josm - en to he translation catalogue (1734 entries)

note: FIXME why is help not a JosmAction?
en: Help
he: עזרה

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
he: מתעלם מ-URL לא תקין לקובץ: "{0}"

en: Warning
he: אזהרה

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
he: מתעלם מ-URL לא תקין: "{0}"

en: About
he: אודות

en: Display the about screen.
he: הצג את מסך האודות.

note: TODO: put in a platformHook for system that have no console by default Add the name of this application
en: Java OpenStreetMap Editor
he: Java ב OpenStreetMap עורך

note: Add the version number
en: Version {0}
he: גירסא {0}

en: Last change at {0}
he: שינוי אחרון ב {0}

en: Java Version {0}
he: גירסת Java {0}

en: Homepage
he: דף הבית

en: Bug Reports
he: דיווחי תקלות

note: <button label="Camping" hotkey="Z" icon="styles/standard/accommodation/camping/caravan.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Camping"/> </button>
en: Info
he: מידע

en: Readme
he: קרא אותי

en: Revision
he: מהדורה

en: Contribution
he: תרומה

en: License
he: רישיון

en: Plugins
he: תוספים

en: About JOSM...
he: אודות JOSM...

en: WARNING: unexpected format of API base URL. Redirection to info or history page for OSM primitive will probably fail. API base URL is: ''{0}''
he: אזהרה: פורמט URL בסיס לא צפוי של ה-API, סביר כי ההפניה  מחדש לדפי המידע או ההיסטוריה תיכשל. URL בסיס של ה-API הוא: ''{0}''

en: WARNING: unexpected format of API base URL. Redirection to user page for OSM user will probably fail. API base URL is: ''{0}''
he: אזהרה: פורמט URL בסיס לא צפוי של ה-API, סביר כי ההפניה  מחדש לדפי המשתמש תיכשל. URL בסיס של ה-API הוא: ''{0}''

en: Continue
he: המשך

en: Click to continue and to open {0} browsers
he: לחץ להמשך ולפתיחת {0} דפדפנים

en: Cancel
he: ביטול

en: Click to abort launching external browsers
he: לחץ כדי לבטל הרצת דפדפן חיצוני

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
he: אנא בחר לפחות צומת, דרך, או הקשר אשר כבר הועלו למאגר

en: Please select the target layer.
he: אנא בחר בשכת היעד

en: Select target layer
he: בחר שכבת יעד

en: Merge
he: מזג

en: No target layers
he: אין שכבות יעד

note: modal
en: Add Node...
he: הוסף נקודה...

en: Add a node by entering latitude and longitude.
he: הוסף נקודה ע"י הכנסת קווי אורך ורוחב

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react acc
en: Edit: {0}
he: ערוך: {0}

en: Align Nodes in Circle
he: סדר את הצמתים בעיגול

en: Move the selected nodes into a circle.
he: העבר את הצמתים הנבחרים לעיגול.

en: Tool: {0}
he: כלי: {0}

en: Please select at least four nodes.
he: נא בחר לפחות ארבעה צמתים.

en: Information
he: מידע

note: Do it!
en: Align Nodes in Line
he: ישר את הצמתים בשורה

en: Move the selected nodes in to a line.
he: הזז את הנקודות הנבחרות לתוך קו

en: Please select at least three nodes.
he: נא בחר לפחות שלושה צמתים.

en: data
he: נתונים

en: layer
he: שכבה

en: selection
he: בחירה

en: conflict
he: התנגשות

en: download
he: הורד

en: previous
he: הקודם

en: next
he: הבא

en: Nothing selected to zoom to.
he: לא נבחר פריט להתקרבות.

en: Zoom to {0}
he: התקרב אל {0}

en: Zoom the view to {0}.
he: קרב את התצוגה לכדי {0}.

en: View: {0}
he: תצוגה: {0}

en: No conflicts to zoom to
he: אין התנגשויות להתמקד בהם

en: File: {0}
he: קובץ: {0}

en: Combine Way
he: שלב דרכים

en: Combine several ways into one.
he: שלב מספר דרכים לאחת.

en: Change directions?
he: לשנות כיוונים?

en: Reverse and Combine
he: הפוך כיוון ואחד

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
he: לא ניתן לשלב את הדרכים בכיווניהם הנוכחיים. האם ברצונך להפוך כמה מהם?

en: Could not combine ways (They could not be merged into a single string of nodes)
he: לא ניתן לשלב דרכים (לא ניתן למזג אותן למחרוזת אחת של צמתים)

en: Combine {0} ways
he: שלב {0} דרכים

en: Please select at least two ways to combine.
he: נא בחר לפחות שתי דרכים לשילוב.

en: Copy
he: העתק

en: Copy selected objects to paste buffer.
he: העתק את הפריטים הנבחרים אל חוצץ ההדבקה.

en: Please select something to copy.
he: אנא בחר דבר מה להעתקה.

en: Create Circle
he: צור עיגול

en: Create a circle from three selected nodes.
he: צור עיגול משלושה צמתים נבחרים

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
he: הצמתים הללו אינם חלק ממעגל. מבטל.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
he: יש לבחור בדיוק שתים או שלוש צמתים או דרך אחת עם בדיוק שתים או שלוש צמתים

en: Delete
he: מחק

en: Delete selected objects.
he: מחק את הפריטים הנבחרים.

en: Overwrite
he: שכתוב

en: File exists. Overwrite?
he: הקובץ כבר קיים. לשכתב?

note: Do it!
en: Distribute Nodes
he: פזר צמתים

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
he: פזר את הצמתים הנבחרים במרחקים  שווים לאורך קו

en: Download from OSM...
he: הורד מ-OSM...

en: Download map data from the OSM server.
he: הורד נתוני מפה משרת ה-OSM.

en: Download Object...
he: הורד עצם...

en: Separate Layer
he: שכבה נפרדת

en: Object type:
he: סוג עצם:

en: Choose the OSM object type
he: בחר את סוג עצם ה-OSM

en: Download Object
he: הורד עצם

en: Download object
he: הורד עצם

en: Start downloading
he: התחל להוריד

en: Close dialog and cancel downloading
he: סגור את הדיאלוג ובטל את ההורדה

en: Duplicate
he: שכפל

en: Duplicate selection by copy and immediate paste.
he: שכפל את הבחירה על ידי העתקה והדבקה מיידית.

en: Duplicate Layer
he: שכפל שיכבה

en: Make a duplicate of the currently selected layer.
he: שכפל את השיכבה הנבחרת הנוכחית.

en: Layer: {0}
he: שיכבה: {0}

note: Translators: "Copy of {layer name}"
en: Copy of {0}
he: העתק של {0}

note: Translators: "Copy {number} of {layer name}"
en: Copy {1} of {0}
he: עותק {1} של {0}

note: <button label="Info" hotkey="I"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button>
en: Exit
he: יציאה

en: Exit the application.
he: צא מהיישום.

en: Fullscreen View
he: תצוגת מסך מלא

en: Export to GPX...
he: ייצא ל-GPX...

en: Export the data to GPX file.
he: ייצא נתונים לקובץ GPX.

en: Nothing to export. Get some data first.
he: אין מה לייצא. השג נתונים תחילה.

en: Export GPX file
he: יצא קובץ GPX

en: Object history
he: היסטורית העצם

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
he: הצג היסטורית מידע אודות דרכי, דמתי ויחוסי OSM

en: Info about Element
he: מידע אודות אלמנט

en: Join overlapping Areas
he: אחד שטחים חופפים

en: Joins areas that overlap each other
he: מאחד שטחים חופפים זה לזה

en: Please abort if you are not sure
he: בטל אם אינך בטוח

en: Joined overlapping areas
he: חבר אזורים חופפים

en: Enter values for all conflicts.
he: הזן ערכים לכל ההתנגשויות.

en: Solve Conflicts
he: פתור התנגשויות

en: Join Node to Way
he: צרף נקודה לדרך

en: Join a node into the nearest way segments
he: צרף צומת למקטעי הדרך הקרובים ביותר

en: Join Node and Line
he: צרף צומת וקו

en: No Shortcut
he: ללא קיצור

en: Jump To Position
he: קפוץ למיקום

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
he: פותח דיאלוג שמאפשר לך לקפוץ למיקום מסויים

en: Latitude
he: קו רוחב

en: Longitude
he: קו אורך

en: Zoom (in metres)
he: מיקוד (במטרים)

en: URL
he: כתובת

en: Jump there
he: קפוץ לשם

en: Jump to Position
he: קפוץ למיקום

en: Merge the current layer into another layer
he: מזג את השכבה הנוכחית לתוך שכבה אחרת

en: Merge Nodes
he: מיזוג צמתים

en: Merge nodes into the oldest one.
he: מזג את הצמתים לישנים ביותר.

en: Please select at least two nodes to merge.
he: אנא בחר לפחות שני צמתים למיזוג.

en: Merge {0} nodes
he: מזג {0} צמתים

en: Mirror
he: שיקוף

en: Mirror selected nodes and ways.
he: שקף את הנקודות והדרכים הבחורות

en: Please select at least one node or way.
he: נא לבחור לפחות נקודה אחת או דרך

en: up
he: למעלה

en: Move objects {0}
he: הזז פריטים {0}

en: down
he: למטה

en: left
he: שמאלה

note: dir == Direction.RIGHT) {
en: right
he: ימינה

en: Move {0}
he: הזז {0}

en: Moves Objects {0}
he: הזז את הפריטים {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
he: לא ניתן להזיז פריטים אל מחוץ לעולם.

en: Move Node...
he: הזז נקודה...

en: New Layer
he: שכבה חדשה

en: Open...
he: פתח...

en: Open a file.
he: פתח קובץ.

en: Opening files
he: פתיחת קבצים

en: Open file
he: פתח קובץ

en: Opening file ''{0}'' ...
he: פותח קובץ ''{0}'' ...

en: Open Location...
he: פתח מיקום...

en: Open an URL.
he: פתח URL

en: Enter URL to download:
he: הזן כתובת להורדה:

en: Download Location
he: מיקום ההורדה

en: Download URL
he: כתובת הורדה

en: Start downloading data
he: התחל הורדת מידע

en: Download Data
he: הורד מידע

en: Orthogonalize Shape
he: ישר זוויות צורה

en: Orthogonalize
he: יישר

en: Usage
he: שימוש

en: Paste
he: הדבק

en: Paste contents of paste buffer.
he: הדבק את תכני חוצץ ההדבקה.

en: Paste Tags
he: הדבק תגיות

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
he: החל תגיות של תוכן מחוצץ ההדבקה על כל הפריטים הנבחרים.

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
he[0]: מדביק תג {0}
he[1]: מדביק תגים {0}

en: Preferences...
he: מאפיינים...

en: Preferences
he: העדפות

en: Redo
he: בצע שוב

en: Redo the last undone action.
he: בצע שוב את הפעולה האחרונה שבוטלה.

en: Rename layer
he: שנה את שם השכבה

en: Also rename the file
he: שנה גם את שם הקובץ

en: Could not rename file ''{0}''
he: לא ניתן לשנות את שם הקובץ ''{0}''

en: Error
he: שגיאה

en: Reverse Ways
he: הפוך דרכים

en: Reverse the direction of all selected ways.
he: הפוך את הכיוונים של כל הדרכים הנבחרות.

en: Please select at least one way.
he: אנא בחר לפחות דרך אחת.

en: Reverse ways
he: הפוך דרכים

en: Save
he: שמירה

en: Save the current data.
he: שמור את הנתונים הנוכחיים.

en: File {0} exists. Overwrite?
he: הקובץ {0} כבר קיים. לדרוס אותו?

en: No Exporter found! Nothing saved.
he: לא נמצא מייצא! לא נשמר דבר.

en: Empty document
he: מסמך ריק

en: Save anyway
he: שמור בכל זאת

en: The document contains no data.
he: המסמך לא מכיל נתונים

en: Conflicts
he: התנגשויות

en: Reject Conflicts and Save
he: דחה התנגשויות ושמור

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
he: ישנן התנגשויות בלתי פתורות. ההתנגשויות לא ישמרו ויטופלו כאילו דחית הכל. להמשיך?

en: Save OSM file
he: שמור קובץ OSM

en: Save GPX file
he: שמור קובץ GPX

en: Save Layer
he: שמור שכבה

en: Save As...
he: שמור בשם...

en: Save the current data to a new file.
he: שמור את המידע הנוכחי לקובץ חדש.

en: Select All
he: בחר הכל

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
he: בחר את כל העצמים הבלתי בחורים בשכבת הנתונים. גם עצמים בלתי גמורים ייבחרו.

en: Show Status Report
he: הצג דו"ח מצב

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
he: הצג דו"ח מצב עם מידע שימושי שיכול ליהיות מצורף לבאגים

en: Help: {0}
he: עזרה: {0}

en: Status Report
he: דו"ח מצב

en: Copy to clipboard and close
he: העתק ללוח הגזירים וסגור

en: Close
he: סגור

en: Simplify Way
he: פשט דרך

en: Delete unnecessary nodes from a way.
he: מחק נקודות מיותרות מדרך

en: Please select at least one way to simplify.
he: בחר לפחות דרך אחת לפישוט

en: Yes
he: כן

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
he[0]: פשט דרך (הסר נקודה {0})
he[1]: פשט דרך (הסר {0} נקודות)

en: Split Way
he: פצל דרך

en: Split a way at the selected node.
he: פצל דרך בנקודה הבחורה.

en: The current selection cannot be used for splitting.
he: הבחירה הנוכחית אינה יכולה לשמש לפיצול.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
he[0]: הנקודה הנבחרת לא נמצאת בתוך אף דרך.
he[1]: הנקודות הנבחרות לא נמצאות בתוך אף דרך.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
he[0]: יותר מדרך אחת משתמשת בנקודה שבחרת. בחר גם את הדרך.
he[1]: יותר מדרך אחת משתמשת בנקודות שבחרת. בחר גם את הדרך.

en: The selected nodes do not share the same way.
he: הנקודות הבחורות אינן שייכות לאותה דרך.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
he[0]: הדרך הבחורה אינה מכילה את הנקודה הבחורה.
he[1]: הדרך הבחורה אינה מכילה את הנקודות הבחורות.

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
he: אתה חייב לבחור שתי נקודות או יותר כדי לפצל דרך מעגלית.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
he: הדרך לא יכולה להתפצל בנקודות שנבחרו. (טיפ: בחר נקודות בתוך הדרך.)

en: Split way {0} into {1} parts
he: פצל דרך {0} ל-{1} חלקים

en: Draw lines between raw gps points.
he: צייר קווים בין נקודות ה-gps הגולמיות.

en: UnGlue Ways
he: הפרד דרכים

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
he: שכפל נקודות המשותפות למספר דרכים.

en: This node is not glued to anything else.
he: הנקודה לא מוצמדת לשום דבר אחר.

en: None of these nodes are glued to anything else.
he: אף אחת מהנקודות הללו אינה מוצמדת לשום דבר אחר.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
he: אף אחת מהנקודות של הדרך הזו אינה מוצמדת לשום דבר אחר.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
he: הבחירה הנוכחית אינה יכולה לשמש להפרדה.

en: Select either:
he: בחר:

en: * One node that is used by more than one way, or
he: * נקודה אחת המשותפת ליותר מדרך אחת, או

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
he: * נקודה אחת המשותפת ליותר מדרך אחת ואחת מהדרכים הללו, או

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
he: * דרך אחת בעלת אחת או יותר נקודות המשותפות ליותר מדרך אחת, או

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
he: * דרך אחת ונקודה אחת או יותר שלה המשותפות ליותר מדרך אחת.

en: Unglued Node
he: הפרד נקודה

en: Undo
he: בטל

en: Undo the last action.
he: בטל את הפעולה האחרונה.

en: Unselect All
he: בטל את כל הבחירות

en: Unselect all objects.
he: בטל את כל בחירות העצמים

en: Selection empty
he: בחירה ריקה

en: No changes to upload.
he: אין שינויים להעלאה.

en: Nothing to upload. Get some data first.
he: אין מה להעלות. קבל כמה נתונים תחילה.

en: Zoom In
he: התקרב

en: Zoom Out
he: התרחק

[ctx: audio]
en: Back
he: חזרה

[ctx: audio]
en: Jump back.
he: עבור אחורה.

en: Audio: {0}
he: שמע: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
he: מהר יותר

[ctx: audio]
en: Faster Forward
he: הרצה מהירה

[ctx: audio]
en: Forward
he: העבר

[ctx: audio]
en: Jump forward
he: קפוץ הלאה

[ctx: audio]
en: Next Marker
he: הסימון הבא

[ctx: audio]
en: Play next marker.
he: נגן את הסמן הבא.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
he: נגן\השהה

en: Play/pause audio.
he: נגן/השהה את השמע.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
he: הסמן הקודם

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
he: נגן את הסמן הקודם.

[ctx: audio]
en: Slower
he: לאט יותר

[ctx: audio]
en: Slower Forward
he: הרצה איטית יותר

en: Downloading GPS data
he: מוריד נתוני GPS

en: Downloaded GPX Data
he: הורדו נתוני GPX

en: Downloading data
he: מוריד נתונים

en: Download {0} of {1} ({2} left)
he: מוריד {0} מ-{1} (נותרו {2})

en: Ignore
he: התעלם

en: Errors during Download
he: שגיאות במהלך הורדה

en: Delete Mode
he: מצב מחיקה

en: Delete nodes or ways.
he: מחק צמתים או דרכים.

en: Mode: {0}
he: נקודה: {0}

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
he: לחץ למחיקה. Shift: מחק מקטע דרך. Alt: אל תמחק צמתים שאינם בשימוש בעת מחיקת דרך. Ctrl: מחק פריטים מפנים.

en: Draw
he: צייר

en: Draw nodes
he: צייר צמתים

en: Cannot add a node outside of the world.
he: לא ניתן להוסיף צומת מחוץ לעולם

en: Add node
he: הוסף צומת

en: Add node into way
he: הוסף צומת לדרך

en: Connect existing way to node
he: חבר דרך קיימת לצומת

en: Add a new node to an existing way
he: הוסף צומת חדש לדרך קיימת

en: Add node into way and connect
he: הוסף צומת לדרך וחבר

en: Create new node.
he: יוצר נקודה חדשה.

en: Select node under cursor.
he: בחר את הנקודה שמתחת לסמן.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
he[0]: הוסף נקודה חדשה לדרך.
he[1]: הוסף נקודה חדשה ל-{0} דרכים.

en: Start new way from last node.
he: התחל דרך חדשה מהנקודה האחרונה.

en: Continue way from last node.
he: המשך דרך מהנקודה האחרונה.

en: Finish drawing.
he: הפסק לצייר.

en: Extrude
he: הוצאה

en: Create areas
he: צור אזורים

en: Extrude Way
he: הבלטת דרך

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
he: צייר מרובע בגודל הרצוי, ואז שחרר את לחצן העכבר.

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
he: גרור את ראש הנגינה ושחרר ליד הרצועה המבוקשת לניגון שמע ממנה; SHIFT+שחרור לסנכרון השמע בנקודה זו.

en: Select
he: בחר

en: Select, move and rotate objects
he: בחר, הזז והטה פריטים

en: Release the mouse button to select the objects in the rectangle.
he: שחרר את לחצן העכבר לבחירת פריטים במרובע.

en: Release the mouse button to stop moving. Ctrl to merge with nearest node.
he: שחרר את לחצן העכבר הימני להפסקת ההזזה. Ctrl למיזוג עם הצומת הקרוב ביותר.

en: Release the mouse button to stop rotating.
he: שחרר את סמן העכבר להפסקת ההטייה

en: Zoom
he: מיקוד

en: Zoom and move map
he: התמקד והזז את המפה

en: Search...
he: חפש...

en: Search for objects.
he: חיפוש אחר פריטים.

en: Please enter a search string.
he: נא הזן מחרוזת לחיפוש.

en: replace selection
he: החלפת הבחירה

en: add to selection
he: הוספה לבחירה

en: remove from selection
he: הסר מהבחירה

en: case sensitive
he: רגיש להבדל בין אותיות גדולות וקטנות

en: regular expression
he: ביטוי רגולרי

en: <b>Baker Street</b> - ''Baker'' and ''Street'' in any key or name.
he: <b>רחוב אבג</b>-''רחוב'' ו''אבג'' בכל מפתח או שם.

en: <b>"Baker Street"</b> - ''Baker Street'' in any key or name.
he: <b>"רחוב אבג"</b>-''רחוב אבג'' בכל מפתח או שם.

en: <b>name:Bak</b> - ''Bak'' anywhere in the name.
he: <b>name:אבג</b>-''אבג'' איפשהו בשם.

en: <b>type=route</b> - key ''type'' with value exactly ''route''.
he: <b>type=route</b>-מפתח ''type'' עם הערך ''route'' במדוייק.

en: <b>type=*</b> - key ''type'' with any value. Try also <b>*=value</b>, <b>type=</b>, <b>*=*</b>, <b>*=</b>
he: <b>type=*</b>-מפתח ''type'' עם כל ערך. נסה גם <b>*=value</b>, <b>type=</b>, <b>*=*</b>, <b>*=</b>

en: <b>-name:Bak</b> - not ''Bak'' in the name.
he: <b>-name:אבג</b>-ללא ''אבג'' בשם.

en: <b>foot:</b> - key=foot set to any value.
he: <b>foot:</b>-מפתח ''foot'' עם כל ערך.

en: <u>Special targets:</u>
he: <u>מטרות מיוחדות:</u>

en: <b>type:</b> - type of the object (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)
he: <b>type:</b>-סוג העצם (<b>נקודה</b>, <b>דרך</b>, <b>יחס</b>)

en: <b>user:</b>... - all objects changed by user
he: <b>user:</b>...-כל העצמים ששונו ע"י המשתמש

en: <b>modified</b> - all changed objects
he: <b>modified</b>...- כל העצמים ששונו

en: <b>selected</b> - all selected objects
he: <b>selected</b> - כל העצמים הבחורים

en: <b>incomplete</b> - all incomplete objects
he: <b>incomplete</b> - כל העצמים הבלתי גמורים

en: <b>untagged</b> - all untagged objects
he: <b>untagged</b> - כל העצמים הלא מתוייגים

en: Use <b>|</b> or <b>OR</b> to combine with logical or
he: השתמש ב-<b>|</b> או <b>OR</b> כדי לחבר ב"או" לוגי

en: Use <b>(</b> and <b>)</b> to group expressions
he: השתמש ב-<b>(</b> ו <b>)</b> כדי לצרף ביטויים

en: Search
he: חפש

en: Start Search
he: התחל חיפוש

en: No match found for ''{0}''
he: לא נמצאה התאמה עבור "{0}"

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
he: דבר לא נוסף לבחירה ע"י חיפוש "{0}"

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
he: דבר לא הורד מהבחירה ע"י חיפוש "{0}"

en: Found {0} matches
he: נמצאו {0} התאמות

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
he: לביטוי הרגולרי "{0}" היתה שגיאת ניתוח בהיסט {1}, שגיאה מלאה:
    
    {2}

en: OK
he: אישור

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
he: פתור התנגשויות בקואורדינטות ב-{0}

note: leave message in one tr() as there is a grammatical connection.
en: You are about to delete nodes outside of the area you have downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
he: אתה עומד למחוק נקודות מחוץ לשטח שהורדת.<br>זה עלול לגרום לבעיות כיוון שעצמים אחרים {שאתה לא רואה) עשויים להשתמש בהם.<br>האם אתה באמת רוצה למחוק?

en: Sequence
he: רצף

en: Apply?
he: החל?

en: Relation
he: יחס

en: Old role
he: תפקיד ישן

en: New role
he: תפקיד חדש

en: Old key
he: מפתח ישן

en: Old value
he: ערך ישן

en: New key
he: מפתח חדש

en: New value
he: ערך חדש

en: Apply selected changes
he: החל את השינויים שנבחרו

en: Do not apply changes
he: אל תחל את השינויים

en: Please select which property changes you want to apply.
he: בחר אילו שינויי תכונות אתה רוצה להחיל.

en: Properties of
he: מאפיינים של ‏

en: Automatic tag correction
he: תיקון תוויות אוטומטי

en: Malformed config file at lines {0}
he: קובץ תצורה לא תקין בשורות {0}

en: Preferences stored on {0}
he: מאפיינים נשמרו ב {0}

en: Could not upload preferences. Reason: {0}
he: לא יכול להעלות מאפיינים. סיבה: {0}

en: Could not load preferences from server.
he: לא יכול לטעון מאפיינים משרת.

en: UNKNOWN
he: לא ידוע

note: * * the decimal format 999.999
en: Decimal Degrees
he: מעלות עשרוניות

note: * * the minutes/seconds format 99" 99'
en: Degrees Minutes Seconds
he: מעלות דקות שניות

[ctx: compass]
note: short symbol for South
en: S
he: דרום

[ctx: compass]
note: short symbol for North
en: N
he: צפון

[ctx: compass]
note: short symbol for West
en: W
he: מערב

[ctx: compass]
note: short symbol for East
en: E
he: מזרח

[ctx: filter]
note: column header: filter text
en: Text
he: טקסט

en: node | nodes
he[0]: צומת
he[1]: צמתים

note: light cyan
en: way | ways
he[0]: דרך
he[1]: דרכים

note: dark blue
en: relation | relations
he[0]: יחס
he[1]: יחסים

en: More than one "to" way found.
he: יותר מ-"to" אחד נמצא.

en: More than one "via" found.
he: יותר מ-"via" אחד נמצא.

en: No "from" way found.
he: אף דרך "from" לא נמצאה.

en: No "to" way found.
he: אף דרך "to" לא נמצאה.

en: No "via" node or way found.
he: לא נמצאה אף נקודה או דרך מסוג "via"

en: Error: {0}
he: שגיאה: {0}

en: Warning: {0}
he: אזהרה: {0}

en: inactive
he: לא פעיל

en: selected
he: נבחר

note: teal
en: untagged way
he: דרך לא מתויגת

note: dark green
en: incomplete way
he: דרך לא גמורה

note: darker blue
en: background
he: רקע

note: lighteal
en: untagged
he: לא מתוייג

en: text
he: טקסט

en: Mercator
he: מרקטור

en: incomplete
he: לא גמור

en: highway
he: כביש ראשי

en: railway
he: מסילת רכבת

en: waterway
he: נתיב מים

note: note: length == 0 should no longer happen, but leave the bracket code nevertheless, who knows what future brings
en: {0} node | {0} nodes
he[0]: נקודה {0}
he[1]: {0} נקודות

note: color tiger_data </rule> <!-- lot's of "openGeoDB:..." tags can be found in germany --> <rule> <condition k="openGeoDB:type" v="Stadt"/> <icon annotate="true" src="place/settlement/town.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> <condition k="openGeoDB:type" v="Kreis"/> <condition 
en: building
he: בניין

en: {0} member | {0} members
he[0]: חבר {0}
he[1]: {0} חברים

en: Precondition violation
he: הפרת תנאי מקדים

en: Conflict
he: התנגשות

en: Unknown host
he: מארח לא ידוע

en: Message of the day not available
he: מסר יומי זמין

en: Downloading "Message of the day"
he: מוריד את "המסר היומי"

en: Upload Preferences
he: העלה מאפיינים

en: Upload the current preferences to the server
he: העלה את המאפיינים הנוכחיים לשרת

en: string
he: מחרוזת

en: Name of the user.
he: שם המשתמש.

en: OSM Password.
he: סיסמת OSM.

en: string;string;...
he: מחרוזת;מחרוזת;...

en: Download each. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
he: הורד כל אחד. יכול ליהיות x1,y1,x2,y2 או כתובת המכילה lat=y&lon=x&zoom=z או שם קובץ

en: Download each as raw gps. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
he: הורד כל אחד כ gps גולמי. יכול ליהיות x1,y1,x2,y2 או כתובת המכילה lat=y&lon=x&zoom=z או שם קובץ

en: Add each to the initial selection. Can be a google-like search string or an URL which returns osm-xml
he: הוסף כל אחד לבחירה ההתחלתית. יכול ליהיות מחרוזת חיפוש כמו בגוגל או כתובת שמחזירה osm-xml

en: any
he: כלשהו

en: If specified, reset the configuration instead of reading it.
he: במידה וצויין, אפס את התצורה במקום לקרוא אותה.

en: Username
he: שם משתמש

en: Password
he: סיסמא

en: usage
he: שימוש

en: options
he: אפשרויות

en: Show this help
he: הצג עזרה זו

en: Download the location at the url (with lat=x&lon=y&zoom=z)
he: הורד את המיקום שבכתובת (עם lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Select with the given search
he: בחר עם החיפוש הנתון

en: Reset the preferences to default
he: אפס את המאפיינים לברירת מחדל

en: examples
he: דוגמאות

en: Initializing
he: מאתחל

en: Loading early plugins
he: טען תוספים מוקדמים

en: Setting defaults
he: קביעת ברירות מחדל

en: Creating main GUI
he: יוצר ממשקי גרפי ראשי

en: Loading plugins
he: טעינת תוספים

en: File
he: קובץ

en: Edit
he: ערוך

en: View
he: תצוגה

en: Tools
he: כלים

en: Menu: {0}
he: תפריט: {0}

en: Audio
he: שמע

en: Move right
he: הזז ימינה

en: Map: {0}
he: מפה: {0}

en: Move left
he: הזז שמאלה

en: Move up
he: הזז מעלה

en: Move down
he: הזז מטה

en: Zoom in
he: מיקוד צפיה

en: Zoom out
he: ריחוק צפיה

en: scale
he: הגדלה

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
he: קו האורך הגיאוגרפי בסמן העכבר.

en: The name of the object at the mouse pointer.
he: שם העצם בסמן העכבר.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
he: קו הרוחב הגיאוגרפי בסמן העכבר.

en: The angle between the previous and the current way segment.
he: הזווית בין קטע הדרך הקודם לנוכחי

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
he: כיוון (המצפן) של קטע הדרך מצויר.

en: The length of the new way segment being drawn.
he: אורך קטע הדרך החדש מצויר.

en: (no object)
he: (אין עצם)

en: Layer not in list.
he: השכבה אינה ברשימה.

note: the role column
en: Role
he: תפקיד

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with their version
en: My with Their
he: שלי עם שלהם

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with the merged version
en: My with Merged
he: שלי עם המיזוג

note: * * compare their version of an {@see OsmPrimitive} with the merged veresion
en: Their with Merged
he: שלהם עם המיזוג

en: Properties
he: תכונות

en: Tags
he: תוויות

en: Nodes
he: נקודות

en: Members
he: חברים

en: Nodes(resolved)
he: נקודות (פתורות)

en: Nodes(with conflicts)
he: נקודות (עם התנגשויות)

en: Members(resolved)
he: חברים (פתורים)

en: Members(with conflicts)
he: חברים (עם התנגשויות)

en: Properties(with conflicts)
he: תכונות (עם התנגשויות)

en: Conflict Resolution
he: פתרון התנגשות

en: Item {0} not found in list.
he: הפריט {0} לא נמצא ברשימה

en: lock scrolling
he: נעל גלילה

en: Compare
he: השווה

en: My version
he: הגירסה שלי

en: Merged version
he: גירסה ממוזגת

en: Their version
he: הגירסה שלהם

en: > top
he: > ראש

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
he: העתק את הנקודות הנבחרות שלי לראשית רשימת הנקודות הממוזגת

en: > bottom
he: > תחתית

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
he: העתק את האלמנטים הנבחרים שלי לסוף רשימת האלמנטים הממוזגים

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
he: העתק את האלמנטים הנבחרים שלי לפני האלמנט הנבחר הראשון ברשימת האלמנטים הממוזגים

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
he: העתק את האלמנטים הנבחרים שלי אחרי האלמנט הנבחר הראשון ברשימת האלמנטים הממוזגים

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
he: העתק את האלמנט הנבחר שלהם לתחילת רשימת האלמנטים הממוזגים

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
he: העתק את האלמנטים הנבחרים שלהם לסוף רשימת האלמנטים הממוזגים

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
he: העתק את האלמנטים הנבחרים שלהם לפני האלמנט הנבחר הראשון ברשימת האלמנטים הממוזגים

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
he: העתק את האלמנטים הנבחרים שלהם אחרי האלמנט הנבחר הראשון ברשימת האלמנטים הממוזגים

en: Up
he: מעלה

en: Move up the selected elements by one position.
he: העלה את האלמנט הנבחר מקום אחד

en: Down
he: מטה

en: Move down the selected entries by one position.
he: העלה את האלמנטים הנבחרים מקום אחד

en: Remove
he: הסר

en: Freeze
he: הקפה

en: Freeze the current list of merged elements.
he: הקפה את הרשימה הנוכחית של אלמנטים ממוזגים

en: Unfreeze
he: הפשר

en: Node
he: נקודה

en: Yes, undelete them too
he: כן, בטל גם את המחיקה שלהם

en: No, cancel operation
he: לא, בטל את הפעולה

en: Undelete additional nodes?
he: בטל מחיקת נקודות נוספות?

en: Coordinates:
he: קואורדינטות:

en: (none)
he: (לא כלום)

en: deleted
he: מחוק

en: not deleted
he: לא נמחק

en: Keep my coordiates
he: שמור את הקואורדינטות שלי

en: Keep their coordiates
he: שמור את הקואורדינטות שלהם

en: <undefined>
he: <לא מוגדר>

note: setting up the properties table
en: Key
he: מפתח

en: Value
he: ערך

en: Their version (server dataset)
he: הגרסה שלהם (הנתונים על השרת)

en: none
he: כלום

en: all
he: הכל

en: {0} way | {0} ways
he[0]: דרך {0}
he[1]: {0} דרכים

en: {0} relation | {0} relations
he[0]: יחס
he[1]: יחסים

en: Download
he: הורד

en: Command Stack
he: מצבור פקודות

en: Open a list of all commands (undo buffer).
he: פתח את רשימת הפקודות המלאה (חוצץ ביטול).

en: Resolve
he: פתור

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
he: פתח את תיבת דו-שיח עבור כל הפריטים הנבחרים ברשימה שלהלן.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
he: הגדר את הפריטים הנבחרים שעל המפה לפריטים הנבחרים ברשימה שלהלן.

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
he: בטל את פתרון ההתנגשות וסגור את הדיאלוג

en: Apply Resolution
he: החל פתרון

en: Continue resolving
he: המשך לפתור

en: Resolve conflicts
he: פתור התנגשויות

en: Add
he: הוסף

en: History
he: היסטוריה

en: Display the history of all selected items.
he: הצג את ההיסטוריה של כל הפריטים הבחורים.

en: Reload
he: טען מחדש

en: Reload all currently selected objects and refresh the list.
he: טען מחדש את כל העצמים הבחורים ורענן את הרשימה.

en: Enter the coordinates for the new node.
he: הכנס את הקורדינטות של הנקודה החדשה.

en: Use decimal degrees.
he: השתמש במעלות עשרוניות.

en: Negative values denote Western/Southern hemisphere.
he: ערכים שליליים מציינים חצי כדור מערבי\דרומי.

en: Layers
he: שכבות

en: Open a list of all loaded layers.
he: פתח רשימה המכילה את כל השכבות שנטענו.

en: Show/Hide
he: הצג/הסתר

en: Toggle visible state of the selected layer.
he: מחליף את המצב החזותי של השכבה הנבחרת.

en: Move the selected layer one row up.
he: העבר את השכבה הנבחרת שורה אחת מעלה.

en: Move the selected layer one row down.
he: העבר את השכבה הנוכחית שורה אחת מטה.

note: item "Land use/Quarry" text "Name"
en: Relations
he: יחסים

en: Open a list of all relations.
he: פתח רשימה של כל היחסים.

en: Open an editor for the selected relation
he: פתח עורך עבור היחס הנבחר

en: Delete the selected relation
he: מחק את היחס הנבחר

en: Create a new relation
he: צור יחס חדש

en: Relations: {0}
he: יחסים: {0}

en: Current Selection
he: הבחירה הנוכחית

en: Open a selection list window.
he: פתח חלון רשימת בחירה.

en: Zoom to selection
he: התאם מיקוד לבחירה

en: Zoom to selected element(s)
he: התאם מיקוד לאלמנט\ים הבחור\ים

en: Selection
he: בחירה

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
he: בחר: יחסים:{0} \ דרכים: {1} \ נקודות: {2}

en: Selection: {0}
he: בחירה: {0}

en: Undock the panel
he: "שחרר" את הפאנל

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
he: סגור את הפאנל. ניתן לפתוח אותו מחדש בעזרת הכפתורים בסרגל הכלים השמאלי.

en: Click to minimize/maximize the panel content
he: לחץ כדי למזער \ למקסם את תוכן הפאנל

en: Authors
he: מחברים

en: Open a list of people working on the selected objects.
he: פתח את רשימת האנשים שעובדים על העצמים הנבחרים.

en: Author
he: מחבר

en: # Objects
he: # עצמים

en: User
he: משתמש

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Reference" <optional> item "Highways/Streets/Trunk" text "Reference" item "Highways/Streets/Primary" text "Reference" item "Highways/Streets/Secondary" text "Reference" item "Highways/Streets/Tertiary" text "Reference" item "Highways/Streets/Unclassified" label
en: Name
he: שם

en: Basic
he: בסיסי

en: <different>
he: <שונה>

en: Change values?
he: לשנות ערכים?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
he[0]: שנה תכונות של עד עצם {0}
he[1]: שנה תכונות של עד {0} עצמים

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
he[0]: זה ישנה עד עצם {0}
he[1]: זה ישנה עד {0} עצמים

en: Please select a key
he: נא בחר מפתח

en: Please select a value
he: נא בחר ערך

en: Please select the objects you want to change properties for.
he: בחר את העצמים שאתה רוצה לשנות את תכונותיהם.

en: Properties/Memberships
he: תכונות\חברויות

en: Properties for selected objects.
he: תכונות לעצמים שנבחרו.

note: setting up the membership table
en: Member Of
he: חבר ב

en: Add Properties
he: הוסף תכונות

en: Properties: {0} / Memberships: {1}
he: תכונות: {0} \ חברויות: {1}

en: Properties / Memberships
he: תכונות \ חברויות

en: Change relation
he: שנה יחס

en: Delete from relation
he: מחק מיחס

en: Really delete selection from relation {0}?
he: באמת מחק את הבחירה מהיחס {0}?

en: Delete the selected key in all objects
he: מחק את המפתח הנבחר בכל הפריטים

en: Delete Properties
he: מחק מאפיינים

en: Add a new key/value pair to all objects
he: הוסף מצד מפתח/ערך לכל הפריטים

en: Edit the value of the selected key for all objects
he: ערוך את הערך של המפתח הנבחר עבור כל הפריטים

en: Move the currently selected members up
he: הזז את החברים הנבחרים מעלה

en: Move the currently selected members down
he: הזז מטה את החברים שנבחרו

en: Download Members
he: הורד חברים

en: There were {0} conflicts during import.
he: נמצאו {0} התנגשויות במהלך היבוא

en: Apply Changes
he: החל שינויים

en: Bookmarks
he: סימניות

en: min lat
he: רוחב מזערי

en: min lon
he: אורך מזערי

en: max lat
he: רוחב מירבי

en: max lon
he: אורך מירבי

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
he: כתובת מ www.openstreetmap.org (אתה יכול להדביק כאן כתובת להורדת האיזור)

en: OpenStreetMap data
he: נתוני OpenStreetMap

en: Raw GPS data
he: נתוני GPS גולמיים

en: Download as new layer
he: הורדה כשכבה חדשה

en: Download area too large; will probably be rejected by server
he: הורדת איזור גדול מידי; כנראה שתדחה ע"י השרת

en: Download area ok, size probably acceptable to server
he: הורדת איזור בסדר; כנראה שתתקבל ע"י השרת

en: Enter a place name to search for:
he: הזן שם מקום לחיפוש:

note: item "Highways/Streets/Roundabout" label "Edit Junction" <space /> <key key="junction" value="roundabout" /> item "Waypoints/Pedestrian Crossing" label "Edit Crossing" <key key="highway" value="crossing" /> item "Waypoints/Traffic Calming" label "Edit Traffic Calming" item "Water/Water/Wetland" text
en: Type
he: סוג

note: item "Ways/Path" combo "Wheelchairs" item "Ways/Dedicated Cycleway" combo "Pedestrians"
en: unknown
he: לא ידוע

en: Tile Numbers
he: מספרי משטחים

en: Synchronize entire dataset
he: סנכרן את כל סט הנתונים

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
he: ספק הערה קצרה לשינויים שאתה מעלה:

en: Save user and password (unencrypted)
he: שמור את המשתמש והסיסמא (לא מוצפנים)

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
he: אזהרה: הסיסמא נשלחת בצורה לא מוצפנת.

en: Discard and Exit
he: התעלם משינויים וצא

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Name" item "Highways/Streets/Motorway Link" label "Edit Motorway Link" <space /> <key key="highway" value="motorway_link" /> <optional> item "Highways/Streets/Trunk" text "Name" item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Reference" item "Highways/Streets/Primary"
en: Layer
he: שכבה

en: Upload Changes
he: העלה שינויים

en: Objects to add:
he: פריטים להוספה:

en: Objects to modify:
he: פריטים לשינוי:

en: Objects to delete:
he: פריטים למחיקה:

en: gps point
he: נקודת gps

en: Customize line drawing
he: התאם ציור קו

en: Use global settings.
he: השתמש בהגדרות הגלובליות.

en: Draw lines between points for this layer.
he: צייר קווים בין נקודות בשכבה זו.

en: Do not draw lines between points for this layer.
he: אל תצייר קווים בין נקודות בשכבה זו.

en: Select line drawing options
he: בחר אפשרויות ציור קו

en: Customize Color
he: התאם צבעים

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Choose a color
he: בחר צבע

en: Markers From Named Points
he: סמנים מנקודות בעלות שם

en: Import Audio
he: ייבא שמע

en: Wave Audio files (*.wav)
he: קובץ שמע (wav.*)

en: Audio markers from {0}
he: סמן שמע מ {0}

en: Import images
he: ייבא תמונות

en: Name: {0}
he: שם: {0}

en: Description: {0}
he: תיאור: {0}

note: item "Relations/Route" text "Symbol description"
en: Description
he: תיאור

en: Length:
he: אורך:

en: {0} waypoint | {0} waypoints
he[0]: נקודת דרך {0}
he[1]: {0} נקודות דרך

en: Convert to data layer
he: המר לשכבת נתונים

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:
he: <html>העלאת קובץ נתוני GPS לא מעובדים נחשבת מזיקה.<br>אם אתה רוצה להעלות מסלולים, ראה כאן:

en: Converted from: {0}
he: המר מ: {0}

en: Download everything within:
he: הורד הכל עם:

en: {0} meters
he: {0} מטרים

en: Maximum area per request:
he: שטח מירבי לבקשה

en: {0} sq km
he: {0} קמ"ר

en: <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
he: <html>הפעולה הזו דורשת {0} בקשות<br>הורדה נפרדות. האם אתה רוצה<br>להמשיך?</html>

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
he: כמה נקודות דרך שהיו רחוקות מידי מהמסלול מכדי שיהיה אפשר להעריך את הזמן שלהם באופן הגיוני הושמטו.

en: Data Layer {0}
he: שכבת נתונים {0}

en: outside downloaded area
he: מחוץ לשטח שהורד

en: version {0}
he: גירסה {0}

en: {0} consists of:
he: {0} מורכב מ-:

en: API version: {0}
he: גירסת API: {0}

en: Convert to GPX layer
he: המר לשכבת GPX

en: point | points
he[0]: נקודה
he[1]: נקודות

en: a track with {0} point | a track with {0} points
he[0]: מסלול בעל נקודה {0}
he[1]: מסלול בעל {0} נקודות

en: {0} consists of {1} track | {0} consists of {1} tracks
he[0]: {0} מורכב ממסלול {1}
he[1]: {0} מורכב מ-{1} מסלולים

en: {0} point | {0} points
he[0]: נקודה {0}
he[1]: {0} נקודות

en: GPX Files (*.gpx *.gpx.gz)
he: קבצי GPX‏ (*.gpx *.gpx.gz)

en: Error while parsing {0}
he: שגיאה בעת ניתוח {0}

en: Could not read "{0}"
he: לא ניתן לקרוא את "{0}"

en: Photo time (from exif):
he: זמן צילום (מ-EXIF)

en: Gps time (read from the above photo):
he: זמן GPS (נקרא מהצילום למעלה):

en: I am in the timezone of:
he: אני באזור זמן:

en: No date
he: אין תאריך

en: Open another photo
he: פתח תמונה אחרת

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
he: שגיאה בזמן ניתוח התאריך:

en: Invalid date
he: תאריך שגוי

en: Timezone:
he: אזור זמן:

en: Offset:
he: היסט:

en: Invalid timezone
he: אזור זמן שגוי

en: Invalid offset
he: היסט שגוי

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
he: שגיאה בזמן ניתוח אזור זמן.
    פורמט מצופה: {0}

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
he: שגיאה בזמן ניתוח היסט.
    פורמט מצופה: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
he: מחלץ מיקומי GPS מ-EXIF

en: Starting directory scan
he: מתחיל סריקת ספרייה

en: Read photos...
he: קורא תמונות...

en: Reading {0}...
he: קורא {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
he: לא יכול לקבל נתיב קנוני לתיקייה {0}

en: Scanning directory {0}
he: קורא ספרייה {0}

en: Found null file in directory {0}
he: נמצא קובץ null בתיקייה {0}

en: Error while getting files from directory {0}
he: שגיאה בזמן קבלת קבצים מהסיפריה {0}

en: Geotagged Images
he: תמונות בעלות גאותגיות

en: No image
he: ללא תמונה

en: Loading {0}
he: טוען {0}

en: Error on file {0}
he: שגיאה בקובץ {0}

en: Previous
he: קודמת

en: Remove photo from layer
he: הסר תמונה משכבה

en: Next
he: הבאה

en: Center view
he: מרכז תצוגה

en: 
    Altitude: {0} m
he: 
    רום: {0} מ''

en: 
    {0} km/h
he: 
    {0} קמ"ש

en: JPEG images (*.jpg)
he: תמונות JPEG (*.jpg)

en: gps marker
he: סמן gps

en: marker | markers
he[0]: סמן
he[1]: סמנים

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
he[0]: {0} מורכב מסמן {1}
he[1]: {0} מורכב מ-{1} סמנים

en: Synchronize Audio
he: סנכרן שמע

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
he: אתה צריך לעצור את השמע בנקודה על המסלול שבה אתה רוצה את הסמן.

en: Unable to create new audio marker.
he: לא יכול ליצור סמן שמע חדש.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
he: היתה שגיאה בניסיון להציג את הכתובת לסמן זה

en: (URL was:
he: (הכתובת היתה:

en: Error displaying URL
he: שגיאה בהצגת URL

en: Back
he: חזרה

en: Advanced Preferences
he: מאפיינים מתקדמים

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
he: קביעת ישירה של כניסות מאפיינים. השתמש בזהירות!

en: Search:
he: חפש:

en: Current value is default.
he: ערך נוכחי הינו ברירת מחדל

en: Default value is ''{0}''.
he: ערך ברירת המחדל הוא "{0}".

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
he: ערכי ברירת מחדל לא ידועים ברגע זה (קביעה לא היתה עדיין בשימוש).

en: Please select the row to edit.
he: נא בחר את השורה לעריכה.

en: New value for {0}
he: ערך חדש עבור {0}

en: Please select the row to delete.
he: נא בחר את השורה למחיקה.

en: Enter a new key/value pair
he: הכנס צמד מפתח\ערך חדש

en: Display the Audio menu.
he: הצג את תפריט השמע.

en: When importing audio, make markers from...
he: בזמן ייבוא שמע, צור סמנים מ...

en: Voice recorder calibration
he: כיול רשם קול

en: Color
he: צבע

en: Paint style {0}: {1}
he: סגנון ציור {0}: {1}

en: Choose
he: בחר

en: Choose a color for {0}
he: בחר צבע עבור {0}

en: Colors used by different objects in JOSM.
he: צבעים בשימוש עצמים אחרים ב JOSM

en: Colors
he: צבעים

en: Force lines if no segments imported.
he: הכרח קווים במידה ולא יובאו מקטעים.

en: Draw large GPS points.
he: צייר נקודות GPS גדולות.

note: item "Aerialway/Pylon" text "Name" <separator/>
en: Car
he: רכב

note: item "Barriers/Bollard" check "Foot" item "Barriers/Cattle Grid" check "Foot" item "Barriers/Spikes" check "Foot" item "Barriers/Border Control" check "Foot" item "Barriers/Entrance" check "Foot" item "Barriers/Gate" check "Foot" item "Barriers/Lift Gate" check "Foot" item "Barriers/Hampshire Gate" 
en: Bicycle
he: אופניים

note: item "Ways/Path" check "Oneway" item "Barriers/Bollard" label "Allowed traffic:" <space /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Spikes" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Border Control" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Entrance" label "Allowed traffic:" it
en: Foot
he: רגל

en: Draw Direction Arrows
he: צייר חיצי כיוון

en: Fast drawing (looks uglier)
he: ציור מהיר (נראה מכוער יותר)

note: only interesting directions
en: Only interesting direction hints (e.g. with oneway tag).
he: רק רמזי כיוון מעניינים (למשל עם תג חד-סטרי).

note: only on the head of a way
en: Only on the head of a way.
he: רק בראשית הדרך

en: Draw segment order numbers
he: צייר מספרים סידוריים של קטע

en: Draw boundaries of downloaded data
he: צייר גבולות של נתונים שהורדו

en: Draw virtual nodes in select mode
he: צייר נקודות וירטואליות במצב הנבחר

en: Draw inactive layers in other color
he: צייר שכבות לא פעילות בצבע שונה

en: Smooth map graphics (antialiasing)
he: החלק גרפיקה של מפה (antialiasing)

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
he: אורך מירבי (במטרים) לציור קוים. קבע כ''1-'' לציור כל הקווים

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
he: אורך מירבי (במטרים) לציור קוים. קבע כ''1-'' לציור כל הקווים

en: Maximum length (meters)
he: אורך מירבי (מטרים)

note: forceRawGpsLines
en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
he: הכרח ציור קווים במידה והנתונים המיובאים אינם מכילים נתוני קווים.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
he: צייר חצי כיוון לקווים המחברים נקודות GPS.

note: drawGpsArrowsFast
en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
he: צייר את חצי הכיוון תוך שימוש בטבלת חיפוש במקום חישובים מסובכים.

note: drawGpsArrowsMinDist
en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
he: אל תצייר חצים אם הם לא לפחות במרחק זה מהקודם.

en: Minimum distance (pixels)
he: מרחק מינימלי (פיקסלים)

en: Draw larger dots for the GPS points.
he: צייר נקודות גדולות יותר עבור נקודות ה-GPS

en: GPS Points
he: נקודות GPS

en: Draw direction hints for way segments.
he: צייר רמזי כיוון עבור קטעי דרך.

note: segment order number
en: Draw the order numbers of all segments within their way.
he: צייר את המספרים הסידוריים של כל הקטעים בתוך הדרכים שלהם.

note: downloaded area
en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
he: צייר את גבולות המידע שמורד מהשרת.

note: virtual nodes
en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
he: צייר נקודיות וירטואליות במצב הנבחר להקלת שינוי דרך

note: background layers in inactive color
en: Draw the inactive data layers in a different color.
he: צייר את שכבת הנתונים הלא פעילה בצבע אחר.

en: OSM Data
he: נתוני OSM

note: Show splash screen on startup
en: Show splash screen at startup
he: הצג מסך פתיחה בפתיחה

en: Look and Feel
he: מראה ומרגש

en: Language
he: שפה

en: Default (Auto determined)
he: ברירת מחדל (נקבע אוטומטית)

en: Enable built-in defaults
he: אפשר ברירות מחדל מובנות

en: Configure Plugin Sites
he: התאם אתרי תוספים

en: Please select an entry.
he: בחר כניסה.

en: disabled
he: מנוטרל

en: <h1><a name="top">Keyboard Shortcuts</a></h1>
he: <h1><a name="top">קיצורי מקלדת</a></h1>

note: scroll up
en: Read First
he: קרא קודם

en: Use default
he: השתמש בברירת המחדל

en: Disable
he: נטרל

en: Key:
he: מפתח:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
he: שים לב: השתמש רק במקשי מקלדת אמיתיים!

en: Keyboard Shortcuts
he: קיצורי מקלדת

en: Edit Shortcuts
he: ערוך קיצורים

en: Menu Shortcuts
he: קיצורי תפריט

note: some common tabs
en: Display Settings
he: הגדרות תצוגה

en: Connection Settings
he: הגדרות חיבור

en: Connection Settings for the OSM server.
he: הגדרות חיבור לשרת OSM

en: Map Settings
he: הגדרות מפה

en: Audio Settings
he: הגדרות שמע

en: Configure available plugins.
he: התאם תוספים זמינים.

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
he: יהיה עליך להפעיל את JOSM מחדש כדי שכמה מההגדרות יכנסו לתוקף.

en: Display coordinates as
he: הצג קורדינטות כ

en: Projection method
he: שיטת הטלה

en: Map Projection
he: הטלת מפה

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
he: לא ניתן להפעיל היטל {0}. משתמש במרקטור

note: icon source: http://www.iconfinder.net/index.php?q=key&page=icondetails&iconid=8553&size=128&q=key&s12=on&s16=on&s22=on&s32=on&s48=on&s64=on&s128=on icon licence: GPL icon designer: Paolino, http://www.paolinoland.it/ icon original filename: keyboard.png icon original size: 128x128 modifications: ic
en: Shortcut Preferences
he: מאפייני קיצור

en: Changing keyboard shortcuts manually.
he: שינוי קיצור מקלדת ידנית

en: Action
he: פעולה

en: Shortcut
he: קיצור-דרך

en: New
he: חדש

en: Separator
he: מפריד

en: Toolbar
he: סרגל כלים

en: Available
he: זמין

en: Toolbar customization
he: התאמת סרגל כלים

en: Customize the elements on the toolbar.
he: התאם את האלמנטים בסרגל הכלים.

en: Plugin bundled with JOSM
he: תוסף ארוז עם JOSM

en: Keep backup files
he: שמור קובצי גיבוי

en: When saving, keep backup files ending with a ~
he: בזמן שמירה, שמור קובצי גיבוי המסתיימים ב ~

en: Validate
he: בדוק תקינות

en: More information about this feature
he: עוד מידע על הכלי הזה

note: space
en: Optional Attributes:
he: מאפייני רשות:

en: Unknown type: {0}
he: סוג לא ידוע: {0}

en: Error parsing {0}:
he: שגיאה בניתוח {0}:

en: Change {0} object | Change {0} objects
he[0]: שנה עצם {0}
he[1]: שנה {0} עצמים

en: Nothing selected!
he: כלום לא נבחר!

en: Change Properties
he: שנה תכונות

en: All Formats
he: כל הפורמטים

en: Contacting OSM Server...
he: מתחבר לשרת OSM...

en: Downloading points {0} to {1}...
he: מוריד נקודות {0} עד {1}...

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
he: הערה: GPL אינו תואם לרשיון של OSM. אל תעלה מסלולים שרשיונם GPL.

en: GPX Files
he: קבצי GPX

en: GPS track description
he: תיאור מסלול GPS

en: Add author information
he: הוסף מידע על היוצר

en: Real name
he: שם אמיתי

en: Copyright (URL)
he: זכויות יוצרים (כתובת)

en: Predefined
he: מוגדר מראש

en: Copyright year
he: שנת זכויות היוצרים

en: Keywords
he: מילות מפתח

en: Export options
he: אפשרויות ייצוא

en: Export and Save
he: ייצא ושמור

en: Error while exporting {0}:
    {1}
he: שגיאה בזמן ייצוא {0}:
    {1}

en: Choose a predefined license
he: בחר רשיון המוגדר מראש

en: Markers from {0}
he: סמנים מהמיקום {0}

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
he: שגיאת ניתוח. למסמך gpx מבנה לא תקין.

en: Downloading OSM data...
he: מוריד מידע של OSM...

en: NMEA-0183 Files
he: קבצי NMEA-0183

en: Malformed sentences:
he: משפטים לא תקינים:

en: Checksum errors:
he: שגיאות Checksum:

en: Unknown sentences:
he: משפטים לא ידועים:

en: NMEA import success
he: יבוא NMEA הסתיים בהצלחה

en: NMEA import failure!
he: יבוא NMEA נכשל!

en: OSM Server Files
he: קבצי שרת OSM

en: Illegal object with ID=0.
he: עצם לא חוקי עם id=0

en: Prepare OSM data...
he: מכין נתוני OSM...

en: Contacting Server...
he: מתחבר לשרת...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
he: לא יכול להתחבר לשרת osm. בדוק את חיבור האינטרנט.

en: An error occurred in plugin {0}
he: אירעה שגיאה בתוסף {0}

en: Last plugin update more than {0} days ago.
he: התוסף עודכן לאחרונה לפני {0} ימים.

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
he: לא יכול לטעון את התוסף {0}. למחוק מהמאפיינים?

en: Disable plugin
he: נטרל תוסף

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
he: שגיאה בלתי צפויה אירעה שנובעת כנראה מהתוסף "{0}".

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
he: לפי המידע בתוסף, המחבר הוא {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
he: נסה לעדכן לגירסא האחרונה של התוסף לפני דיווח על תקלה.

en: Should the plugin be disabled?
he: האם התוסף צריך ליהיות מנוטרל?

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
he: התוסף הוסר מהתצורה. אתחל מחדש את JOSM להסרת התוסף.

en: no description available
he: אין תיאור זמין

en: This is after the end of the recording
he: זה לאחר סיום העריכה

en: Error playing sound
he: שגיאה בניגון הצליל

note: Then ask for submitting a bug report, for exceptions thrown from a plugin too
en: Do nothing
he: אל תעשה כלום

en: Report Bug
he: דווח על תקלה

en: Unexpected Exception
he: שגיאה בלתי צפויה

en: (The text has already been copied to your clipboard.)
he: (הטקסט כבר הועתק ל-clipboard שלך).

en: Setting the keyboard shortcut ''{0}'' for the action ''{1}'' ({2}) failed
    because the shortcut is already taken by the action ''{3}'' ({4}).
he: הצבת קיצור המקלדת "{0}" לפעולה "{1}" ({2}) נכשל
    בגלל שהקיצור כבר בשימוש ע"י הפעולה "{3}" ({4})"

en: This action will have no shortcut.
he: לפעולה לא יהיה כל קיצור

en: Using the shortcut ''{0}'' instead.
he: משתמש בקיצור "{0}" במקום

en: (Hint: You can edit the shortcuts in the preferences.)
he: (טיפ: ניתן לערוך את הקיצורים ב"מאפיינים")

note: Set progress dialog to indeterminate while connecting
en: Connecting...
he: מתחבר...

en: Error while uploading
he: שגיאה בזמן ההעלאה

en: GPX upload was successful
he: GPX הועלה בהצלחה

en: No description provided. Please provide some description.
he: לא סופק שום תיאור. נא לספק תיאור.

en: No username provided.
he: לא סופק שם משתמש.

en: No password provided.
he: לא סופקה סיסמא.

note: group "Man-Made"
en: Buildings
he: מבנים

en: Choose from...
he: בחר מ...

en: Set background transparent.
he: קבע רקע שקוף.

note: item "Man Made/Pipeline" combo "Type" color highway_track <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--waterway tags --> <rule> <condition k="waterway" v="river"/> color riverbank <condition k="waterway" v="canal"/> color stream 
en: water
he: מים

note: color area <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="addr:housenumber"/> <icon annotate="true" src="misc/housenumber.png" priority="-50000"/> <condition k="addr:postcode"/> <condition k="addr:interpolation" v="odd"/> color address <scale_max>40000</scale_max>
en: address
he: כתובת

en: Source
he: מקור

en: Change location
he: שנה מיקום

en: Set a new location for the next request
he: קבע מיקום חדש לבקשה הבאה

en: Adjust WMS
he: התאם WMS

en: Blank Layer
he: שכבה ריקה

en: Use
he: שימוש

en: Color Scheme
he: סכמת צבעים

en: Please select the scheme to delete.
he: בחר סכמה למחיקה.

note: schemesList.setToolTipText(tr("The sources (url or filename) of annotation preset definition files. See http://josm.eigenheimstrasse.de/wiki/AnnotationPresets for help."));
en: Use the selected scheme from the list.
he: השתמש בסכמה הנבחרת מהרשימה.

en: Use the current colors as a new color scheme.
he: השתמש בצבעים הנוכחיים כסכמת הצבעים החדשה

en: Delete the selected scheme from the list.
he: מחק את הסכמה הנבחרת מהרשימה

en: Color Schemes
he: סכמות צבעים

en: Duplicate Way
he: שכפל דרך

en: Duplicate selected ways.
he: שכפל את הדרכים הבחורות

en: No data loaded.
he: שום נתונים לא נטענו.

en: You must select at least one way.
he: אתה חייב לבחור לפחות דרך אחת.

en: Create duplicate way
he: ייצר דרך משוכפלת

note: TODO what is icon at the end?
en: Import path from GPX layer
he: ייבא נתיב משכבת GPX

en: Drop existing path
he: זנח נתיב קיים

note: no gps layer TODO: register a listener and show menu entry only if gps layers are available
en: No GPX data layer found.
he: לא נמצאה שכבת נתוני GPX

en: Position only
he: מיקום בלבד

en: Position, Time, Date, Speed
he: מיקום, שעה, תאריך, מהירות

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
he: יקום, שעה, תאריך, מהירות, רום

en: A By Time
he: A ע"י זמן

en: A By Distance
he: A ע"י מרחק

en: B By Time
he: B ע"י זמן

en: B By Distance
he: B ע"י מרחק

en: C By Time
he: C ע"י זמן

en: C By Distance
he: C ע"י מרחק

en: Port:
he: פורט:

en: Refresh
he: רענן

en: refresh the port list
he: רענן את רשימת הפורטים

en: Configure
he: קבע תצורה

en: Configure Device
he: קבע תצורת מכשיר

en: Connection Error.
he: שגיאת התחברות.

en: configure the connected DG100
he: מגדיר את ה-DG100 המחובר

en: delete data after import
he: מחק נתונים לאחר ייבוא

en: Importing data from device.
he: מייבא נתונים ממכשיר.

en: Importing data from DG100...
he: מייבא נתונים מDG100...

en: Error deleting data.
he: שגיאה במחירת נתונים.

en: imported data from {0}
he: נתונים ביובאים מ-{0}

en: No data found on device.
he: לא נמצאו נתונים על מכשיר.

en: Connection failed.
he: ההתחברות נכשלה.

en: Import
he: ייבא

en: Grid origin location
he: מיקום רשת מקורי

en: Grid rotation
he: סיבוב רשת

en: World
he: עולם

en: Grid layout
he: מתאר רשת

en: Grid layer:
he: שכבת רשת:

en: Normal
he: רגיל

en: Rotate 90
he: סובב 90

en: Rotate 180
he: סובב 180

en: Rotate 270
he: סובב 270

en: Previous image
he: תמונה קודמת

en: Next image
he: תמונה הבאה

en: Rotate left
he: סובב שמאלה

en: Rotate image left
he: סובב תמונה שמאלה

en: Rotate right
he: סובב ימינה

en: Rotate image right
he: סובב תמונה ימינה

en: WayPoint Image
he: תמונת נקודת דרך

en: Display non-geotagged photos
he: הצג תמונות ללא תיוג גיאוגרפי

en: Imported Images
he: תמונות מיובאות

en: Image files (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)
he: קובצי תמונה (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)

en: Open images with ImageWayPoint
he: פתח תמונות עם ImageWayPoint

en: Load set of images as a new layer.
he: פתח סט תמונות כשכבה חדשה.

en: The starting location was not within the bbox
he: המיקום ההתחלתי נמצא מחוץ לתחום

en: Looking for shoreline...
he: מחפש קו חוף...

en: {0} nodes so far...
he: {0} נקודות עד כה...

en: Error creating cache directory: {0}
he: שגיאה ביצירת ספריית מטמון: {0}

en: checking cache...
he: בודק מטמון...

note: * * Run the nodelist through a vertex reduction algorithm
en: Running vertex reduction...
he: מריץ הפחתת קודקודים...

en: Running Douglas-Peucker approximation...
he: מריץ הערכת דאגלס-פאוקר...

en: Removing duplicate nodes...
he: מוריד נקודות כפולות...

en: east
he: מזרח

en: northeast
he: צפון-מזרח

en: north
he: צפון

en: northwest
he: צפון-מערב

en: west
he: מערב

en: southwest
he: דרום-מערב

en: south
he: דרום

en: southeast
he: דרום-מזרח

en: coastline
he: קו חוף

en: land
he: אדמה

en: Maximum number of segments per way
he: מספר מירבי של קטעים בדרך

en: Maximum gray value to count as water (0-255)
he: ערך אפור מירבי שנחשב כ"מים" (0-255)

en: Line simplification accuracy (degrees)
he: דיוק הפשטת קו (מעלות)

en: Direction to search for land
he: כיוון לחיפוש אדמה

en: Tag ways as
he: תייג אדמה כ

en: WMS Layer
he: שכבת WMS

en: Maximum cache size (MB)
he: גודל מטמון מירבי (MB)

en: Maximum cache age (days)
he: גיל מטמון מירבי (ימים)

en: Source text
he: טקסט מקור

en: Maximum number of nodes to generate before bailing out (before simplifying lines). Default 50000.
he: מספר מירבי של נקודות לייצור לפני חילוץ (לפני פישוט קווים). ברירת מחדל 50000.

en: Accuracy of Douglas-Peucker line simplification, measured in degrees.<br>Lower values give more nodes, and more accurate lines. Default 0.0003.
he: הדיוק של פישוט קו דאגלס-פאוקר, נמדד במעלות. <br>ערכים נמוכים נותנים יותר נקודות, וקווים מדוייקים יותר. ברירת מחדל 0.0003.

en: Offset all points in East direction (degrees). Default 0.
he: הסט כל הנקודות בכיוון מזרח (מעלות). ברירת מחדל 0.

en: Offset all points in North direction (degrees). Default 0.
he: הסט כל הנקודות בכיוון צפון (מעלות). ברירת מחדל 0.

en: Direction to search for land. Default east.
he: כיוון לחיפוש אדמה. ברירת המחדל היא מזרח.

en: Tag ways as water, coastline, land or nothing. Default is water.
he: תייג דרכים כמים, קו חוף, אדמה או כלום. ברירת המחדל היא מים.

en: Maximum size of each cache directory in bytes. Default is 300MB
he: הגודל המירבי לכל ספריית מטמון בבייטים. ברירת המחדל היא 300MB

en: Maximum age of each cached file in days. Default is 100
he: הגיל המירבי לכל ספריית מטמון בימים. ברירת המחדל היא 100

en: Data source text. Default is Landsat.
he: הגודל המירבי לכל ספריית מטמון בבייטים. ברירת המחדל היא 300MB

en: Downloading image tile...
he: מוריד משטח תמונה...

en: Could not acquire image
he: לא יכול להשיג תמונה

en: Connecting
he: מתחבר

en: Connected
he: מחובר

en: Not connected
he: לא מחובר

en: Connection Failed
he: ההתחברות נכשלה

en: Show GPS data.
he: הצג נתוני GPS.

en: Status
he: סטטוס

en: Way Info
he: מידע דרך

en: Speed
he: מהירות

en: Course
he: כיוון

en: LiveGPS layer
he: שכבת LiveGPS

en: Center Once
he: מרכז פעם אחת

en: Center the LiveGPS layer to current position.
he: מרכז את שכבת LiveGPS למיקום הנוכחי

en: Auto-Center
he: מירכוז אוטומטי

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
he: מרכז את שכבת LiveGPS למיקום הנוכחי באופן רצוף

en: Measured values
he: ערכים נמדדים

en: Open the measurement window.
he: פתח את חלון המדידות.

note: Create popup menu Reset submenu
en: Reset
he: אפס

en: Path Length
he: אורך נתיב

en: Selection Length
he: אורך הבחירה

en: Selection Area
he: שטח הבחירה

en: Angle
he: זווית

en: Angle between two selected Nodes
he: זווית בין שתי נקודות בחורות

en: Layer to make measurements
he: שכבה לעריכת מדידות.

en: Can not draw outside of the world.
he: לא יכול לצייר מחוץ לעולם

en: measurement mode
he: מצב מדידה

en: Measurements
he: מדידות

en: OpenStreetBugs download loop
he: לולאת הורדה של OpenStreetBugs

en: An error occurred: {0}
he: אירעה שגיאה: {0}

en: Couldn't create new bug. Result: {0}
he: לא יכול ליצור תקלה חדשה. תוצאה: {0}

en: Open OpenStreetBugs
he: פתח את OpenStreetBugs

en: Add a comment
he: הוסף תגובה

en: Enter your comment
he: הכנס את התגובה שלך

en: Mark as done
he: סמן כהושלם

en: Really close?
he: באמת לסגור?

en: New issue
he: פריט חדש

en: Create issue
he: צור פריט

en: Describe the problem precisely
he: תאר את הבעיה בדיוק

en: Please enter a user name
he: הזן שם משתמש

en: Unknown issue state
he: מצב פריט לא ידוע

en: Open Visible...
he: פתח גלוי...

en: Open only files that are visible in current view.
he: פתח רק קבצים שנראים בתצוגה הנוכחית.

en: No view open - cannot determine boundaries!
he: אף תצוגה לא פתוחה - לא יכול לקבוע גבולות!

en: Unknown file extension: {0}
he: סיומת קובץ לא מוכרת: {0}

en: Firefox not found. Please set firefox executable in the Map Settings page of the preferences.
he: Firefox לא נמצא. קבע את קובץ ההרצה של Firefox בדף Map Settings של המאפיינים.

en: Firefox executable
he: קובץ הרצת פיירפוקס

note: item "Bicycle/Rental" text "Name"
en: Public Transport
he: תחבורה ציבורית

note: item "Ways/Steps" text "Width (meters)" </optional>
en: Waypoints
he: ציון דרך

en: load data from API
he: טען נתונים מ API

en: change the selection
he: שנה את הבחירה

en: change the viewport
he: שנה נקודת מבט

en: confirm all Remote Control actions manually
he: אשר את כל פעולות השלט רחוק ידנית

en: Remote Control
he: שלט רחוק

en: Settings for the Remote Control plugin.
he: כיוונונים לתוסף "שלט רחוק"

en: The Remote Control plugin will always listen on port 8111 on localhost.The port is not variable because it is referenced by external applications talking to the plugin.
he: תוסף ה"שלט רחוק" מאזין תמיד על פורט 8111 במחשב המקומי (localhost). הפורט לא זמין בגלל שהוא בשימוש ע"י יישומים חיצוניים המדהרים עם התוסף.

en: Permitted actions
he: פעולות מורשות

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
he: שלט רחוק ביקש להוריד נתונים מה-API

en: Request details: {0}
he: בקש פרטים: {0}

en: Do you want to allow this?
he: האם אתה רוצה לאשר את זה?

en: Confirm Remote Control action
he: אשר פעולת שלט רחוק

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
he: שלט רחוק מבקש לייבא נתונים מה-URL הבא:

en: Revert
he: להחזיר לקדמותו

en: Load Tile
he: טען משטח

en: Load All Tiles
he: טען את כל המשטחים

en: Increase zoom
he: הגדל

en: Decrease zoom
he: הקטן

en: autozoom
he: מיקוד אוטומטי

en: autoload tiles
he: טען משטחים אוטומטית

en: Tile Sources
he: מקורות משטחים

en: Auto zoom:
he: מיקוד אוטומטי:

en: Autoload Tiles:
he: טען משטחים אוטומטית:

en: Max zoom lvl:
he: רמת מיקוד מירבית:

en: Error while exporting {0}: {1}
he: שגיאה בזמן יצוא {0}: {1}

en: Way:
he: דרך:

en: Error parsing {0}: {1}
he: שגיאה בניתוח {0}: {1}

en: Terrace
he: מדרג

en: Validation errors
he: שגיאת תקינות

en: No validation errors
he: אין שגיאות תקינות

en: Grid
he: שריג

en: Error initializing test {0}:
     {1}
he: שגיאה באתחול בדיקה {0}:
     {1}

en: Use ignore list.
he: השתמש ברשימת התעלמות

en: Use the ignore list to suppress warnings.
he: השתמש ברשימת התעלמות לדיכוי הזהרות.

en: Use error layer.
he: השתמש בשכבת שגיאות.

en: Use the error layer to display problematic elements.
he: השתמש בשכבת שגיאות להצגת אלמנטים בעייתיים.

en: On demand
he: לפי דרישה

en: On upload
he: בטעינה

en: Data validator
he: בודק תקינות נתונים

note: * Error messages
en: Errors
he: שגיאות

en: validation error
he: שגיאת בדיקת תקינות

note: * Warning messages
en: Warnings
he: אזהרות

en: validation warning
he: אזהרת בדיקת תקינות

note: * Other messages
en: Other
he: אחר

en: Validation
he: בדיקת תקינות

en: Performs the data validation
he: בודק את תקינות הנתונים

en: Data with errors. Upload anyway?
he: נתונים עם שגיאות. להעלות בכל זאת?

en: Open the validation window.
he: פתח חלון תקינות נתונים.

en: Zoom to problem
he: התמקד בבעיה

en: Fix
he: תקן

en: Fix the selected errors.
he: תקן את השגיאות הבחורות.

en: Ignore the selected errors next time.
he: התעלם מהשגיאות הבחורות בעתיד.

en: Whole group
he: קבוצה שלמה

en: Single elements
he: אלמנטים בודדים

en: Nothing
he: כלום

en: Ignore whole group or individual elements?
he: התעלם מקבוצה שלמה או אלמנטים בודדים?

en: Ignoring elements
he: מתעלם מאלמנטים

en: Replace "{0}" by "{1}" for
he: החלף "{0}" עם "{1}" עבור

en: object | objects
he[0]: עצם
he[1]: עצמים

en: Coastlines.
he: קווי חוף.

en: This test checks that coastlines are correct.
he: מבחן זה בודק שקווי חוף נכונים.

en: Unordered coastline
he: קו חוף

en: Crossing ways.
he: דרכים חוצות.

en: Crossing ways
he: דרכים חוצות

en: Duplicated nodes
he: נקודות כפולות

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
he: מבחן זה בודק אם אין נקודות שנמצאות בדיוק באותו מקום.

en: Duplicated way nodes.
he: נקודות דרך כפולות

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
he: מחפש דרכים עם נקודות עוקבות זהות.

en: Duplicated way nodes
he: נקודות דרך כפולות

en: Nodes with same name
he: נקודות עם אותו שם

en: Overlapping ways.
he: דרכים חופפות.

en: Overlapping areas
he: שטחים חופפים

en: Overlapping highways (with area)
he: דרכים ראשיות חופפות (עם שטח)

en: Overlapping railways (with area)
he: מסילות רכבת חופפות (עם שטח)

en: Overlapping ways (with area)
he: דרכים חופפות (עם שטח)

en: Overlapping highways
he: דרכים ראשיות חופפות

en: Overlapping railways
he: מסילות רכבת חופפות

en: Overlapping ways
he: דרכים חופפות

en: Self-intersecting ways
he: דרכים שמצטלבות עם עצמן

en: Similarly named ways
he: דרכים בשם דומה

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
he: מבחן זה מחפש דרכים עם שמות דומים שעלולים לנבוע משגיאות כתיב.

en: Properties checker :
he: בודק תכונות:

en: This plugin checks for errors in property keys and values.
he: תוסף זה מחפש שגיאות במפתחות וערכים של תכונות.

en: Could not access data file(s):
    {0}
he: לא יכול לגשת לקובץ \ קבצי נתונים:
    {0}

en: Illegal tag/value combinations
he: צירופי תווית \ ערך לא חוקיים

note: passing translated text also to original string, as we already translated the stuff before. Makes the ignore file language dependend.
en: Painting problem
he: בעיית ציור

en: Key ''{0}'' invalid.
he: מפתח "{0}" לא תקין.

en: Tags with empty values
he: תוויות עם ערכים ריקים

en: Invalid property key
he: מפתח תכונה לא תקין

en: Invalid white space in property key
he: רווח לא תקין במפתח תכונה

en: Property values start or end with white space
he: ערכי תכונות מתחילים או מסתיימים ברווח

en: Check property keys.
he: בדוק מפתחות תכונות.

en: Add a new source to the list.
he: הוסף מקור חדש לרשימה

en: Edit the selected source.
he: ערוך את המקור הנבחר

en: Delete the selected source from the list.
he: מחק את המקור הנבחר מהרשימה

en: Data sources
he: מקורות נתונים

en: Check property values.
he: בדוק ערכי תכונות.

en: Use the default data file (recommended).
he: השתמש בברירת המחדל לקובץ הנתונים (מומלץ).

en: Use default spellcheck file.
he: השתמש בברירת המחדל לקובץ בודק האיות

en: Fix properties
he: תקן תכונות

en: Could not find element type
he: לא יכול למצוא את סוג האלמנט

en: Could not find warning level
he: לא יכול למצוא את דרגת האזהרה

en: Illegal expression ''{0}''
he: ביטוי לא חוקי "{0}"

en: Illegal regular expression ''{0}''
he: ביטוי רגולרי לא חוקי "{0}"

en: Unclosed Ways.
he: דרכים בלתי סגורות

en: This tests if ways which should be circular are closed.
he: מבחן זה בודק אם דרכים שאמורות ליהיות מעגליות אינן סגורות.

en: sport type {0}
he: סוג ספורט {0}

en: tourism type {0}
he: סוג תיירות {0}

en: shop type {0}
he: סוג חנות {0}

en: leisure type {0}
he: סוג פנאי {0}

en: waterway type {0}
he: סוג נתיב מים {0}

note: color building <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="area" b="yes"/>
en: area
he: שטח

en: Unclosed way
he: דרך לא סגורה

en: Unconnected ways.
he: דרכים לא מחוברות.

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
he: מבחן זה בודק אם לדרך יש נקודת קצה שקרובה מאוד לדרך אחרת.

en: Way end node near other highway
he: נקודת קצה של דרך נמצאת ליד דרך ראשית אחרת

en: Way end node near other way
he: נקודת קצה של דרך נמצאת ליד דרך אחרת

en: Way node near other way
he: נקודת דרך נמצאת ליד דרך אחרת

en: Connected way end node near other way
he: נקודת קצה מחוברת של דרך נמצאת ליד דרך אחרת

en: Untagged and unconnected nodes
he: נקודות לא מחוברות וללא תוויות

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
he: מבחן זה מחפש נקודות ללא תוויות שאינן חלק מדרך.

en: Unnamed ways
he: דרכים ללא שמות

en: Untagged ways
he: דרכים ללא תוויות

en: Empty ways
he: דרכים ריקות

en: One node ways
he: דרכים בנות נקודה אחת

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
he: מבחן זה בודק את הכיוון של דרכי מים, אדמה וקווי חוף.

en: Reversed coastline: land not on left side
he: קו חוף הפוך: האדמה לא בצד שמאל

en: Reversed water: land not on left side
he: מים הפוכים: האדמה לא בצד שמאל

en: Reversed land: land not on left side
he: אדמה הפוכה: האדמה לא בצד שמאל

en: {0}, ...
he: {0},...

en: Exception occurred
he: אירעה שגיאה

en: Download WMS tile from {0}
he: הורד משטח WMS מ-{0}

en: Automatic downloading
he: הורדה אוטומטית

en: Download visible tiles
he: הורד משטחים גלויים

en: Change resolution
he: שנה רזולוציה

en: Reload erroneous tiles
he: טען מחדש משטחים פגומים

en: Save WMS layer to file
he: שמור שכבת WMS לקובץ

en: Load WMS layer from file
he: טען שכבת WMS מקובץ

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
he: גירסת קובץ WMS לא נתמכת; נמצא {0}, צפי {1}

en: File Format Error
he: שגיאה בפורמט קובץ

en: Error loading file
he: שגיאה בטעינת קובץ

en: Open a blank WMS layer to load data from a file
he: פתח שכבת WMS ריקה לטעינת נתונים מקובץ

en: WMS Plugin Preferences
he: מאפייני תוסף WMS

en: Menu Name
he: שם תפריט

en: WMS URL
he: כתובת WMS

en: Menu Name (Default)
he: שם תפריט (ברירת מחדל)

en: WMS URL (Default)
he: כתובת WMS (ברירת מחדל)

en: Enter a menu name and WMS URL
he: הזן שם תפריט וכתובת WMS

note: * This file can be used to add some special messages to the translation, which are not part of the programm texts, but should be translated nevertheless.
en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
he: ביקשת יותר מידי נקודות (מוגבל ל 50,000). בקש שטח קטן יותר או השתמש ב planet.osm

note: OSM server message
en: Database offline for maintenance
he: בסיס הנתונים לא מקוון לצורך תחזוקה

note: OSM server message
en: could not get audio input stream from input URL
he: לא יכול לקבל קלט שמע מכתובת הקלט

note: Nominatim search place type color basin <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="forest"/>
en: forest
he: יער

note: Landuse type used in multipolygons color route <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--boundary tags --> <rule> <condition k="boundary" v="national"/> color boundary <condition k="admin_level" v="1"/> <condition k="admin_lev
en: boundary
he: גבול

note: group "Highways"
en: Streets
he: רחובות

note: group "Highways/Streets" <button label="Exit" hotkey="E"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Exit"/> </button>
en: Motorway
he: כבישים

note: item "Highways/Streets/Motorway" label "Edit Motorway" <space /> <key key="highway" value="motorway" /> item "Highways/Streets/Trunk" label "Edit Trunk" <key key="highway" value="trunk" /> item "Highways/Streets/Trunk Link" label "Edit Trunk Link" <key key="highway" value="trunk_link" /> item "Highw
en: Reference
he: התייחסות

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Layer" item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Layer" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Layer" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Layer" item "Highways/Streets/Primary" combo "Layer" item "Highways/Streets/Primary Link" combo "Layer" item "Highw
en: Lanes
he: מסלולים

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary Link" combo "Lanes" item "Highw
en: Max. speed (km/h)
he: מהירות מירבית (קמ"ש)

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Motorway Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Primary" text "Max. speed (km/h)" item "H
en: Oneway
he: חד סטרי

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Oneway" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Primary" check "Motorroad" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Moto
en: Bridge
he: גשר

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Bridge" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Bridge" item "Highways/Streets/Trunk" check "Bridge" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Bridge" item "Highways/Streets/Primary" check "Bridge" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Bridge" item 
en: Tunnel
he: מנהרה

note: item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Embankment" </optional> <separator/> <button label="Motorway" hotkey="1"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Motorway"/> </button>
en: Primary
he: ראשי

note: item "Highways/Streets/Primary Link" check "Embankment" </optional> <button label="Primary" hotkey="2"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Primary"/> </button>
en: Secondary
he: משני

note: item "Highways/Streets/Tertiary" check "Embankment" </optional> <button label="Secondary" hotkey="3"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Secondary"/> </button>
en: Unclassified
he: לא מסווג

note: item "Highways/Streets/Unclassified" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=unclassified" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=unclassified" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=unclassified" />
en: Edit Unclassified Road
he: ערוך כביש לא מסווג

note: item "Highways/Streets/Unclassified" text "Width (meters)" </optional> <button label="Unclassified" hotkey="4"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Unclassified"/> </button>
en: Residential
he: מגורים

note: item "Highways/Streets/Residential" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=residential" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=residential" />
en: Edit Residential Street
he: ערוך רחוב מגורים

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Layer" item "Highways/Streets/Living Street" combo "Layer" item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Layer" item "Highways/Streets/Service" combo "Layer" item "Highways/Streets/Parking Aisle" check "Oneway" item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" combo 
en: Surface
he: שטח פנים

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" item "Highways/Streets/Parking Aisle" combo "Surface" item "Highways/Streets/Road (Unknown Type
en: paved
he: סלול

en: unpaved
he: לא סלול

en: cobblestone
he: אבני ריצוף

en: gravel
he: חצץ

en: grass
he: דשא

en: sand
he: חול

en: ground
he: אדמה

note: item "Highways/Streets/Living Street" text "Width (meters)" </optional>
en: Pedestrian
he: הולכי רגל

note: item "Highways/Streets/Pedestrian" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=pedestrian" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=pedestrian" />
en: Edit Pedestrian Street
he: ערוך רחוב להולכי רגל

note: item "Highways/Streets/Pedestrian" text "Width (meters)" </optional>
en: Service
he: שירות

note: item "Highways/Streets/Service" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=service" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=service" />
en: Edit Serviceway
he: ערוך דרך שירות

note: item "Highways/Streets/Service" text "Width (meters)" </optional>
en: Parking Aisle
he: מפרץ חנייה

note: item "Highways/Streets/Parking Aisle" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:service=parking_aisle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:service=parking_aisle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:service=parking_aisle" />
en: Edit Parking Aisle
he: ערוך מפרץ חנייה

note: </optional>
en: Road (Unknown Type)
he: כביש (סוג לא ידוע)

note: item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=road" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=road" />
en: Edit Road of unknown type
he: ערוך כביש מסוג לא ידוע

note: item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" text "Width (meters)" </optional>
en: Construction
he: בנייה

note: item "Highways/Streets/Construction"
en: Edit Highway Under Construction
he: ערוך דרך מהירה בבנייה

en: Junction
he: צומת

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction" color emergency_access_point <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- junction tag --> <rule> <condition k="junction" v="roundabout"/>
en: roundabout
he: כיכר

note: item "Highways/Streets/Construction" text "Width (meters)" </optional> <separator/>
en: Road Restrictions
he: הגבלות דרך

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:access" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:access" />
en: Edit Road Restrictions
he: ערוך הגבלות דרך

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "Oneway"
en: Toll
he: אגרה

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "Toll"
en: No exit (cul-de-sac)
he: דרך ללא מוצא

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "No exit (cul-de-sac)" item "Ways/Track" combo "Layer"
en: Access
he: גישה

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Access" item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Agricultural" item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Bicycle" item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Goods" item "Highw
en: yes
he: כן

note: color permissive <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="access" v="private"/>
en: private
he: פרטי

note: color private <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="access" v="destination"/>
en: destination
he: יעד

en: agricultural
he: חקלאי

note: item "Amenities/Toilets" combo "Wheelchair"
en: no
he: לא

note: item "Barriers/Bollard" check "Bicycle" item "Barriers/Spikes" check "Bicycle" item "Barriers/Border Control" check "Bicycle" item "Barriers/Entrance" check "Bicycle" item "Barriers/Gate" check "Bicycle" item "Barriers/Lift Gate" check "Bicycle" item "Barriers/Hampshire Gate" check "Bicycle" item "B
en: Horse
he: סוס

note: item "Barriers/Bollard" check "Horse" item "Barriers/Cattle Grid" check "Bicycle" item "Barriers/Spikes" check "Horse" item "Barriers/Border Control" check "Horse" item "Barriers/Entrance" check "Horse" item "Barriers/Gate" check "Horse" item "Barriers/Lift Gate" check "Horse" item "Barriers/Hampshi
en: Motorcycle
he: אופנוע

en: Public Service Vehicles (psv)
he: רכב ציבורי

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. speed (km/h)"
en: Min. speed (km/h)
he: מהירות מינימלית (קמ"ש)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Min. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Bridge" text "Max. speed (km/h)"
en: Max. weight (tonnes)
he: משקל מירבי (טונות)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. Length (meters)" <separator/>
en: Roundabout
he: כיכר

note: item "Highways/Streets/Roundabout" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:junction=roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:junction=roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:junction=roundabout" ro.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Ro:Ta
en: Edit Junction
he: ערוך צומת

note: color trunk <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="primary"/> color primary <condition k="highway" v="primary_link"/>
en: primary
he: ראשי

note: color primary <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="secondary"/> color secondary <scale_max>300000</scale_max> <condition k="highway" v="secondary_link"/>
en: secondary
he: משני

note: color secondary <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>300000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="tertiary"/>
en: tertiary
he: שלישוני

note: color green <icon src="misc/landmark/plant.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="residential"/>
en: residential
he: מגורים

note: color street <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="service"/> color address <!--public_transport tags --> <condition k="public_transport" v="stop_position"/> <icon annotate="true" src="misc/no_
en: service
he: שירות

note: color turningcircle <icon annotate="true" src="vehicle/turning_circle.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="passing_place"/> <icon annotate="true" src="vehicle/passing_place.png"/> <condition k="highway" v="construction"/> color raillan
en: construction
he: בנייה

note: item "Highways/Streets/Bridge" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:bridge" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Key:bridge" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Key:bridge" />
en: Edit Bridge
he: ערוך גשר

note: item "Highways/Streets/Tunnel" text "Width (meters)" </optional>
en: Ways
he: דרכים

note: item "Ways/Track" text "Width (meters)" </optional>
en: Path
he: נתיב

note: item "Ways/Path" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=path" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=path" />
en: Edit Path
he: ערוך נתיב

en: Ski
he: סקי

en: Snowmobile
he: רכב שלג

note: item "Ways/Dedicated Cycleway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cycleway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=cycleway" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=cycleway" /> item "Ways/Segregated Foot- and Cycleway" item "Ways/Combin
en: Edit Cycleway
he: ערוך שביל אופניים

note: item "Ways/Dedicated Footway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=footway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=footway" />
en: Edit Footway
he: ערוך שביל להולכי רגל

note: item "Ways/Dedicated Footway" text "Width (meters)" </optional>
en: Steps
he: מדרגות

note: item "Ways/Steps" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=steps" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=steps" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=steps" />
en: Edit Flight of Steps
he: ערוך גרם מדרגות

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Name"
en: Number
he: מספר

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Number"
en: Services
he: שירותים

note: item "Waypoints/Services" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=services" />
en: Edit Service Station
he: ערוך תחנת שירות

note: item "Waypoints/Services" text "Name" item "Barriers/Toll Booth" text "Name" item "Car/Fuel" label "Edit Fuel" <key key="amenity" value="fuel" /> item "Car/Wash" text "Name" item "Car/Repair" text "Name" item "Car/Rental" text "Name" item "Car/Sharing" text "Name" item "Tourism/Information Terminal"
en: Operator
he: מפעיל

note: item "Waypoints/Services" text "Operator" </optional> <separator/>
en: Traffic Signal
he: רמזור

note: item "Waypoints/Traffic Signal" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=traffic_signals" /> <key key="highway" value="traffic_signals" /> <optional>
en: Pedestrian crossing type
he: סוג מעבר חציה

en: island
he: אי

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type name (UK)"
en: zebra
he: זברה

en: pelican
he: שקנאי

note: </optional>
en: Stop
he: עצור

note: item "Waypoints/Stop" <key key="highway" value="stop" />
en: Pedestrian Crossing
he: מעבר חציה

note: item "Waypoints/Turning Circle" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=turning_circle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=turning_circle" /> <key key="highway" value="turning_circle" />
en: City Limit
he: תחום עיר

note: item "Waypoints/City Limit" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:traffic_sign%3Dcity_limit" />
en: Edit City Limit Sign
he: ערוך שלט תחום עיר

note: item "Waypoints/City Limit" text "Name"
en: Second Name
he: שם שני

note: item "Waypoints/City Limit" text "Second Name"
en: Speed Camera
he: מצלמת מהירות

note: item "Waypoints/Speed Camera" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dspeed_camera" /> <key key="highway" value="speed_camera" />
en: Emergency Phone
he: טלפון חירום

note: item "Waypoints/Grit Bin" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgrit_bin" /> <key key="amenity" value="grit_bin" /> <separator/>
en: Ford
he: אזור צליחה

note: item "Waypoints/Ford"
en: Edit Ford
he: ערוך אזור צליחה

note: item "Waypoints/Ford" text "Name" </optional>
en: Mountain Pass
he: מעבר הרים

note: item "Waypoints/Mountain Pass" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:mountain_pass" />
en: Edit Mountain Pass
he: ערוך מעבר הרים

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Name" item "Travel/Accomodation/Alpine Hut" text "Name" item "Tourism/Guidepost" text "Name" item "Geography/Places/Peak" text "Name" item "Geography/Places/Glacier" text "Name" item "Geography/Places/Volcano" text "Name"
en: Elevation
he: הגבהה

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Elevation" </optional>
en: Barriers
he: מחסומים

note: item "Barriers/Bollard" label "Edit Bollard" <space /> <key key="barrier" value="bollard" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Edit Cattle Grid" <key key="barrier" value="cattle_grid" /> item "Barriers/Spikes" label "Edit Spikes" <key key="barrier" value="spikes" /> item "Barriers/Border Control" l
en: Allowed traffic:
he: תנועה מותרת:

note: item "Barriers/Cycle Barrier" <link de.href="http://de.wikipedia.org/wiki/Umlaufgitter" /> <key key="barrier" value="cycle_barrier" />
en: Block
he: מחסום

note: item "Barriers/Bus Trap" <key key="barrier" value="bus_trap" />
en: Spikes
he: דוקרנים

note: item "Barriers/Spikes"
en: Edit Spikes
he: ערוך דוקרנים

note: item "Barriers/Spikes" check "Motorcar"
en: Toll Booth
he: תא אגרה

note: item "Barriers/Toll Booth" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=toll_booth" />
en: Edit Toll Booth
he: ערוך תא אגרה

note: item "Barriers/Toll Booth" text "Operator" </optional>
en: Border Control
he: ביקורת גבולות

note: item "Barriers/Border Control"
en: Edit Border Control
he: ערוך ביקורת גבולות

en: Wall
he: חומה

note: item "Barriers/Wall" <key key="barrier" value="wall" />
en: City Wall
he: חומת עיר

note: item "Barriers/Retaining Wall" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=retaining_wall" /> <key key="barrier" value="retaining_wall" /> <separator/> <!-- *** access *** -->
en: Entrance
he: כניסה

note: item "Barriers/Entrance"
en: Edit Entrance
he: ערוך כניסה

note: item "Barriers/Entrance" check "Motorcar" item "Airport/Terminal" text "Name"
en: Gate
he: שער

note: item "Barriers/Gate" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=gate" />
en: Edit Gate
he: ערוך שער

note: item "Barriers/Sally Port" check "Motorcar" group "Water" item "Water/Water/River" combo "Layer" <separator/>
en: Water
he: מים

note: group "Water/Water"
en: Spring
he: מעיין

note: item "Water/Water/Spring" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=spring" />
en: Edit Spring
he: ערוך מעיין

note: item "Water/Water/Ditch" combo "Layer"
en: Stream
he: נחל

note: item "Water/Water/Stream" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=stream" />
en: Edit Stream
he: ערוך נחל

note: item "Water/Water/Stream" combo "Layer"
en: Canal
he: תעלה

note: item "Water/Water/Canal" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=canal" />
en: Edit Canal
he: ערוך תעלה

note: item "Water/Water/Canal" combo "Layer"
en: River
he: נהר

note: item "Water/Water/River" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=river" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=river" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:waterway=river" />
en: Edit River
he: ערוך נהר

note: item "Water/Water/Water" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=water" />
en: Edit Water
he: ערוך מים

note: item "Water/Water/Water" text "Name"
en: Land
he: אדמה

note: item "Water/Water/Land"
en: Edit Land
he: ערוך אדמה

note: item "Water/Water/Covered Reservoir" text "Name" <separator/>
en: Riverbank
he: גדת נחל

note: item "Water/Water/Riverbank" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=riverbank" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=riverbank" />
en: Edit Riverbank
he: ערוך גדת נחל

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type"
en: swamp
he: ביצה

en: bog
he: אדמה בוצית

note: color woodarea <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="wetland"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: marsh
he: ביצה

en: reedbed
he: מצע קנה-סוף

en: saltmarsh
he: ביצה מלוחה

en: mangrove
he: מנגרוב

en: Mud
he: בוץ

note: item "Water/Water/Mud"
en: Edit Mud
he: ערוך בוץ

note: item "Water/Water/Mud" text "Name"
en: Beach
he: חוף

note: item "Water/Water/Beach" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=beach" />
en: Edit Beach
he: ערוך חוף

note: item "Water/Water/Beach" text "Name"
en: Bay
he: מפרץ

note: item "Water/Water/Bay"
en: Edit Bay
he: ערוך מפרץ

note: item "Water/Water/Bay" text "Name"
en: Cliff
he: צוק

note: item "Water/Water/Cliff" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cliff" />
en: Edit Cliff
he: ערוך צוק

note: item "Water/Water/Cliff" text "Name"
en: Coastline
he: קו חוף

note: item "Water/Water/Coastline" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=coastline" />
en: Edit Coastline
he: ערוך קו חוף

note: item "Water/Water/Coastline" text "Name" <separator/>
en: Ferry Route
he: נתיב מעבורת

note: item "Water/Water/Ferry Route" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:route=ferry" />
en: Edit Ferry
he: ערוך מעבורת

note: item "Water/Water/Ferry Route" text "Name" </optional> <separator/>
en: Boatyard
he: מספנה

note: item "Water/Water/Boatyard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=boatyard" />
en: Edit Boatyard
he: ערוך מספנה

note: </optional>
en: Light Rail
he: רכבת קלה

note: item "Transport/Railway/Light Rail"
en: Edit Light Rail
he: ערוך רכבת קלה

note: </optional>
en: Subway
he: רכבת תחתית

note: item "Transport/Railway/Subway"
en: Edit Subway
he: ערוך רכבת תחתית

note: group "Car"
en: Fuel
he: דלק

note: item "Car/Fuel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fuel" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=fuel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fuel" />
en: Edit Fuel
he: ערוך דלק

note: item "Car/Fuel" text "Name" item "Food+Drinks/Cafe" text "Name" item "Food+Drinks/Pub" text "Name" item "Food+Drinks/Biergarten" text "Name" item "Food+Drinks/Bar" text "Name" item "Food+Drinks/Nightclub" text "Name" item "Tourism/Attraction" text "Name" item "Tourism/Museum" text "Name" item "Touri
en: Opening Hours
he: שעות פתיחה

note: item "Car/Fuel" check "With kiosk" </optional> group "Bicycle" <button label="Village/City" hotkey="V" icon="styles/standard/place.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="village"/> <!-- <action class="SetNode
en: Parking
he: חניה

note: item "Car/Parking" label "See the Wiki for other capacity:[types]=*."
en: Wash
he: שטיפה

note: item "Car/Wash"
en: Edit Car Wash
he: ערוך שטיפת רכב

note: item "Car/Wash" text "Operator"
en: Repair
he: תיקונים

note: item "Car/Repair"
en: Edit Car Repair
he: ערוך תיקוני רכבים

note: item "Car/Repair" text "Operator" item "Bicycle/Parking" text "Capacity"
en: Rental
he: השכרה

note: item "Car/Rental" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_rental" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=car_rental"  />
en: Edit Car Rental
he: ערוך השכרת רכב

note: item "Car/Rental" text "Operator"
en: Sharing
he: שיתוף

note: item "Car/Sharing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_sharing" />
en: Edit Car Sharing
he: ערוך שיתוף רכבים

note: item "Bicycle/Rental" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_rental" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:bicycle_rental" />
en: Edit Bicycle Rental
he: ערוך השכרת אופניים

note: item "Public Transport/Railway Platform" check "Area"
en: Subway Entrance
he: כניסת רכבת תחתית

note: item "Public Transport/Subway Entrance" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=subway_entrance" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:railway=subway_entrance" />
en: Edit Subway Entrance
he: ערוך כניסת רכבת תחתית

note: item "Public Transport/Subway Entrance" check "Bicycle" </optional> <separator/>
en: Bus Station
he: תחנת אוטובוס

note: item "Public Transport/Bus Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bus_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=bus_station" />
en: Edit Bus Station
he: ערוך תחנת אוטובוס

note: item "Public Transport/Bus Stop" text "Name" item "Tourism/Other Information Points" text "Closer Description" <separator/>
en: Shelter
he: מקלט

note: item "Amenities/Waste Basket" label "Edit Waste Basket" <key key="amenity" value="waste_basket" />
en: Bench
he: ספסל

note: item "Public Transport/Bus Platform" check "Area" <separator/>
en: Taxi
he: מונית

note: item "Public Transport/Taxi" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=taxi" />
en: Edit Taxi station
he: ערוך תחנת מוניות

note: item "Public Transport/Taxi" text "Name" <separator/>
en: Airport
he: שדה תעופה

note: group "Travel"
en: Accomodation
he: לינה

note: group "Travel/Accomodation" <button label="Fuel Station" hotkey="F" icon="styles/standard/vehicle/fuel.png"> <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=fuel"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Fuel"/>
en: Hotel
he: מלון

note: item "Travel/Accomodation/Camping Site" text "Name"
en: Food+Drinks
he: מזון ושתיה

note: group "Food+Drinks" <button label="Hotel" hotkey="H" icon="styles/standard/accommodation/hotel.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Hotel"/> </button>
en: Restaurant
he: מסעדה

en: kebab
he: קבב

en: turkish
he: תורכי

en: asian
he: אסייתי

en: thai
he: תאילנדי

en: mexican
he: מקסיקני

en: japanese
he: יפני

en: Fast Food
he: מזון מהיר

note: item "Food+Drinks/Fast Food" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fast_food" />
en: Edit Fast Food Restaurant
he: ערוך מסעדת מזון מהיר

en: Cafe
he: בית קפה

note: item "Food+Drinks/Cafe" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cafe" />
en: Edit Cafe
he: ערוך בית קפה

en: Pub
he: פאב

note: item "Food+Drinks/Pub" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pub" />
en: Edit Pub
he: ערוך פאב

en: Bar
he: בר

note: item "Food+Drinks/Bar" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bar" />
en: Edit Bar
he: ערוך בר

en: Nightclub
he: מועדון לילה

note: item "Food+Drinks/Nightclub" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=nightclub" />
en: Edit Nightclub
he: ערוך מועדון לילה

en: Tourism
he: תיירות

note: item "Tourism/Attraction" text "Opening Hours"
en: Museum
he: מוזיאון

note: item "Tourism/Museum" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=museum" />
en: Edit Museum
he: ערוך מוזיאון

en: Zoo
he: גן חיות

note: item "Tourism/Zoo" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=zoo" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=zook" />
en: Edit Zoo
he: ערוך גן חיות

en: Viewpoint
he: נקודת תצפית

note: item "Tourism/Viewpoint" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=viewpoint" />
en: Edit Viewpoint
he: ערוך נקודת תצפית

note: item "Tourism/Viewpoint" text "Name"
en: Look-Out Tower
he: מגדל תצפית

note: item "Tourism/Viewpoint" check "Look-Out Tower"
en: Theme Park
he: פארק שעשועים

note: item "Tourism/Theme Park"
en: Edit Theme Park
he: ערוך פארק שעשועים

en: Artwork
he: יצירת אומנות

note: item "Tourism/Artwork" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=artwork" />
en: Edit Artwork
he: ערוך יצירת אומנות

en: Map
he: מפה

note: color tertiary <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="unclassified"/> color deprecated <scale_max>40000</scale_max> <condition k="highway" v="unsurfaced"/> color highway_track <scale_max>20000</
en: street
he: רחוב

note: item "Tourism/Map" label "Routes shown for:" item "Tourism/Guidepost" label "Routes shown for:"
en: Hiking
he: צעידה

note: item "Tourism/Map" check "Hiking" item "Tourism/Guidepost" check "Hiking"
en: Cycling
he: רכיבה

note: item "Tourism/Map" check "Mountainbiking" item "Tourism/Guidepost" check "Mountainbiking"
en: Skiing
he: סקי

en: history
he: היסטוריה

en: nature
he: טבע

note: item "Tourism/Shelter"
en: Edit Shelter
he: ערוך מקלט

note: item "Tourism/Shelter" check "Fireplace"
en: Picnic Site
he: אתר פיקניק

note: item "Tourism/Picnic Site"
en: Edit Picnic Site
he: ערוך אתר פיקניק

note: item "Tourism/Picnic Site" check "Fireplace"
en: Historic Places
he: מקומות היסטורים

note: group "Historic Places"
en: Castle
he: טירה

note: item "Historic Places/Castle" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=castle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=castle" />
en: Edit Castle
he: ערוך טירה

note: item "Historic Places/Castle" text "Name"
en: Ruins
he: חורבות

note: item "Historic Places/Ruins"
en: Edit Ruins
he: ערוך חורבות

en: Archaeological Site
he: אתר ארכיאולוגי

note: item "Historic Places/Archaeological Site" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=archaeological_site" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=archaeological_site" />
en: Edit Archaeological Site
he: ערוך אתר ארכיאולוגי

en: Battlefield
he: שדה קרב

note: item "Historic Places/Battlefield" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=battlefield" />
en: Edit Battlefield
he: ערוך שדה קרב

note: item "Historic Places/Palaeontological Site" text "Name" <separator/>
en: Monument
he: אנדרטה

note: item "Historic Places/Monument"
en: Edit Monument
he: ערוך אנדרטה

note: item "Historic Places/Monument" text "Name"
en: Memorial
he: מצבת זיכרון

note: item "Historic Places/Memorial" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=memorial" />
en: Edit Memorial
he: ערוך מצבת זיכרון

note: item "Historic Places/Boundary Stone" text "Name"
en: Leisure
he: פנאי

note: group "Leisure"
en: Water Park
he: פארק מים

note: item "Leisure/Water Park"
en: Edit Water Park
he: ערוך פארק מים

note: item "Leisure/Water Park" text "Name"
en: Playground
he: מגרש משחקים

note: item "Leisure/Playground" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=playground" />
en: Edit Playground
he: ערוך מגרש משחקים

note: item "Leisure/Playground" text "Name"
en: Fishing
he: דייג

note: item "Leisure/Fishing"
en: Edit Fishing
he: ערוך דייג

note: group "Sports"
en: Sport Facilities
he: מתקני ספורט

note: group "Sports/Sport Facilities"
en: Stadium
he: איצטדיון

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium"
en: Edit Stadium
he: ערוך איצטדיון

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" text "Name" <space /> item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" text "Name" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" text "Name" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" text "Name"
en: select sport:
he: בחר ענף ספורט:

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" label "select sport:" <space /> item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" label "select sport:" color boundary <icon annotate="true" src
en: sport
he: ספורט

en: archery
he: קשתות

en: athletics
he: אתלטיקה

en: australian_football
he: כדורגל אוסטרלי

en: baseball
he: כדור בסיס

en: basketball
he: כדורסל

en: bowls
he: כדורת דשא

en: canoe
he: קנו

en: climbing
he: טיפוס

en: cricket
he: קריקט

en: dog_racing
he: מירוץ כלבים

en: football
he: כדורגל אמריקאי

en: golf
he: גולף

en: gymnastics
he: התעמלות

en: hockey
he: הוקי

en: horse_racing
he: מירוץ סוסים

en: rugby
he: רוגבי

en: skateboard
he: סקייטבורד

en: skating
he: סקייטים

en: skiing
he: סקי

en: soccer
he: כדורגל

en: swimming
he: שחייה

en: table_tennis
he: טניס שולחן

en: tennis
he: טניס

en: Sports Centre
he: מרכז ספורט

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre"
en: Edit Sports Centre
he: ערוך מרכז ספורט

en: Racetrack
he: מסלול מירוצים

note: item "Sports/Sport Facilities/Racetrack"
en: Edit Racetrack
he: ערוך מסלול מירוצים

en: Golf Course
he: מגרש גולף

note: item "Sports/Sport Facilities/Golf Course"
en: Edit Golf Course
he: ערוך מגרש גולף

en: Miniature Golf
he: מיני-גולף

note: item "Sports/Sport Facilities/Miniature Golf"
en: Edit Miniature Golf
he: ערוך מיני-גולף

en: Sport
he: ספורט

note: item "Sport/Multi" text "Name" item "Sport/10pin" text "Name" item "Sport/Athletics" text "Name" item "Sport/Archery" text "Name" item "Sport/Climbing" text "Name" item "Sport/Canoeing" text "Name" item "Sport/Cycling" text "Name" item "Sport/Dog Racing" text "Name" item "Sport/Equestrian" text "Nam
en: type
he: סוג

en: sports_centre
he: מרכז ספורט

en: stadium
he: איצטדיון

en: Athletics
he: אתלטיקה

note: item "Sport/Athletics"
en: Edit Athletics
he: ערוך אתלטיקה

en: Archery
he: קשתות

note: item "Sport/Archery"
en: Edit Archery
he: ערוך קשתות

en: Climbing
he: טיפוס

note: item "Sport/Climbing"
en: Edit Climbing
he: ערוך טיפוס

note: item "Sport/Cycling"
en: Edit Cycling
he: ערוך רכיבה

en: Dog Racing
he: מירוץ כלבים

note: item "Sport/Dog Racing"
en: Edit Dog Racing
he: ערוך מירוץ כלבים

en: Horse Racing
he: מירוץ סוסים

note: item "Sport/Horse Racing"
en: Edit Horse Racing
he: ערוך מירוץ סוסים

en: Gymnastics
he: התעמלות

note: item "Sport/Gymnastics"
en: Edit Gymnastics
he: ערוך התעמלות

en: Motor Sports
he: ספורט מוטורי

note: item "Sport/Motor Sports"
en: Edit Motor Sports
he: ערוך ספורט מוטורי

en: Skateboard
he: סקייטבורד

note: item "Sport/Skateboard"
en: Edit Skateboard
he: ערוך סקייטבורד

en: Swimming
he: שחייה

note: item "Sport/Swimming"
en: Edit Swimming
he: ערוך שחייה

note: item "Sport/Skiing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps"/>
en: Edit Skiing
he: ערוך סקי

note: item "Sport/Skiing" text "Name"
en: Piste type
he: סוג מסלול

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type"
en: downhill
he: גלישה במורד

en: snow_park
he: פארק שלג

en: Difficulty
he: קושי

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty"
en: novice
he: מתחילים

en: easy
he: קל

en: expert
he: מקצוענים

en: Shooting
he: ירי

note: item "Sport/Shooting" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport=shooting" />
en: Edit Shooting
he: ערוך ירי

en: Sport (Ball)
he: ספורט (משחקי כדור)

note: group "Sport (Ball)"
en: Soccer
he: כדורגל

note: item "Sport (Ball)/Soccer"
en: Edit Soccer
he: ערוך כדורגל

en: Football
he: כדורגל אמריקאי

note: item "Sport (Ball)/Football"
en: Edit Football
he: ערוך כדורגל אמריקאי

en: Australian Football
he: כדורגל אוסטרלי

note: item "Sport (Ball)/Australian Football"
en: Edit Australian Football
he: ערוך כדורגל אוסטרלי

en: Baseball
he: כדור בסיס

note: item "Sport (Ball)/Baseball"
en: Edit Baseball
he: ערוך כדור בסיס

en: Basketball
he: כדורסל

note: item "Sport (Ball)/Basketball"
en: Edit Basketball
he: ערוך כדורסל

en: Golf
he: גולף

note: item "Sport (Ball)/Golf"
en: Edit Golf
he: ערוך גולף

note: item "Sport (Ball)/Golf" combo "type"
en: golf_course
he: מגרש גולף

en: Bowls
he: כדורת דשא

note: item "Sport (Ball)/Bowls"
en: Edit Bowls
he: ערוך כדורת דשא

en: Hockey
he: הוקי

note: item "Sport (Ball)/Hockey"
en: Edit Hockey
he: ערוך הוקי

en: Rugby
he: רוגבי

note: item "Sport (Ball)/Rugby"
en: Edit Rugby
he: ערוך רוגבי

en: Table Tennis
he: טניס שולחן

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis"
en: Edit Table Tennis
he: ערוך טניס שולחן

en: Tennis
he: טניס

note: item "Sport (Ball)/Tennis"
en: Edit Tennis
he: ערוך טניס

note: group "Man-Made/Buildings"
en: Building
he: מבנה

note: item "Man-Made/Buildings/Building" <key key="building" value="yes" />
en: Public Building
he: מבנה ציבור

note: item "Man-Made/Buildings/Public Building" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=public_building" />
en: Edit Public Building
he: ערוך מבנה ציבור

note: item "Man-Made/Buildings/Public Building" text "Name"
en: Town hall
he: בניין העירייה

note: item "Man-Made/Buildings/Town hall" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=townhall" />
en: Edit Town hall
he: ערוך בניין העירייה

note: item "Man-Made/Buildings/Town hall" text "Name"
en: Embassy
he: שגרירות

note: item "Man-Made/Buildings/Embassy" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=embassy" />
en: Edit Embassy
he: ערוך שגרירות

note: item "Man-Made/Buildings/Embassy" text "Name"
en: Courthouse
he: בית משפט

note: item "Man-Made/Buildings/Courthouse" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=courthouse" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=courthouse" />
en: Edit Courthouse
he: ערוך בית משפט

note: item "Man-Made/Buildings/Courthouse" text "Name"
en: Prison
he: כלא

note: item "Man-Made/Buildings/Prison" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=prison" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=prison" />
en: Edit Prison
he: ערוך כלא

note: item "Man-Made/Buildings/Prison" text "Name"
en: Police
he: משטרה

note: item "Man-Made/Buildings/Police" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=police" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=police" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=police" />
en: Edit Police
he: ערוך משטרה

note: item "Man-Made/Buildings/Police" text "Name"
en: Fire Station
he: תחנת מכבי אש

note: item "Man-Made/Buildings/Fire Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fire_station" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:fire_station" />
en: Edit Fire Station
he: ערוך תחנת מכבי אש

note: item "Man-Made/Buildings/Fire Station" text "Name"
en: Post Office
he: דואר

note: item "Man-Made/Buildings/Post Office" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=post_office" />
en: Edit Post Office
he: ערוך דואר

note: item "Man-Made/Buildings/Post Office" text "Operator" <separator/>
en: Kindergarten
he: גן ילדים

note: item "Man-Made/Buildings/Kindergarten"
en: Edit Kindergarten
he: ערוך גן ילדים

note: item "Man-Made/Buildings/Kindergarten" text "Name"
en: School
he: בית ספר

note: item "Man-Made/Buildings/School" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=school" />
en: Edit School
he: ערוך בית ספר

note: item "Man-Made/Buildings/School" text "Name"
en: University
he: אוניברסיטה

note: item "Man-Made/Buildings/University" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=university" />
en: Edit University
he: ערוך אוניברסיטה

note: item "Man-Made/Buildings/University" text "Name"
en: College
he: מכללה

note: item "Man-Made/Buildings/College" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=college" />
en: Edit College
he: ערוך מכללה

note: item "Man-Made/Buildings/College" text "Name" <separator/>
en: Cinema
he: קולנוע

note: item "Man-Made/Buildings/Cinema" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cinema" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=cinema" />
en: Edit Cinema
he: ערוך קולנוע

note: item "Man-Made/Buildings/Cinema" text "Name"
en: Library
he: ספרייה

note: item "Man-Made/Buildings/Library" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=library" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=library" />
en: Edit Library
he: ערוך ספרייה

en: Arts Centre
he: מרכז אומנויות

note: item "Man-Made/Buildings/Arts Centre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=arts_centre" />
en: Edit Arts Centre
he: ערוך מרכז אומנויות

note: item "Man-Made/Buildings/Arts Centre" text "Name"
en: Theatre
he: תיאטרון

note: item "Man-Made/Buildings/Theatre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=theatre" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=theatre" />
en: Edit Theatre
he: ערוך תיאטרון

note: item "Man-Made/Buildings/Theatre" text "Name"
en: Place of Worship
he: מקום תפילה

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=place_of_worship" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=place_of_worship" sv.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Sv:Tag:amenity=place_of_worship" />
en: Edit Place of Worship
he: ערוך מקום תפילה

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" text "Name" item "Land use/Graveyard" text "Name" item "Land use/Cemetery" text "Name"
en: Religion
he: דת

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" combo "Religion" item "Land use/Graveyard" combo "Religion" item "Land use/Cemetery" combo "Religion"
en: bahai
he: בהאי

en: buddhist
he: בודהיסט

en: christian
he: נוצרי

en: hindu
he: הינדי

en: jewish
he: יהודי

en: muslim
he: מוסלמי

en: sikh
he: סיקי

en: spiritualist
he: ספיריטואליסט

en: taoist
he: טאואיסט

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" combo "Denomination" item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" item "Land use/Cemetery" combo "Denomination"
en: anglican
he: אנגליקני

en: baptist
he: באפטיסט

en: catholic
he: קתולי

en: lutheran
he: לותרני

en: methodist
he: מתודיסט

en: mormon
he: מורמוני

en: orthodox
he: אורתודוקסי

en: protestant
he: פרוטסטנטי

en: shia
he: שיעי

en: sunni
he: סוני

note: <separator/>
en: Addresses
he: כתובות

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" />
en: Edit Address Information
he: ערוך כתובת

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" label "Edit Address Information" <space />
en: House number
he: מספר בית

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "House number" <optional>
en: House name
he: שם בית

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "House name"
en: Street name
he: שם רחוב

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "Street name"
en: City name
he: שם עיר

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "City name"
en: Post code
he: מיקוד

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "Post code"
en: Country code
he: קוד מדינה

note: item "Man-Made/Buildings/Address Interpolation" label "Edit Address Interpolation" <space />
en: Numbering scheme
he: סכמת מספור

note: item "Man-Made/Buildings/Address Interpolation" combo "Numbering scheme"
en: odd
he: אי-זוגי

en: even
he: זוגי

en: Man Made
he: מעשה אדם

note: item "Man Made/Works" text "Name"
en: Tower
he: מגדל

note: item "Man Made/Tower"
en: Edit Tower
he: ערוך מגדל

note: item "Man Made/Tower" text "Operator" </optional>
en: Water Tower
he: מגדל מים

note: item "Man Made/Water Tower"
en: Edit Water Tower
he: ערוך מגדל מים

note: item "Man Made/Gasometer" text "Name"
en: Lighthouse
he: מגדלור

note: item "Man Made/Lighthouse" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=lighthouse" />
en: Edit Lighthouse
he: ערוך מגדלור

note: item "Man Made/Lighthouse" text "Name"
en: Windmill
he: טחנת רוח

note: item "Man Made/Windmill" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=windmill" />
en: Edit Windmill
he: ערוך טחנת רוח

note: item "Man Made/Windmill" text "Name"
en: Pipeline
he: צינור

note: item "Man Made/Pipeline" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pipeline" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=pipeline"/>
en: Edit Pipeline
he: ערוך צינור

en: Location
he: מיקום

note: item "Man Made/Power Generator" text "Name"
en: Power Station
he: תחנת כח

note: item "Man Made/Power Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" />
en: Edit Power Station
he: ערוך תחנת כח

note: item "Man Made/Power Sub Station" text "Line reference"
en: Power Tower
he: עמוד חשמל

note: item "Man Made/Power Tower" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=tower" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=tower" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:power=tower" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=tower" />
en: Edit Power Tower
he: ערוך עמוד חשמל

note: item "Man Made/Power Tower" text "Tower reference"
en: Power Line
he: קו מתח

note: item "Man Made/Power Line" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" />
en: Edit Power Line
he: ערוך קו מתח

note: group "Amenities"
en: Toilets
he: שירותים

note: item "Amenities/Toilets" text "Note"
en: Post Box
he: תיבת דואר

note: item "Amenities/Post Box" text "Operator"
en: Telephone
he: טלפון

note: item "Amenities/Telephone" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=telephone" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=telephone" />
en: Edit Telephone
he: ערוך טלפון

note: item "Amenities/Telephone" check "Credit cards"
en: Telephone cards
he: כרטיסי טלפון

note: item "Amenities/Recycling" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=recycling" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=recycling" />
en: Edit Recycling station
he: ערוך תחנת מיחזור

note: color historic <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--landuse tags --> <rule> <condition k="landuse" v="farm"/> color green <icon annotate="true" src="misc/landmark/farm.png"/> <condition k="landuse" v="farmland"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition 
en: green
he: ירוק

en: Fountain
he: מזרקה

note: item "Amenities/Fountain" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fountain" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fountain" />
en: Edit Fountain
he: ערוך מזרקה

note: item "Amenities/Fountain" text "Name"
en: Drinking Water
he: מי שתיה

note: item "Amenities/Drinking Water" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=drinking_water" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=drinking_water" />
en: Edit Drinking Water
he: ערוך מי שתיה

note: item "Amenities/Baby Hatch" text "Opening Hours"
en: Shops
he: חנויות

note: item "Shops/Car Dealer" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=car" />
en: Edit Car Shop
he: ערוך חנות רכב

note: item "Shops/Bike Dealer" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bicycle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:shop=bicycle" />
en: Edit Bicycle Shop
he: ערוך חנות אופניים

note: item "Shops/Bike Dealer" text "Name"
en: Supermarket
he: סופרמרקט

note: item "Shops/Supermarket"
en: Edit Supermarket
he: ערוך סופרמרקט

en: Convenience Store
he: מכולת

note: item "Shops/Convenience Store" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=convenience" />
en: Edit Convenience Store
he: ערוך מכולת

en: Kiosk
he: קיוסק

note: item "Shops/Kiosk" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=kiosk" />
en: Edit Kiosk
he: ערוך קיוסק

en: Butcher
he: קצבייה

note: item "Shops/Butcher" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=butcher" />
en: Edit Butcher
he: ערוך קצבייה

en: Baker
he: מאפייה

note: item "Shops/Baker" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bakery" />
en: Edit Baker
he: ערוך מאפייה

en: Florist
he: פרחים

note: item "Shops/Florist" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=florist" />
en: Edit Florist
he: ערוך חנות פרחים

note: item "Shops/Organic"
en: Edit Organic Shop
he: ערוך חנות אורגנית

note: item "Shops/Computer"
en: Edit Computer Shop
he: ערוך חנות מחשבים

note: item "Shops/Electronics"
en: Edit Electronics Shop
he: ערוך חנות אלקטרוניקה

note: item "Shops/Furniture"
en: Edit Furniture Shop
he: ערוך חנות רהיטים

en: Do-it-yourself-store
he: חנות עשה-זאת-בעצמך

note: item "Shops/Do-it-yourself-store" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=doityourself" />
en: Edit Do-it-yourself-store
he: ערוך חנות עשה-זאת-בעצמך

en: Hairdresser
he: מספרה

note: item "Shops/Hairdresser"
en: Edit Hairdresser
he: ערוך מספרה

note: item "Shops/Shoes"
en: Edit Shoe Shop
he: ערוך חנות נעליים

note: item "Shops/Toys"
en: Edit Toy Shop
he: ערוך חנות צעצועים

note: item "Shops/Video"
en: Edit Video Shop
he: ערוך חנות וידאו

en: Dry Cleaning
he: ניקוי יבש

note: item "Shops/Dry Cleaning" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=dry_cleaning" />
en: Edit Dry Cleaning
he: ערוך ניקוי יבש

en: Laundry
he: מכבסה

note: item "Shops/Laundry" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Laundry" />
en: Edit Laundry
he: ערוך מכבסה

note: item "Shops/Sports"
en: Edit Sports Shop
he: ערוך חנות ספורט

note: item "Shops/Optician"
en: Edit Optician
he: ערוך אופטיקאי

note: <separator/>
en: Vending machine
he: מכונת ממכר

note: item "Shops/Vending machine" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=vending_machine" />
en: Edit Vending machine
he: ערוך מכונת ממכר

note: item "Shops/Vending machine" combo "Vending products"
en: public_transport_tickets
he: כרטיסים לתחבורה ציבורית

en: public_transport_plans
he: מפות תחבורה ציבורית

en: parking_tickets
he: כרטיסי חניה

en: food
he: מזון

en: drinks
he: משקאות

en: sweets
he: ממתקים

en: cigarettes
he: סיגריות

en: photos
he: תמונות

en: animal_food
he: מזון בע"ח

en: news_papers
he: עיתונים

en: toys
he: צעצועים

en: stamps
he: בולים

en: SIM-cards
he: כרטיס SIM

en: telephone_vouchers
he: שוברי טלפון

en: vouchers
he: שוברים

en: condoms
he: קונדומים

en: tampons
he: טמפונים

en: excrement_bags
he: שקיות צואה

note: item "Shops/Vending machine" check "Account or loyalty cards"
en: Cash
he: מזומן

note: group "Cash"
en: Bank
he: בנק

note: item "Cash/Bank" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bank" />
en: Edit Bank
he: ערוך בנק

en: Automated Teller Machine
he: כספומט

note: item "Cash/Bank" check "Automated Teller Machine"
en: Money Exchange
he: החלפת כסף

note: item "Cash/Money Exchange" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bureau_de_change" />
en: Edit Money Exchange
he: ערוך החלפת כסף

note: item "Cash/Automated Teller Machine" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=atm" />
en: Edit Automated Teller Machine
he: ערוך כספומט

note: item "Cash/Automated Teller Machine" text "Operator"
en: Health
he: בריאות

note: group "Health"
en: Doctors
he: רופאים

note: item "Health/Doctors" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=doctors" />
en: Edit Doctors
he: ערוך רופאים

en: Dentist
he: רופא שיניים

note: item "Health/Dentist"
en: Edit Dentist
he: ערוך רופא שיניים

en: Pharmacy
he: בית מרקחת

note: item "Health/Pharmacy" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pharmacy" />
en: Edit Pharmacy
he: ערוך בית מרקחת

en: Hospital
he: בית חולים

note: item "Health/Hospital" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=hospital" />
en: Edit Hospital
he: ערוך בית חולים

note: item "Health/Hospital" text "Name"
en: Emergency Access Point
he: נקודת גישה בחירום

note: item "Health/Emergency Access Point" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=emergency_access_point" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=emergency_access_point" />
en: Edit Emergency Access Point
he: ערוך נקודת גישה בחירום

note: item "Health/Emergency Access Point" label "Edit Emergency Access Point" <space /> <key key="highway" value="emergency_access_point" />
en: Point Number
he: מספר נקודה

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Operator"
en: Phone Number
he: מספר טלפון

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Phone Number"
en: (Use international code, like +12-345-67890)
he: (השתמש בקדומת בינלאומית, למשל +12-345-67890)

note: item "Health/Emergency Access Point" label "(Use international code, like +12-345-67890)" <space />
en: Veterinary
he: וטרינרי

note: item "Health/Veterinary" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=veterinary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=veterinary" />
en: Edit Veterinary
he: ערוך וטרינרי

note: group "Geography"
en: Places
he: מקומות

note: group "Geography/Places"
en: Continent
he: יבשת

note: item "Geography/Places/Continent"
en: Edit Continent
he: ערוך יבשת

note: item "Geography/Places/Continent" text "Name"
en: Country
he: ארץ

note: item "Geography/Places/Country"
en: Edit Country
he: ערוך ארץ

note: item "Geography/Places/Country" text "Name"
en: State
he: מדינה

note: item "Geography/Places/State"
en: Edit State
he: ערוך מדינה

note: item "Geography/Places/State" text "Name"
en: Region
he: אזור

note: item "Geography/Places/Region"
en: Edit Region
he: ערוך אזור

note: item "Geography/Places/Region" text "Name"
en: County
he: מחוז

note: item "Geography/Places/County"
en: Edit County
he: ערוך מחוז

note: item "Geography/Places/County" text "Name" <separator/>
en: City
he: עיר

note: item "Geography/Places/City"
en: Edit City
he: ערוך עיר

note: item "Geography/Places/City" text "Name"
en: Town
he: עיירה

note: item "Geography/Places/Town" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=town" />
en: Edit Town
he: ערוך עיירה

note: item "Geography/Places/Town" text "Name"
en: Suburb
he: פרבר

note: item "Geography/Places/Suburb" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=suburb" />
en: Edit Suburb
he: ערוך פרבר

note: item "Geography/Places/Suburb" text "Name"
en: Village
he: כפר

note: item "Geography/Places/Village"
en: Edit Village
he: ערוך כפר

note: item "Geography/Places/Village" text "Name"
en: Hamlet
he: כפר קטן

note: item "Geography/Places/Hamlet"
en: Edit Hamlet
he: ערוך כפר קטן

note: item "Geography/Places/Hamlet" text "Name" <separator/>
en: Locality
he: מקומיות

note: item "Geography/Places/Locality" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=locality" />
en: Edit Locality
he: ערוך מקומיות

note: item "Geography/Places/Locality" text "Name"
en: Island
he: אי

note: item "Geography/Places/Island" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=island" />
en: Edit Island
he: ערוך אי

note: item "Geography/Places/Islet" text "Name" <separator/>
en: Cave Entrance
he: פתח מערה

note: item "Geography/Places/Cave Entrance" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cave_entrance" />
en: Edit Cave Entrance
he: ערוך פתח מערה

note: item "Geography/Places/Cave Entrance" text "Name"
en: Peak
he: פסגה

note: item "Geography/Places/Peak" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=peak" />
en: Edit Peak
he: ערוך פסגה

note: item "Geography/Places/Peak" text "Elevation"
en: Glacier
he: קרחון

note: item "Geography/Places/Glacier" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=glacier" />
en: Edit Glacier
he: ערוך קרחון

note: item "Geography/Places/Glacier" text "Elevation"
en: Volcano
he: הר געש

note: item "Geography/Places/Volcano" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=volcano" />
en: Edit Volcano
he: ערוך הר געש

note: item "Geography/Places/Volcano" text "Elevation"
en: Boundaries
he: גבולות

note: group "Boundaries"
en: National
he: לאומי

note: item "Boundaries/National"
en: Edit National Boundary
he: ערוך גבול לאומי

note: item "Boundaries/National" text "Name"
en: Administrative
he: מנהלי

note: item "Boundaries/Administrative"
en: Edit Administrative Boundary
he: ערוך גבול מנהלי

note: item "Boundaries/Administrative" text "Name"
en: Civil
he: אזרחי

note: item "Boundaries/Civil"
en: Edit Civil Boundary
he: ערוך תחום אזרחי

note: item "Boundaries/Civil" text "Name"
en: Political
he: פוליטי

note: item "Boundaries/Political"
en: Edit Political Boundary
he: ערוך תחום פוליטי

note: item "Boundaries/Political" text "Name"
en: National park
he: גן לאומי

note: item "Boundaries/National park"
en: Edit National Park Boundary
he: ערוך תחום גן לאומי

note: group "Land use"
en: Tree
he: עץ

note: item "Land use/Tree" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=tree" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:natural=tree"  />
en: Edit Tree
he: ערוך עץ

note: item "Land use/Tree" text "Height"
en: Botanical Name
he: שם בוטני

note: item "Land use/Tree" text "Botanical Name"
en: Wood
he: חורש

note: item "Land use/Wood" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wood" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wood" />
en: Edit Wood
he: ערוך חורש

note: item "Land use/Wood" combo "Type" item "Land use/Forest" combo "Type"
en: coniferous
he: מחטני

en: deciduous
he: נשיר

en: mixed
he: מעורב

en: Forest
he: יער

note: item "Land use/Fell" text "Name"
en: Heath
he: שדה-בור

note: item "Land use/Heath" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=heath" />
en: Edit Heath
he: ערוך שדה-בור

note: item "Land use/Heath" text "Name" <separator/>
en: Farmyard
he: חצר משק

note: item "Land use/Farmyard" text "Name"
en: Farmland
he: אדמה חקלאית

note: item "Land use/Meadow" text "Name"
en: Vineyard
he: כרם

note: item "Land use/Garden" text "Name"
en: Grass
he: דשא

note: item "Land use/Recreation Ground" text "Name" <separator/>
en: Residential area
he: אזור מגורים

note: item "Land use/Residential area" text "Name"
en: Graveyard
he: בית-קברות

note: item "Land use/Graveyard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=grave_yard" />
en: Edit Graveyard
he: ערוך בית-קברות

en: Cemetery
he: בית עלמין

en: Retail
he: קמעוני

note: item "Land use/Retail" text "Name"
en: Commercial
he: מסחרי

note: item "Land use/Commercial" text "Name"
en: Industrial
he: תעשייתי

note: item "Land use/Railway land" text "Name"
en: Military
he: צבאי

note: item "Land use/Military" text "Name" <separator/>
en: Construction area
he: אתר בניה

note: item "Land use/Landfill" text "Name"
en: Quarry
he: מחצבה

note: item "Relations/Route" combo "Route type" color destination <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="bicycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/bicycle.png" priority="-100"/> <scale_max>500
en: bicycle
he: אופניים

en: bus
he: אוטובוס

note: color bicycle <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/bicycle-designated.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="foot" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/foot.png" priority="-100"/> <condition k="foot" v="designated"/> <ic
en: foot
he: רגל

note: color otherrail <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="railway" v="subway"/>
en: subway
he: רכבת תחתית

note: <!-- A little help: 1. every rule starts with <rule> and ends with </rule> 2. every rule needs a condition -k for the key (required) -v for the value as a string -b for the values yes / no (boolean, will also understand true, 1 and false, 0 respectively) Both -v and -b are optional (but recommended)
en: standard
he: סטנדרטי

note: mappaint style named "standard" <rule> <condition k="restriction" v="no_left_turn"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/turn_restrictions/no_left_turn.png"/> <!--icon annotate="true" src="vehicle/restriction/turn_restrictions/ireland/no_left_turn.png"/--> <scale_min>1</scale_min> <scale_
en: bridge
he: גשר

note: color bridge <icon annotate="true" src="vehicle/viaduct.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="bridge" b="no"/> <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="tunnel" b="no"/> color deprecated <condition k="cutting" b="no"/> <condit
en: deprecated
he: מיושן

note: color foot <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/foot-designated.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>10000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="goods" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/goods.png" priority="-100"/> <scale_max>50000</scale_max> <condition k="h
en: horse
he: סוס

note: color water <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="riverbank"/> color riverbank
en: riverbank
he: גדת נחל

note: color water <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="stream"/>
en: stream
he: זרם

note: color dock <icon annotate="true" src="nautical/boatyard.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="lock_gate"/> <icon annotate="true" src="nautical/lock_gate.png"/> <condition k="waterway" v="turning_point"/> <icon annotate="true" src="naut
en: manmade
he: מעשה אדם

note: color aeroway <icon annotate="true" src="transport/airport.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="terminal"/>
en: terminal
he: מסוף

note: color aerialway <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- piste tags --> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="easy"/> color piste_easy
en: piste_easy
he: מסלול קל

note: color piste_easy <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="intermediate"/> color piste_intermediate
en: piste_intermediate
he: מסלול בינוניים

note: color piste_intermediate <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="advanced"/> color piste_advanced
en: piste_advanced
he: מסלול מתקדמים

note: color piste_freeride <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="piste:difficulty" v="novice"/> color piste_novice
en: piste_novice
he: מסלול מתחילים

note: color piste_novice <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>300000</scale_max> </rule> <!--power tags --> <rule> <condition k="power" v="tower"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/tower_small.png"/> color power <scale_max>50000</scale_max> <condition k="power" 
en: power
he: תחנת כח

note: color manmade <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pier"/> color pier
en: pier
he: מזח

note: color pier <icon annotate="true" src="nautical/pier.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pipeline"/>
en: pipeline
he: צינור

note: color manmade <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--leisure tags --> <rule> <condition k="leisure" v="sports_centre"/> <icon annotate="true" src="sport/centre.png"/> color leisure <condition k="leisure" v="golf_course"/> <icon annotate="true" src="sport/golf.png"/> <condi
en: leisure
he: פנאי

note: color amenity_light <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="amenity" v="pharmacy"/> color health <icon annotate="true" src="health/pharmacy.png"/> <condition k="amenity" v="hospital"/> <icon annotate="true" src="health/hospital.png"/> <condition k="amenity"
en: health
he: בריאות

note: color amenity_light <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--shop tags --> <rule> <condition k="shop" v="supermarket"/> <icon annotate="true" src="shop/supermarket.png"/> color shop <condition k="shop" v="convenience"/> <condition k="shop" v="bakery"/> <icon annotate="true" 
en: shop
he: חנות

note: color shop <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--tourism tags --> <rule> <condition k="tourism" v="hotel"/> <icon annotate="true" src="accommodation.png"/> color hotel <condition k="tourism" v="motel"/> <icon annotate="true" src="accommodation/motel.png"/> <condition k="t
en: hotel
he: מלון

note: color hotel <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="tourism" v="picnic_site"/> <icon annotate="true" src="leisure/picnic.png"/> color tourism <condition k="tourism" v="viewpoint"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/viewpoint.png"/> <condition k="touris
en: tourism
he: תיירות

note: color tourism <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--historic tags --> <rule> <condition k="historic" v="castle"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/castle.png"/> color historic <condition k="historic" v="monument"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/monument.png
en: historic
he: היסטורי

note: color green <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="quarry"/>
en: quarry
he: מחצבה

note: color farmyard <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="retail"/> color retail <icon src="shop/mall.png"/> <condition k="landuse" v="commercial"/>
en: retail
he: קמעוני

note: color retail <icon src="misc/landuse/commercial.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="industrial"/>
en: industrial
he: תעשייתי

note: color construction <icon src="misc/construction.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="military"/> color green <icon src="leisure/common.png"/> <!--military tags --> <condition k="military" v="airfield"/> <icon src="transport/airport/air
en: military
he: צבאי

note: color military <icon src="vehicle/tank.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="cemetery"/>
en: cemetery
he: בית עלמין

note: color light_water <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="peak"/>
en: peak
he: פיסגה

note: color peak <icon annotate="true" src="misc/landmark/peak_small.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="glacier"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/glacier_small.png"/>
en: glacier
he: קרחון

note: color glacier <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="volcano"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/volcano_small.png"/>
en: volcano
he: הר געש

note: color volcano <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="cliff"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color natural <condition k="natural" v="scree"/> color scrub <condition k="natural" v="fell"/> color beach <condition k="natural" v="bay"/> <condition 
en: natural
he: טבעי

note: color water <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="mud"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: mud
he: בוץ

note: color mud <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="beach"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: beach
he: חוף

note: color deprecated <icon src="misc/landmark/mountain_pass.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- this will badly display otherwise well tagged footways and alike, so comment it out until we have better ways to display this in JOSM! XXX - maybe it's possible to use li
en: place
he: מקום

note: <?xml version="1.0"?> <surveyor columns="4" width="1300" height="0"> <!-- icons can either be absolute paths or relative paths to the .josm directory --> <!-- action class: either fully qualified classnames or if not found, package at.dallermassl.josm.plugin.surveyor.action is assumed -->
en: Tunnel Start
he: תחילת מנהרה

note: <button label="Bridge" hotkey="B" type="toggle"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="bridge"/> </button>
en: Village/City
he: כפר\עיר

note: <button label="Parking" hotkey="P" icon="styles/standard/vehicle/parking.png"> <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=parking"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Parking"/> </button>
en: One Way
he: חד סטרי

note: <button label="One Way" hotkey="O" icon="presets/oneway.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="oneway=yes"/> </button>
en: Church
he: כנסייה

note: <button label="Church" hotkey="C" icon="styles/standard/religion/church.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=place_of_worship,denomination=christian"/> <action class="SetWaypointAction" params="Church"/
en: Fuel Station
he: תחנת דלק

note: <button label="Restaurant" hotkey="R" icon="styles/standard/food/restaurant.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=restaurant"/> <action class="SetWaypointAction" params="Restaurant"/> </button>
en: Shopping
he: קניות

note: <button label="Shopping" hotkey="S" icon="styles/standard/shop.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button>
en: WC
he: שירותים

note: <button label="WC" hotkey="W" icon="styles/standard/vehicle/parking/restarea_toilets.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button>
en: Camping
he: מחנאות

note: <button label="Residential" hotkey="5"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Residential"/> </button> <!-- <button label="Test" hotkey="shift X"> <action class="SetWaypointAction" params="Test X"/>
en: Test
he: ניסיון

note: JOSM TagChecker validator file Format: Each line specifies a certain error to be reported <data type> : messagetype : <key><expression><value> Data type can be: node        - a node point way         - a way relation    - a relation *           - all data types Message type can be: E            - an
en: abbreviated street name
he: שםרחוב מקוצר

note: way  : W : highway == * && name == /.* (Ave|Blvd|Cct|Cir|Cl|Cr|Crct|Cres|Crt|Ct|Dr|Drv|Esp|Espl|Hwy|Ln|Mw|Mwy|Pl|Rd|Qy|Qys|Sq|St|Str|Ter|Tce|Tr|Wy)\.?$/i
en: oneway tag on a node
he: תג חד-סטרי על נקודה

note: node : W : oneway == *
en: bridge tag on a node
he: תג גשר על נקודה

note: node : W : bridge == BOOLEAN_TRUE node : W : highway == tertiary node : W : highway == secondary node : W : highway == residential node : W : highway == unclassified
en: wrong highway tag on a node
he: תווית דרך מהירה שגויה לנקודה

note: way  : W : highway == unclassified && name != * way  : I : highway == secondary && ref != * way  : I : highway == tertiary && ref != *
en: highway without a reference
he: דרך מהירה ללא תווית מזהה

note: way  : I : highway == motorway && nat_ref != *
en: temporary highway type
he: סוג דרך מהירה זמני

note: *    : W : highway == road
en: misspelled key name
he: שגיאת כתיב בשם מפתח

note: *    : W : / *name */i == * && name != * The following could replace unnamed way check. Still at the moment we keep it as it is way  : W : junction == roundabout && highway == /motorway|trunk|primary|secondary|tertiary|residential|pedestrian/ && /name|ref|(name:.*)|(.*_name)|(.*_ref)/ != * # Unnamed
en: cycleway with tag bicycle
he: דרך אופניים ללא תווית "אופניים"

note: way  : W : highway == cycleway && bicycle == BOOLEAN_FALSE
en: footway with tag foot
he: שביל להולכי רגל ללא תווית "רגל"

note: way  : W : highway == cycleway && cycleway == lane
en: barrier used on a way
he: מחסום מוגדר על דרך

note: way  : W : highway == * && barrier == * way  : I : waterway == * && layer != *                         # waterway without layer tag way  : I : highway == footway && maxspeed == *
en: maxspeed used for footway
he: מהירות מירבית מוגדרת לשביל להולכי רגל

note: way  : I : highway == steps && maxspeed == *
en: layer tag with + sign
he: תווית שכבה עם סימן +

note: *    : W : layer == /\+.*/
en: street name contains ss
he: שם רחוב מכיל ss

note: relation : E : type != *
en: restaurant without name
he: מסעדה בלי שם

note: node : I : amenity == /restaurant|cafe|fast_food/ && name != * way  : I : highway != * && railway != * && waterway != * && name == * # unusual named way type *    : W : natural == water && waterway == *                   # unusual tag combination *    : W : highway == * && waterway == *
en: unusual tag combination
he: צירוף תגיות לא רגיל
