josm - en to eu translation catalogue (2599 entries)

note: FIXME why is help not a JosmAction? Strings in JFileChooser
en: Help
eu: Laguntza

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
eu: Gaizki eratutako fitxategiaren URL-a baztertzen: "{0}"

en: Warning
eu: Kontuz

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
eu: "downloadgps" parametroak, "gpsdeskargatu" parametroak, ez ditu artxibo izenak onartzen ezta artxiboen URLak ere

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
eu: Gaizki eratutako URL-a baztertzen: "{0}"

en: About
eu: Honi buruz

en: Display the about screen.
eu: Erakutsi 'Honi buruz" pantaila

note: TODO: put in a platformHook for system that have no console by default Add the name of this application
en: Java OpenStreetMap Editor
eu: Java OpenStreetMap Editorea

note: Add the version number
en: Version {0}
eu: {0} bertsioa

en: Last change at {0}
eu: Azken aldaketa noiz: {0}

en: Java Version {0}
eu: {0} Java bertsioa

en: Homepage
eu: Hasiera orria

en: Bug Reports
eu: Hutsegiteen txostenak

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Camping"/> </button> <button label="Info" hotkey="I">
en: Info
eu: Informazioa

en: Readme
eu: Irakurri

en: Revision
eu: Berrikuspena

en: Contribution
eu: Ekarpena

en: License
eu: Lizentzia

en: Plugins
eu: Pluginak

en: About JOSM...
eu: JOSM-i buruz

en: WARNING: unexpected format of API base URL. Redirection to info or history page for OSM primitive will probably fail. API base URL is: ''{0}''
eu: KONTUZ: API-aren URL oinarria ezusteko formatuan. Informazio edo Historia orrirako birbidalketek huts egin dezakete. API-aren URL oinarria "{0}" da

en: WARNING: unexpected format of API base URL. Redirection to user page for OSM user will probably fail. API base URL is: ''{0}''
eu: KONTUZ: API-aren URL oinarria ezusteko formatuan. OSM erabiltzaileen orrietarako berbildalketek huts egin dezakete. API-aren URL oinarria "{0}" da

en: You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
eu: Nabigatzailean {0} leiho zabaltzera zoaz.<br />Kontutan izan zure pantaila nabigatzaileen leihoz bete daitekeela<br />eta bukatzeko denbora apur bat beharko duela.

en: Continue
eu: Jarraitu

en: Click to continue and to open {0} browsers
eu: Klika ezazu aurrera egiteko eta {0} arakatzaileak zabaltzeko

note: Strings in JFileChooser
en: Cancel
eu: Utzi

en: Click to abort launching external browsers
eu: Klikatu kanpoko arakatzaileen abiaraztea saihesteko

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
eu: Aukera ezazu jada igota dagoen nodo, bide edota erlazio bat gutxienez.

en: Please select the target layer.
eu: Aukera ezazu helburu geruza, mesedez.

en: Select target layer
eu: Aukera ezazu helburu geruza

en: Merge
eu: Bateratu

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
eu: <html>Ez dago iturri geruzarik<br>''{0}'' <br>geruza bateratua izan daitekeenik.</html>

en: No target layers
eu: Helburu geruzarik ez

en: Add Node...
eu: Nodoa gehitu...

en: Add a node by entering latitude and longitude.
eu: Nodoa gehitu latitudea eta longitudea emanaz.

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react acc
en: Edit: {0}
eu: Editatu: {0}

en: Align Nodes in Circle
eu: Nodoak biribilean lerrokatu

en: Move the selected nodes into a circle.
eu: Aukeratutako nodoak biribil batetara mugitu.

note: $NON-NLS-1$
en: Tool: {0}
eu: Tresna: {0}

en: Please select at least four nodes.
eu: Mesedez, aukeratu lau nodo gutxienez.

en: Information
eu: Argibideak

note: Do it!
en: Align Nodes in Line
eu: Lerrokatu nodoak marra zuzen batean

en: Move the selected nodes in to a line.
eu: Mugi itzazu aukeraturiko nodoak marra zuzen batera

en: Please select at least three nodes.
eu: Mesedez, aukera itzazu hiru nodo gutxienez

en: data
eu: datuak

en: layer
eu: geruza

en: selection
eu: aukeraketa

en: conflict
eu: gatazka

en: download
eu: deskargatu

en: previous
eu: aurrekoa

en: next
eu: hurrengoa

en: Nothing selected to zoom to.
eu: Ez da ezer aukeratu zoom egiteko.

en: Zoom to {0}
eu: Egin zoom {0} mailara

en: Zoom the view to {0}.
eu: Egin ezazu ikustpegiaren zooma  {0} mailara.

en: View: {0}
eu: Ikusi: {0}

en: No conflicts to zoom to
eu: Ez dago gatazkarik zoom egiteko

en: Changeset Manager
eu: Aldaketa multzoaren kudeatzailea

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
eu: Txandakatu aldaketa multzoaren kudeatzailearen leihoaren ikusteko era

en: Close open changesets
eu: Aldaketa multzo berriak itxi

en: Closes open changesets
eu: Aldaketa multzo berriak ixten ditu

en: File: {0}
eu: Fitxategia: {0}

en: There are no open changesets
eu: Ez dago aldaketa multzo irekirik

en: No open changesets
eu: Aldaketa multzo irekirik ez

en: Downloading open changesets ...
eu: Aldaketa multzo irekiak deskargatzen...

en: Combine Way
eu: Bideak konbinatu

en: Combine several ways into one.
eu: Batera itzazu hainbat bide bide bakar batean.

en: Change directions?
eu: Norabideak aldatu?

en: Reverse and Combine
eu: Norabidea aldatu eta bateratu

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
eu: Bide hauek gaur egun duten norabideekin ezin dira bateratu. Batzuen norabidea aldatzea nahi al duzu?

en: Could not combine ways (They could not be merged into a single string of nodes)
eu: Ezin izan dira bideak elkartu (ezin izan dira nodo kate bakar batean batu)

en: Combine {0} ways
eu: {0} bideak bateratu

en: Please select at least two ways to combine.
eu: Aukeratu bateratzeko bi bide gutxienez.

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Copy selected objects to paste buffer.
eu: Kopiatu hautatutako objektuak itsasteko buferrean.

en: Please select something to copy.
eu: Aukeratu ezazu kopiatzeko zerbait

en: Create Circle
eu: Zirkulua sortu

en: Create a circle from three selected nodes.
eu: Sor ezazu zirkulu bat aukeraturiko hiru nodoetatik.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
eu: Nodo horiek ez daude zirkulu batean. Bertan behera uzten.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
eu: Mesedez, aukera itzazu doi-doi bi edo hiru adabegi edo bestela, bi edo hiru nodo soilik dituen bide bakar bat aukeratu.

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Delete selected objects.
eu: Aukeratutako objektuak ezabatu.

en: Overwrite
eu: Gainidatzi

en: File exists. Overwrite?
eu: Fitxategia existitzen da. Gainidatzi?

note: Do it!
en: Distribute Nodes
eu: Banatu nodoak

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
eu: Banatu aukeraturiko nodoak marra batean zehar, distantzia bera mantenduz.

en: Download from OSM...
eu: OSMtik deskargatu...

en: Download map data from the OSM server.
eu: Mapako datuak OSM-ren zerbitzaritik deskargatu.

en: Download object...
eu: Deskargatu objektua...

en: Download OSM object by ID.
eu: Deskargatu objektua ID-aren arabera

en: Download Object...
eu: Deskargatu objektua...

en: Separate Layer
eu: Geruza banatu

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
eu: Aukeratu hau, datuak kapa berri batean deskargatu nahi badituzu

en: Download referrers
eu: Deskargatu jatorrizkoak

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well
eu: Aukeratu, objektuaren gurasoak ere deskargatu nahi badituzu

en: Object type:
eu: Objektu mota

en: Choose the OSM object type
eu: Aukera ezazu OSM objektu mota bat

en: Object ID:
eu: Objektuaren ID-a

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
eu: Idatzi deskargatu nahi duzun objektuaren ID-a

en: Download Object
eu: Deskargatu objektu hau

en: Download object
eu: Deskargatu objektu hau

en: Start downloading
eu: Hasi deskargatzen

en: Close dialog and cancel downloading
eu: Elkarrizketa-koadroa itxi eta deskarga utzi

en: Invalid ID specified. Cannot download object.
eu: ID okerra eman da. Ezin da objektua jaitsi

en: Download parent ways/relations...
eu: Bide/erlazio gurasoak deskargatu...

en: Download primitives referring to one of the selected primitives
eu: Aukeraturiko jatorrizko bati erreferentzia egiten dioten jatorrizkoak deskargatu.

en: Duplicate
eu: Bikoiztu

en: Duplicate selection by copy and immediate paste.
eu: Bikoiztu aukeratutakoa kopiatu eta berehala itsatsi erabiliz

en: Duplicate Layer
eu: Bikoiztu geruza

en: Make a duplicate of the currently selected layer.
eu: Oraingo kaparen duplikatua egin.

en: Layer: {0}
eu: Geruza: {0}

note: Translators: "Copy of {layer name}"
en: Copy of {0}
eu: {0}-ren kopia

note: Translators: "Copy {number} of {layer name}"
en: Copy {1} of {0}
eu: Kopia ezazu {1} hemendik: {0}

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button> <button label="Exit" hotkey="E">
en: Exit
eu: Irten

en: Exit the application.
eu: Aplikaziotik irten

en: Fullscreen View
eu: Pantaila osoko ikuspegia

note: no icon
en: Toggle fullscreen view
eu: Txandakatu pantaila osoko ikuspegia

en: Toggle Fullscreen view
eu: Txandakatu pantaila osoko ikuspegia

en: Export to GPX...
eu: GPX-ra esportatu...

en: Export the data to GPX file.
eu: Esportatu datuak GPX fitxategira

en: Nothing to export. Get some data first.
eu: Ez dago esportatzeko ezer. Aukeratu datuak lehenengo.

en: Export GPX file
eu: Esportatu GPX fitxategia

en: Object history
eu: Objektuaren historia

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
eu: OSM-ko bide, nodo eta erlazioen historiaren informazioa erakutsi.

en: Info about Element
eu: Elementuaren informazioa

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations.
eu: Erakutsi OSM-ko nodo, bide eta erlazioen objektu informazioa.

en: Join overlapping Areas
eu: Batu gainezarririko azalerak

en: Joins areas that overlap each other
eu: Elkar gainezarri egiten diren azalerak batu egiten ditu

en: Please select at least one closed way that should be joined.
eu: Mesedez, aukera ezazu gehitu beharko genukeen  itxitako bide bat  gutxienez.

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
eu[0]: Aukeratutako bideak deskargatutako ingurunetik kanpoko nodoak ditu.
eu[1]: Aukeratutako bideek deskargatutako ingurunetik kanpoko nodoak dituzte.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
eu: Hau dela eta, zenbait nodo nahi gabe ezabatzea gertatu daiteke.

en: Are you really sure to continue?
eu: Jarraitzeko ziur zaude?

en: Please abort if you are not sure
eu: Mesedez, eten ez bazaude ziur

en: No intersection found. Nothing was changed.
eu: Ez da ebakidurarik aurkitu. Ez da ezer aldatu.

note: revert changes FIXME: this is dirty hack
en: Reverting changes
eu: Aldaketak desegiten

en: Removed duplicate nodes
eu: Bikoiztutako nodoak kendu dira

en: Added node on all intersections
eu: Ebakidura guztietan nodoa gehituta

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
eu: Barne-multipoligono baten parte ez diren bideak ezabatu

en: Joined overlapping areas
eu: Elkarren gainean dauden azalerak batu egin dira

en: Some of the ways were part of relations that have been modified. Please verify no errors have been introduced.
eu: Bide horietako batzuk aldatu diren harremanen parte ziren. Mesedez, baiezta ezazu ez direla erroreak gehitu.

en: Fix tag conflicts
eu: Etiketa gatazkak konpondu

en: Split ways into fragments
eu: Bideak zatitan banatu

en: Removed Element from Relations
eu: Erlazioetatik elementua ezabatua izan da

en: Remove tags from inner ways
eu: Barne bideetatik etiketak kendu

en: Join Areas Function
eu: Azalera_gehitu funtzioa

en: Join Node to Way
eu: Bideari nodoa gehitu

en: Join a node into the nearest way segments
eu: Nodoa bide hurbilenarekin elkartu.

en: Join Node and Line
eu: Nodoa eta marra zuzena gehitu

en: No Shortcut
eu: Lasterbiderik gabe

en: Jump To Position
eu: Jauzi posiziora

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
eu: Kokagune jakin bateraino jauzi egiten lagunduko digun elkarrizketa bat zabalduko du

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
eu: Sar ezazu posiziora jauzi egiteko Lat/Lon

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
eu: www.openstreetmap.org-etik ere URL bat itsatsi dezakezu

en: Latitude
eu: Latitudea

en: Longitude
eu: Longitudea

en: Zoom (in metres)
eu: Zoom (metrotan)

en: Jump there
eu: Jauzi hara

en: Jump to Position
eu: Jauzi posiziora

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
eu: Ezin izan da latitudea, longitudea edo zooma analizatu. Mesedez begira ezazu ea zer gertatu den.

en: Unable to parse Lon/Lat
eu: Ezin izan da Longitude/Latitudea analizatu

en: Merge layer
eu: Geruza bateratu

en: Merge the current layer into another layer
eu: Uneko geruza beste geruza batetan bateratu

en: Merge Nodes
eu: Nodoan bateratu

en: Merge nodes into the oldest one.
eu: Nodoak bateratu beraietan zaharrenera

en: Please select at least two nodes to merge.
eu: Aukeratu bateratzeko bi nodo gutxienez.

en: Abort Merging
eu: Batzea eten

en: Click to abort merging nodes
eu: Egin klik nodoen batzea eteteko

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way ''{0}'' which is still used.
eu: Ezin dira nodoak batu: Oraindik erabiltzen den "{0}" bidea ezabatu beharko zen.

en: Merge {0} nodes
eu: {0} nodoak bateratu

en: Merge selection
eu: Aukeraketa bateratu

en: Merge the currently selected primitives into another layer
eu: Batu itzazu aukeraturiko jatorrizkoak beste geruza batean

en: Mirror
eu: Ispilua

en: Mirror selected nodes and ways.
eu: Hautatutako nodo eta bideak alderanztu.

en: Please select at least one node or way.
eu: Aukeratu nodo edota bide bat gutxienez

en: up
eu: gora

en: Move objects {0}
eu: {0} objektuak mugitu

en: down
eu: behera

en: left
eu: Ezkerra

note: dir == Direction.RIGHT) {
en: right
eu: Eskuina

en: Move {0}
eu: {0} mugitu

en: Moves Objects {0}
eu: {0} objektuak mugitu

en: Cannot move objects outside of the world.
eu: Objektuak ezin dira mundutik kanpo mugitu

en: Move Node...
eu: Mugi ezazu nodoa...

en: Edit latitude and longitude of a node.
eu: Editatu nodo baten latitudea eta longitudea

en: New Layer
eu: Geruza berria

en: Create a new map layer.
eu: Sor ezazu mapa-geruza berri bat.

en: Open...
eu: Ireki...

en: Open a file.
eu: Ireki fitxategi bat.

en: Opening files
eu: Fitxategiak zabaltzen

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
eu[0]: Ezin izan dugu fitxategi {0} inportatzaile honekin ireki:  "{1}".
eu[1]: Ezin izan ditugu {0} fitxategi ireki inportatzaile honekin:  "{1}".

en: Cannot open {0} file because no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because no suitable file importer is available.
eu[0]: Ezin izan dugu {0} fitxategia ireki, ez dugulako inportatzeko tresna egokirik.
eu[1]: Ezin izan ditugu {0} fitxategi ireki, ez dugulako inportatzeko tresna egokirik.

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
eu: <html>Ezin izan dugu "{0}" karpeta ireki.<br />Mesedez, aukeratu fitxategi bat.</html>

en: Open file
eu: Ireki fitxategia

en: Opening 1 file...
eu: Zabaltzen 1 artxiboa...

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
eu[0]: Fitxategi hau irekitzen: {0}
eu[1]: Fitxategi hauek irekitzen: {0}

en: Opening file ''{0}'' ...
eu: ''{0}'' fitxategia zabaltzen...

en: Open Location...
eu: Ireki helbidea...

en: Open an URL.
eu: Ireki URL-a.

en: Enter URL to download:
eu: Sartu deskargatu nahi duzun URL-a

en: Enter an URL from where data should be downloaded
eu: Sartu datuak deskargatu behar direneko URL-a

en: Download Location
eu: Kokapena deskargatu

en: Download URL
eu: URL-a deskargatu

en: Start downloading data
eu: Datuen deskarga hasi

en: Download Data
eu: Datuak deskargatu

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
eu: <h3>Bide bat, edo gehiago, aukeratzean forma doitu egiten da angeluek 90 edota 180 gradu hartuz.</h3>Bi nodo gehitu ditzakezu aukeraketara. Erreferentziazko bi nodo horiei esker zehazten da norabidea. (Ondoren, zenbait nodorentzako mugimendua desegin dezakezu:<br>Aukeratu eta sakatu Ortogonalizatzeko edo Desegiteko lastermarka. Shift-Q da jatorrizkoa.)

en: Orthogonalize Shape
eu: Forma ortogonalizatu

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
eu: Nodoak mugitu, angelu guztiak 90 edo 180 gradukoak izan daitezen

en: Orthogonalize Shape / Undo
eu: Forma ortogonalizatu / Desegin

en: Undo orthogonalization for certain nodes
eu: Nodo jakin batzuen ortogonalizazioa desegin

en: Orthogonalize / Undo
eu: Ortogonalizatu / Desegin

en: Orthogonalize Shape / Undo
    Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
eu: Forma ortogonalizatu / Desegin
    Mesedez, aukera itzatzu aurreko Forma Ortogonalizatu ekintzagatik mugituriko nodoak!

en: Undo Orthogonalize Shape
eu: Forma ortogonalizaketa desegin

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
eu: <html>EPSG:4326  proiekzioa erabiltzen ari zara, zeinak<br> nahigabeko emaitzak eman ditzakeen alineazio angeluzuzenak egiterako orduan.<br>Jakinarazpen hau ezabatzeko, alda ezazu zure proiekzioa<br>Jarraitu nahi al duzu?</html>

en: Selection must consist only of ways and nodes.
eu: Bideak eta nodoak bakarrik aukeratu behar dira.

en: Orthogonalize
eu: Ortogonalizatu

en: Usage
eu: Erabilera

en: Selected Elements cannot be orthogonalized
eu: Hautatutako elementuak ezin dira ortogonalizatu

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
eu: <html>Mesedez, kontutan izan bide guztiek norantza bera izan behar dutela<br>edo ortogonalizatu itzazu banaka.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
eu: Mesedez, aukeratu 90 edo 180 graduren inguruko angeluak dituzten bideak bakarrik.

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Paste contents of paste buffer.
eu: Arbeleko edukiak itsatsi.

en: Delete incomplete members?
eu: Ezabatu datu guztiak eman ez dituzten bazkideak? Ezabatu profila osatu gabe dauzkatenak?

en: Paste without incomplete members
eu: Erantsi osatu gabeko bazkiderik gabe

en: The copied data contains incomplete primitives.  When pasting the incomplete primitives are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete primitives?
eu: Kopiatutako datuek jatorrizko osatugabeak dauzka. Itsastean jatorrizko osatugabe horiek ezabatu egingo dira. Itsatsi nahi al dituzu datuak jatorrizko osatugabe horiek gabe?

en: Paste Tags
eu: Etiketak itsatsi

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
eu: Aukeraturiko elementu guztiei, arbeleko edukiaren etiketak aplikatu.

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
eu[0]: {0} etiketa itsasten
eu[1]: {0} etiketa itsasten

en: to {0} primitive | to {0} primtives
eu[0]: {0} jatorrizkora
eu[1]: {0} jatorrizkoetara

en: Preferences...
eu: Hobespenak...

en: Open a preferences dialog for global settings.
eu: Zabal ezazu elkarrizketa leiho bat zure gustuen araberako doiketa orokorra egiteko.

en: Preferences
eu: Hobespenak

note: translator note: other expressions for "purge" might be "forget", "clean", "obliterate", "prune"
en: Purge...
eu: Araztu...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
eu: Objektuak ahaztu baina gora kargatzean zerbitzaritik ez ezabatu

en: Purge
eu: Araztu

en: Confirm Purging
eu: Arazketa berretsi

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
eu: Eragiketa honek JOSMek hautatutako objektuak ahaztea eragiten du.<br> Geruzatik kenduko dira baina <i>ez</i> dira ezabatuko <br> datuak zerbitzarira kargatzen direnean

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
eu: Hautatutako elementuez gain<br>hurrengo menpeko objektuak ezabatuko dira:

en: Add to selection
eu: Hautapenera gehitu

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
eu: Objektu batzuk aldatu egin dira.<br> Jarraitu aldaketak alde batera uzteko.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
eu: Desegite/Berregite bufferra garbitu

en: Redo
eu: Berregin

en: Redo the last undone action.
eu: Berregin desegindako azken ekintza.

en: Rename layer
eu: Aldatu geruzaren izena

en: Also rename the file
eu: Fitxategiaren izena ere aldatu

en: Could not rename file ''{0}''
eu: Ezin izan da ''{0}'' fitxategiaren izena aldatu

en: Error
eu: Errorea

en: Reverse way
eu: Alderantzizko bidea

en: Reverse Ways
eu: Bideen norabidea aldatu

en: Reverse the direction of all selected ways.
eu: Aukeratutako bide guztien norabidea aldatu.

en: Please select at least one way.
eu: Aukeratu bide bat gutxienez

en: Reverse ways
eu: Bideen norabidea aldatu

note: Strings in JFileChooser
en: Save
eu: Gorde

en: Save the current data.
eu: Gorde orain arteko datuak.

en: File {0} exists. Overwrite?
eu: {0} fitxategia existitzen da jada. Gainidatzi?

en: No Exporter found! Nothing saved.
eu: Ez da esportatzailerik aurkitu! Ez da ezer gorde.

en: Empty document
eu: Dokumentu hutsa

en: Save anyway
eu: Gorde edonola

en: The document contains no data.
eu: Dokumentuak ez dauka daturik.

en: Conflicts
eu: Gatazkak

en: Reject Conflicts and Save
eu: Gatazkak baztertu eta gorde

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
eu: Konpondu gabeko gatazkak daude. Gatazkak ez dira gorde eta kudeatuko, hauek baztertuko balira lez. Jarraitu?

en: Save OSM file
eu: OSM fitxategia gorde

en: Save GPX file
eu: GPX fitxategia gorde

en: Save Layer
eu: Geruza gorde

en: Save As...
eu: Gorde honela...

en: Save the current data to a new file.
eu: Gorde orain arteko datuak fitxategi berri batean.

en: Select All
eu: Dena hautatu

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
eu: Datuen geruzan ezabatu gabeko objektu  guztiak hautatu. Honek osatu gabeko objektuak ere hautatuko ditu.

en: Show Status Report
eu: Erakutsi egoeraren txostena

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
eu: Erakutsi egoeraren txostena, egon diren problemei buruzko informazio erabilgarriarekin.

en: Help: {0}
eu: Laguntza: {0}

en: Status Report
eu: Egoera txostena

en: Copy to clipboard and close
eu: Arbelera kopiatu eta itxi

en: Close
eu: Itxi

en: Simplify Way
eu: Bidea erraztu

en: Delete unnecessary nodes from a way.
eu: Ezabatu bidetik beharrezkoak ez diren nodoak

en: Yes, delete nodes
eu: Bai, ezabatu nodoak

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
eu: Ezabatu deskargatutako datu inguruneetatik kanpoko nodoak

en: No, abort
eu: Ez, bertan behera utzi

en: Cancel operation
eu: Utzi eragiketa

en: Do you want to delete them anyway?
eu: Edonola ere ezabatu nahi dituzu?

en: Delete nodes outside of data regions?
eu: Datu inguruneetatik kanpoko nodoak ezabatu?

en: Please select at least one way to simplify.
eu: Mesedez, aukera ezazu gutxienez bide bat sinplifikatzeko.

en: Yes
eu: Bai

en: Simplify all selected ways
eu: Sinplifikatu aukeratutako bide guztiak

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
eu: {0} bide daude aukeratuta. Ziur zaude denak sinplifikatu nahi dituzula?

en: Simplify ways?
eu: Bideak sinplifikatu?

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
eu[0]: Bide {0} sinplifikatu
eu[1]: {0} bide sinplifikatu

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
eu[0]: Bide sinplifikatua (ezabatu {0} nodoa)
eu[1]: Bide sinplifikatua (ezabatu {0} nodoak)

en: Split Way
eu: Bereizi bidea

en: Split a way at the selected node.
eu: Bereizi bidea aukeratutako nodoan.

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
eu: Hautaketa hau ezin da banatzeko erabili - nodorik ez dago hautatuta.

en: The selected nodes do not share the same way.
eu: Aukeratutako nodoek ez dute bide bera partekatzen.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
eu[0]: Aukeratutako nodoa ez dago inongo bideren erdian.
eu[1]: Aukeratutako nodoak ez daude inongo bideren erdian.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
eu[0]: Bide bat baino gehiagok darabil aukeratu duzun nodoa. Aukeratu bidea ere.
eu[1]: Bide bat baino gehiagok darabilte aukeratu dituzun nodoak. Aukeratu bidea ere.

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
eu: Bide biribil bat bereizteko bi nodo, gutxienez, aukeratu behar dituzu.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
eu: Bidea ezin da aukeratutako adabegietan banatu. (Aholkua: Bide erdiko adabegiak aukeratu).

en: <html>A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.</html>
eu: <html>Bazkideen roletan oinarrituriko bazkideen zerrenda bat kopiatu egin da bide berri guztietan.<br>Baieztatu  egin beharko zenuke hau eta zuzendu beharrezkoa denean.</html>

en: <html>A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.</html>
eu: <html>Bazkideen zerrenda kopiatu egin da bide berri guztietan.<br>Baieztatu  egin beharko zenuke hau eta zuzendu beharrezkoa denean.</html>

en: Split way {0} into {1} parts
eu: {0} bidea {1} zatitan banatu

en: Toggle GPX Lines
eu: GPX lerroak egoeraz aldatu

en: Draw lines between raw gps points.
eu: Marraztu marrak ezer ez dagoen gps puntuen artean.

en: Toggles the global setting ''{0}''.
eu: ''{0}'' Ezarpen orokorra aldatuko du.

en: UnGlue Ways
eu: Banandu bideak

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
eu: Hainbat bidek erabilitako adabegiak bikoiztu.

en: This node is not glued to anything else.
eu: Nodo hau ez dago beste ezeri lotuta.

en: None of these nodes are glued to anything else.
eu: Nodo hauek ez daude beste ezeri lotuta.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
eu: Bide honetako nodo bat ere ez dago beste ezeri lotua.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
eu: Uneko hautaketa ezin daiteke desitsaasteko erabili.

en: Select either:
eu: Batenbat aukeratu:

en: * One tagged node, or
eu: * etiketadun nodoa edo

en: * One node that is used by more than one way, or
eu: * Bide batek baino gehiagok erabilitako nodo bat, edo

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
eu: * Bide batek baino gehiagok erabilitako nodo bat eta bide horietako bat, edo

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
eu: * Bide batek baino gehiagok erabilitako nodo bat edo gehiago dituen bide bat, edo

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
eu: * Bide batek baino gehiagok erabili duen bide bat eta bere nodo bat edo gehiago.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
eu: Oharra: bide bat aukeraturik egonez gero, bide horrek itsatsi gabeko nodoen kopia berriak jasoko ditu eta nodo edo adabegi berriak hautaturik geratuko dira. Bestela, bide guztiek bere kopia jasoko dute eta nodoak, adabegiak aukeratuak izango dira.

en: Unglued Node
eu: Itsatsi gabeko nodoa

en: Dupe into {0} nodes
eu: Bikoiztu {0} nodoetan

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
eu[0]: Bikoiztu nodo {0} {1} nodotan.
eu[1]: Bikoiztu {0} nodo {1} nodotan.

en: Undo
eu: Desegin

en: Undo the last action.
eu: Azken ekintza desegin.

en: Unselect All
eu: Aukeraketa osoa bertan behera utzi

en: Unselect all objects.
eu: Objektu guztien hautaketa bertan behara utzi

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a
en: Unselect All (Focus)
eu: Hautaketa bertan behera utzi (Fokua)

note: Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react accordingly. But * for now this is a reasonable approximation.
en: Unselect All (Escape)
eu: Hautaketa bertan behera utzi (Escape)

en: Update data
eu: Datuak eguneratu

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
eu: Datu aktiboen  geruzako objektuak eguneratzen ditu zerbitzaritik.

note: bounds defined? => use the bbox downloader
en: Download data
eu: Datuak deskargatu

en: Update modified
eu: Eguneraketa aldaturik

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
eu: Eguneratuko dira zerbitzarian oraintxe bertan aldatu diren objektuak (berriro deskargatuko dira datuak)

en: No current dataset found
eu: Ez da aurkitu datu eguneraketarik

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
eu: Ez dugu {0} ID-a duen objekturik aurkitu uneko datuen artean

en: Update selection
eu: Aukeratutakoa eguneratu

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
eu: Eguneratzen du aukeraturiko objektuak zerbitzaritik (berriro deskargaturiko datuak)

en: There are no selected objects to update.
eu: Ez dago inolako objekturik hautatuta eguneratzeko.

en: Selection empty
eu: Aukeraketa hutsik dago

en: Upload data
eu: Datuak kargatu

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
eu: Kargatuko ditugu OSM zerbitzarira datuen geruza aktiboan  egindako aldaketa guztiak

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
eu: <html>Igo beharreko datuak ''{0}'' geruzan konpondu gabeko arazoaren parte dira.<br>Hau konpondu behar duzu lehenbizi.</html>

en: No changes to upload.
eu: Kargatzeko aldaketarik ez.

en: Nothing to upload. Get some data first.
eu: Ez dago kargatzeko ezer. Aurretik datu batzuk lor itzazu.

en: Upload selection
eu: Aukeraketa kargatu

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
eu: Kargatu aukeraketa honetako aldaketa guztiak OSM zerbitzarira.

en: Checking parents for deleted objects
eu: Bilatzen gurasoak ezabaturiko objektuentzat

en: Reading parents of ''{0}''
eu: Irakurtzen ''{0}'' horren gurasoak

en: Checking for deleted parents in the local dataset
eu: Ezabaturiko gurasoei begira datu multzo lokalean.

en: Wireframe View
eu: Burdin-haria ikuspegia

note: no icon
en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
eu: Gaitu/desgaitu burdin-hari ikuspegi bezala bakarrik errendatzea mapa

en: Toggle Wireframe view
eu: Aldatu burdin-hari ikuspegia

en: Zoom In
eu: Zooma handiagotu

en: Zoom Out
eu: Zooma txikiagotu

[ctx: audio]
en: Back
eu: Atzera

[ctx: audio]
en: Jump back.
eu: Salto atzera.

en: Audio: {0}
eu: Audioa: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
eu: Azkarrago

[ctx: audio]
en: Faster Forward
eu: Aurrera azkarrago

[ctx: audio]
en: Forward
eu: Aurrera

[ctx: audio]
en: Jump forward
eu: Salto aurrera

[ctx: audio]
en: Next Marker
eu: Hurrengo markatzailea

[ctx: audio]
en: Play next marker.
eu: Hurrengo markatzailea erabili.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
eu: Erreproduzitu/etenaldi (pause)

en: Play/pause audio.
eu: Erreproduzitu/Pausarazi audioa

[ctx: audio]
en: Previous Marker
eu: Aurreko markatzailea

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
eu: Erreproduzitu aurreko markatzailea.

[ctx: audio]
en: Slower
eu: Mantsoago

[ctx: audio]
en: Slower Forward
eu: Mantsoago aurrera

en: Downloading GPS data
eu: GPS datuak deskargatzen

en: Downloaded GPX Data
eu: GPX datuak deskargatuta

en: Downloading data
eu: Datuak deskargatzen

en: Ignoring exception because download has been cancelled. Exception was: {0}
eu: Salbuespenari jaramonik ez deskarga bertan behera geratu delako. Salbuespena hauxe zen: {0}

en: No data found in this area.
eu: Daturik ez da azalera honetan topatu.

en: Download {0} of {1} ({2} left)
eu: {1}-tik {0} deskargatuta ({2} falta dira)

en: Updating data
eu: Datuak eguneratzen

en: Check on the server
eu: Begiratu zerbitzarian

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
eu: Klikatu begiratzeko ea ze objektu ezabatu egin diren zerbitzarian zure tokiko datu multzoan

en: Ignore
eu: Ez ikusiarena egin

en: Click to abort and to resume editing
eu: Klikatu edizioa bertan behera uzteko eta txostentxoa ikusteko

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server. If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server. If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
eu[0]: Zure datu basean zerbitzaritik ezabatu daitekeen objektu {0} dago. Beranduago berau ezabatu edo eguneratzen ahalegintzen bazara gatazka sor daiteke.
eu[1]: Zure datu basean zerbitzaritik ezabatu daitezkeen {0} objektu daude. Beranduago hauek ezabatu edo eguneratzen ahalegintzen bazara gatazka sor daiteke.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
eu[0]: Egizu klik <strong>{0}</strong> zerbitzarian objetu honen egoera egiaztatzeko.
eu[1]: Egizu klik <strong>{0}</strong> zerbitzarian objetu hauen egoera egiaztatzeko.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
eu: Egizu klik <strong>{0}</strong> ezikusiarena egiteko.</html>

en: Deleted or moved objects
eu: Ezabatutako edota mugitutako objetuak

en: The following errors occurred during mass download: {0}
eu: Honako errore hauek gertatu dira deskarga handia iraun duen bitartean: {0}

en: Errors during download
eu: Deskarga iraun duen bitartean errore batzuk detektatu dira

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
eu[0]: {0} gatazka gertatu dira inportaketan.
eu[1]: {0} gatazka gertatu dira inportaketan.

en: Conflict during download | Conflicts during download
eu[0]: Gatazka datuak behera kargatzean
eu[1]: Gatazka datuak behera kargatzean

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
eu: ({0}/{1})  {2} Nodoaren gurasoak kargatzen

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
eu: ({0}/{1})  {2} bidearen gurasoak kargatzen

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
eu: ({0}/{1}) Kargatzen {2} erlazioaren gurasoak

en: Error during download
eu: Errorea deskargatzerakoan

en: Delete Mode
eu: Ezabaketa modua

en: Delete nodes or ways.
eu: Ezabatu nodoak edota bideak.

en: Mode: {0}
eu: Modua: {0}

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
eu: Egin klik ezabatzeko. Maiuskulak: ezabatu bidearen zati bat. Alt: ez ezabatu erabili ez diren nodoak bidea ezabatzerakoan. Ctrl: ezabatu objektu hori erabiltzen duten objektu guztiak.

en: Draw
eu: Marraztu

en: Draw nodes
eu: Nodoak marraztu

note: Add extra shortcut N
en: Mode: Draw Focus
eu: Modua: Marrazteko Fokua

en: Cannot add a node outside of the world.
eu: Ezin da nodorik gehitu mundutik kanpo.

en: Add node
eu: Gehitu nodoa

en: Add node into way
eu: Gehitu nodoa bidean

en: Connect existing way to node
eu: Konektatu existitzen den bidea nodoari

en: Add a new node to an existing way
eu: Gehitu nodo berria existitzen den bideari

en: Add node into way and connect
eu: Gehitu nodoa bideari eta konektatu

en: Create new node.
eu: Nodo berria sortu.

en: Select node under cursor.
eu: Aukeratu kurtsorearen azpiko nodoa.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
eu[0]: Txertatu nodo berria, adabegi berria bidean.
eu[1]: Txertatu nodo berria, adabegi berria bideetan.

en: Start new way from last node.
eu: Hasi bide berria egiten azken nodotik.

en: Continue way from last node.
eu: Bideari jarrai azken nodotik.

en: Finish drawing.
eu: Marrazketa amaitu.

en: Extrude
eu: Tenkatu

en: Create areas
eu: Azalerak sortu

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
eu: Mugitu segmentua bere tokitik eta gero askatu saguaren botoia.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
eu: Marraztu errektangulua nahi den neurriraino eta gero askatu saguaren botoia.

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal.
eu: Arrastatu bidearen segmentu bat errektangulua egiteko. Ctrl-arrastatu sakatu segmentua bere tokitik mugitzeko.

en: Extrude Way
eu: Tenkatu bidea

en: Drag play head
eu: Arrastatu erreproduzitu botoia

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
eu: Arrastatu erreproduzitu gezitxoa eta askatu pistaren ondoan audioa erreproduzitaeko hortik; Maius+askatu sinkronizatzeko audioa puntu horretan.

en: Select
eu: Hautatu

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
eu[0]: Bideari nodo birtual berri bat gehitu eta mugitu
eu[1]: {0} bideei nodo birtual berri bat gehitu eta mugitu

en: Move elements
eu: Elementuak mugitu

en: Move them
eu: Mugitu horiek guztiak

en: Undo move
eu: Mugimendua desegin

en: You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
eu: {0} elementu baino gehiago mugitu dituzu.  Elementu asko batera mugitzea askotan nahi gabe izaten da.
    Benetan denak mugitu nahi dituzu?

en: Release the mouse button to select the objects in the rectangle.
eu: Askatu saguaren botoia errektanguluko objektuak hautatzeko.

en: Release the mouse button to stop moving. Ctrl to merge with nearest node.
eu: Askatu saguko botoia mugimendua geratzeko. Ctrl nodorik gertukoenarekin bat egiteko.

en: Release the mouse button to stop rotating.
eu: Askatu saguaren botoia errotazioa gelditzeko.

en: Zoom
eu: Zooma

en: Zoom and move map
eu: Egin zoom eta mapa mugitu.

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
eu: Zoom egin arrastatuz edo Ctrl+. edo Ctrl+,; mugitu Ctrl+gora, Ctrl+ezkerretara, Ctrl+behera, Ctrl+eskuinetara;  mugi ezazu zooma saguaren eskuineko botoiarekin.

en: <not>
eu: <ez>

en: <or>
eu: <edo>

en: <left parent>
eu: <ezkerretako gurasoa>

en: <right parent>
eu: <eskuinetako gurasoa>

en: <colon>
eu: <bi puntu>

en: <equals>
eu: <berdinak>

en: <key>
eu: <giltza>

en: <question mark>
eu: <galdera ikurra>

en: <end-of-file>
eu: <artxiboaren-amaiera>

en: Search...
eu: Bilatu...

en: Search for objects.
eu: Objektuak bilatu.

note: -- prepare the combo box with the search expressions
en: Please enter a filter string.
eu: Mesedez, sar ezazu irazgazki katea.

en: Please enter a search string.
eu: Mesedez, sar ezazu bilaketa kate bat.

en: Enter the search expression
eu: Sar ezazu bilatu nahi duzun adierazpidea

en: replace selection
eu: aukeraketa ordeztu

en: add to selection
eu: gehitu aukeraketara

en: remove from selection
eu: ezabatu aukeraketatik

en: find in selection
eu: aukeraketa bat bilatu

en: case sensitive
eu: Maiuskula/minuskula

en: all objects
eu: objektu guztiak

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
eu: Sartu bukatugabeko eta ezabatutako objektuak bilaketan.

en: regular expression
eu: adierazpen erregularra

en: <b>Baker Street</b> - ''Baker'' and ''Street'' in any key or name.
eu: <b>Kale Nagusia</b> - ''Nagusia'' eta ''Kale'' edozein tekla, giltza edo izenetan.

en: <b>"Baker Street"</b> - ''Baker Street'' in any key or name.
eu: <b>Kale Nagusia</b> - ''Kale Nagusia'' edozein tekla, giltza edo izenetan.

en: <b>name:Bak</b> - ''Bak'' anywhere in the name.
eu: <b>izena:Nag</b> - ''Nag'' izenaren edozein tokitan.

en: <b>type=route</b> - key ''type'' with value exactly ''route''.
eu: <b>type=route</b> - ''type'' klabea eta ''route'' balioa dituztenak.

en: <b>type=*</b> - key ''type'' with any value. Try also <b>*=value</b>, <b>type=</b>, <b>*=*</b>, <b>*=</b>
eu: <b>type=*</b> - "type" klabea, edozein baliorekin. Saia zaitez, baita ere <b>*=balioa</b>, <b>type=</b>, <b>*=*</b>, <b>*=</b>

en: <b>-name:Bak</b> - not ''Bak'' in the name.
eu: <b>-name:Bak</b> - ez ''Bak'' izenean.

en: <b>oneway?</b> - oneway=yes, true, 1 or on
eu: <b>zentzu bakarrekoa?</b> - oneway=yes, true, 1 edo on

en: <b>foot:</b> - key=foot set to any value.
eu: <b>foot:</b> - giltza=foot duen edozein baliorekin.

en: <u>Special targets:</u>
eu: <u>Helburu bereziak:</u>

en: <b>type:</b> - type of the object (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)
eu: <b>type:</b> - objektu mota zein den, (<b>nodo</b>, <b>bide</b>, <b>erlazio</b>)

en: <b>user:</b>... - all objects changed by user
eu: <b>erabiltzailea:</b>... - objektu guztiak erabiltzaileak aldatu ditu

en: <b>user:anonymous</b> - all objects changed by anonymous users
eu: <b>erabiltzaile anonimoa</b> - Objektu guztiak erabiltzaile anonimo batek aldatu ditu

en: <b>id:</b>... - object with given ID (0 for new objects)
eu: <b>id:</b>... -  ID ezaguna duten objektuak (0 objektu berrientzat)

en: <b>version:</b>... - object with given version (0 objects without an assigned version)
eu: <b>bertsioa:</b>... - emandako bertsio duen objektua (0 objektu emandako bertsiorik gabe)

en: <b>changeset:</b>... - object with given changeset id (0 objects without assigned changeset)
eu: <b>aldaketen multzoa:</b>... - aldaketa multzo ID jakina duen objektua (0 objektu aldaketa multzorik gabe)

en: <b>nodes:</b>... - object with given number of nodes (nodes:count or nodes:min-max)
eu: <b>nodoak:</b>... - nodo kopuru jakina duen objektua (nodoak:zenbatu edo nodoak:min-max)

en: <b>tags:</b>... - object with given number of tags (tags:count or tags:min-max)
eu: <b>etiketak:</b>... - etiketa kopuru jakina duen objektua (etiketak:zenbatu edo etiketak:min-max)

en: <b>role:</b>... - object with given role in a relation
eu: <b>rol:</b>... - erlazio batean rol jakina duen objektua

en: <b>timestamp:</b>... -  objects with this timestamp (<b>2009-11-12T14:51:09Z</b>, <b>2009-11-12</b> or <b>T14:51</b> ...)
eu: <b>denboraren zigilua:</b>... -  Denboraren zigilu horiek dituzten objektuak (<b>2009-11-12T14:51:09Z</b>, <b>2009-11-12</b> or <b>T14:51</b> ...)

en: <b>modified</b> - all changed objects
eu: <b>aldaturik</b> - aldatu diren objektu guztiak

en: <b>selected</b> - all selected objects
eu: <b>aukeratuak</b> - aukeraturiko objektu guztiak

en: <b>incomplete</b> - all incomplete objects
eu: <b>osatu gabea</b> - osatu gabeko objektu guztiak

en: <b>untagged</b> - all untagged objects
eu: <b>etiketarik gabe</b> - etiketarik gabeko objektu guztiak

en: <b>child <i>expr</i></b> - all children of objects matching the expression
eu: <b>kumea <i>adierazp</i></b> - adierazpenekin bat egiten duten objektu guztien kumeak

en: <b>parent <i>expr</i></b> - all parents of objects matching the expression
eu: <b>guraso <i>adierazp</i></b> - adierazpenekin bat egiten duten objektu guztien gurasoak

en: Use <b>|</b> or <b>OR</b> to combine with logical or
eu: Erabili <b>|</b> edo <b>OR</b> logikarekin bat egiteko edo

en: Use <b>"</b> to quote operators (e.g. if key contains <b>:</b>)
eu: Erabili <b>"</b> operadoreak aipatzeko, (esate baterako, gakoak <b>:</b> baldin badauka)

en: Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
eu: Komatxo arteko kateetan, <b>"</b> eta <b>\</b> karaktereak eskapatu beharra dago, aurretik <b>\</b> jarrita (adibidez <b>\"</b> eta <b>\\</b>).

en: Use <b>(</b> and <b>)</b> to group expressions
eu: Erabili <b>(</b> eta <b>)</b> adierazpen multzoetarako

note: Strings in JFileChooser
en: Filter
eu: Iragazkia

en: Search
eu: Bilatu

en: Submit filter
eu: Iragazkia gehitu

en: Start Search
eu: Bilaketa hasi

en: Invalid search expression
eu: Bilaketa baliogabea

en: No match found for ''{0}''
eu: Ez da ezer aurkitu ''{0}'' bilaketarentzat

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
eu: Ez da ezer gehitu aukeratutako gunera  ''{0}'' hori bilatzeagatik

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
eu: Ez da ezer ezabatu aukeratutako gunetik  ''{0}'' hori bilatzeagatik

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
eu: Aukeratutako gunean ez da ezer aurkitu  ''{0}'' hori bilatzeagatik

en: Found {0} matches
eu: {0} emaitza aurkitu dira

[ctx: search]
note: case sensitive
en: CS
eu: Maiuskula/minuskula

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
eu: "{0}" adierazpen erregularrak sintaxi errorea du {1} gunean, errorea erabateko da:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
eu: "{0}" espresio erregularrak parseatze errore bat izan du. Errore osoa:
    
    {1}

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
eu: Giltza ezin da hutsik egon etiketa operadorea erabili bitartean. Erabiltzeko adibidea: giltza=balioa

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
eu: Ezezaguna jatorrizko mota : {0}. Onartutako balioak hauexek dira: nodo, bide edo erlazio

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
eu: Espero ez zen ezaugarria. Hauxe espero zen: {0}, hauxe aurkitu da: {1}

en: Unexpected token: {0}
eu: Ustegabeko tokena: {0}

en: Missing parameter for OR
eu: Parametro galdua OR horrentzat

en: Missing operator for NOT
eu: Eragilea falta da NOT eragiketan

en: Primitive id expected
eu: Hasierako identidadea espero zen

en: Range of numbers expected
eu: Zenbaki-tarte bat espero zen

en: Changeset id expected
eu: Espero zen aldaketa multzoa

en: Version expected
eu: Espero zen bertsioa

en: Warning: automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
eu: Kontuz: automatikoki aldatu da ''{0}'' etiketaren balioa ezabatu den {1} objektuan

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
eu: ''{0}'' etiketaren balioaren luzera {1} objektuan gainditzen du onartzen den baliorik luzeena, hau da,  {2} luzera.  Aurreikusten den luzera  {3}  da.

en: Precondition Violation
eu: Aurrebaldintzak ez dira betetzen

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
eu: {1} bideko {0} nodoak gehienez {2} nodoen onartutako kopuru maximotik gora daude

en: API Capabilities Violation
eu: APIaren,  Aplikazioak Programatzeko Interfazearen, gaitasunen urraketa

en: Cyclic dependency between relations:
eu: Erlazioen arteko mendekotasun ziklikoa:

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
eu: <html>{0} erlazioek zirkulu bat sortzen dute, batak besteari egiten bait diote erreferentzia.<br>JOSM-ek ezin dut zerbitzarira igo. Mesedez, zuzendu eta kendu dependentzia zirkularra.</html>

en: Relation ...
eu: Erlazio...

en: ... refers to relation
eu: ... erlazioari egiten dio erreferentzia

en: Cycling dependencies
eu: Mendekotasun ziklikoak

note: Strings in JFileChooser
en: OK
eu: Ados

en: Add node {0}
eu: Gehitu {0} nodoa

en: Add way {0}
eu: Gehitu {0} bidea

en: Add relation {0}
eu: Gehitu erlazioa {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
eu[0]: Objektu {0} gehitua
eu[1]: {0} objektu gehituta

en: Change node {0}
eu: Aldatu {0} nodoa

en: Change way {0}
eu: Aldatu bidea  {0}

en: Change relation {0}
eu: Aldatu erlazioa {0}

en: Changed nodes of {0}
eu: {0}tik aldatutako nodoak

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
eu: Ezabatu "{0}" hori ''{1}'' nodotik

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
eu: Ezabatu  "{0}" hori  ''{1}'' bidetik

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
eu: Ezabatu "{0}" hori  ''{1}'' erlazio horietarako

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
eu: Markatu {0}={1} hurrengo nodo honetarako: ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
eu: Markatu {0}={1} hurrengo bide honetarako: ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
eu: Markatu {0}={1} hurrengo erlazio honetarako: ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} objects
eu: {1}tik "{0}" objektu ezabatu

en: Set {0}={1} for {2} objects
eu: {2} objektuentzat {0}={1} ezarri

en: Change relation member role for {0} {1}
eu: Aldatu erlazioko partaideen rola {0} {1} hauetarako

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for primitive<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
eu: Copy text   	
    <html>''{0}'' kapak jadanik konflikto bat du oinarrizko mota honekin<br>''{1}''.<br>Konflikto hau ezin dugu gehitu.</html>

en: Double conflict
eu: Gatazka bikoitza

en: Warning: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for primitive ''{1}''.
eu: Kontuz: ''{0}'' geruza ez da gehiago existitzen. Ezin da jatorrizko ''{1}''-(e)rako gatazka ezabatu

en: Add conflict for ''{0}''
eu: Gehitu gatazka ''{0}'' horretarako

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
eu: Ezin da ''{0}'' agindua desegin ''{1}'' geruza ez delako presente

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
eu: Gatazkak konpondu {0} koordenatuetan

note: should not happen
en: Cannot resolve undecided conflict.
eu: Ezin izan da konpondu ebatzita ez zegoen gatazka bat.

en: At least one object to delete required, got empty collection
eu: Gutxienez objektu bat beharko duzu ezabatzeko, zeure bilduman ez dago ezer

en: Delete node {0}
eu: {0} nodoa ezabatu

en: Delete way {0}
eu: {0} bidea ezabatu

en: Delete relation {0}
eu: {0} erlazioa ezabatu

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
eu[0]: Ezabatu {0} objektua
eu[1]: Ezabatu {0} objektuak

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
eu[0]: Ezabatu {0} nodoa
eu[1]: Ezabatu {0} nodoak

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
eu[0]: Ezabatu {0} bidea
eu[1]: Ezabatu {0} bideak

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
eu[0]: Ezabatu {0} erlazioa
eu[1]: Ezabatu {0} erlazioak

en: Deleted ''{0}''
eu: ''{0}'' ezabatu da

note: leave message in one tr() as there is a grammatical connection.
en: You are about to delete nodes outside of the area you have downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
eu: Jaitsi duzun ingurunetik kanpo nodoak ezabatzeko zorian zaude.<br>Honek gatazkak sor ditzake beste objektu batzuk (ikusten ez dituzunak) erabil ditzaketelako.<br>Ezabatzea nahi al dituzu?

en: Delete confirmation
eu: Konfirmazioa ezabatu

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
eu: Gatazkak konpondu  {0} ezabatzeko egoeran

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
eu: Ezarri "aldatutako" bandera {0} nodoarentzako

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
eu: Ezarri "aldatutako" bandera {0} bidearentzako

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
eu: Ezarri "aldatutako" bandera {0} erlazioarentzako

en: Move {0} node | Move {0} nodes
eu[0]: Mugitu {0} nodoa
eu[1]: Mugitu {0} nodoak

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
eu[0]: ''{0}'' objektua ezabatua
eu[1]: ''{0}'' objektuak ezabatuak

en: Purged object ''{0}''
eu: ''{0}'' objektua ezabatua

en: Warning: Purging way {0} because number of nodes dropped below 2. Current is {1}
eu: Kontuz: {0} bidea ezabatzen nodo kopurua 2tik beherakoa delako. Kopurua {1}(e)koa da

en: Removing reference from relation {0}
eu: {0} erlaziotik erreferentzia ezabatzen

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
eu: {0} erlazioaren partaideen zerrendako gatazka konpondu

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
eu[0]: {0} nodoa biratu
eu[1]: {0} nodoak biratu

en: Sequence
eu: Sekuentzia

en: Resolve {0} tag conflicts in node {1}
eu: {1} nodoaren etiketatuan {0} gatazkak konpondu

en: Resolve {0} tag conflicts in way {1}
eu: {1} bidearen etiketatuan {0} gatazkak konpondu

en: Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
eu: {1} erlazioaren etiketatuan {0} gatazkak konpondu

en: Undelete {0} primitive | Undelete {0} primitives
eu[0]: Berreskuratu jatorrizko {0}(a)
eu[1]: Berreskuratu jatorrizko {0}(ak)

en: Resolve version conflict for node {0}
eu: {0} nodoarentzako bertsio arazoa konpondu

en: Resolve version conflict for way {0}
eu: {0} bidearentzako bertsio gatazka konpondu

en: Resolve version conflict for relation {0}
eu: {0} erlazioarentzako bertsio gatazka konpondu

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
eu: {0} bidearen nodo zerrendako gatazka konpondu

en: Main dataset does not include node {0}
eu: Datuen multzo nagusiak ez du {0} nodoa bere baitan hartzen

en: Apply?
eu: Aplikatu?

en: When reversing this way, the following changes to properties of the way and its nodes are suggested in order to maintain data consistency.
eu: Bide honen norabidea biratzean bidearen eta bere nodoen propietateen ondorengo aldaketak gomendatzen dizkizugu datuen trinkotasuna mantentzeko.

en: Relation
eu: Erlazioa

en: Old role
eu: Rol zaharra

en: New role
eu: Rol berria

en: Old key
eu: Giltz zaharra

en: Old value
eu: Balio zaharra

en: New key
eu: Giltz berria

en: New value
eu: Balio berria

en: Apply selected changes
eu: Aplikatu aukeratutako aldaketak

en: Do not apply changes
eu: Ez aplikatu aldaketak

en: Please select which property changes you want to apply.
eu: Aukeratu aplikatu nahi dituzun propietate aldaketak.

en: Properties of
eu: Propietateak

en: Roles in relations referring to
eu: Honi dagokion erlazioaren rolak

en: Automatic tag correction
eu: Etiketen konponketa automatikoa

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
eu: Ezin da {0} direktorioa sortu. Autogordeketa desgaituko da.

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
eu: Ezin da {0} fitxategia sortu, beste izen bat erabiliko da

en: Unable to delete old backup file {0}
eu: Ezin izan da ezabatu {0} aurreko babeskopia

en: Error while creating backup of removed layer: {0}
eu: Errorea ezabatutako geruzaren babeskopia sortzean: {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
eu: Latitudearen ''{0}'' balio ilegalak

en: Illegal longitude value ''{0}''
eu: Longitudearen ''{0}'' balio ilegalak

en: Warning: failed to persist preferences to ''{0}''
eu: Kontuz: huts egin du hobespenak ''{0}'' gordetzean

en: Malformed config file at lines {0}
eu: Konfigurazio fitxategian malformazioa {0} lerroetan

en: Warning: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
eu: Kontuz: hobespenak hasieratzen huts egin du. Hobespenen ''{0}'' direktorioa ez da direktorio bat.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
eu: <html>Hobespenen berrezartzeak huts egin du.<br>Hobespenen "{0}" direktorioa ez da direktorio bat.</html>

en: Warning: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
eu: Kontuz: Hobespenak berrezartzeak huts egin du. Errorea desagertutako hobespen direktorioa sortzean: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
eu: <html>Hobespenak berrezartzeak huts egin du.<br>Errorea ezabatutako hobespenen direktorioa sortzean: {0}.</html>

en: Warning: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
eu: Kontuz: Hobespenen "{0}" fitxategia falta da. Lehenetsitako hobespenen fitxategi bat sortzen.

en: Warning: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
eu: Kontuz: egungo hobespenen "{0}" fitxategia ordeztuko da lehenetsitako fitxategiagatik.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
eu: <html>Hobespenen berrezartzeak huts egin du.<br>Huts egin du hobespenen fitxategia jatorrizkora berrezartzeak: {0}</html>

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and creating a new default preference file.</html>
eu: <html>Hobespenen fitxategiak erroreak dauzka.<br>Segurtasun kopia egiten ari da <br>{0}<br>n eta lehenetsitako hobespen fitxategia sortzen.</html>

en: Warning: Failed to initialize preferences.Failed to reset preference file to default: {0}
eu: Kontuz: Hobespenen berrezartzeak huts egin du. Lehenetsitako hobespenen fitxategia berrabiaraztean huts egin du: {0}

en: Preferences stored on {0}
eu: Hobespenak {0}(a)n gorde dira

en: Could not upload preferences. Reason: {0}
eu: Ezin izan dira hobespenak kargatu. Arrazoia: {0}

en: Could not load preferences from server.
eu: Hobespenak ezin izan dira zerbitzaritik kargatu.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
eu: ''{0}'' baliabidea ezin izan da kargatu, errorea hauxe:  {1}.

en: UNKNOWN
eu: EZEZAGUNA

en: Warning: unexpected JOSM version number in revison file, value is ''{0}''
eu: Kontuz: espero ez zen JOSM bertsioa topatu da berrikusketa artxiboan, hauxe da topatu duguna: ''{0}''

en: Warning: the revision file ''/REVISION'' is missing.
eu: Kontuz: berrikusteko artxiboa ''/REVISION'' galdu egin da.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
eu: Jatorrizko ''{0}''(a)rentzako gatazka erregistratu da jada

note: * * the decimal format 999.999
en: Decimal Degrees
eu: Gradu hamartarrak (dezimalak)

note: * * the degrees/minutes/seconds format 9 deg 99 min 99 sec
en: deg° min'' sec"
eu: grad° min' seg"

note: * * coordinates East/North
en: Projected Coordinates
eu: Proiektatutako koordenatuak

[ctx: compass]
en: S
eu: H

[ctx: compass]
en: N
eu: I

[ctx: compass]
en: W
eu: M

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
eu: Ezin izan da jatorrizko {0}-a gehitu datu-multzora beronen barne delako jada

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this  at http://josm.openstreetmap.de . This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
eu: JOSM-k jatorrizko [{0} {1}] datu-multzoan aurkitzea espero zuen, baina ez da horrela izan. Eman honen berri helbide honetan:http://josm.openstreetmap.de . Hau ez da errore garrantzitsu bat, beraz zure lanean jarrai dezakezu.

en: Missing merge target for way with id {0}
eu: Galdu egin da {0} ID-a duen bidearen ageriko helburua

en: Missing merge target for node with id {0}
eu: Galdu egin da {0} ID-a duen nodoaren ageriko helburua

en: Missing merge target for relation with id {0}
eu: Galdu egin da {0} ID-a duen erlazioaren ageriko helburua

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
eu: Galdu egin da {1} ID-a duen {0} motako ageriko helburua

en: ID > 0 expected. Got {0}.
eu: ID > 0 espero zen. {0} daukazu.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
eu: Bertsioa > 0 espero zen.  {0} daukazu.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
eu: Ezin zaio jatorrizko berri bati changesetId > 0 eman. ChangesetId-aren balioa {0} da

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
eu: ID = 0 den jatorrizko bat ezin da ikusezina izan

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
eu: Ezin dira bateratu jatorrizko parte-hartzaileetako bat berria delako eta bestea ez

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
eu: Ezin dira ID ezberdinak dituzten jatorrizkoak bateratu. ID hau {0} da eta bestea {1}

en: node | nodes
eu[0]: nodoa
eu[1]: nodoak

note: light cyan
en: way | ways
eu[0]: bide
eu[1]: bideak

note: dark blue
en: relation | relations
eu[0]: erlazio
eu[1]: erlazioak

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
eu: Etiketa bilduma ezin zaio oinarrizko mota horri gehitu, balio anitzak dituzten klabeak daudelako.

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
eu: Ezin zaio {0} nodoa bukatu gabeko {1} bideari gehitu.

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
eu: Ezin dugu "{0}" IDa duen primitiba, "{1}" IDa duenarekin konparatu.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
eu: {0} parametroa ez dago 0..{1} artean. ''{2}'' dugu.

en: inactive
eu: inaktibo

en: selected
eu: hautatuta

en: Relation: selected
eu: Erlazioa: hautatua.

en: Node: standard
eu: Nodoa: estandarra.

en: Node: connection
eu: Nodoa: lotura

en: Node: tagged
eu: Nodoa: etiketatua

note: teal
en: untagged way
eu: etiketa gabeko bidea

note: dark green
en: incomplete way
eu: bukatu gabeko bidea

note: darker blue
en: background
eu: hondoa

en: highlight
eu: nabarmendu

note: lighteal
en: untagged
eu: etiketarik gabe

en: text
eu: testua

en: WGS84 Geographic
eu: WGS84 Geografikoa

en: Warning: failed to open input stream for resource ''/data/{0}''. Cannot load NTF<->RGF93 grid
eu: Kontuz: sarrerako kanala irekitzeko arazoak honekin: ''/data/{0}''. Ezin izan dugu NTF<->RGF93 sarea kargatu.

en: Lambert 4 Zones (France)
eu: Lambert 4 zonalde (Frantzia)

en: {0} ({1} to {2} degrees)
eu: {0} ({1} eta {2} arteko graduak)

en: {0} (Corsica)
eu: {0} (Korsika)

en: Lambert CC Zone
eu: Lambert CC Zonaldea

en: Lambert CC9 Zone (France)
eu: Lambert CC9 Zonaldea (Frantzia)

en: Lambert Zone (Estonia)
eu: Lambert Zonaldea (Estonia)

en: PUWG (Poland)
eu: PUWG (Polonia)

en: PUWG Zone
eu: PUWG Zonaldea

en: PUWG 1992 (Poland)
eu: PUWG 1992 (Polonia)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
eu: PUWG 2000 Zonaldea {0} (Polonia)

en: Swiss Grid (Switzerland)
eu: Swiss Grid (Suitza)

en: UTM Zone
eu: UTM Zonaldea

en: Hemisphere
eu: Hemisferio

en: Guadeloupe Fort-Marigot 1949
eu: Guadalupe Fort-Marigot 1949

en: Martinique Fort Desaix 1952
eu: MartinikaFort Desaix 1952

en: Guyane RGFG95
eu: Frantziar Guyana RGFG95

en: UTM France (DOM)
eu: UTM Frantzia (DOM)

en: UTM Geodesic system
eu: UTM Sistema-geodesikoa

en: object | objects
eu[0]: objektua
eu[1]: objektuak

note: item "Relations/Multipolygon"
en: Multipolygon
eu: Multipoligonoa

en: This plugin checks for errors in relations.
eu: Gehigarri honek erlazioetako arazoak egiaztatzen ditu

en: Presets do not contain property value
eu: Lehenetsien artean ez dago balio egokirik

en: Check property keys.
eu: Ezaugarriaren giltzak egiaztatu.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
eu: Ezaugarriaren giltzak zuzenak direla balioztatu hitz-zerrenda erabiliz.

en: Use complex property checker.
eu: Ezaugarrien balioztatzaile konplexua erabili.

en: Validate property values and tags using complex rules.
eu: Ezaugarrien balioak eta etiketak balioztatu erregela konplexuak erabiliz.

en: Add
eu: Gehitu

en: TagChecker source
eu: Etiketen balioztatze iturria

en: Edit
eu: Editatu

en: Add a new source to the list.
eu: Iturri berria gehitu zerrendara

en: Edit the selected source.
eu: Aukeratutako iturria editatu.

en: Delete the selected source from the list.
eu: Aukeratutako iturria ezabatu zerrendatik.

en: Data sources
eu: Datu-iturriak

en: Check property values.
eu: Ezaugarrien balioak egiaztatu.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
eu: Egiaztatu ezaugarrien balioak egokiak direla lehenetsitakoak aztertuz

en: Check for FIXMES.
eu: FIXMESak aztertu.

en: Looks for nodes or ways with FIXME in any property value.
eu: Bilatu edozein ezaugarriren balioan FIXMEak dauzkaten nodo edota bideak

en: Use default data file.
eu: Lehenetsitako datu-fitxategia erabili

en: Use the default data file (recommended).
eu: Lehenetsitako datu-fitxategia erabili (gomendatua).

en: Use default spellcheck file.
eu: Lehenetsitako zuzentzaile-ortografikoa erabili.

en: Use the default spellcheck file (recommended).
eu: Lehenetsitako zuzentzaile-ortografikoa erabili (gomendatua).

en: Fix properties
eu: Propietateak konpondu

en: Could not find element type
eu: Ezin izan da elementu mota aurkitu

en: Incorrect number of parameters
eu: Parametro kopuru okerra

en: Unclosed Ways.
eu: Itxi gabeko bideak.

en: This tests if ways which should be circular are closed.
eu: Test honen bidez itxita egon beharko liratekeen bide zirkularrak egiaztatzen dira.

en: natural type {0}
eu: {0} mota naturala

en: landuse type {0}
eu: {0} lur-erabilpen mota

en: amenities type {0}
eu: {0} zerbitzu mota

en: sport type {0}
eu: {0} kirol mota

en: tourism type {0}
eu: {0} turismo mota

en: shop type {0}
eu: {0} denda mota

en: leisure type {0}
eu: {0} aisialdi mota

en: waterway type {0}
eu: {0} ubide mota

note: </rule> <!-- lot's of "openGeoDB:..." tags can be found in germany --> <rule> <condition k="openGeoDB:type" v="Stadt"/> <icon annotate="true" src="place/settlement/town.png"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Kreis"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Gemeinde"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Ort"
en: building
eu: eraikina

note: </rule> <rule> <condition k="area" b="yes"/> color area
en: area
eu: azalera

en: Unclosed way
eu: Itxi-gabeko bidea

en: Unconnected ways.
eu: Konektatu-gabeko bidea

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
eu: Test honek bide jakin baten bukaera beste bide batengandik gertu ote dagoen egiaztatzen du.

en: Way end node near other highway
eu: Bidearen bukaera-nodoa beste errepide baten ondoan dago

en: Way end node near other way
eu: Bidearen bukaera-nodoa beste bide baten ondoan dago

en: Way node near other way
eu: Bidearen nodoa beste bide baten ondoan dago

en: Connected way end node near other way
eu: Konektatutako bide bukaera-nodoa beste bide baten ondoan dago

en: Untagged and unconnected nodes
eu: Etiketa eta konexio gabeko nodoak

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
eu: Test honek inolako bideren parte ez diren etiketa-gabeko nodoak egiaztatzen du.

en: Untagged, empty and one node ways.
eu: Etiketa gabeko, hutsik dauden edota nodo-bakarreko bideak.

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
eu: Test honek etiketa gabeko, hutsik dauden edota nodo-bakarreko bideak egiaztatzen ditu.

en: Unnamed ways
eu: Izenik gabeko bideak

en: Unnamed junction
eu: Izenik gabeko bidegurutzeak

en: Untagged ways
eu: Etiketa gabeko bideak

en: Empty ways
eu: Hustutako bideak

en: One node ways
eu: Nodo bakarreko bideak

en: Wrongly Ordered Ways.
eu: Gaizki ordenatutako bideak.

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
eu: Test honek ubide, lurrazal eta itsasertzaren norabideak egiaztatzen ditu

en: Reversed coastline: land not on left side
eu: Alderantzikatutako itsasertza: lurrazala ezin da ezkerretara egon

en: Reversed water: land not on left side
eu: Alderantzikatutako urazala: lurrazala ezin da ezkerretara egon

en: Reversed land: land not on left side
eu: Alderantzikatutako lurrazala: lurrazala ezin da ezkerretara egon

en:  [id: {0}]
eu:  [id-a: {0}]

en: Error: Unexpected line ''{0}'' in bookmark file ''{1}''
eu: Errorea: Espero ez zen ''{0}'' lerroa laster-marka honetan ''{1}''

en: Error: Illegal double value ''{0}'' on line ''{1}'' in bookmark file ''{2}''
eu: Errorea: "{2}" fitxategi-markatzailearen "{1}". lerroan "{0}" balio bikoitz ilegala dago

en: <html>Could not read bookmarks from<br>''{0}''<br>Error was: {1}</html>
eu: <html>Ezin izan ditugu irakurri laster markak hemendik:<br>''{0}''<br>Errorea: {1}</html>

en: Do not show again (remembers choice)
eu: Ez erakutsi berriz (aukera gogoratzen du)

en: incomplete
eu: osatu gabea

en: highway
eu: errepidea

en: railway
eu: trenbidea

en: waterway
eu: ubidea

en: landuse
eu: lurzorua

note: note: length == 0 should no longer happen, but leave the bracket code nevertheless, who knows what future brings
en: {0} node | {0} nodes
eu[0]: nodo {0}
eu[1]: {0} nodo

en: public transport
eu: garraio publikoa

en: {0} member | {0} members
eu[0]: Kide {0}
eu[1]: {0} kide

en: Changeset {0}
eu: Aldaketa {0}

en: Precondition violation
eu: Aurrebaldintza haustea

en: Security exception
eu: Segurtasun salbuespena

en: Network exception
eu: Sare salbuespena

en: IO Exception
eu: IO salbuespena

en: Illegal Data
eu: Arauz kontrako datuak

en: Internal Server Error
eu: Zerbitzariaren barneko errorea

en: Bad Request
eu: Eskaera okerra

en: Not Found
eu: Ez da aurkitu

en: Conflict
eu: Gatazka

en: Authentication Failed
eu: Autentikazioak huts egin du

en: Authorisation Failed
eu: Baimentzeak huts egin du

en: Client Time Out
eu: Bezeroa denboraz pasatu da

en: Communication with OSM server failed
eu: OSM zerbitzariarekin komunikazioak huts egin du

en: Authentication failed
eu: Autentikazioak huts egin du

en: Unknown host
eu: Ostalari ezezaguna

en: Object deleted
eu: Objektua ezabatu da

en: Show help information
eu: Erakutsi laguntza informazioa

en: Message of the day not available
eu: Eguneko mezua ez dago eskuragarri

en: Downloading "Message of the day"
eu: Eguneko mezua deskargatzen

en: Click to close the dialog
eu: Egin klik ixteko

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
eu: Balio ez-hutsa espero genuen, "{0}" parametroan, "{1}" jaso dugu.

en: Upload Preferences
eu: Gora kargatzeko hobespenak

en: Upload the current preferences to the server
eu: Kargatu zerbitzarira oraingo hobespenak

en: string
eu: karaktere-katea

en: Name of the user.
eu: Erabiltzailearen izena

en: OSM Password.
eu: OSM-ko pasahitza

en: Resize the applet to the given geometry (format: WIDTHxHEIGHT)
eu: Aldatu appletaren tamaina geometria honetara (formatua: ZABALERAxALTUERA)

en: string;string;...
eu: katea;katea;...

en: Download each. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
eu: Deskargatu denak. Izan daitezke: x1,y1,x2,y2, URL bat lat=y&lon=x&zoom=z dituena, edo fitxategi izen bat

en: Download each as raw gps. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
eu: Deskargatu denak gps gordin moduan. Izan daitezke: x1,y1,x2,y2, URL bat lat=y&lon=x&zoom=z dituena, edo fitxategi izen bat

en: Add each to the initial selection. Can be a google-like search string or an URL which returns osm-xml
eu: Gehitu denak hasierako aukerara. Google-ren moduko bilaketa kate bat edo osm-xml itzultzen duen URL bat izan daitezke.

en: any
eu: edozein

en: If specified, reset the configuration instead of reading it.
eu: Zehazten bada, garbitu konfigurazioa, irakurri beharrean.

en: Username
eu: Erabiltzaile izena

en: Password
eu: Pasahitza

en: usage
eu: erabilera

en: options
eu: aukerak

en: Show this help
eu: Erakutsi laguntza hau

en: Standard unix geometry argument
eu: Unixeko geometria argumento estandarra

en: Download the bounding box
eu: Deskargatu inguru-koadroa

en: Download the location at the url (with lat=x&lon=y&zoom=z)
eu: Deskargatu URL-ean zehaztutako tokia (lat=x&lon=y&zoom=z erabiliz)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
eu: Zabaldu fitxategi bat (edozein fitxategi mota zabaldu daiteke Fitxategia/Ireki aukerarekin)

en: Download the bounding box as raw gps
eu: Deskargatu inguru-koadroa gps datu gordin moduan

en: Download the location at the url (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw gps
eu: URL-ean zehaztutako tokia (lat=x&lon=y&zoom=z erabiliz) deskargatu gps datu gordin moduan

en: Select with the given search
eu: Aukeratu emandako bilaketarekin

en: Launch in maximized mode
eu: Abiarazi modu maximizatuan

en: Reset the preferences to default
eu: Preferentziak jatorrizkora berrezarri

en: Set the language
eu: Hizkuntza ezarri

en: options provided as Java system properties
eu: aukera hauek Java-ren sistema propietate moduan ematen dira

en: /PATH/TO/JOSM/FOLDER/
eu: /JOSM/KARPETARA/BIDEA/

en: Change the folder for all user settings
eu: Erabiltzailearen hobespen guztientzat karpeta aldatu

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
eu: Adi: zenbait lanetarako, JOSM-ek memoria handia behar du. Baliteke ondokoa gehitu beharra izatea
          Java-ren aukera, ematen zaion memoria maxiomoa zehazten duena megabytetan

en: examples
eu: adibideak

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
eu: --download, --downloadgps, eta --selection parametroak orden honetan prozesatzen dira.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
eu: --selection erabiltzen baduzu, ziurtatu zenbait datu kargatzen dituzula.

en: Initializing
eu: Hasieratzen

en: Updating plugins...
eu: Pluginak eguneratzen

en: Installing updated plugins
eu: Eguneratutako pluginak instalatzen

en: Loading early plugins
eu: Hasierako pluginak kargatzen

en: Setting defaults
eu: Hobespen orijinalak ezartzen

en: Creating main GUI
eu: GUI nagusia sortzen

en: Loading plugins
eu: Pluginak kargatzen

en: Unsaved osm data
eu: Gorde gabeko OSM datuak

en: Restore
eu: Berrezarri

en: Discard
eu: Baztertu

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
eu[0]: JOSMk gorde gabeko {0} osm datu geruza aurkitu ditu.
eu[1]: JOSMk gorde gabeko {0} osm datu geruza aurkitu ditu.

en: Preference setting {0} has been removed since it is no longer used.
eu: {0} hobespena ezabatu dugu ez bait da jadanik erabiltzen.

en: Exit JOSM
eu: Irten JOSMtik

en: Continue, try anyway
eu: Jarraitu, saiatu edonola ere

en: File
eu: Fitxategia

note: Strings in JFileChooser
en: View
eu: Ikusi

en: Tools
eu: Tresnak

en: Presets
eu: Aurrezarpenak

en: Menu: {0}
eu: Menua: {0}

en: Audio
eu: Audioa

en: Hide this button
eu: Ezkutatu botoi hau

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
eu: Klikatu beheko gezia berriro ikusteko

en: Move right
eu: Mugitu eskuinera

en: Map: {0}
eu: Mapa: {0}

en: Move left
eu: Mugitu ezkerrera

en: Move up
eu: Mugitu gora

en: Move down
eu: Mugitu behera

en: Zoom in
eu: Zooma gerturatu

en: Zoom out
eu: Zooma urrundu

en: scale
eu: eskala

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
eu: Longitude geografikoa saguaren puntuan.

en: The name of the object at the mouse pointer.
eu: Saguaren puntuan dagoen objektuaren izena

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
eu: Latitude geografikoa saguaren puntuan.

en: The angle between the previous and the current way segment.
eu: Aurreko eta oraingo segmentuen arteko angelua.

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
eu: Marrazten ari garen segmentuaren norabidea.

en: The length of the new way segment being drawn.
eu: Marrazten ari garen bide berriaren luzeera.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
eu: Erdiko klika egin bira egiteko.<br>Sakatu CTRL saguarekin zerrenda honetatik zuzenean aukeratzeko.<hr>

en: (no object)
eu: (objekturik ez)

en: User:
eu: Erabiltzailea:

en: Layer not in list.
eu: Geruza hau ez dago zerrendan.

en: Layer ''{0}'' must be in list of layers
eu: "{0}" geruzak, geruzen zerrendan egon behar du

en: Chinese
eu: Txinera

en: Click to cancel the current operation
eu: Klik egin ekintza hau ezeztatzeko

en: false: the property is explicitly switched off
eu: faltsua: propietatea nahita dago kenduta

en: true: the property is explicitly switched on
eu: egia: propietatea nahita dago jarrita

en: partial: different selected objects have different values, do not change
eu: partziala: objektuek aukera desberdinak dituzte, ez aldatu

en: unset: do not set this property on the selected objects
eu: ezarri gabe: ez ezarri propietate hau aukeratutako objektuetan

en: <html>Please confirm to remove <strong>1 object</strong> from <strong>1 relation</strong>.</html>
eu: <html>Mesedez, konfirmatu <strong>objektu 1</strong> ezabatzeko <strong>erlazio 1etik</strong>.</html>

en: <html>Please confirm to remove <strong>1 object</strong> from <strong>{0} relations</strong>.</html>
eu: <html>Mesedez, konfirmatu <strong>objektu 1</strong> ezabatzeko <strong>{0} erlaziotatik</strong>.</html>

en: <html>Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong> from <strong>{1} relations</strong>.</html>
eu: <html>Mesedez, konfirmatu <strong>{0} objektu</strong> ezabatzeko <strong>{1} erlaziotatik</strong>.</html>

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
eu[0]: Objektu {0} ezabatzen
eu[1]: {0} objektu ezabatzen

en: Delete objects
eu: Ezabatu objektuak

en: To delete
eu: Ezabatzeko

en: From Relation
eu: Erlaziotik

note: the role column
en: Role
eu: Rola

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
eu: Klik egin dialogoa itxi eta objektua erlazioetatik ezabatzeko

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
eu: Klik egin dialogoa itxi eta objektuak ezabatzeari uzteko

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
eu: <html>Mesedez aukeratu<strong>OSM-ren koadro tarte bat</strong> zoom maila jakin batean.</html>

en: Zoom level:
eu: Zoom maila:

en: from tile
eu: koadrotik

en: up to tile
eu: koadrora

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, i.e. <i>15/256/223</i>. Tile adresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
eu: <html>Bestela, <strong>koadro helbide bat</strong> eman zenezake <i>zoommaila/x/y</i>, formatuan i.e. <i>15/256/223</i>. Koadro helbideak honako formatuan <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> erabili daitezke baita ere..</html>

en: Tile address:
eu: Koadro helbidea

en: Apply the tile address
eu: Erabili koadro helbidea

en: Please enter a tile address
eu: Mesedez, eman tile helbidea

en: The current value isn''t a valid tile address
eu: Oraingo balorea ez da koadro helbide zuzena

en: Please enter a tile index
eu: Mesedez, sartu koadroaren indizea

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
eu: Oraingo balioa ez da koadro helbide zuzena zoom maila honetarako

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with their version
en: My with Their
eu: Nirea eta Beraiena

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with the merged version
en: My with Merged
eu: Nirea eta Bildua

note: * * compare their version of an {@see OsmPrimitive} with the merged veresion
en: Their with Merged
eu: Beraiena eta Bildua

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
eu: {0} rola ez dago konparatzen ari garen bikotean: {1}.

en: Properties
eu: Propietateak

en: Tags
eu: Etiketak

en: Nodes
eu: Nodoak

en: Members
eu: Kideak

en: No pending tag conflicts to be resolved
eu: Ez dago konpondu beharreko etiketa gatazkarik

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
eu[0]: Etiketak (gatazka {0})
eu[1]: Etiketak ({0} gatazka)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
eu[0]: Etiketa gatazka {0} konpontzeke
eu[1]: {0} etiketa gatazka konpontzeke

en: Nodes(resolved)
eu: Nodoak (konponduta)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
eu: Elkartutako nodoen zerrenda izoztua. Bide honen nodo zerrendan ez dago konpontzeko gatazkarik.

en: Nodes(with conflicts)
eu: Nodoak (gatazkekin)

en: Pending conflicts in the node list of this way
eu: Bide honetako nodo zerrendan gatazkak daude oraindik

en: Members(resolved)
eu: Kideak (konponduta)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
eu: Batutako kide zerrenda izoztua. Jadanik ez dago erlazio honen kideen arteko gatazkarik

en: Members(with conflicts)
eu: Kideak (gatazkekin)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
eu: Erlazio honen kideen arteko konpondu gabeko gatazkak

en: No pending property conflicts
eu: Ez dago propietateen gatazkarik

en: Properties(with conflicts)
eu: Propietateak (gatazkekin)

en: Pending property conflicts to be resolved
eu: Konpondu beharreko propietateen gatazkak

en: Conflict Resolution
eu: Gatazkaren konponbidea

en: {0} more...
eu: {0} gehiago...

en: The following primitives could not be copied to the target primitive<br>because they are deleted in the target dataset:
eu: Ondoko primitibak ezin izan ditugu helburu primitibara kopiatu <br>helburu datu taldean ezabatuta daudelako:

en: Merging deleted primitives failed
eu: Ezabatutako primitibak batzeak huts egin du

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
eu: "index" parametroaren balio ez egokia. Jasotakoa: {0}

en: Item {0} not found in list.
eu: {0} elementua ez dugu zerrendan aurkitu.

en: lock scrolling
eu: scrolla blokeatu

en: Compare
eu: Konparatu

en: My version
eu: Nire bertsioa

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
eu: Nire datu taldeko elementuen zerrenda, hau da, datu talde lokala

en: Merged version
eu: Konbinatutako bertsioa

en: List of merged elements. They will replace the my elements when the merge decisions are applied.
eu: Konbinatutako elementuen zerrenda. Nire elementuak ordeztuko dituzte konbinatzeko erabakiak aplikatzen direnean.

en: Their version
eu: Beraien bertsioa

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
eu: Beraien datu taldeko elementuen zerrenda, hau da, zerbitzariko datu taldea

en: > top
eu: > goian

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
eu: Kopiatu nik aukeratutako nodoak batutako nodo zerrendaren hasierara

en: > bottom
eu: > behean

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
eu: Kopiatu nik aukeratutako elementuak batutako elementu zerrendaren bukaerara

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
eu: Kopiatu nik aukeratutako elementuak batutako elementu zerrendaren hasierara

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
eu: Kopiatu nik aukeratutako elementuak batutako nodo zerrendaren lehenengo elementuaren ondoren

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
eu: Kopiatu beraien elementu hautatuak batutako elementu zerrendaren hasierara.

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
eu: Kopiatu beraien elementu hautatuak batutako elementu zerrendaren bukaerara.

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
eu: Kopiatu beraien elementu hautatuak batutako elementu zerrendaren hasierara.

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
eu: Kopiatu beraien elementu hautatuak batutako elementu zerrendaren lehenengo elementuaren atzera.

en: Copy all my elements to the target
eu: Kopiatu nire elementu guztiak helburura

en: Copy all their elements to the target
eu: Kopiatu beraien elementu guztiak helburura

note: Strings in JFileChooser
en: Up
eu: Gora

en: Move up the selected elements by one position.
eu: Igo maila bat aukeratutako elementuak.

en: Down
eu: Behera

en: Move down the selected entries by one position.
eu: Mugitu behera aukeratutako elementuak posizio bat

en: Remove
eu: Ezabatu

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
eu: Batutako elementuen zerrendatik kendu aukeratutako elementuak

en: Freeze
eu: Izoztu

en: Freeze the current list of merged elements.
eu: Orain daukagun batutako elementuen zerrenda izoztu

en: Unfreeze
eu: Desizoztu

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
eu: Desizoztu batutako elementuen zerrenda eta hasi batzen

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
eu: <html>Klikatu <strong>{0}</strong> nire eta beraien elementuak batzen hasteko.</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
eu: <html>Klikatu <strong>{0}</strong> nire eta beraien elementuak batzen bukatzeko.</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
eu[0]: Nire bertsioa (sarrera {0})
eu[1]: Nire bertsioa ({0} sarrera)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
eu[0]: Batutako bertsioa (elementu {0})
eu[1]: Batutako bertsioa ({0} elementu)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
eu[0]: Beraien bertsioa (elementu {0})
eu[1]: Beraien bertsioa ({0} elementu)

en: Node
eu: Nodoa

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
eu: Batutako nodoak ez daude izoztuta oraindik. Ezin dugu ebazpen komandoa eraiki.

en: Coordinates:
eu: Koordenatuak:

en: Deleted State:
eu: Ezabatutako egoera:

en: Referenced by:
eu: Noren erreferentzia:

en: (none)
eu: (bat ere ez)

en: deleted
eu: ezabatua

en: not deleted
eu: ezabatu gabe

en: Keep my coordiates
eu: Gorde nire koordinatuak

en: Keep their coordiates
eu: Gorde beraien koordinatuak

en: Primitive
eu: Primitiboa

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command
eu: Batutako nodoak ez daude oraindik izoztuta. Ezin dugu ebazpen komandoa eraiki

en: <undefined>
eu: <definitu gabea>

note: setting up the properties table
en: Key
eu: Gakoa

en: Value
eu: Balioa

en: Undecide
eu: Erabaki gabe

en: Conflicts when combining primitives
eu: Jatorrizkoak konbinatzean gatazka

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
eu: Bideak konbinatzean gatazkak - konbinatutako bidea "{0}" da

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
eu: Nodoak bateratzean gatazkak - helburu-nodoa "{0}" da

en: No conflicts to resolve
eu: Ez dago konpondu beharreko gatazkarik

en: Cancel conflict resolution
eu: Gatazka-konponketa desegin

en: Apply resolved conflicts
eu: Kopondutako gatazkak ezarri

en: Apply
eu: Aplikatu

en: none
eu: ezer ere ez

en: all
eu: denak

en: Choose a value
eu: Aukeratu balio bat

en: Please decide which values to keep
eu: Mesedez, aukeratu zein balio gorde

en: Not decided yet.
eu: Oraindik erabaki gabe

en: Tags from nodes
eu: Etiketak nodoetatik

en: Tags from ways
eu: Etiketak bideetatik

en: Tags from relations
eu: Etiketak erlazioetatik

en: Conflicts in pasted tags
eu: Gatazkak itsatsitako etiketetan

en: Paste ...
eu: Itsatsi...

en: From ...
eu: Nondik...

en: To ...
eu: Nora...

note: minimum size is relevant for multisplit layout
en: {0} tag | {0} tags
eu[0]: Etiketa {0}
eu[1]: {0} etiketa

en: {0} way | {0} ways
eu[0]: Bide {0}
eu[1]: {0} bide

en: {0} relation | {0} relations
eu[0]: erlazio {0}
eu[1]: {0} erlazio

en: Remove this relation member from the relation
eu: Ezabatu erlazio kide hau erlaziotik

en: Keep
eu: Mantendu

en: Undecided
eu: Erabaki gabe

en: Not decided yet
eu: Oraindik erabaki gabe

en: Role:
eu: Rola:

[ctx: tag]
en: Key:
eu: Gakoa:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Value:
eu: Balioa:

en: Orig. Way
eu: Jatorrizko bidea

en: Decision
eu: Erabakia

en: Show tags with conflicts only
eu: Gatazkak dituzten etiketak soilik erakutsi

en: Show tags with multiple values only
eu: Balio-anitzak diren etiketak soilik erakutsi

en: For selected objects only
eu: Aukeratutako objektuentzat soilik

en: Changesets
eu: Aldaketa-multzoa

en: Download
eu: Deskargatu

en: Show info
eu: Erakutsi informazioa

en: Open a web page for each selected changeset
eu: Aldaketa-multzo bakoitzarentzako web-orri bana ireki

note: Strings in JFileChooser
en: Details
eu: Xehetasunak

en: Command Stack
eu: Komando-sorta

en: Toggle: {0}
eu: Trukatu: {0}

en: Resolve conflicts.
eu: Gatazkak konpondu.

en: Resolve
eu: Konpondu

en: Close anyway
eu: Itxi edonola ere

en: Continue resolving
eu: Jarraitu konpontzen

en: Conflict not resolved completely
eu: Gatazka ez da guztiz konpondu

en: Resolve conflicts
eu: Gatazkak konpondu

en: Resolve conflicts for ''{0}''
eu: Gatazkak konpondu "{0}"(r)entzat

en: Add filter.
eu: Iragazkia gehitu

en: Edit filter.
eu: Iragazkia editatu

en: Delete filter.
eu: Iragazkia ezabatu

en: Move filter up.
eu: Iragazkia igo

en: Move filter down.
eu: Iragazkia jaitsi

en: Enable filter
eu: Iragazkia aktibatu

en: Hide elements
eu: Elementuak ezkutatu

en: Inverse filter
eu: Iragazkia alderantzikatu

en: Filter mode
eu: Iragazki-modua

[ctx: filter]
note: column header: filter text
en: Text
eu: Testua

en: <h2>Filter active</h2>
eu: <h2>Iragazkia aktibatuta dago</h2>

en: <p><b>{0}</b> objects hidden
eu: <p><b>{0}</b> objektuak ezkutaturik

en: <b>{0}</b> objects disabled
eu: <p><b>{0}</b> objektuak desgaiturik

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
eu: </p><p>Objektu guztiak ikusi ahal izateko itxi ezazu elkarrizketa-iragazkia.<p></html>

en: History
eu: Historia

en: Object with history
eu: Historiadun objektua

en: Reload
eu: Birkargatu

en: Show
eu: Erakutsi

en: Display the history of the selected objects.
eu: Aukeratutako objektuen historia erakutsi

en: Advanced object info
eu: Objektuen informazio aurreratua

en: Close the dialog and create a new node
eu: Itxi elkarrizketa-leihoa eta sortu nodo berria

en: Close the dialog, do not create a new node
eu: Itxi elkarrizketa-leihoa, ez sortu nodo berririk

en: Layers
eu: Geruzak

en: Open a list of all loaded layers.
eu: Kargatutako geruzen zerrenda ireki

en: Delete the selected layers.
eu: Aukeratutako geruzak ezabatu.

en: Show/Hide
eu: Erakutsi/Ezabatu

en: Activate
eu: Aktibatu

en: Activate the selected layer
eu: Aukeratutako geruzak aktibatu.

en: Duplicate this layer
eu: Geruza hau bikoiztu

en: Move the selected layer one row up.
eu: Aukeratutako geruza lerro bat gorantz mugitu.

en: Move the selected layer one row down.
eu: Aukeratutako geruza lerro bat beherantz mugitu.

en: Information about layer
eu: Geruzari buruzko informazioa

note: group "Relations"
en: Relations
eu: Erlazioak

en: Open a list of all relations.
eu: Erlazio guztien zerrenda ireki.

en: Open an editor for the selected relation
eu: Aukeratutako erlazioarentzat editore bat ireki

en: Delete the selected relation
eu: Aukeratutako erlazioa ezabatu

en: Create a new relation
eu: Erlazio berria sortu

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
eu: Erlazio honen kopia bat sortu eta beste edizio-leiho batean ireki

en: Relations: {0}
eu: Erlazioak: {0}

en: Selection
eu: Aukeraketa

en: Selection: {0}
eu: Aukeraketa: {0}

en: Authors
eu: Egileak

en: Open a list of people working on the selected objects.
eu: Aukeratutako objektuan lanean ibili diren pertsona guztien zerrenda ireki.

en: {0} Author | {0} Authors
eu[0]: Egile {0}
eu[1]: {0} egile

en: <new object>
eu: <objektu berria>

en: Author
eu: Egilea

en: # Objects
eu: Objektu kopurua

en: Content
eu: Edukia

en: Update changeset
eu: Aldaketa-multzoa eguneratu

en: My changesets
eu: Nire aldaketa-multzoa

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
eu: hutsik

[ctx: changeset.state]
en: Open
eu: Ireki

[ctx: changeset.state]
en: Closed
eu: Itxita

en: anonymous
eu: anonimoa

en: Comment
eu: Iruzkina

note: Strings in JFileChooser
en: Open
eu: Ireki

en: User
eu: Erabiltzailea

en: Created at
eu: Sorketa data

en: Closed at
eu: Itxiera data

en: Download content
eu: Edukia jaitsi

en: Update content
eu: Edukia eguneratu

en: Show history
eu: Historia erakutsi

en: Download now
eu: Orain jaitsi

en: Created
eu: Sortua

en: Updated
eu: Eguneratua

en: Deleted
eu: Ezabatua

en: ID
eu: IDa

note: Strings in JFileChooser <optional> item "Highways/Streets/Motorway" text "Name" item "Highways/Streets/Trunk" text "Name" item "Highways/Streets/Primary" text "Name" item "Highways/Streets/Secondary" text "Name" item "Highways/Streets/Tertiary" text "Name" <space /> <key key="highway" value="unclass
en: Name
eu: Izena

en: ID:
eu: IDa:

en: Comment:
eu: Iruzkina:

en: Open/Closed:
eu: Irekia/Itxita:

en: Created by:
eu: Sortzailea:

en: Created on:
eu: Sorrera-data:

en: Closed on:
eu: Itxiera-data:

en: open
eu: ireki

en: closed
eu: itxita

en: Changeset ID:
eu: Aldaketa-multzoaren IDa:

en: Enter a changeset id
eu: Eman aldaketa-multzoaren IDa

en: User ID:
eu: Erabiltzaile IDa:

en: User name:
eu: Erabiltzaile izena:

en: Please enter a valid user ID
eu: Balizko erabiltzaile ID bat eman

en: Invalid user name
eu: Baliogabeko erabiltzaile izena

en: Date:
eu: Data:

en: Date:
eu: Data:

en: Download my changesets only
eu: Nire aldaketa-multzoa soilik jaitsi

en: Basic
eu: Oinarrizkoa

en: Advanced
eu: Aurreratua

en: URL:
eu: URL-a:

en: Examples
eu: Adibideak

en: Add Properties
eu: Propietateak gehitu

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
eu[0]: Horrela objektu {0} aldatuko da.
eu[1]: Horrela {0} objekturaino aldatuko dira.

en: <different>
eu: <ezberdina>

en: Change values?
eu: Balioak aldatu?

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
eu[0]: Horrela objektu {0} aldatuko da.
eu[1]: Horrela {0} objekturaino aldatuko dira.

en: Please select a value
eu: Mesedez, aukeratu balio bat

en: Please select the objects you want to change properties for.
eu: Mesedez, aukeratu propietateak editatzea nahi dizkiezun objektuak.

en: Properties/Memberships
eu: Propietateak/Partaidetzak

en: Properties for selected objects.
eu: Aukeratutako objektuen propietateak

note: setting up the membership table
en: Member Of
eu: Partaidea

en: Position
eu: Kokapena

en: Properties: {0} / Memberships: {1}
eu: Propietateak: {0} / Partaidetzak: {1}

en: Properties / Memberships
eu: Propietateak / Partaidetzak

en: Change relation
eu: Erlazioa aldatu

en: Delete from relation
eu: Erlaziotik ezabatu

en: Delete Properties
eu: Propietateak ezabatu

en: Select relation
eu: Erlazioa aukeratu

en: Download selected relations
eu: Aukeratutako erlazioak jaitsi

en: Conflict in data | Conflicts in data
eu[0]: Datuetan gatazka
eu[1]: Datuetan gatazkak

en: Relation is deleted
eu: Erlazioa ezabatu egin da

en: Downloading relation {0}
eu: {0} erlazioa jaisten

en: Download relations
eu: Erlazioak jaitsi

en: Tags and Members
eu: Etiketak eta partaideak

en: Parent Relations
eu: Guraso-erlazioak

en: Sort
eu: Ordenatu

en: Reverse
eu: Alderantzikatu

en: There were {0} conflicts during import.
eu: Inportazioa egitean {0} gatazka egon dira.

en: Bookmarks
eu: Laster-markak

en: Remove the currently selected bookmarks
eu: Ezabatu aukeratutako laster-markak

note: adding the download tasks
en: Data Sources and Types:
eu: Dato jatorri eta motak

en: OpenStreetMap data
eu: OpenStreetMap datuak

en: Raw GPS data
eu: GPS datu gordinak

en: Download as new layer
eu: Geruza berri bezala deskargatu

en: Download area ok, size probably acceptable to server
eu: Deskargatzeko azalera egokia, ziurrenez zerbitzariak onartuko du

en: Areas around places
eu: Tokien inguruko eremua

en: Slippy map
eu: Mapa irristakorra

en: Synchronize node {0} only
eu: {0} nodoa soilik sinkronizatu

en: Synchronize way {0} only
eu: {0} bidea soilik sinkronizatu

en: Synchronize relation {0} only
eu: {0} erlazioa soilik sinkronizatu

en: Synchronize entire dataset
eu: Datu multzo osoa sinkronizatu

en: Conflicts detected
eu: Gatazkak aurkitu dira

en: Changeset closed
eu: Aldaketa mulzoa itxita

en: Prepare conflict resolution
eu: Gatazka ebazpenak prestatu

en: Click to cancel and to resume editing the map
eu: Klikatu ezeztatzeko eta mapa editatzen jarraitzeko

en: Node still in use
eu: Nodoa oraindik erabiltzen ari da

en: Warning: error header "{0}" did not match with an expected pattern
eu: Oharra: errorearen goiburua "{0}" ez dator bat itxarondako patroiren batekin

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
eu: Egin iruzkin labur bat igotzen ari zaren aldaketentzako:

en: Discard and Exit
eu: Baztertu eta irten

en: Upload Changes
eu: Aldaketak igo

en: Uploading data for layer ''{0}''
eu: ''{0}'' geruzako datuak eguneratzen

en: Objects to add:
eu: Gehitzeko objektuak:

en: Objects to modify:
eu: Aldatzeko objektuak:

en: Objects to delete:
eu: Ezabatzeko objektuak:

en: Back
eu: Atzera

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
eu: Mesedez, jaitsitako gehigarri guztiak aktibatzeko berrabiarazi JOSM

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
eu: {0} proiekzioa ezin izan da aktibatu. Mercator erabiltzen

en: Author: {0}
eu: Egilea: {0}

en: New
eu: Berria

en: Change {0} object | Change {0} objects
eu[0]: Aldatu {0} objektua
eu[1]: Aldatu {0} objektuak

en: Change Properties
eu: Aldatu propietateak

en: All Formats
eu: Formatu guztiak

en: Contacting OSM Server...
eu: OSM zerbitzariarekin konektatzen...

en: Add author information
eu: Egileari buruzko informazioa gehitu

en: Click to update the activated plugins
eu: Egin klik aktibatutako gehigarriak eguneratzeko

note: group "Highways/Streets"
en: Streets
eu: Kaleak

note: Add address nodes item "Annotation/Addresses"
en: Addresses
eu: Helbideak

note: item "Places/Country"
en: Country
eu: Herrialdea

note: <separator/> item "Places/City"
en: City
eu: Hiria (100.000 biztanle baino gehiago)

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Number"
en: Number
eu: Zenbakia

en: Parameter ''{0}'' must not be null
eu: ''{0}'' parametroa ezin da nulua izan

en: Buildings width:
eu: Eraikinen zabalera:

en: Draw buildings
eu: Eraikinak marraztu

en: Buildings
eu: Eraikinak

en: Create buildings
eu: Eraikinak sortu

en: Blank Layer
eu: Geruza garbia

en: Use
eu: Erabili

en: Please select a scheme to use.
eu: Aukeratu erabiltzeko eskema bat

en: Color Scheme
eu: Kolore-eskema

en: Please select the scheme to delete.
eu: Aukeratu ezabatzeko eskema bat

en: Color Schemes
eu: Kolore-eskemak

en: Split area
eu: Azalera banandu

en: Are you sure?
eu: Ziur zaude?

en: Start adjusting
eu: Doiketa hasi

en: No layers to adjust
eu: Ez dago doitzeko geruzarik

en: Open a blank WMS layer to load data from a file
eu: Ireki WMS geruza-zuri bat fitxategi batetik datuak kargatzeko

en: Downloader:
eu: Jaitsiera kudeatzailea:

en: Overlap tiles
eu: "Tile"-en gainjartzea

en: % of east:
eu: ekialdera % :

en: % of north:
eu: iparraldera %:

en: Simultaneous connections
eu: Aldibereko konexioak

en: Copy Selected Default(s)
eu: Aukeratutako lehenetsia(k) kopiatu

en: Please select at least one row to copy.
eu: Mesedez, aukeratu kopiatzeko lerro bat gutxienez.

en: Menu Name
eu: Menu-izena

en: Menu Name (Default)
eu: Menu-izena (lehenetsia)

en: WMS URL
eu: WMSaren URL helbidea

en: Exception occurred
eu: Salbuespena gertatu da

en: Not in cache
eu: Ez dago aurrememorian

en: Rectified Image...
eu: Zuzendutako irudia...

en: Download Rectified Images From Various Services
eu: Jaitsi zuzendutako irudiak hainbat zerbitzutatik

note: This service serves the purpose of "just this once" without forcing the user to commit the link to the preferences Clipboard content gets trimmed, so matching whitespace only ensures that this service will never be selected automatically.
en: Custom WMS Link
eu: Pertsonalizatutako WMS lotura

en: Supported Rectifier Services:
eu: Onartutako zuzenketa-zerbitzuak

en: Visit Homepage
eu: Webgunea bisitatu

en: WMS URL or Image ID:
eu: WMSaren URLa edota irudiaren IDa:

en: Add Rectified Image
eu: Zuzendutako irudia gehitu

en: No valid WMS URL or id
eu: WMSaren URLa edota IDa ez da zuzena

en: Warning: The base URL ''{0}'' for a WMS service doesn't have a trailing '&' or a trailing '?'.
eu: Kontuz: WMS zerbitzuaren "{0}" URLa ez da '&' edota '?'rekin bukatzen.

en: Warning: Fetching WMS tiles is likely to fail. Please check you preference settings.
eu: Kontuz: WMSaren "tile"-eguneraketak huts egin dezake. Mesedez, egiaztatu zure hobespenen konfigurazioa.

en: Warning: The complete URL is ''{0}''.
eu: Kontuz: URL osoa "{0}" da.

en: The projection ''{0}'' in URL and current projection ''{1}'' mismatch.
    This may lead to wrong coordinates.
eu: URLaren ''{0}'' proiekzioa eta egungo ''{1}'' proiekzioa ez datoz bat.
    Koordenatu okerretara eraman gaitzake honek.

en: Warning: WMS layer deactivated because of malformed base url ''{0}''
eu: Kontuz: WMS geruza desaktibatu egin da "{0}" URLaren malformazioagatik

en: (deactivated)
eu: (desaktibatua)

en: WMS layer ({0}), automatically downloading in zoom {1}
eu: ({0}) WMS geruza, automatikoki jaisten {1} zoom mailan

en: WMS layer ({0}), downloading in zoom {1}
eu: ({0}) WMS geruza, {1} zoom mailan jaisten

en: <html>The base URL<br>''{0}''<br>for this WMS layer does neither end with a ''&'' nor with a ''?''.<br>This is likely to lead to invalid WMS request. You should check your<br>preference settings.<br>Do you want to fetch WMS tiles anyway?
eu: <html>WMS geruza honentzako URL-a<br>"{0}"<br>ez da bukatzen ez "&"n ezta "?"n ere.<br>Honek zuzena ez den WMS bat eskatzera eraman gaitzake. Baieztatu ezazu<br>hobespenen konfigurazioa.<br>Hala ere WMSaren "tile"ak jaitsi nahi dituzu?

en: Yes, fetch images
eu: Bai, jaitsi irudiak

en: Invalid URL?
eu: URL desegokia?

en: Download visible tiles
eu: Jaitsi ikusgai dauden "tile"ak

en: The requested area is too big. Please zoom in a little, or change resolution
eu: Eskatutako azalera handiegia da. Mesedez, egin zoom pixka bat, edo aldatu bereizmena

en: Change resolution
eu: Bereizmena aldatu

en: Reload erroneous tiles
eu: "Tile" okerrak berriz kargatu

en: Alpha channel
eu: Alpha kanala

en: Save WMS layer to file
eu: Gorde WMS geruza fitxategian

en: Save WMS layer
eu: Gorde WMS geruza

en: Load WMS layer from file
eu: Kargatu WMS geruza fitxategitik

en: Load WMS layer
eu: Kargatu WMS geruza

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
eu: Sustengurik gabeko WMS fitxategi-bertsioa; {0} aurkitu da eta {1} espero zen

en: File Format Error
eu: Fitxategiaren formatuan errorea

en: Error loading file
eu: Fitxategia kargatzean errorea

en: Set WMS Bookmark
eu: WMS laster-marka ezarri

en: Automatic downloading
eu: Jaitsiera automatikoa

en: WMS Files (*.wms)
eu: WMS Fitxategiak (*.wms)

en: Convert to multipolygon
eu: Multipoligono bilakatu

en: Convert to multipolygon.
eu: Multipoligono bilakatu.

note: Commit
en: Create multipolygon
eu: Multipoligonoa sortu

en: Create multipolygon.
eu: Multipoligonoa sortu.

en: create new objects
eu: objektu berriak sortu

en: Objects history
eu: Objektuen historia

en: Edit relations
eu: Erlazioak editatu

en: Open a list of routing nodes
eu: Nodo-ibilgarrien zerrenda ireki.

en: Slippy Map
eu: Mapa irristakorra

en: The current selection cannot be used for splitting.
eu: Egungo aukeraketa ezin da erabili bereizketarako.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
eu[0]: Aukeratutako bidean ez dago aukeratutako nodoa.
eu[1]: Aukeratutako bidean ez daude aukeratutako nodoak.

en: {0} {1}% of GPS track
eu: GPS arrastoaren % {0} {1}tik

en: Shows current position in the video
eu: Bideoan egungo kokapena erakusten du

en: Import Video
eu: Bideoa inportatu

en: Sync a video against this GPS track
eu: Sinkronizatu bideo bat GPS arrastoarekin

en: Remove Video
eu: Bideoa ezabatu

en: removes current video from layer
eu: bideoa ezabatzen du geruzatik

en: Play/Pause
eu: Erreproduzitu/Pausarazi

en: starts/pauses video playback
eu: hasi/pausatu bideoaren play-back-a

en: Forward
eu: Aurrera

en: Faster
eu: Azkarrago

en: faster playback
eu: play-back-a azkarrago

en: Slower
eu: Motelago

en: slower playback
eu: play-back-a polikiago

en: loop
eu: begizta

note: now the options menu
en: Keep centered
eu: Zentratuta mantendu

en: follows the video icon automaticly
eu: bideoaren ikonoa jarraitzen du automatikoki

en: Jump length
eu: Jauziaren luzera

en: Set the length of a jump
eu: Jauziaren luzera ezarri

en: Jump in video for x ms
eu: X ms-etarako bideo-jauzia

en: Loop length
eu: Begizta-luzera

en: Set the length around a looppoint
eu: Begizta-puntuaren inguruko luzera ezarri

en: Unable to find JNA Java library!
eu: Ezin izan da JNA Java liburutegia aurkitu!

en: Unable to find native libvlc library!
eu: Ezin izan da jatorrizko libvlc liburutegia aurkitu!

note: TODO we need Icons instead
en: play
eu: erreproduzitu

en: Scanned Map...
eu: Eskaneatutako mapa...

en: Display a map that was previously scanned and uploaded to walking-papers.org
eu: Lehenago eskaneatu eta walking-papers.org-ra igo den mapa erakutsi

en: Enter a walking-papers.org URL or ID (the bit after the ?id= in the URL)
eu: Sartu walking-papers.org-ko URL edota ID bat (URLan ageri dena ?id= horren ostean)

en: Could not read information from walking-papers.org the id "{0}"
eu: Ezin izan da walking-papers.org-ko "{0}" ID-aren informazioa irakurri

en: Walking Papers layer ({0}) in zoom {1}
eu: Walking Papers ({0}) geruza {1} zoom-mailan

en: Way Download
eu: Jaitsi bidea

en: Download map data on the end of selected way
eu: Jaitsi aukeratutako bidearen bukaerako mapa-datuak

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
eu: <html>Ezin ezin da jaitsiera abiaraziko duen nodo bakar bat ere aurkitu.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
eu: <html>Ez dago "{0}" nodoari lotutako biderik. Bertan behera uzten.</html>

en: Merge duplicate node?
eu: Bateratu bikoiztutako nodoak?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
eu: <html>Ez dago jaisteko konektatutako bide gehiagorik.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
eu: "{0}" nodoa elkar-konektatuta dauden 2 bide baino gehiagoren bidegurutzea da.

en: Way Select
eu: Aukeratutako bidea

en: Adjust the position of the selected WMS layer
eu: Aukeratutako WMS geruzaren kokapena doitu

en: Please select the WMS layer to adjust.
eu: Mesedez, aukeratu doitu beharreko WMS geruza.

en: Select WMS layer
eu: WMS geruza aukeratu

en: There are currently no WMS layer to adjust.
eu: Uneotan ez dago doitzeko WMS geruzarik

en: Download WMS tile from {0}
eu: Jaitsi WMS "tile"a {0}tik

en: WMS Plugin Preferences
eu: WMSen gehigarrien hobespenak

en: Modify list of WMS servers displayed in the WMS plugin menu
eu: WMS gehigarrien menuan agertzen diren WMS zerbitzarien zerrenda editatu

en: WMS URL (Default)
eu: WMSaren URL helbidea (lehenetsia)

note: * This file can be used to add some special messages to the translation, which are not part of the programm texts, but should be translated nevertheless. The text before is for translators OSM server message
en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
eu: Nodo gehiegi eskatu dituzu (muga 50.000n dago). Azalera txikiagoa aukeratu edota erabili planet.osm fitxategia

note: OSM server message
en: Database offline for maintenance
eu: Datu-basea ez da eskuragarri egongo mantentze-lanengatik

note: OSM server message
en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
eu: Inguru-koadroaren gehienezko tamaina 0,25ekoa da eta zure eskakizuna handiegia zen. Eskatu azalera txikiagoa edota erabili planet.osm fitxategia

note: Java message loading audio data
en: could not get audio input stream from input URL
eu: Ezin izan da audio-fluxurik lortu URL horretatik

note: Java message loading audio data
en: Audio Device Unavailable
eu: Audio-gailua ez dago eskuragarri

note: OSM server message
en: You must make your edits public to upload new data
eu: Zure edizioak publiko egin behar dituzu datu berriak igo ahal izateko

note: Nominatim search place type
en: town
eu: herria

note: Landuse type used in multipolygons <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="forest"/> color forest
en: forest
eu: basoa

note: Landuse type used in multipolygons
en: farmland
eu: etxaldea

note: Strings in JFileChooser
en: All Files
eu: Fitxategi guztiak

note: Strings in JFileChooser
en: Attributes
eu: Ezaugarriak

note: Strings in JFileChooser
en: Abort file chooser dialog.
eu: Fitxategi-aukeraketa koadroa bertan behera utzi.

note: Strings in JFileChooser
en: Create New Folder
eu: Karpeta berria sortu

note: Strings in JFileChooser
en: Delete File
eu: Fitxategia ezabatu

note: Strings in JFileChooser
en: Enter file name:
eu: Fitxategi izena sartu:

note: Strings in JFileChooser
en: Enter path or folder name:
eu: Sartu bidea edota karpeta izena:

note: Strings in JFileChooser
en: Error
eu: Errorea

note: Strings in JFileChooser
en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
eu: Fitxategiaren izena "{0}"tik "{1}"ra aldatzean errorea

note: Strings in JFileChooser
en: File name:
eu: Fitxategiaren izena:

note: Strings in JFileChooser
en: File Name:
eu: Fitxategi-izena:

note: Strings in JFileChooser
en: FileChooser help.
eu: FileChooser laguntza.

note: Strings in JFileChooser
en: Files
eu: Fitxategiak

note: Strings in JFileChooser
en: Files of type:
eu: Mota honetako fitxategiak:

note: Strings in JFileChooser
en: Files of Type:
eu: Mota Honetako Fitxategiak:

note: Strings in JFileChooser
en: Filter:
eu: Iragazi

note: Strings in JFileChooser
en: Folders
eu: Karpetak

note: Strings in JFileChooser
en: Home
eu: Hasiera

note: Strings in JFileChooser
en: List
eu: Zerrenda

note: Strings in JFileChooser
en: Look in:
eu: Begiratu hemen:

note: Strings in JFileChooser
en: Look In:
eu: Begiratu hemen:

note: Strings in JFileChooser
en: Modified
eu: Aldatua

note: Strings in JFileChooser
en: New Folder
eu: Karpeta berria

note: Strings in JFileChooser
en: Open selected file.
eu: Ireki aukeratutako fitxategia.

note: Strings in JFileChooser
en: Rename File
eu: Fitxategiari izena aldatu

note: Strings in JFileChooser
en: Rename file "{0}" to
eu: "{0}" fitxategiaren izena honengatik ordeztu

note: Strings in JFileChooser
en: Save in:
eu: Gorde hemen:

note: Strings in JFileChooser
en: Save In:
eu: Gorde hemen:

note: Strings in JFileChooser
en: Save selected file.
eu: Gorde aukeratutako fitxategia.

note: Strings in JFileChooser
en: Selection:
eu: Aukeraketa

note: Strings in JFileChooser
en: Size
eu: Neurria

note: Strings in JFileChooser
en: Up One Level
eu: Maila bat igo

note: Strings in JFileChooser
en: Update
eu: Eguneratu

note: Strings in JFileChooser
en: Update directory listing.
eu: Direktorio zerrenda eguneratu.

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Blue:
eu: Urdina:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Color Name:
eu: Kolore izena:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Green:
eu: Berdea

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Hue:
eu: Tonua:

note: Strings in GTK ColorChooser
en: GTK Color Chooser
eu: GTK kolore hautatzailea

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Red:
eu: Gorria

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Saturation:
eu: Saturazioa

note: File ../plugins/alignways/build.xml had no data Plugin buildings_tools
en: Tools for drawing buildings.
eu: Eraikinak marrazteko erremintak.

note: Plugin cadastre-fr
en: A special handler for the French land registry WMS server.
eu: Frantziako lur-erregistroaren WMS zerbitzaria erabiltzeko osagai berezia.

note: Plugin Create_grid_of_ways
en: Create a grid of ways.
eu: Bideen lauki bat sortu.

note: Plugin czechaddress
en: Creating and handling address nodes and buildings within Czech Republic.
eu: Sortu eta kudeatu helbide-nodoak eta eraikinak Txekiar Errepublikan

note: Plugin dataimport
en: Allows to import various file formats into JOSM directly.
eu: Zenbait fitxategi-formatu JOSMra zuzenean inportatzeko aukera.

note: Plugin DirectUpload
en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
eu: Gehigarri honek GPS arrastoak zuzenean igotzen ditu JOSMn aktibo dagoen geruzatik openstreetmap.org-ra.

note: Plugin Duplicate-Way
en: Duplicate Ways with an offset
eu: Batak bestearekiko lerrokatu gabe dauden bikoiztutako bideak

note: Plugin editgpx
en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
eu: Denbora-markak era anonimoan egiteko eta GPX arrasto handiak ezabatzeko aukera ematen du.

note: Plugin globalsat
en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
eu: Globalsat dg100 datu-arakatzailetik GPS puntuak jaitsi zuzenean JOSMra.

note: Plugin graphview
en: Visualizes routing information as a routing graph.
eu: Bideratze-informazioa bideratze-grafo moduan erakusten du.

note: Plugin grid
en: Provide a background layer that displays a map grid
eu: Mapa-sareta bat hondoko-geruza moduan eskuratzeko aukera

note: Plugin ImageWayPoint
en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the 'name', 'cmt' or 'desc' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
eu: GPX fitxategi baten puntuak eta irudiak bateratzeko beste gehigarri bat. Korrelazioa eman dadin, beharrezkoa da puntu baten "name", "cmt" edota "desc" atributuak irudi-fitxategiaren izenarekin bat etortzea.

note: Plugin lakewalker
en: Helps vectorizing WMS images.
eu: WMS irudiak bektorizatzeko laguntza.

note: Plugin michigan_left
en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
eu: Ezkerrera biratzeko debekua gehitzen die 4 edo 5 bide-multzoei

note: Plugin multipoly-convert
en: Simply convert an area to a multipolygon.
eu: Azalera bat multipoligono batean bilakatzen du era errazean.

note: Plugin multipoly
en: Create multipolygons by one click, much easier than standard way with relation editor.
eu: Multipoligonoak sortzen ditu klik bakarrarekin, erlazio-kudeatzailearekin baino errazago.

note: Plugin openlayers
en: Displays an OpenLayers background image
eu: OpenLayers-eko irudi bat erakusten du hondoan

note: Plugin openstreetbugs
en: Imports issues from OpenStreetBugs
eu: OpenStreetBugs-etik akatsak jaisten ditu

note: Plugin openvisible
en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
eu: Uneotan ikusgai den pantailako arearekin elkarguneak dauzkaten GPX/OSM fitxategiak irekitzen uzten digu.

note: Plugin osmarender
en: Launches FireFox to display the current visible screen as a nice SVG image.
eu: Firefox nabigatzailea irekitzen du uneotan pantailan dagoena SVG irudi moduan ikusteko.

note: Plugin photo_geotagging
en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
eu: Irudi-fitxategiaren goiburuan GPS kokapenaren informazioa gehitzen du. Ezaugarri hau ikusteko irudi-geruzan klik egin eskuineko botoian.

note: Plugin PicLayer
en: This plugin allows to display any picture as a background in the editor and align it with the map.
eu: Gehigarri honek edozein argazki JOSMren hondoan jarri eta maparekin lerrokatzeko aukera ematen du.

note: Plugin plastic_laf
en: The great JGoodies Plastic Look and Feel.
eu: JGoodies Plastic handiaren "Look and Feel"-a.

note: Plugin public_transport
en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
eu: Garraio publikoko ibilbideak mapeatu eta editatzea errazagoa egiten du.

note: Plugin remotecontrol
en: Let other applications send commands to JOSM.
eu: Utzi beste aplikazioei JOSMra komandoak bidaltzen.

note: Plugin reverter
en: Plugin for reverting changesets
eu: Aldaketa-multzoak

note: Plugin routes
en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
eu: Ibilbideak renderizatzen ditu (autobusarenak, mendi-ibilbideak, bizikleta-bideak, ...). Ibilbide-mota gehigarrien direktorioko routes.xml fitxategian definitu behar dira.

note: Plugin routing
en: Provides routing capabilities.
eu: Bideratzaile-gaitasunak ematen ditu

note: Plugin SimplifyArea
en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
eu: Angelu kamutsa duten nodoak ezabatzen ditu areak sinplifikatzeko. Ezabatzeko gehienezko area-tamainak prozesua baldintzatu dezake. Gertuko nodoen bataz-bestekoa ere egiten du.

note: Plugin slippymap
en: Displays a slippy map grid in JOSM. Can load tiles from slippy map as background and request updates.
eu: JOSMn mapa-higigarri bat erakusten dut. "Tile"ak karga ditzake desplazatu daitekeen mapa batentzako eta eguneraketak eskatu.

note: Plugin surveyor
en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
eu: Egungo GPS kokapenean markak/nodoak gehitzeko aukera ematen digu.

note: Plugin tageditor
en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
eu: Elkarrizketa-koadro bat eskaintzen digu etiketak editatzeko taulatutako sareta batean.

note: Plugin tagging-preset-tester
en: Adds a tagging preset tester to the help menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
eu: Menuko laguntza atalera etiketen-hobespen zuzentzailea gehitzen du hobetsitakoen etiketak garatzen laguntzeko (agertuko den elkarrizketa-leihoaren aurrebista azkarra). JAR fitxategia era autonomoan abiarazi dezake baita ere.

note: Plugin terracer
en: Make terraced houses out of single blocks.
eu: Bloke bakanetatik elkar-atxikitako etxeak sortzen ditu

note: Plugin touchscreenhelper
en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Currently adds only one button to slip the map.
eu: Laguntza-botoiak eskaintzen ditu botoi-bakarreko saguekin (stylus) lan egiteko. Gaur egun botoi bakarra gehitzen du mapa mugitzeko.

note: Plugin Tracer
en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
eu: Eraikinak marrazten ditu txekiar-katastroko mapa erabiliz. TracerServer (.NET edo Mono) behar du ondo aritzeko.

note: Plugin turnrestrictions
en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
eu: Turnrestrictions gehigarriak biraketen informazioa sartzea errazten du OpenStreetMap-en datu-basean.

note: Plugin undelete
en: Allows undeleting object from OSM database
eu: OSMren datu-basetik borratuta zeuden objektuak berreskuratzea ahalbideratzen digu

note: Plugin validator
en: An OSM data validator. It checks for problems in data, and provides fixes for the common ones. Spellcheck integrated for tag names.
eu: OSMren datuen balioztatzaile bat. Datuetan egon daitezkeen akatsez abisatzen dut eta konponbidea eman ezagunenentzat. Etiketen izenentzat zuzentzaile-ortografiko bat dauka.

note: Plugin videomapping
en: (This Plugin is currently work in progress!!!) Links and syncs a georeferenced video against a GPS track, to use it for identify visible objects.
eu: (Gehigarri hau lanean ari da uneotan) GPS arrasto bat geo-erreferentziatutako bideo batekin linkatu eta sinkronizatzen du, horren bidez ikusgai diren objektu batzuk identifikatzeko

note: Plugin walkingpapers
en: Supports downloading tiled, scanned maps from walking-papers.org. This plugin is still under early development and may be buggy.
eu: "Tile"-en deskarga eta walking-papers.org-en digitalizatutako mapak onartzen ditu. Gehigarri hau lehen-garapenetan dago eta erroreak izan ditzake.

note: Plugin waydownloader
en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
eu: Elkar-konektaturiko bide luzeen deskarga erraza

note: Plugin wayselector
en: Select a sequence of non-branching connected ways
eu: Aukeratu adarkadura ez dute konektaturiko bideak

note: Plugin wms-turbo-challenge2
en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
eu: Gidatu lasterketa-auto bat aire-irudien gainean A puntutik B-raino. Utzi kaktusak atzean...

note: Plugin wmsplugin
en: Display georeferenced images as background in JOSM (WMS servers, Yahoo, ...).
eu: Erakutsi geo-erreferentziatutako irudiak JOSM-ren hondoan (WMS zerbitzariak, Yahoo eta abar)

note: unparsed line <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> unparsed line <presets xmlns="http://josm.openstreetmap.de/tagging-preset-1.0"> <!-- Pics have been derived from http://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel_der_Verkehrszeichen_in_Deutschland (german street sign SVGs) http://commons.wikimedia.org/wiki/
en: Highways
eu: Bideak

note: item "Highways/Streets/Motorway" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Exit"/> </button> <button label="Motorway" hotkey="1">
en: Motorway
eu: Autobide

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=motorway" /> item "Highways/Streets/Motorway" label "Edit Motorway"
en: Edit Motorway
eu: Autobidea editatu

note: <space /> <key key="highway" value="motorway" /> item "Highways/Streets/Motorway" text "Reference" <key key="highway" value="trunk" /> item "Highways/Streets/Trunk" text "Reference" <key key="highway" value="trunk_link" /> item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Reference" <key key="highway" value=
en: Reference
eu: Erreferentzia

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary Link" combo "Lanes" item "Highw
en: Lanes
eu: Erreiak

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Motorway Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Primary" text "Max. speed (km/h)" item "H
en: Max. speed (km/h)
eu: Gehienezko abiadura (km/o)

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Oneway" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Primary" check "Oneway" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Oneway" item 
en: Oneway
eu: Norabide bakarra

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Bridge" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Bridge" item "Highways/Streets/Trunk" check "Bridge" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Bridge" item "Highways/Streets/Primary" check "Bridge" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Bridge" item 
en: Bridge
eu: Zubia

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Trunk" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Primary" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Tunnel" item 
en: Tunnel
eu: Tunela

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Cutting" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Cutting" item "Highways/Streets/Trunk" check "Cutting" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Cutting" item "Highways/Streets/Primary" check "Cutting" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Cutting"
en: Cutting
eu: Mozketa

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Embankment" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Embankment" item "Highways/Streets/Trunk" check "Embankment" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Embankment" item "Highways/Streets/Primary" check "Embankment" item "Highways/Streets/Primary Link" 
en: Embankment
eu: Lubeta

note: </optional> item "Highways/Streets/Motorway Link"
en: Motorway Link
eu: Autobide-lotura

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_link" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=motorway_link" /> item "Highways/Streets/Motorway Link" label "Edit Motorway Link"
en: Edit Motorway Link
eu: Autobide-lotura editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Trunk"
en: Trunk
eu: Errepide nagusia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=trunk" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=trunk" /> item "Highways/Streets/Trunk" label "Edit Trunk"
en: Edit Trunk
eu: Errepide nagusia editatu

note: item "Highways/Streets/Trunk" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Primary" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Motorroad"
en: Motorroad
eu: Autobidea

note: </optional> item "Highways/Streets/Trunk Link"
en: Trunk Link
eu: Errepide nagusiaren lotura

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=trunk_link" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=trunk_link"/> item "Highways/Streets/Trunk Link" label "Edit Trunk Link"
en: Edit Trunk Link
eu: Errepide nagusi-lotura

note: </optional> <separator/> item "Highways/Streets/Primary" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Motorway"/> </button> <button label="Primary" hotkey="2">
en: Primary
eu: Lehen mailako errepidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=primary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=primary" /> item "Highways/Streets/Primary" label "Edit Primary Road"
en: Edit Primary Road
eu: Lehen mailako errepidea editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Primary Link"
en: Primary Link
eu: Lehen mailako errepidearen lotura

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=primary_link" /> item "Highways/Streets/Primary Link" label "Edit Primary Link"
en: Edit Primary Link
eu: Lehen mailako errepidearen lotura editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Secondary" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Primary"/> </button> <button label="Secondary" hotkey="3">
en: Secondary
eu: Bigarren mailako errepidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=secondary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=secondary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=secondary" /> item "Highways/Streets/Secondary" label "Edit Secondary Road"
en: Edit Secondary Road
eu: Bigarren mailako errepidea editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Tertiary"
en: Tertiary
eu: Hirugarren mailako errepidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=tertiary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=tertiary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=tertiary" /> item "Highways/Streets/Tertiary" label "Edit Tertiary Road"
en: Edit Tertiary Road
eu: Hirugarren mailako errepidea editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Unclassified" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Secondary"/> </button> <button label="Unclassified" hotkey="4">
en: Unclassified
eu: Sailkatu gabeko errepidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=unclassified" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=unclassified" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=unclassified" /> item "Highways/Streets/Unclassified" label "Edit Unclassified Road"
en: Edit Unclassified Road
eu: Sailkatu gabeko errepidea editatu

note: item "Highways/Streets/Unclassified" check "Passing Places" item "Highways/Streets/Service" check "Passing Places" item "Ways/Combined Foot- and Cycleway" check "Passing Places" item "Ways/Dedicated Footway" check "Passing Places"
en: Passing Places
eu: Aurreratze-lekua

note: item "Highways/Streets/Unclassified" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Residential" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Living Street" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Pedestrian" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Service" text "Width (meters)" item "Highwa
en: Width (meters)
eu: Zabalera (metroak)

note: </optional> item "Highways/Streets/Residential" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Unclassified"/> </button> <button label="Residential" hotkey="5">
en: Residential
eu: Kalea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=residential" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=residential" /> item "Highways/Streets/Residential" label "Edit Residential Street"
en: Edit Residential Street
eu: Hiriko-kalea

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" item "Highways/Streets/Parking Aisle" combo "Surface" item "Highways/Streets/Road (Unknown Type
en: Surface
eu: Gainazala

en: paved
eu: zolatua

en: unpaved
eu: zolatu-gabea

en: asphalt
eu: asfaltua

en: concrete
eu: hormigoi

en: metal
eu: metala

en: wood
eu: egurra

en: paving_stones
eu: galtzada-arri zola

en: cobblestone
eu: galtzada-arria

en: gravel
eu: hartxintxar

en: compacted
eu: trinkotua

en: grass_paver
eu: landare-zolua

en: grass
eu: belarra

en: sand
eu: hondarra

en: ground
eu: lursaila

note: </optional> item "Highways/Streets/Living Street"
en: Living Street
eu: Bizitegi-kalea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=living_street" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=living_street" /> item "Highways/Streets/Living Street" label "Edit Living Street"
en: Edit Living Street
eu: Bizitegi-kalea editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Pedestrian"
en: Pedestrian
eu: Oinezkoen kalea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=pedestrian" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=pedestrian" /> item "Highways/Streets/Pedestrian" label "Edit Pedestrian Street"
en: Edit Pedestrian Street
eu: Oinezkoen kalea editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Service"
en: Service
eu: Zerbitzu-bidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=service" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=service" /> item "Highways/Streets/Service" label "Edit Serviceway"
en: Edit Serviceway
eu: Zerbitzu-bidea editatu

note: <space /> <key key="highway" value="service" /> <optional> item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type"
en: Serviceway type
eu: Zerbitzu-bide mota

en: alley
eu: kalezuloa

en: driveway
eu: sarrera-bidea (etxe, baserri eta abarrerantz)

en: parking_aisle
eu: aparkalekuetako-bidea

note: </optional> item "Highways/Streets/Parking Aisle"
en: Parking Aisle
eu: Aparkalekuetako-bidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:service=parking_aisle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:service=parking_aisle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:service=parking_aisle" /> item "Highways/Streets/Parking Aisle" label "Edit Parking Aisle"
en: Edit Parking Aisle
eu: Aparkalekuetako-bidea editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)"
en: Road (Unknown Type)
eu: Errepidea (mota ezezaguna)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=road" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=road" /> item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" label "Edit Road of unknown type"
en: Edit Road of unknown type
eu: Errepidea (mota ezezaguna) editatu

note: </optional> item "Highways/Streets/Construction"
en: Construction
eu: Eraikuntza

note: item "Highways/Streets/Construction" label "Edit Highway Under Construction"
en: Edit Highway Under Construction
eu: Eraikuntzan dagoen bidea editatu

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction"
en: Junction
eu: Elkargunea

note: </rule> <!-- traffic_calming tag --> <rule> <condition k="traffic_calming" v="bump"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k="traffic_calming" v="hump"/> <condition k="traffic_calming" v="table"/> <condition k="traffic_calming" v="chicane"/> <icon annotate="true" src="vehicle/ch
en: roundabout
eu: errotonda

note: </optional> <separator/> item "Highways/Streets/Road Restrictions"
en: Road Restrictions
eu: Trafikoaren murrizketak

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:access" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:access" /> item "Highways/Streets/Road Restrictions" label "Edit Road Restrictions"
en: Edit Road Restrictions
eu: Bidearen murrizketak editatu

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "Toll"
en: Toll
eu: Ordainsaria

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "No exit (cul-de-sac)"
en: No exit (cul-de-sac)
eu: Irteera gabea (cul-de-sac)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Access" item "Ways/Track" combo "Access" item "Leisure/Sauna" combo "Access"
en: Access
eu: Sarbidea

en: yes
eu: bai

note: <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="access" v="private"/> color private
en: private
eu: pribatua

note: <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="access" v="destination"/> color destination
en: destination
eu: norakoa

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--restrictions tags --> <!--the restrictions rules should be placed before the path rule! --> <rule> <condition k="access" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/access.png" priority="-100"/> <condition k="access" v="permissive"/> color pe
en: permissive
eu: baimendua

en: agricultural
eu: nekazal

en: forestry
eu: baso

en: delivery
eu: banaketa

en: no
eu: ez

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Agricultural"
en: Agricultural
eu: Nekazaritza

en: designated
eu: baimendua

en: official
eu: ofiziala

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Goods"
en: Goods
eu: Merkantziak

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Heavy Goods Vehicles (hgv)"
en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
eu: Ibilgailu pisutxuak (6 t. baino gehiago)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" item "Ways/Path" combo "Horse" item "Barriers/Bollard" check "Horse" item "Barriers/Spikes" check "Horse" item "Barriers/Border Control" check "Horse" item "Barriers/Entrance" check "Horse" item "Barriers/Gate" check "Horse" item "Barriers/Lift
en: Horse
eu: Zaldia

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" item "Ways/Track" combo "Motorcycle" item "Barriers/Bollard" check "Motorcycle" item "Barriers/Cattle Grid" check "Motorcycle" item "Barriers/Spikes" check "Motorcycle" item "Barriers/Border Control" check "Motorcycle" item "Barriers/Entra
en: Motorcycle
eu: Motozikleta

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcar" item "Ways/Track" combo "Motorcar" item "Ways/Path" combo "Motorcar" item "Barriers/Cattle Grid" check "Motorcar" item "Barriers/Spikes" check "Motorcar" item "Barriers/Border Control" check "Motorcar" item "Barriers/Entrance" check "Motorca
en: Motorcar
eu: Automobil

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Public Service Vehicles (psv)"
en: Public Service Vehicles (psv)
eu: Zerbitzu-publikoko ibigailuak (ZPI)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Min. speed (km/h)"
en: Min. speed (km/h)
eu: Gutxieneko abiadura (km/o)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. weight (tonnes)" item "Highways/Streets/Bridge" text "Max. weight (tonnes)"
en: Max. weight (tonnes)
eu: Gehienezko pixua (t)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. Height (meters)"
en: Max. Height (meters)
eu: Gehienezko garaiera (metrotan)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. Width (meters)"
en: Max. Width (meters)
eu: Gehienezko zabalera (metrotan)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. Length (meters)"
en: Max. Length (meters)
eu: Gehienezko luzeera (metrotan)

note: <separator/> item "Highways/Streets/Roundabout"
en: Roundabout
eu: Errotonda

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:junction=roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:junction=roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:junction=roundabout" ro.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Ro:Tag:junction=roundabout" /> item "Hig
en: Edit Junction
eu: Elkargunea editatu

note: </rule> <rule> <condition k="highway" v="motorway"/> color motorway <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="highway" v="motorway_link"/>
en: motorway
eu: Autobidea

en: motorway_link
eu: Autobidearen lotura

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="trunk"/> color trunk <condition k="highway" v="trunk_link"/>
en: trunk
eu: errepide nagusia

en: trunk_link
eu: errepide nagusiaren lotura

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="primary"/> color primary <condition k="highway" v="primary_link"/>
en: primary
eu: lehenengo mailakoa

en: primary_link
eu: lehenengo mailako errepidearen lotura

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="secondary"/> color secondary <condition k="highway" v="secondary_link"/>
en: secondary
eu: bigarren mailakoa

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="tertiary"/> color tertiary
en: tertiary
eu: hirugarren mailakoa

en: unclassified
eu: sailkapenik gabeko errepidea

note: <icon src="misc/landmark/plant.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="residential"/> color residential
en: residential
eu: kalea

en: living_street
eu: bizitegi-kalea

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="service"/> color service <condition k="fixme"/> <icon annotate="true" src="misc/fixme.png" priority="10000"/> <condition k="FIXME"/> <!--public_transport tags --> <condition k="public_transport" v="stop_positi
en: service
eu: zerbitzu-bidea

en: bus_guideway
eu: gidatutako autobus-bidea

note: <icon annotate="true" src="vehicle/turning_circle.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="passing_place"/> <icon annotate="true" src="vehicle/passing_place.png"/> <condition k="highway" v="construction"/> color construction <icon src="transport/railway_station.png"/> <condition k="landuse" v
en: construction
eu: eraikitzen

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:bridge" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Key:bridge" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Key:bridge" /> item "Highways/Streets/Bridge" label "Edit Bridge"
en: Edit Bridge
eu: Zubia editatu

note: item "Highways/Streets/Tunnel" label "Edit Tunnel"
en: Edit Tunnel
eu: Tunela editatu

note: </optional> group "Ways"
en: Ways
eu: Bideak

note: item "Ways/Track"
en: Track
eu: Pista

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=track" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=track" /> item "Ways/Track" label "Edit Track"
en: Edit Track
eu: Pista editatu

note: item "Ways/Track" combo "Tracktype"
en: Tracktype
eu: Pista-mota

en: grade1
eu: 1. gradukoa

en: grade2
eu: 2. gradukoa

en: grade3
eu: 3. gradukoa

en: grade4
eu: 4. gradukoa

en: grade5
eu: 5. gradukoa

note: item "Ways/Track" combo "MTB Scale" item "Ways/Path" combo "MTB Scale"
en: MTB Scale
eu: MTB eskala

note: </optional> item "Ways/Path"
en: Path
eu: Ibilbidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=path" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=path" /> item "Ways/Path" label "Edit Path"
en: Edit Path
eu: Ibilbidea editatu

note: item "Ways/Path" combo "SAC Scale"
en: SAC Scale
eu: SAC eskala

en: hiking
eu: xenda

en: mountain_hiking
eu: mendi-xenda

en: demanding_mountain_hiking
eu: mendi-xenda zaila

en: alpine_hiking
eu: alpinismo-xenda

en: demanding_alpine_hiking
eu: alpinismo-xenda nekeza

en: difficult_alpine_hiking
eu: alpinismo-xenda zaila

en: excellent
eu: bikaina

en: good
eu: ona

en: intermediate
eu: ertaina

en: bad
eu: txarra

en: horrible
eu: oso txarra

note: item "Ways/Path" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommo
en: Wheelchairs
eu: Gurpil-aulkiak

note: item "Ways/Path" combo "Ski"
en: Ski
eu: Eskia

note: item "Ways/Path" combo "Snowmobile"
en: Snowmobile
eu: Elur-lera

note: </optional> <separator/> item "Ways/Dedicated Bridleway"
en: Dedicated Bridleway
eu: Dedikatutako ferra-bidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bridleway" /> item "Ways/Dedicated Bridleway" label "Edit Bridleway"
en: Edit Bridleway
eu: Dedikatutako ferra-bidea editatu

note: </optional> item "Ways/Dedicated Cycleway"
en: Dedicated Cycleway
eu: Dedikatutako bizikleta-bidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cycleway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=cycleway" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=cycleway" /> item "Ways/Dedicated Cycleway" label "Edit Cycleway" item "Ways/Segregated Foot- and Cycle
en: Edit Cycleway
eu: Bizikleta-bidea editatu

note: item "Ways/Dedicated Cycleway" combo "Pedestrians"
en: Pedestrians
eu: Oinezkoak

note: </optional> item "Ways/Segregated Foot- and Cycleway"
en: Segregated Foot- and Cycleway
eu: Bizikleta-bidea eta oinezkoena bananduta

note: </optional> item "Ways/Combined Foot- and Cycleway"
en: Combined Foot- and Cycleway
eu: Bizikleta-bidea eta oinezkoena batuta

note: </optional> item "Ways/Dedicated Footway"
en: Dedicated Footway
eu: Dedikatutako oinezko-bidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=footway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=footway" /> item "Ways/Dedicated Footway" label "Edit Footway"
en: Edit Footway
eu: Oinezko-bidea editatu

note: </optional> item "Ways/Steps"
en: Steps
eu: Eskailerak

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=steps" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=steps" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=steps" /> item "Ways/Steps" label "Edit Flight of Steps"
en: Edit Flight of Steps
eu: Eskailera-bidea editatu

note: item "Waypoints/Motorway Junction"
en: Motorway Junction
eu: Autobideko irteera

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_junction" /> item "Waypoints/Motorway Junction" label "Edit Motorway Junction"
en: Edit Motorway Junction
eu: Autobideko irteera editatu

note: item "Waypoints/Services"
en: Services
eu: Zerbitzuak

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=services" /> item "Waypoints/Services" label "Edit Service Station"
en: Edit Service Station
eu: Zerbitzu-gunea editatu

note: item "Waypoints/Services" text "Operator" item "Barriers/Toll Booth" text "Operator" item "Car/Fuel" text "Operator" <key key="amenity" value="charging_station" /> item "Car/Charging Station" text "Operator" item "Car/Wash" text "Operator" item "Car/Car Dealer" text "Operator" item "Car/Repair" text
en: Operator
eu: Operadorea

note: unparsed line                 <check key="toilets" default="off" delete_if_empty="true" /> </optional> item "Waypoints/Emergency Phone"
en: Emergency Phone
eu: Larrialdietako telefonoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/emergency_phone" /> <key key="amenity" value="emergency_phone" /> <separator/> item "Waypoints/Traffic Signal"
en: Traffic Signal
eu: Semaforoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=traffic_signals" /> <key key="highway" value="traffic_signals" /> <optional> item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type"
en: Pedestrian crossing type
eu: Oinezkoen bidegurutze mota

en: uncontrolled
eu: kontrolik gabea

en: traffic_signals
eu: semaforoa

en: island
eu: irla

en: unmarked
eu: markatugabea

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Cross on horseback" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Cross on horseback" item "Transport/Railway/Crossing" check "Cross on horseback"
en: Cross on horseback
eu: Zaldien bidegurutzea

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Cross by bicycle" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Cross by bicycle" item "Transport/Railway/Crossing" check "Cross by bicycle"
en: Cross by bicycle
eu: Bizikleten bidegurutzea

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Crossing attendant" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Crossing attendant" item "Transport/Railway/Crossing" check "Crossing attendant"
en: Crossing attendant
eu: Bidegurutze-zaintzailea

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)"
en: Crossing type name (UK)
eu: Bidegurutze motaren izena (Erresuma Batua)

en: pelican
eu: pelikanoa

en: toucan
eu: tukana

en: pegasus
eu: pegaso

en: tiger
eu: tigrea

note: </optional> item "Waypoints/Stop"
en: Stop
eu: Gelditu

note: <key key="highway" value="stop" /> item "Waypoints/Mini-roundabout"
en: Mini-roundabout
eu: Errotonda txikia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=mini_roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=mini_roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=mini_roundabout" /> <key key="highway" value="mini_roundabout" /> item "Waypoints/Mini-ro
en: Direction
eu: Norabidea

en: clockwise
eu: erlojuaren norabidea

note: item "Waypoints/Pedestrian Crossing"
en: Pedestrian Crossing
eu: Oinezkoen pasabidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:crossing" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=crossing" /> item "Waypoints/Pedestrian Crossing" label "Edit Crossing"
en: Edit Crossing
eu: Pasabidea editatu

note: item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)"
en: Type name (UK)
eu: Izen-mota (Erresuma batua)

note: item "Waypoints/Traffic Calming"
en: Traffic Calming
eu: Trafikoaren arinketa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:traffic_calming"/> item "Waypoints/Traffic Calming" label "Edit Traffic Calming"
en: Edit Traffic Calming
eu: Trafikoaren arinketa editatu

en: bump
eu: salto

en: choker
eu: estugune

en: table
eu: taula

note: item "Waypoints/Passing Place"
en: Passing Place
eu: Aurreratze-lekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=passing_place"/> item "Waypoints/Passing Place" label "Edit Passing Place"
en: Edit Passing Place
eu: Aurreratze-lekua editatu

note: <key key="highway" value="passing_place" /> item "Waypoints/Turning Circle"
en: Turning Circle
eu: Biraketa-zirkulua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=turning_circle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=turning_circle" /> <key key="highway" value="turning_circle" /> item "Waypoints/City Limit"
en: City Limit
eu: Hiriaren muga

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:traffic_sign%3Dcity_limit" /> item "Waypoints/City Limit" label "Edit City Limit Sign"
en: Edit City Limit Sign
eu: Hiriaren muga-seinalea editatu

note: item "Waypoints/City Limit" text "Second Name"
en: Second Name
eu: Bigarren izena

note: item "Waypoints/Speed Camera"
en: Speed Camera
eu: Abiadura radarra

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dspeed_camera" /> <key key="highway" value="speed_camera" /> <separator/> item "Waypoints/Incline"
en: Incline
eu: Penditza

note: <key key="highway" value="incline" /> item "Waypoints/Incline Steep"
en: Incline Steep
eu: Penditza handia

note: <key key="highway" value="incline_steep" /> item "Waypoints/Grit Bin"
en: Grit Bin
eu: Hartxintxar edukiontzia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgrit_bin" /> <key key="amenity" value="grit_bin" /> <separator/> item "Waypoints/Ford"
en: Ford
eu: Ibia

note: item "Waypoints/Ford" label "Edit Ford"
en: Edit Ford
eu: Ibia editatu

note: </optional> item "Waypoints/Mountain Pass"
en: Mountain Pass
eu: Mendatea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:mountain_pass" /> item "Waypoints/Mountain Pass" label "Edit Mountain Pass"
en: Edit Mountain Pass
eu: Mendatea editatu

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Elevation" item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut" text "Elevation" item "Tourism/Guidepost" text "Elevation" item "Geography/Peak" text "Elevation" item "Geography/Glacier" text "Elevation" item "Geography/Volcano" text "Elevation"
en: Elevation
eu: Garaiera

note: </optional> group "Barriers"
en: Barriers
eu: Oztopoak

note: <!-- *** node barriers *** --> item "Barriers/Bollard"
en: Bollard
eu: Bolardoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=bollard" /> item "Barriers/Bollard" label "Edit Bollard"
en: Edit Bollard
eu: Bolardoa editatu

note: <space /> <key key="barrier" value="bollard" /> item "Barriers/Bollard" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" value="cattle_grid" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" value="spikes" /> item "Barriers/Spikes" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" valu
en: Allowed traffic:
eu: Baimendutako trafikoa

note: item "Barriers/Cycle Barrier"
en: Cycle Barrier
eu: Bizikletentzako oztopoa

note: <link href="http://de.wikipedia.org/wiki/Umlaufgitter" /> <key key="barrier" value="cycle_barrier" /> item "Barriers/Block"
en: Block
eu: Blokea

note: <key key="barrier" value="block" /> item "Barriers/Cattle Grid"
en: Cattle Grid
eu: Hesi-kanadiarra (animaliek igaro ez dezaten jartzen dena)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cattle_grid" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Edit Cattle Grid"
en: Edit Cattle Grid
eu: Hesi-kanadiarra (animaliek igaro ez dezaten jartzen dena) editatu

note: item "Barriers/Bus Trap"
en: Bus Trap
eu: Autobusentzako tranpa

note: <key key="barrier" value="bus_trap" /> item "Barriers/Spikes"
en: Spikes
eu: Arantzak

note: item "Barriers/Spikes" label "Edit Spikes"
en: Edit Spikes
eu: Arantzak editatu

note: item "Barriers/Toll Booth"
en: Toll Booth
eu: Ordainlekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=toll_booth" /> item "Barriers/Toll Booth" label "Edit Toll Booth"
en: Edit Toll Booth
eu: Ordainlekua editatu

note: </optional> item "Barriers/Border Control"
en: Border Control
eu: Muga-kontrola

note: item "Barriers/Border Control" label "Edit Border Control"
en: Edit Border Control
eu: Muga-kontrola editatu

note: <separator/> <!-- *** linear barriers *** --> item "Barriers/Hedge"
en: Hedge
eu: Heskai

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=hedge" /> <key key="barrier" value="hedge" /> item "Barriers/Fence" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=fence" /> item "Barriers/Fence" combo "Fence"
en: Fence
eu: Hesia

en: fence
eu: hesia

en: wood_fence
eu: egurrezko hesia

en: wire_fence
eu: alanbrezko hesia

note: item "Barriers/Wall"
en: Wall
eu: Horma

note: <key key="barrier" value="wall" /> item "Barriers/City Wall"
en: City Wall
eu: Harresia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=city_wall" /> <key key="barrier" value="city_wall" /> item "Barriers/Retaining Wall"
en: Retaining Wall
eu: Euste-horma

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=retaining_wall" /> <key key="barrier" value="retaining_wall" /> <separator/> <!-- *** access *** --> item "Barriers/Entrance"
en: Entrance
eu: Sarrera

note: item "Barriers/Entrance" label "Edit Entrance"
en: Edit Entrance
eu: Sarrera editatu

note: item "Barriers/Gate"
en: Gate
eu: Atea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=gate" /> item "Barriers/Gate" label "Edit Gate"
en: Edit Gate
eu: Atea editatu

note: item "Barriers/Lift Gate"
en: Lift Gate
eu: Hesia

note: item "Barriers/Lift Gate" label "Edit Lift Gate"
en: Edit Lift Gate
eu: Hesia editatu

note: item "Barriers/Hampshire Gate"
en: Hampshire Gate
eu: Sare-metalikodun atea

note: item "Barriers/Hampshire Gate" label "Edit Hampshire Gate"
en: Edit Hampshire Gate
eu: Sare-metalikodun atea editatu

note: item "Barriers/Bump Gate"
en: Bump Gate
eu: Kolpe-atea (kolpe batekin irekitzen diren ateak)

note: item "Barriers/Bump Gate" label "Edit Bump Gate"
en: Edit Bump Gate
eu: Kolpe-atea (kolpe batekin irekitzen diren ateak) editatu

note: item "Barriers/Kissing Gate"
en: Kissing Gate
eu: Ate-birakorra

note: item "Barriers/Kissing Gate" label "Edit Kissing Gate"
en: Edit Kissing Gate
eu: Ate-birakorra editatu

note: item "Barriers/Stile"
en: Stile
eu: Eskailera (hesi edo langa gainetik pasatzeko)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=stile" /> item "Barriers/Stile" label "Edit Stile"
en: Edit Stile
eu: Eskailera (hesi edo langa gainetik pasatzeko)  editatu

note: item "Barriers/Turnstile"
en: Turnstile
eu: Tornua

note: item "Barriers/Turnstile" label "Edit Turnstile"
en: Edit Turnstile
eu: Tornua editatu

note: item "Barriers/Sally Port"
en: Sally Port
eu: Ate-bikoitza

note: item "Barriers/Sally Port" label "Edit Sally Port"
en: Edit Sally Port
eu: Ate-bikoitza editatu

note: group "Water" group "Water/Water" <separator/> item "Water/Water/Water"
en: Water
eu: Ura

note: <separator/> item "Water/Water/Drain"
en: Drain
eu: Isurbidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=drain" /> item "Water/Water/Drain" label "Edit Drain"
en: Edit Drain
eu: Isurbidea editatu

note: item "Water/Water/Ditch"
en: Ditch
eu: Erretena

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=ditch" /> item "Water/Water/Ditch" label "Edit Ditch"
en: Edit Ditch
eu: Erretena editatu

note: item "Water/Water/Stream"
en: Stream
eu: Errekastoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=stream" /> item "Water/Water/Stream" label "Edit Stream"
en: Edit Stream
eu: Errekastoa editatu

note: item "Water/Water/Canal"
en: Canal
eu: Kanala

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=canal" /> item "Water/Water/Canal" label "Edit Canal"
en: Edit Canal
eu: Kanala editatu

note: item "Water/Water/River"
en: River
eu: Ibaia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=river" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=river" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:waterway=river" /> item "Water/Water/River" label "Edit River"
en: Edit River
eu: Ibaia editatu

note: <separator/> item "Water/Water/Spring"
en: Spring
eu: Iturburua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=spring" /> item "Water/Water/Spring" label "Edit Spring"
en: Edit Spring
eu: Iturbura editatu

note: item "Water/Water/Waterfall"
en: Waterfall
eu: Ur-jauzia

note: item "Water/Water/Waterfall" label "Edit Waterfall"
en: Edit Waterfall
eu: Ur-jauzia editatu

note: item "Water/Water/Weir"
en: Weir
eu: Presa (txikia - ibaiaren bidea pixka bat oztopatzen duena)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=weir" /> item "Water/Water/Weir" label "Edit Weir"
en: Edit Weir
eu: Presa (txikia - ibaiaren bidea pixka bat oztopatzen duena) editatu

note: item "Water/Water/Dam"
en: Dam
eu: Presa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dam" /> item "Water/Water/Dam" label "Edit Dam"
en: Edit Dam
eu: Presa editatu

note: <space /> <key key="man_made" value="groyne" /> <separator/> item "Water/Water/Basin"
en: Basin
eu: Arroa

note: item "Water/Water/Basin" label "Edit Basin Landuse"
en: Edit Basin Landuse
eu: Arroa editatu

note: item "Water/Water/Reservoir"
en: Reservoir
eu: Urtegia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=reservoir" /> item "Water/Water/Reservoir" label "Edit Reservoir Landuse"
en: Edit Reservoir Landuse
eu: Urtegia editatu

note: item "Water/Water/Covered Reservoir"
en: Covered Reservoir
eu: Estalitako urtegia

note: item "Water/Water/Covered Reservoir" label "Edit Covered Reservoir"
en: Edit Covered Reservoir
eu: Estalitako urtegia editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=water" /> item "Water/Water/Water" label "Edit Water"
en: Edit Water
eu: Urazala editatu

note: item "Water/Water/Land"
en: Land
eu: Lurrazala

note: item "Water/Water/Land" label "Edit Land"
en: Edit Land
eu: Lurrazala editatu

note: item "Water/Water/Coastline"
en: Coastline
eu: Kostaldea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=coastline" /> item "Water/Water/Coastline" label "Edit Coastline"
en: Edit Coastline
eu: Kostaldea editatu

note: item "Water/Water/Riverbank"
en: Riverbank
eu: Ibaiertza

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=riverbank" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=riverbank" /> item "Water/Water/Riverbank" label "Edit Riverbank"
en: Edit Riverbank
eu: Ibaiertza editatu

note: <separator/> item "Water/Water/Wetland"
en: Wetland
eu: Hezegunea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wetland" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wetland" pt.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt:Tag:natural=wetland" pt_BR.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt_br:Tag:natural=wetland" /> item "Water/Water/W
en: Edit Wetland
eu: Hezegunea editatu

en: swamp
eu: zingira

en: bog
eu: zingira

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="wetland"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color marsh
en: marsh
eu: padura

en: reedbed
eu: ihitoki

en: saltmarsh
eu: gatz-lurra

en: tidalflat
eu: marea-gunea

en: mangrove
eu: mangladia

note: item "Water/Water/Mud"
en: Mud
eu: Lokatza

note: item "Water/Water/Mud" label "Edit Mud"
en: Edit Mud
eu: Lokatza editatu

note: item "Water/Water/Beach"
en: Beach
eu: Hondartza

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=beach" /> item "Water/Water/Beach" label "Edit Beach"
en: Edit Beach
eu: Hondartza editatu

note: item "Water/Water/Bay"
en: Bay
eu: Badia

note: item "Water/Water/Bay" label "Edit Bay"
en: Edit Bay
eu: Badia editatu

note: item "Water/Water/Cliff"
en: Cliff
eu: Itsaslabarrak

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cliff" /> item "Water/Water/Cliff" label "Edit Cliff"
en: Edit Cliff
eu: Itsaslabarrak editatu

note: item "Shipping/Ferry Terminal"
en: Ferry Terminal
eu: Ferry terminala

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=ferry_terminal" /> item "Shipping/Ferry Terminal" label "Edit Ferry Terminal"
en: Edit Ferry Terminal
eu: Ferry terminala editatu

note: <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="bicycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/bicycle.png" priority="-100"/> <condition k="bicycle" v="designated"/> color bicycle <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="highway" v
en: bicycle
eu: bizikleta

note: item "Shipping/Ferry Route"
en: Ferry Route
eu: Ferry-bidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:route=ferry" /> item "Shipping/Ferry Route" label "Edit Ferry"
en: Edit Ferry
eu: Ferrya editatu

note: </optional> <separator/> item "Shipping/Marina"
en: Marina
eu: Kirol-portua

note: item "Shipping/Marina" label "Edit Marina"
en: Edit Marina
eu: Kirol-portua editatu

note: item "Shipping/Pier"
en: Pier
eu: Ontziralekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pier" /> item "Shipping/Pier" label "Edit Pier"
en: Edit Pier
eu: Ontzilarekua editatu

note: item "Shipping/Lock Gate"
en: Lock Gate
eu: Esklusa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=lock_gate" /> <key key="waterway" value="lock_gate" /> item "Shipping/Turning Point"
en: Turning Point
eu: Biratze-puntua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=turning_point" /> <key key="waterway" value="turning_point" /> <separator/> item "Shipping/Slipway"
en: Slipway
eu: Arrapala

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=slipway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:leisure=slipway" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:leisure=slipway" /> item "Shipping/Slipway" label "Edit Slipway"
en: Edit Slipway
eu: Arrapala editatu

note: item "Shipping/Boatyard"
en: Boatyard
eu: Ontziola

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=boatyard" /> item "Shipping/Boatyard" label "Edit Boatyard"
en: Edit Boatyard
eu: Ontziola editatu

note: item "Shipping/Dock"
en: Dock
eu: Moila

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dock" /> item "Shipping/Dock" label "Edit Dock"
en: Edit Dock
eu: Moila editatu

note: group "Transport"
en: Transport
eu: Garraioa

note: group "Transport/Railway"
en: Railway
eu: Trenbidea

note: item "Transport/Railway/Rail"
en: Rail
eu: Trena

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=rail" /> item "Transport/Railway/Rail" label "Edit Rail"
en: Edit Rail
eu: Trena editatu

note: <space /> <key key="railway" value="rail" /> <optional> item "Transport/Railway/Rail" combo "Gauge (mm)" <key key="railway" value="narrow_gauge" /> item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Gauge (mm)" <key key="railway" value="preserved" /> item "Transport/Railway/Preserved" combo "Gauge (m
en: Gauge (mm)
eu: Zabalera (mm)

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" <space /> <key key="railway" value="monorail" /> <optional> item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" item "Transport/Railway/Light Rail" combo 
en: Types
eu: Motak

en: yard
eu: yarda

en: siding
eu: hildako-bidea

en: spur
eu: Adarra

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railwa
en: Electrified
eu: Elektrifikatua

en: contact_line
eu: kontaktu-bidea

note: <icon annotate="true" src="transport/steps.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="bus_guideway"/> color rail <icon annotate="true" src="vehicle/crossing.png"/> <condition k="railway" v="rail"/> <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="railway" v="narrow_gauge"/> <cond
en: rail
eu: trenbidea

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Subway" combo "Vol
en: Voltage
eu: Tentsioa

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Frequency (Hz)" item "T
en: Frequency (Hz)
eu: Frekuentzia (Hz)

note: </optional> item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail"
en: Narrow Gauge Rail
eu: Trenbide estua

note: item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" label "Edit Narrow Gauge Rail"
en: Edit Narrow Gauge Rail
eu: Trenbide estua editatu

note: </optional> item "Transport/Railway/Monorail"
en: Monorail
eu: Monoraila

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=monorail" /> item "Transport/Railway/Monorail" label "Edit Monorail"
en: Edit Monorail
eu: Monoraila editatu

note: </optional> item "Transport/Railway/Preserved"
en: Preserved
eu: Mantenduta

note: item "Transport/Railway/Preserved" label "Edit Preserved Railway"
en: Edit Preserved Railway
eu: Trenbide historikoa editatu

note: </optional> item "Transport/Railway/Light Rail"
en: Light Rail
eu: Tren-arina

note: item "Transport/Railway/Light Rail" label "Edit Light Rail"
en: Edit Light Rail
eu: Tren-arina editatu

note: </optional> item "Transport/Railway/Subway"
en: Subway
eu: Metroa

note: item "Transport/Railway/Subway" label "Edit Subway"
en: Edit Subway
eu: Metroa editatu

note: </optional> item "Transport/Railway/Tram"
en: Tram
eu: Tranbia

note: item "Transport/Railway/Tram" label "Edit Tram"
en: Edit Tram
eu: Tranbia editatu

note: </optional> item "Transport/Railway/Bus Guideway"
en: Bus Guideway
eu: Autobusarentzako bidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_guideway" /> item "Transport/Railway/Bus Guideway" label "Edit Bus Guideway"
en: Edit Bus Guideway
eu: Autobusarentzako bidea editatu

note: </optional> <separator/> item "Transport/Railway/Disused Rail"
en: Disused Rail
eu: Erabilpenik gabeko trenbidea

note: item "Transport/Railway/Disused Rail" label "Edit Disused Railway"
en: Edit Disused Railway
eu: Erabilpenik gabeko trenbidea editatu

note: <space /> <key key="railway" value="disused" /> item "Transport/Railway/Disused Rail" combo "Optional Types"
en: Optional Types
eu: Aukerako motak

note: item "Transport/Railway/Abandoned Rail"
en: Abandoned Rail
eu: Utzitako trenbidea

note: <key key="railway" value="abandoned" /> <separator/> item "Transport/Railway/Level Crossing"
en: Level Crossing
eu: Trenbide-pasagunea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=level_crossing" /> <key key="railway" value="level_crossing" /> item "Transport/Railway/Crossing"
en: Crossing
eu: Pasagunea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:crossing" /> <key key="railway" value="crossing" /> <optional> item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type"
en: Crossing type
eu: Pasabide mota

note: </optional> item "Transport/Railway/Turntable"
en: Turntable
eu: Biraketa-plataforma

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=turntable" /> <key key="railway" value="turntable" /> item "Transport/Railway/Buffer Stop"
en: Buffer Stop
eu: Bidearen topea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway%3Dbuffer_stop" /> <key key="railway" value="buffer_stop" /> group "Aerialway"
en: Aerialway
eu: Erremonte

note: item "Aerialway/Chair Lift"
en: Chair Lift
eu: Teleaulkia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=chair_lift" /> item "Aerialway/Chair Lift" label "Edit Chair Lift"
en: Edit Chair Lift
eu: Teleaulkia editatu

note: item "Aerialway/Drag Lift"
en: Drag Lift
eu: Teleskia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=drag_lift" /> item "Aerialway/Drag Lift" label "Edit Drag Lift"
en: Edit Drag Lift
eu: Teleskia editatu

note: item "Aerialway/Cable Car"
en: Cable Car
eu: Telekabina

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=cable_car" /> item "Aerialway/Cable Car" label "Edit Cable Car"
en: Edit Cable Car
eu: Telekabina editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" /> item "Aerialway/Gondola" label "Edit Gondola"
en: Edit Gondola
eu: Gondola editatu

[ctx: aerialway]
note: <separator/> item "Aerialway/Station"
en: Station
eu: Estazioa

[ctx: aerialway]
note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" /> item "Aerialway/Station" label "Edit Station"
en: Edit Station
eu: Estazioa editatu

[ctx: aerialway]
note: item "Aerialway/Pylon"
en: Pylon
eu: Pilona

[ctx: aerialway]
note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" /> item "Aerialway/Pylon" label "Edit Pylon"
en: Edit Pylon
eu: Pilona editatu

note: item "Car/Parking" item "Motorcycle/Parking" item "Bicycle/Parking" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="village"/> <!-- <action class="SetNodeAction" params=""/> <action class="AnnotationPresetAction" params="Pl
en: Parking
eu: Aparkalekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=parking" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=parking" /> item "Car/Parking" label "Edit Parking"
en: Edit Parking
eu: Aparkalekua editatu

note: item "Car/Parking" text "Reference number" item "Tourism/Information Terminal" text "Reference number" item "Tourism/Audioguide" text "Reference number" item "Facilities/Toilets" text "Reference number" item "Vending machine" text "Reference number"
en: Reference number
eu: Erreferentzia zenbakia

en: multi-storey
eu: hainbat solairuduna

en: surface
eu: kanpoan

en: underground
eu: lurrazpian

note: item "Car/Parking" combo "Park and Ride"
en: Park and Ride
eu: Aparkatu eta gidatu

note: item "Car/Parking" combo "Fee" item "Motorcycle/Parking" combo "Fee" item "Tourism/Information Terminal" combo "Fee" item "Tourism/Audioguide" combo "Fee" item "Facilities/Toilets" combo "Fee"
en: Fee
eu: Ordainpekoa

note: <space /> item "Car/Parking" text "Capacity (overall)"
en: Capacity (overall)
eu: Gaitasuna (orotara)

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Disabled"
en: Spaces for Disabled
eu: Gutxituentzako lekuak

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Women"
en: Spaces for Women
eu: Emakumeentzako lekuak

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Parents"
en: Spaces for Parents
eu: Gurasoentzako lekuak

note: item "Car/Parking" label "See the Wiki for other capacity:[types]=*."
en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
eu: Beste edukiera batzuentzako Wikia ikusi: [types]=*

note: <separator/> item "Car/Fuel"
en: Fuel
eu: Erregaia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fuel" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=fuel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fuel" /> item "Car/Fuel" label "Edit Fuel"
en: Edit Fuel
eu: Erregaia editatu

en: Shell
eu: Shel

note: item "Car/Fuel" combo "Opening Hours" item "Car/Wash" combo "Opening Hours" item "Car/Repair" combo "Opening Hours" item "Car/Tyres" combo "Opening Hours" item "Car/Rental" combo "Opening Hours" item "Car/Sharing" combo "Opening Hours" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Opening Hours" item "
en: Opening Hours
eu: Irekiera-ordutegia

en: Mo-Fr 08:30-20:00
eu: Astelehenetik ostiralera 08:30-20:00

note: item "Car/Fuel" label "Fuel types:"
en: Fuel types:
eu: Erregai motak

note: item "Car/Fuel" check "Diesel"
en: Diesel
eu: Diesela

note: item "Car/Fuel" check "Bio Diesel"
en: Bio Diesel
eu: Biodiesela

note: item "Car/Fuel" check "Diesel for Heavy Good Vehicles"
en: Diesel for Heavy Good Vehicles
eu: Kamioi handientzako diesela

note: item "Car/Fuel" check "Octane 91"
en: Octane 91
eu: 91 oktano

note: item "Car/Fuel" check "Octane 95"
en: Octane 95
eu: 95 oktano

note: item "Car/Fuel" check "Octane 98"
en: Octane 98
eu: 98 oktano

note: item "Car/Fuel" check "Octane 100"
en: Octane 100
eu: 100 oktano

note: item "Car/Fuel" check "E10 (10% Ethanol mix)"
en: E10 (10% Ethanol mix)
eu: E10 (%10eko etanol nahastea)

note: item "Car/Fuel" check "E85 (85% Ethanol mix)"
en: E85 (85% Ethanol mix)
eu: E85 (%85eko etanol nahastea)

note: item "Car/Fuel" check "LPG (Liquefied petroleum gas)"
en: LPG (Liquefied petroleum gas)
eu: LPF (Petroliotik likidotutako gasa)

note: item "Car/Fuel" check "CNG (Compressed Natural Gas)"
en: CNG (Compressed Natural Gas)
eu: CNG (Konprimitutako Gas Naturala)

note: item "Car/Wash"
en: Wash
eu: Garbiketa

note: item "Car/Wash" label "Edit Car Wash"
en: Edit Car Wash
eu: Autoen garbiketa editatu

note: <separator/> item "Car/Car Dealer"
en: Car Dealer
eu: Auto kontzesionarioa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=car" /> item "Car/Car Dealer" label "Edit Car Shop"
en: Edit Car Shop
eu: Auto kontzesionarioa editatu

note: item "Car/Repair" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Repair"
en: Repair
eu: Konponketa

note: item "Car/Repair" label "Edit Car Repair"
en: Edit Car Repair
eu: Autoen konponketa editatu

note: item "Car/Tyres" text "Phone Number" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Phone Number" <space /> item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Phone Number" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Phone Number" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Phone Number" item "Facilities/
en: Phone Number
eu: Telefono Zenbakia

note: <separator/> item "Car/Rental" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Rental" item "Bicycle/Rental"
en: Rental
eu: Alokairua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_rental" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=car_rental"  /> item "Car/Rental" label "Edit Car Rental"
en: Edit Car Rental
eu: Alokairuko autoa editatu

note: item "Car/Sharing"
en: Sharing
eu: Partekatzea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_sharing" /> item "Car/Sharing" label "Edit Car Sharing"
en: Edit Car Sharing
eu: Auto-partekatzea editatu

note: item "Motorcycle/Parking" text "Capacity" item "Bicycle/Parking" text "Capacity"
en: Capacity
eu: Edukiera

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Clothes" item "Facilities/Recycling" check "Clothes" group "Clothes" item "Clothes/Clothes"
en: Clothes
eu: Arropak

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_parking" /> item "Bicycle/Parking" label "Edit Bicycle Parking"
en: Edit Bicycle Parking
eu: Bizikleten aparkalekua editatu

note: item "Bicycle/Bike Dealer"
en: Bike Dealer
eu: Bizikleta-denda

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bicycle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:shop=bicycle" /> item "Bicycle/Bike Dealer" label "Edit Bicycle Shop"
en: Edit Bicycle Shop
eu: Bizikleta-denda editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_rental" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:bicycle_rental" /> item "Bicycle/Rental" label "Edit Bicycle Rental"
en: Edit Bicycle Rental
eu: Bizikleten alokairua editatu

[ctx: railway]
note: item "Public Transport/Station"
en: Station
eu: Estazioa

[ctx: railway]
note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=station" /> item "Public Transport/Station" label "Edit Station"
en: Edit Station
eu: Estazioa editatu

note: item "Public Transport/Station" text "UIC-Reference"
en: UIC-Reference
eu: UIC-Erreferentzia

note: </optional> item "Public Transport/Railway Halt"
en: Railway Halt
eu: Trenaren geralekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=halt" /> item "Public Transport/Railway Halt" label "Edit Halt"
en: Edit Halt
eu: Geralekua editatu

note: </optional> item "Public Transport/Tram Stop"
en: Tram Stop
eu: Tranbiaren-geralekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=tram_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=tram_stop" /> item "Public Transport/Tram Stop" label "Edit Tram Stop"
en: Edit Tram Stop
eu: Tranbia-geralekua editatu

note: </optional> item "Public Transport/Railway Platform"
en: Railway Platform
eu: Trenbideko nasa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=platform" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=platform" /> item "Public Transport/Railway Platform" label "Edit Railway Platform"
en: Edit Railway Platform
eu: Trenbideko nasa editatu

note: <key key="railway" value="platform" /> <space /> item "Public Transport/Railway Platform" text "Reference (track number)" <key key="highway" value="platform" /> item "Public Transport/Bus Platform" text "Reference (track number)"
en: Reference (track number)
eu: Erreferentzia (pista zenbakia)

note: item "Public Transport/Railway Platform" check "Area" item "Public Transport/Bus Platform" check "Area"
en: Area
eu: Azalera

note: item "Public Transport/Subway Entrance"
en: Subway Entrance
eu: Metro-sarrera

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=subway_entrance" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:railway=subway_entrance" /> item "Public Transport/Subway Entrance" label "Edit Subway Entrance"
en: Edit Subway Entrance
eu: Metroaren sarrera editatu

note: item "Public Transport/Subway Entrance" check "Wheelchair" item "Facilities/Toilets" combo "Wheelchair"
en: Wheelchair
eu: Gurpildun aulkia

note: </optional> <separator/> item "Public Transport/Bus Station"
en: Bus Station
eu: Autobus-estazioa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bus_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=bus_station" /> item "Public Transport/Bus Station" label "Edit Bus Station"
en: Edit Bus Station
eu: Autobus-estazioa editatu

note: </optional> item "Public Transport/Bus Stop"
en: Bus Stop
eu: Autobus-gelakua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=bus_stop" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:highway=bus_stop" /> item "Public Transport/Bus Stop" label "Edit Bus Stop"
en: Edit Bus Stop
eu: Autobus-geralekua editatu

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Shelter" item "Facilities/Shelter" item "Facilities/Hunting Stand" combo "Shelter"
en: Shelter
eu: Babeslekua

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Bench" <key key="amenity" value="waste_basket" /> <separator/> item "Facilities/Bench"
en: Bench
eu: Jarlekua

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Tactile Paving"
en: Tactile Paving
eu: Ukimen-zola

note: </optional> item "Public Transport/Bus Platform"
en: Bus Platform
eu: Autobusaren plataforma

note: item "Public Transport/Bus Platform" label "Edit Bus Platform"
en: Edit Bus Platform
eu: Autobusaren plataforma editatu

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Coins" item "Facilities/Telephone" check "Coins" item "Vending machine" check "Coins"
en: Coins
eu: Txanponak

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Notes" item "Facilities/Telephone" check "Notes" item "Vending machine" check "Notes"
en: Notes
eu: Oharrak

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Electronic purses and Charge cards" item "Facilities/Telephone" check "Electronic purses and Charge cards" item "Vending machine" check "Electronic purses and Charge cards"
en: Electronic purses and Charge cards
eu: Errekarga-txartelak eta diru-zorro elektronikoak

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Debit cards" item "Facilities/Telephone" check "Debit cards" item "Vending machine" check "Debit cards"
en: Debit cards
eu: Debitu-txartelak

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Credit cards" item "Facilities/Telephone" check "Credit cards" item "Vending machine" check "Credit cards"
en: Credit cards
eu: Kreditu-txartelak

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Account or loyalty cards" item "Vending machine" check "Account or loyalty cards"
en: Account or loyalty cards
eu: Fideltasun edo deskontu txartelak

note: item "Taxi"
en: Taxi
eu: Taxia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=taxi" /> item "Taxi" label "Edit Taxi station"
en: Edit Taxi station
eu: Taxi-geltokia editatu

note: <separator/> group "Airport"
en: Airport
eu: Aireportua

note: item "Airport/Airport Ground"
en: Airport Ground
eu: Aireportu-eremua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=aerodrome" /> item "Airport/Airport Ground" label "Edit Airport Ground"
en: Edit Airport Ground
eu: Aireportu-eremua editatu

note: </optional> <separator/> item "Airport/Runway"
en: Runway
eu: Pista

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=runway" /> item "Airport/Runway" label "Edit Runway"
en: Edit Runway
eu: Pista editatu

note: </optional> item "Airport/Taxiway"
en: Taxiway
eu: Errodaje-pista

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=taxiway" /> item "Airport/Taxiway" label "Edit Taxiway"
en: Edit Taxiway
eu: Errodaje-pista editatu

note: </optional> item "Airport/Helipad"
en: Helipad
eu: Heliportua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=helipad" /> item "Airport/Helipad" label "Edit Helipad"
en: Edit Helipad
eu: Heliportua editatu

note: </optional> item "Airport/Apron" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=apron" /> item "Airport/Apron" label "Apron"
en: Apron
eu: Gelditzeko-plataforma

note: <key key="building" value="hangar" /> item "Airport/Beacon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dbeacon" /> item "Airport/Beacon" label "Beacon" item "Man Made/Man Made/Beacon"
en: Beacon
eu: Baliza

note: <key key="man_made" value="beacon" /> item "Airport/Windsock" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=windsock" /> item "Airport/Windsock" label "Windsock"
en: Windsock
eu: Haize-mahuka

note: <key key="aeroway" value="windsock" /> <separator/> item "Airport/Terminal"
en: Terminal
eu: Terminala

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=terminal" /> item "Airport/Terminal" label "Edit Terminal"
en: Edit Terminal
eu: Terminala editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=gate" /> item "Airport/Gate" label "Edit Terminal Gate"
en: Edit Terminal Gate
eu: Terminaleko atea editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hotel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=hotel" /> item "Facilities/Accommodation/Hotel" label "Edit Hotel"
en: Edit Hotel
eu: Hotela editatu

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Hostel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/C
en: Stars
eu: Izarrak

note: <icon annotate="true" src="transport/airport.png"/> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="terminal"/> color terminal
en: terminal
eu: terminala

note: item "Facilities/Accommodation/Motel"
en: Motel
eu: Motela

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=motel" /> item "Facilities/Accommodation/Motel" label "Edit Motel"
en: Edit Motel
eu: Motela editatu

note: item "Facilities/Accommodation/Guest House"
en: Guest House
eu: Pentsioa

note: item "Facilities/Accommodation/Guest House" label "Edit Guest House"
en: Edit Guest House
eu: Pentsioa editatu

note: item "Facilities/Accommodation/Chalet"
en: Chalet
eu: Bungalowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=chalet" /> item "Facilities/Accommodation/Chalet" label "Edit Chalet"
en: Edit Chalet
eu: Bungalowa editatu

note: item "Facilities/Accommodation/Hostel"
en: Hostel
eu: Aterpetxea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hostel" /> item "Facilities/Accommodation/Hostel" label "Edit Hostel"
en: Edit Hostel
eu: Aterpetxea editatu

note: item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut"
en: Alpine Hut
eu: Mediko aterpea

note: item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut" label "Edit Alpine Hut"
en: Edit Alpine Hut
eu: Mendiko aterpea editatu

note: <separator/> item "Facilities/Accommodation/Caravan Site"
en: Caravan Site
eu: Karabanentzako kanpalekua

note: item "Facilities/Accommodation/Caravan Site" label "Edit Caravan Site"
en: Edit Caravan Site
eu: Karabanentzako kanpalekua editatu

note: item "Facilities/Accommodation/Camping Site"
en: Camping Site
eu: Kanpalekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=camp_site" /> item "Facilities/Accommodation/Camping Site" label "Edit Camping Site"
en: Edit Camping Site
eu: Kanpalekua editatu

note: group "Food+Drinks"
en: Food+Drinks
eu: Janaria+Edariak

note: item "Food+Drinks/Restaurant" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Hotel"/> </button> <button label="Restaurant" hotkey="R" icon="styles/standard/food/restaurant.png">
en: Restaurant
eu: Jatetxea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=restaurant" /> item "Food+Drinks/Restaurant" label "Edit Restaurant"
en: Edit Restaurant
eu: Jatetxea editatu

note: item "Food+Drinks/Restaurant" combo "Cuisine" item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" item "Food+Drinks/Cafe" combo "Cuisine"
en: Cuisine
eu: Sukaldaritza

en: italian
eu: italiarra

en: chinese
eu: txinatarra

en: pizza
eu: pizzeria

en: burger
eu: hanburgesategia

en: greek
eu: greziarra

en: german
eu: alemaniarra

en: indian
eu: indiarra

en: regional
eu: bertakoa

en: turkish
eu: turkiarra

en: asian
eu: asiarra

en: thai
eu: thailandiarra

en: mexican
eu: mexikarra

en: japanese
eu: japoniarra

en: french
eu: frantsesa

en: sandwich
eu: sandwich-a

en: sushi
eu: sushi-a

note: item "Food+Drinks/Fast Food"
en: Fast Food
eu: Otordu lasterreko jatetxea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fast_food" /> item "Food+Drinks/Fast Food" label "Edit Fast Food Restaurant"
en: Edit Fast Food Restaurant
eu: Otordu lasterreko jatetxea editatu

en: fish_and_chips
eu: fish and chips (arraina eta pataten jatetxea)

en: chicken
eu: oilaskoa

note: item "Food+Drinks/Cafe"
en: Cafe
eu: Kafetegia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cafe" /> item "Food+Drinks/Cafe" label "Edit Cafe"
en: Edit Cafe
eu: Kafetegia editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pub" /> item "Food+Drinks/Pub" label "Edit Pub"
en: Edit Pub
eu: Pub-a editatu

note: item "Food+Drinks/Biergarten" label "Edit Biergarten"
en: Edit Biergarten
eu: Biergarten-a editatu

note: item "Food+Drinks/Bar"
en: Bar
eu: Taberna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bar" /> item "Food+Drinks/Bar" label "Edit Bar"
en: Edit Bar
eu: Taberna editatu

note: item "Food+Drinks/Nightclub"
en: Nightclub
eu: Diskoteka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=nightclub" /> item "Food+Drinks/Nightclub" label "Edit Nightclub"
en: Edit Nightclub
eu: Diskoteka editatu

note: group "Tourism"
en: Tourism
eu: Turismoa

note: item "Tourism/Attraction"
en: Attraction
eu: Erakarpena

note: item "Tourism/Attraction" label "Edit Attraction"
en: Edit Attraction
eu: Erakarpena editatu

note: item "Tourism/Viewpoint"
en: Viewpoint
eu: Ikuspegi-gunea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=viewpoint" /> item "Tourism/Viewpoint" label "Edit Viewpoint"
en: Edit Viewpoint
eu: Ikuspegi-gunea editatu

note: item "Tourism/Viewpoint" check "Look-Out Tower"
en: Look-Out Tower
eu: Zelata-dorrea

note: <separator/> item "Tourism/Information Office"
en: Information Office
eu: Informazio bulegoa

note: item "Tourism/Map"
en: Map
eu: Mapa

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade"
en: Detail Grade
eu: Xehetasun-maila

en: topo
eu: topografiko

note: <roles> item "Relations/Associated street" role "street" <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="unclassified"/> color street <condition k="highway" v="unsurfaced"/> <condition k="highway" v="residential"/> <condition k="highway" v="living_street"/>
en: street
eu: kalea

en: scheme
eu: eskema

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area"
en: Shown Area
eu: Erakutsitako ingurua

en: site
eu: gunea

en: city
eu: hiria

en: region
eu: erregioa

note: item "Tourism/Map" text "Closer Description" item "Tourism/Information Board" text "Closer Description" item "Tourism/Other Information Points" text "Closer Description"
en: Closer Description
eu: Deskribapen zehatzagoa

note: <space /> item "Tourism/Map" label "Routes shown for:" item "Tourism/Guidepost" label "Routes shown for:"
en: Routes shown for:
eu: Erakutsitako bideak:

note: item "Tourism/Map" check "Hiking" item "Tourism/Guidepost" check "Hiking"
en: Hiking
eu: Mendi-ibiliak

note: item "Tourism/Map" check "Cycling" item "Tourism/Guidepost" check "Cycling" item "Sport/Cycling"
en: Cycling
eu: Txirrindularitza

note: item "Tourism/Map" check "Mountainbiking" item "Tourism/Guidepost" check "Mountainbiking"
en: Mountainbiking
eu: Mendi-bizikleta

note: item "Tourism/Map" check "Skiing" item "Tourism/Guidepost" check "Skiing" item "Sport/Skiing"
en: Skiing
eu: Eskia

note: item "Tourism/Map" check "Riding" item "Tourism/Guidepost" check "Riding"
en: Riding
eu: Zaldiketa

note: item "Tourism/Map" label "... other transportation modes possible" item "Tourism/Guidepost" label "... other transportation modes possible"
en: ... other transportation modes possible
eu: ... beste garraio mota batzuk aukeran

note: item "Tourism/Information Board"
en: Information Board
eu: Informazio-panela

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content"
en: Board Content
eu: Iragarki-taula

en: notice
eu: oharra

en: history
eu: historia

en: nature
eu: natura

en: wildlife
eu: basa-bizitza

en: plants
eu: landareak

note: item "Tourism/Guidepost"
en: Guidepost
eu: Informazio-zutoina

note: item "Tourism/Information Terminal"
en: Information Terminal
eu: Informazio-gunea

note: item "Tourism/Information Terminal" text "Closer description" item "Tourism/Audioguide" text "Closer description"
en: Closer description
eu: Deskribapen zehatza

note: item "Tourism/Audioguide"
en: Audioguide
eu: Audiogida

note: <space /> item "Tourism/Audioguide" label "Audioguide via mobile phone?"
en: Audioguide via mobile phone?
eu: Telefono mugikor bidezko audiogida?

note: item "Tourism/Audioguide" text "Phone number"
en: Phone number
eu: Telefono zenbakia

note: item "Tourism/Other Information Points"
en: Other Information Points
eu: Beste informazio gune batzuk

note: group "Leisure"
en: Leisure
eu: Aisia

note: item "Leisure/Cinema"
en: Cinema
eu: Zinema

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cinema" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=cinema" /> item "Leisure/Cinema" label "Edit Cinema"
en: Edit Cinema
eu: Zinema editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=zoo" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=zook" /> item "Leisure/Zoo" label "Edit Zoo"
en: Edit Zoo
eu: Zooa editatu

note: item "Leisure/Theme Park"
en: Theme Park
eu: Jolas-parkea

note: item "Leisure/Theme Park" label "Edit Theme Park"
en: Edit Theme Park
eu: Jolas-parkea editatu

note: item "Leisure/Water Park"
en: Water Park
eu: Ur-jolasen parkea

note: item "Leisure/Water Park" label "Edit Water Park"
en: Edit Water Park
eu: Ur-jolasen parkea editatu

en: Tu-Su 08:00-15:00; Sa 08:00-12:00
eu: Asteartetik Igandera 08:00-15:00; Larunbatetan 08:00-12:00

note: <separator/> item "Leisure/Playground"
en: Playground
eu: Jolastokia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=playground" /> item "Leisure/Playground" label "Edit Playground"
en: Edit Playground
eu: Jolastokia editatu

note: item "Leisure/Picnic Site"
en: Picnic Site
eu: Piknik-gunea

note: item "Leisure/Picnic Site" label "Edit Picnic Site"
en: Edit Picnic Site
eu: Piknik-gunea editatu

note: item "Leisure/Picnic Site" check "Fireplace" item "Facilities/Shelter" check "Fireplace"
en: Fireplace
eu: Barbakoa

note: item "Leisure/Fishing"
en: Fishing
eu: Arrantza

note: item "Leisure/Fishing" label "Edit Fishing"
en: Edit Fishing
eu: Arrantza editatu

note: item "Culture/Museum"
en: Museum
eu: Museoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=museum" /> item "Culture/Museum" label "Edit Museum"
en: Edit Museum
eu: Museoa editatu

note: item "Culture/Theatre"
en: Theatre
eu: Antzokia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=theatre" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=theatre" /> item "Culture/Theatre" label "Edit Theatre"
en: Edit Theatre
eu: Antzokia editatu

note: item "Culture/Library"
en: Library
eu: Liburutegia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=library" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=library" /> item "Culture/Library" label "Edit Library"
en: Edit Library
eu: Liburutegia editatu

note: item "Culture/Arts Centre"
en: Arts Centre
eu: Arte zentrua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=arts_centre" /> item "Culture/Arts Centre" label "Edit Arts Centre"
en: Edit Arts Centre
eu: Arte zentrua editatu

note: item "Culture/Artwork"
en: Artwork
eu: Artelana

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=artwork" /> item "Culture/Artwork" label "Edit Artwork"
en: Edit Artwork
eu: Artelana editatu

note: item "Culture/Place of Worship"
en: Place of Worship
eu: Gurtze-lekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=place_of_worship" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=place_of_worship" sv.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Sv:Tag:amenity=place_of_worship" /> item "Culture/Place of Worship" label "Edit Place of Worship"
en: Edit Place of Worship
eu: Gurtze-lekua editatu

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" item "Land use/Graveyard" combo "Religion" item "Land use/Cemetery" combo "Religion"
en: Religion
eu: Erlijioa

en: bahai
eu: bahaista

en: buddhist
eu: budista

en: christian
eu: kristaua

en: hindu
eu: hindua

en: jain
eu: jainista

en: jewish
eu: judu

en: muslim
eu: musulman

en: sikh
eu: sij

en: spiritualist
eu: espiritualista

en: taoist
eu: taoista

en: unitarian
eu: unitarismo

en: zoroastrian
eu: zoroastrika

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" item "Land use/Cemetery" combo "Denomination"
en: Denomination
eu: Sinesmena

en: anglican
eu: anglikano

en: baptist
eu: baptista

en: catholic
eu: katoliko

en: evangelical
eu: ebanjeliko

en: jehovahs_witness
eu: Jehovaren lekukoak

en: lutheran
eu: luterano

en: methodist
eu: metodista

en: mormon
eu: mormoi

en: orthodox
eu: ortodoxo

en: pentecostal
eu: pentekostal

en: presbyterian
eu: presbiteriano

en: protestant
eu: protestante

en: quaker
eu: kuakero

en: shia
eu: xii

en: sunni
eu: suni

note: group "Public Building" item "Public Building/Public Building"
en: Public Building
eu: Eraikin-publikoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=public_building" /> item "Public Building/Public Building" label "Edit Public Building"
en: Edit Public Building
eu: Eraikin-publikoa editatu

note: item "Public Building/Town hall"
en: Town hall
eu: Udaletxea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=townhall" /> item "Public Building/Town hall" label "Edit Town hall"
en: Edit Town hall
eu: Udaletxea editatu

note: item "Public Building/Embassy"
en: Embassy
eu: Enbaxada

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=embassy" /> item "Public Building/Embassy" label "Edit Embassy"
en: Edit Embassy
eu: Enbaxada editatu

note: item "Public Building/Courthouse"
en: Courthouse
eu: Epaitegia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=courthouse" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=courthouse" /> item "Public Building/Courthouse" label "Edit Courthouse"
en: Edit Courthouse
eu: Epaitegia editatu

note: item "Public Building/Prison"
en: Prison
eu: Gartzela

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=prison" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=prison" /> item "Public Building/Prison" label "Edit Prison"
en: Edit Prison
eu: Gartzela editatu

note: item "Public Building/Police"
en: Police
eu: Polizia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=police" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=police" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=police" /> item "Public Building/Police" label "Edit Police"
en: Edit Police
eu: Polizia editatu

note: item "Public Building/Fire Station"
en: Fire Station
eu: Suhiltzaile-etxea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fire_station" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:fire_station" /> item "Public Building/Fire Station" label "Edit Fire Station"
en: Edit Fire Station
eu: Suhiltzaile-etxea editatu

note: item "Public Building/Post Office"
en: Post Office
eu: Postetxea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=post_office" /> item "Public Building/Post Office" label "Edit Post Office"
en: Edit Post Office
eu: Postetxea-editatu

note: item "Education/Kindergarten"
en: Kindergarten
eu: Haurreskola

note: item "Education/Kindergarten" label "Edit Kindergarten"
en: Edit Kindergarten
eu: Haurreskola editatu

note: item "Education/School"
en: School
eu: Eskola

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=school" /> item "Education/School" label "Edit School"
en: Edit School
eu: Eskola editatu

note: item "Education/University"
en: University
eu: Unibertsitatea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=university" /> item "Education/University" label "Edit University"
en: Edit University
eu: Unibertsitatea editatu

note: item "Education/College"
en: College
eu: Batxilergo-eskola

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=college" /> item "Education/College" label "Edit College"
en: Edit College
eu: Batxilergo-eskola editatu

note: group "Health"
en: Health
eu: Osasuna

note: item "Health/Doctors"
en: Doctors
eu: Medikuak

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=doctors" /> item "Health/Doctors" label "Edit Doctors"
en: Edit Doctors
eu: Medikuak editatu

note: item "Health/Dentist"
en: Dentist
eu: Dentista

note: item "Health/Dentist" label "Edit Dentist"
en: Edit Dentist
eu: Dentista editatu

note: item "Health/Pharmacy"
en: Pharmacy
eu: Botika

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pharmacy" /> item "Health/Pharmacy" label "Edit Pharmacy"
en: Edit Pharmacy
eu: Botika editatu

note: <key key="amenity" value="pharmacy" /> item "Health/Pharmacy" combo "Dispensing"
en: Dispensing
eu: Medikuaren errezetarekin saltzen dute

note: item "Health/Hospital"
en: Hospital
eu: Ospitalea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=hospital" /> item "Health/Hospital" label "Edit Hospital"
en: Edit Hospital
eu: Ospitalea editatu

note: item "Health/Emergency Access Point"
en: Emergency Access Point
eu: Larrieldietarako sarrera puntua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=emergency_access_point" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=emergency_access_point" /> item "Health/Emergency Access Point" label "Edit Emergency Access Point"
en: Edit Emergency Access Point
eu: Larrieldietarako sarrera puntua editatu

note: <space /> <key key="highway" value="emergency_access_point" /> item "Health/Emergency Access Point" text "Point Number"
en: Point Number
eu: Puntu-zenbakia

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Point Name"
en: Point Name
eu: Puntuaren izena

note: item "Health/Emergency Access Point" label "(Use international code, like +12-345-67890)"
en: (Use international code, like +12-345-67890)
eu: (Erabili nazioarteko kodea, hala nola +12-345-67890)

note: <space /> item "Health/Veterinary"
en: Veterinary
eu: Albaitaria

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=veterinary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=veterinary" /> item "Health/Veterinary" label "Edit Veterinary"
en: Edit Veterinary
eu: Albaitaria editatu

note: item "Facilities/Toilets"
en: Toilets
eu: Komunak

en: limited
eu: mugatua

note: item "Facilities/Toilets" text "Note" item "Vending machine" text "Note"
en: Note
eu: Oharra

note: item "Facilities/Post Box"
en: Post Box
eu: Gutunontzia

note: item "Facilities/Telephone"
en: Telephone
eu: Telefonoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=telephone" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=telephone" /> item "Facilities/Telephone" label "Edit Telephone"
en: Edit Telephone
eu: Telefonoa editatu

note: item "Facilities/Telephone" check "Telephone cards"
en: Telephone cards
eu: Telefono-txartelak

en: pole
eu: postea

note: </optional> item "Facilities/Recycling"
en: Recycling
eu: Birziklapena

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=recycling" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=recycling" /> item "Facilities/Recycling" label "Edit Recycling station"
en: Edit Recycling station
eu: Birziklatze-gunea editatu

note: <key key="amenity" value="recycling" /> item "Facilities/Recycling" check "Batteries"
en: Batteries
eu: Bateria

note: item "Facilities/Recycling" check "Cans"
en: Cans
eu: Ontziak

note: item "Facilities/Recycling" check "Glass"
en: Glass
eu: Beira

note: item "Facilities/Recycling" check "Paper"
en: Paper
eu: Papera

note: item "Facilities/Recycling" check "Scrap Metal"
en: Scrap Metal
eu: Txatarra

note: item "Facilities/Waste Basket"
en: Waste Basket
eu: Paperontzia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dwaste_basket" /> item "Facilities/Waste Basket" label "Edit Waste Basket"
en: Edit Waste Basket
eu: Paperontzia editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bench" /> <key key="amenity" value="bench" /> item "Facilities/Bench" combo "Backrest"
en: Backrest
eu: Aulkiaren bizkarraldea

note: item "Facilities/Bench" combo "Material"
en: Material
eu: Materiala

en: stone
eu: harria

en: plastic
eu: plastikoa

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour"
en: Colour
eu: Kolorea

en: black
eu: beltza

en: brown
eu: marroia

note: </rule> <!--landuse tags --> <rule> <condition k="landuse" v="farm"/> color green <icon annotate="true" src="misc/landmark/farm.png"/> <condition k="landuse" v="farmland"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k="landuse" v="meadow"/> <condition k="landuse" v="vineyard"/> <icon 
en: green
eu: berdea

en: red
eu: gorria

en: blue
eu: urdina

en: gray
eu: grisa

en: white
eu: zuria

note: item "Facilities/Bench" combo "Amount of Seats"
en: Amount of Seats
eu: Jarleku kopurua

note: item "Facilities/Shelter" label "Edit Shelter"
en: Edit Shelter
eu: Aterpea editatu

note: item "Facilities/Hunting Stand"
en: Hunting Stand
eu: Ehiza-postua

note: item "Facilities/Hunting Stand" label "Edit Hunting Stand"
en: Edit Hunting Stand
eu: Ehiza-postua editatu

note: <key key="amenity" value="hunting_stand" /> item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" item "Nature/Tree" text "Height"
en: Height
eu: Garaiera

en: low
eu: baxua

en: half
eu: erdia

en: full
eu: beteta

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Hide"
en: Hide
eu: Ezkutatu

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Lock"
en: Lock
eu: Esklusa

note: <separator/> item "Facilities/Drinking Water"
en: Drinking Water
eu: Iturria (edateko ona)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=drinking_water" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=drinking_water" /> item "Facilities/Drinking Water" label "Edit Drinking Water"
en: Edit Drinking Water
eu: Iturria (edateko ona) editatu

note: item "Facilities/Fire Hydrant"
en: Fire Hydrant
eu: Suteentzako hidrantea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fire hydrant" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:fire hydrant" /> item "Facilities/Fire Hydrant" label "Edit Fire Hydrant"
en: Edit Fire Hydrant
eu: Suteentzako hidrantea editatu

note: <key key="amenity" value="fire_hydrant" /> group "Sports" item "Clothes/Sports"
en: Sports
eu: Kirolak

note: group "Sports/Sport Facilities"
en: Sport Facilities
eu: Kirol-instalazioak

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium"
en: Stadium
eu: Estadioa

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" label "Edit Stadium"
en: Edit Stadium
eu: Estadioa editatu

note: <space /> item "Sports/Sport Facilities/Stadium" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" label "select sport:"
en: select sport:
eu: aukeratu kirola:

note: <space /> item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--sport tags
en: sport
eu: kirola

en: archery
eu: arku-tiroa

en: athletics
eu: atletismoa

en: australian_football
eu: futbol australiarra

en: baseball
eu: beisbola

en: basketball
eu: saskibaloia

en: bowls
eu: bola-jokoa

en: canoe
eu: piragua

en: climbing
eu: alpinismoa

en: cricket
eu: cricketa

en: cricket_nets
eu: Saredun-cricketa

en: croquet
eu: croqueta

en: cycling
eu: txirrindularitza

en: dog_racing
eu: txakur-lasterketa

en: equestrian
eu: hipika

en: golf
eu: golfa

en: gymnastics
eu: gimnasia

en: hockey
eu: hockeya

en: horse_racing
eu: zaldi-lasterketa

en: motor
eu: motorra

en: pelota
eu: euskal pilota

en: racquet
eu: erraketa

en: shooting
eu: tiro

en: skateboard
eu: skate-a

en: skating
eu: patinajea

en: skiing
eu: eskia

en: soccer
eu: futbola

en: swimming
eu: igeriketa

en: table_tennis
eu: ping-pong-a

en: tennis
eu: tenisa

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre"
en: Sports Centre
eu: Kiroldegia

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" label "Edit Sports Centre"
en: Edit Sports Centre
eu: Kiroldegia editatu

note: item "Sports/Sport Facilities/Pitch"
en: Pitch
eu: Kirol-zelaia

note: item "Sports/Sport Facilities/Pitch" label "Edit Pitch"
en: Edit Pitch
eu: Kirol-zelaia editatu

note: item "Sports/Sport Facilities/Racetrack"
en: Racetrack
eu: Lasterketa-pista

note: item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" label "Edit Racetrack"
en: Edit Racetrack
eu: Lasterketa-pista editatu

note: item "Sports/Sport Facilities/Golf Course"
en: Golf Course
eu: Golf-zelaia

note: item "Sports/Sport Facilities/Golf Course" label "Edit Golf Course"
en: Edit Golf Course
eu: Golf-zelaia editatu

note: item "Sports/Sport Facilities/Miniature Golf"
en: Miniature Golf
eu: Minigolfa

note: item "Sports/Sport Facilities/Miniature Golf" label "Edit Miniature Golf"
en: Edit Miniature Golf
eu: Minigolfa editatu

note: group "Sport"
en: Sport
eu: Kirola

note: item "Sport/Multi" label "Edit Multi"
en: Edit Multi
eu: Multi

note: item "Sport/Multi" combo "type" item "Sport/10pin" combo "type" item "Sport/Athletics" combo "type" item "Sport/Archery" combo "type" item "Sport/Climbing" combo "type" item "Sport/Canoeing" combo "type" item "Sport/Cycling" combo "type" item "Sport/Dog Racing" combo "type" item "Sport/Equestrian" c
en: type
eu: mota

en: pitch
eu: zelaia

en: sports_centre
eu: kiroldegia

en: stadium
eu: estadioa

en: track
eu: pista

note: item "Sport/10pin"
en: 10pin
eu: Bola-jokoa

note: item "Sport/10pin" label "Edit 10pin"
en: Edit 10pin
eu: Bola-jokoa editatu

note: item "Sport/Athletics"
en: Athletics
eu: Atletismoa

note: item "Sport/Athletics" label "Edit Athletics"
en: Edit Athletics
eu: Atletismoa editatu

note: item "Sport/Archery"
en: Archery
eu: Arku-tiroa

note: item "Sport/Archery" label "Edit Archery"
en: Edit Archery
eu: Arku-tiroa editatu

note: item "Sport/Climbing"
en: Climbing
eu: Alpinismoa

note: item "Sport/Climbing" label "Edit Climbing"
en: Edit Climbing
eu: Alpinismoa editatu

note: item "Sport/Canoeing"
en: Canoeing
eu: Piraguismoa

note: item "Sport/Canoeing" label "Edit Canoeing"
en: Edit Canoeing
eu: Piraguismoa editatu

note: item "Sport/Cycling" label "Edit Cycling"
en: Edit Cycling
eu: Txirrindularitza editatu

note: item "Sport/Dog Racing"
en: Dog Racing
eu: Txakur-lasterketak

note: item "Sport/Dog Racing" label "Edit Dog Racing"
en: Edit Dog Racing
eu: Txakur-lasterketak editatu

note: item "Sport/Equestrian"
en: Equestrian
eu: Hipika

note: item "Sport/Equestrian" label "Edit Equestrian"
en: Edit Equestrian
eu: Hipika editatu

note: item "Sport/Horse Racing"
en: Horse Racing
eu: Zaldi-lasterketak

note: item "Sport/Horse Racing" label "Edit Horse Racing"
en: Edit Horse Racing
eu: Zaldi-lasterketak editatu

note: item "Sport/Gymnastics"
en: Gymnastics
eu: Gimnasia

note: item "Sport/Gymnastics" label "Edit Gymnastics"
en: Edit Gymnastics
eu: Gimnasia editatu

note: item "Sport/Skating"
en: Skating
eu: Patinajea

note: item "Sport/Skating" label "Edit Skating"
en: Edit Skating
eu: Patinajea editatu

note: item "Sport/Skateboard"
en: Skateboard
eu: Skate-a

note: item "Sport/Skateboard" label "Edit Skateboard"
en: Edit Skateboard
eu: Skate-parkea editatu

note: item "Sport/Swimming"
en: Swimming
eu: Igeriketa

note: item "Sport/Swimming" label "Edit Swimming"
en: Edit Swimming
eu: Igeriketa editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps"/> item "Sport/Skiing" label "Edit Skiing"
en: Edit Skiing
eu: Eskia editatu

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type"
en: Piste type
eu: Eski-pista mota

en: downhill
eu: jaitsiera

en: nordic
eu: nordikoa

en: snow_park
eu: snowboard parkea

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty"
en: Difficulty
eu: Zailtasuna

en: novice
eu: hasiberria

en: easy
eu: erraza

en: advanced
eu: aurreratua

en: expert
eu: aditua

en: freeride
eu: pistatik kanpo

note: item "Sport/Shooting"
en: Shooting
eu: Tiro

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport=shooting" /> item "Sport/Shooting" label "Edit Shooting"
en: Edit Shooting
eu: Tiro-a editatu

note: group "Sport (Ball)"
en: Sport (Ball)
eu: Kirolak (pilota-kirolak)

note: item "Sport (Ball)/Soccer"
en: Soccer
eu: Futbola

note: item "Sport (Ball)/Soccer" label "Edit Soccer"
en: Edit Soccer
eu: Futbola editatu

note: item "Sport (Ball)/Australian Football"
en: Australian Football
eu: Futbol australiarra

note: item "Sport (Ball)/Australian Football" label "Edit Australian Football"
en: Edit Australian Football
eu: Futbol australiarra editatu

note: item "Sport (Ball)/Baseball"
en: Baseball
eu: Beisbola

note: item "Sport (Ball)/Baseball" label "Edit Baseball"
en: Edit Baseball
eu: Beisbola editatu

note: item "Sport (Ball)/Basketball"
en: Basketball
eu: Saskibaloia

note: item "Sport (Ball)/Basketball" label "Edit Basketball"
en: Edit Basketball
eu: Saskibaloia editatu

note: item "Sport (Ball)/Golf"
en: Golf
eu: Golfa

note: item "Sport (Ball)/Golf" label "Edit Golf"
en: Edit Golf
eu: Golfa editatu

en: golf_course
eu: golf-zelaia

note: item "Sport (Ball)/Boule"
en: Boule
eu: Boulea

note: item "Sport (Ball)/Boule" label "Edit Boule"
en: Edit Boule
eu: Boulea editatu

note: item "Sport (Ball)/Bowls"
en: Bowls
eu: Bola-jokoa

note: item "Sport (Ball)/Bowls" label "Edit Bowls"
en: Edit Bowls
eu: Bola-jokoa editatu

note: item "Sport (Ball)/Cricket"
en: Cricket
eu: Cricket-a

note: item "Sport (Ball)/Cricket" label "Edit Cricket"
en: Edit Cricket
eu: Cricket-a editatu

note: item "Sport (Ball)/Cricket Nets"
en: Cricket Nets
eu: Saredun-cricket-a

note: item "Sport (Ball)/Cricket Nets" label "Edit Cricket Nets"
en: Edit Cricket Nets
eu: Saredun-cricket-a editatu

note: item "Sport (Ball)/Croquet"
en: Croquet
eu: Croquet-a

note: item "Sport (Ball)/Croquet" label "Edit Croquet"
en: Edit Croquet
eu: Croquet-a editatu

note: item "Sport (Ball)/Hockey"
en: Hockey
eu: Hockey-a

note: item "Sport (Ball)/Hockey" label "Edit Hockey"
en: Edit Hockey
eu: Hockey-a editatu

note: item "Sport (Ball)/Pelota"
en: Pelota
eu: Frontoia (Euskal pilota)

note: item "Sport (Ball)/Pelota" label "Edit Pelota"
en: Edit Pelota
eu: Frontoia (Euskal pilota) editatu

note: item "Sport (Ball)/Racquet"
en: Racquet
eu: Erraketa

note: item "Sport (Ball)/Racquet" label "Edit Racquet"
en: Edit Racquet
eu: Erraketa editatu

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis"
en: Table Tennis
eu: Ping-pong

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis" label "Edit Table Tennis"
en: Edit Table Tennis
eu: Ping-pong-a editatu

note: item "Sport (Ball)/Tennis"
en: Tennis
eu: Tenis

note: item "Sport (Ball)/Tennis" label "Edit Tennis"
en: Edit Tennis
eu: Tenisa editatu

note: group "Man Made" group "Man Made/Man Made"
en: Man Made
eu: Gizakiak eraikia

note: item "Man Made/Man Made/Building"
en: Building
eu: Eraikina

note: <key key="building" value="yes" /> item "Man Made/Man Made/Tower"
en: Tower
eu: Dorrea

note: item "Man Made/Man Made/Tower" label "Edit Tower"
en: Edit Tower
eu: Dorrea editatu

note: item "Man Made/Man Made/Tower" combo "Tower type"
en: Tower type
eu: Dorre mota

en: communication
eu: komunikazioa

en: observation
eu: behaketa

note: <optional> item "Man Made/Man Made/Tower" text "Height (meters)" item "Man Made/Man Made/Chimney" text "Height (meters)"
en: Height (meters)
eu: Altuera (metrotan)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/flagpole" /> <key key="man_made" value="flagpole" /> <separator/> item "Man Made/Man Made/Works"
en: Works
eu: Lantokia

note: item "Man Made/Man Made/Works" label "Edit Works"
en: Edit Works
eu: Lantokia editatu

note: item "Man Made/Man Made/Windmill"
en: Windmill
eu: Haize-errota

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=windmill" /> item "Man Made/Man Made/Windmill" label "Edit Windmill"
en: Edit Windmill
eu: Haize-errota editatu

note: item "Man Made/Man Made/Gasometer"
en: Gasometer
eu: Gasometroa

note: item "Man Made/Man Made/Gasometer" label "Edit Gasometer"
en: Edit Gasometer
eu: Gasometroa

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline"
en: Pipeline
eu: Hodiak

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pipeline" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=pipeline"/> item "Man Made/Man Made/Pipeline" label "Edit Pipeline"
en: Edit Pipeline
eu: Hodiak editatu

en: gas
eu: gasa

en: heat
eu: termikoa

en: oil
eu: olioa

en: sewage
eu: hondakin-ura

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Location"
en: Location
eu: Kokapena

note: item "Man Made/Man Made/Crane"
en: Crane
eu: Garabia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=crane" /> item "Man Made/Man Made/Crane" label "Edit Crane"
en: Edit Crane
eu: Garabia editatu

en: coal
eu: ikatza

note: <separator/> item "Man Made/Man Made/Water Tower"
en: Water Tower
eu: Ur-dorrea

note: item "Man Made/Man Made/Water Tower" label "Edit Water Tower"
en: Edit Water Tower
eu: Ur-dorrea editatu

note: item "Man Made/Man Made/Wastewater Plant"
en: Wastewater Plant
eu: Hondakin-uren araztegia editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=wastewater_plant" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=wastewater_plant" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:man_made=wastewater_plant" /> item "Man Made/Man Made/Wastewater Plant" label "Edit Wastewate
en: Edit Wastewater Plant
eu: Hondakin-uren araztegia editatu

note: item "Man Made/Man Made/Fountain"
en: Fountain
eu: Iturria

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fountain" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fountain" /> item "Man Made/Man Made/Fountain" label "Edit Fountain"
en: Edit Fountain
eu: Iturria editatu

note: <separator/> item "Man Made/Man Made/Lighthouse"
en: Lighthouse
eu: Itsasargia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=lighthouse" /> item "Man Made/Man Made/Lighthouse" label "Edit Lighthouse"
en: Edit Lighthouse
eu: Itsasargia editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=beacon" /> item "Man Made/Man Made/Beacon" label "Edit Beacon"
en: Edit Beacon
eu: Baliza editatu

note: item "Man Made/Man Made/Survey Point"
en: Survey Point
eu: Erpin geodesikoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=survey_point" /> item "Man Made/Man Made/Survey Point" label "Edit Survey Point"
en: Edit Survey Point
eu: Erpin geodesikoa

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance"
en: Surveillance
eu: Zaintza-kamera

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=surveillance" /> item "Man Made/Man Made/Surveillance" label "Edit Surveillance Camera"
en: Edit Surveillance Camera
eu: Zaintza-kamera editatu

en: indoor
eu: barruko

en: outdoor
eu: kanpoko

en: public
eu: publikoa

note: item "Power/Power Generator"
en: Power Generator
eu: Energia-sorgailua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=generator" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=generator" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=generator" /> item "Power/Power Generator" label "Edit Power Generator"
en: Edit Power Generator
eu: Energia sorgailua editatu

en: wind
eu: haizea

en: hydro
eu: hidrauliko

en: fossil
eu: fosil

en: nuclear
eu: nuklear

en: photovoltaic
eu: fotovoltaiko

note: item "Power/Power Station"
en: Power Station
eu: Zentral elektrikoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" /> item "Power/Power Station" label "Edit Power Station"
en: Edit Power Station
eu: Zentral elektrikoa editatu

note: item "Power/Power Sub Station"
en: Power Sub Station
eu: Azpiestazio elektrikoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=sub_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=sub_station" /> item "Power/Power Sub Station" label "Edit Power Sub Station"
en: Edit Power Sub Station
eu: Azpiestazio elektrikoa editatu

note: item "Power/Power Sub Station" text "Line reference" item "Power/Power Line" text "Line reference"
en: Line reference
eu: Linearen erreferentzia

note: <separator/> item "Power/Power Tower"
en: Power Tower
eu: Elektrizitate-dorrea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=tower" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=tower" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:power=tower" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=tower" /> item "Power/Power Tower" label "Edit Powe
en: Edit Power Tower
eu: Elektrizitate-dorrea editatu

note: <key key="power" value="tower" /> item "Power/Power Tower" text "Tower reference"
en: Tower reference
eu: Dorrearen erreferentzia

note: item "Power/Power Line"
en: Power Line
eu: Linea elektrikoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" /> item "Power/Power Line" label "Edit Power Line"
en: Edit Power Line
eu: Linea elektrikoa editatu

note: item "Power/Power Line" combo "Line type"
en: Line type
eu: Linea mota

note: item "Power/Power Line" text "Amount of Cables"
en: Amount of Cables
eu: Kable kopurua

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable"
en: Number of wires (better: conductors) per power cable
eu: Alanbre kopurua (eroale hobea) kable elektriko bakoitzeko

en: single
eu: bakuna

en: double
eu: bikoitza

en: triple
eu: hirukoitza

note: group "Historic Places"
en: Historic Places
eu: Gune historikoak

note: item "Historic Places/Castle"
en: Castle
eu: Gaztelua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=castle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=castle" /> item "Historic Places/Castle" label "Edit Castle"
en: Edit Castle
eu: Gaztelua editatu

note: item "Historic Places/Ruins"
en: Ruins
eu: Hondakinak

note: item "Historic Places/Ruins" label "Edit Ruins"
en: Edit Ruins
eu: Hondakinak editatu

note: item "Historic Places/Archaeological Site"
en: Archaeological Site
eu: Gune-arkeologikoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=archaeological_site" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=archaeological_site" /> item "Historic Places/Archaeological Site" label "Edit Archaeological Site"
en: Edit Archaeological Site
eu: Gune-arkeologikoa editatu

note: item "Historic Places/Battlefield"
en: Battlefield
eu: Gudu-zelaia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=battlefield" /> item "Historic Places/Battlefield" label "Edit Battlefield"
en: Edit Battlefield
eu: Gudu-zelaia editatu

note: item "Historic Places/Palaeontological Site"
en: Palaeontological Site
eu: Gune-paleontologikoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:geological" /> item "Historic Places/Palaeontological Site" label "Edit Palaeontological Site"
en: Edit Palaeontological Site
eu: Gune-paleontologikoa editatu

note: <separator/> item "Historic Places/Monument"
en: Monument
eu: Monumentua

note: item "Historic Places/Monument" label "Edit Monument"
en: Edit Monument
eu: Monumentua editatu

note: item "Historic Places/Memorial"
en: Memorial
eu: Oroitarria

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=memorial" /> item "Historic Places/Memorial" label "Edit Memorial"
en: Edit Memorial
eu: Oroitarria editatu

note: item "Historic Places/Wayside Cross"
en: Wayside Cross
eu: Gurutzadura

note: item "Historic Places/Wayside Cross" label "Edit Wayside Cross"
en: Edit Wayside Cross
eu: Gurutzadura editatu

note: item "Historic Places/Wayside Shrine"
en: Wayside Shrine
eu: Santutxoa

note: item "Historic Places/Wayside Shrine" label "Edit Wayside Shrine"
en: Edit Wayside Shrine
eu: Santutxoa editatu

note: item "Historic Places/Boundary Stone"
en: Boundary Stone
eu: Mugarria

note: item "Historic Places/Boundary Stone" label "Edit Boundary Stone"
en: Edit Boundary Stone
eu: Mugarria editatu

note: group "Shops"
en: Shops
eu: Dendak

note: item "Shops/Food/Supermarket"
en: Supermarket
eu: Supermerkatua

note: item "Shops/Food/Supermarket" label "Edit Supermarket"
en: Edit Supermarket
eu: Supermerkatua editatu

note: item "Shops/Food/Convenience Store"
en: Convenience Store
eu: Janari-denda

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=convenience" /> item "Shops/Food/Convenience Store" label "Edit Convenience Store"
en: Edit Convenience Store
eu: Janari-denda editatu

note: item "Shops/Food/Kiosk"
en: Kiosk
eu: Kioskoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=kiosk" /> item "Shops/Food/Kiosk" label "Edit Kiosk"
en: Edit Kiosk
eu: Kioskoa editatu

note: <separator/> item "Shops/Food/Baker"
en: Baker
eu: Okindegia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bakery" /> item "Shops/Food/Baker" label "Edit Baker"
en: Edit Baker
eu: Okindegia editatu

note: item "Shops/Food/Butcher"
en: Butcher
eu: Harategia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=butcher" /> item "Shops/Food/Butcher" label "Edit Butcher"
en: Edit Butcher
eu: Harategia editatu

note: item "Shops/Food/Organic"
en: Organic
eu: Produktu organikoen denda

note: item "Shops/Food/Organic" label "Edit Organic Shop"
en: Edit Organic Shop
eu: Produktu organikoen denda

note: <separator/> item "Shops/Food/Alcohol"
en: Alcohol
eu: Alkohola

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=alcohol" /> item "Shops/Food/Alcohol" label "Edit Alcohol Shop"
en: Edit Alcohol Shop
eu: Alkoholdun edarien denda editatu

note: item "Shops/Food/Beverages"
en: Beverages
eu: Edariak

note: item "Shops/Food/Beverages" label "Edit Beverages Shop"
en: Edit Beverages Shop
eu: Edari-denda editatu

note: item "Clothes/Shoes"
en: Shoes
eu: Zapatak

note: item "Clothes/Shoes" label "Edit Shoe Shop"
en: Edit Shoe Shop
eu: Zapata-denda editatu

note: item "Clothes/Outdoor"
en: Outdoor
eu: Kanpoko aktibitateen denda

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=outdoor" /> item "Clothes/Outdoor" label "Edit Outdoor Shop"
en: Edit Outdoor Shop
eu: Kanpoko aktibitateen denda editatu

note: item "Clothes/Sports" label "Edit Sports Shop"
en: Edit Sports Shop
eu: Kiroldenda editatu

note: <separator/> item "Clothes/Dry Cleaning"
en: Dry Cleaning
eu: Tindategia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=dry_cleaning" /> item "Clothes/Dry Cleaning" label "Edit Dry Cleaning"
en: Edit Dry Cleaning
eu: Tindategia editatu

note: item "Clothes/Laundry"
en: Laundry
eu: Garbitegia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Laundry" /> item "Clothes/Laundry" label "Edit Laundry"
en: Edit Laundry
eu: Garbitegia editatu

note: item "Electronic/Computer"
en: Computer
eu: Ordenagailua

note: item "Electronic/Computer" label "Edit Computer Shop"
en: Edit Computer Shop
eu: Ordenagailu-denda editatu

note: item "Electronic/Electronics"
en: Electronics
eu: Elektronika

note: item "Electronic/Electronics" label "Edit Electronics Shop"
en: Edit Electronics Shop
eu: Elektronika-denda editatu

note: item "Electronic/Hifi"
en: Hifi
eu: HI-FI

note: item "Electronic/Hifi" label "Edit Hifi Shop"
en: Edit Hifi Shop
eu: HI-FI denda editatu

note: item "Electronic/Video"
en: Video
eu: Bideoa

note: item "Electronic/Video" label "Edit Video Shop"
en: Edit Video Shop
eu: Bideo-denda editatu

note: group "Cash"
en: Cash
eu: Dirua

note: item "Cash/Bank"
en: Bank
eu: Banku

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bank" /> item "Cash/Bank" label "Edit Bank"
en: Edit Bank
eu: Bankua editatu

note: item "Cash/Bank" check "Automated Teller Machine" item "Cash/Automated Teller Machine"
en: Automated Teller Machine
eu: Kutxazain automatikoa

note: item "Cash/Money Exchange"
en: Money Exchange
eu: Diru-trukea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bureau_de_change" /> item "Cash/Money Exchange" label "Edit Money Exchange"
en: Edit Money Exchange
eu: Diru-trukea editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=atm" /> item "Cash/Automated Teller Machine" label "Edit Automated Teller Machine"
en: Edit Automated Teller Machine
eu: Kutxazain automatikoa editatu

note: <separator/> item "Other/Chemist"
en: Chemist
eu: Botika

note: item "Other/Chemist" label "Edit Chemist"
en: Edit Chemist
eu: Botika editatu

note: item "Other/Hairdresser"
en: Hairdresser
eu: Ileapaindegia

note: item "Other/Hairdresser" label "Edit Hairdresser"
en: Edit Hairdresser
eu: Ileapaindegia editatu

note: item "Other/Optician"
en: Optician
eu: Optika

note: item "Other/Optician" label "Edit Optician"
en: Edit Optician
eu: Optika editatu

note: <separator/> item "Other/Florist"
en: Florist
eu: Loradenda

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=florist" /> item "Other/Florist" label "Edit Florist"
en: Edit Florist
eu: Loradenda editatu

note: item "Other/Garden Centre"
en: Garden Centre
eu: Lorezaintza zentrua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=garden_centre" /> item "Other/Garden Centre" label "Edit Garden Centre"
en: Edit Garden Centre
eu: Lorezaintza zentrua editatu

note: <separator/> item "Other/Do-it-yourself-store"
en: Do-it-yourself-store
eu: Brikolaje-denda

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=doityourself" /> item "Other/Do-it-yourself-store" label "Edit Do-it-yourself-store"
en: Edit Do-it-yourself-store
eu: Brikolaje denda editatu

note: item "Other/Hardware"
en: Hardware
eu: Burdindegia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=hardware" /> item "Other/Hardware" label "Edit Hardware Store"
en: Edit Hardware Store
eu: Burdindegia editatu

note: <separator/> item "Other/Furniture"
en: Furniture
eu: Altzariak

note: item "Other/Furniture" label "Edit Furniture Shop"
en: Edit Furniture Shop
eu: Altzari-denda editatu

note: <separator/> item "Other/Stationery"
en: Stationery
eu: Paper-denda

note: item "Other/Stationery" label "Edit Stationery Shop"
en: Edit Stationery Shop
eu: Paper-denda editatu

note: item "Other/Book Store"
en: Book Store
eu: Liburudenda

note: item "Other/Book Store" label "Edit Book Store"
en: Edit Book Store
eu: Liburudenda editatu

note: <separator/> item "Other/Travel Agency"
en: Travel Agency
eu: Bidaia-agentzia

note: item "Other/Travel Agency" label "Edit Travel Agency"
en: Edit Travel Agency
eu: Bidaia-agentzia editatu

note: item "Other/Toys"
en: Toys
eu: Jostailuak

note: item "Other/Toys" label "Edit Toy Shop"
en: Edit Toy Shop
eu: Jostailu-denda editatu

note: item "Vending machine"
en: Vending machine
eu: Makina-saltzailea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=vending_machine" /> item "Vending machine" label "Edit Vending machine"
en: Edit Vending machine
eu: Makina-saltzailea editatu

note: <key key="amenity" value="vending_machine" /> item "Vending machine" combo "Vending products"
en: Vending products
eu: Produktuen makina-saltzailea

en: public_transport_tickets
eu: garraio publikoko txartelak

en: public_transport_plans
eu: garraio publikoaren mapak

en: parking_tickets
eu: aparkalekuko txartelak

en: food
eu: Elikadura

en: drinks
eu: edariak

en: sweets
eu: gozokiak

en: cigarettes
eu: zigarretak

en: photos
eu: argazkiak

en: animal_food
eu: animalientzako janaria

en: news_papers
eu: egunkariak

en: toys
eu: jostailuak

en: stamps
eu: seiluak

en: SIM-cards
eu: SIM txartelak

en: telephone_vouchers
eu: Telefono-txartelak

en: vouchers
eu: Bonuak

en: condoms
eu: kondoiak

en: tampons
eu: tanpoiak

en: excrement_bags
eu: gorotz-poltsa

note: group "Geography"
en: Geography
eu: Geografia

note: group "Geography/Boundaries"
en: Boundaries
eu: Mugak

note: item "Geography/Boundaries/National"
en: National
eu: Nazionala

note: item "Geography/Boundaries/National" label "Edit National Boundary"
en: Edit National Boundary
eu: Muga nazionala editatu

note: item "Geography/Boundaries/Administrative"
en: Administrative
eu: Administratiboa

note: item "Geography/Boundaries/Administrative" label "Edit Administrative Boundary"
en: Edit Administrative Boundary
eu: Muga administratiboa editatu

note: item "Geography/Boundaries/Civil"
en: Civil
eu: Zibila

note: item "Geography/Boundaries/Civil" label "Edit Civil Boundary"
en: Edit Civil Boundary
eu: Muga zibila editatu

note: item "Geography/Boundaries/Political"
en: Political
eu: Politikoa

note: item "Geography/Boundaries/Political" label "Edit Political Boundary"
en: Edit Political Boundary
eu: Muga politikoa editatu

note: item "Geography/Boundaries/National park"
en: National park
eu: Parke nazionala

note: item "Geography/Boundaries/National park" label "Edit National Park Boundary"
en: Edit National Park Boundary
eu: Parke nazionala editatu

note: group "Places"
en: Places
eu: Lekuak

note: item "Places/Continent"
en: Continent
eu: Kontinentea

note: item "Places/Continent" label "Edit Continent"
en: Edit Continent
eu: Kontinentea editatu

note: item "Places/Country" label "Edit Country"
en: Edit Country
eu: Herrialdea editatu

note: item "Places/State"
en: State
eu: Estatua

note: item "Places/State" label "Edit State"
en: Edit State
eu: Estatua editatu

note: item "Places/Region"
en: Region
eu: Erregioa

note: item "Places/Region" label "Edit Region"
en: Edit Region
eu: Erregioa editatu

note: item "Places/County"
en: County
eu: Eskualdea

note: item "Places/County" label "Edit County"
en: Edit County
eu: Eskualdea editatu

note: item "Places/City" label "Edit City"
en: Edit City
eu: Hiria (100.000 biztanle baino gehiago) editatu

note: item "Places/Town"
en: Town
eu: Herria (10.000 - 100.000 biztanle)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=town" /> item "Places/Town" label "Edit Town"
en: Edit Town
eu: Herria (10.000 - 100.000 biztanle) editatu

note: item "Places/Suburb"
en: Suburb
eu: Auzoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=suburb" /> item "Places/Suburb" label "Edit Suburb"
en: Edit Suburb
eu: Auzoa editatu

note: item "Places/Village"
en: Village
eu: Herria (10.000 biztale baino gutxiago)

note: item "Places/Village" label "Edit Village"
en: Edit Village
eu: Herria (10.000 biztale baino gutxiago) editatu

note: item "Places/Hamlet"
en: Hamlet
eu: Auzoa (mendialdean eta egoten direnak)

note: item "Places/Hamlet" label "Edit Hamlet"
en: Edit Hamlet
eu: Auzoa (mendialdean eta egoten direnak) editatu

note: <separator/> item "Places/Locality"
en: Locality
eu: Ingurua (leku geografikoa)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=locality" /> item "Places/Locality" label "Edit Locality"
en: Edit Locality
eu: Ingurua (leku geografikoa) editatu

note: item "Geography/Peak"
en: Peak
eu: Mendi-tontorra

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=peak" /> item "Geography/Peak" label "Edit Peak"
en: Edit Peak
eu: Mendi-tontorra editatu

note: item "Geography/Glacier"
en: Glacier
eu: Glaziarra

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=glacier" /> item "Geography/Glacier" label "Edit Glacier"
en: Edit Glacier
eu: Glaziarra editatu

note: item "Geography/Volcano"
en: Volcano
eu: Sumendia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=volcano" /> item "Geography/Volcano" label "Edit Volcano"
en: Edit Volcano
eu: Sumendia editatu

note: item "Geography/Cave Entrance"
en: Cave Entrance
eu: Kobazuloaren sarrera

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cave_entrance" /> item "Geography/Cave Entrance" label "Edit Cave Entrance"
en: Edit Cave Entrance
eu: Kobazuloaren sarrera editatu

note: <separator/> item "Geography/Island"
en: Island
eu: Irla

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=island" /> item "Geography/Island" label "Edit Island"
en: Edit Island
eu: Irla editatu

note: item "Geography/Islet"
en: Islet
eu: Irlatxoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=islet" /> item "Geography/Islet" label "Edit Islet"
en: Edit Islet
eu: Irlatxoa editatu

note: item "Nature/Tree"
en: Tree
eu: Zuhaitza

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=tree" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:natural=tree"  /> item "Nature/Tree" label "Edit Tree"
en: Edit Tree
eu: Zuhaitza editatu

note: item "Nature/Tree" text "Botanical Name"
en: Botanical Name
eu: Izen-botanikoa

note: item "Nature/Wood"
en: Wood
eu: Basoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wood" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wood" /> item "Nature/Wood" label "Edit Wood"
en: Edit Wood
eu: Basoa editatu

en: coniferous
eu: konifero

en: deciduous
eu: hostoerorkorra

en: mixed
eu: misto

note: item "Nature/Forest"
en: Forest
eu: Basoa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=forest" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=forest" /> item "Nature/Forest" label "Edit Forest Landuse"
en: Edit Forest Landuse
eu: Basoa editatu

note: item "Nature/Nature Reserve"
en: Nature Reserve
eu: Natura-erreserba

note: item "Nature/Nature Reserve" label "Edit Nature Reserve"
en: Edit Nature Reserve
eu: Natura-erreserba editatu

note: <separator/> item "Nature/Scree"
en: Scree
eu: Harritza

note: item "Nature/Scree" label "Edit Scree"
en: Edit Scree
eu: Harritza editatu

note: item "Nature/Scrub"
en: Scrub
eu: Sastraka

note: item "Nature/Scrub" label "Edit Scrub"
en: Edit Scrub
eu: Sastraka editatu

note: item "Nature/Heath"
en: Heath
eu: Txilardi

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=heath" /> item "Nature/Heath" label "Edit Heath"
en: Edit Heath
eu: Txilardia editatu

note: group "Land use"
en: Land use
eu: Lurzorua

note: item "Land use/Farmyard"
en: Farmyard
eu: Etxaldea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=farmyard" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=farmyard" /> item "Land use/Farmyard" label "Edit Farmyard Landuse"
en: Edit Farmyard Landuse
eu: Etxalde-gunea editatu

note: item "Land use/Farmland"
en: Farmland
eu: Nekazaritza-lurra

note: item "Land use/Farmland" label "Edit Farmland Landuse"
en: Edit Farmland Landuse
eu: Nekazaritza-lurrak editatu

note: item "Land use/Meadow"
en: Meadow
eu: Belardia

note: item "Land use/Meadow" label "Edit Meadow Landuse"
en: Edit Meadow Landuse
eu: Belardia editatu

note: item "Land use/Vineyard"
en: Vineyard
eu: Mahastia

note: item "Land use/Vineyard" label "Edit Vineyard Landuse"
en: Edit Vineyard Landuse
eu: Mahastia editatu

note: item "Land use/Allotments"
en: Allotments
eu: Soroak

note: item "Land use/Allotments" label "Edit Allotments Landuse"
en: Edit Allotments Landuse
eu: Soroak editatu

note: <separator/> item "Land use/Garden"
en: Garden
eu: Lorategia

note: item "Land use/Garden" label "Edit Garden"
en: Edit Garden
eu: Lorategia editatu

note: item "Land use/Grass"
en: Grass
eu: Belarra

note: item "Land use/Grass" label "Edit Grass Landuse"
en: Edit Grass Landuse
eu: Belardia editatu

note: item "Land use/Village Green"
en: Village Green
eu: Udal-parkea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=village_green" /> item "Land use/Village Green" label "Edit Village Green Landuse"
en: Edit Village Green Landuse
eu: Udal-parkea editatu

note: item "Land use/Common"
en: Common
eu: Amankomuna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=common" /> item "Land use/Common" label "Edit Common"
en: Edit Common
eu: Amankomuna editatu

note: item "Land use/Park"
en: Park
eu: Parkea

note: item "Land use/Park" label "Edit Park"
en: Edit Park
eu: Parkea editatu

note: item "Land use/Recreation Ground"
en: Recreation Ground
eu: Aisialdi-gunea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=recreation_ground" /> item "Land use/Recreation Ground" label "Edit Recreation Ground Landuse"
en: Edit Recreation Ground Landuse
eu: Aisialdi-gunea editatu

note: <separator/> item "Land use/Residential area"
en: Residential area
eu: Bizitegi-gunea

note: item "Land use/Residential area" label "Edit Residential Landuse"
en: Edit Residential Landuse
eu: Bizitegi-gunea editatu

note: item "Land use/Graveyard"
en: Graveyard
eu: Hilerria (txikia)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=grave_yard" /> item "Land use/Graveyard" label "Edit Graveyard"
en: Edit Graveyard
eu: Hilerria (txikia) editatu

note: item "Land use/Cemetery"
en: Cemetery
eu: Hilerria

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=cemetery" /> item "Land use/Cemetery" label "Edit Cemetery Landuse"
en: Edit Cemetery Landuse
eu: Hilerria editatu

note: item "Land use/Retail"
en: Retail
eu: Merkataritza

note: item "Land use/Retail" label "Edit Retail Landuse"
en: Edit Retail Landuse
eu: Merkataritza-gunea editatu

note: item "Land use/Commercial"
en: Commercial
eu: Bulegoak

note: item "Land use/Commercial" label "Edit Commercial Landuse"
en: Edit Commercial Landuse
eu: Bulego-eremua editatu

note: item "Land use/Industrial"
en: Industrial
eu: Industriala

note: item "Land use/Industrial" label "Edit Industrial Landuse"
en: Edit Industrial Landuse
eu: Industrialdea editatu

note: item "Land use/Railway land"
en: Railway land
eu: Trenbide-eremua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=railway" /> item "Land use/Railway land" label "Edit Railway Landuse"
en: Edit Railway Landuse
eu: Trenbide-eremua editatu

note: item "Land use/Military"
en: Military
eu: Militarra

note: item "Land use/Military" label "Edit Military Landuse"
en: Edit Military Landuse
eu: Eremu militarra editatu

note: <separator/> item "Land use/Construction area"
en: Construction area
eu: Eraikitze-eremua

note: item "Land use/Construction area" label "Edit Construction Landuse"
en: Edit Construction Landuse
eu: Eraikitze-eremua editatu

note: item "Land use/Brownfield"
en: Brownfield
eu: Lugorria

note: item "Land use/Brownfield" label "Edit Brownfield Landuse"
en: Edit Brownfield Landuse
eu: Lugorria editatu

note: item "Land use/Greenfield"
en: Greenfield
eu: Eraikitzeko lurzorua

note: item "Land use/Greenfield" label "Edit Greenfield Landuse"
en: Edit Greenfield Landuse
eu: Eraikitzeko lurzorua editatu

note: item "Land use/Landfill"
en: Landfill
eu: Zabortegia

note: item "Land use/Landfill" label "Edit Landfill Landuse"
en: Edit Landfill Landuse
eu: Editatu zabortegia

note: item "Land use/Quarry"
en: Quarry
eu: Harrobia

note: item "Land use/Quarry" label "Edit Quarry Landuse"
en: Edit Quarry Landuse
eu: Harrobia editatu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" /> item "Annotation/Addresses" label "Edit Address Information"
en: Edit Address Information
eu: Helbideak editatu

note: <space /> item "Annotation/Addresses" text "House number"
en: House number
eu: Eraikinaren atari zenbakia

note: <optional> item "Annotation/Addresses" text "House name"
en: House name
eu: Eraikinaren izena

note: item "Annotation/Addresses" text "Street name" <key key="type" value="associatedStreet" /> item "Relations/Associated street" text "Street name"
en: Street name
eu: Kale-izena

note: item "Annotation/Addresses" text "City name"
en: City name
eu: Hiriaren izena

note: item "Annotation/Addresses" text "Post code"
en: Post code
eu: Posta-kodea

note: item "Annotation/Addresses" combo "Country code"
en: Country code
eu: Estatuaren kodea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" /> item "Annotation/Address Interpolation" label "Edit Address Interpolation"
en: Edit Address Interpolation
eu: Helbideen Interpolazioa editatu

note: <space /> item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme"
en: Numbering scheme
eu: Zenbakien-eskema

en: odd
eu: bakoitia

en: even
eu: bikoitia

en: alphabetic
eu: alfabetiko

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:multipolygon" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:multipolygon" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:multipolygon" /> item "Relations/Multipolygon" label "Edit Multipolygon"
en: Edit Multipolygon
eu: Multipoligonoa editatu

note: </optional> <roles> item "Relations/Multipolygon" role "outer segment" item "Relations/Boundary" role "outer segment"
en: outer segment
eu: kanpoko segmentua

note: item "Relations/Multipolygon" role "inner segment" item "Relations/Boundary" role "inner segment"
en: inner segment
eu: barruko segmentua

note: </roles> item "Relations/Boundary"
en: Boundary
eu: Muga

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:boundary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:boundary" es.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/ES:Relation:boundary" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:boundary" /> item "Relations/Boundary" label "
en: Edit Boundary
eu: Muga editatu

note: <optional> item "Relations/Boundary" combo "Boundary type"
en: Boundary type
eu: Muga mota

en: administrative
eu: administratiboa

en: national
eu: nazionala

en: civil
eu: zibila

en: political
eu: politikoa

note: item "Relations/Boundary" combo "Administrative level"
en: Administrative level
eu: Maila administratiboa

note: item "Relations/Boundary" role "Sub area"
en: Sub area
eu: Azpi-area

note: item "Relations/Boundary" role "Administration centre"
en: Administration centre
eu: Administrazio gunea

note: </roles> item "Relations/Turn restriction"
en: Turn restriction
eu: Biraketa debekua

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:restriction" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:restriction"/> item "Relations/Turn restriction" label "Edit Turn Restriction"
en: Edit Turn Restriction
eu: Biraketa debekua editatu

note: <key key="type" value="restriction" /> item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction"
en: Restriction
eu: Debekua

en: no_left_turn
eu: ezkerrera biratzea debekatua

en: no_right_turn
eu: eskuinera biratzea debekatua

en: no_straight_on
eu: zuzen jarraitzea debekatua

en: no_u_turn
eu: U biraketa egitea debekatua

en: only_right_turn
eu: soilik eskuinera biratzea

en: only_left_turn
eu: soilik ezkerrera biratzea

en: only_straight_on
eu: aurrerantz soilik

note: </optional> <roles> item "Relations/Turn restriction" role "from way"
en: from way
eu: norabide honetatik

note: item "Relations/Turn restriction" role "via node or way"
en: via node or way
eu: nodo edo bide honetan zehar

note: item "Relations/Turn restriction" role "to way"
en: to way
eu: bide honetara

note: </roles> item "Relations/Route"
en: Route
eu: Bidea

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:route"/> item "Relations/Route" label "Edit Route"
en: Edit Route
eu: Bidea editatu

note: <key key="type" value="route" /> item "Relations/Route" combo "Route type"
en: Route type
eu: Bide mota

en: bus
eu: autobusa

en: road
eu: errepidea

note: <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/bicycle-designated.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="foot" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/foot.png" priority="-100"/> <condition k="foot" v="designated"/> color foot <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition
en: foot
eu: oinezkoa

en: tram
eu: tranbia

en: detour
eu: desbideratzea

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="railway" v="subway"/> color subway
en: subway
eu: metroa

note: item "Relations/Route" text "Symbol description"
en: Symbol description
eu: Sinboloaren deskribapena

note: <optional> item "Relations/Route" text "Network" item "Relations/Route network" text "Network"
en: Network
eu: Sarea

note: item "Relations/Route" combo "Route state"
en: Route state
eu: Estatuko bidea

en: proposed
eu: proposatutako

en: alternate
eu: txandakatu

en: temporary
eu: behin-behineko

en: connection
eu: lotura

note: item "Relations/Route" text "Color (hex)"
en: Color (hex)
eu: Kolorea (hex)

note: </optional> <roles> item "Relations/Route" role "route segment"
en: route segment
eu: ibilbidearen segmentua

note: item "Relations/Route" role "forward segment"
en: forward segment
eu: hurrengo segmentua

note: item "Relations/Route" role "backward segment"
en: backward segment
eu: aurreko segmentua

note: item "Relations/Route" role "halt point"
en: halt point
eu: geldialdi puntua

note: item "Relations/Route" role "forward halt point"
en: forward halt point
eu: hurrengo geldialdi puntua

note: item "Relations/Route" role "backward halt point"
en: backward halt point
eu: aurreko geldialdi puntua

note: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <rules xmlns="http://josm.openstreetmap.de/mappaint-style-1.0" name="standard"> <!-- A little help: 1. every rule starts with <rule> and ends with </rule> 2. every rule needs a condition -k for the key (required) -v for the value as a string -b for the values y
en: bridge
eu: zubia

note: <icon annotate="true" src="vehicle/viaduct.png"/> </rule> <rule> <condition k="bridge" b="no"/> color deprecated <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="tunnel" b="no"/> <condition k="cutting" b="no"/> <condition k="embankment" b="no"/> <condition k="highway" v="road"/> <!-- 
en: deprecated
eu: zaharkitua

note: <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/foot-designated.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="goods" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/goods.png" priority="-100"/> <condition k="hgv" b="no"/> <condition k="horse" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/horse.png" priority=
en: horse
eu: zaldia

note: <icon src="vehicle/restriction/horse-designated.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="motorcycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/motorbike.png" priority="-100"/> <condition k="motorcar" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/motorcar.png" priority="-100"/> <condition k="psv" 
en: barrier
eu: oztopoa

note: </rule> <rule> <condition k="barrier" v="border_control"/> <icon annotate="true" src="vehicle/border_control.png"/> <condition k="barrier" v="bump_gate"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k="barrier" v="sally_port"/> <icon annotate="true" src="vehicle/sally_port.png"/> <cond
en: motorroad
eu: autobidea

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="track"/> color highway_track <!-- tracktype tags --> <condition k="tracktype" v="grade1"/> <condition k="tracktype" v="grade2"/> <condition k="tracktype" v="grade3"/> <condition k="tracktype" v="grade4"/> <con
en: highway_track
eu: pista

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="direction" v="clockwise"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/roundabout_left.png" priority="10000"/> <condition k="highway" v="mini_roundabout"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/roundabout_righ
en: services
eu: zerbitzu-bidea

note: <icon annotate="true" src="vehicle/parking.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="ford"/> color ford
en: ford
eu: ibi

note: </rule> <rule> <condition k="highway" v="turning_circle"/> color turningcircle
en: turningcircle
eu: biratzeko zirkulua

note: <icon src="misc/construction.png" priority="10"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="emergency_access_point"/> <icon src="service/emergency_access_point.png"/> color emergency_access_point
en: emergency_access_point
eu: Larrialdi-gunera sarrera

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="riverbank"/> color riverbank
en: riverbank
eu: ibaiertza

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="stream"/> color stream
en: stream
eu: erreka

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="dock"/> color dock
en: dock
eu: kaia

note: <icon annotate="true" src="nautical/boatyard.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="lock_gate"/> <icon annotate="true" src="nautical/lock_gate.png"/> <condition k="waterway" v="turning_point"/> <icon annotate="true" src="nautical/turning.png"/> <condition k="waterway" v="boatyard"/> color 
en: manmade
eu: gizakiak eraikia

note: </rule> <rule> <condition k="waterway" v="rapids"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> color rapids
en: rapids
eu: ur-lasterrak

note: <!-- it's not possible to have both line and area, line seems more likely --> </rule> <!-- railway tags --> <rule> <condition k="railway" v="station"/> color railwaypoint <icon annotate="true" src="transport/railway_station.png"/> <condition k="railway" v="halt"/> <icon annotate="true" src="transpor
en: railwaypoint
eu: trenbide-puntua

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="railway" v="tram"/> <!-- prefer way types over tram - draw tram as overlay in joined cases --> color otherrail <condition k="railway" v="light_rail"/>
en: otherrail
eu: beste trenbideak

note: color railover
en: railover
eu: trenbide bat baino gehiago gurutzatzen diren lekua

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="railway" v="preserved"/> color oldrail <!-- disused often appears together with highway=xy --> <!-- -> normal display with line, linemod for combinations --> <condition k="railway" v="disused"/> <!-- abandoned often appea
en: oldrail
eu: utzitako bidea

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="service" v="yard"/> <condition k="service" v="siding"/> <condition k="service" v="spur"/> <!--aeroway tags --> <condition k="aeroway" v="aerodrome"/> color aeroway <icon annotate="true" src="transport/airport/runway.png"/
en: aeroway
eu: aireko bidea

note: <icon annotate="true" src="transport/airport/terminal.png"/> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="helipad"/> color aeroway_dark <icon annotate="true" src="transport/airport/helipad.png"/> <condition k="aeroway" v="runway"/>
en: aeroway_dark
eu: aireko bidea (iluna)

note: <icon annotate="true" src="transport/airport/taxiway.png"/> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="apron"/> color aeroway_light <icon annotate="true" src="transport/airport/apron.png"/> <condition k="aeroway" v="hangar"/>
en: aeroway_light
eu: aireko bidea (argia)

note: <icon annotate="true" src="transport/airport/hangar.png"/> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="gate"/> <icon annotate="true" src="transport/airport/gate.png"/> <condition k="aeroway" v="windsock"/> <icon annotate="true" src="transport/airport/windsock.png"/> <!--aerialway tags --> <condition k=
en: aerialway
eu: aire-bidea

note: <icon annotate="true" src="transport/aerialway/goods.png"/> </rule> <!-- piste tags --> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="easy"/> color piste_easy
en: piste_easy
eu: pista erraza

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="intermediate"/> color piste_intermediate
en: piste_intermediate
eu: bitarteko-pista

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="advanced"/> color piste_advanced
en: piste_advanced
eu: pista aurreratua

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="expert"/> color piste_expert
en: piste_expert
eu: adituentzako pista

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="freeride"/> color piste_freeride
en: piste_freeride
eu: estilo libreko pista

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="novice"/> color piste_novice
en: piste_novice
eu: hasiberrientzako pista

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <!--power tags --> <rule> <condition k="power" v="tower"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/tower_small.png"/> color power <condition k="power" v="pole"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/pole.png"/> <condition k="power" v="line"/> <
en: power
eu: energia

note: </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pier"/> color pier
en: pier
eu: kaia

note: <icon annotate="true" src="nautical/pier.png"/> </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pipeline"/> color pipeline
en: pipeline
eu: hodia

note: </rule> <!--leisure tags --> <rule> <condition k="leisure" v="sports_centre"/> <icon annotate="true" src="sport/centre.png"/> color leisure <condition k="leisure" v="golf_course"/> <icon annotate="true" src="sport/golf.png"/> <condition k="leisure" v="stadium"/> <icon annotate="true" src="sport/stad
en: leisure
eu: aisia

note: </rule> <rule> <condition k="leisure" v="marina"/> <icon annotate="true" src="nautical/marina.png"/> color marina
en: marina
eu: itsas-portua

note: </rule> <!--amenity tags --> <rule> <condition k="amenity" v="pub"/> <icon annotate="true" src="food/pub.png"/> color amenity <condition k="amenity" v="biergarten"/> <icon annotate="true" src="food/biergarten.png"/> <condition k="amenity" v="nightclub"/> <icon annotate="true" src="leisure/nightclub.
en: amenity
eu: zerbitzuak

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="motorcycle_parking"/> <icon annotate="true" src="vehicle/parking/motorbike.png" priority="20000"/> color amenity_traffic <condition k="amenity" v="bicycle_parking"/> <icon annotate="true" src="vehicle/parking/bicycle.png" priority="20000"/> <condition k="park
en: amenity_traffic
eu: zerbitzua_trafikoa

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="charging_station"/> <icon annotate="true" src="accommodation/camping/hookup.png" priority="1000"/> <condition k="amenity" v="grit_bin"/> <icon annotate="true" src="misc/grit_bin.png"/> <condition k="amenity" v="telephone"/> <icon annotate="true" src="service/
en: amenity_light
eu: zerbitzua_argiztapena

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="drinking_water"/> <icon annotate="true" src="food/drinking_water.png"/> color light_water <condition k="amenity" v="fountain"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/spring.png"/> <!--natural tags --> <condition k="natural" v="spring"/>
en: light_water
eu: ura (argia)

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="pharmacy"/> color health <icon annotate="true" src="health/pharmacy.png"/> <condition k="amenity" v="hospital"/> <icon annotate="true" src="health/hospital.png"/> <condition k="amenity" v="nursery"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k
en: health
eu: osasuna

note: </rule> <!--shop tags --> <rule> <condition k="shop" v="supermarket"/> <icon annotate="true" src="shop/supermarket.png"/> color shop <condition k="shop" v="convenience"/> <icon annotate="true" src="shop/convenience.png"/> <condition k="shop" v="bakery"/> <icon annotate="true" src="shop/groceries/bak
en: shop
eu: denda

note: </rule> <rule> <condition k="tourism" v="picnic_site"/> <icon annotate="true" src="leisure/picnic.png"/> color tourism <condition k="tourism" v="viewpoint"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/viewpoint.png"/> <condition k="tourism" v="theme_park"/> <icon annotate="true" src="leisure/theme_park.
en: tourism
eu: turismoa

note: </rule> <!--historic tags --> <rule> <condition k="historic" v="castle"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/castle.png"/> color historic <condition k="historic" v="monument"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/monument.png"/> <condition k="historic" v="memorial"/> <icon annotate="true" src
en: historic
eu: ondare historikoa

note: </rule> <rule> <condition k="landuse" v="quarry"/> color quarry
en: quarry
eu: harrobia

note: <icon src="misc/landmark/mine.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="landfill"/> color landfill
en: landfill
eu: zabortegia

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="basin"/> color basin <condition k="landuse" v="reservoir"/>
en: basin
eu: dartsena

note: <icon src="misc/landuse/garages.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="farmyard"/> color farmyard
en: farmyard
eu: etxaldea

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="retail"/> color retail <icon src="shop/mall.png"/> <condition k="landuse" v="commercial"/>
en: retail
eu: txikizkako merkataritza

note: <icon src="misc/landuse/commercial.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="industrial"/> color industrial
en: industrial
eu: industriala

note: <icon src="misc/landmark/works.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="brownfield"/> color brownfield
en: brownfield
eu: hustutako industrialdea

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="greenfield"/> color greenfield
en: greenfield
eu: lurzoru eraikigarria

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="railway"/> color railland
en: railland
eu: tren-ingurunea

note: <icon src="misc/construction.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="military"/> color military <icon src="leisure/common.png"/> <!--military tags --> <condition k="military" v="airfield"/> <icon src="transport/airport/airfield.png"/> <condition k="military" v="bunker"/> <icon src="misc/land
en: military
eu: gune militarra

note: <icon src="vehicle/tank.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="cemetery"/> color cemetery
en: cemetery
eu: kanposantu

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="peak"/> color peak
en: peak
eu: gailurra

note: <icon annotate="true" src="misc/landmark/peak_small.png"/> </rule> <rule> <condition k="natural" v="glacier"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/glacier_small.png"/> color glacier
en: glacier
eu: glaziar

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="volcano"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/volcano_small.png"/> color volcano
en: volcano
eu: sumendia

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="cliff"/> <icon src="misc/cliff.png"/> color natural <condition k="natural" v="scree"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> <condition k="natural" v="fell"/> <condition k="natural" v="bay"/> <icon src="misc/bay.png"/> <condition k="natural" v="land"/> <condition k=
en: natural
eu: natura-gune

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="scrub"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color scrub
en: scrub
eu: sasi

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="heath"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color heath
en: heath
eu: mendia

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="wood"/> <icon src="misc/landmark/trees.png"/> color woodarea
en: woodarea
eu: basoa

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="mud"/> <icon src="misc/mud.png"/> color mud
en: mud
eu: lokatza

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="beach"/> <icon src="misc/beach.png"/> color beach
en: beach
eu: hondartza

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="tree"/> <icon src="misc/landmark/trees.png"/> <!--route tags --> <condition k="route" v="bus"/> color route <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="route" v="ferry"/> <condition k="route" v="flight"/> <condition k="route" v="ncn"/> <co
en: route
eu: ibilbidea

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--boundary tags --> <rule> <condition k="boundary" v="national"/> color boundary <condition k="admin_level" v="1"/> <condition k="admin_level" v="2"/> <condition k="admin_level" v="3"/> <condition k="admin_level" v="4"/> <condition k="admin
en: boundary
eu: muga

note: <icon src="misc/landmark/mountain_pass.png"/> </rule> <!-- this will badly display otherwise well tagged footways and alike, so comment it out until we have better ways to display this in JOSM! XXX - maybe it's possible to use linemod's here? <rule> <condition k="surface" v="paved"/> <linemod mode="
en: place
eu: lekua

note: </rule> <!-- special display of unreviewed tiger data (USA) --> <rule> <condition k="tiger:reviewed" v="no"/> color tiger_data
en: tiger_data
eu: TIGER_datuak

note: <?xml version="1.0"?> <surveyor columns="4" width="1300" height="0"> <!-- icons can either be absolute paths or relative paths to the .josm directory --> <!-- action class: either fully qualified classnames or if not found, package at.dallermassl.josm.plugin.surveyor.action is assumed --> <button la
en: Tunnel Start
eu: Tunel hasiera

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="bridge"/> </button> <button label="Village/City" hotkey="V" icon="styles/standard/place.png">
en: Village/City
eu: Herria

note: <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=parking"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Parking"/> </button> <button label="One Way" hotkey="O" icon="presets/oneway.png">
en: One Way
eu: Norabide bakarra

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="oneway=yes"/> </button> <button label="Church" hotkey="C" icon="styles/standard/religion/church.png">
en: Church
eu: Eliza

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=place_of_worship,denomination=christian"/> <action class="SetWaypointAction" params="Church"/> </button> <button label="Fuel Station" hotkey="F" icon="styles/standard/vehi
en: Fuel Station
eu: Gasolindegia

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=restaurant"/> <action class="SetWaypointAction" params="Restaurant"/> </button> <button label="Shopping" hotkey="S" icon="styles/standard/shop.png">
en: Shopping
eu: Erosketak

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button> <button label="WC" hotkey="W" icon="styles/standard/vehicle/parking/restarea_toilets.png">
en: WC
eu: Komunak

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button> <button label="Camping" hotkey="Z" icon="styles/standard/accommodation/camping/caravan.png">
en: Camping
eu: Kanpin

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Residential"/> </button> <!-- <button label="Test" hotkey="shift X"> <action class="SetWaypointAction" params="Test X"/> <button label="Test" hotkey="F12">
en: Test
eu: Proba

note: JOSM TagChecker validator file Format: Each line specifies a certain error to be reported <data type> : messagetype : <key><expression><value> Data type can be: node        - a node point way         - a way relation    - a relation *           - all data types Message type can be: E            - an
en: abbreviated street name
eu: kale izen laburtua

note: node : W : oneway == *
en: oneway tag on a node
eu: Norabide bakarrean etiketatutako nodoa

note: node : W : bridge == BOOLEAN_TRUE
en: bridge tag on a node
eu: Zubi moduan etiketatutako nodoa

note: node : W : highway == tertiary node : W : highway == secondary node : W : highway == residential node : W : highway == unclassified node : W : highway == track
en: wrong highway tag on a node
eu: okerreko bide-etiketa nodo batean

note: way  : W : highway == unclassified && name != *
en: Unnamed unclassified highway
eu: Klasifikatu gabeko izen gabeko errepidea

note: way  : I : highway == secondary && ref != * way  : I : highway == tertiary && ref != * way  : I : highway == motorway && nat_ref != *
en: highway without a reference
eu: erreferentziarik gabeko errepidea

note: *    : W : highway == road
en: temporary highway type
eu: behin-behineko bide mota

note: *    : W : / *name
en: misspelled key name
eu: Gako izena giaizki idatzita

note: The following could replace unnamed way check. Still at the moment we keep it as it is way  : W : junction == roundabout && highway == /motorway|trunk|primary|secondary|tertiary|residential|pedestrian/ && /name|ref|(name:.*)|(.*_name)|(.*_ref)/ != * # Unnamed junction way  : W : highway == /motorway
en: cycleway with tag bicycle
eu: bidegorria "bizikleta" etiketarekin

note: way  : W : highway == footway && foot == BOOLEAN_FALSE
en: footway with tag foot
eu: Oinezkoentzako bidea "oinezkoentzat" etiketararekin

note: way  : W : highway == * && barrier == *
en: barrier used on a way
eu: bide batean erabilitako oztopoa

note: way  : I : waterway == * && layer != *                         # waterway without layer tag way  : I : highway == footway && maxspeed == * way  : I : highway == steps && maxspeed == *
en: maxspeed used for footway
eu: oinezko bide batentzako erabilitako gehienezko abiadura

note: *    : W : layer == /\+.
en: layer tag with + sign
eu: + zeinua duen etiketa-geruza

note: *    : I : name == /.*Strasse.
en: street name contains ss
eu: kale izenak ss dauka

note: relation : E : type != *
en: relation without type
eu: motarik gabeko erlazioa

note: node : I : amenity == /restaurant|cafe|fast_food/ && name != *
en: restaurant without name
eu: izenik gabeko jatetxea

note: way  : I : highway != * && railway != * && waterway != * && name == * # unusual named way type *    : W : natural == water && waterway == *                   # unusual tag combination *    : W : highway == * && waterway == * *    : W : highway == * && natural == *
en: unusual tag combination
eu: ez-ohiko etiketa konbinaketa

note: different forms for web access must be html:<url> html:http://josm.openstreetmap.de/wmsplugin/YahooDirect.html?
en: Yahoo Sat
eu: Yahoo sateiltea

note: only for Germany http://tools.geofabrik.de/osmi/view/strassennrw/josmwms?
en: Streets NRW Geofabrik.de
eu: NRW Geofabrik.de kaleak

note: only for GB fails with division by zero error http://nick.dev.openstreetmap.org/openpaths/freemap.php?layers=npe&
en: NPE Maps
eu: NPE Mapak

note: http://dev.openstreetmap.org/~timsc/wms2/map.php?
en: NPE Maps (Tim)
eu: NPE Mapak (Tim)

note: http://ooc.openstreetmap.org/wms/map.php?source=os7&
en: 7th Series (OS7)
eu: 7th Series (Zazpigarren Serieak) (OS7)

note: only for Japan http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO)
eu: MLIT Japonia (ORTHO)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO01&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO01)
eu: MLIT Japonia (ORTHO01)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO02&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO02)
eu: MLIT Japonia (ORTHO02)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO03&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO03)
eu: MLIT Japonia (ORTHO03)

note: only for Italy http://sit.provincia.lodi.it/mapserver/mapserv.exe?map=ortofoto_wgs84.map&SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=Terraitaly%20Ortofoto%202007&STYLES=%2C%2C&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&
en: Lodi - Italy
eu: Lodi - Italia

note: http://88.53.214.52/sitr/services/WGS84_F33/Ortofoto_ATA20072008_f33/MapServer/WMSServer?SERVICE=WMS&VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&CRS=CRS:84&LAYERS=0&STYLES=default&FORMAT=image/jpeg&
en: Sicily - Italy
eu: Sizilia - Italia
