstast grupper</h1>

en: <p>The pseudo-modifier ''disabled'' will disable the shortcut when encountered.</p>
nb: <p>Pseudo-kombinasjonstasten ''disabled'' vil ta ut snarveien.</p>

note: scroll up
en: Read First
nb: Les først

en: Use default
nb: Bruk standard

en: Disable
nb: Deaktiver

en: Key:
nb: Tast:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
nb: OBS: Benytt bare ekte tastaturtaster!

en: Keyboard Shortcuts
nb: Tastatursnarveier

en: Edit Shortcuts
nb: Rediger snarveier

en: Primary modifier:
nb: Første kombinasjonstast:

en: Secondary modifier:
nb: Andre kombinasjonstast:

en: Tertiary modifier:
nb: Tredje kombinasjonstast:

en: Menu Shortcuts
nb: Menysnarveier

en: Hotkey Shortcuts
nb: Snarvei til hurtigtaster

en: Subwindow Shortcuts
nb: Snarvei til undervindu

en: Modifier Groups
nb: Kombinasjonstast grupper:

note: some common tabs
en: Display Settings
nb: Visningsinnstillinger

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
nb: Forskjellige indstillinger som påvirker den visuelle fremtoning av hele prorammet.

en: Connection Settings
nb: Innstillinger for tilkobling

en: Connection Settings for the OSM server.
nb: Innstillinger for forbindelse til OSM-tjeneren

en: Map Settings
nb: Innstillinger for kart

en: Settings for the map projection and data interpretation.
nb: Innstilinger for kartprojeksjon og datafortolkning

en: Audio Settings
nb: Lydinnstillinger

en: Settings for the audio player and audio markers.
nb: Innstillinger for avspilling av lyd og lyd markering.

en: Configure available plugins.
nb: Indstil tilgængelige programtillegg

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
nb: Du må starte JOSM for at enkelte innstillingene skal tre i kraft.

en: Projection method
nb: Projeksjonsmetode

en: Display coordinates as
nb: Vis koordinater som

en: Map Projection
nb: Kartprojeksjon

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
nb: Klarte ikke bruke projeksjonen {0}. Bruker Mercators projeksjon.

note: icon source: http://www.iconfinder.net/index.php?q=key&page=icondetails&iconid=8553&size=128&q=key&s12=on&s16=on&s22=on&s32=on&s48=on&s64=on&s128=on icon licence: GPL icon designer: Paolino, http://www.paolinoland.it/ icon original filename: keyboard.png icon original size: 128x128 modifications: ic
en: Shortcut Preferences
nb: Innstillinger for snarveier

en: Changing keyboard shortcuts manually.
nb: Bytt tastatursnarvei manuelt.

en: Action
nb: Handling

en: Shortcut
nb: Hurtigtast

en: Short Description: {0}
nb: Kort beskrivelse: {0}

en: Author: {0}
nb: Opphavsperson: {0}

en: Webpage: {0}
nb: Nettside: {0}

en: Version: {0}
nb: Versjon: {0}

en: New
nb: Ny

en: Sort presets menu
nb: Meny for sortering av innstillinger

en: Tagging Presets
nb: Objektmal

en: Separator
nb: Skilletegn

en: Toolbar
nb: Verktøylinje

en: Available
nb: Tilgjengelig

en: Toolbar customization
nb: Tilpass verktøylinje

en: Customize the elements on the toolbar.
nb: Tilpass element i verktøylinja

en: Plugin bundled with JOSM
nb: Programtillegg inkludert i JOSM

en: Always update withouth asking
nb: Oppdater alltid uten å spørre

en: Keep backup files
nb: Behold sikkerhetskopier

en: When saving, keep backup files ending with a ~
nb: Lagre sikkerhetskopier med ~ i slutten av filnavnet.

en: Validate
nb: Valider

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
nb[0]: Fjern gamle egenskapsnøkler fra  {0} objekt
nb[1]: Fjern gamle egenskapsnøkler fra  {0} objekt

en: More information about this feature
nb: Mer informasjon om denne funksjonen

note: space
en: Optional Attributes:
nb: Valgfrie attributter:

en: Unknown type: {0}
nb: Ukjent type: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
nb: Klarte ikke å lese egenskapslista for Objektmaler: {0}

en: Error parsing {0}:
nb: Feil ved lesing av {0}:

en: Elements of type {0} are supported.
nb: Element type {0} kan brukes.

en: Change {0} object | Change {0} objects
nb[0]: Endre {0} objekt
nb[1]: Endre {0} objekt

en: Nothing selected!
nb: Intet er valgt!

en: Selection unsuitable!
nb: Utvalget passer ikke formålet!

en: Apply Preset
nb: Bruk Objektmal

en: Change Properties
nb: Endre egenskaper

en: All Formats
nb: Alle formater

en: Contacting OSM Server...
nb: Kontakter OSM-tjeneren …

en: Downloading points {0} to {1}...
nb: Laster ned punkt {0} til {1}...

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
nb: Merk: GPL er ikke kompatibel med OSM-lisensen. Ikke last opp GPL-lisensierte spor.

en: GPX Files
nb: GPX filer

en: GPS track description
nb: beskrivelse av sporloggen

en: Add author information
nb: Legg til informasjon om opphavsperson

en: Real name
nb: Fullt navn

en: E-Mail
nb: E-post

en: Copyright (URL)
nb: Opphavsrett (URL)

en: Predefined
nb: Forhåndsvalgt

en: Copyright year
nb: År for opphavsrett

en: Keywords
nb: Stikkord

en: Export options
nb: Innstillinger for eksport

en: Export and Save
nb: Eksporter og lagre

en: Error while exporting {0}:
    {1}
nb: Det oppsto feil i eksport av {0}:
    {1}

en: Choose a predefined license
nb: Velg en lisens

en: Markers from {0}
nb: Markører fra {0}

en: File "{0}" does not exist
nb: Fila «{0}» finnes ikke

note: input was not properly parsed, abort
en: Parsing file "{0}" failed
nb: Klarte ikke lese fil «{0}»

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
nb: Lesefeil: Strukturen i GPX fila er ukjent

en: Downloading OSM data...
nb: Laster ned OSM-data …

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
nb: Tjeneren svarte med HTTP 404 for ID {0} – hopper over.

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each primitive.
nb: Tjeneren svarte med HTTP 404, prøver igjen med en forespørsel for hvert element.

en: NMEA-0183 Files
nb: NMEA-0183 filer

en: Coordinates imported:
nb: Importerte koordinater:

en: Malformed sentences:
nb: Ugyldig koding:

en: Checksum errors:
nb: Feil i kontrollsum:

en: Unknown sentences:
nb: Ukjent koding:

en: Zero coordinates:
nb: Koodinater med null:

en: NMEA import success
nb: NMEA data er lest inn

en: NMEA import failure!
nb: Feil ved import av NMEA data!

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
nb: Denne versjonen av JOSM kan ikke lese fra tjeneren.

en: Communications with {0} established using protocol version {1}.
nb: Kommunikasjon er opprettet med {0} med protocol versjon {1}

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
nb: Uventet ID-format i svar fra tjener – leste «{0}»

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Uventet format for ny versjon av endret element «{0}»: «{1}»

en: Closing changeset...
nb: Lukker endringssett …

en: No changeset present for diff upload.
nb: Ingen base med rettinger tilstede for opplasting

en: (Code={0})
nb: (Kode={0})

en: The server replied an error with code {0}.
nb: Tjeneren svarte en feil med kode {0}

en: OSM Server Files bzip2 compressed
nb: OSM-tjenerfiler bzip2-komprimert

en: Invalid bz2 file.
nb: Ugyldig bzip2-fil

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
nb: obligatorisk attributt «{0}» mangler

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
nb: ugyldig verdi for obligatorisk attributt «{0}» av type «long» – leste «{1}»

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
nb: ugyldig verdi for obligatorisk attributt «{0}» av type «long» (>= 0) – leste «{1}»

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
nb: ugyldig verdi for obligatorisk attributt «{0}» av type «boolean» – leste «{1}»

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
nb: ugyldig verdi for obligatorisk attributt «{0}» av type «OsmPrimitiveType» – leste «{1}»

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
nb: Ugyldig dokumentstruktur: Fant node, linje eller relasjon utenfor «create», «modify» eller «delete».

en: OSM Server Files
nb: OSM-tjenerfiler

en: OSM Server Files gzip compressed
nb: OSM-tjenerfiler gzip-komprimert

en: File ''{0}'' does not exist.
nb: Fila «{0}» finnes ikke

en: Deleted way {0} contains nodes
nb: Slettet linje {0} inneholder noder

en: Incomplete <member> specification with ref=0
nb: Ufullstendig <member>-spesifikasjon med ref=0

en: Illegal object with ID=0.
nb: Ulovlig objekt med id=0

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
nb: Linje med ekstern ID «{0}» inkluderer manglende node med ekstern ID «{1}».

en: Deleted node {0} is part of way {1}
nb: Slettet node {0} er del av linje {1}

en: Prepare OSM data...
nb: Klargjør OSM-data …

en: Downloading referring ways ...
nb: Laster ned refererende linjer …

en: Downloading history...
nb: Laster ned historikk …

en: Contacting Server...
nb: Kobler til tjener …

en: Failed to open connection to API {0}.
nb: Klarte ikke åpne tilkobling til API {0}

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
nb: Kunne ikke koble til OSM-tjeneren. Kontroller internett-tilkoblingen din.

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
nb: {0} % ({1} / {2}), {3} gjenstår. Laster opp linje «{4}» (ID: {5})

en: Skip download
nb: Hopp over nedlasting

en: Download Plugin
nb: Last ned programtillegg

en: Skip Download
nb: Hopp over nedlasting

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
nb: JOSM versjon {0} er nødvendig for programtillegg {1}.

en: Downloading Plugin {0}...
nb: Laster ned programtillegg {0} …

en: An error occurred in plugin {0}
nb: Det oppsto feil i programtillegget {0}

en: Last plugin update more than {0} days ago.
nb: Siste oppdaterte programtillegg for {0} dager siden.

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
nb: Kan ikke laste inn programtillegg {0}. slettes fra innstillinger?

en: Disable plugin
nb: Fjern programtillegg

en: Keep plugin
nb: Behold programtillegg

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
nb: Det oppstod en uventet feil som kan stamme fra programtillegget «{0}».

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
nb: I følge nformasjon i tilleggsprogram, er {0} opphavsmann.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
nb: Prøv å oppdatere til ny versjon av programtillegg før du sender feilmelding.

en: Should the plugin be disabled?
nb: Skal programtillegget fjernes?

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
nb: Programtillegget er fjernet fra innstillingene. Start JOSM på nytt for å lese programtillegg.

en: no description available
nb: ingen beskrivelse tilgjengelig

en: This is after the end of the recording
nb: Dette er etter avsluttingen av opptaket

en: Error playing sound
nb: Feil med avspilling av lyd

note: Then ask for submitting a bug report, for exceptions thrown from a plugin too
en: Do nothing
nb: Ikke gjør noe

en: Report Bug
nb: Rapporter feil

en: Unexpected Exception
nb: En uventet unntakstilstand

en: (The text has already been copied to your clipboard.)
nb: (Teksten har alt blitt kopiert til utklippstavlen din.)

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
nb: <html>Opplasting til tjeneren <strong>feilet</strong> fordi nåværende datasett<br>bryter en forhåndsbetingelse.<br>Feilmelding:<br>{0}</html>

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
nb: Fant ikke oversettelsen for {0}. Bruker {1}.

en: Setting the keyboard shortcut ''{0}'' for the action ''{1}'' ({2}) failed
    because the shortcut is already taken by the action ''{3}'' ({4}).
nb: Klarte ikke sette hurtigtasten «{0}» for handlingen «{1}» ({2})
    fordi «{3}» ({4}) allerede benytter denne hurtigtasten.

en: This action will have no shortcut.
nb: Denne handlingen kan ikke ha hurtigtast.

en: Using the shortcut ''{0}'' instead.
nb: Bruker i stedet hurtigtasten «{0}».

en: (Hint: You can edit the shortcuts in the preferences.)
nb: (Hint: Du kan endre hurtigtastene i Innstillinger.)

en: Create grid of ways
nb: Lag et rutenett av linjer

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
nb: Lag et rutenett med linjer basert på to eksisterende som har forskjellige noder unntatt en felles

en: Select two ways with a node in common
nb: Velg to linjer med en felles node

en: Select two ways with alone a node in common
nb: Velg to linjer med kun én felles node

en: Create a grid of ways
nb: Lag rutenett med linjer

en: Upload Trace
nb: Last opp sporlogg

en: Upload Traces
nb: Last opp sporlogger

en: Please enter Description about your trace.
nb: Oppgi en beskrivelse av sporloggen.

en: Please enter tags about your trace.
nb: Oppgi egenskaper til sporet

en: Selected track: {0}
nb: Valgt spor: {0}

note: Set progress dialog to indeterminate while connecting
en: Connecting...
nb: Kobler til …

en: Upload cancelled
nb: Opplastingen ble avsluttet

en: Error while uploading
nb: Feil under opplastingen

en: GPX upload was successful
nb: GPX opplastingen var vellykket

en: Upload failed. Server returned the following message:
nb: Klarte ikke laste opp. Tjeneren gav følgende svar:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
nb: Laster opp GPX spor: {0}% ({1} av {2})

en: No description provided. Please provide some description.
nb: Ingen beskrivelse er gitt. Legg inn beskrivelse av sporet

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
nb: GPX lag er ikke valgt -> Ingen spor å laste opp.

en: No username provided.
nb: Ingen Brukernavn er oppgitt.

en: No password provided.
nb: Det er ikke oppgitt passord.

en: Uploading GPX Track
nb: GPX Spor lastes opp

en: Uploads traces to openstreetmap.org
nb: Last opp spor til openstreetmap.org

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "Country code" </optional>
en: Address Interpolation
nb: Interpoler adresser

en: Odd
nb: Oddetall

en: Even
nb: Heltall

en: Convert way to individual house numbers.
nb: Konverter linje til individuelle husnummer.

en: Parameter ''{0}'' must not be null
nb: Parameter ''{0}'' kan ikke vœre null

note: group "Man-Made"
en: Buildings
nb: Bygninger

en: CadastreGrabber: Illegal url.
nb: Feil URL for lesing av Matrikkel.

en: Choose from...
nb: Velg fra …

note: pane.createDialog(Main.parent, tr("Select commune")).setVisible(true); this below is a temporary workaround to fix the "always on top" issue
en: Select commune
nb: Velg kommune

en: Cadastre
nb: Matrikkel

en: Plugin cadastre-fr used traditionaly for grabbing the key shortcut F11
    which is currently allocated for full-screen switch by default
    Would you like to restore F11 for grab action ?
nb: Programtillegget cadastre-fr har tidligere brukt hurtigtasten F11 for å laste ned bilder.
    Denne tasten brukes nå for å endre fullskjermmodus som forvalg.
    Vil du gjenopprette bruken av F11 til å laste ned bilder?

en: Restore grab shortcut F11
nb: Gjenopprett F11-hurtigtast

en: JOSM is stopped for the change to take effect.
nb: JOSM avsluttes for at endringen skal tre i kraft.

en: Replace original background by JOSM background color.
nb: Bytt ut original bakgrunn med JOSM bakgrunnfarge.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
nb: Omvend grå farger (for svart bakgrunn).

en: Set background transparent.
nb: Sett backgrunn transparent.

en: Draw boundaries of downloaded data.
nb: Vis grenser for nedlatede data.

note: item "Man Made/Pipeline" combo "Type" color highway_track <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--waterway tags --> <rule> <condition k="waterway" v="river"/> color riverbank <condition k="waterway" v="canal"/> color stream 
en: water
nb: vann

note: color area <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="addr:housenumber"/> <icon annotate="true" src="misc/housenumber.png" priority="-50000"/> <condition k="addr:postcode"/> <condition k="addr:interpolation" v="odd"/> color address <scale_max>40000</scale_max>
en: address
nb: adresse

en: Enable automatic caching.
nb: Aktiviser automatisk mellomlager.

note: disabled by default
en: Max. cache size (in MB)
nb: Max. lager størrelse (i MB)

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
nb: Et eget programtillegg for fransk Cadastre wms (matrikkel) på www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Du finner betingelser for bruk her (på fransk): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>før du laster inn data med dette programtillegget.

en: French cadastre WMS
nb: Fransk cadastre WMS

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
nb: <html>Verdien på "source" er aktivisert ved automatisk kildeangivelse</html>

en: Source
nb: Kilde

en: Replace the original white background by the backgound color defined in JOSM preferences.
nb: Bytt ut original hvit bacgrunn med fargen angitt i innstillingene for JOSM.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
nb: Inverter originale svart/hvitt farger (og alle grå imellom). Nyttig for tekst på mørk bakgrunn.

en: Allows multiple layers stacking
nb: Tillat stabling av flere lag

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
nb: Sett transperens på WMS lag. Høyre: opak, venstre: transparent.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
nb: Trekk et rektangel rundt data lastet ned fra WMS-tjener.

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
nb: Hent mindre bilder (høyere kvalitet men minnekrevende)

en: Fixed size square (default is 100m)
nb: Fast kvadrat størrelse (standard er 100m)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
nb: Fast størrelse (fra 25 til 1000 meter)

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
nb: De eldste filene blir automatisk slettet når denne størrelsen overskrides

en: Add "source=..." to elements?
nb: Legg inn kilde ( source=...) på element?

en: Downloading {0}
nb: Laster ned {0}

en: Contacting WMS Server...
nb: Kobler til WMS-tjener …

en: Create buildings
nb: Lag bygninger

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
nb: For å unngå overbelastning av Cadastre  WMS,
    bygningsimport er maks 1 km2.

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
nb: Vennligst aktiviser "auto-sourcing" og sjekk Cadastre millesime.

en: Extract SVG ViewBox...
nb: Hent ut SVG-ViewBox …

en: Extract best fitting boundary...
nb: Hent ut beste avgrensing …

en: Create boundary
nb: Lag avgrensing

en: Extract commune boundary
nb: Hent kommunens grenser

en: Only on vectorized layers
nb: Kun ved vektoriserte lag

en: Download Image from French Cadastre WMS
nb: Last ned bilder fra fransk Cadastre WMS

en: Cadastre: {0}
nb: Fransk Cadastre: {0}

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
nb: Lst område fra mellomlager (bare hvis mellomlager er aktivt)

en: Change location
nb: Bytt område

en: Set a new location for the next request
nb: Bruk et nytt områder for neste nedlasting

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
nb: <html>Oppgi by, landsby eller stedsnavn.<br>Bruk nøyaktig skrivemåte som i www.cadastre.gouv.fr .</html>

en: Add new layer
nb: Legg til nytt lag

en: Reset cookie
nb: Nullstill cookie

en: Get a new cookie (session timeout)
nb: Be om ny cookie (Internett sesjon nedkobling)

en: Adjust WMS
nb: Tilpass WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (raster images only)
nb: Juster posisjonen på WMS-laget (kun rasterbilder)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
nb: Fler enn ett  WMS lag tilstede
    Velg ett og prøv på nytt

en: Blank Layer
nb: Blankt lag

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
nb: WMS lag ({0}), {1} kartutsnitt er lastet

en: Is not vectorized.
nb: Er ikke vektorisert

en: Is vectorized.
nb: Er vektorisert

en: Commune bbox: {0}
nb: Kommune avgrensing: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
nb: Støtter ikke denne versjon av mellomlager; fant {0}, ønsker{1}
    Create a new one.

en: Cache Format Error
nb: Feil i mellomlager format

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
nb: Lambert-sone {0} i hurtiglager ikke kompatibel med gjeldende Lambert-sone {1}

en: Cache Lambert Zone Error
nb: Feil Lambert sone på mellomlager

en: Use
nb: Bruk

en: Please select a scheme to use.
nb: Velg en fargepalett

en: Color Scheme
nb: Fargepalett

en: Please select the scheme to delete.
nb: Velg fargepalett for sletting

note: schemesList.setToolTipText(tr("The sources (url or filename) of annotation preset definition files. See http://josm.eigenheimstrasse.de/wiki/AnnotationPresets for help."));
en: Use the selected scheme from the list.
nb: Velg fargepalett i lista

en: Use the current colors as a new color scheme.
nb: Lagre de brukte fargene i en ny farge palett.

en: Delete the selected scheme from the list.
nb: Fjern valgte palett fra lista.

en: Color Schemes
nb: Farge Palett

en: Split area
nb: Del område

en: Splits an area by an untagged way.
nb: Deler et område med en umerket linje.

en: TangoGPS Files (*.log)
nb: TangoGPS-filer (*.log)

en: Format errors:
nb: Formatfeil:

en: TangoGPS import success
nb: TangoGPS-data importert

en: TangoGPS import failure!
nb: Klarte ikke importere TangoGPS-data.

en: TCX Files (*.tcx)
nb: TCX filer (*.tcx)

en: Duplicate Way
nb: Fordoble linje

en: Duplicate selected ways.
nb: Fordoble valgte linjer.

en: Can't duplicate unordered way.
nb: Kan ikke fordoble usortert linje.

en: No data loaded.
nb: Ingen data lastet inn.

en: You must select at least one way.
nb: Du må velge minst én linje.

en: Create duplicate way
nb: Opprett kopi av linje

en: Layer for editing GPX tracks
nb: Lag for redigering av GPX-spor

en: Convert to GPX layer with anonymised time
nb: Konverter til GPX lag med anonymisert tid

en: EditGpx
nb: Rediger GPX

en: edit gpx tracks
nb: Rediger GPX-spor

note: TODO what is icon at the end?
en: Import path from GPX layer
nb: Importer spor fra GPX lag

en: Drop existing path
nb: Slett eksisterende sti

note: no gps layer TODO: register a listener and show menu entry only if gps layers are available
en: No GPX data layer found.
nb: Fant ikke GPX lag

en: Are you sure?
nb: Er du sikker?

en: Position only
nb: Bare posisjon

en: Position, Time, Date, Speed
nb: Posisjon, Tid, Dato, Fart

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
nb: Posisjon, Tid, Dato, Fart, Høyde

en: A By Time
nb: A etter Tid

en: A By Distance
nb: A etter Avstand

en: B By Time
nb: B etter Tid

en: B By Distance
nb: B etter Avstand

en: C By Time
nb: C etter Tid

en: C By Distance
nb: C etter Avstand

en: Data Logging Format
nb: Format på Data logg

en: Disable data logging if speed falls below
nb: Slå av loggføring når fart kommer under

en: Disable data logging if distance falls below
nb: Slå av Data logg hvis avstand er mindre enn

en: Unknown logFormat
nb: Ukjent Logg format

note: Strings in JFileChooser
en: Refresh
nb: Oppdater

en: refresh the port list
nb: Oppdater liste over Porter

en: Configure
nb: Konfigurer

en: Configure Device
nb: Konfigurer enhet

en: Connection Error.
nb: Feil i forbindelsen

en: configure the connected DG100
nb: konfigurer DG100 som er tilkoblet

en: delete data after import
nb: slett data etter import

en: Importing data from device.
nb: Importerer data fra enhet

en: Importing data from DG100...
nb: Importerer data fra DG100 …

en: Error deleting data.
nb: Feil ved sletting av data.

en: imported data from {0}
nb: importerte data fra {0}

en: No data found on device.
nb: Fant ikke data på enhet.

en: Connection failed.
nb: Tilkobling mislykkes

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
nb: Kan ikke laste rxtxSerial.dll fil. Trenger du support til installasjon, forsøk Globalsat hjemmeside på http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
nb: Globalsat-import

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
nb: Import Data fra Globalsat Datalogger DG100 til GPX lag.

en: Import
nb: Importer

en: Grid origin location
nb: Posisjon på rutenettet

en: Grid rotation
nb: Rotasjon på rutenettet

en: World
nb: Verden

en: Grid layout
nb: Utseende på rutenettet

en: Grid layer:
nb: Rutenett lag:

en: Add grid
nb: Legg inn rutenett

en: Rotate 90
nb: Roter 90

en: Rotate 180
nb: Roter 180

en: Rotate 270
nb: Roter 270

en: Previous image
nb: Forrige bilde

en: Next image
nb: Neste bilde

en: Rotate left
nb: Roter mod klokken

en: Rotate image left
nb: Roter bildet mot klokken

en: Rotate right
nb: Roter med klokken

en: Rotate image right
nb: Roter bildet med klokken

en: WayPoint Image
nb: WayPoint Bilde

en: Display non-geotagged photos
nb: Vis foto uten geotag posisjon

en: Imported Images
nb: Importerte bilder

en: Image files (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)
nb: Bildefiler (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)

en: Open images with ImageWayPoint
nb: Åpne bilder med ImageWayPoint

en: Load set of images as a new layer.
nb: Last inn bildesett som et nyt lag.

en: Direction index '{0}' not found
nb: Retningsindex '{0}' ble ikke funnet

en: The starting location was not within the bbox
nb: Startposisjon var ikke innenfor avgrensingen

en: Looking for shoreline...
nb: Søker etter kystlinje …

en: {0} nodes so far...
nb: {0} noder til nå …

en: Error creating cache directory: {0}
nb: Feil ved oppretting av mappe for mellomlager: {0}

en: Tracing
nb: Tegne

en: checking cache...
nb: sjekker mellomlager …

note: * * Run the nodelist through a vertex reduction algorithm
en: Running vertex reduction...
nb: Reduserer antall punkter …

en: Running Douglas-Peucker approximation...
nb: Kjører Douglas-Peucker-tilnærming …

en: Removing duplicate nodes...
nb: Fjerner doble noder …

en: Lakewalker trace
nb: Lakewalker tegning

en: An unknown error has occurred
nb: Det oppstod en ukjent feil

en: east
nb: øst

en: northeast
nb: nordøst

en: north
nb: nord

en: northwest
nb: nordvest

en: west
nb: vest

en: southwest
nb: sørvest

en: south
nb: sør

en: southeast
nb: sørøst

en: coastline
nb: kystlinje

en: Maximum number of segments per way
nb: Maksimalt antall segmenter per linje

en: Maximum number of nodes in initial trace
nb: Maksimalt antall noder i første opptegning

en: Maximum gray value to count as water (0-255)
nb: Max gråverdi for tolking som vann (0-255)

en: Line simplification accuracy (degrees)
nb: Nøyaktighetsgrense for forenkling av linje (grader)

en: Resolution of Landsat tiles (pixels per degree)
nb: Oppløsning på Landsat kartbilder (pixler pr grad)

en: Size of Landsat tiles (pixels)
nb: Størrelsen på Landsat kartbilder (pixels)

en: Shift all traces to east (degrees)
nb: Flytt alle spor mot øst (grader)

en: Shift all traces to north (degrees)
nb: Flytt alle spor mot nord (grader)

en: Direction to search for land
nb: Retning for søk etter land

en: Tag ways as
nb: Egenskap for linjer

en: WMS Layer
nb: WMS Lag

en: Maximum cache size (MB)
nb: Max størrelse på mellomlager (MB)

en: Maximum cache age (days)
nb: Max alder på mellomlager (dager)

en: Source text
nb: Beskrivelse av kilde

en: Maximum number of segments allowed in each generated way. Default 250.
nb: Maksimalt antall segmenter tillatt i hver opptegnede linje. Standard er 250.

en: Maximum number of nodes to generate before bailing out (before simplifying lines). Default 50000.
nb: Max antall Noder som genereres (før linjer forenkles).Standard er 50000.

en: Maximum gray value to accept as water (based on Landsat IR-1 data). Can be in the range 0-255. Default 90.
nb: Max gråskala verdi som tolkes som vannflate (basert på Landsat IR-1 data). Kan være 0-255. Standard 90.

en: Accuracy of Douglas-Peucker line simplification, measured in degrees.<br>Lower values give more nodes, and more accurate lines. Default 0.0003.
nb: Nøyaktighet på Douglas-Peucker linjeforenkling, målt i grader.<br>Lave verdier gir flere noder og mer nøyaktige linjer. Standard er 0.0003.

en: Resolution of Landsat tiles, measured in pixels per degree. Default 4000.
nb: Oppløsningen på Landsat kartbilder, oppgitt i pixler per grad. Standard: 4000.

en: Size of one landsat tile, measured in pixels. Default 2000.
nb: Størrelsen på Landsat bilder i pixler. Standard: 2000

en: Offset all points in East direction (degrees). Default 0.
nb: Parallellflytt alle punkt mot øst (Grader).  Standard: 0.

en: Offset all points in North direction (degrees). Default 0.
nb: Parallellflytt alle punkt mot nord (Grader).  Standard: 0.

en: Direction to search for land. Default east.
nb: Retning for søk etter land. Standard: øst.

en: Tag ways as water, coastline, land or nothing. Default is water.
nb: Linjer gis egenskapen   water, coastline, land eller nothing. Standard: water.

en: Which WMS layer to use for tracing against. Default is IR1.
nb: Hvilket WMS lag danner bakgrunn for vektorisering. Standard: IR1.

en: Maximum size of each cache directory in bytes. Default is 300MB
nb: Max størrelse på hver mappe for mellomlager i bytes. Standard: 300MB

en: Maximum age of each cached file in days. Default is 100
nb: Max alder for hver fil i mellomlager i dager. Standard: 100

en: Data source text. Default is Landsat.
nb: Beskrivelse av datakilde. Standard: Landsat.

en: A plugin to trace water bodies on Landsat imagery.
nb: Et tilleggsprogram for å vektorisere vannkant på Landsat bilder.

en: Lakewalker Plugin Preferences
nb: Innstillinger for Lakewalker tilleggsprogram

en: Downloading image tile...
nb: Laster ned bildefil …

en: Could not acquire image
nb: Kunne ikke hente bilde

en: Not connected
nb: Ikke Tilkoblet

en: Connection Failed
nb: Tilkobling mislykkes

en: Connecting
nb: Kobler opp

en: Connected
nb: Tilkoblet

en: Show GPS data.
nb: Vis GPS-data

en: Way Info
nb: Linjeinformasjon

en: Speed
nb: Fart

en: Course
nb: Kurs

en: LiveGPS layer
nb: LiveGPS-lag

en: Capture GPS Track
nb: Lagre GPS spor

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
nb: Koble til gpsd-tjener og vis nåværende posisjon i LiveGPS-lag

en: Center Once
nb: Sentrer GPS nå

en: Center the LiveGPS layer to current position.
nb: Sentrer LiveGPS-laget til nåværende position.

en: Auto-Center
nb: Auto-sentrer

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
nb: Sentrer LiveGPS-laget løpende til den nåværende posisjon.

en: Measured values
nb: Måleverdier

en: Open the measurement window.
nb: Åpne vindu med måleverdier

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
nb: Nullstill måleresultat og slett målesti.

en: Path Length
nb: Lengde på Sti

en: Selection Length
nb: Utvalg Lengde

en: Selection Area
nb: Utvalg Areal

en: Angle
nb: Vinkel

en: Angle between two selected Nodes
nb: Vinkel mellom to valgte Noder

en: Layer to make measurements
nb: Målelag

en: Can not draw outside of the world.
nb: Kan ikke tegne utenfor verden.

en: measurement mode
nb: målemetode

en: Measurements
nb: Mål

en: One of the selected ways is already part of another multipolygon.
nb: En av de valgte linjene er allerede del av en annen multipolygon.

en: Multipolygon must consist only of closed ways.
nb: Multipolygon må bestå kun av lukkede linjer.

en: You must select at least two ways.
nb: Velg minst to linjer.

en: OpenLayers
nb: Åpne lag

en: OpenStreetBugs download loop
nb: OpenStreetBugs download-løkke

en: Displays OpenStreetBugs issues
nb: Vis tema i  OpenStreetBugs

en: <html>The openstreetbugs plugin is using the old server at appspot.com.<br>A new server is available at schokokeks.org.<br>Do you want to switch to the new server? (Strongly recommended)</html>
nb: <html>Openstreetbugs-tillegget bruker den gamle tjeneren på appspot.com.<br>En ny tjener er tilgjengelig på schokokeks.org.<br>Vil du bytte til den nye tjeneren? (Anbefalt)</html>

en: Switch to new openstreetbugs server?
nb: Bytte til ny openstreetbugs-tjener?

en: <html>The selected data contains data from OpenStreetBugs.<br>You cannot upload this data. Maybe you have selected the wrong layer?
nb: <html>Utvalget inneholder data fra OpenStreetBugs.<br>Dataene kan ikke lastes opp. Sjekk lag for opplasting?

en: An error occurred: {0}
nb: En feil oppstod: {0}

en: Couldn't create new bug. Result: {0}
nb: Kunne ikke oprette ny feilrapport. Resultat: {0}

en: Header contains several values and cannot be mapped to a single string
nb: Header inneholder flere verdier og kan ikke kobles til enkelt streng

en: Open OpenStreetBugs
nb: Åpne OpenStreetBugs

en: Opens the OpenStreetBugs window and activates the automatic download
nb: Åpner OpenStreetBugs-vinduet og starter automatisk nedlasting

en: The visible area is either too small or too big to download data from OpenStreetBugs
nb: Valgt område er enten for lite eller for stort for nedlastinger fra OpenStreetBugs

en: Add a comment
nb: Legg til en merknad

en: Enter your comment
nb: Skriv inn din merknad

en: Mark as done
nb: Marker som utført

en: Really close?
nb: Vil du virkelig lukke?

en: <html>Really mark this issue as ''done''?<br><br>You may add an optional comment:</html>
nb: <html>Vil du virkelig markere denne saken som ferdig?<br><br>Du kan legge inn tilleggskommentar:</html>

en: New issue
nb: Ny feilrapport

en: Create issue
nb: Oprett feilrapport

en: Describe the problem precisely
nb: Beskriv problemet nøyaktig

en: Please enter a user name
nb: Oppgi brukernavn

en: Unknown issue state
nb: Ukendt status for feilrapport

en: Open Visible...
nb: Åpne synlige …

en: Open only files that are visible in current view.
nb: Åpne filer som er synlige i det nåværende synsfelt.

en: No view open - cannot determine boundaries!
nb: Ingen arbeidsområde åpnet – kan ikke finne avgrensing.

en: Unknown file extension: {0}
nb: Ukjent filtype {0}

en: Firefox not found. Please set firefox executable in the Map Settings page of the preferences.
nb: Fant ikke Firefox. Oppgi Firefox-programmet i siden for Kartinnstillinger.

en: Firefox executable
nb: Firefox-programfil

note: item "Bicycle/Rental" text "Name"
en: Public Transport
nb: Offentlig transport

note: item "Ways/Steps" text "Width (meters)" </optional>
en: Waypoints
nb: Veipunkt

en: load data from API
nb: last inn data fra API

en: change the selection
nb: bytt utvalg

en: change the viewport
nb: bytt arbeidsutsnitt

en: confirm all Remote Control actions manually
nb: Bekreft alle Remote control handlinger manuelt

en: A plugin that allows JOSM to be controlled from other applications.
nb: Et programtillegg som tillater at JOSM blir styrt av et annet program

en: Settings for the Remote Control plugin.
nb: Remote Control tilleggsprogram innstillinger.

en: The Remote Control plugin will always listen on port 8111 on localhost.The port is not variable because it is referenced by external applications talking to the plugin.
nb: Remote Control tilleggsprogrammet er satt til å lytte på port 8111 på localhost.Porten kan ikke endres, da andre program skal benytte denne for fjernstyring av tilleggsprogrammet.

en: Permitted actions
nb: Tillatte handlinger

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
nb: Remote Control er bedt om å laste data fra API.

en: Request details: {0}
nb: Be om detaljer: {0}

en: Do you want to allow this?
nb: Vil du tillate dette?

en: Confirm Remote Control action
nb: Bekreft Remote Control handlinger

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
nb: Remote Control har bedt om data fra denne URL:

en: Revert
nb: Tilbakestill

en: Edit relation
nb: Rediger relasjon

en: Edit relations
nb: Rediger relasjoner

en: No relation is selected
nb: Ingen relasjoner er valgt

note: TODO Use constructor with shortcut
en: Routing
nb: Ruteplanlegging

en: Click to add destination.
nb: Klikk for å velge plassering.

en: Click and drag to move destination
nb: Klikk og dra for å flytte plassering

en: Click to remove destination
nb: Klikk for å fjerne plassering

en: Open a list of routing nodes
nb: Åpne liste over Noder i planlagt Rute

en: Add routing layer
nb: Legg til lag for ruteplanlegger

en: Criteria
nb: Betingelser

en: Shortest
nb: Korteste

en: Fastest
nb: Raskeste

en: Reverse route
nb: Reverser Rute

en: Clear route
nb: Slett rute

en: Routing Plugin Preferences
nb: Innstillinger for Ruteplanlegger

en: Configure routing preferences.
nb: Oppsett for Ruteplanlegger

en: Highway type
nb: Type ferdselsvei

en: Speed (Km/h)
nb: Fart (km/t)

en: Weight
nb: Vekt

en: Enter weight values
nb: Gi verdier for vekting

en: Load Tile
nb: Last Kartbilde

en: Load All Tiles
nb: Hent alle kartbilder

en: Increase zoom
nb: Zoom inn

en: Decrease zoom
nb: Zoom ut

en: Flush Tile Cache
nb: Tøm bildehurtiglager

en: image
nb: bilde

en: autozoom
nb: Automatisk zoom

en: autoload tiles
nb: Last kartbilder automatisk

en: Settings for the SlippyMap plugin.
nb: Innstillinger for SlippyMap programtillegg.

en: Tile Sources
nb: Kilder for kartbilder

en: Auto zoom:
nb: Autozoom:

en: Autoload Tiles:
nb: Automatisk leste kartbilder:

en: Max zoom lvl:
nb: Max zoom niv:

en: Fade background:
nb: Demp bakgrunn:

en: AutoSave LiveData
nb: Lagre LiveData automatisk

en: Save captured data to file every minute.
nb: Lagre til fil hvert minutt.

en: Error while exporting {0}: {1}
nb: feil under eksport av {0}: {1}

en: Way:
nb: Linje:

en: Duplicate hotkey for button '{0}' - button will be ignored!
nb: Dupliser hurtigtast for knappen «{0}» – knappen blir ignorert.

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
nb: Surveyor tilleggsprogramet trenger LiveGps tilleggsprogram, men kan ikke finne det!

en: Surveyor...
nb: Surveyor …

en: Open surveyor tool.
nb: Åpne verktøy i  surveyor.

en: Could not read surveyor definition: {0}
nb: Kunne ikke lese definisjon for surveyor : {0}

en: Error parsing {0}: {1}
nb: Feil ved innlesing {0}: {1}

en: Edit tags
nb: Rediger egenskaper

note: TODO: set "tag-editor" and add /images/tag-editor.png to distrib
en: Launches the tag editor dialog
nb: Start dialog for egenskaper

en: JOSM Tag Editor Plugin
nb: JOSM tilleggsprogram for Egenskaper

en: Highlight
nb: Fremhev

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
nb[0]: Oppdaterer egenskaper på inntil {0} objekt
nb[1]: Oppdaterer egenskaper på inntil {0} objekt

en: Group
nb: Gruppe

en: Item
nb: Objekt

en: Clear
nb: Slett

note: should not happen
en: unexpected column number {0}
nb: Uventet kolonnenummer {0}

en: Tagging Preset Tester
nb: Tester Egenskaper i Objektmaler

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
nb: Åpne testverktøy for Egenskaper i Objektmaler for å vise dialoger  for Objektmaler.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
nb: Du må først oppgi kilde for objektmaler.

en: Interpolation
nb: Interpolasjon

en: Lowest number
nb: Laveste nummer

en: Highest number
nb: Høyseste nummer

en: Reverse a terrace
nb: Reverser terasseinndeling

en: Reverses house numbers on a terrace.
nb: Reverser hus nummer på terassehus.

en: Reverse a Terrace
nb: Reverser Terasseinndeling

en: Reverse Terrace
nb: Reverser Terasseinndeling

en: Terrace a building
nb: Terasseinndeling av hus (og rekkehus)

en: Creates individual buildings from a long building.
nb: Del opp lang bygning i separate hus.

en: Select a single, closed way of at least four nodes.
nb: Velg én enkel lukket linje med minst fire noder.

en: Terrace
nb: Terasse

en: Public Service Vehicles
nb: Offentlig transport

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
nb: Offentlig transport som buss, trikk osv.

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
nb: Klarte ikke hente OSM-objekt med ID {0} fra datasett {1}. Kan ikke legge til som «via».

en: Validation errors
nb: Valideringsfeil

en: No validation errors
nb: Ingen valideringsfeil

en: Grid
nb: Rutenett

en: Error initializing test {0}:
     {1}
nb: Feil ved oppstart af test {0}:
     {1}

en: Use ignore list.
nb: Bruk Utelat Liste

en: Use the ignore list to suppress warnings.
nb: Bruk Utelat Liste for å undertrykke advarsler.

en: Use error layer.
nb: Bruk Feil-Lag

en: Use the error layer to display problematic elements.
nb: Bruk Feil-Laget for å vise element som skaper problem.

en: Show informational level on upload.
nb: Vir Informasjonsnivå ved opplasting

en: Show the informational tests in the upload check windows.
nb: Vis test av informasjon i vinduet som sjekker opplastingen.

en: On demand
nb: Ved behov

en: On upload
nb: Ved opplasting

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
nb: En OSM-datavalidator, som sjekker for typiske feil gjort av brukere og programmer.

en: Data validator
nb: Data-validator

note: * Error messages
en: Errors
nb: Feilmeldinger

en: validation error
nb: valideringsfeil

note: * Warning messages
en: Warnings
nb: Advarsler

en: validation warning
nb: validerings-advarsel

note: * Other messages
en: Other
nb: Annet

en: validation other
nb: gyldighetssjekk – annet

en: Validation
nb: Validering

en: Performs the data validation
nb: Kjører datavalidering

en: Data with errors. Upload anyway?
nb: Data med feil. Last opp uansett?

en: Open the validation window.
nb: Åpne valideringsvindu

en: Zoom to problem
nb: Zoom til problem

en: Fix
nb: Korriger

en: Fix the selected errors.
nb: Korriger valgte feilmeldinger.

en: Ignore the selected errors next time.
nb: Ignorer valgte feilmeldinger neste gang.

en: Whole group
nb: Hele gruppen

en: Single elements
nb: Enkelte element

en: Nothing
nb: Intet

en: Ignore whole group or individual elements?
nb: Ignorer hele gruppen eller enkelte element?

en: Ignoring elements
nb: Ignorerer element

en: Replace "{0}" by "{1}" for
nb: Erstatt «{0}» med «{1}» for

en: object | objects
nb[0]: objekt
nb[1]: objekter

en: Coastlines.
nb: Kystlinjer.

en: This test checks that coastlines are correct.
nb: Denne testen sjekker om kystlinjene er korrekte.

en: Unordered coastline
nb: Kystlinje i uorden

en: Crossing ways.
nb: Kryssende linjer.

en: Crossing ways
nb: Kryssende linjer

en: Duplicated nodes
nb: Dobbelt-Noder

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
nb: Denne testen sjekker at det ikke er flere Noder med samme posisjon.

en: Duplicated ways
nb: Doble linjer

en: Delete duplicate ways
nb: Slett doble linjer

en: Duplicated way nodes.
nb: Doble linjenoder.

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
nb: Sjekker om linjer har identiske etterfølgende Noder.

en: Duplicated way nodes
nb: Doble linjenoder

en: No outer way for multipolygon
nb: Ingen ytre linje i multipolygon

en: Nodes with same name
nb: Noder med samme navn

en: This test finds nodes that have the same name (might be duplicates).
nb: Denne testen finner Noder som har samme navn (kan være dubletter)

en: Overlapping ways.
nb: Overlappende linjer.

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
nb: Denne testen sjekker at en forbindelse mellom to noder ikke benyttes av mer enn én linje.

en: Overlapping areas
nb: Overlappende områder

en: Overlapping highways (with area)
nb: Overlappende ferdselsveier (med område)

en: Overlapping railways (with area)
nb: Overlappende jernbaner (med område)

en: Overlapping ways (with area)
nb: Overlappende linjer (med område)

en: Overlapping highways
nb: Overlappende ferdselsveier

en: Overlapping railways
nb: Overlappende jernbaner

en: Overlapping ways
nb: Overlappende linjer

en: Self-intersecting ways
nb: Linjer som krysser egne spor

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
nb: Denne testen sjekker om noder går igjen flere ganger i en linje.

en: Similarly named ways
nb: Linjer med like navn

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
nb: Denne test sjekker linjer med liknende navn, som kan bety feilstaving.

en: Properties checker :
nb: Egenskapskontroll

en: This plugin checks for errors in property keys and values.
nb: Denne programutvidelsen kontrollerer egenskapers nøkler og verdier.

en: Invalid tagchecker line - {0}: {1}
nb: Ugyldig egenskapskontroll-linje – {0}: {1}

en: Invalid spellcheck line: {0}
nb: Ugyldig stavekontroll linje: {0}

en: Could not access data file(s):
    {0}
nb: Ingen tilgang til data fil(er):
    {0}

en: Illegal tag/value combinations
nb: Ulovlige kombinasjoner Egenskap / Verdi

en: Key ''{0}'' invalid.
nb: Nøkkel «{0}» er ugyldig.

en: Tags with empty values
nb: Egenskaper uten verdier

en: Invalid property key
nb: Ulovlig egenskapsnøkkel

en: Invalid white space in property key
nb: Ulovlig mellomrom i Nøkkel

en: Property values start or end with white space
nb: Egenskap Verdi starter eller slutter med mellomrom

en: Property values contain HTML entity
nb: Egenskap Verdi inneholder HTML koding

en: Key ''{0}'' not in presets.
nb: Nøkkel «{0}» finnes ikke i objektmalene

en: Presets do not contain property key
nb: Objektmalene inneholder ikke Nøkkelen

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
nb: Verdi «{0}» for nøkkel «{1}» finnes ikke i objektmalene

en: Presets do not contain property value
nb: Objektmalen har ikke Egenskapsverdi

en: FIXMES
nb: FIXMEs

en: Check property keys.
nb: Sjekk egenskabsnøkler

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
nb: Bekreft at egenskabsnøklene kan sjekkes mot en ordliste.

en: Use complex property checker.
nb: Bruk avansert egenskapskontroll.

en: Validate property values and tags using complex rules.
nb: Kontroller egenskapsverdiene med hjelp av avanserte regler.

en: TagChecker source
nb: Egenskapskontroll-kilde

en: The sources (URL or filename) of spell check (see http://wiki.openstreetmap.org/index.php/User:JLS/speller) or tag checking data files.
nb: Kildene (URL eller filnavn) for stavekontroll (se http://wiki.openstreetmap.org/index.php/User:JLS/speller) eller "tag checking data files".

en: Add a new source to the list.
nb: Tilføy en ny kilde til lista.

en: Edit the selected source.
nb: Rediger valgt kilde.

en: Delete the selected source from the list.
nb: Slett den valgte kilden fra lista.

en: Data sources
nb: Datakilder

en: Check property values.
nb: Sjekk egenskapsverdier.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
nb: Bekreft at du vil sjekke egenskapsverdiene imot Objektmalene.

en: Check for FIXMES.
nb: Se etter FIXMEs

en: Looks for nodes or ways with FIXME in any property value.
nb: Søker etter noder eller linjer med FIXME i en egenskapsverdi.

en: Use default data file.
nb: Bruk standard datafil.

en: Use the default data file (recommended).
nb: Bruk standard datafil (anbefales).

en: Use default spellcheck file.
nb: Bruk standard fil for stavekontroll.

en: Use the default spellcheck file (recommended).
nb: Brug standard fil for stavekontroll (anbefales).

en: Fix properties
nb: Korriger egenskaper

en: Could not find element type
nb: Kunne ikke finne element-typen

en: Could not find warning level
nb: Kunne ikke finne advarsels-niveå

en: Illegal expression ''{0}''
nb: Ugyldig uttrykk «{0}»

en: Illegal regular expression ''{0}''
nb: Ugyldig regulært uttrykk «{0}»

en: Unclosed Ways.
nb: Ikke lukkede linjer.

en: This tests if ways which should be circular are closed.
nb: Kontrollerer om sirkulære linjer er lukket.

en: natural type {0}
nb: natur-type {0}

en: landuse type {0}
nb: Type Bruk av Grunn {0}

en: amenities type {0}
nb: fasilitetstype {0}

en: tourism type {0}
nb: turisme type {0}

en: shop type {0}
nb: butikk type {0}

en: leisure type {0}
nb: fritids type {0}

en: waterway type {0}
nb: vannvei type {0}

note: color building <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="area" b="yes"/>
en: area
nb: område

en: Unclosed way
nb: Ikke lukket linje

en: Unconnected ways.
nb: Ikke knyttede linjer.

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
nb: Sjekker om en linje har endepunkt nesten inntil annen  linje.

en: Way end node near other highway
nb: Sluttnode nær annen ferdselsvei

en: Way end node near other way
nb: Sluttnode nær annen linje

en: Way node near other way
nb: Linjenode nær annen linje

en: Connected way end node near other way
nb: Knyttet endenode nær annen linje

en: Untagged and unconnected nodes
nb: Noder uten egenskaper eller tilknytninger

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
nb: Sjekker for noder uten egenskaper som heller ikke tilhører noen linje.

en: Untagged, empty and one node ways.
nb: Linjer med én node, tomme eller uten egenskaper.

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
nb: Finner linjer med én node, som er tomme eller er uten egenskaper.

en: Unnamed ways
nb: Linjer uten navn

en: Unnamed junction
nb: Kryss uten navn

en: Untagged ways
nb: Linjer uten egenskaper

en: Empty ways
nb: Tomme linjer

en: One node ways
nb: Linjer med bare én node

en: Wrongly Ordered Ways.
nb: Linjer med feil retning.

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
nb: Testen finner linjer som elver, land eller kystlinje med feil retning.

en: Reversed coastline: land not on left side
nb: Feil retning på Kystlinje: Land er ikke på venstre side

en: Reversed water: land not on left side
nb: Feil retning på Vannlinje: Land er ikke på venstre side

en: Reversed land: land not on left side
nb: Feil retning på Landlinje: Land er ikke på venstre side

en: {0}, ...
nb: {0}, …

en: Exception occurred
nb: Det oppsto en feil

en: Rectified Image...
nb: Ortografisk korrekt bilde …

note: This service serves the purpose of "just this once" without forcing the user to commit the link to the preferences Clipboard content gets trimmed, so matching whitespace only ensures that this service will never be selected automatically.
en: Custom WMS Link
nb: Selvvalgt WMS-adresse

en: Visit Homepage
nb: Gå til hjemmeside

en: WMS URL or Image ID:
nb: WMS-URL eller bilde-ID:

en: No valid WMS URL or id
nb: Ingen gyldig WMS-URL eller ID

en: Adjust the position of the selected WMS layer
nb: Tilpass posisjon på valgt  WMS lag

en: Download WMS tile from {0}
nb: Last ned  WMS kartutsnitt fra {0}

en: The projection ''{0}'' in URL and current projection ''{1}'' mismatch.
    This may lead to wrong coordinates.
nb: Kartprojeksjonen «{0}» i URL og valgt kartprojeksjon «{1}» passer ikke.
    Dette resulterer i feil koordinater.

en: WMS layer ({0}), automatically downloading in zoom {1}
nb: WMS lag ({0}) laster automatisk ned i zoom {1}

en: WMS layer ({0}), downloading in zoom {1}
nb: WMS lag ({0})  laster ned i zoom {1}

en: Download visible tiles
nb: Last ned synlige kartbilder

en: The requested area is too big. Please zoom in a little, or change resolution
nb: Du har bestilt for stort område. Zoom inn eller bytt oppløsning

en: Change resolution
nb: Bytt oppløsning

en: Reload erroneous tiles
nb: Last ned kartbilder med feil på nytt

en: Save WMS layer to file
nb: Lagre WMS lag til fil

en: Save WMS layer
nb: Lagre WMS-lag

en: Load WMS layer from file
nb: les inn WMS lag fra fil

en: Load WMS layer
nb: Last inn WMS-lag

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
nb: Støtter ikke WMS fil versjon;fant {0}, ønsker {1}

en: File Format Error
nb: Feil Fil Format

en: Error loading file
nb: Feil ved lasting av fil

en: Automatic downloading
nb: Automatisk nedlasting

en: Open a blank WMS layer to load data from a file
nb: Åpne tomt WMS lag til data fra fil

en: WMS Plugin Preferences
nb: Innstillinger WMS Programtillegg

en: Modify list of WMS servers displayed in the WMS plugin menu
nb: Rediger liste over WMS-tjenere som vises i WMS-programtillegg

en: Menu Name
nb: Meny Navn

en: Menu Name (Default)
nb: Meny Navn (Standard)

en: WMS URL (Default)
nb: WMS URL (Standard)

en: Enter a menu name and WMS URL
nb: Gi meny navn og WMS URL

en: Downloader:
nb: Nedlaster:

en: Overlap tiles
nb: Overlapp kartbilder

note: * This file can be used to add some special messages to the translation, which are not part of the programm texts, but should be translated nevertheless. The text before is for translators OSM server message
en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
nb: Du har bestilt for mange Noder  (grense 50,000). Velg mindre område eller bruk planet.osm

note: OSM server message
en: Database offline for maintenance
nb: Database er tatt ned for vedlikehold

note: OSM server message
en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
nb: Maksimal områdeavgrensing er 0.25, og din bestilling er for stor. Bestill mindre område eller bruk planet.osm

note: Java message loading audio data
en: could not get audio input stream from input URL
nb: kunne ikke hente lyd fra URL

note: Java message loading audio data
en: Audio Device Unavailable
nb: Ingen lydenhet tilgjengelig

note: OSM server message
en: You must make your edits public to upload new data
nb: Dine redigeringer må være offentlig frigitt for å laste opp nye data

note: Landuse type used in multipolygons color basin <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="forest"/>
en: forest
nb: skog

note: Strings in JFileChooser
en: Update
nb: Oppdater

note: Plugin cadastre-fr
en: A special handler for the French land registry WMS server.
nb: En spesiell håntering for det franske landregisterets WMS tjener

note: Plugin colorscheme
en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in JOSM's preferences and 'Map Settings' (strange but true :-)
nb: Tillater brukeren å lage flere fargepaletter og velge blant de. Endre farger og lagre som ny palett. Benyttes for å bytte til hvit bakgrunn med passende farger for bedre synbarhet i sollys. Se dialog i JOSM innstillinger og Kart innstillinger (Rart men sant :-)

note: Plugin Create_grid_of_ways
en: Create a grid of ways.
nb: Lag et rutenett med linjer.

note: Plugin czechaddress
en: Creating and handling address nodes and buildings within Czech Republic.
nb: Lag og håntere addressenoder og bygninger i den Tsjekkiske Republikk

note: Plugin dataimport
en: Allows to import various file formats into JOSM directly.
nb: Lar deg importere forskjellige dataformater direkte i JOSM.

note: Plugin DirectUpload
en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
nb: Programtillegg som laster GPS spor direkte fra aktivt lag i JOSM til openstreetmap.org.

note: Plugin Duplicate-Way
en: Duplicate Ways with an offset
nb: Dupliser linjer med parallell avstand

note: Plugin editgpx
en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
nb: Lar deg anonymisere tidsstempler og raskt slette deler av store GPX-spor.

note: Plugin globalsat
en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
nb: Last ned GPS punkt fra Globalsat dg100 data logger direkte til JOSM

note: Plugin grid
en: Provide a background layer that displays a map grid
nb: Bakgrunnslag som viser rutenettet i kartet

note: Plugin ImageWayPoint
en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the 'name', 'cmt' or 'desc' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
nb: Et programtillegg for å knytte bilder til Waypoint i en GPX fil. En koblig opprettes når 'name', 'cmt' eller 'desc' egenskapen på et waypoint stemmer med filenavnet til et bilde.

note: Plugin lakewalker
en: Helps vectorizing WMS images.
nb: For vektorisering av  WMS bilder.

note: Plugin livegps
en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
nb: Gir GPS-informasjon i sanntid (bevegelig merke) gjennom tilkobling til gpsd-tjener.

note: Plugin measurement
en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
nb: Gir deg måleverktøy for å måle lengde og retning på segmenter og areal omgitt av en (enkel) lukket linje, og lage målestier (som også kan importeres fra GPX-lag).

note: Plugin nearclick
en: Simulates a click when you do a small and short drag. This is useful for tablet pens, when you have problems just clicking the tablet without the mouse moving (general Java - tablet problem).
nb: Simulerer et klikk når du gjør korte og små musedrag. Dette er beregnet på tablets og trykkfølsom skjerm hvor det er problemer å klikke med musa samtidig som du drar (generelt tablet-problem i java).

note: Plugin openlayers
en: Displays an OpenLayers background image
nb: Viser bakgrunnsbildet i et åpent lag

note: Plugin openstreetbugs
en: Imports issues from OpenStreetBugs
nb: Importerer tema fra OpenStreetBugs

note: Plugin openvisible
en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
nb: Tillater å åpne gpx/osm filer som går utenfor aktuelt skjermbilde

note: Plugin osmarender
en: Launches FireFox to display the current visible screen as a nice SVG image.
nb: Starter visning av SVG bilde av aktuelt skjermutsnitt i FireFox.

note: Plugin PicLayer
en: This plugin allows to display any picture as a background in the editor and align it with the map.
nb: Tilleggsprogram for å åpne bildefiler i bakgrunn og rette det inn sammen med kartet.

note: Plugin plastic_laf
en: The great JGoodies Plastic Look and Feel.
nb: JGoodies Plastic Look and Feel.

note: Plugin remotecontrol
en: Let other applications send commands to JOSM.
nb: La andre program sende kommandoer til JOSM.

note: Plugin routes
en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
nb: Rendrer ruter (buss, stier, sykkelstier, ...). Rutetype må være definert i routes.xml filen i pluginkatalogen

note: Plugin routing
en: Provides routing capabilities.
nb: Gir deg Ruteplanlegger på OSM data.

note: Plugin slippymap
en: Displays a slippy map grid in JOSM. Can load tiles from slippy map as background and request updates.
nb: Viser rutene i slippy map i JOSM. Kan laste kartbilder fra slippy map som bakgrunn og bestille oppdatering.

note: Plugin surveyor
en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
nb: Legger inn markører eller Noder på gps posisjon.

note: Plugin tageditor
en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
nb: Dialog for å redigere egenskaper i en tabell.

note: Plugin tagging-preset-tester
en: Adds a tagging preset tester to the help menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
nb: Legger inn en tester for objektmaler i hjelpemenyen til hjelp ved redigering av objektmaler (fohåndsvising av dialog). JAR-fila kan også kjøres selvstendig.

note: Plugin terracer
en: Make terraced houses out of single blocks.
nb: Lager rekkehus / terassehus fra en enkel husblokk.

note: Plugin validator
en: An OSM data validator. It checks for problems in data, and provides fixes for the common ones. Spellcheck integrated for tag names.
nb: En OSM data validator. Ser etter problem i data og kan fikse de mest vanlige. Stavekontroll for egenskapsnavn.

note: Plugin waydownloader
en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
nb: Last enkelt ned data langs strekninger av sammenknyttede veier.

note: Plugin wmsplugin
en: Display georeferenced images as background in JOSM (WMS servers, Yahoo, ...).
nb: Vis koordinatfestet bilde som bakgrunn i JOSM (WMS-tjenere, Yahoo, …).

note: <!-- Pics have been derived from http://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel_der_Verkehrszeichen_in_Deutschland (german street sign SVGs) http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:National_Park_Service_sample_pictographs.svg (various monochrome pictograms) http://www.kde.org http://openclipart.org/media/vi
en: Highways
nb: Ferdselsveier

note: group "Highways"
en: Streets
nb: Veier

note: group "Highways/Streets" <button label="Exit" hotkey="E"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Exit"/> </button>
en: Motorway
nb: Motorvei

note: item "Highways/Streets/Motorway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=motorway" />
en: Edit Motorway
nb: Rediger motorvei

note: item "Highways/Streets/Motorway" label "Edit Motorway" <space /> <key key="highway" value="motorway" /> item "Highways/Streets/Trunk" label "Edit Trunk" <key key="highway" value="trunk" /> item "Highways/Streets/Trunk Link" label "Edit Trunk Link" <key key="highway" value="trunk_link" /> item "Highw
en: Reference
nb: Veinummer

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Layer" item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Layer" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Layer" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Layer" item "Highways/Streets/Primary" combo "Layer" item "Highways/Streets/Primary Link" combo "Layer" item "Highw
en: Lanes
nb: Kjørebaner

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary Link" combo "Lanes" item "Highw
en: Max. speed (km/h)
nb: Fartsgrense (km/t)

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Motorway Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Primary" text "Max. speed (km/h)" item "H
en: Oneway
nb: Enveiskjøring

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Oneway" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Primary" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Moto
en: Bridge
nb: Bro

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Trunk" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Primary" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Tunnel" item 
en: Cutting
nb: Skjæring

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Cutting" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Cutting" item "Highways/Streets/Trunk" check "Cutting" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Cutting" item "Highways/Streets/Primary" check "Cutting" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Cutting"
en: Embankment
nb: Øy

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Embankment" </optional>
en: Motorway Link
nb: Av-/påkjørsel for motorvei

note: item "Highways/Streets/Motorway Link" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_link" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=motorway_link" />
en: Edit Motorway Link
nb: rediger av-/påkjørsel for motorvei

note: item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Embankment" </optional>
en: Trunk
nb: Stamvei

note: item "Highways/Streets/Trunk" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=trunk" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=trunk" />
en: Edit Trunk
nb: Rediger stamvei

note: item "Highways/Streets/Trunk" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Primary" check "Oneway" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Oneway"
en: Motorroad
nb: Motorsykkel

note: item "Highways/Streets/Trunk" check "Embankment" </optional>
en: Trunk Link
nb: Av-/påkjørsel for stamvei

note: item "Highways/Streets/Trunk Link" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=trunk_link" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=trunk_link"/>
en: Edit Trunk Link
nb: Rediger av-/påkjørsel for stamvei

note: item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Embankment" </optional> <separator/> <button label="Motorway" hotkey="1"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Motorway"/> </button>
en: Primary
nb: Riksvei

note: item "Highways/Streets/Primary" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=primary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=primary" />
en: Edit Primary Road
nb: Rediger riksvei

note: item "Highways/Streets/Primary" check "Embankment" </optional>
en: Primary Link
nb: Av-/påkjørsel for riksvei

note: item "Highways/Streets/Primary Link"
en: Edit Primary Link
nb: Rediger av-/påkjørsel for riksvei

note: item "Highways/Streets/Primary Link" check "Embankment" </optional> <button label="Primary" hotkey="2"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Primary"/> </button>
en: Secondary
nb: Fylkesvei e.l.

note: item "Highways/Streets/Secondary" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=secondary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=secondary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=secondary" />
en: Edit Secondary Road
nb: Rediger fylkesvei e.l.

note: item "Highways/Streets/Secondary" check "Embankment" </optional>
en: Tertiary
nb: Kommunal vei

note: item "Highways/Streets/Tertiary" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=tertiary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=tertiary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=tertiary" />
en: Edit Tertiary Road
nb: Rediger kommunal vei

note: item "Highways/Streets/Tertiary" check "Embankment" </optional> <button label="Secondary" hotkey="3"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Secondary"/> </button>
en: Unclassified
nb: Småvei

note: item "Highways/Streets/Unclassified" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=unclassified" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=unclassified" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=unclassified" />
en: Edit Unclassified Road
nb: Rediger småvei

note: item "Highways/Streets/Unclassified" check "Embankment" item "Highways/Streets/Service" check "Embankment" item "Ways/Combined Foot- and Cycleway" check "Embankment" item "Ways/Dedicated Footway" check "Embankment"
en: Passing Places
nb: Passeringspunkter

note: item "Highways/Streets/Unclassified" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Service" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Construction" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Lanes" i
en: Width (meters)
nb: Bredde ( meter)

note: item "Highways/Streets/Unclassified" text "Width (meters)" </optional> <button label="Unclassified" hotkey="4"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Unclassified"/> </button>
en: Residential
nb: Boligfeltvei

note: item "Highways/Streets/Residential" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=residential" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=residential" />
en: Edit Residential Street
nb: Rediger boligfeltvei

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Layer" item "Highways/Streets/Living Street" combo "Layer" item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Layer" item "Highways/Streets/Service" combo "Layer" item "Highways/Streets/Parking Aisle" check "Oneway" item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" combo 
en: Surface
nb: Veidekke

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" item "Highways/Streets/Parking Aisle" combo "Surface" item "Highways/Streets/Road (Unknown Type
en: paved
nb: fast dekke

en: unpaved
nb: uten fast dekke

en: concrete
nb: betong

en: wood
nb: skogsområde

en: cobblestone
nb: brostein

en: gravel
nb: grus

en: grass
nb: gress

en: ground
nb: jord

note: item "Highways/Streets/Residential" text "Width (meters)" </optional>
en: Living Street
nb: Gatetun

note: item "Highways/Streets/Living Street" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=living_street" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=living_street" />
en: Edit Living Street
nb: Rediger gatetun

note: item "Highways/Streets/Living Street" text "Width (meters)" </optional>
en: Pedestrian
nb: Gågate

note: item "Highways/Streets/Pedestrian" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=pedestrian" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=pedestrian" />
en: Edit Pedestrian Street
nb: Rediger gågate

note: item "Highways/Streets/Pedestrian" text "Width (meters)" </optional>
en: Service
nb: Adkomstvei

note: item "Highways/Streets/Service" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=service" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=service" />
en: Edit Serviceway
nb: Rediger adkomstvei

note: item "Highways/Streets/Service" label "Edit Serviceway" <space /> <key key="highway" value="service" /> <optional>
en: Serviceway type
nb: Type adkomstvei

note: item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type"
en: alley
nb: Smug

en: driveway
nb: Oppkjørsel

note: item "Highways/Streets/Service" text "Width (meters)" </optional>
en: Parking Aisle
nb: Parkeringsvei

note: item "Highways/Streets/Parking Aisle" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:service=parking_aisle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:service=parking_aisle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:service=parking_aisle" />
en: Edit Parking Aisle
nb: Rediger parkeringsvei

note: </optional>
en: Road (Unknown Type)
nb: Vei (ukjent type)

note: item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=road" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=road" />
en: Edit Road of unknown type
nb: Rediger vei av ukjent type

note: item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" text "Width (meters)" </optional>
en: Construction
nb: Veiarbeid

note: item "Highways/Streets/Construction"
en: Edit Highway Under Construction
nb: Rediger vei under bygging

en: Junction
nb: Kryss

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction" color emergency_access_point <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- junction tag --> <rule> <condition k="junction" v="roundabout"/>
en: roundabout
nb: rundkjøring

note: item "Highways/Streets/Construction" text "Width (meters)" </optional> <separator/>
en: Road Restrictions
nb: Restriksjoner

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:access" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:access" />
en: Edit Road Restrictions
nb: Rediger restriksjoner

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "Oneway"
en: Toll
nb: Avgift

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "Toll"
en: No exit (cul-de-sac)
nb: Ingen gjennomkjøring

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "No exit (cul-de-sac)" item "Ways/Track" combo "Layer"
en: Access
nb: Adkomst

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Access" item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Agricultural" item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Bicycle" item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Goods" item "Highw
en: yes
nb: ja

note: color permissive <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="access" v="private"/>
en: private
nb: privat

note: color private <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="access" v="destination"/>
en: destination
nb: destinasjon

en: agricultural
nb: Skog- og Landbruk

en: delivery
nb: leveranse

note: item "Amenities/Toilets" combo "Wheelchair"
en: no
nb: nei

en: designated
nb: brukertype

en: Goods
nb: Varer

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
nb: Tung last (hgv)

note: item "Barriers/Bollard" check "Bicycle" item "Barriers/Spikes" check "Bicycle" item "Barriers/Border Control" check "Bicycle" item "Barriers/Entrance" check "Bicycle" item "Barriers/Gate" check "Bicycle" item "Barriers/Lift Gate" check "Bicycle" item "Barriers/Hampshire Gate" check "Bicycle" item "B
en: Horse
nb: Hest

note: item "Barriers/Bollard" check "Horse" item "Barriers/Cattle Grid" check "Bicycle" item "Barriers/Spikes" check "Horse" item "Barriers/Border Control" check "Horse" item "Barriers/Entrance" check "Horse" item "Barriers/Gate" check "Horse" item "Barriers/Lift Gate" check "Horse" item "Barriers/Hampshi
en: Motorcycle
nb: Motorsykkel

note: item "Barriers/Cattle Grid" check "Motorcycle" item "Barriers/Spikes" check "Motorcycle" item "Barriers/Border Control" check "Motorcycle" item "Barriers/Entrance" check "Motorcycle" item "Barriers/Gate" check "Motorcycle" item "Barriers/Lift Gate" check "Motorcycle" item "Barriers/Hampshire Gate" c
en: Motorcar
nb: Motorkjøretøy

en: Public Service Vehicles (psv)
nb: Offentlig transport

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. speed (km/h)"
en: Min. speed (km/h)
nb: Minste fart (km/t)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Min. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Bridge" text "Max. speed (km/h)"
en: Max. weight (tonnes)
nb: Maksvekt (tonn)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. weight (tonnes)"
en: Max. Height (meters)
nb: Makshøyde (meter)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. Height (meters)"
en: Max. Width (meters)
nb: Maksbredde (meter)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. Width (meters)"
en: Max. Length (meters)
nb: Makslengde (meter)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. Length (meters)" <separator/>
en: Roundabout
nb: Rundkjøring

note: item "Highways/Streets/Roundabout" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:junction=roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:junction=roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:junction=roundabout" ro.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Ro:Ta
en: Edit Junction
nb: Rediger kryss

note: color trunk <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="primary"/> color primary <condition k="highway" v="primary_link"/>
en: primary
nb: riksvei

en: primary_link
nb: tilkjørselsvei_riksvei

note: color primary <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="secondary"/> color secondary <scale_max>300000</scale_max> <condition k="highway" v="secondary_link"/>
en: secondary
nb: fylkesvei

note: color secondary <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>300000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="tertiary"/>
en: tertiary
nb: kommunevei

en: unclassified
nb: småvei

note: color green <icon src="misc/landmark/plant.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="residential"/>
en: residential
nb: boligvei

en: living_street
nb: gatetun

note: color street <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="service"/> color address <condition k="fixme"/> <icon annotate="true" src="fixme.png" priority="-10000"/> <scale_max>50000</scale_max> <condit
en: service
nb: adkomstvei

en: bus_guideway
nb: trikkespor

note: color turningcircle <icon annotate="true" src="vehicle/turning_circle.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="passing_place"/> <icon annotate="true" src="vehicle/passing_place.png"/> <condition k="highway" v="construction"/> color raillan
en: construction
nb: veiarbeid

note: item "Highways/Streets/Bridge" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:bridge" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Key:bridge" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Key:bridge" />
en: Edit Bridge
nb: Rediger bro

note: item "Highways/Streets/Tunnel"
en: Edit Tunnel
nb: Rediger tunnel

note: item "Highways/Streets/Tunnel" text "Width (meters)" </optional>
en: Ways
nb: Mindre veier

note: group "Ways"
en: Track
nb: Traktorvei

note: item "Ways/Track" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=track" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=track" />
en: Edit Track
nb: Rediger traktorvei

note: item "Ways/Track" text "Width (meters)" </optional>
en: Path
nb: Sti

note: item "Ways/Path" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=path" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=path" />
en: Edit Path
nb: Rediger sti

note: item "Ways/Path" combo "SAC Scale"
en: hiking
nb: tur

en: intermediate
nb: middels

en: Snowmobile
nb: Snøscooter

note: item "Ways/Path" text "Width (meters)" </optional> <separator/>
en: Dedicated Bridleway
nb: Dedikert ridevei

note: item "Ways/Dedicated Bridleway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bridleway" />
en: Edit Bridleway
nb: Rediger ridevei

note: item "Ways/Dedicated Bridleway" text "Width (meters)" </optional>
en: Dedicated Cycleway
nb: Dedikert sykkelvei

note: item "Ways/Dedicated Cycleway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cycleway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=cycleway" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=cycleway" /> item "Ways/Segregated Foot- and Cycleway" item "Ways/Combin
en: Edit Cycleway
nb: Rediger sykkelvei

note: item "Ways/Dedicated Cycleway" text "Width (meters)" </optional>
en: Segregated Foot- and Cycleway
nb: Adskilt gang- og sykkelvei

note: item "Ways/Segregated Foot- and Cycleway" text "Width (meters)" </optional>
en: Combined Foot- and Cycleway
nb: Kombinert gang- og sykkelvei

note: item "Ways/Combined Foot- and Cycleway" text "Width (meters)" </optional>
en: Dedicated Footway
nb: Dedikert gangvei

note: item "Ways/Dedicated Footway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=footway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=footway" />
en: Edit Footway
nb: Rediger gangvei

note: item "Ways/Dedicated Footway" text "Width (meters)" </optional>
en: Steps
nb: Trapper

note: item "Ways/Steps" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=steps" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=steps" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=steps" />
en: Edit Flight of Steps
nb: Rediger trapper

note: group "Waypoints"
en: Motorway Junction
nb: Motorveikryss

note: item "Waypoints/Motorway Junction" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_junction" />
en: Edit Motorway Junction
nb: Rediger motorveikryss

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Name"
en: Number
nb: Nummer

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Number"
en: Services
nb: Service

note: item "Waypoints/Services" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=services" />
en: Edit Service Station
nb: Rediger Serviceområde

note: item "Waypoints/Services" text "Name" item "Barriers/Toll Booth" text "Name" item "Car/Fuel" label "Edit Fuel" <key key="amenity" value="fuel" /> item "Car/Wash" text "Name" item "Car/Repair" text "Name" item "Car/Rental" text "Name" item "Car/Sharing" text "Name" item "Travel/Accomodation/Hotel" te
en: Operator
nb: Operatør

note: item "Waypoints/Services" text "Operator" </optional> <separator/>
en: Traffic Signal
nb: Trafikklys

note: item "Waypoints/Traffic Signal" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=traffic_signals" /> <key key="highway" value="traffic_signals" /> <optional>
en: Pedestrian crossing type
nb: Type gangfelt

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type"
en: uncontrolled
nb: ukontrollert

en: traffic_signals
nb: trafikklys

en: island
nb: trafikkøy

en: unmarked
nb: umerket

note: item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Cross by bicycle"
en: Cross on horseback
nb: Kryssende ridevei

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Cross on horseback" item "Transport/Railway/Crossing" check "Cross on horseback"
en: Cross by bicycle
nb: Kryssende sykkelvei

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Cross by bicycle" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Cross on horseback" item "Transport/Railway/Crossing" check "Cross by bicycle"
en: Crossing attendant
nb: Betjent fotgjengerfelt

note: </optional>
en: Stop
nb: Full stopp

note: item "Waypoints/Stop" <key key="highway" value="stop" />
en: Pedestrian Crossing
nb: Fotgjengerfelt

note: item "Waypoints/Pedestrian Crossing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:crossing" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=crossing" />
en: Edit Crossing
nb: Rediger fotgjengerfelt

en: Traffic Calming
nb: Fartsdemping

note: item "Waypoints/Traffic Calming" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:traffic_calming"/>
en: Edit Traffic Calming
nb: Rediger fartsdemping

en: Passing Place
nb: Passeringspunkt

note: item "Waypoints/Passing Place" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=passing_place"/>
en: Edit Passing Place
nb: Rediger passeringspunkt

note: item "Waypoints/Passing Place" label "Edit Passing Place" <key key="highway" value="passing_place" />
en: Mini-roundabout
nb: Mini-rundkjøring

note: item "Waypoints/Mini-roundabout" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=mini_roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=mini_roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=mini_roundabout" /> <key key="highway" value="mini_round
en: Direction
nb: Retning

note: item "Waypoints/Mini-roundabout" combo "Direction"
en: clockwise
nb: med_klokka

en: Turning Circle
nb: Vendesirkel

note: item "Waypoints/Turning Circle" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=turning_circle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=turning_circle" /> <key key="highway" value="turning_circle" />
en: City Limit
nb: Bygrense

note: item "Waypoints/City Limit" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:traffic_sign%3Dcity_limit" />
en: Edit City Limit Sign
nb: Rediger bygrenseskilt

note: item "Waypoints/City Limit" text "Name"
en: Second Name
nb: Annet navn

note: item "Waypoints/City Limit" text "Second Name"
en: Speed Camera
nb: Fotoboks

note: item "Waypoints/Speed Camera" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dspeed_camera" /> <key key="highway" value="speed_camera" />
en: Emergency Phone
nb: Nødtelefon

note: item "Waypoints/Emergency Phone" <key key="amenity" value="emergency_phone" />
en: Incline
nb: Stigning

note: item "Waypoints/Incline" <key key="highway" value="incline" />
en: Incline Steep
nb: Sterk stigning

note: item "Waypoints/Incline Steep" <key key="highway" value="incline_steep" />
en: Grit Bin
nb: Strøkasse

note: item "Waypoints/Grit Bin" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgrit_bin" /> <key key="amenity" value="grit_bin" /> <separator/>
en: Ford
nb: Vadested

note: item "Waypoints/Ford"
en: Edit Ford
nb: Rediger vadested

note: item "Waypoints/Ford" text "Name" </optional>
en: Mountain Pass
nb: Fjellpass

note: item "Waypoints/Mountain Pass" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:mountain_pass" />
en: Edit Mountain Pass
nb: Rediger fjellpass

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Name" item "Travel/Accomodation/Alpine Hut" text "Operator" item "Tourism/Guidepost" text "Name" item "Geography/Places/Peak" text "Name" item "Geography/Places/Glacier" text "Name" item "Geography/Places/Volcano" text "Name"
en: Elevation
nb: Høyde

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Elevation" </optional>
en: Barriers
nb: Stengsel

note: group "Barriers" <!-- *** node barriers *** -->
en: Bollard
nb: Sperresøyle

note: item "Barriers/Bollard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=bollard" />
en: Edit Bollard
nb: Rediger sperresøyle

note: item "Barriers/Bollard" label "Edit Bollard" <space /> <key key="barrier" value="bollard" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Edit Cattle Grid" <key key="barrier" value="cattle_grid" /> item "Barriers/Spikes" label "Edit Spikes" <key key="barrier" value="spikes" /> item "Barriers/Border Control" l
en: Allowed traffic:
nb: Tillatt trafikk:

note: item "Barriers/Bollard" check "Motorcycle"
en: Cycle Barrier
nb: Halvbommer

note: item "Barriers/Cycle Barrier" <link href="http://de.wikipedia.org/wiki/Umlaufgitter" /> <key key="barrier" value="cycle_barrier" />
en: Block
nb: Steinblokk

note: item "Barriers/Block" <key key="barrier" value="block" />
en: Cattle Grid
nb: Ferist

note: item "Barriers/Cattle Grid" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cattle_grid" />
en: Edit Cattle Grid
nb: Rediger ferist

note: item "Barriers/Cattle Grid" check "Motorcar"
en: Bus Trap
nb: Bussluse

note: item "Barriers/Bus Trap" <key key="barrier" value="bus_trap" />
en: Spikes
nb: Pigghinder

note: item "Barriers/Spikes"
en: Edit Spikes
nb: Rediger pigghinder

note: item "Barriers/Spikes" check "Motorcar"
en: Toll Booth
nb: Bomstasjon

note: item "Barriers/Toll Booth" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=toll_booth" />
en: Edit Toll Booth
nb: Rediger bomstasjon

note: item "Barriers/Toll Booth" text "Operator" </optional>
en: Border Control
nb: Tollstasjon

note: item "Barriers/Border Control"
en: Edit Border Control
nb: Rediger tollstasjon

note: item "Barriers/Border Control" check "Motorcar" <separator/> <!-- *** linear barriers *** -->
en: Hedge
nb: Hekk

note: item "Barriers/Hedge" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=hedge" /> <key key="barrier" value="hedge" /> item "Barriers/Fence" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=fence" />
en: Fence
nb: Gjerde

en: Wall
nb: Mur

note: item "Barriers/Wall" <key key="barrier" value="wall" />
en: City Wall
nb: Bymur

note: item "Barriers/City Wall" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=city_wall" /> <key key="barrier" value="city_wall" />
en: Retaining Wall
nb: Støttemur

note: item "Barriers/Retaining Wall" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=retaining_wall" /> <key key="barrier" value="retaining_wall" /> <separator/> <!-- *** access *** -->
en: Entrance
nb: Inngang

note: item "Barriers/Entrance"
en: Edit Entrance
nb: Rediger inngang

note: item "Barriers/Entrance" check "Motorcar" item "Airport/Terminal" text "Name"
en: Gate
nb: Port

note: item "Barriers/Gate" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=gate" />
en: Edit Gate
nb: Rediger port

note: item "Barriers/Gate" check "Motorcar"
en: Lift Gate
nb: Veibom

note: item "Barriers/Lift Gate"
en: Edit Lift Gate
nb: Rediger veibom

note: item "Barriers/Lift Gate" check "Motorcar"
en: Hampshire Gate
nb: Gjerdestengsel

note: item "Barriers/Hampshire Gate"
en: Edit Hampshire Gate
nb: Rediger gjerdestengsel

note: item "Barriers/Hampshire Gate" check "Motorcar"
en: Bump Gate
nb: Støtfangergjerde

note: item "Barriers/Bump Gate"
en: Edit Bump Gate
nb: Rediger støtfangergjerde

note: item "Barriers/Bump Gate" check "Motorcar"
en: Kissing Gate
nb: Fotgjengerport

note: item "Barriers/Kissing Gate"
en: Edit Kissing Gate
nb: Rediger fotgjengerport

note: item "Barriers/Kissing Gate" check "Bicycle"
en: Stile
nb: Gjerdetrapp

note: item "Barriers/Stile" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=stile" />
en: Edit Stile
nb: Rediger gjerdetrapp

note: item "Barriers/Stile" check "Bicycle"
en: Turnstile
nb: Rotasjonsport

note: item "Barriers/Turnstile"
en: Edit Turnstile
nb: Rediger rotasjonsport

note: item "Barriers/Turnstile" check "Bicycle"
en: Sally Port
nb: Sortiport

note: item "Barriers/Sally Port"
en: Edit Sally Port
nb: Rediger sortiport

note: item "Barriers/Sally Port" check "Motorcar" group "Water" item "Water/Water/River" combo "Layer" <separator/>
en: Water
nb: Vann

note: group "Water/Water"
en: Spring
nb: Vannkilde

note: item "Water/Water/Spring" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=spring" />
en: Edit Spring
nb: Rediger vannkilde

note: item "Water/Water/Spring" text "Name" <separator/>
en: Drain
nb: Drenering

note: item "Water/Water/Drain" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=drain" />
en: Edit Drain
nb: Rediger drenering

note: item "Water/Water/Drain" combo "Layer"
en: Ditch
nb: Dike

note: item "Water/Water/Ditch" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=ditch" />
en: Edit Ditch
nb: Rediger dike

note: item "Water/Water/Ditch" combo "Layer"
en: Stream
nb: Bekk

note: item "Water/Water/Stream" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=stream" />
en: Edit Stream
nb: Rediger bekk

note: item "Water/Water/Stream" combo "Layer"
en: Canal
nb: Kanal

note: item "Water/Water/Canal" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=canal" />
en: Edit Canal
nb: Rediger kanal

note: item "Water/Water/Canal" combo "Layer"
en: River
nb: Elv

note: item "Water/Water/River" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=river" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=river" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:waterway=river" />
en: Edit River
nb: Rediger elv

note: item "Water/Water/Water" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=water" />
en: Edit Water
nb: Rediger vann

note: item "Water/Water/Land"
en: Edit Land
nb: Rediger land

note: item "Water/Water/Land" text "Name" <separator/>
en: Basin
nb: Basseng

note: item "Water/Water/Basin"
en: Edit Basin Landuse
nb: Rediger basseng

note: item "Water/Water/Basin" text "Name"
en: Reservoir
nb: Drikkevannskilde

note: item "Water/Water/Reservoir" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=reservoir" />
en: Edit Reservoir Landuse
nb: Rediger drikkevannskilde

note: item "Water/Water/Reservoir" text "Name"
en: Covered Reservoir
nb: Tildekt drikkevannskilde

note: item "Water/Water/Covered Reservoir"
en: Edit Covered Reservoir
nb: Rediger tildekt drikkevannskilde

note: item "Water/Water/Covered Reservoir" text "Name" <separator/>
en: Riverbank
nb: Elvebredd

note: item "Water/Water/Riverbank" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=riverbank" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=riverbank" />
en: Edit Riverbank
nb: Rediger elvebredd

note: item "Water/Water/Riverbank" text "Name"
en: Wetland
nb: Våtmarksområde

note: item "Water/Water/Wetland" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wetland" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wetland" pt.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt:Tag:natural=wetland" pt_BR.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt_br:Tag:natural=wetl
en: Edit Wetland
nb: Rediger våtmarksområde

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type"
en: swamp
nb: Sumpområde

en: bog
nb: Flytemyr

note: color woodarea <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="wetland"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: marsh
nb: myrområde

en: reedbed
nb: Sivområde

en: saltmarsh
nb: Saltmyr

en: tidalflat
nb: Tidevannsflate

en: mangrove
nb: Mangrove

en: Mud
nb: Gjørme

note: item "Water/Water/Mud"
en: Edit Mud
nb: Rediger gjørme

note: item "Water/Water/Mud" text "Name"
en: Beach
nb: Strand

note: item "Water/Water/Beach" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=beach" />
en: Edit Beach
nb: Rediger strand

note: item "Water/Water/Beach" text "Name"
en: Bay
nb: Havbukt

note: item "Water/Water/Bay"
en: Edit Bay
nb: Rediger havbukt

note: item "Water/Water/Bay" text "Name"
en: Cliff
nb: Klippe

note: item "Water/Water/Cliff" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cliff" />
en: Edit Cliff
nb: Rediger klippe

note: item "Water/Water/Cliff" text "Name"
en: Coastline
nb: Kystlinje

note: item "Water/Water/Coastline" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=coastline" />
en: Edit Coastline
nb: Rediger kystlinje

note: item "Water/Water/Coastline" text "Name" <separator/>
en: Ferry Route
nb: Fergerute

note: item "Water/Water/Ferry Route" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:route=ferry" />
en: Edit Ferry
nb: Rediger fergerute

note: item "Water/Water/Ferry Route" text "Name" </optional> <separator/>
en: Boatyard
nb: Skipsverft

note: item "Water/Water/Boatyard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=boatyard" />
en: Edit Boatyard
nb: Rediger skipsverft

note: item "Water/Water/Boatyard" text "Name"
en: Dock
nb: Tørrdokk

note: item "Water/Water/Dock" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dock" />
en: Edit Dock
nb: Rediger tørrdokk

note: item "Water/Water/Dock" text "Name" <separator/>
en: Dam
nb: Demning

note: item "Water/Water/Dam" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dam" />
en: Edit Dam
nb: Rediger demning

note: item "Water/Water/Dam" text "Name"
en: Waterway Point
nb: Punkt i vann

note: group "Waterway Point"
en: Lock Gate
nb: Sluseport

note: item "Waterway Point/Lock Gate" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=lock_gate" /> <key key="waterway" value="lock_gate" />
en: Weir
nb: Terskeldam

note: item "Waterway Point/Weir" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=weir" />
en: Edit Weir
nb: Rediger terskeldam

note: item "Waterway Point/Weir" text "Name"
en: Waterfall
nb: Foss

note: item "Waterway Point/Waterfall"
en: Edit Waterfall
nb: Rediger foss

note: item "Waterway Point/Waterfall" text "Name"
en: Turning Point
nb: Snuplass

note: item "Waterway Point/Marina"
en: Edit Marina
nb: Rediger marina

note: item "Waterway Point/Marina" text "Name"
en: Pier
nb: Brygge

note: item "Waterway Point/Pier" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pier" />
en: Edit Pier
nb: Rediger brygge

note: item "Waterway Point/Pier" text "Name"
en: Ferry Terminal
nb: Fergeleie

note: item "Waterway Point/Ferry Terminal" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=ferry_terminal" />
en: Edit Ferry Terminal
nb: Rediger fergeleie

note: item "Waterway Point/Ferry Terminal" text "Name"
en: Slipway
nb: Båtslipp

note: item "Waterway Point/Slipway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=slipway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:leisure=slipway" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:leisure=slipway" />
en: Edit Slipway
nb: Rediger båtslipp

note: group "Transport"
en: Railway
nb: Jernbane

note: group "Transport/Railway"
en: Rail
nb: Jernbane

note: item "Transport/Railway/Rail" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=rail" />
en: Edit Rail
nb: Rediger jernbane

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Types" item "Transport/Railway/Subway" combo "Types" item "
en: yard
nb: Stasjonsområde

en: siding
nb: Sidespor

en: spur
nb: Privat sidespor

note: color foot <icon annotate="true" src="transport/steps.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>10000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="bus_guideway"/> color railwaypoint <icon annotate="true" src="vehicle/crossing.png"/> <scale_max>50000</scale_max> <condition k="railway" v="rai
en: rail
nb: jernbane

note: item "Man Made/Power Line" text "Line reference" <!-- TODO: voltage values used are a mixture of power lines and railways - needs cleanup -->
en: Voltage
nb: Spenning

note: </optional>
en: Narrow Gauge Rail
nb: Smal jernbane

note: item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail"
en: Edit Narrow Gauge Rail
nb: Rediger smal jernbane

note: item "Transport/Railway/Monorail" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=monorail" />
en: Edit Monorail
nb: Rediger Monorail

note: </optional>
en: Preserved
nb: Fredet bane

note: item "Transport/Railway/Preserved"
en: Edit Preserved Railway
nb: Rediger fredet bane

note: </optional>
en: Light Rail
nb: Bybane

note: item "Transport/Railway/Light Rail"
en: Edit Light Rail
nb: Rediger bybane

note: </optional>
en: Subway
nb: T-bane

note: item "Transport/Railway/Subway"
en: Edit Subway
nb: Rediger T-bane

note: </optional>
en: Tram
nb: Trikk

note: item "Transport/Railway/Tram"
en: Edit Tram
nb: Rediger trikk

note: </optional>
en: Bus Guideway
nb: Busspor

note: item "Transport/Railway/Bus Guideway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_guideway" />
en: Edit Bus Guideway
nb: Rediger busspor

note: item "Transport/Railway/Bus Guideway" text "Width (meters)" </optional> <separator/>
en: Disused Rail
nb: Nedlagt jernbane

note: item "Transport/Railway/Disused Rail"
en: Edit Disused Railway
nb: Rediger nedlagt jernbane

note: item "Transport/Railway/Disused Rail" label "Edit Disused Railway" <space /> <key key="railway" value="disused" />
en: Optional Types
nb: Alternative typer

en: Abandoned Rail
nb: Revet jernbane

note: item "Transport/Railway/Abandoned Rail" <key key="railway" value="abandoned" /> <separator/>
en: Level Crossing
nb: Planovergang

note: item "Transport/Railway/Level Crossing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=level_crossing" /> <key key="railway" value="level_crossing" />
en: Crossing
nb: Fotgjengerfelt

note: item "Transport/Railway/Crossing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:crossing" /> <key key="railway" value="crossing" /> <optional>
en: Crossing type
nb: Type fotgjengerfelt

note: item "Transport/Railway/Crossing" check "Crossing attendant" </optional>
en: Turntable
nb: Dreieskive

note: item "Transport/Railway/Buffer Stop" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway%3Dbuffer_stop" /> <key key="railway" value="buffer_stop" />
en: Aerialway
nb: Taubaner og -heiser

note: group "Aerialway"
en: Chair Lift
nb: Stolheis

note: item "Aerialway/Chair Lift" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=chair_lift" />
en: Edit Chair Lift
nb: Rediger stolheis

note: item "Aerialway/Chair Lift" text "Name"
en: Drag Lift
nb: T-krokheis

note: item "Aerialway/Drag Lift" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=drag_lift" />
en: Edit Drag Lift
nb: Rediger T-krokheis

note: item "Aerialway/Drag Lift" text "Name"
en: Cable Car
nb: Taubane

note: item "Aerialway/Cable Car" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=cable_car" />
en: Edit Cable Car
nb: Rediger taubane

note: item "Aerialway/Cable Car" text "Name"
en: Gondola
nb: Gondolbane

note: item "Aerialway/Gondola" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" />
en: Edit Gondola
nb: Rediger gondolbane

[ctx: aerialway]
note: item "Aerialway/Gondola" text "Name"
en: Station
nb: Stasjon

[ctx: aerialway]
note: item "Aerialway/Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" />
en: Edit Station
nb: Rediger stasjon

[ctx: aerialway]
note: item "Aerialway/Station" text "Name"
en: Pylon
nb: Stolpe

[ctx: aerialway]
note: item "Aerialway/Pylon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" />
en: Edit Pylon
nb: Rediger stolpe

note: group "Car"
en: Fuel
nb: Bensinstasjon

note: item "Car/Fuel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fuel" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=fuel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fuel" />
en: Edit Fuel
nb: Rediger bensinstasjon

note: item "Car/Fuel" text "Name" item "Food+Drinks/Restaurant" check "Microbrewery" item "Food+Drinks/Food Court" text "Name" item "Food+Drinks/Cafe" text "Operator" item "Food+Drinks/Pub" check "Microbrewery" item "Food+Drinks/Biergarten" text "Name" item "Food+Drinks/Bar" text "Name" item "Food+Drinks/
en: Opening Hours
nb: Åpningstider

note: item "Car/Fuel" check "1/50 mix (mofa/moped)" </optional> group "Bicycle" <button label="Village/City" hotkey="V" icon="styles/standard/place.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="village"/> <!-- <action cla
en: Parking
nb: Parkering

note: item "Car/Parking" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=parking" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=parking" />
en: Edit Parking
nb: Rediger parkering

note: item "Car/Parking" text "Name" item "Tourism/Information Terminal" text "Operator" item "Tourism/Audioguide" text "Operator" item "Amenities/Toilets" text "Operator" item "Shops/Vending machine" text "Operator"
en: Reference number
nb: Referansenummer

note: item "Car/Parking" combo "Type"
en: multi-storey
nb: P-hus

en: surface
nb: Overflateparkering

note: item "Man Made/Pipeline" combo "Location"
en: underground
nb: P-kjeller

note: item "Tourism/Information Terminal" text "Reference number" item "Tourism/Audioguide" text "Reference number" item "Amenities/Toilets" text "Reference number"
en: Fee
nb: Gebyr

note: item "Car/Parking" text "Capacity (overall)"
en: Spaces for Disabled
nb: Handicap-plasser

note: item "Car/Parking" label "See the Wiki for other capacity:[types]=*."
en: Wash
nb: Bilvask

note: item "Car/Wash"
en: Edit Car Wash
nb: Rediger bilvask

note: item "Car/Wash" text "Operator"
en: Repair
nb: Verksted

note: item "Car/Repair"
en: Edit Car Repair
nb: Rediger verksted

note: item "Car/Repair" text "Operator" item "Bicycle/Parking" text "Capacity"
en: Rental
nb: Utleie

note: item "Car/Rental" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_rental" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=car_rental"  />
en: Edit Car Rental
nb: Rediger bilutleie

note: item "Car/Rental" text "Operator"
en: Sharing
nb: Bildeling

note: item "Car/Sharing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_sharing" />
en: Edit Car Sharing
nb: Rediger bildeling

note: item "Bicycle/Parking" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_parking" />
en: Edit Bicycle Parking
nb: Rediger sykkelparkering

note: item "Bicycle/Parking" text "Name"
en: Capacity
nb: Kapasitet

note: item "Bicycle/Rental" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_rental" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:bicycle_rental" />
en: Edit Bicycle Rental
nb: Rediger sykkelutleie

[ctx: railway]
note: group "Public Transport"
en: Station
nb: Stasjon

[ctx: railway]
note: item "Public Transport/Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=station" />
en: Edit Station
nb: Rediger stasjon

note: item "Public Transport/Station" text "Name"
en: UIC-Reference
nb: Internasjonal UIC-jernbanekode

note: item "Public Transport/Railway Halt" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=halt" />
en: Edit Halt
nb: Rediger jernbanestopp

note: item "Public Transport/Railway Halt" text "Name" </optional>
en: Tram Stop
nb: Trikkestopp

note: item "Public Transport/Tram Stop" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=tram_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=tram_stop" />
en: Edit Tram Stop
nb: Rediger trikkestopp

note: item "Public Transport/Tram Stop" text "Name" </optional>
en: Railway Platform
nb: Jernbaneplattform

note: item "Public Transport/Railway Platform" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=platform" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=platform" />
en: Edit Railway Platform
nb: Rediger jernbaneplattform

note: item "Public Transport/Railway Platform" label "Edit Railway Platform" <key key="railway" value="platform" /> <space /> item "Public Transport/Bus Platform" label "Edit Bus Platform" <key key="highway" value="platform" />
en: Reference (track number)
nb: Spornummer

note: item "Public Transport/Railway Platform" text "Width (meters)" item "Public Transport/Bus Platform" text "Width (meters)"
en: Area
nb: Område

note: item "Public Transport/Railway Platform" check "Area"
en: Subway Entrance
nb: T-baneinngang

note: item "Public Transport/Subway Entrance" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=subway_entrance" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:railway=subway_entrance" />
en: Edit Subway Entrance
nb: Rediger T-baneinngang

note: item "Public Transport/Subway Entrance" text "Name"
en: Wheelchair
nb: Rullestol

note: item "Public Transport/Subway Entrance" check "Bicycle" </optional> <separator/>
en: Bus Station
nb: Busstasjon

note: item "Public Transport/Bus Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bus_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=bus_station" />
en: Edit Bus Station
nb: Rediger busstasjon

note: item "Public Transport/Bus Station" text "Name" </optional>
en: Bus Stop
nb: Bussholdeplass

note: item "Public Transport/Bus Stop" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=bus_stop" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:highway=bus_stop" />
en: Edit Bus Stop
nb: Rediger bussholdeplass

note: item "Public Transport/Bus Stop" text "Name" item "Tourism/Other Information Points" text "Closer Description" <separator/>
en: Shelter
nb: Ly

note: item "Amenities/Waste Basket" label "Edit Waste Basket" <key key="amenity" value="waste_basket" />
en: Bench
nb: Benk

note: </optional>
en: Bus Platform
nb: Bussplatform

note: item "Public Transport/Bus Platform"
en: Edit Bus Platform
nb: Rediger bussplattform

note: item "Public Transport/Taxi" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=taxi" />
en: Edit Taxi station
nb: Rediger taxi-stasjon

note: item "Public Transport/Taxi" text "Name" <separator/>
en: Airport
nb: Flyplass

note: item "Airport/Airport Ground" text "ICAO" </optional> <separator/>
en: Runway
nb: Rullebane

note: item "Airport/Runway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=runway" />
en: Edit Runway
nb: Rediger rullebane

note: item "Airport/Runway" text "Reference" </optional>
en: Taxiway
nb: Taksebane

note: item "Airport/Taxiway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=taxiway" />
en: Edit Taxiway
nb: Rediger taksebane

note: item "Airport/Taxiway" text "Reference" </optional>
en: Helipad
nb: Helikopterdekk

note: item "Airport/Helipad" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=helipad" />
en: Edit Helipad
nb: Rediger helikopterdekk

note: item "Airport/Helipad" text "Reference" </optional> item "Airport/Apron" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=apron" />
en: Apron
nb: Oppstillingsplass

note: item "Airport/Hangar" label "Hangar" <key key="building" value="hangar" /> item "Airport/Beacon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dbeacon" /> item "Man Made/Crane" text "Name"
en: Beacon
nb: Fyrlykt

note: item "Airport/Beacon" label "Beacon" <key key="man_made" value="beacon" /> item "Airport/Windsock" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=windsock" />
en: Windsock
nb: Vindpølse

note: item "Airport/Terminal" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=terminal" />
en: Edit Terminal
nb: Rediger terminal

note: item "Airport/Gate" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=gate" />
en: Edit Terminal Gate
nb: Rediger terminalutgang

note: item "Airport/Gate" text "Reference"
en: Travel
nb: Reise

note: group "Travel"
en: Accomodation
nb: Overnatting

note: group "Travel/Accomodation" <button label="Fuel Station" hotkey="F" icon="styles/standard/vehicle/fuel.png"> <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=fuel"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Fuel"/>
en: Hotel
nb: Hotell

note: item "Travel/Accomodation/Hotel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hotel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=hotel" />
en: Edit Hotel
nb: Rediger hotell

note: item "Travel/Accomodation/Hotel" text "Operator" item "Travel/Accomodation/Motel" text "Operator" item "Travel/Accomodation/Guest House" text "Name" item "Travel/Accomodation/Chalet" text "Name" item "Travel/Accomodation/Hostel" text "Operator" item "Travel/Accomodation/Caravan Site" text "Name" ite
en: Stars
nb: Stjerner

note: color aeroway <icon annotate="true" src="transport/airport.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="terminal"/>
en: terminal
nb: stasjon

note: <space /> item "Health/Emergency Access Point" text "Operator"
en: Phone Number
nb: Telefonnummer

note: item "Travel/Accomodation/Hotel" text "Email Address"
en: Motel
nb: Motell

note: item "Travel/Accomodation/Motel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=motel" />
en: Edit Motel
nb: Rediger motell

note: item "Travel/Accomodation/Motel" text "Email Address"
en: Guest House
nb: Gjestehus

note: item "Travel/Accomodation/Guest House"
en: Edit Guest House
nb: Rediger gjestehus

note: item "Travel/Accomodation/Guest House" text "Email Address"
en: Chalet
nb: Feriehytter

note: item "Travel/Accomodation/Chalet" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=chalet" />
en: Edit Chalet
nb: Rediger feriehytter

note: item "Travel/Accomodation/Chalet" text "Email Address"
en: Hostel
nb: Ungdomsherberge

note: item "Travel/Accomodation/Hostel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hostel" />
en: Edit Hostel
nb: Rediger ungdomsherberge

note: item "Travel/Accomodation/Hostel" text "Email Address"
en: Alpine Hut
nb: Fjellstue

note: item "Travel/Accomodation/Alpine Hut"
en: Edit Alpine Hut
nb: Rediger fjellstue

note: item "Travel/Accomodation/Alpine Hut" text "Email Address"
en: Caravan Site
nb: Campingvognplass

note: item "Travel/Accomodation/Caravan Site"
en: Edit Caravan Site
nb: Rediger campingvognplass

note: item "Travel/Accomodation/Caravan Site" text "Email Address"
en: Camping Site
nb: Campingplass

note: item "Travel/Accomodation/Camping Site" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=camp_site" />
en: Edit Camping Site
nb: Rediger campingplass

note: item "Travel/Accomodation/Camping Site" text "Email Address"
en: Food+Drinks
nb: Mat og drikke

note: item "Food+Drinks/Restaurant" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=restaurant" />
en: Edit Restaurant
nb: Rediger restaurant

note: item "Food+Drinks/Restaurant" text "Operator" item "Food+Drinks/Fast Food" text "Operator"
en: Cuisine
nb: Kjøkken

note: item "Food+Drinks/Restaurant" combo "Cuisine" item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine"
en: italian
nb: italiensk

en: chinese
nb: kinesisk

en: burger
nb: gatekjøkken

en: greek
nb: gresk

en: german
nb: tysk

en: indian
nb: indisk

en: regional
nb: lokal

en: turkish
nb: tyrkisk

en: asian
nb: asiatisk

en: mexican
nb: meksikansk

en: japanese
nb: japansk

note: item "Food+Drinks/Restaurant" text "Email Address"
en: Fast Food
nb: Gatekjøkken

note: item "Food+Drinks/Fast Food" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fast_food" />
en: Edit Fast Food Restaurant
nb: Rediger gatekjøkken

note: item "Food+Drinks/Food Court" text "Email Address"
en: Cafe
nb: Kafé

note: item "Food+Drinks/Cafe" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cafe" />
en: Edit Cafe
nb: Rediger kafé

note: item "Food+Drinks/Pub" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pub" />
en: Edit Pub
nb: Rediger pub

note: item "Food+Drinks/Biergarten"
en: Edit Biergarten
nb: Rediger Biergarten

note: item "Food+Drinks/Bar" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bar" />
en: Edit Bar
nb: Rediger bar

note: item "Food+Drinks/Bar" text "Email Address"
en: Nightclub
nb: Nattklubb

note: item "Food+Drinks/Nightclub" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=nightclub" />
en: Edit Nightclub
nb: Rediger nattklubb

note: item "Food+Drinks/Nightclub" text "Email Address"
en: Tourism
nb: Turisme

note: group "Tourism"
en: Attraction
nb: Attraksjon

note: item "Tourism/Attraction"
en: Edit Attraction
nb: Rediger attraksjon

note: item "Tourism/Museum" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=museum" />
en: Edit Museum
nb: Rediger museum

en: Zoo
nb: Zoologisk hage

note: item "Tourism/Zoo" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=zoo" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=zook" />
en: Edit Zoo
nb: Rediger  zoologisk hage

en: Viewpoint
nb: Utsiktspunkt

note: item "Tourism/Viewpoint" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=viewpoint" />
en: Edit Viewpoint
nb: Rediger utsiktspunkt

note: item "Tourism/Viewpoint" text "Name"
en: Look-Out Tower
nb: Utsiktstårn

note: item "Tourism/Viewpoint" check "Look-Out Tower"
en: Theme Park
nb: Temapark

note: item "Tourism/Theme Park"
en: Edit Theme Park
nb: Rediger temapark

en: Artwork
nb: Kunstverk

note: item "Tourism/Artwork" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=artwork" />
en: Edit Artwork
nb: Rediger kunstverk

note: item "Tourism/Artwork" text "Name" <separator/>
en: Information Office
nb: Turistinformasjon

en: Map
nb: Kart

note: item "Tourism/Map" text "Name"
en: Detail Grade
nb: Karttype

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade"
en: topo
nb: Topografisk

note: color tertiary <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="unclassified"/> color deprecated <scale_max>40000</scale_max> <condition k="highway" v="unsurfaced"/> color highway_track <scale_max>20000</
en: street
nb: Gater

en: scheme
nb: Diagram

en: Shown Area
nb: Synlig område

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area"
en: site
nb: Sted

en: city
nb: By

en: region
nb: Region

note: item "Tourism/Other Information Points" text "Name"
en: Closer Description
nb: Nærmere forklaring

note: item "Tourism/Map" text "Closer Description" <space /> item "Tourism/Guidepost" text "Elevation"
en: Routes shown for:
nb: Ruter for:

note: item "Tourism/Map" label "Routes shown for:" item "Tourism/Guidepost" label "Routes shown for:"
en: Hiking
nb: Tursti

note: item "Tourism/Map" check "Hiking" item "Tourism/Guidepost" check "Hiking"
en: Cycling
nb: Sykling

note: item "Tourism/Map" check "Cycling" item "Tourism/Guidepost" check "Cycling"
en: Mountainbiking
nb: Fjellsykling

note: item "Tourism/Map" check "Mountainbiking" item "Tourism/Guidepost" check "Mountainbiking"
en: Skiing
nb: Ski

note: item "Tourism/Map" check "Riding" item "Tourism/Guidepost" check "Riding"
en: ... other transportation modes possible
nb: … andre typer transport mulig

note: item "Tourism/Map" label "... other transportation modes possible"
en: Information Board
nb: Informasjonstavle

note: item "Tourism/Information Board" text "Name"
en: Board Content
nb: Tavleinnhold

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content"
en: notice
nb: Merknad

en: history
nb: Historisk

en: nature
nb: Natur

en: wildlife
nb: Dyreliv

en: plants
nb: Planter

note: item "Tourism/Information Board" text "Closer Description"
en: Guidepost
nb: Veiviser

note: item "Tourism/Flagpole" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/flagpole" /> <key key="man_made" value="flagpole" />
en: Information Terminal
nb: Informasjonsterminal

note: item "Tourism/Information Terminal" text "Name" item "Tourism/Audioguide" text "Name"
en: Closer description
nb: Nærmere beskrivelse

en: Audioguide
nb: Lydomviser

note: <space />
en: Audioguide via mobile phone?
nb: Lydomvisning via mobiltelefon

note: item "Tourism/Audioguide" label "Audioguide via mobile phone?"
en: Phone number
nb: Telefonnummer

note: item "Tourism/Audioguide" text "Phone number"
en: Other Information Points
nb: Annen informasjon

note: item "Tourism/Shelter"
en: Edit Shelter
nb: Rediger ly

note: item "Tourism/Shelter" text "Name" item "Tourism/Picnic Site" text "Name"
en: Fireplace
nb: Bålplass

note: item "Tourism/Shelter" check "Fireplace"
en: Picnic Site
nb: Piknik-sted

note: item "Tourism/Picnic Site"
en: Edit Picnic Site
nb: Rediger piknik-sted

note: item "Tourism/Picnic Site" check "Fireplace"
en: Historic Places
nb: Historiske steder

note: group "Historic Places"
en: Castle
nb: Slott

note: item "Historic Places/Castle" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=castle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=castle" />
en: Edit Castle
nb: Rediger slott

note: item "Historic Places/Castle" text "Name"
en: Ruins
nb: Ruiner

note: item "Historic Places/Ruins"
en: Edit Ruins
nb: Rediger ruiner

en: Archaeological Site
nb: Arkeologisk plass

note: item "Historic Places/Archaeological Site" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=archaeological_site" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=archaeological_site" />
en: Edit Archaeological Site
nb: Rediger arkeologisk plass

en: Battlefield
nb: Slagmark

note: item "Historic Places/Battlefield" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=battlefield" />
en: Edit Battlefield
nb: Rediger slagmark

note: item "Historic Places/Battlefield" text "Name"
en: Palaeontological Site
nb: Paleontologisk sted

note: item "Historic Places/Palaeontological Site" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:geological" />
en: Edit Palaeontological Site
nb: Rediger paleontologisk sted

note: item "Historic Places/Monument"
en: Edit Monument
nb: Rediger monument

note: item "Historic Places/Monument" text "Name"
en: Memorial
nb: Minneplatte

note: item "Historic Places/Memorial" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=memorial" />
en: Edit Memorial
nb: Rediger minneplatte

note: item "Historic Places/Memorial" text "Name"
en: Wayside Cross
nb: Kors i veikant

note: item "Historic Places/Wayside Cross"
en: Edit Wayside Cross
nb: Rediger kors i veikant

note: item "Historic Places/Wayside Cross" text "Name"
en: Wayside Shrine
nb: Veialter

note: item "Historic Places/Wayside Shrine"
en: Edit Wayside Shrine
nb: Rediger veialter

note: item "Historic Places/Wayside Shrine" text "Name"
en: Boundary Stone
nb: Grensestein

note: item "Historic Places/Boundary Stone"
en: Edit Boundary Stone
nb: Rediger grensestein

note: item "Historic Places/Boundary Stone" text "Name"
en: Leisure
nb: Fritid

note: group "Leisure"
en: Water Park
nb: Badepark

note: item "Leisure/Water Park"
en: Edit Water Park
nb: Rediger badepark

note: item "Leisure/Water Park" text "Name"
en: Playground
nb: Lekeplass

note: item "Leisure/Playground" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=playground" />
en: Edit Playground
nb: Rediger lekeplass

note: item "Leisure/Playground" text "Name"
en: Fishing
nb: Fiskeplass

note: item "Leisure/Fishing"
en: Edit Fishing
nb: Rediger fiskeplass

note: item "Leisure/Fishing" text "Name"
en: Sports
nb: Sport

note: group "Sports"
en: Sport Facilities
nb: Sport

note: group "Sports/Sport Facilities"
en: Stadium
nb: Stadion

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium"
en: Edit Stadium
nb: Rediger stadion

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" text "Name" <space /> item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" text "Name" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" text "Name" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" text "Name"
en: select sport:
nb: velg sport:

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport"
en: multi
nb: flerbruk

en: archery
nb: bueskyting

en: athletics
nb: turn

en: australian_football
nb: australsk fotball

en: canoe
nb: kano

en: climbing
nb: klatring

en: cricket_nets
nb: cricketnett

en: croquet
nb: krocket

en: cycling
nb: sykling

en: dog_racing
nb: hundeløp

en: equestrian
nb: ridning

en: gymnastics
nb: gymnastikk

en: hockey
nb: ishockey

en: horse_racing
nb: hesteløp

en: motor
nb: motorsport

en: shooting
nb: skyting

en: skating
nb: skøyter

en: skiing
nb: ski

en: soccer
nb: fotball

en: swimming
nb: svømming

en: table_tennis
nb: bordtennis

en: Sports Centre
nb: Sportssenter

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre"
en: Edit Sports Centre
nb: Rediger sportssenter

en: Pitch
nb: Bane

note: item "Sports/Sport Facilities/Pitch"
en: Edit Pitch
nb: Rediger bane

en: Racetrack
nb: Racerbane

note: item "Sports/Sport Facilities/Racetrack"
en: Edit Racetrack
nb: Rediger racerbane

en: Golf Course
nb: Golfbane

note: item "Sports/Sport Facilities/Golf Course"
en: Edit Golf Course
nb: Rediger golfbane

en: Miniature Golf
nb: Minigolf

note: item "Sports/Sport Facilities/Miniature Golf"
en: Edit Miniature Golf
nb: Rediger minigolf

note: group "Sport"
en: Multi
nb: Flerbruk

note: item "Sport/Multi"
en: Edit Multi
nb: Rediger flerbruk

note: item "Sport/Multi" combo "type" item "Sport/10pin" combo "type" item "Sport/Athletics" combo "type" item "Sport/Archery" combo "type" item "Sport/Climbing" combo "type" item "Sport/Canoeing" combo "type" item "Sport/Cycling" combo "type" item "Sport/Dog Racing" combo "type" item "Sport/Equestrian" c
en: pitch
nb: bane

en: sports_centre
nb: sportssenter

en: stadium
nb: stadion

en: 10pin
nb: bowling

note: item "Sport/10pin"
en: Edit 10pin
nb: Rediger bowling

en: Athletics
nb: Turn

note: item "Sport/Athletics"
en: Edit Athletics
nb: Rediger turn

en: Archery
nb: Bueskyting

note: item "Sport/Archery"
en: Edit Archery
nb: Rediger bueskyting

en: Climbing
nb: Klatring

note: item "Sport/Climbing"
en: Edit Climbing
nb: Rediger klatring

en: Canoeing
nb: Kano

note: item "Sport/Canoeing"
en: Edit Canoeing
nb: Rediger kano

note: item "Sport/Cycling"
en: Edit Cycling
nb: Rediger sykling

en: Dog Racing
nb: Hundeløp

note: item "Sport/Dog Racing"
en: Edit Dog Racing
nb: Rediger hundeløp

en: Equestrian
nb: Ridning

note: item "Sport/Equestrian"
en: Edit Equestrian
nb: Rediger ridning

en: Horse Racing
nb: Hesteløp

note: item "Sport/Horse Racing"
en: Edit Horse Racing
nb: Rediger hesteløp

en: Gymnastics
nb: Gymnastikk

note: item "Sport/Gymnastics"
en: Edit Gymnastics
nb: Rediger gymnastikk

en: Motor Sports
nb: Motorsport

note: item "Sport/Motor Sports"
en: Edit Motor Sports
nb: Rediger motorsport

en: Skating
nb: Skøyter

note: item "Sport/Skating"
en: Edit Skating
nb: Rediger skøyter

note: item "Sport/Skateboard"
en: Edit Skateboard
nb: Rediger skateboard

en: Swimming
nb: Svømming

note: item "Sport/Swimming"
en: Edit Swimming
nb: Rediger svømming

note: item "Sport/Skiing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps"/>
en: Edit Skiing
nb: Rediger ski

note: item "Sport/Skiing" text "Name"
en: Piste type
nb: Løypetype

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type"
en: downhill
nb: slalom

en: nordic
nb: langrenn

en: snow_park
nb: snøpark

en: Difficulty
nb: Vanskelighetsgrad

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty"
en: novice
nb: begynner

en: easy
nb: enkel

en: advanced
nb: vanskelig

en: expert
nb: ekspert

en: freeride
nb: fristil

en: Shooting
nb: Skyting

note: item "Sport/Shooting" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport=shooting" />
en: Edit Shooting
nb: Rediger skyting

en: Sport (Ball)
nb: Ballsport

note: group "Sport (Ball)"
en: Soccer
nb: Fotball

note: item "Sport (Ball)/Soccer"
en: Edit Soccer
nb: Rediger fotball

en: Australian Football
nb: Australsk fotball

note: item "Sport (Ball)/Australian Football"
en: Edit Australian Football
nb: Rediger australsk fotball

note: item "Sport (Ball)/Baseball"
en: Edit Baseball
nb: Rediger baseball

note: item "Sport (Ball)/Basketball"
en: Edit Basketball
nb: Rediger basketball

note: item "Sport (Ball)/Golf"
en: Edit Golf
nb: Rediger golf

note: item "Sport (Ball)/Golf" combo "type"
en: golf_course
nb: golfbane

note: item "Sport (Ball)/Boule"
en: Edit Boule
nb: Rediger boule

note: item "Sport (Ball)/Bowls"
en: Edit Bowls
nb: Rediger bowls

note: item "Sport (Ball)/Cricket"
en: Edit Cricket
nb: Rediger cricket

en: Cricket Nets
nb: Cricketnett

note: item "Sport (Ball)/Cricket Nets"
en: Edit Cricket Nets
nb: Rediger cricketnett

en: Croquet
nb: Krocket

note: item "Sport (Ball)/Croquet"
en: Edit Croquet
nb: Rediger krocket

en: Hockey
nb: Ishockey

note: item "Sport (Ball)/Hockey"
en: Edit Hockey
nb: Rediger ishockey

note: item "Sport (Ball)/Pelota"
en: Edit Pelota
nb: Rediger pelota

note: item "Sport (Ball)/Racquet"
en: Edit Racquet
nb: Rediger racquet

en: Table Tennis
nb: Bordtennis

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis"
en: Edit Table Tennis
nb: Rediger bordtennis

note: item "Sport (Ball)/Tennis"
en: Edit Tennis
nb: Rediger tennis

en: Man-Made
nb: Menneskeskapt

note: group "Man-Made/Buildings"
en: Building
nb: Bygning

note: item "Man-Made/Buildings/Building" <key key="building" value="yes" />
en: Public Building
nb: Offentlig bygning

note: item "Man-Made/Buildings/Public Building" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=public_building" />
en: Edit Public Building
nb: Rediger offentlig bygning

note: item "Man-Made/Buildings/Public Building" text "Name"
en: Town hall
nb: Rådhus

note: item "Man-Made/Buildings/Town hall" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=townhall" />
en: Edit Town hall
nb: Rediger rådhus

note: item "Man-Made/Buildings/Town hall" text "Name"
en: Embassy
nb: Ambassade

note: item "Man-Made/Buildings/Embassy" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=embassy" />
en: Edit Embassy
nb: Rediger ambassade

note: item "Man-Made/Buildings/Embassy" text "Name"
en: Courthouse
nb: Domstol

note: item "Man-Made/Buildings/Courthouse" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=courthouse" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=courthouse" />
en: Edit Courthouse
nb: Rediger domstol

note: item "Man-Made/Buildings/Courthouse" text "Name"
en: Prison
nb: Fengsel

note: item "Man-Made/Buildings/Prison" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=prison" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=prison" />
en: Edit Prison
nb: Rediger fengsel

note: item "Man-Made/Buildings/Prison" text "Name"
en: Police
nb: Politi

note: item "Man-Made/Buildings/Police" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=police" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=police" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=police" />
en: Edit Police
nb: Rediger politi

note: item "Man-Made/Buildings/Police" text "Name"
en: Fire Station
nb: Brannstasjon

note: item "Man-Made/Buildings/Fire Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fire_station" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:fire_station" />
en: Edit Fire Station
nb: Rediger brannstasjon

note: item "Man-Made/Buildings/Fire Station" text "Name"
en: Post Office
nb: Postkontor

note: item "Man-Made/Buildings/Post Office" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=post_office" />
en: Edit Post Office
nb: Rediger postkontor

note: item "Man-Made/Buildings/Post Office" text "Operator" <separator/>
en: Kindergarten
nb: Barnehage

note: item "Man-Made/Buildings/Kindergarten"
en: Edit Kindergarten
nb: Rediger barnehage

note: item "Man-Made/Buildings/Kindergarten" text "Name"
en: School
nb: Skole

note: item "Man-Made/Buildings/School" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=school" />
en: Edit School
nb: Rediger skole

note: item "Man-Made/Buildings/School" text "Name"
en: University
nb: Universitet

note: item "Man-Made/Buildings/University" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=university" />
en: Edit University
nb: Rediger universitet

note: item "Man-Made/Buildings/University" text "Name"
en: College
nb: Høyskole

note: item "Man-Made/Buildings/College" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=college" />
en: Edit College
nb: Rediger høyskole

note: item "Man-Made/Buildings/College" text "Name" <separator/>
en: Cinema
nb: Kino

note: item "Man-Made/Buildings/Cinema" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cinema" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=cinema" />
en: Edit Cinema
nb: Rediger kino

note: item "Man-Made/Buildings/Cinema" text "Name"
en: Library
nb: Bibliotek

note: item "Man-Made/Buildings/Library" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=library" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=library" />
en: Edit Library
nb: Rediger bibliotek

en: Arts Centre
nb: Kunstsenter

note: item "Man-Made/Buildings/Arts Centre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=arts_centre" />
en: Edit Arts Centre
nb: Rediger kunstsenter

note: item "Man-Made/Buildings/Arts Centre" text "Name"
en: Theatre
nb: Teater

note: item "Man-Made/Buildings/Theatre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=theatre" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=theatre" />
en: Edit Theatre
nb: Rediger teater

note: item "Man-Made/Buildings/Theatre" text "Name"
en: Place of Worship
nb: Tilbedelsessted

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=place_of_worship" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=place_of_worship" sv.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Sv:Tag:amenity=place_of_worship" />
en: Edit Place of Worship
nb: Rediger tilbedelsessted

en: christian
nb: kristen

en: jewish
nb: jødisk

en: unitarian
nb: unitarisk

en: zoroastrian
nb: zoroastrisk

en: Denomination
nb: Trosretniing

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" combo "Denomination" item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" item "Land use/Cemetery" combo "Denomination"
en: anglican
nb: anglikansk

en: catholic
nb: katolsk

en: evangelical
nb: evangelisk

en: jehovahs_witness
nb: Jehovas vitner

en: lutheran
nb: luthersk

en: methodist
nb: metodist

en: mormon
nb: mormoner

en: orthodox
nb: ortodoks

en: pentecostal
nb: pinsebevegelsen

en: presbyterian
nb: presbyteriansk

note: <separator/>
en: Addresses
nb: Adresser

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" />
en: Edit Address Information
nb: Rediger adresseinformasjon

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" label "Edit Address Information" <space />
en: House number
nb: Husnummer

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "House number" <optional>
en: House name
nb: Husnavn

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "House name"
en: Street name
nb: Gatenavn

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "Street name"
en: City name
nb: By/sted

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "City name"
en: Post code
nb: Postnummer

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "Post code"
en: Country code
nb: Landskode

note: item "Man-Made/Buildings/Address Interpolation" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" />
en: Edit Address Interpolation
nb: Rediger interpolasjon

note: item "Man-Made/Buildings/Address Interpolation" label "Edit Address Interpolation" <space />
en: Numbering scheme
nb: Nummereringsmåte

note: item "Man-Made/Buildings/Address Interpolation" combo "Numbering scheme"
en: odd
nb: oddetall

en: even
nb: partall

en: alphabetic
nb: alfabetisk

en: Man Made
nb: Menneskeskapt

note: group "Man Made"
en: Works
nb: Fabrikk

note: item "Man Made/Works"
en: Edit Works
nb: Rediger fabrikk

note: item "Man Made/Works" text "Name"
en: Tower
nb: Tårn

note: item "Man Made/Tower"
en: Edit Tower
nb: Rediger tårn

note: <optional>
en: Height (meters)
nb: Høyde (meter)

note: item "Man Made/Tower" text "Operator" </optional>
en: Water Tower
nb: Vanntårn

note: item "Man Made/Water Tower"
en: Edit Water Tower
nb: Rediger vanntårn

note: item "Man Made/Water Tower" text "Name"
en: Gasometer
nb: Gassbeholder

note: item "Man Made/Gasometer"
en: Edit Gasometer
nb: Rediger gassbeholder

note: item "Man Made/Gasometer" text "Name"
en: Lighthouse
nb: Fyrtårn

note: item "Man Made/Lighthouse" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=lighthouse" />
en: Edit Lighthouse
nb: Rediger fyrtårn

note: item "Man Made/Lighthouse" text "Name"
en: Windmill
nb: Vindmølle

note: item "Man Made/Windmill" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=windmill" />
en: Edit Windmill
nb: Rediger vindmølle

note: item "Man Made/Windmill" text "Name"
en: Pipeline
nb: Rørledning

note: item "Man Made/Pipeline" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pipeline" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=pipeline"/>
en: Edit Pipeline
nb: Rediger rørledning

en: gas
nb: gass

en: Location
nb: Område

en: Wastewater Plant
nb: Kloakkrenseanlegg

note: item "Man Made/Wastewater Plant" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=wastewater_plant" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=wastewater_plant" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:man_made=wastewater_plant" />
en: Edit Wastewater Plant
nb: Rediger kloakkrenseanlegg

note: item "Man Made/Wastewater Plant" text "Name"
en: Crane
nb: Kran

note: item "Man Made/Crane" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=crane" />
en: Edit Crane
nb: Rediger kran

note: item "Man Made/Beacon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=beacon" />
en: Edit Beacon
nb: Rediger fyrlykt

note: item "Man Made/Beacon" text "Name"
en: Survey Point
nb: Trigonometrisk punkt

note: item "Man Made/Survey Point" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=survey_point" />
en: Edit Survey Point
nb: Rediger trigonometrisk punkt

note: item "Man Made/Survey Point" text "Name"
en: Surveillance
nb: Overvåkingskamera

note: item "Man Made/Surveillance" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=surveillance" />
en: Edit Surveillance Camera
nb: Rediger overvåkingskamera

note: <separator/>
en: Power Generator
nb: Kraftverk

note: item "Man Made/Power Generator" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=generator" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=generator" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=generator" />
en: Edit Power Generator
nb: Rediger kraftverk

note: item "Man Made/Power Generator" combo "Type"
en: wind
nb: vind

en: hydro
nb: vann

en: nuclear
nb: atom

en: coal
nb: kull

en: photovoltaic
nb: solcelle

note: item "Man Made/Power Generator" text "Name"
en: Power Station
nb: Kraftstasjon

note: item "Man Made/Power Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" />
en: Edit Power Station
nb: Rediger kraftstasjon

note: item "Man Made/Power Station" text "Reference"
en: Power Sub Station
nb: Transformatorstasjon

note: item "Man Made/Power Sub Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=sub_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=sub_station" />
en: Edit Power Sub Station
nb: Rediger transformatorstasjon

note: item "Man Made/Power Sub Station" text "Operator" item "Man Made/Power Line" text "Operator"
en: Line reference
nb: Linjenummer

note: item "Man Made/Power Sub Station" text "Line reference"
en: Power Tower
nb: Kraftmast

note: item "Man Made/Power Tower" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=tower" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=tower" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:power=tower" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=tower" />
en: Edit Power Tower
nb: Rediger kraftmast

note: item "Man Made/Power Tower" text "Tower reference"
en: Power Line
nb: Kraftlinje

note: item "Man Made/Power Line" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" />
en: Edit Power Line
nb: Rediger kraftlinje

en: Amenities
nb: Fasiliteter

note: group "Amenities"
en: Toilets
nb: Toaletter

en: limited
nb: begrenset

note: item "Shops/Vending machine" text "Reference number"
en: Note
nb: Kommentar

note: item "Amenities/Toilets" text "Note"
en: Post Box
nb: Postkasse

note: item "Amenities/Post Box" text "Operator"
en: Telephone
nb: Telefon

note: item "Amenities/Telephone" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=telephone" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=telephone" />
en: Edit Telephone
nb: Rediger telefon

note: item "Amenities/Telephone" text "Operator" item "Shops/Vending machine" text "Note"
en: Coins
nb: Mynter

note: item "Amenities/Telephone" check "Coins" item "Shops/Vending machine" check "Coins"
en: Notes
nb: Sedler

note: item "Amenities/Telephone" check "Notes" item "Shops/Vending machine" check "Notes"
en: Electronic purses and Charge cards
nb: Elektronisk lommebok eller betalingskort

note: item "Amenities/Telephone" check "Electronic purses and Charge cards" item "Shops/Vending machine" check "Electronic purses and Charge cards"
en: Debit cards
nb: Bankkort

note: item "Amenities/Telephone" check "Debit cards" item "Shops/Vending machine" check "Debit cards"
en: Credit cards
nb: Kredittkort

note: item "Amenities/Telephone" check "Credit cards"
en: Telephone cards
nb: Telefonkort

note: item "Amenities/Telephone" check "Telephone cards"
en: Recycling
nb: Returstasjon

note: item "Amenities/Recycling" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=recycling" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=recycling" />
en: Edit Recycling station
nb: Rediger returstasjon

note: item "Amenities/Recycling" label "Edit Recycling station" <key key="amenity" value="recycling" />
en: Batteries
nb: Batterier

note: item "Amenities/Recycling" check "Batteries"
en: Cans
nb: Bokser

note: item "Amenities/Recycling" check "Cans"
en: Clothes
nb: Klær

note: item "Amenities/Recycling" check "Glass"
en: Paper
nb: Papir

note: item "Amenities/Recycling" check "Paper"
en: Scrap Metal
nb: Metall

note: item "Amenities/Recycling" check "Scrap Metal"
en: Waste Basket
nb: Søppeldunk

note: item "Amenities/Waste Basket" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dwaste_basket" />
en: Edit Waste Basket
nb: Rediger søppeldunk

note: item "Amenities/Bench" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bench" /> <key key="amenity" value="bench" />
en: Backrest
nb: Ryggstø

note: item "Amenities/Bench" combo "Material"
en: stone
nb: stein

en: plastic
nb: plast

en: Colour
nb: Farge

note: item "Amenities/Bench" combo "Colour"
en: black
nb: svart

en: brown
nb: brun

note: color historic <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--landuse tags --> <rule> <condition k="landuse" v="farm"/> color green <icon annotate="true" src="misc/landmark/farm.png"/> <condition k="landuse" v="farmland"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition 
en: green
nb: grønn

en: red
nb: rød

en: blue
nb: blå

en: gray
nb: grå

en: white
nb: hvit

en: Amount of Seats
nb: Antall seter

note: item "Amenities/Bench" combo "Amount of Seats"
en: Hunting Stand
nb: Jaktpost

note: item "Amenities/Hunting Stand"
en: Edit Hunting Stand
nb: Rediger jaktpost

note: item "Amenities/Hunting Stand" label "Edit Hunting Stand" <key key="amenity" value="hunting_stand" /> item "Land use/Tree" text "Type"
en: Height
nb: Høyde

note: item "Amenities/Hunting Stand" combo "Height"
en: low
nb: lav

en: half
nb: halv

en: Hide
nb: Skjul

en: Lock
nb: Lås

en: Fountain
nb: Fontene

note: item "Amenities/Fountain" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fountain" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fountain" />
en: Edit Fountain
nb: Rediger fontene

note: item "Amenities/Fountain" text "Name"
en: Drinking Water
nb: Drikkevann

note: item "Amenities/Drinking Water" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=drinking_water" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=drinking_water" />
en: Edit Drinking Water
nb: Rediger drikkevann

note: item "Amenities/Drinking Water" text "Name"
en: Fire Hydrant
nb: Hydrant

note: item "Amenities/Fire Hydrant" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fire hydrant" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:fire hydrant" />
en: Edit Fire Hydrant
nb: Rediger hydrant

note: item "Amenities/Fire Hydrant" label "Edit Fire Hydrant" <key key="amenity" value="fire_hydrant" />
en: Baby Hatch
nb: Babyboks

note: item "Amenities/Baby Hatch" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=baby_hatch" />
en: Edit Baby Hatch
nb: Rediger babyboks

note: item "Amenities/Baby Hatch" text "Opening Hours"
en: Shops
nb: Butikker

note: group "Shops"
en: Car Dealer
nb: Bilforretning

note: item "Shops/Car Dealer" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=car" />
en: Edit Car Shop
nb: Rediger bilforretning

note: item "Shops/Car Dealer" text "Operator"
en: Bike Dealer
nb: Sykkelforretning

note: item "Shops/Bike Dealer" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bicycle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:shop=bicycle" />
en: Edit Bicycle Shop
nb: Rediger sykkelforretning

note: item "Shops/Bike Dealer" text "Name"
en: Supermarket
nb: Supermarked

note: item "Shops/Supermarket"
en: Edit Supermarket
nb: Rediger supermarked

en: Chemist
nb: Hygiene

note: item "Shops/Chemist"
en: Edit Chemist
nb: Rediger hygiene

en: Convenience Store
nb: Minimarked

note: item "Shops/Convenience Store" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=convenience" />
en: Edit Convenience Store
nb: Rediger minimarked

note: item "Shops/Kiosk" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=kiosk" />
en: Edit Kiosk
nb: Rediger kiosk

en: Book Store
nb: Bokhandel

note: item "Shops/Book Store"
en: Edit Book Store
nb: Rediger bokhandel

en: Travel Agency
nb: Reisebyrå

note: item "Shops/Travel Agency"
en: Edit Travel Agency
nb: Rediger reisebyrå

en: Butcher
nb: Slakter

note: item "Shops/Butcher" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=butcher" />
en: Edit Butcher
nb: Rediger slakter

note: item "Shops/Baker" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bakery" />
en: Edit Baker
nb: Rediger baker

en: Florist
nb: Blomster

note: item "Shops/Florist" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=florist" />
en: Edit Florist
nb: Rediger blomster

en: Organic
nb: Økologisk

note: item "Shops/Organic"
en: Edit Organic Shop
nb: Rediger økologisk

en: Alcohol
nb: Sprit og vin

note: item "Shops/Alcohol" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=alcohol" />
en: Edit Alcohol Shop
nb: Rediger sprit og vin

en: Beverages
nb: Drikke

note: item "Shops/Beverages"
en: Edit Beverages Shop
nb: Rediger drikke

en: Computer
nb: Dataelektronikk

note: item "Shops/Computer"
en: Edit Computer Shop
nb: Rediger dataelektronikk

en: Electronics
nb: Elektronikk

note: item "Shops/Electronics"
en: Edit Electronics Shop
nb: Rediger elektronikk

note: item "Shops/Hifi"
en: Edit Hifi Shop
nb: Rediger hifi

en: Furniture
nb: Møbler

note: item "Shops/Furniture"
en: Edit Furniture Shop
nb: Rediger møbler

en: Garden Centre
nb: Hagesenter

note: item "Shops/Garden Centre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=garden_centre" />
en: Edit Garden Centre
nb: Rediger hagesenter

en: Hardware
nb: Jernvarehandel

note: item "Shops/Hardware" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=hardware" />
en: Edit Hardware Store
nb: Rediger jernvarehandel

en: Do-it-yourself-store
nb: Byggevare

note: item "Shops/Do-it-yourself-store" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=doityourself" />
en: Edit Do-it-yourself-store
nb: Rediger byggevare

en: Stationery
nb: Kontor

note: item "Shops/Stationery"
en: Edit Stationery Shop
nb: Rediger kontor

en: Hairdresser
nb: Frisør

note: item "Shops/Hairdresser"
en: Edit Hairdresser
nb: Rediger frisør

en: Shoes
nb: Sko

note: item "Shops/Shoes"
en: Edit Shoe Shop
nb: Rediger sko

en: Toys
nb: Leker

note: item "Shops/Toys"
en: Edit Toy Shop
nb: Rediger leker

note: item "Shops/Video"
en: Edit Video Shop
nb: Rediger video

en: Dry Cleaning
nb: Renseri

note: item "Shops/Dry Cleaning" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=dry_cleaning" />
en: Edit Dry Cleaning
nb: Rediger renseri

en: Laundry
nb: Vaskeri

note: item "Shops/Laundry" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Laundry" />
en: Edit Laundry
nb: Rediger vaskeri

en: Outdoor
nb: Friluftsutstyr

note: item "Shops/Outdoor" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=outdoor" />
en: Edit Outdoor Shop
nb: Rediger friluftsutstyr

note: item "Shops/Sports"
en: Edit Sports Shop
nb: Rediger sport

en: Optician
nb: Optiker

note: item "Shops/Optician"
en: Edit Optician
nb: Rediger optiker

note: <separator/>
en: Vending machine
nb: Automat

note: item "Shops/Vending machine" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=vending_machine" />
en: Edit Vending machine
nb: Rediger automat

note: item "Shops/Vending machine" label "Edit Vending machine" <key key="amenity" value="vending_machine" />
en: Vending products
nb: Automatprodukter

note: item "Shops/Vending machine" combo "Vending products"
en: public_transport_tickets
nb: billetter

en: public_transport_plans
nb: buss-, trikk- og togkart

en: parking_tickets
nb: parkeringsbillett

en: food
nb: mat

en: drinks
nb: drikke

en: sweets
nb: godter

en: cigarettes
nb: sigaretter

en: photos
nb: fotografier

en: animal_food
nb: dyremat

en: news_papers
nb: aviser

en: toys
nb: leker

en: stamps
nb: frimerker

en: SIM-cards
nb: SIM-kort

en: telephone_vouchers
nb: telefonkort

en: vouchers
nb: kuponger

en: bicycle_tube
nb: sykkelslanger

en: condoms
nb: kondomer

en: tampons
nb: tamponger

en: excrement_bags
nb: hundeposer

note: item "Shops/Vending machine" check "Credit cards"
en: Account or loyalty cards
nb: kundekort

note: item "Shops/Vending machine" check "Account or loyalty cards"
en: Cash
nb: Valuta

note: item "Cash/Bank" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bank" />
en: Edit Bank
nb: Rediger bank

en: Automated Teller Machine
nb: Minibank

note: item "Cash/Bank" check "Automated Teller Machine"
en: Money Exchange
nb: Vekslingssted

note: item "Cash/Money Exchange" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bureau_de_change" />
en: Edit Money Exchange
nb: Rediger vekslingssted

note: item "Cash/Automated Teller Machine" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=atm" />
en: Edit Automated Teller Machine
nb: Rediger minibank

note: item "Cash/Automated Teller Machine" text "Operator"
en: Health
nb: Helse

note: group "Health"
en: Doctors
nb: Lege

note: item "Health/Doctors" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=doctors" />
en: Edit Doctors
nb: Rediger lege

en: Dentist
nb: Tannlege

note: item "Health/Dentist"
en: Edit Dentist
nb: Rediger tannlege

en: Pharmacy
nb: Apotek

note: item "Health/Pharmacy" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pharmacy" />
en: Edit Pharmacy
nb: Rediger apotek

note: item "Health/Pharmacy" label "Edit Pharmacy" <key key="amenity" value="pharmacy" />
en: Dispensing
nb: Reseptlevering

en: Hospital
nb: Sykehus

note: item "Health/Hospital" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=hospital" />
en: Edit Hospital
nb: Rediger sykehus

note: item "Health/Hospital" text "Name"
en: Emergency Access Point
nb: Redningsmøtepunkt

note: item "Health/Emergency Access Point" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=emergency_access_point" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=emergency_access_point" />
en: Edit Emergency Access Point
nb: Rediger redningsmøtepunkt

note: item "Health/Emergency Access Point" label "Edit Emergency Access Point" <space /> <key key="highway" value="emergency_access_point" />
en: Point Number
nb: Punktnummer

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Point Number"
en: Point Name
nb: Navn på punkt

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Phone Number"
en: (Use international code, like +12-345-67890)
nb: (Bruk internasjonalt nummer, f.eks. +12-345-67890)

note: item "Health/Emergency Access Point" label "(Use international code, like +12-345-67890)" <space />
en: Veterinary
nb: Veterinær

note: item "Health/Veterinary" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=veterinary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=veterinary" />
en: Edit Veterinary
nb: Rediger veterinær

en: Geography
nb: Geografi

note: group "Geography"
en: Places
nb: Steder

note: group "Geography/Places"
en: Continent
nb: Kontinent

note: item "Geography/Places/Continent"
en: Edit Continent
nb: Rediger kontinent

note: item "Geography/Places/Continent" text "Name"
en: Country
nb: Land

note: item "Geography/Places/Country"
en: Edit Country
nb: Rediger land

note: item "Geography/Places/Country" text "Name"
en: State
nb: Delstat/provins

note: item "Geography/Places/State"
en: Edit State
nb: Rediger delstat/provins

note: item "Geography/Places/Region"
en: Edit Region
nb: Rediger region (fylke)

note: item "Geography/Places/Region" text "Name"
en: County
nb: Kommune

note: item "Geography/Places/County"
en: Edit County
nb: Rediger kommune

note: item "Geography/Places/County" text "Name" <separator/>
en: City
nb: Storby

note: item "Geography/Places/City"
en: Edit City
nb: Rediger storby

note: item "Geography/Places/City" text "Name"
en: Town
nb: By

note: item "Geography/Places/Town" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=town" />
en: Edit Town
nb: Rediger by

note: item "Geography/Places/Town" text "Name"
en: Suburb
nb: Forstad/bydel

note: item "Geography/Places/Suburb" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=suburb" />
en: Edit Suburb
nb: Rediger forstad/bydel

note: item "Geography/Places/Suburb" text "Name"
en: Village
nb: Landsby

note: item "Geography/Places/Village"
en: Edit Village
nb: Rediger landsby

note: item "Geography/Places/Village" text "Name"
en: Hamlet
nb: Grend

note: item "Geography/Places/Hamlet"
en: Edit Hamlet
nb: Rediger grend

note: item "Geography/Places/Hamlet" text "Name" <separator/>
en: Locality
nb: Lokalitet

note: item "Geography/Places/Locality" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=locality" />
en: Edit Locality
nb: Rediger lokalitet

note: item "Geography/Places/Locality" text "Name"
en: Island
nb: Øy

note: item "Geography/Places/Island" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=island" />
en: Edit Island
nb: Rediger øy

note: item "Geography/Places/Island" text "Name"
en: Islet
nb: Holme

note: item "Geography/Places/Islet" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=islet" />
en: Edit Islet
nb: Rediger holme

note: item "Geography/Places/Islet" text "Name" <separator/>
en: Cave Entrance
nb: Huleinngang

note: item "Geography/Places/Cave Entrance" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cave_entrance" />
en: Edit Cave Entrance
nb: Rediger huleinngang

note: item "Geography/Places/Cave Entrance" text "Name"
en: Peak
nb: Fjelltopp

note: item "Geography/Places/Peak" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=peak" />
en: Edit Peak
nb: Rediger fjelltopp

note: item "Geography/Places/Peak" text "Elevation"
en: Glacier
nb: Isbre

note: item "Geography/Places/Glacier" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=glacier" />
en: Edit Glacier
nb: Rediger isbre

note: item "Geography/Places/Glacier" text "Elevation"
en: Volcano
nb: Vulkan

note: item "Geography/Places/Volcano" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=volcano" />
en: Edit Volcano
nb: Rediger vulkan

note: item "Geography/Places/Volcano" text "Elevation"
en: Boundaries
nb: Grenser

note: group "Boundaries"
en: National
nb: Nasjonal

note: item "Boundaries/National"
en: Edit National Boundary
nb: Rediger landegrense

note: item "Boundaries/National" text "Name"
en: Administrative
nb: Fylkesgrense

note: item "Boundaries/Administrative"
en: Edit Administrative Boundary
nb: Rediger fylkesgrense

note: item "Boundaries/Administrative" text "Name"
en: Civil
nb: Kommunegrense

note: item "Boundaries/Civil"
en: Edit Civil Boundary
nb: Rediger kommunegrense

note: item "Boundaries/Civil" text "Name"
en: Political
nb: Politisk

note: item "Boundaries/Political"
en: Edit Political Boundary
nb: Rediger politisk grense

note: item "Boundaries/Political" text "Name"
en: National park
nb: Nasjonalpark

note: item "Boundaries/National park"
en: Edit National Park Boundary
nb: Rediger nasjonalparkgrense

note: item "Boundaries/National park" text "Name"
en: Land use
nb: Bruk av grunn

note: group "Land use"
en: Tree
nb: Tre

note: item "Land use/Tree" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=tree" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:natural=tree"  />
en: Edit Tree
nb: Rediger tre

note: item "Land use/Tree" text "Height"
en: Botanical Name
nb: Botanisk navn

note: item "Land use/Tree" text "Botanical Name"
en: Wood
nb: Skogsområde

note: item "Land use/Wood" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wood" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wood" />
en: Edit Wood
nb: Rediger skogsområde

note: item "Land use/Wood" combo "Type" item "Land use/Forest" combo "Type"
en: coniferous
nb: barskog

en: deciduous
nb: løvskog

en: mixed
nb: blandingsskog

en: Forest
nb: Skog

note: item "Land use/Forest" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=forest" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=forest" />
en: Edit Forest Landuse
nb: Rediger skog

en: Nature Reserve
nb: Naturreservat

note: item "Land use/Nature Reserve"
en: Edit Nature Reserve
nb: Rediger naturreservat

note: item "Land use/Nature Reserve" text "Name" <separator/>
en: Scree
nb: Steinur

note: item "Land use/Scree"
en: Edit Scree
nb: Rediger steinur

note: item "Land use/Scree" text "Name"
en: Scrub
nb: Krattskog

note: item "Land use/Scrub"
en: Edit Scrub
nb: Rediger krattskog

note: item "Land use/Scrub" text "Name"
en: Fell
nb: Fjell

note: item "Land use/Fell" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=fell" />
en: Edit Fell
nb: Rediger fjell

note: item "Land use/Fell" text "Name"
en: Heath
nb: Beite

note: item "Land use/Heath" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=heath" />
en: Edit Heath
nb: Rediger beite

note: item "Land use/Heath" text "Name" <separator/>
en: Farmyard
nb: Gårdstun

note: item "Land use/Farmyard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=farmyard" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=farmyard" />
en: Edit Farmyard Landuse
nb: Rediger gårdstun

note: item "Land use/Farmyard" text "Name"
en: Farmland
nb: Åkerland

note: item "Land use/Farmland"
en: Edit Farmland Landuse
nb: Rediger åkerland

note: item "Land use/Farmland" text "Name"
en: Meadow
nb: Eng

note: item "Land use/Meadow"
en: Edit Meadow Landuse
nb: Rediger eng

note: item "Land use/Meadow" text "Name"
en: Vineyard
nb: Vingård

note: item "Land use/Vineyard"
en: Edit Vineyard Landuse
nb: Rediger vingård

note: item "Land use/Vineyard" text "Name"
en: Allotments
nb: Hageparseller

note: item "Land use/Allotments"
en: Edit Allotments Landuse
nb: Rediger hageparseller

note: item "Land use/Allotments" text "Name" <separator/>
en: Garden
nb: Hage

note: item "Land use/Garden"
en: Edit Garden
nb: Rediger hage

note: item "Land use/Garden" text "Name"
en: Grass
nb: Gress

note: item "Land use/Grass"
en: Edit Grass Landuse
nb: Rediger gress

note: item "Land use/Grass" text "Name"
en: Village Green
nb: Friområde

note: item "Land use/Village Green" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=village_green" />
en: Edit Village Green Landuse
nb: Rediger friområde

note: item "Land use/Village Green" text "Name"
en: Common
nb: Offentlig

note: item "Land use/Common" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=common" />
en: Edit Common
nb: Rediger offentlig

note: item "Land use/Park"
en: Edit Park
nb: Rediger park

note: item "Land use/Park" text "Name"
en: Recreation Ground
nb: Friluftsområde

note: item "Land use/Recreation Ground" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=recreation_ground" />
en: Edit Recreation Ground Landuse
nb: Rediger friluftsområde

note: item "Land use/Recreation Ground" text "Name" <separator/>
en: Residential area
nb: Boligområde

note: item "Land use/Residential area"
en: Edit Residential Landuse
nb: Rediger boligområde

note: item "Land use/Residential area" text "Name"
en: Graveyard
nb: Gravlund

note: item "Land use/Graveyard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=grave_yard" />
en: Edit Graveyard
nb: Rediger gravlund

en: Cemetery
nb: Kirkegård

note: item "Land use/Cemetery" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=cemetery" />
en: Edit Cemetery Landuse
nb: Rediger kirkegård

en: Retail
nb: Forretninger

note: item "Land use/Retail"
en: Edit Retail Landuse
nb: Rediger forretninger

note: item "Land use/Retail" text "Name"
en: Commercial
nb: Næringsområde

note: item "Land use/Commercial"
en: Edit Commercial Landuse
nb: Rediger næringsområde

note: item "Land use/Commercial" text "Name"
en: Industrial
nb: Industriområde

note: item "Land use/Industrial"
en: Edit Industrial Landuse
nb: Rediger industriområde

note: item "Land use/Industrial" text "Name"
en: Railway land
nb: Jernbanegrunn

note: item "Land use/Railway land" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=railway" />
en: Edit Railway Landuse
nb: Rediger jernbanegrunn

note: item "Land use/Railway land" text "Name"
en: Military
nb: Militært

note: item "Land use/Military"
en: Edit Military Landuse
nb: Rediger militært

note: item "Land use/Military" text "Name" <separator/>
en: Construction area
nb: Byggeplass

note: item "Land use/Construction area"
en: Edit Construction Landuse
nb: Rediger byggeplass

note: item "Land use/Construction area" text "Name"
en: Brownfield
nb: Rivningsområde

note: item "Land use/Brownfield"
en: Edit Brownfield Landuse
nb: Rediger rivningsområde

note: item "Land use/Brownfield" text "Name"
en: Greenfield
nb: Byggeområde

note: item "Land use/Greenfield"
en: Edit Greenfield Landuse
nb: Rediger byggeområde

note: item "Land use/Greenfield" text "Name"
en: Landfill
nb: Avfallsdeponi

note: item "Land use/Landfill"
en: Edit Landfill Landuse
nb: Rediger avfallsdeponi

note: item "Land use/Landfill" text "Name"
en: Quarry
nb: Steinbrudd

note: item "Land use/Quarry"
en: Edit Quarry Landuse
nb: Rediger steinbrudd

note: item "Relations/Multipolygon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:multipolygon" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:multipolygon" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:multipolygon" />
en: Edit Multipolygon
nb: Rediger multipolygon

note: item "Relations/Multipolygon" text "Name" </optional> <roles> item "Relations/Boundary" combo "Administrative level"
en: outer segment
nb: ytre linjesegment

note: item "Relations/Multipolygon" role "outer segment" item "Relations/Boundary" role "outer segment"
en: inner segment
nb: indre linjesegment

note: item "Relations/Multipolygon" role "inner segment" </roles>
en: Boundary
nb: Grense

note: item "Relations/Boundary" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:boundary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:boundary" es.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/ES:Relation:boundary" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:boundary" />
en: Edit Boundary
nb: Rediger grense

note: item "Relations/Boundary" text "Name" <optional>
en: Boundary type
nb: Grensetype

note: item "Relations/Boundary" combo "Boundary type"
en: administrative
nb: administrativ

en: national
nb: nasjonal

en: civil
nb: kommunegrense

en: political
nb: politisk

en: Administrative level
nb: Administrativt nivå

note: item "Relations/Boundary" role "inner segment"
en: Sub area
nb: Delområde

note: item "Relations/Boundary" role "Sub area"
en: Administration centre
nb: Administrativt senter

note: item "Relations/Boundary" role "Administration centre" </roles>
en: Turn restriction
nb: Svingeforbud

note: item "Relations/Turn restriction" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:restriction" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:restriction"/>
en: Edit Turn Restriction
nb: Rediger svingeforbud

note: item "Relations/Turn restriction" label "Edit Turn Restriction" <key key="type" value="restriction" />
en: Restriction
nb: Forbud

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction"
en: no_left_turn
nb: venstresving forbudt

en: no_right_turn
nb: høyresving forbudt

en: no_straight_on
nb: rett frem forbudt

en: no_u_turn
nb: u-sving forbudt

en: only_right_turn
nb: påbudt høyresving

en: only_left_turn
nb: påbudt venstresving

en: only_straight_on
nb: påbudt rett frem

note: item "Relations/Turn restriction" text "Name" </optional> <roles>
en: from way
nb: fra linje

note: item "Relations/Turn restriction" role "from way"
en: via node or way
nb: via node eller linje

note: item "Relations/Turn restriction" role "via node or way"
en: to way
nb: til linje

note: item "Relations/Turn restriction" role "to way" </roles>
en: Route
nb: Rute

note: item "Relations/Route" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:route"/>
en: Edit Route
nb: Rediger rute

note: item "Relations/Route" label "Edit Route" <key key="type" value="route" />
en: Route type
nb: Rutetype

note: item "Relations/Route" combo "Route type" color destination <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="bicycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/bicycle.png" priority="-100"/> <scale_max>500
en: bicycle
nb: sykkel

en: bus
nb: buss

en: road
nb: vei

en: ferry
nb: ferge

note: color bicycle <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/bicycle-designated.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="foot" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/foot.png" priority="-100"/> <condition k="foot" v="designated"/> <ic
en: foot
nb: fotgjenger

en: tram
nb: trikk

en: detour
nb: omkjøring

note: color otherrail <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="railway" v="subway"/>
en: subway
nb: T-bane

note: item "Relations/Route" text "Reference"
en: Symbol description
nb: Symbolforklaring

note: item "Relations/Route" text "Description" <optional>
en: Network
nb: Nettverk

note: item "Relations/Route" text "Operator"
en: Route state
nb: Rutetilstand

note: item "Relations/Route" combo "Route state"
en: proposed
nb: planlagt

en: alternate
nb: alternativ

en: temporary
nb: midlertidig

en: connection
nb: forbindelse

en: Color (hex)
nb: Farge (hex)

note: item "Relations/Route" text "Color (hex)" </optional> <roles>
en: route segment
nb: rutesegment

note: item "Relations/Route" role "route segment"
en: forward segment
nb: neste segment

note: item "Relations/Route" role "forward segment"
en: backward segment
nb: forrige segment

note: item "Relations/Route" role "backward segment"
en: halt point
nb: stoppepunkt

note: item "Relations/Route" role "halt point"
en: forward halt point
nb: neste stoppunkt

note: item "Relations/Route" role "forward halt point"
en: backward halt point
nb: forrige stoppunkt

note: mappaint style named "standard" <rule> <condition k="restriction" v="no_left_turn"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/turn_restrictions/no_left_turn.png"/> <!--icon annotate="true" src="vehicle/restriction/turn_restrictions/ireland/no_left_turn.png"/--> <scale_min>1</scale_min> <scale_
en: bridge
nb: bro

note: color bridge <icon annotate="true" src="vehicle/viaduct.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="bridge" b="no"/> <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="tunnel" b="no"/> color deprecated <condition k="cutting" b="no"/> <condit
en: deprecated
nb: avleggs

note: color foot <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/foot-designated.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>10000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="goods" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/goods.png" priority="-100"/> <scale_max>50000</scale_max> <condition k="h
en: horse
nb: hest

note: color horse <icon src="vehicle/restriction/horse-designated.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="motorcycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/motorbike.png" priority="-100"/> <scale_max>50000</scale_max> <condition k="motorc
en: barrier
nb: hinder

note: color barrier <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="barrier" v="border_control"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k="barrier" v="bump_gate"/> <condition k="barrier" v="sally_port"/> <icon annotate="true" src="vehicle/sally_port.p
en: motorroad
nb: motortrafikkvei

note: color street <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="track"/> color bicycle <scale_max>50000</scale_max> <!-- tracktype tags --> <condition k="tracktype" v="grade1"/> color highway_track <conditi
en: highway_track
nb: traktorvei

note: color rail <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>10000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="direction" v="clockwise"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/roundabout_left.png" priority="10000"/> <scale_max>50000</scale_max> <condition k=
en: services
nb: service

note: color services <icon annotate="true" src="vehicle/services.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="ford"/>
en: ford
nb: vadested

note: color ford <icon annotate="true" src="vehicle/ford.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="bus_stop"/> <icon annotate="true" src="transport/bus_small.png"/> <condition k="highway" v="turning_circle"/>
en: turningcircle
nb: vendesirkel

note: color construction <icon src="misc/construction.png" priority="10"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="emergency_access_point"/> <icon src="service/emergency_access_point.png"/>
en: emergency_access_point
nb: redningsmøtepunkt

note: color water <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="riverbank"/> color riverbank
en: riverbank
nb: elvebredd

note: color water <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="stream"/>
en: stream
nb: bekk

note: color water <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="dock"/>
en: dock
nb: tørrdokk

note: color dock <icon annotate="true" src="nautical/boatyard.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="lock_gate"/> <icon annotate="true" src="nautical/lock_gate.png"/> <condition k="waterway" v="turning_point"/> <icon annotate="true" src="naut
en: manmade
nb: menneskeskapt

note: color manmade <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="rapids"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/>
en: rapids
nb: stryk

note: color manmade <!-- it's not possible to have both line and area, line seems more likely --> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- railway tags --> <rule> <condition k="railway" v="station"/> color railwaypoint <icon annotate="true" src="transport/railway_station.png"/> <
en: railwaypoint
nb: jernbanepunkt

note: color rail <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="railway" v="tram"/> <!-- prefer way types over tram - draw tram as overlay in joined cases --> color railover <scale_max>50000</scale_max> <condition k=
en: otherrail
nb: annen bane

note: color otherrail
en: railover
nb: jernbanebro

note: color subway <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="railway" v="preserved"/> color oldrail <!-- disused often appears together with highway=xy --> <!-- -> normal display with line, linemod for combinations 
en: oldrail
nb: nedlagt bane

note: color rail <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="service" v="yard"/> <condition k="service" v="siding"/> <condition k="service" v="spur"/> <!--aeroway tags --> <condition k="aeroway" v="aerodrome"/> color 
en: aeroway
nb: luftfart

note: color terminal <icon annotate="true" src="transport/airport/terminal.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="helipad"/> color aeroway_dark <icon annotate="true" src="transport/airport/helipad.png"/> <condition k="aeroway" v="runway"/>
en: aeroway_dark
nb: luftfart, mørk

note: color aeroway <icon annotate="true" src="transport/airport.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="apron"/>
en: aeroway_light
nb: luftfart, lys

note: color aeroway_light <icon annotate="true" src="transport/airport.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="gate"/> <icon annotate="true" src="transport/airport/terminal.png"/> <condition k="aeroway" v="windsock"/> <icon annotate="true" src=
en: aerialway
nb: taubane

note: color aerialway <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- piste tags --> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="easy"/> color piste_easy
en: piste_easy
nb: nedfart enkel

note: color piste_easy <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="intermediate"/> color piste_intermediate
en: piste_intermediate
nb: nedfart middels

note: color piste_intermediate <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="advanced"/> color piste_advanced
en: piste_advanced
nb: nedfart avansert

note: color piste_advanced <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="expert"/> color piste_expert
en: piste_expert
nb: nedfart ekspert

note: color piste_expert <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="freeride"/> color piste_freeride
en: piste_freeride
nb: nedfart friløp

note: color piste_freeride <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="novice"/> color piste_novice
en: piste_novice
nb: nedfart nybegynner

note: color piste_novice <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>300000</scale_max> </rule> <!--power tags --> <rule> <condition k="power" v="tower"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/tower_small.png"/> color power <scale_max>50000</scale_max> <condition k="power" 
en: power
nb: kraft

note: color manmade <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pier"/> color pier
en: pier
nb: brygge

note: color pier <icon annotate="true" src="nautical/pier.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pipeline"/>
en: pipeline
nb: rørgate

note: color manmade <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--leisure tags --> <rule> <condition k="leisure" v="sports_centre"/> <icon annotate="true" src="sport/centre.png"/> color leisure <condition k="leisure" v="golf_course"/> <icon annotate="true" src="sport/golf.png"/> <condi
en: leisure
nb: fritid

note: color leisure <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--amenity tags --> <rule> <condition k="amenity" v="pub"/> <icon annotate="true" src="food/pub.png"/> color amenity <condition k="amenity" v="biergarten"/> <icon annotate="true" src="food/biergarten.png"/> <condition k="am
en: amenity
nb: fasilitet

note: color amenity <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="parking" v="multi-storey"/> <icon annotate="true" src="vehicle/parking/multi-storey.png" priority="10000"/> color amenity_traffic <condition k="parking" v="underground"/> <icon annotate="true" src="vehic
en: amenity_traffic
nb: fasilitet – trafikk

note: color amenity_traffic <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="amenity" v="grit_bin"/> <icon annotate="true" src="misc/grit_bin.png"/> <condition k="amenity" v="telephone"/> <icon annotate="true" src="service/telephone.png"/> color amenity_light <condition k
en: amenity_light
nb: fasilitet – lys

note: color amenity_light <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="amenity" v="drinking_water"/> <icon annotate="true" src="food/drinking_water.png"/> color light_water <condition k="amenity" v="fountain"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/spring.png"/> co
en: light_water
nb: små vannsteder

note: color amenity_light <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="amenity" v="pharmacy"/> color health <icon annotate="true" src="health/pharmacy.png"/> <condition k="amenity" v="hospital"/> <icon annotate="true" src="health/hospital.png"/> <condition k="amenity"
en: health
nb: helse

note: color amenity_light <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--shop tags --> <rule> <condition k="shop" v="supermarket"/> <icon annotate="true" src="shop/supermarket.png"/> color shop <condition k="shop" v="convenience"/> <condition k="shop" v="bakery"/> <icon annotate="true" 
en: shop
nb: butikk

note: color shop <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--tourism tags --> <rule> <condition k="tourism" v="hotel"/> <icon annotate="true" src="accommodation.png"/> color hotel <condition k="tourism" v="motel"/> <icon annotate="true" src="accommodation/motel.png"/> <condition k="t
en: hotel
nb: hotell

note: color hotel <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="tourism" v="picnic_site"/> <icon annotate="true" src="leisure/picnic.png"/> color tourism <condition k="tourism" v="viewpoint"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/viewpoint.png"/> <condition k="touris
en: tourism
nb: turisme

note: color tourism <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--historic tags --> <rule> <condition k="historic" v="castle"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/castle.png"/> color historic <condition k="historic" v="monument"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/monument.png
en: historic
nb: historisk

note: color green <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="quarry"/>
en: quarry
nb: steinbrudd

note: color quarry <icon src="misc/landmark/mine.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="landfill"/>
en: landfill
nb: avfallsdeponi

note: color landfill <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="basin"/> color basin <condition k="landuse" v="reservoir"/>
en: basin
nb: vannmagasin

note: color residential <icon src="misc/landuse/residential.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="farmyard"/>
en: farmyard
nb: gårdstun

note: color farmyard <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="retail"/> color retail <icon src="shop/mall.png"/> <condition k="landuse" v="commercial"/>
en: retail
nb: butikker

note: color retail <icon src="misc/landuse/commercial.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="industrial"/>
en: industrial
nb: industri

note: color industrial <icon src="misc/landmark/works.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="brownfield"/>
en: brownfield
nb: rivningsområde

note: color brownfield <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="greenfield"/>
en: greenfield
nb: byggeområde

note: color greenfield <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="railway"/>
en: railland
nb: jernbanegrunn

note: color construction <icon src="misc/construction.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="military"/> color green <icon src="leisure/common.png"/> <!--military tags --> <condition k="military" v="airfield"/> <icon src="transport/airport/air
en: military
nb: militært

note: color military <icon src="vehicle/tank.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="cemetery"/>
en: cemetery
nb: gravlund

note: color light_water <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="peak"/>
en: peak
nb: fjelltopp

note: color peak <icon annotate="true" src="misc/landmark/peak_small.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="glacier"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/glacier_small.png"/>
en: glacier
nb: isbre

note: color glacier <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="volcano"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/volcano_small.png"/>
en: volcano
nb: vulkan

note: color volcano <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="cliff"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color natural <condition k="natural" v="scree"/> color scrub <condition k="natural" v="fell"/> color beach <condition k="natural" v="bay"/> <condition 
en: natural
nb: natur

note: color natural <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="scrub"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: scrub
nb: krattskog

note: color natural <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="heath"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: heath
nb: beiteområde

note: color heath <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="wood"/> <icon src="misc/landmark/trees.png"/>
en: woodarea
nb: skogsområde

note: color water <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="mud"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: mud
nb: søle

note: color mud <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="beach"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: beach
nb: strand

note: color natural <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="tree"/> <icon src="misc/landmark/trees.png"/> <!--route tags --> <condition k="route" v="bus"/> color route <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="route" v="ferry"/> 
en: route
nb: rute

note: color route <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--boundary tags --> <rule> <condition k="boundary" v="national"/> color boundary <condition k="admin_level" v="1"/> <condition k="admin_level" v="2"/> <condition k="admin_lev
en: boundary
nb: grense

note: color deprecated <icon src="misc/landmark/mountain_pass.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- this will badly display otherwise well tagged footways and alike, so comment it out until we have better ways to display this in JOSM! XXX - maybe it's possible to use li
en: place
nb: sted

note: color place <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- special display of unreviewed tiger data (USA) --> <rule> <condition k="tiger:reviewed" v="no"/>
en: tiger_data
nb: tiger-data

note: <?xml version="1.0"?> <surveyor columns="4" width="1300" height="0"> <!-- icons can either be absolute paths or relative paths to the .josm directory --> <!-- action class: either fully qualified classnames or if not found, package at.dallermassl.josm.plugin.surveyor.action is assumed -->
en: Tunnel Start
nb: Tunnelstart

note: <button label="Bridge" hotkey="B" type="toggle"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="bridge"/> </button>
en: Village/City
nb: Sted/by

note: <button label="Parking" hotkey="P" icon="styles/standard/vehicle/parking.png"> <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=parking"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Parking"/> </button>
en: One Way
nb: Enveiskjøring

note: <button label="One Way" hotkey="O" icon="presets/oneway.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="oneway=yes"/> </button>
en: Church
nb: Kirke

note: <button label="Church" hotkey="C" icon="styles/standard/religion/church.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=place_of_worship,denomination=christian"/> <action class="SetWaypointAction" params="Church"/
en: Fuel Station
nb: Bensinstasjon

note: <button label="Restaurant" hotkey="R" icon="styles/standard/food/restaurant.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=restaurant"/> <action class="SetWaypointAction" params="Restaurant"/> </button>
en: Shopping
nb: Handleområde

note: JOSM TagChecker validator file Format: Each line specifies a certain error to be reported <data type> : messagetype : <key><expression><value> Data type can be: node        - a node point way         - a way relation    - a relation *           - all data types Message type can be: E            - an
en: abbreviated street name
nb: forkortet gatenavn

note: way  : W : highway == * && name == /.* (Ave|Blvd|Cct|Cir|Cl|Cr|Crct|Cres|Crt|Ct|Dr|Drv|Esp|Espl|Hwy|Ln|Mw|Mwy|Pl|Rd|Qy|Qys|Sq|St|Str|Ter|Tce|Tr|Wy)\.?$/i
en: oneway tag on a node
nb: enveiskjøring-egenskap på node

note: node : W : oneway == *
en: bridge tag on a node
nb: Node har egenskap bro

note: node : W : bridge == BOOLEAN_TRUE node : W : highway == tertiary node : W : highway == secondary node : W : highway == residential node : W : highway == unclassified
en: wrong highway tag on a node
nb: feil ferdselsvei-egenskap på node

note: node : W : highway == track
en: Unnamed unclassified highway
nb: Uklassifisert ferdselsvei uten navn

note: way  : W : highway == unclassified && name != * way  : I : highway == secondary && ref != * way  : I : highway == tertiary && ref != *
en: highway without a reference
nb: ferdselsvei uten veinummer

note: way  : I : highway == motorway && nat_ref != *
en: temporary highway type
nb: midlertidig ferdselsveitype

note: *    : W : highway == road
en: misspelled key name
nb: feilstavet nøkkelnavn

note: *    : W : / *name */i == * && name != * The following could replace unnamed way check. Still at the moment we keep it as it is way  : W : junction == roundabout && highway == /motorway|trunk|primary|secondary|tertiary|residential|pedestrian/ && /name|ref|(name:.*)|(.*_name)|(.*_ref)/ != * # Unnamed
en: cycleway with tag bicycle
nb: sykkelvei med egenskapen sykkel

note: way  : W : highway == cycleway && bicycle == BOOLEAN_FALSE
en: footway with tag foot
nb: gangvei med egenskapen fotgjenger

note: way  : W : highway == footway && foot == BOOLEAN_FALSE way  : I : highway == cycleway && bicycle == *                 # cycleway with tag bicycle way  : I : highway == footway && foot == *                     # footway with tag foot
en: separate cycleway as lane on a cycleway
nb: separat sykkelvei som kjørefelt på en sykkelvei

note: way  : W : highway == cycleway && cycleway == lane
en: barrier used on a way
nb: hinder brukt på en vei

note: way  : W : highway == * && barrier == * way  : I : waterway == * && layer != *                         # waterway without layer tag way  : I : highway == footway && maxspeed == *
en: maxspeed used for footway
nb: fartsgrense er brukt på gangvei

note: way  : I : highway == steps && maxspeed == *
en: layer tag with + sign
nb: navn på lag inneholder +-tegn

note: *    : W : layer == /\+.*/
en: street name contains ss
nb: gatenavn inneholder ss

note: *    : I : name == /.*Strasse.*/i
en: relation without type
nb: relasjon uten angitt type

note: relation : E : type != *
en: restaurant without name
nb: restaurant uten navn

note: node : I : amenity == /restaurant|cafe|fast_food/ && name != * way  : I : highway != * && railway != * && waterway != * && name == * # unusual named way type *    : W : natural == water && waterway == *                   # unusual tag combination *    : W : highway == * && waterway == *
en: unusual tag combination
nb: uvanlig kombinasjon av egenskaper

note: html:http://josm.openstreetmap.de/wmsplugin/TilesAtHome.html? only for Germany
en: Streets NRW Geofabrik.de
nb: Gater NRW Geofabrik.de

note: http://terraservice.net/ogcmap.ashx?version=1.1.1&request=GetMap&Layers=urbanarea&styles=&format=image/jpeg& only for Czech Republic
en: Czech CUZK:KM
nb: Tsjekkisk CUZK:KM

note: http://wms.cuzk.cz/wms.asp?service=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=kn,def_budovy,prehledky&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&
en: Czech UHUL:ORTOFOTO
nb: Tsjekkisk UHUL:ORTOFOTO

note: http://geoportal2.uhul.cz/cgi-bin/oprl.asp?SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=Ortofoto_cb&STYLES=default&FORMAT=image/jpeg&TRANSPARENT=TRUE& only for GB fails with division by zero error
en: NPE Maps
nb: NPE-kart

note: http://nick.dev.openstreetmap.org/openpaths/freemap.php?layers=npe&
en: NPE Maps (Tim)
nb: NPE-kart (Tim)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO03&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF only for Italy
en: Lodi - Italy
nb: Lodi, Italia

note: http://sit.provincia.lodi.it/mapserver/mapserv.exe?map=ortofoto_wgs84.map&SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=Terraitaly%20Ortofoto%202007&STYLES=%2C%2C&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&
en: Sicily - Italy
nb: Sicilia, Italia
